ZE VEN DA GEN HAARLEM B en W vrezen dat verkeerschaos niet geheel kan worden voorkomen Rekenen in kinderzegels ZEGELS MAKEN ZEGELS VERKOPEN Kort en bondigi Ka het gereedkomen van de Velser tunnel Gutenberg is niet de uitvinder der boekdrukkunst o mensem eo oiungeiri onder de Damiaatjes VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Raadslid kreeg ten antwoord Moge.n Uw handen gezien worden? Haarlems transport blokkeerde Zeeuwse trein Auto slipte en schoot over fietspad heen Bestuurder personenauto bleef niet ongedeerd Kerstcollecte van Leger des Heils Brand in aquariumkast Sint I Sint 11 Haute coiffure Vader en Zoen Het leven der beelden Vrijwilligers vóór! Invaliden-kunst Dr. L. de Jong sprak over oorlogsdocumentatie Filiaal bibliotheek in Haarlem-Oost „WÜ kunnen u verzekeren, dat slechte wéinig problemen ons de laatste tijd zozeer hebben bezig gehouden. Wy zyn met u van niening, dat indien er niet tijdig een oplos sing wordt verkregen, zowel op de Rijks straatweg als in de binnenstad een chao tische verkeerstoestand ontstaat". Dit antwoorden B. en VV. van Haarlem thans op de op 8 October door het raads lid D. A. J. S p e k (A.R.) gestelde vragen inzake de consequenties van het versneld gereedkomen van de tunnelbouw te Veisen voor het wegverkeer in en om Haarlem. Het antwoord geeft voorts een uiteenzet ting van de huidige en de te verwachten situatie welke in grote lijnen overeenkomt niet de inhoud van de vele artikelen die wij reeds aan dit vraagstuk hebben gewijd. Wy laten hieronder de visie van B. en W. vol gen: „Tussen de provincie en deze gemeente heeft lange tijd verschil van inzicht be slaan over het tracé van de Westelijke randweg. Burgemeester en Wethouders van Bioemendaal en wij wilden deze weg bin nen de grenzen der gemeente Haarlem hou den, doch de noodzaak om thans spoedig tot een beslissing te komen is voor ons aan leiding geweest om aan Gedeputeerde Sta ten dozer provincie mede te delen, dat wij in beginsel bereid zyn onze bezwaren tegen het door dat college voorgestane tracé, dat de Zijlweg ongeveer halverwege kruist, te laten vallen. Wy hebben ons daarbij boven dien laten leiden door de overweging, dat het door ons voorgestane tracé voor de ge meente zeer ernstige financiële consequen ties zou hebben. Burgemeester en Wethou ders van Bioemendaal hebben ons dezer da gen bericht, dat zy hun bezwaren tegen het tracé van de provincie handhaven. Deze weg zal pas zijn volle waarde krij gen wanneer hij door Noord- en Zuid-Hol land zal zijn voltooid. Of dit tijdig zal ge schieden, baart ons zorgen. Wy zijn ten de ze diligent. Wij hebben bij herhaling en met klem van argumenten aangedrongen op aanleg van de z.g. Oostelijke randweg, een grote snel- verkeersweg ten Oosten van de stad, welke eveneens in het ontwerp-streekplan Zuid- Kennemerland was geprojecteerd. Tijdens het onderhoud, hetwelk de Bur gemeester en de Wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting een dezer da gen over deze aangelegenheid met de Mi nister van Verkeer en Waterstaat gehad hebben, is met klem aangedrongen op het achterwege laten van de verdubbeling van de Rijksstraatweg tot aan het Delftplein en het in de plaats daarvan doen aanleg gen van het Noordelijk deel van de Ooste lijke randweg, namelijk het gedeelte van de tunnel tot een punt aan het Noorder Bui ten Spaarne ten Noord-Oosten van de hoek VondelwegJan Gijzenvaart. Een an dere mogelykheid zou zijn aanleg van een weg van een punt op de Rijksstraatweg ten Noorden van de Slaperdijk naar het Noorder Buiten Spaarne. Verbazing De Minister heeft ons echter tot onze verbazing medegedeeld, dat dit niet moge lijk is, omdat de Rijkswaterstaat bezig is met de voorbereiding van een nieuw tracé voor de weg beoosten Haarlem, dat een veel Oostelijker route volgt; dit tracé gaat ten Oosten van Spaardam en de Mooie Nel, kruist de spoorbaan en de Rijksweg naar Amsterdam op een punt, dat aanmerkelijk meer naar het Oosten is gelegen dan in het oude plan, kruist de Sehiphohveg ter hoog te van de knik in deze weg, dus ook ten Oosten van Vijfhuizen en buigt tenslotte af in de richting Hoofddorp, waarna het aan sluiting geeft op de rijksweg van Amster dam naar 's-Gravenliage. Omtrent de financiering van de hiervoor besproken wegenaanleg kunnen wij thans nog geen positieve mededelingen doen. Uiteraard zullen de aanleg van de Oostelijke randweg en het verdubbelen van de rijbaan van de Rijksstraatweg in geen geval voor rekening van de gemeente komen. De mogelykheid is aanwezig, dat het Rijk een bijdrage zal verlenen in de kosten van ADVERTENTIE Ja, dank zij de nieuwe wetenschappe lijk bereide handcrême SUNBALM be horen rode, ruwe handen thans definitief .tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige dieptewerking en maakt de huid niet kleverig of glimmend. Uw Apo theker of Drogist zal U gTaag een tube SUNBALM handcrême verkopen, om dat het zo uitzonderlijk goed is. Donderdagmiddag tussen één en drie uur is de Zeeuwse spoorlijn gestagneerd ge weest, doordat een vrachtwagen met aan hanger van een chemische industrie uit Haarlem naast de befaamde overweg tus sen Krabbendijke en Rilland-Bath op de rijksweg naast de overweg belandde, waardoor de rails werd geblokkeerd. Omstreeks één uur naderde deze wagen uit de richting Rilland en op de overweg moest de chauffeur uitwijken voor een paard, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor. De wagen schoot naast de weg en zat muurvast. Twee uur heeft het geduurd voor de wagen weer op de weg stond. Het verkeer over de rijksweg vond normaal doorgang. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De politie stelt een onderzoek in. De passagiers hebben er geen hinder van ondervonden, daar zij met bussen van Goes naar Rilland en omge keerd werden vervoerd. Geen voorrang verleend Donderdagmiddag omstreeks half één is op de Dreef, hoek Paviljoenslaan in Haarlem, een personenauto geslipt, door dat deze krachtig moest remmen voor een auto, die, komend uit de Paviljoenslaan, geen voorrang verleende. De auto schoot het fietspad op en de bestuurder reed zijn wagen, om een aanrijding met een wiel- rijdster te voorkomen, over het fietspad heen liet gazon in, waar de auto in botsing kwam met een lichtmast, die een meter boven de grond afknapte. De auto werd aan de voorzijde beschadigd; er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. de voorzieningen, welke nodig zullen zyn om het verkeer langs het Noorder Buiten Spaarne via de Amsterdamse Poort naar dc Buitenrustbrug te voeren. Wy mogen voorts aannemen, dat Rijk en provincie in voldoende mate zullen bijdra gen in de kosten van aanleg van de Weste lijke randweg. Wy zullen alles in het werk stellen om de uitvoering van de Westelijke randweg, voor zover ons aandeel betreft, en de in de vorige alinea bedoelde verbinding zozeer te bespoedigen, dat deze werken in 1957 ge reed zullen zijn. Wy vrezen inderdaad, dat in het tydperk, gelegen tussen het gereed komen van de tunnel en van de Oostelyke randweg, een verkeerschaos niet geheel kan worden voorkomen". De botsing op de Kleverparkweg Omtrent het bericht in onze editie van Donderdag over een ernstige botsing op de Kleverparkweg, hoek Mr. Cornelis- straat, tussen een personenauto en een vrachtwagen, vernemen wij nader, dat de bestuurder van deze personenauto, een 51- jarige vertegenwoordiger uit Haarlem, niet ongedeerd is gebleven, doch dat hij gewond raakte aan hoofd en gezicht en bovendien enkele ribben heeft gekneusd. De 23-jarige reclame-assistent D. O. uit Den Haag kwam met de schrik vrij. De Ongevallendienst was aanwezig om hulp te verlenen. De bestuurder heeft de botsing trachten te voorkomen door krachtig remmen. Dit remmen had evenwel tot gevolg, dat de auto begon te slippen, waardoor de botsing met meer te vermijden was. Het telefoonnet Boskoop zal met ingang van Dinsdagmiddag 14 December worden ge automatiseerd. Het krijgt het netnummer 01727. Van Maandag 6 December tot en met Vrijdag 10 December zal het Leger des Heils (Stichter William Booth) afdeling Haarlem-Noord, een huis aan huis lijsten- collecte houden in Haarlem-Noord ten bate van de Kerstfeestvieringen met be- hoeftigen, ouden van dagen en kinderen. Het college van Burgemeester en Wet houders gaf zijn welwillende toestemming voor deze collecte. Donderdagavond om ruim zes uur ont dekte een passerende ambtenaar van dc PTT brand in het benedengedeelte van een woning aan het Floraplein in Haarlem. Aangezien er niemand thuis bleek te zijn, sloeg de man een ruit van de voorkamer in en bluste de brand. Deze is waarschijnlijk ontstaan doordat een petroleumverwarmer van een houten aquariumkast te hoog is gaan branden. De aquariumkast is in vlammen opgegaan; ook een overgordijn is verbrand. De ruiten van de kast sprongen door de hitte. Dooi dit ongeval vonden 54 vissen de verstik kingsdood. ADVERTENTIE Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Nederle ds recht de heer F. J. M. Gerritsen te Hillegom. U heeft een brief. U pakt een postzegel en plakt hem erop. De brief gaat in de bus. Als u antwoord krijgt is het ook weer de postzegel, die het vervoer mogelijk maakte. Slechts zelden philatelisten uitgezonderd pakt iemand een zegel om hem eens goed te bekijken. Nam hij bijvoorbeeld eens de zegel van admiraal de Ruyter en zette er een loupe boven, dan zou hij een geweldig tafereel ontdekken naast het hoofd van de admi raal: brandende schepen, mannetjes die elkaar bevechten, zelfs een naam op een schip. De postzegel is een kunstwerk van de eerste orde, vooral die welke niet fotografisch zijn gemaakt, maar rechtsteeks van het in staal gegraveerde beeld. De be kendste Nederlandse postzegelontwerper en een der bekendsten ter wereld is Samuel Louis Hartz, 42 jaar, en sinds twintig jaar werkzaam bü Enschedé en Zonen. Met de De Ruyter-zegel kwam hjj aan de absolute grens van het technisch mogelijke: op de kleine zegel staat een heel schilderij, dat op zegelgrootte werd gemaakt! Vorig jaar werd hij onderscheiden voor zijn ontwerp van een UNO-zegel. Hij is portrettekenaar-graveur, letterontwerper, particulier drukker en vorser naar de ontdek king van de boekdrukkunst, maar daarover later. Hartz, Sem voor zijn vrienden, maakte postzegelontwerpen naar het leven van koningin Wilhelmina, koningin Juliana, het groothertogelijk paar van Luxemburg en vele anderen. Hij reisde bijkans de hele wereld rond. „Lettermaken is geen kunst", meent hij. „Toen Berlage glazen ontwierp was er maar één goed, het waterglas; Berlage was namelijk een water drinker. Letters zijn er echter voor iedereen, de ontwerper moet afstand kunnen doen van zijn persoonlijke artistieke gevoelens. Letters zijn als goede schoenen, als je ze merkt is er iets mis." „Niets is zo gering of ze mogen me ervoor komen storen" typeert Hartz' persoonlijkheid. Hij is even bescheiden als be roemd. Momenteel zitten in Duitsland een stuk of wat ge leerden met een verterende nieuwsgierigheid uit te kijken naar het boekje, dat binnenkort van Hartz verschijnt. Hij heeft een nieuwe theorie over de uitvinding van de boekdrukkunst ont dekt omdat hijzo lui is. Hij ging niet uit van de huidige kennis van boekdrukken, om vanuit die wetenschap terug te gaan naar het begin van het drukken. Nee, hij liep op de Grote Markt en dacht: „Ik heb er genoeg van om pagina's in hun geheel in hout te snijden, hoe kan ik het me makkelijk maken!" Op de foto bevindt zich achter de handen van de heer Hartz een door hem gemaakt apparaatje, waarmee volgens hem de eerste letters zijn vervaardigd. Het eerste drukwerk is namelijk niet van gegoten letters, volgens Hartz. „Dit is de regel, die mijn ontdekking inleidde" Hartz laat een regel zien uit een proces tegen Gutenberg, die „andere" uitvinder van de boekdrukkunst. „Zet hem maar niet in de krant, ze zouden in Duitsland eens op een idee kunnen komen!" Zijn theorie, die hij binnens kamers ontwikkelde., is op talloze manieren getoetst aan oude drukwerken. Als Hartz' boekje binnenkort verschijnt gezet in zijn eigen letter Emergo is er een brok wereldnieuws op de markt. Wereldnieuws, dat de uitvinding door Coster vrijwel zeker maakt. In Duitsland zitten ze op hete kolen.... Sem Hartz, deze wonderlijk bescheiden man, maakt geen haast met zijn boek.Maar het zal nu niet lang meer duren. En om een beroemd man nu ook volledig aan u voor te stellen: hij is een enthousiast jager en ballisticus, hij is dol op slapen, op zijn werk hij heeft geen enkele van zijn scheppingen in huis en op zijn charmante vrouw. De binnenstad, alle Haar lemse winkelstraten, puilen weer uit van de heerlijke drukte, die de grijze bisschop uit Spanje op zijn onberiselijk geweten heeft. Niet zonder onzet misschien, want de druk te in de straten, de opwaaien de herrie, garanderen Sinter klaas een maximum aan vei lige onopvallendheid, die eeuwenoude noodzaak voor een goede tocht over de daken. Eenzelfde onopvallendheid kan een fietser het leven kosten. Laat iedereen zijn fiets berij den, maar met een goed ach terlicht, heeft Sjaak Sjoer ons namens de Sint hier gezegd. De zegels worden gemaakt om verkocht te worden, maar dat geldt in bijzondere mate voor de kinderzegels, die nu al der tig jaar in ons land telkens weer om extra-aandacht vra gen: hun opbrengst betekent redding voor duizenden be hoeftige en gebrekkige kinde ren. Dertig jaar lang ook heeft mevrouw J. C. van Orden-de Vos, nu 77 jaar, de kinderzegels verkocht. Elk. jaar kon men haar vinden in de kleine kiosk in het postkantoor, waar fleu rige folders en aanplakbiljet ten de noodzaak van het werk aantonen. Uitgezonderd in de eerste jaren van het kinderze- gelwerk, toen de verkoop nog op straat plaats vond. Mevr. Van Orden is al vijftig jaar aan het maatschappelijk werk verbonden en waarom zou ze het niet meer doen, nu ze 77 is? „Ik heb een sterk maat schappelijk gevoel en dat is niet van jaren afhankelijk", zegt ze, „bovendien zou ik juist een oud mens worden als ik het niet meer deed!" Drie maal per week zit zij in de kiosk van negen tot drie uur. En als de kinderzegel- actie weer is afgelopen neemt zij weer haar taak als collectrice van talrijke liefda dige instellingen op zich: dan is zij van 8 uur 's ochtends tot vijf uur 's middags in de weer; weer of geen weer. In de dertig jaar dat zij kin derzegels verkoopt heeft me vrouw Van Orden een stijgen de belangstelling voor het werk bij het publiek geconsta teerd. „Vorig jaar is er in to taal ruim een millioen gulden bijeengekomen". Wij hadden de indruk, dat er weinig te doen was bij de kiosk. Er stonden wel weer lange rijen voor het P.T.T.-zegello ket, maar slechts af en toe kwam er iemand om kinder zegels. „Ja, maar dit is juist geen druk uur, we verkopen soms wel voor 800 gulden per dag". Het „vak" brengt wel een ere code met zich mee. De dames mogen zich nooit verveeld to nen, maar ook weer niet werk zitten te doen, dat niets met de verkoop te maken heeft. Men zal ze bijvoorbeeld nooit zien zitten breien of borduren. Een ander onderdeel van het „vak": „Wij verdienen er natuurlijk niets mee,we moeten zelfs onze kopjes koffie en thee betalen. Je gaat alles echt in kinderze gels berekenen!" Links mevrouw Van Orden-de Vos. Laat iedere automobilist, die gaat parkeren, er rekening mee houden dat er na hem nog meer automobilisten komen, die die halve meter hard nodig hebben, welke de eerste te ruim heeft genomen. De Sint staat in direct walkie-talkie- contact met het hoofdbureau van politie. Elke bon kan u een geschenk kosten. „Beter helemaal geen Sint Nicolaas- viering, dan met een dode door de Sint Nicolaasdrukte". Wist u dat het Sinterklaas feest begint te ontaarden? Het gaat in rook op. als we niet op passen. De tabakszaken hebben in de Sinterklaastijd een ver dubbelde omzet. Dat rookt maar, dat rookt maar en het gaat de lucht in, waar de Sint zijn werk moet doen. En hij is ook niet jong meer. Sedert enige tijd vallen ze: de blonde, donkere, gitzwarte, peper- en zout-kleurige en vlammend rode dameslokken; op de vloer van perceel Schag- chelstraat 22, waar Annie Boe- ziek sinds Woensdagmiddag drie uur een dameskapsalon houdt. Een vloer bezaaid met dameskrullen en omgeven door in pasteltinten gehouden wan den, overkoepeld door een zachtblauw plafond, iets mooiers is vrijwel niet denk baar, dunkt ons. De architec ten Telms en Van Pelt druk ten dan ook hun stempel op deze zaak. Mevrouw Boeziek voelt zich goed thuis in deze omgeving: voor de oorlog had zij een da meskapsalon aan de Zijlweg en in 1936 ging zij naar Indië, waar zij in Medan een kap salon opende. Nu gaat zij zo af en toen naar Parijs, om de haute coifure van haar zaak hoog te houden. Vader (45 jaar) en zoon (21 jaar) Weber hebben onlangs op dezelfde dag candidaats- examen economie gedaan aan de Amsterdamse gemeente universiteit. De faculteit bleek er zelf genoegen aan te bele ven, want er werd een uitzon dering gemaakt op de regel, dat examencandidaten nooit tegelijk worden binnengeroe pen om de uitslag aan te horen. Maar vader en zoon Weber mochten tegelijk voor de proffen komen, om te ver nemen, dat ze het allebei had den gehaald. Dat is, wat men noemt, hoogconjunctuur in de familie. Hoewel twee ineens inflatorische gevolgen kan hebben. Vooral als een goed feest de betalingsbalans uit het evenwicht haalt. Maar al bij al is het een vermeerderende meeropbrengst van jewelste Papa Weber is gemeente-amb tenaar in Haarlem en behaalde zijn diploma op de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs. Hij had 3-jarige H.B.S. maar kreeg als uitzon deringsgeval toestemming aan de universiteit verder te stu deren. Hij studeerde tegelijk en :ezamen met zijn zoon. Gisteren bestond het door prins Hendrik onthulde borst- beeld van prof. dr. Hendrik Antoon Lorentz op het Lo- rentzplein (die naam is géén toevalligheid, men heeft ei wel mee gewacht tot Lorentz er in 1912 eindelijk kwam wonen) 25 jaar. Het beeld heeft het in die tijd goed ge maakt en er zijn geen klach ten over binnen gekomen Zelfs niet van de beeldhou wer. Hetzelfde kan gezegd worden van het Lox-entz- borstbeeld in het gebouw der Hollandsche Maatschappij der Men is tegenwoordig zo kieskeurig met zijn aan dacht, omdat zij onafgebro ken in een of andere vorm wordt opgeëist. Er is altijd wel wat voor ieders aan dacht, en de tijd gaat onder onze voortdurende aandacht vlug voorbij. Zo is er weer een jaar voorbijgegaan, sinds de laatste Stille Ar- men-actie, de actie voor hen die steeds aandacht verdienen en die vooral krijgen in de tijd, die voor de anderen zorgeloos en vol vreugde is. Op Maandag 6 December begint onze jaar lijkse actie weer ten bate van deze vergeten groep medeburgers. Wij zullen er gedurende enkele weken meer dan eens uw aan dacht voor vragen, uw medeleven, en een beroep doen op uw mildheid. Nu wijzen wij reeds op de talloze mogelijkheden om in bedrijfs- en vereni- gings-leven iets voor de stille armen te doen. Elk jaar zijn er kaartclubs, die de pot voor dit doel af staan, en amateurtoneelge zelschappen, die hun recette willen afdragen. Inzamelin gen per bedrijf komen ook voor, waardoor er een paar grote bedragen tegelijk bin nen komen. Het heeft bo vendien de charme van het spontane enthousiasme, dat aan dergelijke gemeen schappelijke acties gemeen is. Daarom dit beroep op vrij willigers, die reeds nu wil len beginnen met de orga nisatie van inzamelingen in bedrijf, club, groep, gezel schap, enzovoorts. Wij zul len van hun activiteit gaar ne op de hoogte worden ge steld. Wetenschappen alhier, dat vandaag 25 jaar bestaat maar er geen dag ouder uitziet. Dit beeld is van prof. Odé uit Delft. In 1912 werd prof. Lorentz benoemd tot curator van het Teyers laboratorium te Haar lem en sedert 1910 was hij voorzitter van de Koninklijke Akademie van Wetenschap pen. Hij werd geboren op 18 Juli 1853 te Arnhem en stierf op 4 Februari 1928 te Haar lem. Enige jaren gejeden sloten een dertigtal oorlogsinvaliden zich aaneen onder leiding van de kunstschilder-pottenbak ker Herman Rademaker, om en dit is de beginselver klaring „in tastbare vorm de weergave mogelijk te ma ken van wat een kleine ge meenschap beroert en om werkend aan dit gezamenlijke doel een levend baken te zijn vóór en vanuit die ge meenschap, door schoonheid de grotere gemeenschap die nende." Zij werden potten bakkers en uiteindelijk bleef een kleine kei-n over, die blijk gaf van een duidelijke artis tieke aanleg: de invaliden van „Cor Unum", de eensgezinden, konden een eigen plaats in de maatschappen innemen, zon der van steun of liefdadigheid afhankelijk te zijn. Een dertigtal vazen en schotels van de groep is nu voor de eerste maal in Haar lem geëxposeerd, bij ADLOD1 (binnenhuisarchitectuur) aan het Floraplein. Het zijn stuk voor stuk fraaie ceramieken, bewijzen voor het goede resul taat van de werkgroep in Orthen bij Den Bosch. Het werk is kennelijk door Rade maker geïnspireerd, er is een scherpe gelijkenis in al het geëxposeerde. Het is modern eenvoudig ceramiek dat hei oog streelt en niet gauw ver veelt. De motieven passen zeer functioneel bij de vaas- en schotelvormen en hun kleuren meestal op een fond van „anthraciet", mat geglazuurd zijn helder en prettig. BINNENLAND Uit een in Den Haag geparkeerde auto werden ongeveer een week geleden een plaid, jagerskleding, legenpijpen en een Zuidwester gestolen, ter waarde van f700. Dezer dagen werd er 's avonds bij de eigenaar van deze goederen gebeld. Er stond een pak voor de deur, waarin zich de hem ontstolen goederen bevonden. Te Amsterdam is de 80.000ste telefoon aansluiting tot stand gebracht. HAARLEM EN OMGEVING De Sint Nicolaasmarkt op de Haar lemse Botermarkt eindigt niet vanavond, zoals dezer dagen gemeld is, maar Zaterdag avond om tien uur. Ds. J. H. S. Kalf, Nederlands Hervormd predikant te Bennebroek. heeft bedankt voor Rotterdam. Het comité Kindervreugd zal op Zater dag 4 December aan een 300-tal kinderen van het personeel der N.Z.H.V.M. in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem een Sint Nicolaasfeest aanbieden. Donderdagochtend is door de Haarlemse recherche aangehouden de achttienjarige M. D„ huishoudelijke hulp in een ziekenhuis in Haarlem. Zij wordt er van verdacht klei ne bedragen te hebben weggenomen ten nadele van andere personeelsleden tot een bedrag van ongeveer vijftig gulden. Zij is ingesloten. ADVERTENTIE Dr. L. de Jong, directeiy van het rijks instituut voor oorlogsdocumentatie hield Donderdagavond voor de vereniging We ten en Werken in het gebouw van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden te Haarlem een lezing over het doel en wer ken van het instituut. Dr. De Jong begon met er op te wijzen, dat reeds in de oorlog, als een voxm van geestelijk verzet, het idee was ontsproten om documentatie-materiaal betreffende de oorlogsjaren bijeen te brengen en uiteraard ging dit werk na de bevrijding in een nog grotere mate door, met als gevolg dat het instituut in de loop der tijd ongeveer vier duizend schenkingen van particulieren en overheidsinstellingen heeft mogen ontvan gen. Men speurde niet alleen in het bin nenland, maar ook in andere delen van de wereld en overal waar men kon vermoe den, dat zich documenten met betrekking op ons land bevonden, werd een diepgaand onderzoek ingesteld. Men had bijzonder veel succes met dit speurwerk en thans bezit het instituut, dat in Amsterdam gevestigd is, honderden axxhieven, fotocopieën, particuliere dag boeken, illegale publicaties en nationaal socialistische brochures. Voorts hec<t men een bibliotheek vol met foto's en films en tenslotte bezit men bovendien de letter lijke tekst van de na de oorlog gevoerds belangrijke processen. Dit alles beslaat bij elkaar een lengte van anderhalve kilo meter en de collectie van het instituut kan dan ook uniek in variatie genoemd wor den. Dr. De Jong was zich er echter van be wust, dat deze documentatie ondanks alle moeite niet geheel volledig is en hij hul digde dan ook het Nederlandse particu liere initiatief, waardoor vele schrijvers zich bezig gehouden hebben met de ge schiedschrijving van de bezetting in Ne- deidand, Indonesië. Suriname en de Neder landse Antillen. Op de vraag wat men nu met deze docu mentatie wil doen antwoordde de heer De Jong, dat alles bijeen is gebracht om ieder een, die dat wil inlichtingen te verschaffen en voorts wil men er enkele boeken over schrijven. Uiteraai-d dient deze collectie om ook het nageslacht uitvoerig te kunnen inlichten over Nederland tijdens de oor logsjaren. Het instituut heeft voorts reeds diverse uitgaven en publicaties in vooi-bereiding en als afsluiting van de dikwijls moei lijke arbeid hoopt men- een standaard werk uit te gever., waarin alles wordt ver meld wat het koninkrijk in. de jaren 1940 —"45 heeft te doorstaan gekregen. Tenslotte wees spreker er nog op, dat men bij het instituut geen enkele voor schrift heeft na te volgen om te bepalen hoe men moet schrijven en men heeft in geen geval de behoefte om de dingen mooier voor te stellen dan zij in werke lijkheid waren, hetgeen uiteraard de objec tiviteit ten goede komt. In het tweede gedeelte van de avond be handelde dr. De Jong de pas bij het insti tuut verschenen uitgave „Dagboekfrag menten 19441945", waarover wij in Erbij" van 20 November van dit jaar reeds uitvoerig schreven. De officiële opening van het filiaal van de Stadsbibliotheek en leeszaal aan het Van Zeggelenplein in Haarlem-Oost is be paald op Zaterdagmiddag 11 December. Voor het publiek zal het filiaal van Dinsdag 14 December af geopend zijn.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7