Critiek op het beleid van minister Algera spKi..i Strijd over huur egalisatie tekent zich nu reeds af PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws SE.R.-advies over richtlijnen goederenvervoer niet opgevolgd MEENK'i POEDERS Prijsverlaging D.K.W.U Garage „DEN HOUT" K VP. en P.v.d.A. staan in dit opzicht tegenover elkaar De radio geeft Zaterdag I 't Silver Stoepke j „Ik ben geen huwelijks makelaar" Washington wendt zich tot de UNO Kellogg's Corn Flakes nu „made in Holland" Gedrag van McCarthy in een motie afgekeurd i«s Aet zo r v. VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 2 TWEEDE KAMER TWEEDE KAMER Elastofix en Fixoplex Minister Suurhoff: Steun gezocht in de kwestie van de Amerikaanse vliegers Ongeluk in Den Haag thans opgehelderd Nieuw product van oude Zaanse fabriek 'n TIP VAN BOOTZ Punt zonder lengte (Van onze parlementaire redacteur) De vergadering van de Tweede Kamer van Donderdagmiddag begon zeer gemoe delijk. Nadat de heer Haken (CPN) het wegens een afwijzende conclusie van de commissie van verzoekschriften voor een requestrant had opgenomen, een ingenieur die als reserve-efficier bij de marine ver geefs had verzocht twee maanden langer in dienst te mogen blijven en die meende on billijk behandeld te zijn, gaf staatssecreta ris M o o r m a n een zeer uitvoerig ant woord. Hij bleek bereid „de jonge man" als deze dit beslist wilde, gelegenheid te geven nog eens zijn zaak uiteen te zetten. „Maar dan moest de jonge man zich be hoorlijk gedragen," zei hij; daaraan had het al te zeer ontbroken. De communisti sche afgevaardigde liet zich daarna ont vallen vertrouwen te hebben in de staats secretaris, hetgeen hij later, onder gelach, „verbeterde" door er aan toe te voegen: niet in diens politiek beleid doch als leider van het bedrijf der marine. Zonder hoof delijke stemming nam de Kamer de afwij zende conclusie aan, met aantekening van het communistische „tegen". Mr. Van Leeuwen (WD) die even de degen had gekruist met staatssecretaris Van Rhijn aangezien notarissen, advocaten en accountants een plaats krijgen in de wet betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds en te horen kreeg, dat aldus alleen de mogelijkheid wordt ge schapen binnen die bedrijfstakken tot een pensioenfonds over te gaan, vergat, of schoon hij toch tegen deze wetswijziging was, zijn „tegen" te laten aantekenen. Maar na dit gemoedelijke voorspel werd het bittere ernst, toen eerst i r. Posthu mus (P. v. d. A.) en daarna diens fractie genoot B o m m e r fel van leer trokken tegen minister A 1 g e r a bij de voortgezette debatten over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Beide afgevaardigden ver weten de minister door wijzigingen, die hij in de richtlijnen zowel ten opzichte van vergunningen voor goederenvervoer als voor vergunningen personenvervoer had aangebracht, feitelijk maatregelen te heb ben getroffen, die in strijd met de desbe treffende wettelijke bepalingen zouden zijn. Ir. Posthumus liet duidelijk merken dat hij in sterke mate over 's ministers be leid ontstemd was. Gelijkvloerse kruisingen van spoor en weg zouden zo gaf de heer M a e n e n (KVP) te kennen zo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Aan het mee betalen door provincie en gemeenten ter opheffing van overwegen op rijkswegen moet een eind komen. De heer Maenen betoogde voorts, dat binnen de Kolen- en Staalge meenschap voor de Nederlandse mijnen ADVERTENTIE het bezwaar bestaat dat zij de vrachtprij zen, die op de kolen drukken, niet kennen; de Hoge Autoriteit behoort die prijzen be kend te maken. Sprekende over de Perma nente Conferentie van Europese Ministers van Verkeer, vroeg de heer Maenen of het werkelijk de bedoeling is het rapport van de commissie SteenbergheVan Cauwe- laert over de RijnScheldeverbinding eerst aan die conferentie voor te leggen. I r. V a n D i s (St. Geref.) nam het voor al voor de vroegere houders van vergun ningen voor personenvervoer op. Hij be pleitte in het bijzonder ook rechtsherstel voor vergunninghouders, die in de bezet tingstijd hun vergunningen waren kwijt geraakt en toen geen vergoeding hadden aangenomen. Minder financiële lasten op het motorverkeer, strenger toezicht en strengere bestraffing van verkeersovertre- ders, vooral in geval van ongelukken na gebruik van sterke drank, stonden op ir. Van Dis' verlanglijstje. Ir. Posthumus (P. v. d. A.) noemde 'S ministers antwoord over het vraagstuk betreffende overleg op vervoersgebied met organisaties van werkgevers en werk nemers „erg teleurstellend." Zeer nadruk kelijk verzocht hij aan de minister radicaal een eind te maken aan het eenzijdig raad plegen van werkgevers. Indien het ant woord niet bevredigend zou zijn, scheen deze afgevaardigde zelfs aan een motie te denken. Sprekende over Schiphol had hij het vervolgens over „een verbijsterende gang van zaken", omdat men niet opschiet met de uitbreiding. Met betrekking tot de internationale ver- keersverhoudingen vond deze spreker de gang van zaken met het Rijnvaartbeleid niet duidelijk. Aanvankelijk scheen de regering de rechten voortvloeiend uit de Rijnvaartacte ten volle geëerbiedigd te willen zien, maar nu is de minister er toe overgegaan het initiatief inzake bilateraal overleg van het bedrijfsleven aan te moe digen. Intussen zal de regering het beginsel van gelijke vlagbehandeling moeten hoog houden. Toch zou het volgens ir. Posthu mus verstandig van onze regei'ing zijn op enigszins positieve wijze in te gaan op de gedachte van de West-Duitse minister See- bohm, inzake een supra-nationaal gezag ADVERTENTIE LIMOUSINE vanaf heden 5995. Alvorens U een auto koopt in deze prijsklasse, probeer de D.K.W. en Uw keuze is niet twijfelachtig. Wagenweg 166-168 - Tel. 12138 - Haari. over de Rijn, waarbij volgens de minister de vrije vaart geheel tot haar recht zou kunnen komen. „Ik heb ernstige bezwaren tegen dit be leid," zei ir. Posthumus, naar aanleiding van de houding van minister Algera inzake de richtlijnen voor het goederenvervoer over de weg, waarbij hij tegen het meer derheidsadvies van dè deskundige ver- keerscommissie van de Sociaal-Economi sche Raad was ingegaan. Minister Algera had dit advies zonder voldoende tegen argumenten naast zich neergelegd. Bij de nu aangebrachte wijzigingen gaat hij in de richtlijnen bovendien tegen de wet in, dit dan met een beroep op zijn principiële politieke levensbeschouwelijke overtuiging, die hij aldus laat uitgaan boven het zake lijke. hoewel juist een minister, méér dan een Kamerlid, de nadruk op het zakelijke moet leggen, aldus ir. Posthumus. Door 's ministers maatregel hebben de spoorwegen een discriminatie ondergaan. Het merkwaardige is daarbij nog, dat de minister de andere overheids-vervoers- ondernemingen eenvoudig als particuliere ondernemingen gaat beschouwen. Daar door is het wel duidelijk, dat het juist tegen de Nederlandse Spoorwegen gaat. Particulier goederenvervoer èn de ver- voerscoördinatie worden hierdoor be- deigd. De wet geeft uitdrukkelijk als gi'ond- slag voor de verlening van vei-gunningen aan, dat een vex-gunning alleen geweigerd wordt in het algemeen belang. Ook over de richtlijnen inzake het per sonenvervoer per auto kwam eenzelfde soort klacht naar voren, nu van de heer Bommer (P. v. d. A.), wiens grief voor- ai was, dat in de nieuwe richtlijnen het „zogenaamd historisch recht zoals de minister dit ziet" zou moeten voorgaan, boven het algemeen vervoersbelang, dat het enige criterium dient te zijn, tenminste als men zich aan de wet houdt. Vandaag worden de debatten voortgezet. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 3.00 Nieuws, weerbericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleutei-s. 10.15 Bariton en piano. 10.55 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pla ten 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kro niek van letteren en kunsten. 15.40 Mando linevereniging. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 13.40 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, cau serie. 19.30 Avondgebed en lithurgische ka lender. 19.45 Gevarieerd programma. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Platen. 22.00 Wie 't weet mag 't zegge*. 22.30 Radio Philharmonisch koperkwartet. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.44 Even opkrikken, causerie. 7.50 Platen. 8.00 Niéuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu bedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Platen. 15.35 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.50 Gevarieerde muziek. 16.10 Van de wieg tot het graf, cau serie. 16.25 Kamerorkest en solist. 17.00 Radioweekjournaal. 17.35 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.45 Regeringsuit zending: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Stemmenspel. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.45 De Molen aan de Rivier, hoor spel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 10.00—19.45 Sint Nicolaas programma voor de jeugd. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Viool, cello en piano. 14.50 Platen. 15.15 Idem. 15.45 Accordeonrecital. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonrecital. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Litur gische zangen. 17.30 Vocale polypuonie. 18.15 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Omme- ganck. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Filmmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Dansmuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.0022.30 Nieuws. Zo even verschenen. Echo dezer dagen. Sport journaal. (Op 224 m.). (Van onze parlementaire redacteur Bij de behandeling van de begroting van minister Witte zijn enige redevoe ringen gehouden, die in zekere zin vooruit liepen op een strijd, die pas in de eerste helft van 1955 in de Kamer zal worden uitgevochten. En wellicht gaat daaraan nog enige strijd binnen het kabinet voor af. De heer Van Vliet (K.V.P.) spoorde namelijk zijn geestverwant minister Witte, en dit namens de hele fractie, aan, straks in het kabinet het been stijf te houden tegen de plannen inzake een egalisatie fonds voor de financiering van de nieuw bouw en de invoering van een huurbe lasting, zulks in samenhang met de voor genomen huurverhoging. Toch hield deze afgevaardigde nog wel enigszins een slag om de arm. Dat deed mr. Van der Feltz (C.H.), die kennelijk alleen zijn eigen zienswijze openbaarde, niet toen hij te velde trok tegen het plan van het ka binet om de Kamer als het ware te nood zaken mèt de vei-schillende beraamde be lastingverlagingen en de huurverhoging tevens een huurbelasting te aanvaarden. Hij noemde het zelfs een „bijkans onwaar dige wijze" aldus de vrijheid van oor delen van de Kamer aan te tasten en haar te plaatsen voor de noodzaak alles te aan vaarden öf te verwerpen. Deze afgevaar digde kondigde aan. voor zulk een methode niet te zullen zwichten. De derde spreker die zich met deze kwesties bezig hield was de heer Bom mer (P.v.d.A.) Hij verklaarde namens zijn fractie, dat verdere huurverhoging al leen aanvaardbaar zou zijn mits deze ge paard zou gaan met een behoorlijke com pensatie ten behoeve van de huurders en met een bestemmingsheffing te bate van de nieuwbouw. Dit was trouwens een denkbeeld, dat reeds na de oorlog van 1914'18 uit de kring van de huiseige naren was opgekomen. Daarentegen vond hij het zeer onredelijk om, zoals nu ook weer in de Kamer was geopperd, de winst op woningen aan de eigenaren te laten toekomen en de verliezen op de gemeen schap af te wentelen. Dezelfde afgevaardigde scheen de mi nister een handje te willen helpen, door hem de gedachte aan de hand te doen met betrekking tot woningwetbouw tot een andere wijze van huurberekening over te gaan, met name door zich te baseren op de werkelijke kapitaalsrente van 3V2 pet., soms nog minder, in plaats van vast te houden aan de maatstaf van 5 pet. Zo doende zou men tot een vermindering-der desbtex-effende huren van f 1 per week kunnen komen of tot één slaapkamer meer per woningwetwoning. Het is zeer goed denkbaar, dat deze gedachte de minister meer zal toelachen dan de door de heer Andriessen (K.V.P.) voorgestane verhoging van de subsidiëring van de wo ningbouw, hetgeen in het ministerieel be leid helemaal niet past. De hulp van de heer Bommer kan er mogelijk toe leiden, dat de heer Andriessen de motie, die hij al in zijn zak had, daarin zal houden! ADVERTENTIE de horlogebanden met Wereldnaam i in alle maten en breedten Voor Dames in staal 16.90 18.50 j Voor Dames in doublé 22.75 25.50 i Voor Heren in staal 16.— 19.20 i Voor Heren in doublé 25.75 26.- Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 DE KLEINE ZAAK MET DE GROOTSTE KEUZE. In zijn Memorie van Antwooi'd aan de Tweede Kamer over de begx-oting van So- ciale Zaken en Volksgezondheid zegt mi nister Suurhoff onder meer, dat het aantal emigranten naar Canada dit jaar 15 a 20 pet. lager zal zijn dan vorig jaar. Zowel het emigratiebestuur als de commissaris voor de emigi-atie hebben veel aandacht gegeven aan de nog steeds voox-tdurende verminderde belangstelling voor dat land. Tenzij de huidige aanmeldingscijfers zich aanzienlijk wijzigen moet'in 1Ó55 een ver dere aanzienlijke teruggang verwacht wor den. De omstandigheid dat vele alleenstaande mannelijke emigranten moeilijkheden on dervinden bij het vinden van een huwe lijkspartner heeft het wenselijk doen voor komen, aandacht te besteden aan de fac toren welke de emigratie van ongehuwde vrouwen ongunstig beïnvloeden. Het Ne derlands Vrouwen-Comité is wel het bij uitstek bevoegde orgaan om op dit terrein een oordeel uit te spreken. De minister merkt op, dat hij noch de geneigdheid noch de kwaliteiten heeft om als huwelijks makelaar op te treden. Wat de binnenlandse migratie betreft deelt de minister mede, dat in 1953 52.827 gezinnen van woonplaats veranderden bin nen de landsgrenzen. Met inbegrip van de alleenwonenden omvatte de binnenlandse migratie in dat jaar 444.138 personen. Met toekenning van een rijkssubsidie in de vex-plaatsingskosten verhuisden in 1953 en in de'eerste 9 maanden van 1954 804 on geschoolde, tot het arbeidersoverschot in de overschotgebieden behorende werknemers en hun gezinnen. De voornaamste opne- mingsgebieden voor deze xnigx-anten zijn Rottei-dam en omgeving, Dordrecht en om geving en de mijnstreek. De maatregelen ter verlichting van de spanning op de ar beidsmarkt hebben niet nagelaten een gun stige invloed uit te oefenen op het aantal van hen, die voor migratie in aanmerking wénsen te komen, zo deelt de minister mede. Daarom heeft hij besloten na het aflopen van de tijdelijke regeling ter sub sidiëring in de verplaatsingskosten van migrerende arbeiders, een uit deze rege ling afgeleide blijvende regeling te hand haven. NEW YORK (Reuter/AFP) De Ver enigde Staten zullen de kwestie van de in China veroordeelde Amerikaanse vliegers voor de UNO brengen. De Amerikaanse UNO-afgevaardigde Lodge zeide: „Wij ver trouwen er op, dat wij steun zullen krij gen". De UNO moet zorgen voor haar eigen mannen die gevangen zijn genomen, toen zij een opdracht voor de UNO uitvoer den. Lodge zeide, dat de zestien landen die onder het UNO-commando in Korea heb ben gestreden over de mogelijkheden tot stappen bij de Verenigde Naties hebben ge sproken, maar geen overeenstemming heb ben bereikt. President Eisenhower zeide op een pers conferentie te Washington nlèt te wéten hoe de UNO zich het lot van deze gevan genen niet kan aantrekken zonder haar zelfrespect te behouden. Indien de veroor deling van de Amerikanen een welberaam de poging is om de Verenigde Staten tot een impulsieve actie te brengen in de hoop de geallieerden te verdelen, maakt deze po ging de gematigder stappen die in de laat ste tijd door de Russen zijn gedaan, tot een aanfluiting. De gevangenen zijn al twee jaar lang door de Chinese communisten vastgehouden en de bekendmaking van hun verooi-deling op dit tijdstip noemde Eisen hower een weloverwogen daad. Naar pas thans is gebleken, is het onge luk, dat Zaterdagavond aan de Zuid Bui tensingel heeft plaats gehad, en waarbij de 20-jarige mej. Yvonne Wennekes uit de Rembrandsti-aat, om het leven is ge komen, op een andere wijze gebeurd, dan men aannam. Inmiddels is gebleken, dat een der getuigen van het ongeluk, die aanvankelijk verklaard heeft met het ge beurde niets uitstaande te hebben, de 54- jarige mevrouw A. J. H. van de H. op de bewuste avond met haar auto via de Bi-ouwersgracht de Zuid-Buitensingel is opgereden tegenover het Ziekenhuis-Zuid- wal. Op een gegeven moment ontdekte zij verkeerd gex-eden te zijn. Zij reed haar wa gen achteruit, juist op het ogenblik dat mej. W. met haar auto naderde. De wagen van mej. W. kreeg van de auto van mevr. H. een tik, met het gevolg dat mej. W. de macht over het stuur vei-loor en in de Zuid-Buitensingel reed. De bestuurster schrok zo van hetgeen gebeurde, dat zij is weggegaan. Enige tijd later meldde zij zich echter als getuige, maar zij legde verklaringen af, die voor het onderzoek van geen belang waren. An dere getuigen, die gehoord werden gaven evenwel sterke aanwijzingen tegen mevr. v. d. H. Zij werd opnieuw opgeroepen om als getuige te verschijnen bij de politie en toen heeft zij verteld wat er gebeurd is. 11. „Maak open! Laat ons vrij!", gilden en jammerden de stemmen door het kasteel Usher. Met bonzend hartje luisterde Pan da naar deze jammerklachten. „Zouden dat soms spoken zijn?", vroeg hij zich angstig af. Maar toen vermande hij zich en toonde weer eens, dat hij een kordaat ventje is. „Onzin", mompelde hij, „ik ge loof niet in spoken. En als iemand om hulp roept, moet ik helpen". Hij nam zijn kaars en liep dapper op het geluid af. Langs een uitgesleten stenen trap daalde hij af naar een vermolmde deur, waar achter de stemmen weerklonken. „Het lijkt wel, of daar een hele menigte is opgeslo ten", dacht hij, tegen de deur duwend. De deur ging makkelijk open en Panda zag een keldergewelf, in het midden waarvan een lage kist stond. Er was niemand te bespeuren en dat was heel vreemd, want het gewelf weergalmde van de kreten om hulp Angstig keek Panda rond. Waar zaten al die lui, die vrijgelaten wilden wordenToen bemerkte hij, dat de stem men uit de kist weerklonken. Doch dit was evengoed raadselachtig: in die lage kist was niet eens plaats voor één persoon, laat staan voor een hele menigte! (Van een verslaggever) In een der gebouwen van de Koninklijke Pellerij Mercurius aan de Veerdijk in Wor- merveer heeft de Commissaris der Konin gin in de pi-ovincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, gistermiddag een nieuwe fabrieks- afdeling in werking gesteld waar de be kende ontbijt „cereals" van de Kellogg Company of America vervaardigd zullen wox-den. Tot nog toe betrokken de Nederlandse ge bruikers de Kellogg-producten, waarvan de maisvlokken („corn flakes") en geroos terde rijst („rice crispies") ten onzent de meeste populariteit genieten, van de En gelse dochterfabriek in Manchester: van nu af aan wox-den deze in de oude Wor- merveerse graanfabriek vervaardigd. De aanlooppi-oductie zal 30.000 dozen van 36 pakken coim flakes per maand omvatten, maar binnen een half jaar hoopt men deze cijfei's te vex-drievoudigen, daar van Wor- merveer uit ook de Belgisch-Luxemburg se markten voorzien zullen worden. De fa bricage van de maisvlokken geschiedt vol gens een bizonder, vrijwel volautomatisch procédé: de in Engeland voorbewerkte maiskorrels worden in de Mercuriusfabriek in grote troggen gestoomd tot zij ongeveer hun dubbele volume hebben, en daarna geroosterd en gewalst tot dunnen croquan- te vliesjes, die met melk, yoghurt of vruch ten gemengd, een zeer smakelijk en voed zaam ontbijt vormen, dat in Amerika en Engeland het traditionele broodontbijt grotendeels verdrongen heeft. De „rice crispies", ook gemengd met zuivelproduc- ten of fruit, is een geliefde dessertschotel in de Engels-sprekende landen. Beide pro ducten, die overigens al jaren in Neder land te krijgen zijn, zullen nu door groot scheepse propaganda-acties, openbare de monstraties e.d. krachtig gepousseerd wor den, want de Kellogg Company is van oor deel, dat speciaal in de Beneluxlanden nog een groot afzetterrein braak ligt. Binnen kort komen de demonstraties van het be- drijf ook naar Haax-lem en Velsen om de huisvrouwen kennis te laten maken met de verschillende Kellogg-delicatessen. Dr. Prinsen wees er gistermiddag in zijn openingstoespraak op, dat zowel de Zaan streek als ons gehele land ten zeerste ge baat is bij deze nieuwe Amerikaans-Ne derlandse industriële vestiging, die niet slechts meer werkgelegenheid schept, maar tevens ons pi-oductiepi-ogram met een aan tal nieuwe belangrijke export-artikelen uitbx-eidt. De heer J. Mc. Evoy, directeur van de Kellogg-fabrieken in Manchester, verwel komde het nieuwe lid van de Kellogg- familie, die thans reeds fabrieken in Ame rika, Engeland, Australië, Canada, Mexico en Zweden heeft en in totaal aan 10.000 mensen werk verschaft. De president-com missaris van de „Mercurius", mr. dr. P. C. ter Pelkwijk en de directeur van de Neder landse Kelloggfabx-iek, de heer H. A. Bok, spraken woorden van dank en zeiden te hopen dat het nieuwe bedrijf, waar thans 33 man werk vinden, zal uitgroeien tot een belangx-ijke schakel in het wereldconcern. Met de onvermijdelijke druk op de knop zette de Commissaris der Koningin daar na de productieband in werking, waarna de genodigden gelegenheid kregen, de eer ste in Nedex-land gemaakte corn flakes heet van de naald te iaroeven. Er werd een ruim gebruik van gemaakt. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Senaat heeft besloten zijn afkeu ring uit te spreken over senator Joseph McCarthy voor aanvallen op de speciale commisse en voor zijn uitlating, waarin hij de buitengewone Senaatsvergadering een „lynch-partij" noemde. De berisping van McCarthy wegens zijn opmerkingen over de speciale commissie kwam in de plaats van het deel van de motie betreffende ge neraal Zwicker, dat werd geschrapt. De republikeinse fractieleider Knowland sprak zich uit tegen aanneming van een amendement. Het was „ongelukkig", dat McCarthy de leden van de speciale com missie „onbewuste dienaren" van de com munistische partij had genoemd, maar het zou een gevaarlijk precedent scheppen Mc Carthy hiervoor te berispen. Hierdoor zou de vrijheid van spreken zowel in de Senaat als in het gehele land ernstig getroffen worden. Het amendement en de motie van afkeuring werdén aangenomen. McCarthy verliest geen rechten of voorrechten als senator. De laatste maal, dat een senaats lid een openbare berisping kreeg, was in 1929. McCarthy is de vierde senator in de geschiedenis, tegen wie de Senaat een af keuring heeft uitgesproken. De „commssie van tien millioen Ameri kanen voor de rechvaardigheid" heeft 1.698.222 handtekeningen voor een pi-otest- petitie tegen de Senaatsmotie verzameld. McCarthy verklaarde tegenover verslag gevers blij te zijn, dat de „circusvoorstel ling" is afgelopen. Hij kon nu tenminste ..het uitgraven van communisten uit de re gering", na tien maanden werkeloosheid, „officieel hervatten". Na de stemming over de motie van be risping ging de Senaat voor onbepaalde tijd uiteen Verbod. Kardinaal Santiago Copello, de aartsbisschop van Buenos Aires en pri maat van Argentinië, heeft de Rooms- Kaiholieken in Argentinië verboden, deel te nemen aan godsdienstige bij eenkomsten waartoe de kerkelijke autox-iteiten geen toestemming verleend hebben. Belofte. De Sovjet-Unie heeft Perzië in een te Teheran getekende overeenkomst beloofd haar oorlogsschulden ten be drage van elf ton goud en meer dan acht millioen dollar te betalen. Tevens zullen beide landen een gewijzigde grenslijn in kaart brengen. Over som mige gedeelten van de grens bestond reeds meer dan honderd jaar een ge schil. De oorlogsscihulden vloeien voort uit een overeenkomst, waarbij Sovjet- strijdkrachten tijdens de oorlog Noord- Perzië bezetten. Uitvoer. De Duitse radio-industrie heeft dit jaar tot dusverre kans gezien haar ex port in vergelijking met het voorgaande jaar met zestig percent te doen stij gen. Men x-ekent voor 1954 op een ex port van 700.000 tot 750.000 toestellen. Behoorlijk. In het Fi-anse blad „Le Fi garo" is de volgende „kleine adverten tie" versohenen: ex-hoofdcommissaris Parijs, ontslagen wegens het aan de kaak stellen van verraad, zoekt behoor lijke betrekking. Voor inlichtingen zich niet wenden tot ministei-ie Binnenland se zaken, maar telefoneren Jean Dides". Commissaris Dides werd ontslagen in verband met de kwestie van het uitlek ken van militaire geheimen. Precies. Het Hongaarse persbureau meldt dat bij de Zondag in Hongarije gehou den verkiezingen voor plaatselijke be stuursorganen 2.6 percent der kiezers tegen de candidaten van het door com munisten beheerste „Hongaarse vader landslievende Volksfront" heeft ge stemd. Eveneens 2.6 percent der kiezers heeft in het geheel niet gesteand. Wederopbouw. De stad Hamburg zal voor de wederopbouw van de vroeger groot ste Duitse scheepswerf, Blohm und Voss, een bedrag van zeven millioen markt beschikbaar stellen. Men rekent er voorts op, dat de werf vijf millioen van de federale kas zal ontvangen als schadevergoeding voor de demontage door de Britse bezetting. Tegen. De speciale politieke commissie van de UNO heeft een resolutie aangeno men, waarin er bij de regeringen van alle landen in de wereld op wordt aan gedrongen de belemmeringen weg te nemen, die de volken de vrije uitwisse ling van voor de internationale vrede belangrijke berichten en ideeën onmo gelijk maken. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten stemden tegen. Ongewenst. Het W.-Duitse vakvei-bond heeft zich met bijzondere nadruk uitgespro ken tegen de aanwerving van Italiaan se arbeiders voor de bondsx-epubliek. „Duitse arbeiders zullen niet dulden, dat buitenlandse arbeiders op grond van hun noodtoestand in Duitsland tot iedere arbeid tegen iedere vooi-waare gedwongen worden", aldus het vakver bond. Ook het ministerie van Ai-beid heeft zich vooreerst tegen aanwerving van buitenlandse ax*beiders verklaard. Het plan om Italianen voor de Duitse bouwnijverheid aan te werven was door de minister van Economische Zaken, aan de orde gesteld. Aangeklaagd. Drie veroordeelden, die op gesloten zijn in de gevangenis van Scranton, in de Amerikaanse staat Pennsylvanië, zijn in staat van beschul diging gesteld wegens moord op Wil liam Remington, een vooi-malig ambte naar, die wegens meineed verooi'deeld was. Remington had, in strijd met de waarheid, voor een regeringscommissie ontkend staatsgeheimen aan commu nistische spionnen te hebben uitgele verd. Hij werd door drie medegevange nen doodgeslagen. Ouderrecht. In een brief aan de Duitse bisschoppen heeft Paus Pius X1L op nieuw de overtuiging uitgesproken, dat de schoolwetten in enkele Duitse lan den in strijd zijn met het in 1933 geslo ten rijksconcordaat. „Helaas wordt, zo als wij vernomen hebben, in enige stre ken van Duitsland het aan de R.K. ouders van nature gegeven recht om hun kinderen Roomsch Katholiek op te voeden, gescltönden en met voeten ge treden". De bisschoppen worden deor de Heilige, Stoel aangemaand het ouderrecht te blijven verdedigen. ADVERTENTIE 't Sinterklaasfeest is toch maar je ware Zo zei mij n kermis uit Laren. Van alles te koop Doch, waar ik op hoop, is 'n fles TIP of Bootz' Oude Klare! Inz. Hr. W. B.. Schoonhoven ontv. X fl. Tip en I LM. Bootz' Oude Gcnever. HET IS EIGENLIJK merkwaardig dat vele van de, op zichzelf vernuftige instel lingen, altijd ergens spaak moeten lopen. We hebben destijds eens laten zien dat aan de polen geen klokketjjd bestaat, aan gezien dit punt ligt op de kruising van alle afwijking van de nul-meridiaan vertoont. Het dichtstbij gelegen land is Dixcove, aan de Goudkust, en wordt soms aange- duidt als „the land nearest nowhere", dus: „het land dat het dichtst bij nergens ligt". Zo erg dichtbij is dat overigens niet, want meridianen. Toch zult u het met me eens de afstand van „nergens" tot de Goudkust zijn dat de klokketijd een in- gènieuze vinding is. Het trekken van (denkbeel dige parallelcirkels en meri dianen over de gehele aardbol, waardoor ieder plaats nauw keurig kan werden aangege ven. is niet minder sl'm, maar ook hiervan ebben we vroe ger eens aangmoond dat er -y de .d'Jum- lijii" in de S'tile Zuidzee ïnocuv-^ 'icden. kunnen optreden. We :vUcn t«t '-o-f echter laten voor ivat z« is, en ->ns '>*yc- bedraagt altijd nog een ruwe 600 km. Waaruit u reeds kunt opmaken dat het punt zonder lengte en breedte in de praktijk weinig moeilijkheden biedt, want het is al zeer toe vallig wanneer een schip juist op deze plaats zijn positie zou moeten seinen. O ja, nu we toch over hel seinen spre ken, moeten we het ook eens over de sig naaltrommels hebben die door de inboor- livc.cn van Amerika en Afrika worden ge ven naar het punt tan de aod»»-»* waar gruikt v»or het overbrengen van berichten, geen lengte en geen b'ey<i«e *"-aat. U rul* i llee't u er enig idee van waarom die in- wel reeds hebben kunnen v orvoclen a-.i boo-'ivgen hiervoor juist de dofklinkende dit punt ligt op de kruising «-« de n<d- meridiaan (de meridiaan van Greenwich) met dc equator Dit punt. gelegen in de Golf van Guinea, bij de Westkust van Afrika, heeft geen breedte omdat het precies op de equator ligt, maar het heeft evenmin 'lengte omdat het geen enkele H-maaltrommcls gebruiken en niet de in strumenten die heldere en snerpende ge luiden maken? Daarover morgen. H. PéTILI.ON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2