Weerbericht „Geen wijziging in ons standpunt" Parijs en Bonn vliegen weer op over het Saar-accoord Duitse grenspolitie doet al te militair Het woord is aan Koninklijk gezin naar Sankt Anton Brits beroep op Peking en Formosa Vijver bij Bandoeng bestaat niet meer Kolen- en Staal parlement op recès Paus Pius XII kreeg Vluchtelingenhulp een instorting nadert 2 millioen Ratificatie-debatten komen in zicht Twintig doden bij de treinramp in België Sunarjo voldaan over Indiase resolutie 69e JAARGANG No 125 VRIJDAG 5 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 279 Mr. Luns - op Schiphol - over Indiase resolutie Banque de France verlaagt het officiële disconto Wachtsman schoot zijn revolver leeg op zeeman Eind December: Wederzijds acties vermijden Sponrman door dodelijk schot hagel getroffen Na nota over mishandeling Indonesische politie liet haar dempen Mendès-France is bezorgd over H-bomexplosies Familieleden aan het ziekbed ontboden Weerrapport K Machinist was niet met het baanvak vertrouwd Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "F "F "B g 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- "Ut I B I Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor 1 tl I ÉbbbA I I MM M A W I F Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. JL Jb mil, A JL A BhfP JlLiJL franco p.p./7.-Lossenrs. 12ct. Postgiro 273107 Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. J Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DIT NUMMIR BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S De strijd tegen het water. Onverdroten gaat men voort om het geweld te keren, waarmee de zee de kusten bedreigt. De zeeweringen worden voortdurend versterkt. Een beeld daarvan nabij Camperduin. SCHIPHOL. (ANP). „Er is geen wijzi ging gekomen in het standpunt van de Ne derlandse regering". Dit heeft minister Luns, die uit New York per vliegtuig in Nederland is teruggekeerd, bij aankomst op Schiphol verklaard in antwoord op vragen over de aanvaarding door de politieke com missie van de UNO van de acht landen- resolutie over Nieuw Guinea. Minister Luns zeide zich van commen taar te willen onthouden daar de plenaire algemene vergadering van de UNO zich nog niet over deze resolutie heeft uitge sproken. Dit zal volgens de laatste berich ten waarschijnlijk Dinsdag gebeuren. „Wanneer men de resolutie van de poli tieke commissie bekijkt", aldus minister Luns, „dan ziet men dat deze in de zwak ste vorm is gesteld, die men zich kan den ken. Zij is heel wat gematigder dan de BONN (ANP) Er is geen sprake van, dat er plannen zouden bestaan om de fede rale grenspolitie tot 60.000 man uit te brei den of haar met tanks uit te rusten, zo heeft de West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, dr. Schroder, Donderdag verklaard. Daarmee heeft men van Duitse zijde getracht de vrees weg te nemen als zouden er plannen worden gekoesterd om de grenspolitie tot een afzonderlijk militair corps naast de twaalf Duitse divisies te laten ontwikkelen. oorspronkelijke resolutie van Indonesië, die werd teruggetrokken omdat zij niet de vereiste meerderheid zou hebben verkre gen". Minister Luns zeide wederom te hebben gemerkt, dat de stemming in de UNO ten aanzien van Nederland veel gunstiger is dan vijf jaar geleden. „Er is geen sprake van een emotionele stemming tegen Neder land. Vele landen, die vóór hebben ge stemd, hebben zich zelfs verontschuldigd met het excuus, dat „het zo moeilijk was, dat niet te doen". Minister Luns zeide, dat de Indiase reso lutie als een verrassing is gekomen en te hebben gemerkt, dat men niet de tijd heeft gehad deze zorgvuldig te bestuderen en te overwegen wat zij impliceert. PARIJS (Reuter) Teneinde het cre- diet in Frankrijk goedkoper te maken heeft de Banque de France het officiële disconto verlaagd van 3% tot 3 percent. Verklaring van Josjida Premier Josjida heeft in het Japanse Lagerhuis verklaard, dat hij er niet over denkt zijn regering in haar geheel te la ten aftreden. Als Josjida bij de stemming over de motie van wantrouwen de neder laag lijdt en niet het ontslag van zijn kabinet aanbiedt, kan hij volgens de grondwet het parlement ontbinden. Op grond van deze redenering zijn politieke leiders onmiddellijk begonnen, voorbe reidingen te treffen voor algemene ver kiezingen. Bertus Aafjes: Dichters liegen de waarheid. Incident bij artillerie-inrichting In de afgelopen nacht omstreeks half een is op het terrein van de N.V. Artillerie- inrichtingen aan de Hembrug de 23-jarige Zweedse zeeman B. G. Laaksonen, afkom stig uit Eckerö (Zweden) neergeschoten door een lid van de bewakingsdienst van het bedrijf. De man kreeg vijf kogels in het lichaam en is in levensgevaarlijke toe stand naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam vervoerd. Voor zovër bekend is de man, die met het Zweedse schip „Hernö" in de Zaan- damse houthaven lag en aan het passagie ren was geweest, verdwaald geraakt op het terrein van de artillerie-inrichtingen, waarna hij de wachtsman ontmoette. Deze verstond niet wat de man hem vertelde. Hij meende te doen te hebben met een indrin ger en loste een waarschuwingsschot. Vol gens de lezing van de Zaandamse politie zou daarna de Zweed tot de aanval zijn overgegaan, waarna de wachtsman zijn ge hele revolver op hem leegschoot. De Koninklijke Familie zal ook dit jaar de wintersportvacantie in Sankt Anton in Oostenrijk doorbrengen. De Koningin en de Prinsessen zullen op 27 December per trein uit ons land vertrekken. Prins Bern- hard zal enkele dagen later gaan en vóór de jaarwisseling in Sankt Anton arriveren. LONDEN. (Reuter). Groot-Brittannië heeft een beroep op communistisch China gedaan, overhaaste acties tegen de eilanden ter hoogte van de Chinese kust, die zich in handen van de Chinese nationalisten bevinden, te vermijden. Tezelfdertijd drong de Britse regering er in de loop van besprekingen te Londen en Washington bij de Verenigde Staten op aan,- hun invloed aan te wenden teneinde een eventuele na tionalistische aanval op het Chinese vaste land te voorkomen. De Verenigde Staten en nationalistisch China hebben te Washington het weder zijds beveiligingsverdrag getekend, waarin de Verenigde Staten toezeggen een aanval op Formosa „als een gevaar voor de Ame rikaanse vrede en veiligheid" te zullen beschouwen. Het verdrag is voor onbe paalde tijd aangegaan. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles verklaarde voor de onder tekening te hopen, dat dit verdrag „eens en voor al een einde zal maken aan geruch ten en berichten, dat de Verenigde Staten op de een of andere manier zullen instem men met het prijsgeven van Formosa en de Pescadores aan communistisch-China". Deze vrees was tot uiting gekomen in een brief van de Franse Hoge Commissaris aan dr. Adenauer, waarin verwondering wordt uitgesproken over bepaalde uitingen van een der leiders van de grenspolitie. De eis van een vergroting van de sterkte van het corps dat thans 20.000 man omvat en van een bewapening met tanks, zou zijn geuit door een voormalige generaal, die nu een leidende functie heeft in de „Grens- schutzbetrieb". De Grenzschutz heeft vo rige week in Beieren manoeuvres gehou den, die in volledig militaire stijl waren opgezet. De politie rukte bij deze gelegen heid op tegen „rode troepen" die een brug genhoofd over de Donau hadden gevormd. Waarnemers koesterden al bepaalde ver denkingen toen de leider der oefening ronduit verklaarde, dat de pol-itietroepen er niet in waren geslaafd de rode troepen tot staan te brengen. Prompt daarop zou dan ook door de leiders der grensDolitie de conclusie zijn getrokken: versterking van de grenzen en zware bewapening gend nodig. Niet alleen de Franse regering heeft zich blijkbaar aan deze conclusies gestoten de geallieerden hebben slechts een maxi male sterkte der grenspolitie van 30.000 man toegestaan doch ook in de Duitse oers is de verdenking geuit, dat de grenz- schutzgeneraals hun troepen tot een zelf standig militair corps willen maken. Donderdag is in het St. Annazieken- huis te Oss de 47-jarige heer Lips, die in dienst was van de spoorwegen, aan de ge- vo'ren van een schot hagel overleden. De heer Lips moest de Spoorbrug over de Maas bij Ravenstein controleren. Op de spoordijk werd hij getroffen door een schot hagel, dat was afgevuurd door de jager W. van der K. uit Ravenstein, die daar met een jachtopziener jaagde. De getroffene werd ernstig gewond aan het hoofd en is direct naar het zieken huis te Oss overgebracht. Op last van Indonesische politie-aulori- teiten is de vyver in de tuin van een huis aan de Lembangweg in Bandoeng, waarin enige Nederlandse arrestanten met hun hoofd onder water zyn gehouden om hen daardoor te dwingen bepaalde voor ande ren bezwarende onjuiste verklaringen af te leggen, dichtgegooid, aldus wordt verno men van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. In de recente nota's van de Nederlandse regering aan Djakarta, waarin ernstig werd geprotesteerd tegen de mishandeling van Nederlandse arrestanten in Indonesië, werd melding van deze vyver gemaakt. De Indonesische regering heeft in haar nota van 8 October het bestaan van deze vijver op de door het Nederlandse Hoge Commis sariaat in Djakarta aangegeven plaats ont leend. Op 17 November is een nieuwe Ne derlandse nota overhandigd, waarin nog maals en ditmaal aan de hand van een duidelijke situatietekening de ligging van de vyver wordt aangegeven. Van het ministerie van Buitenlandse Za ken vernemen wij thans, dat men van In donesische zijde medio November het water uit de vijver heeft laten weglopen. Onge- HOLLYWOOD (Reuter). Volgens Da vid Schoenbrun, correspondent te Parijs van het Amerikaanse radiostation „Colum bia Broadcasting System", heeft premier Mendès-France van Frankrijk gedurende zijn verblijf in de Verenigde Staten ver trouwelijke besprekingen met president Eisenhower en minister Foster Dulles ge voerd over de waterstofbomproefnemin gen. Mendès-France zou vrezen, dat voort zetting der proefnemingen het voortbe staan van het menselijke ras in gevaar zou brengen. veer tien dagen geleden hebben recher cheurs en politiemannen, die per vracht auto bij het bewuste perceel aan de Lem bangweg te Bandoeng aankwamen en die voorzien waren van spaden en schoppen, dc vijver dichtgegooid. Dit werk geschiedde op last van de politie-autoriteiten. Enkele Nederlandse arrestanten, die in het huis aan de Lembangweg waren ondergebracht, zijn sindsdien naar elders overgebracht. (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, 3 December Het parlement van de Kolen- en Staalgemeen schap heeft zich gisteren tot besluit van zijn buitengewone zitting met het bespre- van zijn eigen bevoegdheden beziggehou den. Het heeft een resolutie aangenomen, uit naam van de politieke commissie voor gesteld door de Fransman Teitgen. Hoofdpunt van deze resolutie is een verzoek aan het presidium van het par lement het voorstel tot instelling van een werkgroep aanhangig te maken. Deze werkgroep zal de volgende punten moeten onderzoeken: Versterking van de controle bevoegdheid van het parlement: uitbrei ding van het arbeidsterrein van de Kolen- en Staalgemeenschap: rechtstreekse ver kiezingen voor het parlement; permanente betrekkingen met internationale instel lingen. Het voornaamste, wat in deze zitting van vier dagen is bereikt, is het volgende: Een gedachtenwisseling over het kartel- beleid, die de Hoge Autoriteit tot meer ac tiviteit op dit punt zal aansporen; een resolutie over het aftreden van Jean Mon- net als voorzitter van de Hoge Autoriteit, en ook de rol van het parlement bij de be noeming van een nieuwe president; een gedachtenwisseling over de positie van de Kolen- en Staalgemeenschap in de poli tieke constellatie van Europa en de hier boven weergegeven resolutie. Het parle ment zal 23 Februari weer bijeenkomen. Donderdagmiddag heeft Koningin Juliana een officieel bezoek gebracht aan de Rijksmunt te Utrecht om zich aldaar tijdens een rondgang door het bedrijf op de hoogte te stellen van de verschillende aspecten van dit unieke bedrijf. Foto: Koningin Juliana in het smelthuis. De rijksmuntmeester dr. J. A. van Hengel, geeft de Vorstin een uitleg van de methode die bij het vullen van de vormen met een zilver-legering wordt gevolgd. In de muntzaal stelde de Vorstin een pers in werking waarmee twee speciale guldens werden geslagen. Het stempel was hiervoor enigszins gewijzigd. Deze bijzondere guldens toerden de Koningin in een speciaal daarvoor vervaardigd etui aangeboden. De gezondheidstoestand van de 78-jarige Paus Pius XII is ernstig geworden, nadat hij een hartaanval had gehad. Men ge looft, dat hij is'onderzocht door prof. Pie- tro Valdoni, een van de vooraanstaande Italiaanse chirurgen, die door de lijfarts van de Paus, prof. Lisi, zou zyn ontboden om de mogelijkheid van een operatic te bestuderen. De operatie zou een pijnlijke zwelling in de maagstreek van de Paus, die optrad na de hartaanval, moeten weg nemen, aldus is uit gezaghebbende bron vernomen. De twee zusters van de Paus, de 82- jarige gravin Giuseppe Menga Rini en de 74-jarige mevr. Elisabetta Rossignani, hebben de nacht in het paleis van de Paus doorgebracht, evenals zijn drie neven, de prinsen Carlo, Giulio en Marcantonio Pa- celli. De verloven van de Pauselijke Zwitser se garde werden ingetrokken. De Zwitsers betrokken, met de Pauselijke gendarmerie, de wacht op de wegen die naar de Pause lijke appartementen van hét paleis in Rome leidden. Kort voor middernacht werd een ieder, die geen officiële reden had om zich in het Paleis te bevinden, verzocht heen te gaan. Rondom de pauselijke vertrekken heers te absolute stilte. De Italiaanse politie zette het grote plein voor de basiliek van Sint Pieter af. Bij de afzetting vertoefden tot laat in de nacht vele mensen, van wie er sommigen op straat knielden om voor de Paus te bidden. De lijfarts deelde Donderdagavond mede, dat de Paus „een instorting" had gekre gen. Zijn toestand is niet alarmerend en zijn geest is helder, zo zeide hij. Bij het overgeven had de Paus bloed gespuwd. Vandaag zal een communique door het staatssecretariaat worden uitgegeven, ter wijl de vicaris-generaal van de Paus voor Rome, kardinaal Micara, de bevolking van Rome zal aansporen voor de gezondheid van de Paus te bidden. Hedenmorgen is gemeld, dat geen operatie uitgevoerd zal worden. De Paus heeft kunnen slapen na zijn aanval. Vonnissen vernietigd De doodstraffen tegen zes voormalige Duitse SS-mannen. die de leiding hadden in het grootste concentratiekamp in Frank rijk tijdens de oorlog Struthof zijn door het Hof van Appèl nietig verklaard wegens een fout in de gerechtelijke proce dure. De SS-ers werden in Juli te Metz veroordeeld wegens misdaden in het kamp, waar tienduizend mensen zijn opgehangen, vergast en doodgeslagen. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft opnieuw 47.000 gulden ontvangen. Hier door is de stand nu geworden 1.927.000. (van hedenmorgen 7 uur) weers- to es tand Stockholm motregen ZZW 8 7 Helsinki regen Z 8 2 Oslo half bew. windstil 7 Kopenhagen regen ZW 9 9 Londen motregen WZW 7 14 Amsterdam geheel bew. ZW 12 11 Brussel geheel bew. ZZW 5 11 Parijs geheel bew. ZZW 4 11 Bordeaux mist ZZO 2 2 Grenoble geheel bew. windstil 5 Nice onbewolkt NW 5 11 Warschau nevel windstil 4 Berlijn nevel ZW 6 9 Frankfort motregen ZW 6 4 München mist windstil -2 Ztirich nevel W 2 3 Genève nevel ZO 1 - Locarno onbewolkt windstil 0 Wenen mist windstil 3 Innsbruck mist W 1 -2 Rome onbewolkt NNO 4 10 Neerslag laatste 24 uur. 2c £E zS 2 3 4 9 1 0 9 0 0 2 0,1 0 0,1 TIJDELIJK OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen. morgen weer toenemende bewolking en later op de dag enige regen. Overwegend matige, later tot krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en West. Min der zacht. 4 December Zon op 8.29 uur. onder 16.31 uur. Maan op 13.11 uur. onder 1.02 uur. Maanstanden 10.56 uur: Eerste kwartier 1.56 uur: Volle maan 3.21 uur: Laatste kwartier 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 3 December Hoog water: 8.39 en 21.08 uur. Laag water- 3.56 en 16.23 uur. Zaterdag 4 December Hoog water: 9.40 en 22.13 uur. Laag water: 4.53 en 17.24 uur. 3 Dec 10 Dec. 17 Dec. 25 Dec. (Van onze correspondent in Parijs) Het is klaarblijkelijk de Duitse bedoe ling de Fransen er toe te brengen het Saar- accoord op een dusdanige wyze te inter preteren dat de algemene strekking radi caal kan worden aangetast. Bondskanselier Adenauer heeft opnieuw de nadruk gelegd op het voorlopige karakter van de Saar- overeenkomst en daarmee antwoord ge geven op Franse uitlatingen, die in het verdrag een definitieve oplossing menen te kunnen vinden. De bondskanselier sprak voor de buitenlandse commissie van de Bondsraad, die vandaag met de behande ling der Parijse verdragen begonnen is. De Quai d'Orsay heeft van zijn kant een communiqué uitgegeven, waarin op uiterst koele toon enige punten nader worden verklaard. Opnieuw openbaart zich het oude meningsverschil, dat in October tus sen Adenauer en Mendès-France al zoveel moeilijkheden had opgeworpen. Het meest onrustbarende is in Franse ogen echter dat Bonn opnieuw aan de eco nomische overeenkomst tussen Frankrijk en het Saarland probeert te tornen. Voor Parijs draait de zaak om de economische betrekkingen met het Saarland en die moet (Van onze correspondent in Brussel) De oorzaak van het treinongeluk bij Wilsele waar volgens de jongste berichten 20 doden en 80 gekwetsten te betreuren vallen, is nog niet bekend? De machinist, die uit de locomotief werd geslingerd en daardoor gered werd, zal heden worden ondervraagd. Hij is evenwel niet verant woordelijk voor de machine daar hij gis teren in Gent de hulp heeft gevraagd van een speciale machinist, zulks omdat hij de nieuwe réisroute bij Leuven niet voldoen de kende. Alle grote expres-treinen wor den vóór Leuven omgeleid daar de spoor weg Brussel-Leuven geëlectrificeerd wordt. Drie dagen geleden is op dezelfde plaats de trein BrusselLeuven ontspoord, maar deze kon zonder veel moeilijkheden weer in het spoor worden gebracht. De spoor baan kan vanmiddag weer gebruikt wor den. dr. Adenauer in October nadrukkelijk heb ben erkend. Overigens wil men de tegenstellingen van Franse kant niet dramatiseren. Men begrijpt dat Adenauer zijn uiteenzetting voor binnenlands gebruik heeft opgesteld en men kent ook hier de moeilijkheden, die hij eind October bij zijn terugkeer in Bonn ondervond. En tenslotte, zo zegt men, komt het er op aan dat de officiële verdragstekst wordt getekend, en het is Adenauer's zorg dat in Bonn gedaan te krijgen. Anderzijds meent men het in Parijs moei lijk over zijn kant te laten- gaan wanneer van Duitse zijde als zwart wordt voorge steld wat men hier als wit beschouwt. Vooral nu de regering Mendès-France ook aan het eigen parlement moet denken, dat deze maand de accoorden van Parijs moet ratificeren. En de gunstige Saarovereen- komst moet die bittere pil vergulden. Vandaag zal de datum van die parle mentaire debatten worden bepaald en Mendès-France zou er in hebben berust dat ze in plaats van de 14de de 20ste van deze maand zullen beginnen. In ieder ge val, zo zegt men in regeringskringen, moe ten die debatten vóór Kerstmis beëindigd zijn. DJAKARTA (Un. Press) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken Sunarjo heeft in een verklaring de aan neming van de resolutie betreffende Wes telijk Nieuw-Guinea „een stap voorwaarts" genoemd in Indonesië's strijd ten opzichte van het verwerven van Nederlands Nieuw- Guinea. De Indiase resolutie, aldus Su narjo, handhaaft het essentiële van de In donesische resolutie, die werd teruggeno men ten gunste van het minder vergaande Indische compromis. Sunarjo zag vier voordelen in de Indiase resolutie: deze erkent het Indonesische standpunt dat „Irian" een internationaal geschil vormt, dat geregeld moet worden. Ten tweede: de UNO wil dat in overeen stemming met de Indonesische resolutie de onderhandelingen worden hervat, ten derde de Indiase resolutie behelst de aanbeveling, dat beide partijen de voortgang van de onderhandelingen melden aan de UNO, hetgeen „het essentiële deel" was van de Indonesische resolutie. Een internationale trein met Duitse supporters, die de voetbalwedstrijd Engeland- Duitsland hebben bijgewoond, is Donderdagochtend, ongeveer 200 meter van de Dijlebrug nabij Leuven, ontspoord. De locomotief met de tender en vier rijtuigen sloegen om in de sloot, die langs de spoorwegberm loopt; acht andere rijtuigen derailleerden eveneens.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1