Zandvoort, „Chef de réception kan niet zonder boord lopen" Melk-vetgehalte van „Kindermelk" in Heemstede op 3^ percent gebracht Ontplooiing der badplaats door financiële onzekerheid geremd Algemene beschouwingen over begroting Portefeuille-verdeling een „oud zeer" Slagersvaktentoon- stelling geopend Amsterdamse Beurs WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRÉCHTE HAARLEMSCHE COURANT Geurige geschenken in smaakvolle verpakkingen Geschenken met dit merk hebben een oude en rijke traditie evenals 1^^ het St. Nicolaasfeest zelf. Repliek Anglo-American Evening in Christelijk lyceum Autobus in botsing met personenauto Werkman maakte val van drie meter „Noorder Spaernesangers" Herinneringen van kellner op Haarlems station J. Jansen veertig jaar bij de belastingen H. J. Wijdooéen veertig jaar bij G.E.B. Een maand voorwaardelijk wegens dood door schuld Geen hogere baksteenprijzen J. van Holten over rechten van de vrouw Op 5 December EAU DE COLOGNE U.fcCo(<M*f iPlritmKII 'li** 610CMMGASSÉ NÏ47H* COLOOKto,■MINI lAUDICOtOOHI Na met een sneltreinvaartje de rest van de agenda te hebben afgewerkt, heeft de Zandvoortse gemeenteraad zich gisteravond aan de begroting van het dienst jaar 1955 gezet. Bij de algemene beschouwingen daarover kwam vooral één griel naar voren, dat overal maar vooral in een gemeente met een functie als Zand voort zo diep gevoeld wordt: de financiële afhankelijkheid van en onzekerheid over de rijksuitkeringen. Het was de verdienste van de heer Lindemann (K.V.P.), dat hij in een degelijk becijferd overzicht aantoonde, hoe de begrotings tekorten sinds 1948 zijn ontstaan: niet door te hoge uitgaven maar door te lage inkomsten. Deze desillusie werd nog versterkt door de mededeling van de voorzitter mr. Van Fenema, dat zoals door hem juist die dag was ver nomen het bij de Kroon ingestelde beroep tegen de ministeriële maatregel, welke de rijksbijdrage in de herbouw van het Zuiderbad met 1S0.000 gulden beknotte, is verworpen. „Zandvoort moet een beter verzorgingspeil krijgen, het kan als chef de réception niet zonder boordje blijven lopen", was hel bescheid van de heer Lindeman n. Dat van gemeentewege overigens van alle particuliere initiatief, dat zich daartoe leent, gebruik wordt gemaakt blijkt uit het grote Boulevardplan, dat de voorzitter liever niet meer als „Zomer- centrum" betiteld zag want het heeft ook een bestemming voor de andere seizoenen nog als „millioenenplan", welke naam naar zijn gevoelen een zweem van onwaarschijnlijkheid droeg. „Midzomernachtsdroom dan", opperde de heer Porrenga (Arb.) sceptisch. Dit scepticisme bleek overigens niet algemeen andere vertogen getuigden van meer vertrouwen in deze opzet, die tenslotte van uitermate zakelijke financiers afkomstig is en ook wel degelijk in overeen stemming te brengen valt met Zandvoorts toekomstige rol als recreatie-centrum van „IJmond". Het oude zeer van de portefeuilleverde ling, die de burgemeester overigens al léén formeel de portefeuille van Weder opbouw ontnam, werd ook nog even aan geroerd en de voorzitter liet daarbij duidelijk merken dat hij daar nog steeds 0C<w vrede mee had, maar de discussie daarover liep bij lange na niet zo hoog als het vorig jaar. De diverse sprekers toonden zelfs zóveel bescheidenheid, dat de voorzitter een keer, middenin, verbaasd vroeg: „Wil niemand meer het woord?" De algemene beschouwingen werden ge opend door de heer Porrenga (Arb.). die de zittingen van het aflopende begro tingsjaar om hun democratisch karakter •ten voorbeeld stelde en daardoor bewezen achtte dat men geloof en politiek moet scheiden. Het ontbreken van objectieve normen in de financiële verhouding met het rijk achtte hij fnuikend voor de ont plooiing van deze badplaats en het tekort van twee ton op de begroting weet hij ge heel a^n de onvoldoende uitkeringen van het rijk. „Milder klimaat in B. en W." „Het zere been van de portefeuille-ver deling schijnt genezen te zijn", constateer de de heer Gosen (A.R.), die a% gevolg daarvan een milder klimaat in het college meende waar te nemen. Dat het dit jaar in de raad „rustig" ge bleven is, achtte de heer Siegers (K.V. P.) te danken aan het feit dat de opoositie. die zich vormde naar aanleiding van de portefeuilleverdeling, in de eerste p-aats aan de belangen van de gemeente gedacht heeft. Met alle respect voor de wethouder van Publieke Werken „hij probeert zich goed in te werken" betreurde hij het toch, dat Wederonbouw niet aan de bur gemeester is gebleven, „die zich daarvan gelukkig niet veel heeft aangetrokken maar het werk grotendeels in handen heeft gehouden." „Sabotage" Hij betichtte de schoonheidscomm;«ne van „sabotage" door haar volgens hem vertragende werkwijze en haar bemoeie nis met „futiliteiten", een werkwijze die voorts naar zijn inzicht een soort „kasten- belang" leek te dienen. Daarna hie1d zijn fra^Pegemot Linde man de hem eigen financiële besoiege- ling over de gemeente, waarin hij naging wat er sinds de laatste sluitende begrotina in 1948 met ce uitgaven en inkomsten is gebeurd. Hoe dez° zich ontw;kke1d hebben toonde hij aan door vergelijkende cijfers tussen 1948 en 1955. In 1948 raamde men de totale uitgaven ADVERTENTIE Al brandt het maagzuur noq zo fel, één R I S P - tabletje blust het wel 521.000, voor 1955 worden zij 1.261.000 geschat. Dat is een stijging met 142 per cent. De eigen inkomsten uit belastingen en bedrijven waren in 1948 260.300 en in 1955 460.000, een toeneming van 77 per cent. Daarnaast bleef de verhoging uit het gemeentefonds bij 97 percent, een percen tage, dat hij in de verhouding met de twee andere tekenend noemde voor de oorzaak der Zandvoortse begrotingstekorten. „Geen cliché-dorp" De heer Tates (V.V.D.) prees het be heer van de openbare gelden, al zeide hij wel een naar besnoeiingen te zullen voor stellen. Wat de uitbreiding en de weder opbouw aangaat, maande hij tot bezinning („laat men van Zandvoort toch geen cliché- dorp maken"). Opnieuw drong hij aan op opheffing van het bouwverbod langs de Zandvoortselaan, die zijns inziens meer eenheid met Bentveld zal brengen, hetgeen hij met het oog op mogelijke annexatie voornemens zeer wenselijk achtte. TegSn- over het Boulevard-plan toonde hij zich sceptisch. Mr. Van Fenema begon zijn repliek on de Algemene Beschouwingen van de raad over de begroting voor 1955 met de verklaring, dat ook hij de gang van zaken met de rijksuitkeringen voor al ook in de politiekosten teleurstellend 'achtte. Hij kondigde een nieuwe reis naar Den Haag aan en zei dat het zijn vaste voornemen was deze slepende kwestie in de eerste helft van het komende jaar de finitief uit de wereld te helpen. Na de mededeling dat het beroep bij de Kroon bereffende het Zuiderbad was ver worpen, beval hij aan de mogelijkheden voor een andere badinrichting te gaan be zien. Hij verblijdde zich dat zijn optimis me betreffende het Boulevardplan hier en daar door de raadsleden gedeeld werd. „De zaak moet natuurlijk stevig ver ankerd worden in technisch en financieel opzicht," zei hij. „P.W. overbelast" Dat het bouwrijp maken van gronden het tempo van de woningbouw niet bij houdt is een gevolg van de onderbezet ting van Publieke Werken. De te ver wachten drukte op de Zandvoortse laan na de opheffing van de tram schept in derdaad zoveel gevaren bij het oversteken van fietsers en voetgangers, dat de moge lijkheid van tunnels voor deze weggebrui kers overwogen dient te worden. De kwestie van de Industrie-terreinen, de uitbreiding van de begraafplaats en de rioolwaterzuivering zullen alle aan de orde komen bij één groot project, dat mr. Van Fenema nog in het komende jaar tege moet zeide té zien. In de Haarlemse Vleeshal waren Dins dagmiddag velen bqeen voor de officiële opening van de Haarlemse Slagersvakten- toonstelling, die door de Haarlemse gros siersvereniging voor de Vleeshandel, de R.K. Haarlemse Slagerspatroonsbond en de afdeling Haarlem van de R.K. Slagers- bond was voorbereid. Namens de tentoonstellingscommissie heette de heer W. Broekhof de gasten wel kom, waarna het woord was aan de heer F. J. A. Bruins, directeur van het Open baar Slachthuis. Deze bracht hulde aan hen, die het initiatief tot het houden van de tentoonstelling hadden genomen en aan hen, die hun ijver, tijd en arbeid hebben gegeven om haar tot stand te brengen. Gebleken is, wat er door samenwerking door de organisaties voor de vleeshandel te bereiken is. Dat wist spreker reeds uit het verleden. De heer Bruins merkte op, dat het slagersvak uit oude tijd stamt en het wordt nog beoefend. Daarom is het een goede gedachte in de historische Vleeshal bijeen te komen. Spreker zeide ook waar dering te hebben voor de inzenders, die het vak goed geleerd hebben dank zij het vak onderwijs. Met de verwachting, dat de ten toonstelling ten volle zal beantwoorden aan het doel, waartoe zij is opgezet, ver klaarde de heer Bruins de tentoonstelling voor geopend. Vandaag is de tentoonstelling geopend tot tien uur. - Maandag 6 December zal in het Christelijk lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem een „Anglo-American Evening" gehouden worden welke georganiseerd werd door de heren W. Seldenriik en J. van Lin- schoten. Het is de bedoeling om de leerlingen geheel in de Engelse sfeer te brengen. Het gehele programma draagt een wedstrijd karakter tussen de leerlingen van de Chris telijke lycea uit Harderwijk en Haarlem. Hedenmorgen om half negen zijn oo de hoek Tempeliersstraat-Juliana van Stol bergstraat in Haarlem een personenauto en een bus van de N. Z. H. met elkaar in botsing gekomen. Deze botsing ontstond, doordat de bestuurder van de personen auto, de 49-iarige H. W. Ch. N. uit Aerden- hout, geen voorrang verleende aan de bus. Beide voertuigen werden aan de voorzijde ernstig beschadigd. De heer N., die klaag de over pijn in de borst, is. vermoedelijk met een liente hersenschudding, naar zijn woning vervoerd. Hedenmorgen heeft een 29-jarige werk man uit Utrecht tijdens werkzaamheden aan de bovenleiding van de spoorbaan HaarlemAmsterdam een val van drie meter gemaakt. Hij is gewond aan knie en hoofd en vermoedelijk met een lichte her senschudding naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Hij was ter hoogte van de Centrale Werkplaats in Haarlem boven op een mon tagewagen bezig met het afslopen van een buis, toen hij zijn evenwicht verloor. Hij viel op de spoorbaan. Sprekende over de opheffing van de tram zeide hij dat het eindpunt van de bus inderdaad bij het Zwarte Veld komt en dat de busroute verder via de oude trambaan en langs het bejaardentehuis op de Zandvoortselaan zal komen. Wat de verdere toekomstmogelijkheden aangaat zei mr. Van Fenema, dat er maar liefst bij hem op de tafel nog 26 plannen ter bestudering liggen. Wethouder Van der Werff (CH) antwoordde op de critiek betreffende de portefeuileverdeling dat Publieke Werken en Wederopbouw volgens hem nu een maal niet te splitsen waren. „Dat zou twee kapiteins op één schip zijn", zei hij, er echter aan toevoegend, dat de voorzitter „zich toch niets uit handen liet geven. „Garai" De heer Breure was verbaasd, dat de wethouder zozeer bij zijn onjuiste voor lichting bleek te volharden. Ten eerste is Garni" deze zomer niet verhuurd, ten tweede bestaat er in het geheel geen voor nemen het te verkopen bij de eigenaars. Wethouder K er km an (Arb.) zeide dat de leden van het College van B. en W. „gerust eens in eikaars portefeuille kun nen grasduinen, als het maar niet te gek wordt", zoals in sommige andere gemeen ten, waar heel het overzicht zoek raakt. Hij herinnerde.de heer Siegers er aan dat de schoonheidscommissie op diens eigen voorstel was ingesteld. „Wanneer de heer Siegers spreekt van een kaslen- belang, dan weet hij heel goed, dat ook de aannemers iets dergelijks nastreven met hun B.S.B.-regeling", zo zei de heer Kerkman. (De heer Siegers wierp hem later tegen dat deze regeling louter de beunhazerij wilde weren.) Een nieuwe verhoging van de subsidie aan „Touring Zandvoort" achtte hij wel wat te ver gaan. Een commissie voor de toewijzing van bedrijfspanden leek de wethouder in strijd met de Woningbouwwet. (Zijn geest verwanten de heer Porrenga en me vrouw Mol bleken echter in de duplieken dit idee van de heer W e b e r (Arb.) toe te juichen.) Ten slotte waarschuwde de wethouder, dat men de voltooiing van de verandering der Grote Krocht voor het seizoen 1955 als vaststaand moest beschouwen. „De moeilijkheden beginnen pas", merkte hij op. De duplieken leverden geen nieuwe gezichtspunten op. Vóór het begin der algemene beschou wingen was mej. C. H. Klein uit Velsen met 14 stemmen voor en één blanco tot onderwijzeres aan de dr. Albert Plesman- school benoemd. De grondaankoop voor de verbreding van de Zandvoortselaan was zonder discussie goedgekeurd. Nieuw mannenkoor In Haarlem Noord werd opgericht een neutraal mannenkoor, dat onder leiding van mej. Willy van Eldik staat. Het koor is ge naamd „Die Noorder Spaernesangers" en repeteert alle Vrijdagavonden in Feestzaal Noord aan de Rijksstraatweg, Het doel van dit nieuwe koor is de be oefening van de mannenzang op het gebied van de lichte muze. om na voldoende studie verstrooiing en stemming te brengen bij liefdadigheidsvoostellingen en zo mogelijk eens per jaar een concert te geven. Voorzitter is de heer G. A. Dijkers, secre- taris-nenningmeester de heer A. Deneerman en bibliothecaris de heer D. van Norde. Een halve eeuw met of zonder „Ik was net aangenomen als kellner in een hótel-restaurant op Piccadilly Circus in Londen. De eerste ochtend moest ik in alle vroegte schoenen poetsen. Tk krees een grote mand mee met een krijtje. En de schoenen die buiten de deur stonden, verzamelde ik in de mand, om ze in de keuken te gaan poetsen. Gauw al kwam het eerste telefoontje van een gast door. op het schakelbord: „What about my shoes?" Tk wist nu ooeens waar het krijtje voor gediend had. Want ik wist niet welke schoenen ik naar boven moest brengen. Ik had onder ieder paar het kamernummer moeten schrijven. Er zat nu niet anders op. dan telkens met de hele mand schoenen naar boven te tijgen, om iedere gast zijn eigen paar uit te laten zoeken." Dit was een van de herinneringen uit de kellnersloopbaan van de heer A. W. H. van den Hoven, 64 jaar oud, sinds de laat ste vijftien jaar kellner in de restauratie op het station te Haarlem. Vandaag gedenkt hij in kleine kring de dag, waarop hij een halve eeuw geleden als veertienjarige jongen aangenomen werd als leerlingkellner in het restaurant van August Knappstein te Den Haag, tegen een loon van twee gulden per week. Het was een slechte tijd. De grote spoor wegstaking was pas geëindigd. Sociale voorzieningen onbekend, de armoede alge meen. André was dan ook zielsblij met dit baantje als duvelstoejager, alhoewel hij zeven dagen in de week moest werken van 's morgens acht tot 's nachts half een, meer uitbranders kreeg dan goeie woorden en maar voor een minuscuul percentage deel de in de „tron", de gezamenlijke fooienpot. Spijt over zijn beroepskeuze klinkt niet uit de woorden van deze goedgehumeurde man, die nog altijd met korte kwieke pas sen, kopjes koffie met of zonder rond brengt. André had een afwisselende loop baan. Hij dekte zijn tafels in Engeland en Duitsland, in Brussel en Wenen, maar meestentijds toch in Nederland. Hij werkte 12 jaar in de „Rotonde" te Scheveningen als oberkellner en jaren in hotel „Des In- des" en bij Leo Kemper op de Kneuterdijk te Den Haag. Hij was ook de initiatiefnemer voor de kellnerwedstrijd, die enige jaren geleden op het Haarlemse station werd gehouden. „Vroeger", zegt hij, „moest je een gulden statiegeld betalen voor een plateau en een diendoek. Als je die 's avonds weer inlever de, kreeg je de gulden terug." „Noemt u mij vooral kellner in de krant, want een ober is eigenlijk een oberkellner. Vroeger was die gekleed in een pandiesjas met een wit vest en een zwart vlinderd.asje. De kellners waren toen ook allemaal in rok, maar met een zwart vest en een wit vlindertje." André is een uitstekend biljarter. Hij heeft ook gekegeld, maar hij stopte ermee, toen zijn duim eens in een bal bleef zitten. Vandaag voert de heer J. Jansen, plaats vervangend dienstgeleider van de nost In voerrechten en Accijnzen te Haarlem, het feit, dat hij veertig jaar werkzaam is in dienst van 's Riiks belastingen. De jubila ris, die het jubileum thuis vierde, kreeg bezoek van de heren Driessens. Brouwer en Fetter, respectieve'iik ontvanger van de Invoerrechten en Acciinzen, hoofdverifica- teur en hoofd van de in^nectie der Invoer rechten en Accijnzen. Hij werd toe°esr>ro- ken door ce heer Fetter, die hem namens de minister van Financiën een grafitifica- tie aanbood. De jubilaris ontving vele geschenken, waaronder bloemstukken. Verscheidene deoutaties van ambtenaren kwamen hem gelukwensen. Hedenmorgen is ten kantore van het Ge meentelijk Energiebedrijf de heer H. J. Wijdoogen, administratief ambtenaar li eerste klasse, gehuldigd, omdat hij veertig jaar in overheidsdienst werkzaam is. De jubilaris werd toegesproken door de chef der administratie, de heer J. A. Sun- ter, die in het kort de gebeurtenissen uit de loopbaan van de heer Wijdoogen schel ste. Hij herinnerde onder meer aan de be zettingstijd, toen de administratie van het G.E.B. door bominslag in het gebouw aan de Harmeniansweg tijdelijk gehuisvest was in een schoolgebouw aan de Friese Var- kensmarkt. Spreker dankte de jubilaris voor de steeds voortreffelijke samenwer king en bood namens het jubileumfonds een geschenk in couvert aan. Uit naam van de administratieve ambtenaren overhan digde hij sigaretten en sigaren. Mevrouw Wijdoogen kreeg een fraaie boeket bloemen. Later op de morgen werd de jubilaris door de directie ontvangen, die hem waar derend toesprak en hem namens de ge meente Haarlem eveneens een geschenk in enveloppe aanbood. Voorts werd de heer Wijdoogen onderscheiden met de médaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De jubilaris, wiens bureau overladen was met bloemen en geschenken, mocht op deze voor hem feestelijke dag nog talrijke ge lukwensen van zijn collega-ambtenaren in ontvangst nemen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3V, Neder 1.'47 lOOV.o 100% A.K.U 314% 298 481% 472 Philips Gloeil, 373 360 Kon. Petroleum 541% 527 A'dam Rubber 100% 99 Holl. Amer. Lijn 184 181 N. Scheepv. Unie 153 148 H.V.A 135% 131% 126% 125 Amsterd. Bank 246% 245 Ned. Handel Mij 216 214% Rotterd. Bank 219 218 Twentsche Bank 219% 218 Anaconda Copper 44</t 44% Bethlehem Steel 96% 95% Republic Steel 68% 68% Shell Union 59% 57% 25% 25% U. S. Steel 69% 63% Van de zfóde van het bestuur van de Coö peratieve Melkhandel te Heemstede verna men wy, dat men speciale maatregelen ge troffen heeft, welke het voortaan mogelijk zullen maken, in deze gemeente volle melk met een vetgehalte van 3procent af te leveren. Deze melk wordt in flessen en on der de naam „kindermelk" in de handel ge bracht. Dit naar aanleiding van de critiek die de laatste tijd van verschillende zijden werd uitgeoefend op het feit, dat het per centage vet in de melk reeds enige jaren tot Zy2 wordt teruggebracht. Hierdoor zal de kwaliteit van deze kin dermelk worden opgevoerd tot een product, dat strikt genomen zelfs voor de bezetting in het Westen van ons land nauwelijks ver krijgbaar was. Want in die tyd bestond er een duidelijk onderscheid in de manier, waarop de melkprijs voor de verschillende veehouders werd vastgesteld. Zo gaf bij voorbeeld in Friesland het vetgehalte de doorslag en in het Westen gold slechts de hoeveelheid afgeleverde melk. Met het lo gische gevolg, dat de boeren hier bij de aankoop van hun vee de voorkeur gaven aan een goede „melkgever", zonder hierbjj op het percentage vet te letten, terwijl in Friesland juist van het omgekeerde sprake was. Aldus is het aan een gerechtvaardigde twijfel onderhevig, of voor de oorlog het vetgehalte van de melk in het Westen van ons land veel hoger dan 2% procent is ge- Een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar is voor het Amster dams hof geëist tegen de 29-jarige verte genwoordiger J. S. uit Amersfoort, die door de. Utrechtse x-echtbank wegens dood door schuld was veroordeeld tot één maand onvoorwaardelijk. „Het ondeskundig en verkeerd rijden" van de vertegenwoordiger had de dood ten gevolge van de 29-jarige dienstbode E. Jan sen, die bij verdachte achterin de auto zat. Bij het inhalen van zijn voor hem in een auto rijdende aanstaande zwager, in de nacht van 4 op 5 Mei, is S. te veel op de linkerhelft van de rijksweg nabij Baarn geraakt, waardoor de auto met één wiel in de berm van de weg geraakte en kantelde. „Het is gevaarlijk, met een kleine auto als waarin verdachte reed, met een snel heid van meer dan 80 km over de weg te vliegen", zo zei de procureur-generaal. Hij vond geen enkele aanwijzing dat het onge val zou zijn te wijten aan een „bewustzijn- inzinking", zoals in het op verzoek van de verdediger door een Amersfoortse zenuw arts uitgebracht rappo'-t staat vermeld Verdachte verkeerde niet onder invloed van sterke drank, aldus de procureur-gene raal. Het bestuur van de Vereniging de Neder landse Baksteenindustrie heeft aan de le den het advies gegeven de verhoging van de baksteenprijzen tengevolge van de laat ste Iconronde van 1 December af niet door te berekenen. Het wenst op deze wi.ize uiting te geven aan zijn bereidheid tot medewerking om deze loonronde conform de bedoeling, die hieraan tèn grondslag lag, in het algemeen door het bedrijfsleven zélf te laten dragen weest. Hierbjj dient nog te worden aange tekend, dat melkhandelaren toen de melk veelal rechtstreeks van de boeren of een grossier betrokken, zonder tussenkomst van een fabriek of standarisatiebedrijf. Taptemelk j Aan deze situatie werd met ingang van 1 November 1940 een einde gemaakt door de beschikking, dat alle melk voortaan via een standarisatiebedrijf en na te zijn ge pasteuriseerd diende te worden afgeleverd; onder het voorwendsel aldus de volksge zondheid te bevorderen, doch in werkelijk heid om zoveel mogelijk vet aan de melk te kunnen onttrekken. Dit heeft uiteinde lijk tot resultaat gehad, dat de bevolking genoegen moest nemen met taptemelk met een vetgehalte van slechts 0,3 percent. Na de oorlóg trad de prijsbeheersing in werking, waarbij het standarisatieproces met een vetgehalte van 21/2 percent bleef gehandhaafd.. Deze regeling gold niet voor een aantal model-boerderijen, hoewel deze bedrijven en het personeel uiteraard aan een strenge controle onderworpen zijn ge weest. Toen zich ondanks deze voorzorgs maatregelen enige jaren geleden in Bussum toch nog enige T.B.C.-gevallen hebben voorgedaan, bepaalde de overheid, dat ook de modelmelk voortaan nog slechts gepas teuriseerd mag worden afgeleverd. Nu er dan de laatste tyd ook in Heem stede door verschillende afnemers op een hoger vetgehalte werd aangedrongen, is dc Heemsteedse melkhandel thans aan deze wens tegemoet gekomen; een voorbeeld, dat ongetwijfeld in diverse andere gemeen ten spoedig navolging zal vinden. Voor de V.V.D. hield de heer J. van Hol ten, Bloemendaals raadslid, in Haarlem een lezing over het onderwerp „Heeft de vrouw dezelfde rechten als de man". Spreker gaf eerst een historische beschou wing, waarin hij er op wees, dat de vrouwen vooral sinds de laatste ee -wwisseling voor haar rechten gestreden hebben en wel in de eerste plaats voor vrouwenkiesrecht. Via vrouwenkiesrecht meenden de vrouwen ge lijke rechten als de mannen te kunnen ver krijgen. De mannen waren destijds veelal van mening, dat de dames voor de politiek ongeschikt waren, onder meer omdat zij niet objectief zouden zijn, dat zij te uithui zig zouden worden en dat zij zich te veel j door het gevoel en niét door het verstand lieten leiden. Vooral dr. Aletta Jacobs, in 1903 presidente geworden van de vereniging voor vrouwen kiesrecht, heeft veel gedaan voor de verhef fing van de vrouw in Nederland. Bij de grondwetswijziging van 1917 werd aan de vrouwen het passief kiesrecht toe gekend, waarna in 1918 de eerste vrouw, na melijk Suze Groeneweg van de S.D.A.P. k de Tweede Kamer gekozen werd. In 1919 verkregen de vrouwen, dankzij het. initiatief voorstel van mr. Marchant ook het actief kiesrecht. Hiermede was echter nog geen gelijkstelling bewerkt, want voor taltijke ambten was de vrouw niet benoem baar. De vrouw kon onder meer nog geen burgemeester, geen rechter, geen arbiter en geen notaris worden. Dit alles behoort nu tot het verleden en de vrouw is nu wel be noembaar in bovengenoemde ambten. De gehuwde vrouw is nog steeds in vele O'-zichten achtergesteld. Men moet maar eens denken aan het probleem van de gehuwde ambtenares. Zij mist de handelingsbevoegd heid. Talrijke goede wijzigingen in het Bur gerlijk Wetboek, die de gelijkstelling zullen bevorderen, mogen verwacht worden. Spreker hoopte, dat deze wijzigingen no? tijdens de zittingsperiode van de huidige Tweede Kamer hun eslag zullen krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8