Zie Boven Sir Winston Churchill viert heden zijn 80ste verjaardag Twee fatale „geruststellingen' vertraagden hulp bij „Triton' Taarten, telegrammen en geschenken komen met bestelwagens binnen Veilig brommen Prijsverlaging D.K.W.Ü Garage „DEN HOUT" Het onderzoek in Dublin Lid van vliegveldpolitie zag toestel dijk raken, radio kreeg geen contact Venus als voorbode van de zon ELECTRISCHE KLOKKEN Silver Stoepke AGFA CLACK en Motie tegen McCarthy morgen in stemming 9 Een dagtaak die vele jongeren te zwaar zou vallen Pella voorzitter van het Kolen- en Staalparlement Welterusten Kerkelijk Nieuws Bromfietser verongelukt op Kruisweg te Hoofddorp K ort nieuws Minister schrijft reserve officieren schriftelijke cursussen voor Bao Dai ontslaat stafchef het ideale kant-en-klare cadeau tijdelijk in schitterende r geschenkverpakking Hij betreurt zijn woorden, maar geen van zijn daden DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 (Van onze correspondent te Londen) Niet alleen Sir Winston Churchill bezit een vooruitziende geest, maar ook met enkele van zijn bewonderaars is zulks het geval. Het echtpaar Frederik en Maria Floris, dat een beroemde taartenwinkel bezit in Soho, het continentale lustoord op het gebied van drank en spijs in het hart van Londen, biedt hem sinds 1937, toen hij zich politiek gesproken, in de woestijn bevond, elk jaar een .verjaars- taart aan, altijd met toepasselijke symbolen die op zijn loopbaan slaan. In dit jubileumjaar ontwierpen de heer en mevrouw Floris ieder een taart. Het pronk stuk, een vruchtencake van 87,5 cm in doorsnede die 60 kg weegt, is voorzien van een rose bedekking, met chocolade garnering en witte suiker rozen. Bruin en rose zijn de kleuren waaronder Sir Winston's racepaarden uitkomen. In grote letters is op de taart een citaat uit Hamlet aangebracht. De slotzin daarvan luidt: Iemand als hij zullen wij niet meer aanschouwen. De woorden zijn om cirkeld door een woud van tachtig kaarsen in dubbele rij. Deze taart zal vandaag op Churchill's tafel in Downing Street prijken. Bij acclamatie is gisterochtend de Itali aanse Christen-democraat Guiseppe Pella als voorzitter van het parlement van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gekozen. Hij volgt als zodanig zijn land- en partijgenoot wijlen De Gasperi op. Toen het parlement zijn nieuwe voorzit ter had, kon het werk beginnen. Gisteren is het echter alleen bij commissievergade ringen gebleven. In de gewone zitting van bet parlement, Mei j.l., was deze zitting al in uitzicht gesteld. De Hoge Autoriteit (de regering der E.G.K.S.) had toen namelijk gezegd, dat zij liever niet een heel jaar wachtte, voordat zij weer contact met het parlement zou krijgen. Vandaag zouden de eigenlijke debatten beginnen, en wel met een rede van de voorzitter van de Hoge Autoriteit. Deze zal het hebben over de toestand van de E.G.K.S., waarover een lijvig rapport ter tafel zal komen. Er zijn ook rapporten samengesteld door een aan tal commissies uit het parlement. MARGOT FONTEYN EREDOCTOR LONDEN (United Press) Margot Fonteyn, de primaballerina van het Sad ler's Wells Ballet, heeft gisteravond het ere-doctoraat in de muziek van de Lon- dense Universiteit ontvangen uit handen van de graaf van Athlone. De andere taart, bestemd voor het feest in het Lagerhuis, welke een ivoorkleur heeft, is door acht knotsdikke kaarsen om geven, één kaars voor elke tien jaren. Op de kaarsen zijn emblemen aangebracht ont leend aan zijn onderscheidingen en de Ieger-onderdelen en instituten, waaraan hij verbonden is. Het opschrift luidt: Over duizend jaar zullen de vrije volkeren zeg gen: dit was onze grootste man. Churchill kreeg ook een bloemenhulde in chocolade en suikerwerk van iemand die in 1945 dank zjj de geallieerde overwinning uit een con centratiekamp werd bevrijd. (Reuter-AFP) Vorsten, presidenten en premiers hebben felicitatietelegrammen gezonden. Met bestelwagens vol komen de geschenken op Downingstreet 19 binnen. Er zijn kisten wijn bij, maar ook theewar- mers, gemaakt door eenvoudige vrouwen. Zestig boekhouders vrijwilligers en andere helpers behandelen de stroom van cheques, bankbiljetten en munten, die uit vele landen zijn binnengekomen. Er is al meer dan een millioen gulden aan geld ontvangen. President Eisenhower feliciteerde Chur chill „wegens het bereiken van een nieuw hoogtepunt in een leven, dat uit een reeks hoogtepunten bestaat." „Wij Amerikanen hebben het grote Brits-Amerikaanse deel genootschap zien groeien en bloeien met u als een van de stoere voorvechters. In de donkere jaren van oorlog en de zorgvolle tijden van onzekere vrede heeft dit deel genootschap ons kracht gegeven. Wij groe ten u als wereldstaatsman, als onoverwin nelijke strijder voor de zaak van de vrij heid, als onze beproefde vriend van vele heldhaftige jaren". De Franse premier Mendès-France ver klaarde, dat zijn landgenoten een „gewel dige schuld van dankbaarheid" aan Chur chill hebben, omdat hij hen geholpen heeft uit de donkere tijd van slavernij". „Weinig staatslieden hebben zulk een bewondering en eerbied afgedwongen als hij, die het achtste kruisje is gepasseerd in een leven' vol eer, risico's, veldslagen en triomohen". Prerriier Louis St. Laurent "van Canada zei: „Wij denken met grote bewondering en dankbaarheid aan de weergaloze leiding die hij ons allen heeft geseven in de don kere-oorlogsdagen.Zijn stem was de stem van menselijke vrijheid en hij was het symbool van de onoverwinnelijke geest van vrije mannen en vrouwen, die voor een verschrikkelijke overmacht stonden". Geen rust Sir Winston was Maandagavond niet in een stemming om rust te nemen. Hij presi deerde een avondbijeenk-omst van zijn ka binet om over de nieuwe narlementszitting te spreken, die Koningin Elizabeth vandaag zal openen. Daarna gaf hij een diner voor zeventig ministers en andere naaste mede werkers, waar hij de inhoud van de troon rede bekend maakte. Vanmorgen is hij vroeg opgestaan om de gelukwensen van zijn vrouw en familieleden in ontvangst te nemen. Daarna komt een dagtaak, die vele jongeren te zwaar zou zijn. Vóór 11 uur moet hij in het parlement zijn om de troonrede aan te horen. Op het middaguur zullen trommelslagers in de historische Westminster Hall het beroemde „V voor Victorie"-teken in morse slaan drie punten en een streep dat het teken van hoop was voor het bezette Europa in de tweede wereldoorlog. Sir Winston zal dan uit handen van zijn vriend en politieke rivaal Clement At.tlee zijn portret in olie verf ontvangen. Het schilderij, een werk van Graham Sutherland, is een geschenk van de parlementaire collega's. De jarige krijgt voorts een gedenkboek. Hij zal een toespraak van 20 minuten houden. Millioe- nen Britten zullen de plechtigheid via de televisië kunnen zien. ADVERTENTIE Kunt. U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en af doende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88. Geref. Gemeenten Beroepen te Utrecht M. Blok te Rotter dam-C. Geref. Kerken Beroepen te Dordrecht (vac. W. B. den Brave) B. G. Mees ten Oever te Kamerik; te Krommenie W. Struijs, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Castricum A. A. Leen- houts hulppred., aldaar. Bedankt voor Onstwedde A. Reen te IJlst. Bapt. Gemeenten Tweetal te Harlingen J. v. Dam te Zand- bulten en C. Mostert, cand. te 's Gravenhage. Geref. Gem. in Nederland Tweetal te Rotterdam-Zuid D. L. Aangeen- brug te Terneuzen en M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (wijkgem. Bol nes) J. v. Wier te Putten. Bedankt voor Ede H. Harkema te Zeist. Benoemd tot hulpprediker te Zuidwolde n>.) B. V. t. Veen tevoren voorganger Evangelisatie aldaar. Geref. Kerken ond. art. 31 K.O. Aangenomen naar Drachten J. F. Heij te Hasselt. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Enschedé-O. M. Holtrop te Leeuwarden. De parlementsleden zuilen in Westmin ster Hall „Happy birthday to you" zingen. De premier zal de acht kaarsen op de ver- jaarstaart uitblazen. Zelfs roebels In de namiddag zal de premier een chèque worden aangeboden van het totale bedrag, dat aan geld is binnengekomen. Daaronder is ook een anonieme gift van veertien roebel. Om half zes zal de premier het dak van zijn ambtswoning beklimmen om een vliegtuig te zien overvliegen, waar op in grote neonletters het opschrift „Hul de aan Winston" is aangebracht. Om 6 uur zullen in het Hogerhuis leden en oud-leden van de conservatieve partij Sir Winston twee zilveren vazen aanbieden, die behoord hebben aan generaal Charles Churchill, eën broeder varï'de eersté hertog van Marlborough. Om 7 uur zal de Ko ningin de jarige op het Buckingham paleis ontvangen. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben, mede namens het petekind van Sir Winston, prinses Marijke, een geluk- wenstelegram aan Churchill gezonden. Ook de minister-president, dr. Drees, stuurde een telegram: „Ter gelegenheid van uw 80e verjaardag bied ik u namens de rege ring onze hartelijkste gelukwensen aan. Wij herinneren ons met de diepste dank baarheid uw nimmer aflatende persoon lijke belangstelling voor de problemen en het leed van het Nederlandse volk gedu rende de oorlogsjaren en de gastvrijheid die uw regering in zo ruime mate heeft ten toon gespreid jegens onze vorstin en de regering. Wij zijn ons bij voortduring bewust van uw bijdrage tot de overwin ning en tot de zaak des vredes. Moge de mensheid die veiliger en gelukkiger wereld zien dagen die u gedurende uw lange dienst voor de openbare zaak heeft geïnspireerd". Dat de fiets ten dode gedoemd is, lijdt voor de deskundigen geen twijfel meer. Hét kan nog tien of vijfentwintig jaar du ren, maar verdwijnen zal zij. Haar vonnis is getekend en het is de bromfiets die het voltrekken zal. Nu al snorren er bijna een half millioen brommers door Nederland en elke week komen er een 1500 tot 2000 bij. Branden de vraag: waar moet dat heen op onze nu al overbelaste wegen en vooral op de fiets paden waarheen de brommers vorig jaar bij wijze van noodoplossing, verwezen zijn? Fietsers en brommers mogen nu voor de wet gelijkgesteld zijn, het blijven in feite twee on gelijksoortige vervoer middelen met totaal verschillende rijsnel- heden en rij-„technieken" en die kan men niet ongestraft samendringen op de smalle verkeersstroken die onze fietspaden zijn. Maar op de rijbaan voor het motorver- keer wil men de bromfietsen en te recht! ook niet hebben en voor aparte bromfietspaden ontbreekt zowel het geld als de ruimte. Maar wat dan? Zal het probleem uiteindelijk zichzelf oplossen, doordat het ras der „gewone" fietsers geleidelijk aan zal uitsterven? Die kans zit erin, maar dat kan, zoals gezegd, nog vele jaren duren, tijdens welke chaos en ongelukken ons deel zullen zijn. De wetgever moet dan maar uitmaken, wat hieraan te doen is, maar inmiddels kunnen wij, fietsers en brommers, probe ren er het beste van te maken door de rij wielpaden broederlijk te delen en er geen renbaan der rancune van te maken, zoals helaas nog al te vaak gebeurt. Het is zo begrijpelijk dat een ex-fietser, die op een brommer overstapt, hem nu eens lekker „van katoen" wil geven, het gas wijd openschroeft en met een verheer lijkt gezicht al zijn zwoegende ex-soortge noten voorbijsnort. Maar het is ook uiter mate gevaarlijk, want al loopt dat mini atuurmotortje onder u makkelijk zijn vijftig a zestig kilometer per uur, op bot singen bij die snelheid is het materiaal niet berekend. Een onverhoedse manoeuvre van een fietser voor u en het is gebeurd: met uw brommer en wellicht ook met uzelf. Daarom: doe het wal kalmer aan, want al geldt er voor u geen maximum-snelheid, de wet schrijft wel voor dat uw tempo op het rijwielpad zo moet zijn dat de gewone fietsers er „niet meer hinder van ondervin den dan strikt noodzakelijk is." Maandagmiddag omstreeks kwart voor vijf is op de Kruisweg bij het kruispunt ÏJweg te Hoofddorp de 47-jarige brom fietser A. H. uit Hoofddorp tengevolge van een aanrijding om het leven gekomen. De heer H. had onvoldoende aandacht geschonken aan het verkeer op de voor- rangsweg, waardoor hij in botsing kwam met een personenauto. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Haarlem is hij over leden. ADVERTENTIE LIMOUSINE vanaf heden 5995. Alvorens U een auto koopt in deze prijsklasse, probeer de D.K.W. en Uw keuze is niet twijfelachtig. Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 - Haarl. De leider van de Arubaanse Patriotti sche Partij, de heer J. E. Yrausquin, heeft de gouverneur van c'.e Nederlandse Antillen medegedeeld, dat hij bereid is de vorming van een nieuwe regeringsraad p zich te nemen. Mr. Struycken benoemde vorige week de heer Yrausquin tot formateur met de op dracht op grond van de uitslag der verkie zingen een regeringsraad te vormen, die op zodanige meerderheid in de staten steunt, dat de mogelijkheid van een doeltreffende regering verzekerd is. ADVERTENTIE KERKO SHIRTS Cable in fijne pasteltinten, 3 mouwlengten, dubbel front FABLO SHIRTS in diverse kleuren, vanaf American White 12.90 10.90 15.90 Gen. Cronjéstraat 86, Tel. 14401 Spaarimouderstraat 47-80, Tel. 21392 Een twistgeding over de taken van de reserve-officier is door het Militaire Amb tenarengerecht in Den Haag behandeld. Aan een aantal reserve-officieren werden namelijk in opdracht van de minister van Oorlog in de vorige winter schriftelijke cursussen gestuurd om zich in bepaalde opzichten verder te bekwamen. Tegen deze opdracht, die gegeven werd buiten de tijd die voor herhalingsoefenin gen besteed zou kunnen worden, kwam de reserve-majoor van de luchtdoel-artillerie mr. J. Waller uit Arnhem in verzet. Naar zijn mening kan de minister aan de reser visten geen opdracht tot het volgen der schriftelijke cursussen geven en ook geen sanctie stellen op het niet volgen hiervan. Namens de minister van Oorlog betoog de de heer Th. W. A. Snelders op grond van de Wet Reservepersoneel Landmacht 1905 het tegendeel. Mr. Waller (hield staande, dat reservisten facultatief toestemming kunnen krijgen om van een aantal dagen herhalingsoefe ning vrijgesteld te worden door het vol gen van schriftelijke cursussen. Dit houdt volgens mr. Waller echter niet in, dat aan reserve-officieren cursussen worden voor geschreven onder belofte, dat zij dan kor ter voor herhalingen zullen worden opge roepen. Deze belofte kon in de afgelopen zomer om administratieve redenen niet volledig worden ingelost. De president van het ambtenarengerecht, mr. S. Wier da, bepaalde de uitspraak op 20 December. DUBLIN (Van een A.N.P.-verslaggever) Een tip van de sluier, die over de ramp met de Lockheed Superconstellation „Tri ton" hangt, is reeds op de eerste dag van het officiële openbare onderzoek in „King's Inns" te Dublin opgelicht. In zijn uitvoe rige inleiding, die bijna de gehele dag in beslag nam vertelde de heer S. MacBride, ex-minister van Buitenlandse Zaken en thans lid van het Ierse parlement, sprekend in opdracht van de Ierse procureur-gene raal, dat het uitblijven van onmiddellijke ongerustheid en de daarmede gepaard gaande hulpverlening mogelijk door een drietal factoren verklaard kan worden. De eerste is, dat op weg van Amsterdam naar Shannon een deel van de radio-installatie van de „Triton" in de cockpit van het toe stel onklaar geraakte, zodat onvolledig contact tussen het toestel en de verkeers toren op Shannon gehandhaafd bleef. Na dat de machine geland was, werd dit deel van de radio-installatie vernieuwd. De tweede betrof enkele ooggetuigen, die het toestel zagen vertrekken. Toen de „Triton" namelijk van Shannon opsteeg, meende zoals later bleek een drietal agenten van de Shannon-politie, die het toestel nastaar den, dat het niet normaal de lucht inging. Een van hen geloofde zelfs, dat het de lage dijk langs de rivier in Shannon vlak achter het einde van de startbaan raakte. Niets te zien of te horen Hij rapporteerde dit aan zijn chef, die naar buiten liep tot aan de startbaan en het vliegveld afkeek, echter zonder iets te zien. Hij sloeg daarom geen alarm. De der de factor betrof een ernstige vergissing van een bediende van een radarpost bij het vliegveld. Zoals gebruikelijk probeerde het personeel in de verkeerstoren kort na het vertrek van de machine, radiografisch con tact met de cockpit op te nemen, doch te vergeefs. Er kwam geen antwoord. Na nog enkele vergeefse pogingen ging men er om drie uur 43 (dus vijf minuten nadat de Triton was opgestegen) toe over alle con troletorens op te roepen om naar de Triton te informeren. Geen der stations had iets van de machine gehoord. Interruptie Op dat moment, zo ging de heer Mac Bride voort, gebeurde er iets bijzonder ongelukkigs. De bediende op de eerste ra darpost voor de Ground Control Approach, die een van deze radiogesprekken opving, interrumpeerde plotseling over zijn instal latie en mengde zich in de conversatie met de woorden: „Zoeken jullie naar de P.K.Y.? (hetgeen de registratienummers waren van de „Triton"). „Die heb ik hier op mijn scherm", vervolgde hij, „23 mijl ten Wes ten van Shannon". „Öutbound?" vroeg de verkeerstoren nog („op de uitreis?"). „Ze- ker", luidde het antwoord van de radar post. Na dit geruststellende antwoord liet de verkeerstoren de Triton naar men dacht rustig de reis voortzetten. De heer MacBride voegde er niet aan toe, dat de verkeerstoren mogelijk op dat moment ge meend heeft: dan is die V.H.F.-installatie zeker weer onklaar, anders hadden ze wel geantwoord. Hij liet dit in het midden. Volgens de spreker kan aan de juistheid van bovengeschetste gebeurtenissen in de verkeerstoren niet getwijfeld worden, om dat daar altijd alle radiogesprkken auto matisch op de band van een electrische re corder worden vastgelegd zo ook de onder havige gesprekken, die later door de auto riteiten zijn beluisterd. De hoogtemeter De heer MacBride achtte het mo gelijk dat de hoogtemeter van de „Tri ton" een afwijking van ongeveer ze ventien meter heeft getoond. Toen de hoogtemeter na vergelijking met de atmosferische druk op de grond, werd gesteld, is er een vergissing van een millibaar gemaakt. Omdat de fabri kant een afwijking van een millibaar toestaat is het mogelijk dat de totale afwijking twee millibaar of zeventien meter heeft bedragen. Vervolgens stelde hij het hof voor, het onderzoek in drie phasen in te delen en noemde daarbij al de drie voornaamste mysteries, waarvoor men moet trachten de oplossing te vinden: 1. De oorzaak van het neerstorten. 2. De oorzaak der aanwezigheid van benzinedampen in de passagiersruimten als gevolg waarvan zo veel inzittenden ge stikt zijn. 3. De redenen waarom het ongeluk niet terstond is opgemerkt en waardoor kenne lijk vertraging in de reddingspogingen is veroorzaakt. De heer MacBride zei voorts nog dat de luchthaven Shannon in 1945 was opgericht en dat sedertdien tot 1954 toe in totaal 14074 vliegtuigen op Trans-Atlantische vluchten de haven hadden aangedaan. Hij noemde de KLM een luchtvaartafdeling „van bijzonder hoge standing in de wereld der burgerluchtvaart". Tenslotte noemde spreker een mogelijk gebrek aan accuratesse der instrumenten van de „Triton" een zaak, die het hof zou kunnen aanhalen. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet met het horen van de eerste getuigen. ADVERTENTIE Venus is terug. We hebben haar in October voor het laatst gezien, 's Avonds, kort na zons ondergang, schitterde haar schijnsel in de schemering aan de Wes telijke horizon. Steeds dichter naderde zij de zon en op zekere dag was zij niet meer waar te nemen. Waar zij is gebleven kunnen we nu zien. 's morgens vroeg aan de Oostelijke gezichtsein der. voordat de maan opkomt. Men kijke tij dig: de ochtendscheme ring begint al omstreeks kwart over zes! Zo is Venus dus weer van avondster morgen ster geworden; voor haar een routine-kar weitje, voor ons toch al tijd nog iets mysterieus, zó zien we haar des avonds nog, ineens is ze weg en plotseling ver schijnt ze aan de och tendhemel en dan nog wel in een heel andere hemelstreek dan tevo ren! (Dat laatste is schijn: de hemelstreek is dezelfde, namelijk die waar de zon zich op houdt). In de tijd dat zij „weg" was liep Venus tussen de zon en de aarde door en wel van links naar rechts. Links van de zon is zij avondster doordat haar schijnsel dan pas zichtbaar wordt als de zon onder is en zijzelf nog niet; rechts van de zon kunnen wij haar al leen aan de Oostelijke ochtendhemel waarne men totdat de zon ver schijnt. en het licht van- de plaiieet doet verble ken. Wie Venus bespiedt net behulp van een ver rekijker zal haar schijn gestalte kunnen ontdek ken: een smalle sikkel, gebogen in de richting van de zon, naar links dus. (Als avondster ver toont zij een naar rechts gebogen sikkel). Wie goed oplet kan aan de Oostelijke och tendhemel nog meer pla neten ontdekken: daar staan ook Mercurius en Saturnus, zij het dat zij veel minder helder zijn dan Vernis. De naar rechts lopende Venus is Woensdag en Donderdag haar twee collega's ge passeerd en men moet die twee dus links van Venus zoeken. Al dit geschitter van planeten, zo vlak bij el kaar aan de hemel, zegt natuurlijk niets over hun werkelijke onderlinge afstanden. Doordat wij aan de hemel geen pers pectief zien lijkt het als of alles zich in één vlak afspeelt aan de bin nenkant n.l. van een grote koepel, in welks middelpunt zich ons oog bevindt terwijl in feite onmetelijke afstan den de drie hemelbollen scheiden. Venus onze naaste buur op dit mo ment, bevindt zich rond 50 millioen kilometer van ons af, Mercurius staat vier keer zo ver weg en Saturnus meer dan dertig keer! met indirecte verlichting met vogel en vismotieven met tikkend uur werk, meer dan 8 modellen vanaf 53.50 in rose, groen en wit glas. Daarnaast een enorme sortering HOUTEN pendules met BIM-BAM slag in grote en kleine modellen vanaf 45. Onze GERO-ZILVIUM en ZILMETA afdeling biedt vele mogelijkheden en verrassingen. Eén ding is zeker, U slaag! bij 'T SILVER STOEPKE altijd beter DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. Gr. Houtstr. 49 Tel. 20049 - Haarlem Alle artikelen mogen na de SINT geruild worden. ADVERTENTIE PARIJS (Reuter) Bao Dai, het staats hoofd van Vietnam, heeft een decreet ge tekend, waarbij generaal Nguyen Van Hinh als stafchef van het Vietnamese leger wordt ontslagen. Hiermee heeft Bao Dai de zijde gekozen van premier Ngo Dinh Diem in diens conflict met de legerleiders onder generaal Hinh, die de regering er van be tichten, dat zij geen doeltreffend alternatief stelt tegenover het communisme in Zuid- Vietnam. Op 11 September bereikte de spanning tussen het kabinet en de legerleiding een hoogtepunt, toen de premier generaal Hinh last gaf voor zes maanden met. verlof naar Frankrijk te gaan, hetgeen de generaal ronduit weigerde. (zonder prijsverhoging!) De onvolprezen Agfa Clack camera en de bekende Agfa condensator flitsers „KK" en „KL" zijn ter ge legenheid van Sint Nicolaas en Kerstmis tijdelijk verkrijgbaar in 'n magnifieke, Amerikaanse plastic doos. Haast U! De voorraad bij Uw fotohandelaar is beperkt en het loopt storm voor deze unieke geschenken,waarbij de smaakvolle, moderne cadeauverpakking kos teloos beschikbaar wordt gesteld. Inhoud van de Clack geschenkverpakking t Agfa Clack Camera f. 25.-- 2 Agfa Isopan ISS films f. 3.90 Totaal (verpakking èn inhoud) f. 28.90 Inhoud van de Flitser geschenkverpakking i Agfa KK flitser in tas f. 2 1 -- 2 Agfa isopan ISS films f. 3.90 4 Philips PF3 flitslampjes f. 1 -60 Totaal (verpakking èn inhoud) f. 26.50 Als boven, doch met - „KL" flitser in tos i.p.v. „KK" flitser f. 35.— ROLFILM5 CAMÉRA'S Amerikaanse gifmengster gearresteerd Te Tulsa, in de Amerikaanse staat Okla homa, is de 49-jarige mevrouw Nannie Doss gearresteerd op beschuldiging van het plegen van moord door vergiftiging. Mevrouw Doss die vijf maal gehuwd is geweest, wordt er van beschuldigd alle vijf echtgenoten door middel van vergif om het leven te hebben gebracht. De vergif tigde echtgenoten'bezaten allen levensver zekeringspolissen. Na hun overlijden zijn de verzekeringsgelden aan mevrouw Doss uitbetaald. Mevrouw Doss vermoordde haar tweede man door rattenkruit in whiskey te doen. Ken mannelijke bezoeker kreeg de vergiftigde whiskey eveneens naar binnen en overleed ook. itegen in nauwe betrek kingen met mevrouw 'Doss staande per sonen, namelijk haar moeder, twee zusters, een kleinzoontje van twee jaar en vijf echtgenoten zijn onder verdachte omstan digheden overleden. WASHINGTON (AFP-Reuter) De Amerikaanse senaat heeft het debat over de motie van afkeuring tegen senator Mc Carthy voortgezet. Het is elf dagen ge schorst geweest, doordat McCarthy met een gewonde arm in een ziekenhuis ver toefde. De Senaat heeft besloten Woensdag te stemmen over de vraag, of McCarthy berispt moet worden. Het besluit werd ge nomen, nadat McCarthy had aangeboden „onbeleefde en beledigende uitdrukkingen" terug te nemen. Hij weigerde echter de zienswijze die uit zijn woorden bleek, te wijzigen. McCarthy gaf toe, dat hij zich vaak ..buitengewoon bot" uitdrukt. ,.ïk ben geen meester van het woord", zei hij. Hij blijft echter bij zijn critiek op de gedrags lijn van bepaalde senaatscommissies. Die critiek was het recht en zelfs die plicht van een senator, als zijn geweten hem zulks ingeeft. Tot degenen die zich door hem beledigd mochten voelen, zei McCarthy, dat het niet zijn bedoeling was geweest gevoelens te kwetsen. De „pijnlijke dagen" dn het ziekenhuis hadden hem de tijd gegeven over de tegen hem ingebrachte beschuldigingen na te denken. Hij was bereid te doen waartoe de Senaat zou besluiten, maar „in het belang van het nationale welzijn" stelde hij voor- het debat niet te lang t.e laten duren, om dat daar niets goeds uit kan voortvloeien. Hij blijft vastbesloten tegen communisme, in of buiten de regering, te strijden, hoe het ook afloopt met de motie van afkeuring tegen hem. Als deze 'kwésti% is opgelost, is hij van plan de subcommissie van onderzoek dade lijk bijeen te roepen om het onderzoek naar communisme bij industrieën die voor de defensie werken, te hervatten. McCarthy verliest het voorzitterschap van de com missie in Januari als de democraten de leiding in de Senaat overnemen. De verrassend milde woorden van Mc Carthy worden als een tactische zet be schouwd. Men verwacht evenwel, dat deze niet van invloed zal zijn op de meerderheid die de motie in stemming wil brengen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9