„Compromis tussen staatsomroep en autonome omroeporganisaties" Graanschip „Tresillian" ten Zuiden van Ierland vergaan; 25 doden Kort en bondig Berkelse arts kreeg in hoger beroep opnieuw levenslang Tweede Kamer over Omroepwet 'téTLUeeVb Grondwetsherziening in Parijs aanvaard Nog steeds storm op oceaan Tanker op drift in kanaal van Bristol Antwoord: „U veroordeelt een onschuldig mens" "Brieven aan de redactie WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Regering staat nóg niet sterk tegenover het parlement Burgerlijke Stand van Haarlem IJmuidenaar met brommer onder Hoogoventrein De eerste testmatch Engelsen verloren met innings en 154 runs Waterpoloprogramma Ruitenwisser weigerde; stopbord omvergereden Scheepvaart De Tweede Kamer heeft haar mening over het ontwerp voor een nieuwe Omroep wet in een thans verschenen Voorlopig Verslag uitvoerig uiteengezet. Volgens vele leden maakt het ontwerp de indruk van een compromis tussen de voorstanders van een gemonopoliseerde staatsomroep en de voorstanders van een stelsel, gebaseerd op autonome omroep organisaties. De invloed van de overheid krachtens de in dit ontwerp voorgestelde bevoegdheden jSi naar deze leden betoogden, zeer groot. Het kwam deze leden voor, dat de verant woordelijkheid van de overheid voor de besteding der gelden in een bestel, dat de binnenlandse omroep toevertrouwd aan culturele organisaties, primair ligt in' de toets van deugdelijkheid en betrouwbaar- beid van deze organisaties en dat een noodzakelijke overheidscontrole voldoende tct haar recht komt door deze van repres sieve aard te doen zijn. De vergaande overheidsbemoeiing komt, zo betoogden deze leden verder, ook tol uiting in het instituut van de gedelegeerde. Van loyaal en royaal vertrouwen in de omroepverenigingen en de Nederlandse Radio Unie is hier geen sprake meer. Zendtijdverdeling Vele leden zijn van mening dat het wets ontwerp theoretisch de'mogelijkheid biedt voor het ontstaan van zeven omroeporga nisaties C en dat in dat geval nog circa 58 procent van de totale zendtijd te ver delen zou blijven voor de grote organisa ties, dat is voor ieder 1414 procent. De onredelijkheid van dit stelsel springt nog meer in het oog, als men bedenkt, dat aan de adspiranten belangrijke faciliteiten wor den verleend. Met het stijgen van het aantal omroep organisaties komt de programmabouw in het gedrang, waardoor het wetsontwerp zijn eigen doelstelling voorbijstreeft, zo danig zelfs, dat een practische toepassing van de geboden mogelijkheden tot een absurde situatie zou leiden. Verschillende andere leden hadden lie ver gezien, dat het de regering mogelijk zou zijn geweest te komen met een ontA werp, waarin de verantwoordelijkheid voor de omroep in belangrijke mate in handen was gelegd van één organisatie op nationale grondslag, waarin alle be staande omroepverenigingen samenwer ken. Het ontwerp maakt sterk de indruk, dat de regering het hoofd heeft gebogen voor de verlangens van de bestaande om roeporganisaties, die als de „gelukkige be zitters" niets liever zouden zien dan een handhaving van de bestaande toestand. Tegen deze betogen, welke het pleit voe ren voor een algemene, universele of na tionale omroep, kozen zeer vele leden stelling. Afgezien van de historische rech ten, waarop de spontaan uit het volk op gekomen omroepverenigingen aanspraak mogen maken en waarmee zeker niet lichtvaardig mag worden omgesprongen, vreesden deze leden in de praktijk van een „nationale" omroep eindeloze discus sies over de vraag, wat wel en wat niet tot het principiële gerekend moet worden, een kwestie die zich dag aan dag zal voordoen. Het ontging tal van andere leden, waar om niet het principe van centrale studio- bouw en van gemeenschappelijk studio- gebruik is aanvaard, waarom in de wet niet wordt vastgelegd, dat de Nederlandse omroep als eenheid zal optreden tegen over het buitenland, waarom niet het voortbestaan wordt gegarandeerd van het bestaande gemeenschappelijke prog! am- ma-apparaat en van een gemeenschappe lijke nieuwsdienst. Voorts had het deze leden getroffen, dat enerzijds bepalingen ontbreken, waardoor de medezeggenschap van de georgani seerde luisteraars wordt gegarandeerd, terwijl anderzijds in het licht van de be staande praktijk nodeloos gecompliceerde eisen worden gesteld aan het tot uitdruk king brengen van voorkeur voor een om roepvereniging, eisen, die tot de zonder lingste consequenties voeren. Andere leden waren ten zeerste teleur gesteld door het feit, dat een constructieve vernieuwing van het gezamenlijke pro gramma in positieve zin niet wordt be proefd. Deze leden voerden daarom het pleit voor een zelfstandige stichting met eigen programmastaf, onder een leiding, door de minister van Onderwijs, Kunsten en ADVERTENTIE CADEAUX voor a.s. en jonge Moeders. 1.60 diverse priizen 4.45 1.95 1-65 6 Teddy luiers a Celluloid garnituren Commodedoek Schootkussens 3.50 Luierzakje Babyset chenille bestaande uit baby doek. washandje, bavet en monddoekjeƒ10.75 Leuke wieggarnituurtjes van Teddy en Hamoca diverse prijzen. En waarom geen mooie kinderwagen voor de jonge moeder Keuze uit 50 modellen. VOOR DE BABY ANEGANG 46 - GR. HOUTSTR. 116 HAARLEM Wetenschappen, rekening houdend met de grote godsdienstige, culturele en maat- schappelijk-politieke stromingen, samen gesteld uit personen, die een representa tieve plaats innemen in de arbeid der volksopvoeding in de ruimste zin. In dat programma zal dan tevens plaats moeten zijn voor uitzendingen van organisaties, waaraan nog geen zendtijd wordt toege wezen, zodat én het algemeen karakter nog beter tot zijn recht zal komen èn de versnippering, waartoe het wetsontwerp aanleiding geeft, zal worden voorkomen. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen de bepaling volgens hetwelk bij de vast stelling van het aantal leden of contri buanten van een omroepvereniging niet worden meegeteld degenen, die van méér dan één omroeporganisatie lid of con tribuant zijn. Moet uit deze bepaling de conclusie worden getrokken, dat dege nen, die van meer dan één omroep, bij voorbeeld van de V.A.R.A. èn van de V.P.R.O. lid zijn, als straf voor het actief steunen van deze organisaties buiten be schouwing worden gelaten? Zo ja, dan wilden deze leden zich met alle kracht verzetten tegen, wat zij noemden, deze „dwingelandij van de aanbidders der zuilen". (Van onze correspondent in Parijs) Met een grote meerderheid van 412 tegen 141 stemmen heeft het Franse parlement een lichte grondwetswijziging aanvaard. Doordat deze meerderheid ruim tweederde van het aantal stemmen bedroeg heeft de Kamer, na tussenkomst van premier Men- dès-France, tevens voorkomen dat de vooiv gestelde wijzigingen door middel van een referendum aan het volk zouden moeten worden voorgelegd. De hervorming van de constitutie van 1946, die men zeker voor een ruim deel verantwoordelijk kon stellen voor de zo gebrekkige functionnering van de Franse staatsmachine, is sinds jaren in alle rege ringsprogramma's opgenomen. Er lag dan ook sedert vier jaar een uitvoerige tekst, op het bureau van de Kamer en deze tekst had de regering-Mendès-France ter ver nieuwde behandeling ingediend. De voor standers van een wijziging wensen in de eerste plaats een versterking van de uit voerende macht (regering) ten koste van de Nationale Vergadering (Tweede Kamer) en in de tweede plaats een duidelijker om schrijving en een kleine uitbreiding van de bevoegdheden van de „Raad der Repu bliek", die in de plaats van de vroegere Senaat is getreden. In de voornaamste wijzigingen hebben de parlementsleden zoveel correcties aan gebracht dat het de vraag zal zijn of de zaak er niet eer erger dan beter door zal worden, Dat valt vooral te vrezen voor de hervormingen die waren voorgesteld ten einde kabinetscrisis minder gemakkelijk en talrijk te maken. Tot dusver was een abso lute meerderheid voor de investituur (be vestiging) van een nieuwe premier vereist. De Kamerleden hebben nu echter besloten dat een betrekkelijke meerderheid in het vervolg voldoende zal zijn. Men kan ver wachten dat het parlement in de toekomst minder gemakkelijk weerstand zal kunnen bieden aan de verleiding een regering na korte tijd ten val te brengen. Een volgend kabinet zal immers eenvoudiger te for meren zijn. Een ander obstakel voor het verwekken van nóg meer regeringscrises heeft het parlement eveneens weggeruimd door het risico van Kamerontbinding nagenoeg op te heffen. De wijzigingen die zonder ver dere amendementen zijn aangenomen, zul len, naar men vreest, op de gebruikelijke gang van zaken in het Franse parlement weinig invloed hebben. Een portret-studie van Prinses Astrid van Noorwegen, dochter van Kroonprins Olaf. Bij Koninklijk Besluit is de stichting Leids Universiteitsfonds bevoegd verklaard om bij de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel in de cardiologie te vestigen. (Van een verslaggever) De 38-jarige Berkelse arts J. F. M. O. is vanmorgen door het Haagse hof in hoger beroep conform de eis van de procureur-generaal opnieuw tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld ter zake van de aan hem ten laste gelegde moord met voorbedachten rade op zijn echtgenote, gepleegd op 24 September 1952. De Haagse rechtbank had hem deswege reeds tot levenslang veroordeeld. Bij de motivering van het vonnis van het hof zei de president, mr. Th. L. van Berckel, dat het hof op grond van de inhoud van de ter terechtzitting aangevoerde bewijsmiddelen, feiten en omstandigheden de overtuiging heeft gekregen, dat de verdachte zijn vrouw op zettelijke en in koelen bloede van het leven heeft beroofd, na van te voren de plartnen daartoe in kalm overleg te hebben beraden. Ter uitvoering van dit plan had hij volgens de overwegingen van het hof cyaankali opgelost in "kinine en zijn echtgenote dit laten drinken, waarvan haar dood het gevolg geweest was. Het hof was tot de conclusie gekomen dat de zelfmoordtheorie, zoals die door de verdachte en diens raadslieden naar voren gebracht is, niet houdbaar is, daar ter terecht zitting geen feiten en omstandigheden gebleken zouden zijn, die een zodanige zelf moord zelfs maar in de geringste mate waarschijnlijk zouden maken. HAARLEM, 30 November 1954 ONDERTROUWD: 30 Nov., P. Rolvers en A. M. Lagerweij. GEHUWD: 30 Nov., H. C. J. M. Balm en C. M. Alberti; J. P. van den Bosch en A. W. Blom. BEVALLEN van een zoon: 29 Nov., A. P. van den BosJansen; 30 Nov., J. M. Berend- senSpijker. BEVALLEN van een dochter: 28 Nov., P. BoonHart: 29 Nov., C. M. van der Weiden —van der Horst; M. WeeninkHasper; P. ValbrachtVerrijzer; J. C. van der Veldt Arends. OVERLEDEN: 27 Nov.. W. A. C. Whitlau, 90 j., Kleine Houtweg; J. van Stuijvenberg Koorr, 77 j., Leidsevaart; J. Weber. 49 j„ Terhèidenstraat; 29 Nov., J. H. F. Meijer, 62 .i., Teding van Berkthoutstraat; A. C. van der Zouwe, 62 j., Maerten van Heemskerkstraat. Het 7.373 ton metende Britse schip „Tresillian" is Dinsdagochtend in een he vige storm ten zuiden van Ierland vergaan. Van de veertig opvarenden zijn er 25 ver dronken. Bij de overlevenden, die aan boord genomen zijn door de „Liparus" en de „Ardglen" zijn enkele ernstig gewon den als gevolg van een ontploffing, die zich op het laatste moment op het zinken de schip had voorgedaan. Bij het reddings werk ondervond men veel hinder van de huizenhoge zee. De „Tresillian" was met een lading graan op weg van Montreal naar Avon- mouth in Groot-Brittannië. In de nacht had de „Tresillian" geseind, dat het schip dertig graden slagzij maakte en dat de bemanning van boord zou moeten gaan, indien de toestand ernstiger zou worden. Het eerste schip dat op de noodseinen van het zinkende schip de plaats van het ongeluk bereikte, was de Britse tankboot „Liparus", die twaalf overlevenden aan boord nam en daarna koers zette naar de Ierse havenstad Cork. Tijdens de red dingswerkzaamheden kapseisde een van de sloepen van de „Liparus". Een ander Brits schip, de „Ardglen", pikte drie overlevenden op en kreeg daar na moeilijkheden met de machines. Ook dit schip is op weg naar Cork gegaan. Twee Britse kustvaarders zonden in de nacht ook noodseinen uit: de „Saint Ai- den" verloor de stuurinrichting bij de Scilly-eilanden en de „Sel bourne" liep bij de kust van Wales aan de grond. Beide schepen kwamen zonder hulp van andere schepen weer uit de moeilijkheden. De reddingboot van Bembridge op het eiland Wight heeft Dinsdagochtend te vergeefs gezocht naar een schip, dat in de vroege ochtenduren drie uur lang vuur- peilen had afgeschoten. Een vliegtuig- van de Britse luchtmacht heeft aan de Zuidkust van Wales in het kanaal van Bristol een tankschip waar genomen, dat op drift is. Er werd geen spoor van leven op het schip gezien. Het Britse schip „British Maple" seinde, dat het zich bij het eiland Lundy bevindt en koers zet naar het Noorden naar de plaats waar de tankboot is waargenomen. De Britse sleepboot „Cautious", die met de voorste helft van het op Zaterdag door midden gebroken Panamese tankschip Dodelijk ongeval in de vroegte van Dinsdag Over de toedracht van het verkeers ongeval, dat zoals wij gisteren reeds meld den, in de vroegte op het Hoogoventerrein het leven kostte aan een IJmuidense met selaar, de 47-jarige P. v. Alphen van de Velserduinweg, is thans bekend geworden, dat Van A. omstreeks half zes per brom fiets een van de vele onbewaakte overwe gen op het industrieterrein wilde passeren. Hij schijnt een naderende bedrijfstrein niet te hebben opgemerkt, werd door de loco motief aangereden en kwam onder één van de wagons terecht. Daardoor werd Van A. zo ernstig aan beide benen gewond, dat hij spoedig na aankomst in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. „World Concord" op weg was naar Bel fast, heeft haar sleep moeten loslaten we gens de storm. Verkort weergegeven) Aan die toekomstige emigrante in Hol land. Geagte lesers en leseresse. Julle, wat van voorneme is om te gaan emigreer, naar Suid-Afrika, moet die volgende punte voor oë hou. Julle kom uit, op n soort van kontrak, waarvan julle, in Holland, niks van ge hoor het nie. B.v. Kom je as boer naar die „belowende" land uit, dan krij je van die Doeane-beamptes, 'n soort van Legitima- sie-bewijs, waarin staan, dat je binne 'n tijdperk van drie jaar, geen andere beroep mag aanvaar, behalve dan die van boer. Dit wil nie sê nie, dat je nie van boerderij, dorp óf stad mag verander. As ek jullie mij raad mag gee, dan wil ek net dit sê: „Probeer om 'n Vakasie- visum te krij en as je eenmaal in jou be stemde land is, dan vra je 'n verblijf ver gunning aan, waarop je nie 'n melding moet maak nie. sodat je altijd 'n veran dering van beroep kan maken!" Solank, die land jou beval. Die nuus, die jullie in die koerante lees oor die toestande in Suid-Afrika, be treffende die gevaarlike lewe, wil ek net dit sê, dan dit in die Unie van Suid-Afrika nie so is nie. Jou lewe in die Unie is net so veilig as in Holland. Waar die moorde gepleeg word, in Kenvya, lê ver van ons vandaan. Oor die rasseverskil wil ek nie gesels nie, die moet jullie maar self uitvind. Die mense, die in Indonesië geblij het, weten so min of meer wel, wat dat beteken. A. VAN LUIN Naar aanleiding van deze brief verna men wij op de afdeling emigratie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, dat aan hen, die plannen hebben om naar Zuid-Afrika te emigreren en zich om in lichtingen tot diverse instanties wenden, woi'dt meegedeeld, dat de Zuid-Afrikaanse wet voorschrijft, dat. emigranten de eerste drie jaar niet van beroep mogen veran deren. Tn Zuid-Afrika heeft men een aan tal vaklieden nodig en om er verzekerd van te zijn. dat in de vakken werkers ko men en niet van beroep veranderen, heeft men de bepaling gemaakt. Verandering van werkgever is wel toegestaan. Niet iedereen krijgt vergunning om te emi greren. Een belangrijke factor is wel het beroep, dat men uitoefent en is dat er een waaraan behoefte bestaat, dan verlenen de autoriteiten medewerking. Aan landar beiders bestaat over het algemeen weinig behoefte. Zuid-Afrika heeft de bepalingen gemaakt om zich in economisch opzicht te bevoordelen. Wat het verkrijgen van een vacantie- visum betreft verzoekt men ons er de aandacht op te vestigen, dat men niet te optimistisch moet ziin. Indien blijkt, dot het de bedoeling mocht zijn zich blijvend te vestigen, dan wordt er geen visum ver strekt. Ook wordt in Zuid-Afrika streng gelet of er pogingen worden aangewend, zich blijvend te vestigen. Om dezelfde reden kon het hof niet in gaan op het verzoek van de raadslieden om nog een onderzoek in te stellen naai de mogelijkheid dat mevrouw O. zelfmoord neigingen gehad zou kunnen hebben. Ter zake van de bewering van de verdediging, dat de dood van mevrouw O. kam zijn ver oorzaakt door een slechts met microsco pisch onderzoek (dat ten dezen niet beeft plaatsgehad) te constateren hersentumor, zei het hof dat het aan dit betoog voorbij gaat omdat het toch uitgesloten te beschou wen is, dat een zodanige tumor de dood van mevrouw O. zou hebben veroorzaakt, immers, de getuige-deskundige dr. Hulst heeft het bestaan van zodanige tu mor als doodsoorzaak op grond van zijn deskundig onderzoek uitgesloten, doch ook de getuige deskundige dr. Nelemans heeft verklaard, dat, al zou er zelfs zonder mi croscopisch onderzoek constateerbare, be langrijke hersentumor zijn aangetroffen, mevrouw O. naar zijn oordeel dan nog ten gevolge van de gekregen hoeveelheid cyaankali zou zijn gestorven. Terzake van het feit, dat de verdachte aangevoerd had,dat zijn echtgenote ten tijde dat zij van O. een morfine-injectie kreeg, reeds symptomen van herstel van de cyaan kali-vergiftiging zou hebben vertoond, meende het hof op grond van de verkla ringen der getuigen-deskundigen, dat ook dit betoog onhoudbaar was, aangezien naar bet oordeel van het hof geenszins kwam vast te staan, dat de verdachte aan ziin vrouw zelfs maar een morfine-injectie heeft toegediend, en evenmin, dat ten deze nog een kans op herstel zou hebben be staan. Het hof refereerde ook aan de verklarin gen van de getuige deskundige, dr. Nele mans die beeft verklaard, dat naar zijm oor deel door het blauwzuur, dat bij het onder zoek in mevrouw O.'s hersenen is aange troffen, het definitief herstel van mevrouw O. uitgesloten te achten was. Het hof heeft dan ook geen termen aanwezig gezien om het verzoek van de raadslieden om als nog de Engelse getuige deskundige. d:r. Pur chase te dagvaarden, in te willigen. - Naar aanleiding van de vraag of de ver dachte al dan niet verminderd toereke ningsvatbaar was, overwoog het hof dat de rapporten en verklaringen van de psy chiater prof. dr. Carp omtrent de geest vermogens van de verdachte, bij het hof buiten beschouwing gebleven zijn omdat deze professor in de loop der procedure enige malen zijn mening heeft gewijzigd. Het rapport van de andere getuige des kundige, de psychiater E. Boelen, die ook ter zitting is blijven volharden in de me ning, dat de verdachte volkomen toereke ningsvatbaar was, heeft hier als criterium gegolden. Het hof acht dan ook geen termen aan- De Engelse testcricketers hebben het in de eerste testmach tr^en Australië niet tot een nog redeijk resultaat kunnen brengen. Australië won met innings en 154 runs. Na dat Australië 601 runs had gemaakt voor het verlies van acht wickets, kwamen de Engel sen in de eerste innings tot 190 en in de tweede tot 257. Aan het begin van de vijfde dag hadden de Engelsen nog een kleine kans de innings nederlaag te ontlopen. Bij een totaal van 130 voor twee wickets waren Edrich en May not out met respectievelijk 68 en 39 runs. Edoch, ook deze beide batsmen konden de innings nederlaag niet afwenden. Edrich kwam tot een persoonlijke score van 88 (1x6,13x4) en May scoorde 44 runs. Van de rest van de batsmen bood alleen Tyson tegenstand van betekenis. Hij bleef met 37 not out. Vooral met het verraderlijke spinbowlen van Benaud bleken de Engelsen de laatste dag geen weg te weten. De tweede innings van de Engelsen was als volgt: Hutton l.b.w. b. Miller 13 Simpson run out 9 Edrich bowled Johnston 88 May l.b.w. b. Lindwall 44 Cowdrey bowled Benaud 10 Bailey c. Langley b. Lindwall23 Tyson not out 37 Bedser c. Archer b. Johnson 5 Andrew bowled Johnson 5 Compton c. Langley b. Benaud 0 Statham c. Harvey b. Benaud 14 extra's..9 Totaal257 De bowlingcijfers waren: Lindwall 17 3 50—2 Miller 12 2 30—1 Archer 15 4 28—0 Johnston 21 8 591 Johnson 17 5 382 Benaud 8 1" 433 De wickets vielen op: 22, 23, 147. 163. 181, 220, 231, 242, 243. De tweede testmatch wordt gespeeld in Sydney van 17 tot 23 December. Het programma van de op Zaterdag 4 De cember in het Sportfondsenbad te Haarlem vastgestelde waterpolowedstrijden luidt: Heren vijfde klasse: DWT 4HPC 3. Heren bekercompetitie: VZV 1Kroos duikers 1. Heren derde klasse: DWT 2Haarlem 2. Heren centrale wintercompetitie: Haarlem 1—DJK 1. Heren, beslissingswedstrijd om kampioen schap eerste klasse van de zomercompetitie: DWT 3—HZV 1. Voor Dinsdag 7 December zijn geen water polowedstrijden vastgesteld in verband met de derde ontmoeting van de winter zwem- competitie in. het Sportfondsenbad. wezig om een nader psychiatrisch onder zoek naar de geestvermogens van de ver dachte in te stellen, evenmin als het heeft kunnen besluiten tot laten instellen van enig nader onderzoek in deze strafzaak. Overwegende, dat waar verdachte als echtgenoot en vader niet terugschrok zijn vrouw, de moeder van ziin drie jonge kin deren van het leven te beroven, terwijl hij deze daad stelselmatig heeft voorbereid en in koelen bloede in het bijzijn van zijn moeder, en zijn schoonmoeder heeft ten uitvoer gelegd, is het hof van mening, dat hier slechts de hoogste straf in aanmerking komt. Rechtdoende op het hoger beroep conclu deerde het hof tenslotte tot veroordeling van de verdachte tot levenslange gevan genisstraf. Toen ziin vonnis uitgesproken was, stond de arts op en zei kalm: „Uw hof ver oordeelt een onschuldig mens, meneer de president". De Berkelse arts heeft acht dagen om van dit vonnis cassatie aan te tekenen. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over vijf weigerde plotseling de ruitenwisser van een bestelauto, die in de buurt van de Houtbrug reed. De stuurder kon door de hevige regen niets zien; toen de ver keersagent op de Houtbrug een stopteken gaf, reed de man door en botste tegen het stopbord. dat op de brug stond. Het bord knapte op ongeveer 75 centimeter boven de grond af. De verkeersagent, die op dat ogenblik op enige afstand van het bord aanwijzingen gaf aan een automobilist, bleef ongedeerd. Er is proces-verbaal op gemaakt. Alblasserdijk. 30 te New Orleans. Aletta, 30 v. Singapore n. S(g«» Amst'eldiiky pas. 30 Dover n. New Oileans. Aagtekerk. 30 370 m. v. Minikoy n. Penang- Alioth. 30 bi] Elbe-2 VS ten anker n. Antw. Annenkerk. pass. 30 Perim n. Suez. Aardijk. 30 te Rotterdam. Alcyone, 30 v. P:o Alegre n. Rio Grande do Sn. Ampenan, 30 te Rotterdam. ,Q.„hia Arendsdijk, 30 v. Boston n. Pniladelphia. Artemis, pass. 30 Jamaica n. Curagao. Bennekom, vertr. 30 v. La Pa'üice n. Cuiagao. Banrjermasin, 30 te Berau. Bintang. 29 v. Djibouti n. Port Swettenham. Bonaire, 30 290 m. W.ZW. Madeira. Boskoop, 30 te Amsterdam. Bantam, 4 Dec. Bombay verwacht. Billiton, 30 v. Honolulu n. Los Angeles. Borneo, 30 v. Safi n. Halifax. Caltex Pernis, pas. 0 OuesSant n. Rotteidam. Caltex The Hague, 30 40 m. O. Grbi altar. Caltex Leiden, 30 60 m. Z.ZW. Ouessant. Ceronia, 30 v. Balikpapan n. Singapore. Coryda, 30 te Thameshaven. Cottica. 30 te Madeira. Cradle of Liberty. 1 Dec te Philadelphia. Dordrecht. 2 Dec. Philadelphia verw. Delft, 1 Dec te Antwerpen. Esso Den Haag. pas. 30 ten Z. Kreta. Etrema. 1 Dec. te Piraeus. Elisabeth, 3 Dordrecht verwacht. Eos, 1 Dec. te Rotterdam. Friesland (KRL), 30 v. Port Said n. Belawan. Gordias. 30 v. Bremen n. Rotterdam. Gaasterkerk. 1 IDec. te Antwerpen. Ganymedes. 1 Dec. te Cristobal. Garoet. 1 Dec. te Casablanca. Gaga, 1 Dec. te Curagao. Jagersfontein. 30 v. Port Elizabeth n. Kaapstad ■Japara KPM)1 Dec. te Kaapstad. Karimata, pass. 30 Ouessant n. Algiers. Kertosono. 30 v. Casablanca n. New York. Koratia. pass. 30 Timor n. Lyttelton. Kota Agoeng, pass. 30 Lissabon n. Rotterdam. Kota Gede, pass. 30 Minikoy n. Belawan. Krebsia, 30 v. Rotterdam op proeftocht. Laagkerk. 30 te Suez. Loenerkerk, 1 Dec. te Mangalore. Luna, 30 v. Kalyvia. Laurenskërk. 29 te Lissabon. I.emsterkerk. 1 Dec. te Londen. Maasdam. 30 440 m. W. Lands End. Macuba. 30 v. Balikpapan n. Cebu. Marken. 30 te Dakar. Mataram. 1 Dec. te Aden. Mirza. nacht 30-1 Dec. te Sydney. Madoera, 30 v. New Orleans n- Baltimore. Mariekerk, 30 te Antwerpen. Meerkerk. 1 Dec. te East London. Mod.iokerto, 30 310 m. O.NO. Bermuda. Ouwerkerk, 1 Dec. te Fremantle. Ondina, 30 v. Port de Bouc n. Port Said. Oranjestad. 30 120 m. ZW. Kp. Finisterre. Prins Fred. Hendrik. 1 te Montreal verwacht. Prins Fred Willem, pass. 30 Anti Costi eil. tiaar Le Havre. Prins Willem TV. 30 te Le Havre terug verw. Poelau Laut, 1 te Hamburg. Pygmalion. 1 Dec. te Paramaribo. Raki, 30 v. Singapore n. Tj. Priok. Rotti. 30 te Genua. Ruys. pass. 3 Sabang n. Belawan. Rijndam, v. Rotterdam n. New York. Rijnland, pass. 3 Fernando Noronha n. A'darri Sinaban. 1 Dec. te Sydney verw. Stad Maassluis. 29 60 m. O. Shetland eil. Stad Leiden, pass. 30 Finisterre n. Dakar. Seven Seas, 28 te Melbourne. Sibajak, pass. 1 Dec. Kp. Leeuwin 5 Melbourne verwacht. Stad Schiedam, 1 te Rotterdam. Stad Arnhem. 1 Dec. te Marseille. Stentor. 3 v. Rotterdam n. Paramaribo. Straat Banka, 28 te Melbourne. Ternate. pass. 30 Gibraltar n. Antwerpen. Taria. 29 v. Hongkong n. Miri. Thelidomus. 1 Der. te Curagao. Tamo. 1 Dec. v. St. Vincent n. Antwerpen. Tawali. pass. 30 Az.oren n. La Guaira. Telamon, pass. 30 Ouessant n. La Guaira. Teucer. 1 Dec. te Genua. Tiba. verm. 1 Dec. v. Rotterdam n. Antw. Tiberius, 30 v. Demerara n- Curagao. T'tus. 1 Dec. te Rotterdam. Tnmori. 0 te Penang. Waterman. 30 ?30 m. 7.W. Fin;=terre. Willemstad. 30 v. Trmidad n. Barbados. Wonosari. 30 v. Vancouver n. Manilla. W'I'ern Ruys. pass. 30 Oues«art 1 D°C. South- ampton 2 aan de Hoek v. Holland verwacht WOensd-echt, 30 v. Nordenhamn n. Rotterdam. Wonorato, 1 te Galveston en Houston verw KLEINE VAART Agiena, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. Aisnrve, verm. 30 v. Southampton n. Poole. Atlantis. 30 v. Rostock n. Stralsunri. Barracuda. 30 v. Rotterdam n. Wisbeck. Batavier T. pass. 30 Finisterre n. Casablanca. Batavier III, 29 v. Saffi n. Bordeaux. Bestevaer. 30 v. Wisbech 1 Dec- R'dam verw. Bah T, 26 te Kramsfors. Betty, pass. 29 Kiel n. Malmö. Betty Anne S. verm. v. Manchester n. Lissabon Bill S, 30 v. Antwerpen te Dunston. BINNENLAND Ongeveer vijfhonderd Nederlanders, die in Canada een nieuw bestaan hebben opge bouwd, zijn thans met de „Maasdam" onder weg naar Nederland. Zij zullen St. Nicoiaas, Kerstmis en indien mogelijk ook oud en nieuw in het vaderland meevieren. Het schip wordt Vrijdag in Rotterdam verwacht. Ter begroeting zal onder meer aanwezig zijn de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, de heer J. G. Suurhoff. Dinsdagmiddag is de 62-jarige bouw vakarbeider J. K. uit Rotterdam door een met zand beladen vrachtauto overreden en gedood. Dit gebeurde op het spoorwegter rein aan de Molenwaterweg. De man was met een andere arbeider bezig aan een hek werk toen de vrachtauto achteruitrijdend hem overreed. De chauffeur van de vracht auto had de beide mannen niet opgemerkt. Vorige week Maandag is in een huis in de Zoomstraat te Rotterdam een kamer uitgebrand. De politie heeft de 45-jarige vrouw des huizes aangehouden, die ervan verdacht wordt de brand te hebben gesticht om in het bezit van de verzekeringspennin gen te komen. Bovendien wordt zij ervan verdacht huurkoopgoederen verkocht te hebben voordat zij waren afbetaald. De Italiaanse regering heeft de Neder landse parlementsleden P. A, Blaisse. lid van de Tweede Kamer, en E. M. J. A. Sassen, lid van de Eerste Kamer, benoemd tot comman deur in de orde van verdienste wegens hun verdienstelijk werk voor de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De versierselen zijn hun op het Italiaanse consulaat te Straats burg uitgereikt. Het commando van het Rode Kruis- korps in Den Haag heeft een brief ontvan gen. waarin de kaderleden van de colonne Bergen op Zoom zich solidair verklaren met hun conmandant. Onlangs is aan de colonne commandant te Bergen op Zoom ontslag ver leend als gevolg van een onenigheid tussen de colonne-commandant en het afdelings bestuur. Tn hun brief bieden de kaderleden van de Bergen on Zoomse colonne even eens hun ontslag aan. In de leeftijd van 55 'aar is te Delft overleden prof. ir. B. C. Kroon, hoogleraar aan de Technische Hogeschool. Ir. Kroon werd in 1941 als hoogleraar aan de hoge school verbonden en doceerde in de afde ling der werktuigbouwkunde do constructie van de verbrandingsmotoren. Prof. Kroon, die in Deventer werd geboren, studeerde aan de technische hogeschool en bekleedde na zijn studie van 1925 tot 1941 functies in het bedrijfsleven. Omstreeks 2 uur in de afgelopen nacht is brand uitgebroken in een van de twee graanpakhuizen van de heer Van Baren te Nieuwveen. Het nakhuis brandde geheel af. De brand liet zich in het begin zeer ernstig aanzien, brandweren uit omliggende plaat sen verleenden assistentie. De schade wordt geraamd on f 20.000. Er liep een verzekering op het pakhuis. Te Zutnhen heeft zich een ernstig onge luk voorgedaan, dat aan een zekere B. het leven kostte en waarbii H. uit Warnsveld ernstig werd gewond. Een vernleegde «an een psychiatrische inrichting uit het nabij gelegen Warnsveld, die ontvlucht was. had een langs de weg staande auto gestoken, waarmee hij de stad binnenreed en in het centrum een aanrijding veroorzaakte met bovengenoemd gevolg. HAARLEM EN OMGEVING De tentoonstelling van werken van George Rueter in Het Huis met de Kogel aan de Spekstraat te Haarlem is wegens grote belangstelling verlengd tot en met Zater dag 4 December. De opbrengst van de solistenparade, die op 6 October in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem door de Koninklijke Mariniers kapel ten bate van het Marine-Sanatorium fonds is gegeven, bedraagt f 1754,20. De expositie „Kees Verwey: 30x1" die in het laatste nummer van „Erbij" door Otto B. de Kat is besproken wordt ge houden in het Stedelijk Museum te Amster dam en duurt tot 3 Januari 1955. Het Weihnachts-Oratorium van Bach wordt op Donderdag 23 December 1954 door de Heemsteedse Christelijke Oratorium Ver eniging onder leiding van George Robert uitgevoerd. De medewerkenden zijn: Mea BoonNaberman. Aafje Heynis, Han le Fèvre, Peter de Vos, mevrouw N. Barnard de Graaf en het N. Ph. O. Voor deze gele genheid zijn de cantates 1. 2, 5 en 6 gekozen. Bij het passeren van een auto, die Dins dagmiddag om halftwcc midden op de Herenweg bij de Kerklaan te Heemstede stilstond, om later naar het tankstation te rijden, is een auto. komende uit de richting Haarlem geslipt en tegen de andere auto en vervolgens tegen een hek van een tuin ge botst. De bestuurder werd licht gewond. Vlak bij het hek werkte een reparateur aan een kraan, maar hij werd niet aangereden. Vrijdag maakten wij melding van een geheimzinnige vondst aan de Zomerweg in Haarlem, in" de nabijheid van perceel 2: daar werden, vlak bij een sloot aangetroffen een herenfiets, een bril met goudachtig montuur, een boerenpet en een kapotte klomp. Thans is gebleken, dat dit alles toe behoort aan een chauffeur uit de Haarlem- mei-meer, die onder invloed van sterke drank de sloot is ingereden. Hij is later met een taxi naar huis gegaan. Borculo, 29 v. Aalborg te Zaandam.^ Borneo, 30 v. rede Vlissingen n. Dublin. Cateli. 29 v. Amsteidam n. IJmuiden. Concepcion. 29 v. Hamburg te Antwerpen. Da Capo, pass. 30 Vlissingen. Da Costa. 29 v. Duinkerker, n. Le Treport. Da.ie Bohmer. 30 v. Rotterdam n. Algiers. Depa. 30 te Delfzijl. Diet, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Dina, 29 v. Amsterdam o. IJmuiden. Draco. 29 te Tarragona n. Barcelona. Dollard. 29 v. Rotterdam n- Gothenburg. Duiveland. 30 v. d Tyne n. Rotterdam. Eemstroom, 29 v. Grangemouth te Amsterdam Fratemité. 29 v. Londen n. Treport. Gaasterland. 30 ten anker Firthofforth naar Kingslynn. Grebbestroom. 1 Dec. v. Liverpool te Amster dam verwacht. Harold, 29 v. Le Havre n. Barry. Haskerland. 29 v. Harlingen te Goole. Henrica. verm. 30 v. Antw. n. Wicklow. Hoe Vinces. vertr. 1 v. Rotterdam n. Wisbeck. Horizon. 29 v. Groningen te Zaandam. Hunzeborg. 29 v. Hooecand te Zaandam. ■Taba. pass. 29 Brunshütte! n. Abenraa. Jaeoba Catharina. 1 Dec. Casablanca te Rotter dam verwacht jono'kmd. 29 v. Lagos n. Huil. Kemphaan. 30 v. Bremerhaven n. Foyness. Liberte, 29 te Stockholm. Lies. 29 te Berwick. Maartie. 29 v. Gothenburg n. Frederiksund Markab N. 29 te Famagusta. Mary. 29 v. Vlissingen. Midsiand, 29 v. Rotterdam te Grangemouth. Mnlan. pass. 29 Kiel n Kopenhagen. M»ohn'd N. pass. 30 Tersehellingerbank n. Aar- hu s. Myfem. 29 v. Gene te Stockholm. Nettip. 29 te Presten. Nieuwlanrl. 30 v. Rotterdam n. Lutz. Nottingham. 30 in Wasihhaai n. Kineslynn- Oostprhureh. pass. 29 Kiel n- Stockholm. Pascholl. 29 v. Kragero n. Dordrecht. Poortvliet. 30 nog te Fowey. Rian. oass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Soes. 79 te Keping. Soorota. 30 sehu'len bii Lands End n Droehjéda St'entie Mensinffa i pee. Norresurdby verw. T'Uy. 28 te DonvAo. Ton S. pass. 30 Vlissineen. Trompenbureh. 30 t,e Rotterdam. Twin. pass. 29 Vlissingen. Vennus. 30 v. Middlesbro te Great Yarmouth. Virgo. 30 v. Ror.ne te Antwerpen verw. Vlieland, pass. 30 Kiel n Ronneby. Zeehond, 29 v. Antwerpen te Vlissingen. SLEEP VAART Hudson. 39 met zuiger n. Rott^'dam. Humber, 29 te Rotterdam mer. Vega Noordholland, pass. 30 Dover n. Hamburg. Oostzee, 29 580 m. ten Z. Guardafui met Shrops hire. Thames. 29 met kraan n. Rotterdam. Tyne. 29 80 m. O. Trinidad n. „Queen" Zwarte Zee, 29 te Savanna.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11