Zandvoorts raad zet 't mes in hoofdstuk Openbare Veiligheid HUNTER I 4fa... HUNTER Ue&t&yk! Personeel helpt St. Nicolaas met overwerk en vakbekwaamheid 'n Compliment «oor Ruim f 6000.- voor politie bij de begrotingsbehandeling geschrapt Bloemen/laai H.K.G. in December voor jong en oud Drukte bij Centrale Werkplaats en Hin Amsterdamse Beurs DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Lang genoeg gewacht op rijksuitkering Voorzitter: „Reactie is begrijpelijk maar onjuist" Stille Armen te Heemstede Honderd gulden boete voor bromfietser Werk van Poppe Damave aangekocht door Amerikaans museum St. Nicolaas bij „Fit" Slagerstentoonstellmg was een groot succes Ernstige botsing op Kleverparkweg J. Kampman verliet het PTT-bedrijf „De prins, die de hik had" VARA-actie voor drie kindertehuizen Gecompliceerde botsing op Soendaplein Uitspraken rechtbank De Zandvoortse raad heeft bij de voortgezette begrotingsbehandeling zijn ont stemming over het uitblijven van de rijksuitkering in de politiekosten op on dubbelzinnige wijze te kennen gegeven door onder aanvoering van de finan ciële commissie het mes te zetten in het hoofdstuk Openbare Veiligheid. Dit geschiedde met een grimmige vastberadenheid, die mevrouw M o 1 (Arb.) op een moment deed verzuchten: „Ik vind dit allemaal zo akelig, kan het nu heus niet op een andere manier?'' De voorzitter, die dit alles met een mengeling van begrip en ontsteltenis had aangezien, greep dit aan als een kans om de repre sailles van de raad tot staan te brengen met de opmerking: „Zeker, de raad zou bijvoorbeeld een motie aan kunnen nemen". „Er ligt al een hele stapel in Den Haag", riep de heer Lindeman (K.V.P.) uit en met verwoede ijver zette de meerderheid zijn schrappingswerk voort. „Ik zie wel, dat dit allemaal niet tegen mij of tegen de politie bedoeld is, maar over mijn hoofd tegen het rijk", zo bracht mr. V a n Fenema hoopvol tussenbeide en toen dit door de raad onmiddellijk en hartelijk was beaamd, voegde hij er aan toe: „Ik begrijp natuurlijk dat u er genoeg van hebt, wat dat betreft sta ik helemaal aan uw kant, maar hiermee zijn we geloof ik op de verkeerde weg. Den Haag zal dit niet begrijpen. En ik heb mijn verantwoordelijkheid". Maar ondanks het herhaalde „onaanvaardbaar" en „non possumus" van de voorziter bleven vele honderden guldens wegvallen onder de demonstratieve bezuinigingsdrift van de raad en toen men aan het eind van het hoofdstuk Openbare Veiligheid was, stond er ruim zesduizend gulden minder op Voordat de raad aan het politiehoofdstuk toe was, was, had de heer Slagveld (Plaatselijke Belangen) bij de geraamde uitgave van 1320 voor het Strandschap, met het voorstel gezwaaid, dit maar op te heffen. En ofschoon de meeste raadsleden er bliik van gaven, dat men dit niet zo maar even bij de betreffende begrotings post kon doen, uitten er meer leden be denkingen tegen het Strandschap, althans in zijn huidige vorm en competentie. Het werd beter geacht te wachten tot het con tract dienaangaande was .afgelopen, maar de voorzitter meende, dat dit pas in 1960 het geval zou zijn. De heer Slagveld zeid'e daarop met het indienen van zijn voorstel te willen wachten totdat hieromtrent zekerheid be staat. Paraatheid in 't geding Aan het hoofdstuk Openbare Veiligheid liet mr. Van Fenema een korte toe lichting voorafgaan, waarin hij opmerkte, dat de raad over verscheidene posten wel licht wat meer zou willen weten, omdat men de omschrijving in verband met „de delicate taak" van de politie beperkt had moeten houden. De raad zou er echter ver trouwelijk de gewenste voorlichting over kunnen krijgen. „Maar er zijn nu eenmaal eisen voor paraatheid voor toekomstige eventualiteiten, welke men niet in het openbaar kan behandelen,zo zei hij. „Daarmee maakt u het mij wel moeilijk," commentarieerde de heer Lindeman (K.V.P.)die zich afvroeg welke zin het had, de raad achteraf in het geheim in te lichten over posten, waarover men thans diende te beslissen. „Het rijk kan wel- eisen dat de politie paraat is; maar laat het rijk zélf eerst eens paraatheid tonen met de politie-uitkering." De heer Gosen (A.R.) zei in een ge sprek met een goed ingelicht Kamerlid te hebben gehoord, diat Zandvoort toch voor verreweg het grootste deel voor zijn eigen politiekosten zal moeten opdraaien, en dan liggen deze 82.000 mij wel erg zwaar op de maag. „Geheimzinnigheid" „We weten toch al niet al te veel van de politie," zei de heer Tates (V.V.D.), alléén bij de begroting krijgen we een kansje om er wat over te horen. Als de politie nu helemaal een geheime organi satie blijkt te zijn, dan heb ik er geen cènt voor over, geen cènt! We leven gelukkig in een vrij land." Ook de heer VanKuyk (Arb.) begreep de geheimzinnigheid over het onderwem politie niet. De raad heeft hier de volle zeggenschap over. „Stel u voor, dat we nu beslissen: wij bezuinigen met 82.000, dan hebben we daar het recht toe. Wat kunnen wij er aan doen als de éne minister zegt dat de politie paraat moet zijn en de an dere ons daartoe de middelen onthoudt Last die twee ministers dat zelf eens uit vechten." De hele gang van zaken met de rijks- 'Tttkering is volgens de heer Koning (A.Z.B.)een gevolg ervan dat men in Den Haag terecht de indruk heeft, dat de politie in Zandvoort oo te srote voet leeft. „Die 41 man hier zijn alleen 's zomers nodig, Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van vorige week, de navolgende bijdragen ontvangen: A. d. W. ƒ2,50; A. C. d. B. ƒ10.—; Mevr. H. v. W,—D. ƒ10,—; F. C. d. H. f 10,—L. J. v. h. K. ƒ2,50; J. M. S. ƒ10,—; Mevr. Wed. A. W. H. A.v S. C. 2.50; A. v. P. Zaandam ƒ2,50; G. M. L.—M. ƒ2,50; J. S. ƒ2,50; H. v. A. 10.—Mevr. I. D.—D. ƒ2,50: H. F. f 10,—; H. D. K. ƒ2,50; G. R. ƒ25,—; K. H. J. ƒ5,—; C. A. v. M. ƒ10,—; N. N. f 10,—; G. E. ƒ25,—; T. M. S. ƒ5,—; W. M. v. H. ƒ10,—; C. O 20.—; J R. f 5,—; M. J. V. 5,—: Mr. A. G. A. v. R. f 10.Mevr. V. ƒ5.—; R. S. ƒ5,—; R. K. ƒ5,-; Mevr. C. B.—W. ƒ3,—; W. G. f5,—; Mevr. J; L. Ph. H. H. v. Z. ƒ5,—; Mr. C M. J. d. J. te Haarlem ƒ10,—; H. P v. R. 5.Irs.bur. Ph. J. S. te Haar lem ƒ50,—; Mr G. S. ƒ10.—; H. M. v. U. ƒ10,—, totaal ƒ323,—, zodat nu is ontvangen ƒ531—. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huizi Antonis Duyck- laan 12, als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. Kok—van Wermersker- ken, d.; M. C. MeltzerDahmen, z. ONDERTROUWD: P. G. M. Wenneken- donk en H. M. Hekker; M. R. Koelman en H. M. Gerfontain. GEHUWD: P. G. van de Wijden en A. F. C. Hopman: H. J. E. Schouw en M. Winkler Prins; D. J. A. den Hartog en J. E. W. Schaaij; J. Kalf en H. E. de Booij; J. H. M. van Tongeren en A. Verberne. OVERLEDEN: J. F. Hulsbosch, 56 j.; J. J. M. Röttgering, 64 j.; Wed. G. Maandag— Robanaus, 82 j.; J. van Dijk—Boogaard, 54 jaar. maar 's winters heeft de helft daarvan niets te doen." Agent-schilder Ten bewijze daarvan zei de heer Slag veld (AZB) in een atelier op een politie man te zijn gestuit, die niets anders deed dan schildersweek voor de politie. „Dit is toch te gek: dat werk moet een schilder doen. géén politieman." „Wij zijn verantwoordelijk voor de ge- meentefinanciën," vond de heer W e b e r (AZB) en we zullen schrappen wat er ge schrapt kan worden." De voorzitter antwoordde hierop, dat hij helemaal niet geheimzinnig had willen doen. De raad mag er aPes van weten, maar vertrouwelijk. Hij had begrip voor de houding van de raad als reactie op het uitblijven der riiksuitkermgen, „maar dit mag niet ten koste van de paraatheid gaan." voegde hij er waarschuwend aan toe. Naar de schilderende politieman be loofde hij een onderzoek in te zullen stel len. „Wèl wensen, niet betalen" De post reis- en verblijfkosten was tot 1300 toegenomen, mede voor het vervoer van de karabijn-brigade, die in groter ver band moet oefenen. „Wie gaf daar opdracht toe?" vroeg de heer Koning. „De minister," antwoordde de voo r- z i 11 e r. „Laat die het dan betalen," was het wederwoord. „Dat gebeurt ook," zei de v o o r z i 11 e r, „ik heb er ernstig bezwaar tegen, wanneer u dit alles gaat verlagen." „pe éne minister wenst maar en de andere betaalt niet," zei de heer Tates (V.V.D.), „daar moeten wij nu de conse quenties maar uit trekken." Toen werden met alleen de stemmen van de heer Van Kuyk en mevrouw Mol (Arb.) tegen driehonderd gulden van de reis- en verblijfkosten geschrapt. Vervolgens werden onder protest van de voorzitter 500 voor de subsidie en uitgaven van de politie-ooleiding geschrapt. „Het verzorgingspeil der hele gemeente laat te wensen over, daarvan ondervindt helaas ook de politie nu de nadelen van." aldus constateerde de heer Lindeman. „Waarom is er ineens 3000 voor mu nitie nodig," vroeg de heer Web er (A. Z.B.). „Moet er in Zandvoort een arsenaal aangelegd worden? Daar kan zeker 1000 af!" Andere leden stemden hiermee in en in weerwil van de uitleg van de voo r- z i 11 e r, dat de politie door de Duitse mu- nitievoorraden heen is, waarvan zij de vorige jaren gebruik had gemaakt en dus nieuwe moest kopen tuimelden de dui zend gulden er uit. hetgeen de tegenstem mende heer Van Kuyk en mevrouw Mol niet konden verhinderen. „We willen het u niet lastig maken." richtte de heer Siegers (K.V.P.1 zich tot de voorzitter, „we willen alleen Den Haag eens doen voelen hoe wij er over denken." Toen moest de post „Vervoermiddelen" het ontgelden. De heer Diemer (Arb.) meende dat daar wel ruim 3000 af kon en de heer Tates beaamde dit, „niet eens uit overwegingen betreffende de houding van Den Haa?. maar alleen omdat het be slist wel minder kan." Compromis verworpen De voorzitter gaf daarop een uit voerige toelichting op de onderdelen van deze post, die voor de heer Van Kuyk aanleiding waren een compromis-voorstel te doen; met de helft van de door de finan ciële commissie gewenste verlaging, name lijk 1700 te volstaan. Met alleen de stemmen der P.v.d.A.- fractie op die van wethouder Kerkman na voor, werd het comnromls verwor- oen en met alleen deze vier stemmen téeen werd vervolgens de besnoeiing met 3400 een feit. Tenslotte werden unaniem duizend gul den van de post kantoorbehoeften ge schrapt, waaronder 700 voor een nieuwe schrijfmachine. De politie heeft er al negen in eebruik en dat vond de raad toch reeds veel. De tegenwerping van de voorzitter dat er vooral des zomers een enorme drukte is met processen-verbaal mocht niet baten. Uitspraak Haarlemse rechtbank Hedenmorgen heeft de Haarlemse recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen M. de W. uit Den Haag, werkzaam bij de tunnelbouw in Velsen. De W. was op 18 Augustus van dit jaar op het kruispunt Heirweg-Wijkerstraatweg in Velsen-Noord met zijn bromfiets in botsing gekomen met een andere bromfiets, waardoor de be stuurder daarvan ernstig letsel opliep. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, had veertien dagen geleden een boete van veertig gulden geëist benevens tien dagen hechtenis voorwaardelijk. De uitspraak luidde: een boete van honderd gulden of een maand hechtenis. Na vier jaar lang vergeefse pogingen te hebben aangewend is het bestuur van de Haarlemse Kunstgemeenschap er eindelijk in geslaagd beslag te leggen op de in het buitenland veelgeprezen Franse filmklucht „Ronde de nuit" van Frangois Campeaux, met Julien Carette en Noel Roquevert in de hoofdrollen. De vertoning heeft plaats op Donderdagavond 16 December in het Rembrandt Theater. Vrijdag 10 December treedt het Neder lands Kamerkoor van Felix de Nobel in het gemeentelijk Concertgebouw voor de Haar lemse Kunstgemeenschap op, zodat de le den een avond van zeer voorname kunst te wachten staat, te verzorgen door wat onze medewerker Jos. de Klerk eens noemde „een prachtig vocaal orkest". Ook voor de kinderen is een prima keuze gedaan: de toneelgroep Puck speelt op Donderdagmiddag 23 December in de Stadsschouwburg het kostelijke blijspel „Jacht op een ponnie" door Mies Bouhuys, geregisseerd door Egbert van Paridon, in décors en costuums van Noni Lichtveld. Het Georgia Museum of Art te Athens inin de Verenigde Staten heeft twee wer ken van de Haarlemse schilder Poppe Da mave gekocht: een aquarel van een oude man en een in Afrika gemaakte tekening. De stichter en directeur van dit museum, dr. Alfred H. Holbrook, zal deze werken met enkele andere aanwinsten in verschei dene plaatsen in de staat Georgia tentoon stellen en er lezingen over houden. Andere werken van Poppe Damave wor den na Kerstmis geëxposeerd, tezamen met tekeningen en aquarellen van Jules Cha- pon, Wim Steyn en George Robèr, in de Universiteitsbibliotheek van Athens en daarna in het High Museum of Art te Atalanta. De collectie, door mr. H. Leffe- laar mee naar Amerika genomen, is eerder tentoongesteld geweest in Hawks Library te Griffin. Woensdagmiddag bracht Sint Nicolaas een bezoek aan de leden van de jeugdrij- vereniging „Fit". Deze feestelijke middag werd geopend met een cross bij de Duin- manège te aZndvoort. Een zeer groot aan tal deelnemers, aangetrokken door de komst van Sint Nicolaas en het mooie weer, verzamelden zich omstreeks twee uur bij de Duinmanège. Na afloop van de cross begaven de deel nemers zich naar Kraantje-Lek, waar Sint Nicolaas allen met een persoonlijk woord een geschenkje overhandigde. De uitslag van de cross luidde: Minder-gevorderden: 1. Michael Brandt 4.08; 2. Florence Meerum Terwogt 4.09; 3. Nelly Alleyn 4.15. Gevorderden: 1. Elizabeth Mooy 3.45; 2. Peter Vermeulen 3.47; 2. Ineke Baay 3.55. Wat samenwerking vermag is de laatste dagen in de Haarlemse Vleeshal gebleken. De Haarlemse Grossiersvereniging voor de Vleeshandel. de Haarlemse Slagerspa- troonsvereniging en de afdeling Haarlem van de R.K. Slagersvereniging Sint Bavo, die de vaktentoonstelling hebben voorbe reid, kunnen met voldoening op de expo sitie terugzien. Het aantal bezoekers is bij zonder groot geweest op beide dagen. Dins dagavond had zich een rij gevormd van de Vleeshal tot. de Grote Houtstraat. Ruim drieduizend betalende bezoekers zijn er geteld. Woensdagmorgen om half tien zijn op het kruispunt Kleverparkweg-Mr. Corne- lisstraat in Haarlem een personenauto en een vrachtauto met elkaar in botsing ge komen, doordat de personenauto geen voorrang verleende. De bestuurder van deze auto, een 51-jarige vertegenwooriger uit Haarlem, kwam met de schrik vrij; de 23- jarige reclame-assistent G. J. uit Den Haag kreeg een hersenschudding, de 56-jarige technische fotograaf F. E. de W. uit Oegst- geest en de 23-jarige reclame-assistent D. O. uit Den Haag liepen hoofdwonden op. Een juist passerende arts verleende eerste hulp, waarna het drietal naar het zieken huis St. Joannes de Deo is overgebracht, waar J. is opgenomen. De anderen konden, na behandeld te zijn, huiswaarts keren. De personenauto werd aan de voorzijde, de vrachtauto aan de linkerzijde ernstig beschadigd. Woensdag heeft de heer J. Kampman in zijn woning aan de Rijnegomlaan 34 te Aerdenhout na een 41-jarige dienstvervul ling afscheid genomen van het PTT-bedrijf. De scheidende ambtenaar, die werkzaam was als besteller-chauffeur op de afdeling pakketpost, werd toegesproken door de chef van die afdeling, de heer J. H. van der Kop, die de heer Kampman huldigde voor de grote plichtsvervulling. Hij overhandig de hem namens zijn collega's en allen die op die afdeling werken een zilveren siga rettenaansteker Vervolgens sprak de heer P. Koomen, voorzitter van het jubileumfonds, zijn col lega toe en bood hem een actentas aan. Me vrouw Kampman ontving bloemen. De heer J. Kampman sprak tenslotte een kort dank woord tot de aanwezigen. Het concertgebouw was gistermiddag gevuld met een jeugdige schare toeschou wers, die de eerste van de reeks voorstel lingen bijwoonde van „De Prins, die de hik had", daartoe uitgenodigd door de organi satoren van het 43ste Onderwijzers Sint Nicolaasfeest. Wat heeft het jonge volkje zich geamuseerd! Het is een heel eenvoudig toneelspclletje van d'ie hikkende prins. De prins is een plaagziek jongetje, dat ieder een aan het hof het leven lastig maakt. Om hem te genezen brengt een oude vrouw de koning een aantal appels, die de eigen schap bezitten de hik op te wekken. Wie er van eet houdt niet eerder op met hikken voor een toverwoord over hem is uitge sproken. De koning laat dat woord goed opschrijven, maar de ondeugende prins verscheurt het blad, waarop het genoteerd staat. En als hij èn een snoeplustige lakei stiekum een appeltje verschalken en de hik als straf op de zonde volgt, weet nie mand hoe in te grijpen, want hoe heette dat toverwoord nu ook weer? De geleerd ste doktoren kunnen geen hulp bieden. Alleen het oude vrouwtje. Gelukkig komt ze tijdig opdagen. De prins zal voortaan wel wat minder plaagzuchtig zijn. Ziedaar de inhoud van het door J. H. Kuling grappig uitgewerkte spel. Het kreeg een vertolking, die insloeg. Tegen een alleraardigst décor speelden zich de gebeurtenissen af. Er waren geslaagde typeringen zoals van de hardhorende secre taris en de professor, die de prins met electriciteit zoekt te genezen. De jeugdige prins werd eveneens met grote vrijmoe digheid vertolkt. Henk Bakker, die de regie voerde, had niet verzuimd de situaties waar hij kon uit te buiten. Zo werd voort durend de lachtlust van het gretig gnui vend publiek opgewekt. Iedereen kon er schik in hebben en de mijnheer van de krant, achterin de zaal, ook. Hij heeft er daarom dit prijzende stukje aan gewiid. FR. ADVERTENTIE Acht weken lang hebben veertig perso neelsleden van de Centrale Werkplaats in Haarlem ongeveer acht uur per week, ver deeld over vier namiddagen, overgewerkt om Sint Nicolaas een handje te helpen. Zij hadden daartoe de beschikking over de afvalstoffen van de werkplaats, over de machines, over f341,01. welk bedrag het gehele personeel bij elkaar had gebracht en over hun ijver. En dit alles stelde hen in staat om, wanneer de anderen al hoog en breed thuis zaten, nog eens met frisse moed aan het vervaardigen van kinderspeelgoed voor de VARA-actie te beginnen. Avond aan avond timmerden, zaagden en schilderden zij en het resultaat van dit zwoegen was Woensdagmiddag te zien toen de vele belangstellenden in staat gesteld werden alles eens goed te bekijken. En dat was veel, want in tegenstelling tot vorige jaren heeft men thans getracht een zo groot mogelijke verscheidenheid in het. speelgoed te brengen en men is daarin voortreffelijk geslaagd, want een van de werkplaatsen was herschapen in een com plete speelgoedafdeling van een groot wa renhuis. Al het speelgoed is, zoals men van vaklieden mag verwachten, van bijzonder goede kwaliteit en de kinderen van de stichting „Het Kinderhuis" te Amsterdam en het kinderhuis „Druco" te Haarlem zul len zonder twijfel opgetogen zijn over de poppenkast, damborden, poppenwiegjes, huifkarrenenfin noemt u maar op. Overigens zal aan de mannen van de Centrale Werkplaats een uitvoerig verslag van de ontvangst van dit speelgoed wor den gedaan, want in Haarlem zal een N.S.- Sint Nicolaas persoonlijk de cadeautjes uit reiken. Actie bü Hin Het personeel van de kousenfabriek Hin in Haarlem heeft zich ook dit jaar weer geschaard achter de VARA-speelgoedactie voor kindertehuizen in Nederland en dit keer zijn de gelukkigen de jeugdige bewo ners van het Amsterdamse tehuis „Wees een zegen" aan de Amstelveenseweg. Drie 4 weken lang hebben de perso neelsleden al hun vrije uren beschikbaar gesteld, opdat Zaterdag aanstaande de hun toegewezen kinderen een onvergetelijke Sint Nicolaasdag zullen beleven. Zij hebben oud speelgoed van huis meegenomen en nadat dit een speciale bewerking in de werkplaats van de fabriek heeft ondergaan, ziet het er thans weer als nieuw uit. Aangezien de speciale wensen van ieder kind bekend waren is er. opdat deze wen sen in vervulling zouden gaan, een collecte onder het personeel gehouden. Van het bij eengebrachte geld heeft men de ontbreken de cadeaux gekocht. Ook heeft men een grote hoeveelheid snoep aangeschaft, die het speelgoed zal vergezellen. Bovendien heeft men in de werkplaats enige geschenken voor algemeen gebruik vervaardigd. Daartoe behoren onder meer een aantal prachtige sleeën. Maar de trots van de werkplaats is stellig de fleurige draaimolen, waarin de kinderen naar har telust kunnen rondzwieren. Het personeel ondervond gedurende deze weken grote steun van de directie, die na melijk al het materiaal ter beschikking stelde. Zaterdagmiddag zal een Sint Nico laas uit het bedrijf met zijn knechten het speelgoed aan de Amsterdamse kinderen uitreiken. En wanneer hij het laatste ge schenk zal hebben uitgedeeld, dan is voor het personeel van Hin, wat de Sinterklaas actie van dit jaar betreft, de kous weer af. Dit luxe blikje met 50 Hunter „Melange 1955" zal ook voor de meest verwende roker een extra Sint Nicolaasverrassing zijn. Als U er vlug bij bent, kan Uw winkelier U er misschien nog aan helpen 50 stuks fl. Dus niet duurder dan het normale pakje van 20 stuks 75 ct. Iedere man is wild op zo'n typisch Engels blikje. Het staat zo royaal en zn sigaretten blijven er kersvers in! Geen voorrang verleend Woensdagmiddag om twee uur zijn op de hoek Soendaplein-Floresstraat drie auto's met elkaar in botsing gekomen, doordat een 56-jarige wielrijdster ver zuimde voorrang te verlenen. De wielrijdster reed de Floresstraat uit en wilde linksaf het Soendaplein oprijden. Zij verzuimde daarbij voorrang te ver lenen aan een personenauto, die in Zuide lijke richting over de Rijksstraatweg reed. De bestuurder van deze auto moest krach tig remmen, waardoor een achter hem rijdende bestelauto met zijn wagen in bot sing kwam. Een achter de bestelwagen rijdende vrachtauto botste toen tegen de bestelauto op, die op haar beurt weer met de personenauto in aanraking kwam. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor; de auto's liepen schade aan bum pers en spatborden on. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een commis sie, welke hem desgevraagd of uit eigen beweging van advies dient over vraagstuk ken van harmonie en fanfare, voor zover het betreft de muziektechnische en organi satorische kant daarvan. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de vierentwintigjarige administrateur P. F. M. T. uit Zaandam, verdacht van brand stichting: het vonnis luidde een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. In de nacht van 6 op 7 Juli heeft een grote brand gewoed in een showroom en garage op de hoek Zuiderkerkstraat en De Savornin Lohmanstraat te Zaandam. Een familie, bestaande uit zes personen en wo nende boven de showroom, heeft zich met moeite in veiligheid kunnen stellen. Aan vankelijk was de oorzaak onbekend, maar na een week werd de administrateur T„ die aandeel had in de bedrijfsleiding van het garagebedrijf, verdacht van brand stichting. Hij verklaarde de kasboeken te hebben willen verbranden en een bran dend papiertje bij deze boeken te hebben gelegd. Hij ontkende benzine of ander brandbaar materiaal te hebben gebruikt en kon niet begrijpen, waarom het zo fel gebrand heeft. De vierendertigjarige G. P. uit Aals meer werd door de Haarlemse rechtbank wegens bigamie veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden. De man was in Tsjechoslowakije geboren en in de oorlog als Sudeten-Duitser als militair in ons land gekomen. Hij deserteerde en dook in Aalsmeer onder. Na de bevrijding wer den hem geen moeilijkheden in de weg gelegd. In 1947 trouwe de man met een Aalsmeerse vrouw en later bleek, dat hij reeds getrouwd was in Tsjechoslawakije. Personeelsleden van de Centrale Werkplaats bekijken met gerechtvaardigde trots het resultaat van hun speelgoedactie. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3!» Nederl.'47 100% 100% A.K.U 301 305 475 478 Philips Gloeil, 367 368 Kon. Petroleum 528!, 532% A'dam Rubber 101 103 Holl. Amer. Lijn 181 181 N. Scheepv. Unie 149K 151 H.V.A 134 133 Deli Mij 125iK 126 Amsterd. Bank 243 244 Ned. Handel Mij 215 214% Rotterd. Bank 212% 215 Tvventsche Bank 218', 218% Anaconda Copper 43% 43% Bethlehem Steel 95 94% Republic Steel 68% 67 Shell Union 57-% 58% 25'3 to 25% U. S. Steel 68,% 67

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11