Douane-beambte, die „Triton nakeek, waarschuwde reeds TRAFFIC Uitgaan in Haarlem ZWITSAL Agenda voor Haarlem Qftt.dantuïfia „Roger", (begrepen) seinde de Triton en daarna niets meer Sovjet-blok zal pas handelen als ratificatie doorgaat Vijftig jaar geleden Neergestort in rivier Viruïy en zijn mannen verklaren stellig: Er was niets abnormaals Dictafoon: onfeilbare getuige van alle radio-gesprekken 'U r dt> €cA& /outc fcigUiüi, 80ct Hoe is het ontstaan?^ Ouderdomsvoor ziening Behalve een milde toon, geen nieuws Gezonde Bob/'es VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 3 99 Kerkelijk Nieuws Wetsontwerp in het voorjaar gereed „Bevrijdingscommando" eist Brits Serawak op BON VOOR PROEFTUBE KALODERMA GELEE Uit Haarlems Dagblad van 3 December 1904 99 99 DUBLIN (Van een A.N.P.-verslaggever). Er zijn op de vierde dag van het onderzoek naar de rainp van de „Triton" opvallend tegenstrijdige veiklaringen afgelegd. De tot dusverre gehoorde vijf leden van de bemanning, inclusief com modore Viruly, die de „Triton"' op zijn laatste vlucht bestuurde, verklaren, dat de start volkomen normaal verliep, dat de machine geheel normaal zijn aanloop nam, normaal het luchtruim koos, normaal hoogte won en dat alle instrumenten dit normaal registreerden, tenvijl aan het slot van deze middag de 30-jarige fhomas Kearney, een douanebeambte van het vliegveld Snannon, die in de vroege ochtend van Zondag 5 September de „Triton" bij zijn vertrek nastaarde, verklaarde, dat het toestel een allermiserabelste start had, waarvan hij het ergste verwachtte. „Mijn aandacht werd door de K.L.M.- machine getrokken", zei hij, „op het mo ment, dat deze zich voort begon te bewe gen op de startbaan. Het was het vreemde geluid van de motoren, dat mij opviel. Het was een ander geluid dan dat van welk vliegtuig ook. Ik vond het zó opmerkelijk, dat ik tot mijn chef, die bij'mij op het kantoor zat, zei: „Ik zou niet graag een passagier in dit toestel zijn." Hij vroeg mij waarom en ik zei: „luister maar naar het geluid". Hij kwam toen bij me staan en samen keken we het op de startbaan in snelheid winnende toestel na. Het leek heel lang op de grond te blijven en niet omhoog te gaan. Ik dacht, dat ze tegen de dijk te pletter zouden rijden, maar ze kwamen er net overheen boven de rivier de Shannon. Het toestel leek een flauwe bocht naar rechts te maken. Maar toen verdween het achter het gebouw van de brandweer, dat het uitzicht verder benam. Wij gingen met z'n tweeën meteen buiten kijken. Toen we op het platform stonden, ver wachtten we de machine weer aan de an dere kant van het gebouw te zien verschij nen, maar we zagen niets en hoorden niets. We bleven nog drie a vier minuten buiten staan. Toen ging mijn chef weer naar bin nen. Ik kwam iemand tegen van de brand weer en vertelde het hem. Ik zei tegen hem: Ik geloof, dat het neergestort is in de rivier. Hij dacht erover na en zei toen: denk je dat ik me met de brandweer in verbinding moet stellen? Ik ben daarna weer naar binnen gegaan. Dat is alles wat ik weet, totdat een lid van de bemanning van het toestel uren later bemodderd binnenkwam." Saluut Evenals Parvitt, die op ziim kunstmatige horizon, volgens zijn verklaring, een kleine helling van vijf graden had waargenomen, maar daaraan niet wilde verbinden, det Viruly al aan zijn bocht naar rechts begon nen was, zeide de derde vlieger E. Webbink bij zijn verhoor: „Ik kreeg de indruk op mijn kompas, dat we al een bocht naar rechts maakten, maar ik weet niet meer of dat misschien op het moment was, dat wij het water raakten". Webbink deed nog eens het verhaal van zijn pionierstocht door de modder naar de dijk. Hij bracht een glimlach op vele lippen in de zaal te voorschijn toen hij vertelde: „De eerste man, die ik tegenkwam, toen ik de dijk over was geklommen, was iemand in uni form. Het was al licht. Ik wilde hem roepen, hij zag mij, maar toen gebeur de er iets onverwachts. Hij salueerde en liep door. Dat was zó gek, ik bedekt met modder, die daar voortstrompelde en die man salueerde of er niets aan de hand was. Ik stond paf. Ik was te verbouwereerd om iets te zeggen en ik heb dan ook niets meer tegen hem gezegd". Toen hij de hoek van het vliegveld bereikt had, zag hij werklieden die bezig waren bij een vliegtuig. Hij riep hen toe, maar zij reageerden helemaal niet en de zenuwachtige Webbink was maar doorgegaan naar het hoofdge bouw. Daar was hij dan bemodderd en uitgeput binnengevallen en liep de be manning van een Swiss Airtoestel tegen het lijf. Die sloeg toen groot alarm. Desgevraagd bevestigde Webbink echter een vraag van een advocaat, die voor de belangen van de luchthaven opkomt: Hij heeft later gemerkt, dat reddingswerk zaamheden op dat moment al aan de gang waren. Enkele Ierse en Engelse bladen hebben ruime aandacht geschonken aan wat zij noemen de „Dinghie (reddingssloep-)theo rie van Viruly". Viruly heeft bij zijn ver hoor, gevraagd naar wat hij als de moge lijke oorzaak van het ongeval ziet, geant woord, dat er volgens hem allerlei moge lijkheden zijn. Hij noemde met name een in de lucht ontstane breuk in de romp van de machine, een heftig neerdrukkende windvlaag of het losraken in de lucht uit ADVERTENTIE Vooreen GOEDE vulpen Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 VRIJDAG 3 DECEMBER Frans Hals: „Opstand in Mexico", 14 jaar, I en 9.15 uur. Palace: „Bandeloos", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wie is K. M.?", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro", 18 jaar, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De kleine wereld van Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 4 DECEMBER Frans Hals: „Opstand in Mexico", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bandeloos", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Wie is K. M,?", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Broeders zonder vrees", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „The snows of Kilimanjaro" 18 jaar, 2, 4.15, 6.50 en 9.15 uur. Luxor: „De kleine wereld van Don Camillo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Jungle Jim in de Koppensnellersvallei", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. de rechtervleugel van de Dinghie, die zich daarin bevindt. De Super-Constellations bezitten drie Dinghies, twee in de linker en één in de rechtervleugel. Er waren nog maar twee Dinghies, waar van de overlevenden gebruik konden ma ken, toen de „Triton" eenmaal tot stilstand was gekomen. Kieviets, die de handles voor het losmaken der Dinghies heeft overge haald, heeft verklaard, dat het erop leek, alsof de Dinghies reeds uit de vleugels waren gesmakt, want hij voelde niet de minste weerstand in de handle en trok enkele meters draad zonder moeite naar zich toe. De derde Dinghie heeft niemand bij het wrak gezien. Bij het onderzoek is dit verder niet ter sprake gekomen. In de dagen vlak na het ongeval werd gezegd, dat de derde Dinghie onvindbaar was. Ze ker is, dat deze rubberboot niet in de rech tervleugel van het wrak is aangetroffen, hoewel zij er beslist ingezeten heeft. In op gevouwen toestand zou een Dinghie echter gemakkelijk kunnen zinken, zo vernemen wij. Het opblazen geschiedt vrijwel auto matisch door slechts een fles open te draaien, waaruit dan een bepaald gas de opgevouwen Dinghie opblaast. Of de derde Dinghie later nog gevonden is, is ons niet bekend. Voorzover onze inlichtingen thans strekl ken, acht men het ook mogelijk, dat de Dinghie door de krachtige aanraking met het water, waardoor immers ook de twee motoren van de vleugel werden afge scheurd, uit de beschadigde rechtervleugel in opgevouwen toestand in het water is gevallen en door de stroom weggesleurd en gezonken is. Nog een getuige Het ziet er naar uit (dat is na de eerste vier dagen trouwens wel duidelijk gebleken) dat het hof niet over één nacht ijs wil of zal gaan. Gisteren deelde de heer McBride, vertegenwoordiger van de Ierse regering mede, een telegram te hebben ontvangen van de heer Ellis, een Ameri kaan, die een ervaren luchtvaartdeskundige is en die tot de overlevende passagiers van de „Triton" behoort. Deze Ellis zou vólgens de heer McBride waardevolle hulp aan het hof kunnen verlenen door als getuige zijn ervaringen en indrukken mede te delen. Hij zou als getuige kunnen ver schijnen op 13 December en is bereid daar voor uit Washington naar Ierland over te komen. Het zal van het verloop van het verdere onderzoek afhangen of dit door zal gaan. DUBLIN (Van een ANP-verslaggever) Hoe druk het op de fatale Zondagoch tend van 5 September op het vliegveld Shannon was, blijkt uit een officieel do cument, dat Donderdagochtend, op de vierde dag van het openbare onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de KLM. Super-Constellation Triton in de grote zaal van de Kings Inns te Dublin ter spra ke is gekomen. Hoe juist het gezien is om alle radio gesprekken tussen de vliegtuigen en de verkeerstoren automatisch vast te leggen op een dictaphoonmachine is thans wel gebleken. Op dit punt behoeft het hof van onderzoek niet af te gaan op vage getuigenverklaringen van personeel, dat zich uiteraard niet alles precies herinne ren kan. Het hoeft slechts het rapport in te zien dat opgemaakt is van de verschil lende dictaphoonmachines. Die geven haar fijn ieder gesprek weer, dat op die Zon dagmorgen gevoerd is. Donderdagochtend zijn slechts de opna men op één dictaphoon ter sprake geko men. Dit eerste rapport geeft een belangwek kend beeld, en er blijkt uit, dat twee uur na het ongeluk op het vliegveld zelf nog geen enkele zekerheid over de Triton be stond, hoewel het toestel er vlak buiten was neergestort. Op nogal laconieke wijze wordt dan aan een vertrekkende machine gevraagd eens boven de Shannon rond te vliegen omdat men daar lichtkogels had waargenomen. Tot een goed begrip diene voorts, dat het woord „Roger" dat steeds opnieuw gebezigd wordt, de radioterm is voor „begrepen". Opstijgen Tussen 2.10 en 2.20 uur leest men dan, dat een zestal toestellen zich gereed maak te om op te stijgen. Daaronder bevond zich de Triton, die telkens aangeroepen wordt met de letters PKY. Duidelijkheidshalve noemt de toren dit „Peter King Yoke". De toren geeft ieder vliegtuig instructies op over de route, die gevolgd moet worden en de verschillende hoogten, waarop de machines zich in de lucht moeten houden. Toren tot PKY: „A.T.C. gaat accoord met uw vluchtplan en geeft toestemming naar 18.000 te klimmen en daar te blij ven. Na start moet u ver naar de Noord zijde van de Westleg klimmen". PKY herhaalt deze opdracht. Toren tot PKY: „Roger" PKY". Om 2.37 uur volgt weer een gesprek met de „Triton". Toren tot PKY: „Alles vrij voor start, rechtse draai uit klim naar Noordelijke zijde van Westleg". PKY tot toren: „Roger King Yoke". Geen antwoord Een minuut geeft de dictaphoon niets aan. Dan volgt om 2.39 uur, dus een mi nuut nadat de Triton was vertrokken: Toren tot PKY: „U bent gestart om 2.38, denk om contrölestraal bij Kilkee". En daarna volgt in de komende minuut, dus om 2.40 uur, zesmaal dezelfde oproep van de toren aan de Triton: Toren tot PKY: „KLM King Yoke, hoort u mij? KLM King Yoke, hoort u mij?", enzovoort. Daarna hoort men in dezelfde minuut instructies voor weer een ander vertrekkend toestel, de 38f. Vervolgens roept de toren de Triton opnieuw op. Toren tot PKY: „KLM Peter King Yoke, KLM Peter King Yoke, hoort u mij?" en dan dringender: „KLM Peter King loke. KLM Peter King Yoke, KLM Peter King Yoke, KLM Peter King Yoke, hier is Shannon verkeerstoren sprekend op de golflengte van de Shannon Range". Toren tot PKY: „KLM King Yoke, niets van u gehoord sinds de start. Als u ons nu hoort, roep ons op op 118.07, 120.9 of de EIP golflengte". Diezelfde dringende oproep wordt daarna nog eens herhaald. Dan volgen weer de routinegesprekken met de andere toestellen. Daarna ver dwijnt de Peter King Yoke in dit rapport voor geruime tijd. Blijkbaar was intus sen de geruststellende mededeling van de radarpost ontvangen, die meende de Triton op haar scherm te zien. Want tussen 2.40 uur en 4.31 uur, dus bijna twee uur later, is de Peter King Yoke op deze dictaphoon niet meer ter sprake gekomen. Al die tijd lag het toestel reeds in de Shannon. In tussen waren de overlevenden in de din- gies gekropen en probeerden zij de wal te bereiken. Daarvan wist men echter op de toren niets af. Lichtkogels Toen zag men echter de lichtkogels om hoog gaan. Getuige de dictaphoon: Om 4.31 uur roept de toren weer een machine aan, die gereed staat voor de start, ma chine nr. 915, een Constellation van de Trans World Airlines. Toren tot 915: „Vrij voor start positie op baan 14, maar wacht". Toren tot 915: „KLM Peter King Yoke vertrok van Shannon om 2.38 uur. We hebben sindsdien niets van hem gehoord. Niemand heeft enig contact met hem ge had. Maar nu zien we rode lichtkogels in de rivier. Misschien kunt u als u gestart bent, een rondje boven de rivier cirkelen, als het niet te moeilijk voor u is met uw lading, en nagaan of u enig teken van nood daar kunt zien". Dit toestel maakte een rondje en nog een tweede rondje boven de Shannon en meldde de tweede maal. dat het acht men sen op een eiland midden in de Shannon had waargenomen, die met lampen ston den te zwaaien. Daarop werden boten uit gestuurd, terwijl ook andere toestellen, die opstegen, werd opgeroepen hun waarne mingen in de Shannon te melden. ADVERTENTIE Dit woord: MARSEPEIN Er is een Arabisch woord: mautha- ban dat: zittende koning betekent. De Saracenen gaven in de tijd der Kruis tochten deze naam aan een Byzantijns muntstuk, waarop een zittende Chris tusfiguur was afgebeeld. Omstreeks 1200 was het woord, vervormd tot matapan, in Venetië reeds het woord voor: geldstuk geworden en in het bij zonder voor het geldstuk dat 1/10 van de munteenheid was, dus ons dubbeltje. Daardoor kon het ook: een tiende van de maateenheid betekenen. In de vorm marzapane duidt men er dan mee aan: kistje met een inhoud die een tiende van de gestandaardiseerde inhoud ver tegenwoordigt. Vervolgens gaat het die inhoud zelve aanduiden en wel in het bijzonder op Cyprus een uit de Levant ingevoerd mengsel van suiker en aman delen. En zo zijn wij aan onze marse- ^pein^ekomen^^^^^^^^^^^^^i Ned. Herv. kerk Beroepen te Bovenkarspel-Grootebroek W. F. Monné te Waaxens-Brantgum; te Emmen (toez.) M. Wendte te Dedemsvaart; te Hekelingen (toez.) G. E. Zevenbergen, vic. te Rotterdam; te Brummen S. Penne- kamp, luchtmachtpred. te Arnhem; te Leeuwarden (vac. J. H. Boerlijst) P. H. Quartel te Maassluis. Aangenomen naar Harderwijk (3e pred.- pl.) H. K. v. Wingerden te Kockengen. Bedankt voor RotterdamVreeswijk H. S. J. Kalf te Bennebroek. Beroepen te Spijk (Gr.) M. Th. Germs te Steggerda. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid stelt alles in het werk om in het eerste halfjaar van 1955 zo mo gelijk nog in het eerste kwartaal van 1955 het wetsontwerp betreffende de ouder- domsverzekering voor indiening gereed te hebben. Hij merkt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op, wel eens te vrezen, dat de moeilijkheden, waarvoor hij bij de voorbereiding van het wetsontwerp staat, worden onderschat. Wellicht vindt deze onderschatting mede haar oorzaak in het feit, dat het advies van de S.E.R. inzake de wettelijke ouder domsvoorziening vrij algemeen instemming heeft gevonden. Uiteraard vereisen echter de verschillende voorstellen van de raad critische bezinning. Voorts heeft de S.E.R. allerlei punten hetzij onbesproken moeten laten, hetzij slechts kunnen aanstippen. De minister verzet zich tegen een kop peling van de definitieve voorziening aan de jongste loonmaatregelen en eveneens heeft hij er bezwaar tegen een stelpost op de begroting te plaatsen betreffende de ouderdomsvoorziening, mede ook op grond van de overweging, dat daarbii sprake zou zijn van een beginsel-uitspraak over aard en vorm van de nieuwe wettelijke ouder- domsverzekering. Zulk een uitspraak zou op het ogenblik voorbarig zijn, nu de in houd van het in te dienen wetsontwerp nog niet bekend is, aldus de minister. Bij de rijkspostspaarbank is in Novem ber ingelegd f39.7 millioen en terugbetaald f 35 millioen, hetgeen een overschot betekent van f4.7 millioen. Van Januari tot en met November werd f 60.1 millioen gespaard, het dubbele van de besparingen in Januari tot en met November 1953, toen het over schot f30.1 millioen bedroeg. MOSKOU (AFP/Reuter) De Sovjet- Unie en de communistische landen van Oost-Europa, die deelgenomen hebben aan de Moskouse conferentie over Europese veiligheid, hebben deze conferentie beslo ten met de goedkeuring van een gemeen schappelijke verklaring. Wang Wen tien, de waarnemer ter conferentie van commu nistisch China, heeft verklaard, zich met de strekking van de verklaring te vereni gen. Er is besloten, te voorzien In onmid dellijke militaire maatregelen voor de orga nisatie van hun strijdkrachten onder een opperbevel, alsmede in andere maatregelen ter vergroting van het defensieve vermo gen der betrokken landen, voor het geval, dat de overeenkomsten van Parjjs worden bekrachtigd. Verder houdt de verklaring een uitnodi ging in aan alle volken van Europa om ge meenschappelijk de mogelijkheden te be studeren voor het scheppen van een stel sel van collectieve veiligheid in Europa alsook van gemeenschappelijke maatrege len, die genomen zouden kunnen worden om de grondslagen te leggen voor een hechte en duurzame vrede in Europa. Ook wordt een schikking tussen het Oos ten en Westen geëist inzake het organise ren van vrije verkiezingen in geheel Duits- Af eer verlangens DJAKARTA (Reuter) Aan president Sukarno is verzocht een eis voor de terug keer van het bestuur van de .Blanke Rad- jah" in Serawak, in Noord-West Borneo, te steunen, aldus wordt heden in Djakrata gemeld. Het persbureau Aneta zeide, dat de president verzocht was de status var dit gebied, dat nu een Britse kolonie is. voor de UNO te brengen. Het verzoek was afkomstig van ,het bevrijdingscommando van de bevolking van Serawak" dat zijn hoofdkwartier heeft in Tanah Hitam in Zuid-Oost-Borneo. Serawak, dat een bevolking heeft van een half millioen zielen en een oppervlakte beslaat van 50.000 vierkante mijl, is door de laatste „blanke radjah", Sir Charles Vyner Brooke, in 1946 aan de Engelsen afgestaan. Zijn familie had Serawak sinds 1941 als een onafhankelijke staat bestuurd. land in 1955. Op deze basis zou een centra le regering voor geheel Duitsland kunnen worden gevormd en zou aan de voorwaar den voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland zijn voldaan. Er wordt ge wezen op de noodzakelijkheid van het te rugtrekken der bezettingstroepen. Dit zou bijdragen tot Oost-West-Duitse toenade ring. Men neemt aan, dat de communisten on middellijk maatregelen zullen nemen voor het voorbereiden van een hechtere defen- sieverbond. Westelijke waarnemers meen den, dat de toon van de verklaring milder is dan men verwacht. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Tentoonstelling van teke ningen van Hendrick Coltzius (1538— 1617). Geopend tot 31 December op iedere werk dag behalve Maandag van 11—3 uur en de eerste Zondag van elke maand van 1—3 uur Huis Van Looy: Vijfde jaarlijkse tentoon stelling van werken van Jacobus van Looy. Op werkdagen geopend van 1012.30 en van 13.3017 uur; 's Zondags van 14—17 uur. (tot en met 5 December). Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 en Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie. Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Spaarne, bij Langebrug: Tentoonstelling in het schip „De Smidse" van miniatuurspoor weg met rijdende treintjes. Zelf rangeren enz. Geopend van 912, en van 25 en van 79.30 uur. 's Zondags van 25 en van 79.30 uur. 't Huis met de Kogel. Spekstraat: Tentoon stelling van portretten en bloemstillevens door Georg Rueter op werkdagen geopend van 10 tot 18 uur. Tot en met Zaterdag aanstaande. TONEEL EN DANS Maandag 6 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Abonnementsvoorstelling door de Haagse Comedie van „Het donker is licht genoeg" door Christopher Fry in de ver taling van Bert Voeten onder regie van Cees Laseur, met Fie Carelsen, Enny Meu nier en Paul Steenbergen in de voornaam ste rollen. Dindsag 7 December, Treslong, Hillegom, 20 uur: Opvoering van „Het Hemelbed" van Jan de Hartog door Lily Bouwmeester en Frits van Dongen onder regie van Jan Retèl. Vrijdag 10 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een reprise van de door Ton Lutz geregisseer de voorstelling van „Elektra" van Sofo- cles in de vertaling van dr. P. C. Boutens. met in de hoofdrollen: Ank van der Moer, Ellen Vogel, Lous Hensen, Guus Hermus, Ko van Dijk en de regisseur. MUZIEK Zondag 5 December, Teyelers Museum, 14 uur: Bespeling van het 31-toonsorgel door ADVERTENTIE POEDER - ZALF - ZEEP-OLIE II! Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Anton de Beer, met toelichting door prof. dr. A. D. Fokker. Uitgevoerd worden wer ken van Mart. J. Lürsen, Jan van Dijk, A. de Klein en Henk Badings. Maandag 6 December, G-ote Markt, 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaar- dier, die men eveneens kan beluisteren op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Vrijdag 10 December, Frans Halsmuseum, 20 uur: Amsterdams Blokfluit-Ensemble (bestaande uit Kees Otten, Marijke Otten, Frans Bruggen en Frans Douves) speelt met medewerking van Jaap Spigt (spinet) werken van Bach, Handel, Zagwijn en andere componisten. Vrijdag 10 December, Concertgebouw, 20.15 uur: Optreden van het Nederlandse Ka merkoor, bestaande uit zeventien beroeps vocalisten. gedirigeerd door Felix de Nobel, onder auspiciën van de Haarlemse Kunst gemeenschap in samenwerking met de ver eniging „Geloof en Wetenschap". DIVERSEN Zaterdag 4 December, Concertgebouw, 10 uur: Bezoek van Sint Nicolaas en Zwarte Piet aan het 43ste Onderwijzers St. Nico- laasfeest. Verder vertoning van enige filmpjes. Voor leerlingen van de eerste klassen. Eveneens op Maandag 6 December. Zondag 5 December, Lido Theater, 11 uur: Herhaling van de ïuziekfilm „De trouba dour" naar de gelijknamige opera. Ir het Rembrandt Theater zelfde tijd: „expeditie film „Kon-Tiki" van Thor Heyerdahl. Maandag 6 December, Chr. Lyceum, 18.30 uur: Engels-Amerikaanse avond met com petitie tussen het Christelijk Lyceum uit Harderwijk en het Christelijk lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem (Planetenlaan 5). Maandag 6 December. Concertgebouw, 19 uur: Onderwijzers St. Nicolaasfeest. Op voering van het kindertoneelstuk „De zieke prinses" door Fred. Berens onder regie van Henk Bakker. Herhalingen op 7, 8 en 9 December, zelfde tijd. Woensdag 8 December. Brinkmann, 20 uur: Voorlichtingsavond, uitgaande van de Algemene organisatie van verladers en eigen vervoerders, met films en filmstrips over verkeersproblemen. Woensdag 8 December. O.R.G.-Centrum, 20 uur: Voordracht door de Haarlemse arts H. C. Moolenburgh over het onderwerp „Astrologie en vrijheid" (Westerhout- park 1 a). Donderdag 9 December, De Leeuwerik, 20 uur: Voor de afdelingen Haarlem van de Koninklijke vereniging „Oost en West" en het Algemeen Nederlands Verbond houdt drs. H. Eggink een lezing met film over „Een oriëntatiereis door Nieuw Guinea". Vrijdag 3 December, Stadsschouwburg, 20 uur. Mr. Th. Regout uit Den Haag houdt voor de vereniging „Geloof en Weten schap" een lezing met kleurenfilm over „De wondere wereld van de Stille Zuid zee". Dinsdag 7 December, Stadsschouwburg, 20 uur: De Centrale Johez Vereniging geeft een opvoering van de bekende operette „Een Walsdroom" door Oscar Strauss. Woensdag 8 December, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Wim Paauw geeft de H.T.C. een voorstelling, die op Donder dag 9 December herhaald wordt, van „Hélène" (oorspronkelijke titel Aimer") van Paul Géraldy. ADVERTENTIE ALLEEN VOOR DE VROUW Millioenen vrouwen over de ge hele wereld zijn verrukt over haar fiuweel-zachre handen. Zij gebruiken dagelijks na haar huis houdelijk werk de originele, on overtroffen Kaioderma-Gelee. U kunt thans bij Uw leverancier op onderstaande bon een flinke proeftube a 15 c. verkrijgen en U zelf overtuigen! 15 ets „voor fluweelzachte ban Jen" iVAVAVAWWMWW Twee gebrandschilderde glas-in-lood ramen, ontworpen en uitgevoera door Huib de Ru te Haarlem, zijn geplaatst in het nieuwe raadhuis op Terschelling, dat Woensdag door de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland officieel is geopend. De panelen stellen voor: Terschellinger Zeevaart en Landbouw en Veeteelt. De Tweede Kamer heeft een amen dement op de nieuwe Motorwet aange nomen, om geen bepaalde maximum snelheid voor automobielen vast te stel len, maar de geheele verantwoordelijk heid te laten aan den chauffeur. De snelheidsgrens is steeds een utopie ge weest. want 60 kilometers per uur is in sommige gevallen volstrekt niet gevaar lijker dan 30 kilometers, terwijl daar tegenover 6 kilometers per uur wèl ge vaarlijk kan zijn.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5