VULPENNEN Wereldnieuws Tweede Kamerleden niet gerust op beleid van Mendès-France J. MUIJS Veiligheid van landgenoten in Indonesië laat veel te wensen OP IEDËRS LIP! Peignoirs PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER „Frans nationalisme zen steun kunnen gaan zoeken bij Kremlin" Scherper verkeers controle in de hoofdstad Tweede Kamer heeft sombere verwachtingen over Indonesië De radio geeft Woensdag Eén vetgehalte in de melk: 3 percent lIbv.TTleijev p "iK: feir" Zoch ia het zo r J 2 Voorlopig verslag over Buitenlandse Zaken Nederlandse handelsmissie naar Peking Halcyonlijn bestelt drie schepen in Duitsland Tachtig aanrijdingen in één etmaal Verkouden kinderen? ZWITSARUB Resolute resolutie van 35 partijen Stichting voor landbouw: Landing op London Airpor* met defect neuswiel Congres „St Raphael" GROTE HOUTSTRAAT 16 HELDERSTE LICHT DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 Bijna alle Tweede Kamerleden hebben in het Voorlopig Verslag: over de begroting van Buitenlandse Zaken hun bezorgdheid geuit over de buitenlandse portiek van Frankrijk, sinds dit land Mendès-France tot premier heeft gekregen. „Het is duide lijk, dat de Franse politiek sindsdien on twee gedachten hinkt." aldus hun oordeel, „enerzijds werkt Parijs mee aan verster king van het tegen eventuele ae-gressie van de Sovjet-Unie gerichte N.A.V.O.-pact. an derzijds zijn er de aanwimngen voor de stelling, dat de huidire Franse regering niet bepaald geestdriftig is vo«r voortge zette integratie van Eurona. Hierin komt deze politiek overeen met die van het Gaul- lisme. Zij bergt voortdurend het zich, dat Frankrijk op een kwado da" ders steun zal proberen te zoeken Frans nationalistische doeleinden. Kremlin zal een dergelijke steun maa- te gTaag verlenen, omdat een voortgezette verdeeldheid en verzwakking van Eurona er het gevolg van zouden zijn." Ondank* het feit, dat in Londen overeenstemming werd bereikt op de conferentie van Ne»0", blijft er toch nog aanleid'n» vnnr s/»onti- cisme ten opzichte van de huidige koers van de Quai d'Orsay. Vele led'en noemden de verwerping van de E.D.G. door de Fran*0 Nationa1e Ver gadering een nederlaag. Z:ï ontkenden met dat aan de opzet, van de E.D G. e°n e°»>ta1 fouten kleefde. De inschakeling van Duits land in de samenwerking van het West°" en de aanwezigheid van een bovennat'0"^1 orgaan-achtten zij evenwel belangrijker. Het afstoten van het E.D.G.-verörag door het Franse parlement had veel verwach tingen de bodem ingeslagen. Weliswaar zijn de accoorden van Londen en Parijs er voor in de plaats gekomen, maar deze zim. zo meenden deze leden cn vele ander°r met hen geen voldoende comnensatie voor de E.D.G.zeker niet on nniitiek ter rein. Er is een militair en politiek vacuum ontstaan. Militair kan deze leegte d-oor het verdrag van Parijs worden gevuld. Politiek is in de leemte niet voorzien. Versterking Indien de geruchten, d'at Denemarken en Noorwegen toe1 a ting zoud°n wensen tot het uitgebreide Brusselse verdrag, juist zijn. zoud°n vele leden dit ten ?eersto toe juichen. Toetreding van deze Scandinavi sche landen zou vorens hen de positie van de Benelux in de West-Europese unie on getwijfeld versterken. Verscheidene andere leden gaven, naar aanleiding van de problemen, ontstaan door de verwerping van de E D.G. te ken nen, dat zij de federalistische idee no° steeds van harte waren toegedaan en he* streven naar verdere integratie noodzake lijk achtten. Deze led°n waren nochtans vBn «evoe- len, dat het gebeurde met de E.D.G. niet ADVERTENTIE koopt men in een speciaalzaak Ged. Oude Gracht 103-105 - Telefoon 11723 Haarlem als louter teleurstelling behoeft te worden aangemerkt. Het desbetreffende verdrag, alsook het ontwerp tot oprichting van een 'Europese politieke gemeenschap, achtten zij dermate ingewikkeld, dat de mogelijk heid om met behulp van genoemde rege lingen praktischs resultaten te bereiken, hun gering voorkwam. Zij spraken dan ook de hoop uit, dat de les van het gebeur de aan de terugkeer naar de werkelijkheid bevorderlijk zou zijn. Zaterdag vertrok een Nederlandse han delsmissie naar communistisch China om daar te trachten betrekkingen aan te kno pen en transacties af te sluiten. Deze delegatie bestaat uit een achttal vertegen woordigers van handel en industrie en staat onder leiding van de heer C. J. Schaap, oud-president van de factorij te Djakarta. De reis gaat eerst naar Hong kong en vandaar wordt overgestoken naar Kanton, vanwaar de reis per trein naar Peking wordt voortgezet. De laatstge noemde stad is de operatiebasis. Men hoopt 10 a 14 dagen in China te verblij ven. Het bezoek is georganiseerd door het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, dat daartoe contact heeft opgenomen met de Chinese „National Import and Export Corporation". Op het ogenblik vertoeft ook een Engelse Handelsmissie in China. De Halcyonlijn N.V. te Rotterdam heeft bij de Flensburger Schiffbau Gesellschaft drie vrachtmotorschepen met een draag vermogen van elk 10.500 ton besteld. Deze schepen zullen tegen het einde van 1956 van stapel moeten lopen. De Amsterdamse verkeerspolitie gaat in het belang der verkeersveiligheid scherper toezicht houden. In ruime mate zal per soneel in burger hierbij betrokken worden. Ook verkeersspecialisten en recherche- personeel zullen aan deze controle deel nemen. De chef der verkeerspolitie is van con trole in burger in het algemeen geen voor stander. Hij meent deze weg thans te moe ten bewandelen in het belang van de vei ligheid op de weg. In één etmaal (26-27 November) hebben zich in Amsterdam tachtig aanrijdingen voorgedaan. Volgens -de politie zijn deze te wijten aan hetzij grove nonchalance hetzij slecht kennen dan wel slecht in practijk brengen van verkeersregels (in 22.7 peet. van de gevallen zijn de voorrangsregels genegeerd) hetzij bij fietsers veron achtzamen van het achteropkomende ver keer bij links afslaan. De verkeersmentali- teit laat dikwijls te veel te wensen. Het is waar dat voetgangers wel eens onvoor zichtig oversteken, maar dat maakt het argument „ik heb toch signaal gegeven" nog niet altijd steekhoudend, zegt de poli tie. Vooral met ouden van dagen die niet meer snel ter been zijn, wordt in het alge meen te weinig rekening gehouden. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en SOS-beriehten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.15 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.10 Stenen voor brood, hoorspel. 12.15 Omroeporkest en so listen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Platen. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen of actualiteiten. 17.30 Orgel. 18.00 Spectum voor het Christelijk organisatie- en verenigingsleven, causerie. 18.15 Cello en piano. 18.30 R.V.U.: Hoe ontstond de we reld der sterren, eerste lezing. Oudere theo rieën: Kant, Laplace. Jeans. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant, 20.20 Is de NCRV een zuil, cau serie. 20.30 Omroeporkest en solist. 21.20 De Reformatie en het ambt. causerie. 21.40 Le ger des Heilsorkest. 22.15 Volkmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. 23.30 Man en Vrouw, causerie. 23.45 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken, causerie. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Platen. 14.55 Voetbalwedstrijd EngelandDuitsland. (In de pauze platen). 16.45 Voor de jeugd. 17.05 Voor de zieken. 17.35 Gitaarensemble en solist. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Jeugduitzending: Correspon dentieclub De Brfevenbus gaat open o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten of platen. 18.40 Amusementsmuziek. 19.00 Liedjes voor de jeugd. 19.10 Het Middenstandsdioloma. causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Voor de militairen. 280.50 Meneer Sampson, hoorspel. 21.37 Omroeporkest, groot koor en solist. 22.17 De moderne gestalte van de Nederland se Waterbouwkunde, causerie. 22.32 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Platen. 23.40 24.00 Orgel. TELEVISIE (N.T.S.) 14.5016.40 Internationale voetbalwedstrijd: EngelandDuitsland. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.45 Geva rieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse muziek. 13.55 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Orkestconcert. (Om 16.00 Nieuws). 16.05 Or kestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoorspel; 20.50 Beiaardreeital. 20.55 Platen. 21.00 Operamuziek. 22.C0 Nieuws. 22.15 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Zoëven verschenen. Vraaggesprek met or>-"= luisteraars. Vrijbui- ter's radiogids; (Op 224 m.). Vrijwel algemeen betreuren de Tweede Kamerleden in het Voorlopig Verslag over de begroting \ran Buitenlandse Zaken de achteruitgang in Indonesië, alsmede het slechter worden van de verhouding met Nederland. Gezien.de huidige toestand in Indonesië, waarbij men ook nog van een voortdurende dreigende kabinetscrisis kan spreken, rees bij deze leden de vraag: welke kansen heeft het protocol van de op 10 Augustus tussen Indonesië en Neder land geslóten overeenkomst, om door het Indonesische parlement te worden goed gekeurd en met welke Indonesische stre vingen ten aanzien van de betrekkingen met Nederland, in het bijzonder op finan- ciëel-economisch gebied, zuilen wij nog verder geconfronteerd worden? Het deed verschillende leden genoegen, datde ..regering bij voorkomende gelegen heden dé belangèn der Ambonezen haar voren brengt. In dit verband vroegen zij de regering, of niet de tijd aangebroken is, dat in. overleg met andere staten de positie van deze „displaced persons", alsook de rechtspositie van Ambon zelf, in de Vei ligheidsraad ter sprake worden gebracht. Tal van leden waren van mening, dat de persoonlijke vei'igheid van de Neder landers in Indonesië bü voortduring veel te wensen overlaat. De jongste arrestaties, die opnieuw zonder genoegzame opgave van redenen hebben plaats gevonden, achtten zij uitermate verontrustend. Men oefende scherpe kritiek uit op de inmiddels door de Nederlandse regering vestigde ernstige mishandelingen en bedreigingen, waaraan vele Nederlandse arrestanten van de zijde van onderzoek- ambtenaren zijn blootgesteld. Gaarne zou den deze leden ten deze door de regering uitvoerig op de hoogte worden gesteld en vernemen over welk feitenmateriaal zij nader beschikt, voor zover althans de be langen van de slachtoffers publicatie toe laten. Kan de regering mededelen, zo vroegen velen van deze leden, welke middelen in het internationale rechtsverkeer bestaan tegen het onbeantwoord of onvoldoende beantwoord laten door de Indonesische regering van Nederlandse protestnota's ter zake, en overweegt de regering zo danige middelen te hulp te roepen, ten einde voor de Nederlandse arrestanten een rechtvaardige en menswaardige behande ling te verkrijgen? Verschillende andere leden merkten op, dat een aantal Nederlanders blijkbaar ge arresteerd is, omdat zij betalingen hebben gedaan aan benden van de Darul Islam. Om der wille van eigen veiligheid konden zij echter aan deze betalingen niet ont komen, aangezien in het gebied, waarin zij leven, orde en veiligheid van over heidswege onvoldoende zijn verzekerd. Naar de mening van deze leden mag bij het behartigen van de belangen der ge arresteerden deze factor, van handelen in noodtoestand niet aan de aandacht ont snappen. „Is gewaarborgd", zo vroegen deze leden, „dat de gezinnen van de ge arresteerden in voldoende mate financiële steun ontvangen? Hoe hoog is die steun? Indien de gearresteerden vrij komen en zij naar Nederland wensen te gaan, omdat voor hen het vei-blijf in Indonesië niet langer mogelijk is, zal hun dan onver wijld de gelegenheid geboden worden op rijkskosten hierheen te komen?" Zeer vele leden deelden volkomen het standpunt van de regering dat een even tuele actie, te ondernemen door de UNO, geen wijziging kan brengen in het ten op zichte van Nieuw-Guinea uitgestippelde beleid. Zeer vele leden gaven voorts uiting aan hun verontwaardiging over de jong ste schendingen van Nederlands grondge bied op Nieuw-Guinea door Indonesische militairen en de ontvoering van een Ne derlands overheidsdienaar. Gezien de zorgvuldige voorbereidingen, waren deze leden met de regering van mening, dat hier sprake is van een weloverwogen plan. Alvorens echter nader op deze wel zeer afkeurenswaardige daden van Indonesische zijde in te gaan. verzochten zij de regering hen zo uitvoerig mogelijk omtrent deze gebeurtenis in te lichten. Daarbij werd mede de vraag gesteld, wat de regering gedaan heeft om de vrijlating van de ont voerde Nederlandse overheidsdienaar te verkrijgen. ADVERTENTIE Genezende warmte door wrijven met een Zwitsal preparaat „West-Irian bevrijden" DJAKARTA. (Aneta). De samenwerken de partijen en organisaties in Djakarta, vertegenwoordigende 35 partijen en orga nisaties, hebben Zaterdag een resolutie ten aanzien van West-Irian getekend. Hierin wordt volledige steun toegezegd aan het streven van de regering en van de Indone sische delegatie bij de UNO „om West- Irian te bevrijden van de Nederlandse on derdrukking". In de resolutie wordt gepro testeerd tegen „de uitdagende Nederland se houding, zoals die tot uiting kwam in de woorden van de Nederlandse ministers Luns en Staf'. Tevens wordt in de reso lutie gezegd, dat de uitlatingen van enkele Indonesische leiders, zoals die van Sahetappy Engel (van de Fraksi Demo krat, die de vorige week volgens berich ten in de pers „de drukte om West-Irian flauwe kul" noemde) duidelijk verraad betekenen ten aanzien van de strijd en het nationale belang van Indonesië. In speciale Geschenkverpakking CHIEF WHIP De Stichting voor de Landbouw heeft mede namens de Koninklijke Neder landse Zuivelbond en de Coöperatieve Melkcentrale een brief gezonden aan de leden van de Tweede Kamer over het consumptiemelkbeleid. De regering heeft het voornemen bekend gemaakt de ver koop van melk met 2y2% vet en met 31/2% toe te staan. Deze maatregel acht de Stichting voor de Landbouw echter on gewenst op grond van psychologische en bedrijfseconomische bezwaren. Zij vreest onder meer, dat hierdoor de prijs vooral van de melk met 3J/2 percent vet, oneven redig hoog zal stijgen. De Stichting voor de Landbouw en met haar de beide andere organisaties geeft de voorkeur aan het vaststellen van het vetgehalte van alle consumptiemelk op 3 percent op deze wijze sluit men aan bij het vetgehalte, dat voor de oordog gebruikelijk was, en tevens bij de huidige situatie in de Westerse landen. Ook wordt hierdoor de kwaliteit van de consumptie- melk verbeterd. Standaardisatie op 3 per cent levert daarbij het voordeel op van een aanzienlijke vermindering van het boteroverschot in de maanden met een hoge melkproductie. De verhoging van het vetgehalte kan thans op bezwaren stuiten ten aanzien van de loon- en prijspolitiek, doch de Stichting dringt er wel op aan dat deze verhoging in de loop van het jaar 1955 zal worden ingevoerd. Tenslotte spreekt de stichting zich uit tegen de rechtstreekse verkoop van volle melk door de producent aan de consu ment. De pasteurisatie van consumptie- melk zou dan niet meer mogelijk zijn en tevens zou deze maatregel de kans op knoeierijen vergroten. Van onze correspondent in Londen) Een voor Amsterdam bestemd 'tweemo- torig vliegtuig van de British European Airways met 25 passagiers en zes beman ningsleden aan boord verloor gisteren bij de start op London Airport een van de neuswielen. Het toestel maakte, na twee uur boven het vliegveld te hebben gecir keld, een veilige landing. Hierbij brak het andere neusviel af, zodat het toestel op zijn neus over de grond schuurde. Op het vliegveld was groot alarm ge maakt en de hulpdiensten stonden gereed. D° piloot, die radiocontact met de grond onderhield, berekende het geschiktste zwaartepunt voor de landing. Alle passa giers moesten achterin gaan zitten, kregen een kussen voor hun lichaam, moesten hun brillen afzetten en hun valse gebitten uit de rnond nemen. Ook de bagage werd naar achter gebracht. Iedereen was kalm en al les liep goed af. Breuk in samenwerking met N .V .V .-bonden betreurd De Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphael" heeft in Utrecht een congres gehouden. Wegens ziekte van de voorzitter, de heer J. M. Blommers, stond het congres onder leiding van de tweede voorzitter, de heer P. M. Dimmers, die in zijn ope ningsrede met klem'de verantwoordelijk heid afwees voor de verbreking der ge reglementeerde samenwerking in de Raad van Vakcentralen en in unieverband door het NVV. Hij zei dat St. Raphael besloten heeft de unies dan maar zonder de NVV- bonden voort te zetten. Op de activiteit van de personeelraad bij de Nederlandse Spoorwegen heeft het besluit van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel nog geen remmende invloed uitgeoefend. De raad functionneert nog steeds met drie partners. Dit vindt zijn .verklaring in het feit, dat de personeelraad van de N.S. gebaseerd is op het Reglement Dienst- voorwaardert en dat niet meewerken aan de hierin gereglementeerde samenwerking zou betekenen, dat de Nederlandse ver eniging zich met betrekking tot het over leg bij de N.S. volledig buiten spel zou plaatsen. De heer Dimmers sprak zijn te leurstelling uit over de breuk in de sa menwerking. Gelukkige landing Op ruim acht duizend meter hoogte is een achterraam van de onder druk staan de cabine van een „Stratocruiser" van de Britse maatschappij BOAC gesprongen. Het vliegtuig dook onmiddellijk tot lager dan vierduizend meter om de passagiers in staat te stellen behoorlijk adem te ha len. Het vliegtuig landde veilig te Londen. ADVERTENTIE orrrococooco-' Satin feutre v.a. 24.75 Gewatteerdv.a. 32.50 BEDJASJES v.a. 8.25 8. Van dichtbij zag het spookslot Usher er nog grimmiger uit dan van verre. Donker en grillig tekenden de kantelen zich tegen de volle maan af. Aarzelend kwam Panda naderbij. „Ikke ik geloof niet in sp spoken", zei hij hardop, om zichzelf nieu we moed in te spreken, „ik b b ben niet-bang!" Toch had hij er nu wel spijt van, dat'hij zo overmoedig had aangekon digd, dat hij dit griezelige kasteel wel eens even zou onderzoeken. Maar zou hij nu teruggaan en Jolliepop vertellen, dat hij toch maar liever met zijn onderzoek wachtte, tot het dag werdNee, dat wilde hij niet. „Ik b ben niet b bang", her haalde hij nog eens, terwijl hij met knik kende knieën over de ophaalbrug naar de poort liep. Deze bleek echter gesloten te zijn. „De poort is dicht", mompelde hij, „gelukkigeh ik bedoel: jammer, nu kan ik niet naar binnen". En opgelucht dat hij nu een geldige reden had om terug te gaan, keerde hij zich om. Maar het vol gende ogenblik maakte hij een luchtsprong van de schrik. Want, met een geknars van roestige scharnieren, ging de zware deur langzaam open. MXOOOOCOX<X*XXXCCOOOCCCCOOCCCOC Voorwaarde. De Maharadja van Bardos- heeft zijn juwelen ter waarde van ruim dertig millioen gulden teruggekregen, welke de regering van India in 1948 in beslag had genomen, nadat geruchten de ronde hadden gedaan, dat de Maha radja sieraden naar het buiten-land had gezonden. De Maharadja heeft de ju welen, waaronder een snoer zwarte parels en een grote diamant, welke eens heeft toebehoord aan keizerin Eugenie van Frankrijk, teruggekregen op voor waarde, dat hij deze niet zal verkopen zonder toestemming van de Indiase regering. Lof. Bij zijn terugkeer te New York vari een bezoek aan West-Duitsland heeft de Amerikaanse oud'-president Herbert Hoover verklaard dat de bondsrepubliek „een gedaanteverwisseling heeft onder gaan". Hij wees er op dat ook Ameri kaanse hulp aan dit gunstige resultaat had bijgedragen, „doch de voornaam ste lof komt bondskanselier dr. Ade nauer en zijn medewerkers toe". Beeldschoon. De politie te Catania (Sicilië)' heeft een geraamte, dat ongeveer een jaar geleden in een kist, welke in de muur van een kasteel ingemetseld was, werd gevonden, geïdentificeerd als dat van een beeldschoon kamermeisje, dat meer dan 40 jaar geleden was verdwe nen. Het is komen vast te staan, dat de koetsier van het kasteel haar de hals had afgesneden, omdat zij niet met hem wilde trouwen. De koetsier is in 1935 overleden. Wantrouwen. Het Japanse parlement komt voor een buitengewone zitting van negen dagen bijeen om naar verwach ting een einde te maken aan het leider schap van premier Josjida, die zeven jaar aan het bewind is. De oppositie partijen, die samen een meerderheid in het huis hebben, zijn voornemens een motie van wantrouwen in te dienen. Een poging van Josjida's liberale partij om dit te verhinderen, is mislukt, daar de (conservatieve) democratische partij Maandag geweigerd heeft een fusie met haar aan te gaan. Opnieuw. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft een wet getekend, die het hem mogelijk maakt zich op nieuw candidaat te stellep voor het presidentschap. De voorzitter van de Nationale Vergadering heeft zijn beslis sing, dat het wetsontwerp Zaterdag was verworpen, ingetrokken. De wet schaft het premierschap af. Verkiezing. Radio-Praag meldt, dat 99.1 percent van het kiezerscorps, dat zijn 8.708.102 personen, aan de parlements verkiezing heeft deelgenomen. Het aan tal ongeldige stemmen is 34.486. 97.8 percent heeft op de candidaten van het Nationale Front gestemd, 2.2 percent stemde tegen. Opgedoken. Giusenpe Sotgiu, de advocaat te Rome, die het middelpunt is van een schandaal betreffende minderjarigen en het aanzetten tot prostitutie is, na ge dagvaard te zijn, verschenen voor de rechter, die met de zaak is belast. Na het bekend worden van het schandaal heeft Sotgiu zijn functie van voorzitter van de raad van de provincie van Rome neergelegd en is hij geschorst als com munistisch partijlid, „opdat hij in alle vriiheid zijn naam zou kunnen ver dedigen". Schadevergoeding. Een gewezen kapitein van het Amerikaanse leger, Eugene R. Guild, die naam heeft verworven door zijn hevige critiek op het Amerikaanse beleid in Korea, is geld gaan inzamelen waarmede hij een gerechtelijke actie tegen de regering wil beginnen. Hij wil een millioen dollar schadevergoeding eisen voor iedere in Korea gesneuvelde of vermiste Amerikaanse soldaat. De biieengebrachte gelden zullen dienen tot steun van „hen, die voor dezelfde zaak strijden en in het bijzonder senator Mc Carthy". Wapenbroeders. Oude wapenbroederschap is in Miinchen-Gladibach in herinnering geroenen toen de Britten in hun nieuwe hoofdkwartier aldaar officieel werden verwelkomd door het gemeentebestuur. Generaal Sir Richard Gale zeide in ant woord op de welkomstrede van de bur gemeester: „Het is interessant er aan te herinneren, dat 250 jaren geleden de hertog van Marlborough bivakkeerde op dezelfde grond, waar nu ons hoofd kwartier is gevestigd, en wel met een ander geallieerd leger, bestaande uit contingenten^an Nederlandse, Duitse en Britse soldaten. De overtocht van het hoofdkwartier van de Britse troepen in Duitsland en van de bevelhebber van de Noordelijke legerroep naar het bos van Rheindahlen bij München-Gladbach is thans voltooid. HET LIJKT voor de hand te liggen dat het daglicht het helderst is bij onbewolkte lucht. We spreken van een „heldere lucht", indien geen wolkje het blauw ontsiert en dit verschijnsel maakt blijkbaar een zó diepe indruk op ons, dat we menen dit begrip „helder" ook op het daglicht te mogen toepassen. Trouwens, laten we eer lijk zijn: het daglicht is van de zon af komstig, dus wat ligt. méér voor de hand noodzakelijk dat de zon helder schijnt en dat het tijdstip, waarop de waarneming wordt gedaan, tijdens de middag valt in de zomer. De verlichtingssterkte kan dan 100 kilolux bedragen, een bedrag dat bij volkomen onbewolkte lucht niet kan wor den bereikt. Dit valt gemakkelijk te verklaren, wan neer men weet dat de helderheid van een witte wolk aanzienlijk groter is dan die dan te veronderstellen dat het helderste van de blauwe lucht. Soms is de helder- daglicht wordt bereikt, zodra de zon onbelemmerd tot ons kan doordringen, dus bij hel dere hemel? Nu is er echter van een on belemmerd doordringen van de zonnestralen in onze atmos feer nooit sprake. Ook al is er geen wolkje aan de lucht, dan wordt tijdens de reis van de zonne stralen door de dampkring in ieder geval toch nog 40 °/o van het zonlicht onder schept; 15 °/o komt als warmte in de atmos feer en 25 °/o wordt verstrooid. Om dit ver lies moet u niet al te erg treuren, want de verstrooide stralen zijn voornamelijk blauw licht, dat we als een prachtig blauwe he rn,el terugzien voor een percentage van 16 Bij volkomen heldere lucht krijgen we dus 60 °/o zonlicht en 16°/o terug gekaatst licht van de blauwe hemel, dus in het totaal 76°/o. Het lijkt me, dat we daarover zeer zeker niet mogen mopperen. We zullen verder die vervelende percen- wordt er zelf duizelig van. Het komt er tages laten rusten, want ondergetekende alleen maar op aan, dat we weten dat de grootste horizontale verlic.htingssterkte in ons land niet wordt bereikt bij helder blauwe lucht, maar bij een bepaalde cumulusbewolking. Het is dan echter wel heid van die wolken zelfs wel 10 maal zo groot! En het gevolg hiervan is, dat door dergelijke wolken meer licht naar ons wordt terugge kaatst dan hetzelfde opper vlak van de blauwe hemel bol ons kan toezenden. Een witte wolk absorbeert uiter aard meer licht don de normale atmosfeer, maar dat hindert niet zo erg wat het dag licht betreft, zolang de wolk niet vóór de zon, of al te dicht in de buurt daarvan komt. Op het normale daglicht hebben dergelijke cumuluswolken dus een gun stige invloed zolang zij het blauw van de hemel met wat helderder plekken stoffe ren. Iets anders wordt het natuurlijk, wan neer er zware wolken aan de hemel ver schijnen. Die zien er dat weten we maar al te goed donker en duister uit, zodat we daarvan onmogelijk kunnen ve riek ten dat zij méér licht zullen terugkaatsen d.an de onbewolkte blauwe hemel. En nu een strikvraag: wat is helderder, een zumrt voorwerp in de zon, of een hel der blad wit papier bij volle maan? Daarover morgen. II PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2