Schrijver van jongensboeken sprak in „Teisterbant" Een jaar en drie maanden geëist wegens diefstal van 7000 gulden Velen hebben angst voor Kerstmis Kort en bondig Maximumstraffen geëist wegens rijden zonder rijbewijs Zandvoort Haarlemse rechtbank 9 Eéndags-actie tot rattenbestrijding Interessante ouderavond dr. Albert Plesmanschool Op Erebegraafplaats in Loenen herbegraven Sluiting van Maria-jaar in kathedrale basiliek Drie maanden gevangenisstraf en tien jaar ontzegging van rijbevoegdheid Hulp aan gedupeerde landbouwer Italiaans schip zat in Nieuwe Waterweg vast Twee verdachten van postautodiefstal gepakt Iedereen kan meehelpen die vrees uit te bannen „Bontekoe" had géén botsing met straaljager Jong Santpoort „De Ganzenhoedster" Boeiende filmavond voor eigen vervoerders Pluimvee- en nost^'u^en- expositie in Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem piek Laan, de geestelijke vader van de populaire „Pinkeltje" en van de gevierde helden van vele echte jongensboeken, heeft Woensdagavond' in de Haarlemse sociëteit Teisterbant een ongedwongen causerie ge houden over het onderwerp: schrijven voor de jeugd. De grootste moeilijkheid daarbij is volgens hem, dat men maar zo heel wei nig alle kanten uit kan, omdat er altijd paedagogen en critici met bezwaren komen. Een echte letterkundige neemt bij voor beeld een geestelijk verwrongen kereltje en kan dan hele hoofdstukken vullen met psychologische ontledingen en beschrijvin gen van stemming of natuurschoon. De schrijver van jongensboeken moet echter om de drie bladzijden een avontuur laten gebeuren. Ook een scheut romantiek mag nooit ontbreken. Een beetje zieligheid is niet zo erg, want als de kinderen hun emo ties niet willen laten blijken, lezen ze zulke passages wel boven in hun eigen kamertje. Er is veel veranderd in de jeugdlectuur, constateerde Dick Laan, die zijn auditorium herinnerde aan Fennimore Cooper, Paul d'Ivoi, Karl May, Gustave Aymard en tal loze andere favoriete schrijvers van vroe ger, die ook voor griezeleffecten, moord en doodslag niet terugdeinsden. Tegenwoordig ontziet men de kinderlijke gevoelens veel meer en worden zelfs de sprookjes met wreedheden niet voorgelezen. Voor een geestige en gezonde uiteenzetting van de problemen op dit gebied verwees hij zhn toehoorders naar het boekje „Van schuitie varen tot Van Schendel" door Annie M. G Schmidt, die daar veel verstandigs ova;- zegt. Intussen werd de flinke, dappere Hol landse jongen door de nog steeds nage volgde C. Joh. Kievit voor d'e onverschrok ken woudlopers en bloeddorstige inboor lingen van exotische gebieden in de plaats gesteld. Om de jeugdige behoefte aan spanning en avontuur te bevredigen, zo vervolgde spreker, kan men echter maar niet alles bij elkaar zetten, want het ergste is: de jongens geloven het allemaal. Toen de ver wikkelingen in zijn „Circusjong" bij voor beeld dan ook wat al te bar werden, heeft hij het maar gauw zo voorgesteld alsof het allemaal in een film gebeurde. Als hemzelf het meest bevredigende en bestge- slaagde boek beschouwde hij „De Berg M" van omstreeks 1930, dat ook tot hoorspel werd bewerkt en dat de eer genoot in bezettingstijd verboden te zijn geweest. Het idee voor „De Berg M" kreeg Dick Laan, toen hij in 1927 in het tegenwoordige Corso te Amsterdam de film „Kamerad- schaft" van Pabst zag. Hij wilde de Vol kenbondsgedachte tot een levend' begrip voor de jeugd: imaken, door te laten zien dat zonder gemeenschappelijke inspanning niets opbouwend® tot stand kan komen. De handeling speelt zich af op een kostschool met een internationale bevolking. Om een dergelijk milieu te leren kennen maakte hij met Mannus Francken een film van een Naar aanleiding van de landelijke actie tegen de bruine rat, welke in de week van 11—18 December wordt gehouden, zal de dienst van Publieke Werken te Zandvoort cp Maandag 13 December een ééndags- actie tot bestrijding van de rat organiseren. Men heeft zich daartoe met een oproep tot de inwoners van Zandvoort gewend, mededelende, dat de gemeente in wijken zal worden verdeeld, zodat men op deze wijze in één dag met het werk gereed zal kunnen zijn. Er wordt op gewezen, dat óók in Zand voort de schade door ratten aangericht, zeer groot is, zodat men op een ieder een dringend beroep doet, het personeel van de dienst Publieke Werken die dag bij dit werk zoveel mogelijk terwille te zijn. In gebouw Zomerlust hield de oudercom- missie der dr. Albert Plesmanschool te Zandvoort Woensdagavond een druk be zochte ouderavond. De voorzitter van de oudercommissie, de heer A. J. H. M. Kran sen, v/ees in zijn openingswoord op het prettige contact tussen ouders, leraren en oudercommissie en speciaal op de taak der ouders bij het volgen van de vorderingen hunner kinderen op school. De heer J. Ramkema, het hoofd der school, hield hierna een korte causerie over de gang van zaken in zijn school, welke thans het eerste leerjaar doormaakt.. Hieruit bleek, dat een gezond en prettig schoolleven is ontstaan, het aantal leerlin gen is nu tot 173 toegenomen. Enkele mutaties, welke binnenkort bij het onderwijzend personeel zullen ont staan, werden door spreker eveneens on der de loupe genomen. De avond kreeg een bijzonder interes sant karakter doordat de heer Hilenius, die als regeringsvertegenwoordiger enkele malen een reis met de Willem Barendsz meemaakte, eerst een boeiende causerie hield over leven en werker, tijdens de walvisvangst, waarna hij na de pauze de door dr. Meiehior opgenomen films over dit onderwerp vertoonde. Woensdag is op de Erebegraafplaats in Loenen op de Veluwe, waar reeds ruim achthonderd gefusilleerden hun laatste rustplaats vonden, met een zevental andere gefusilleerden verzetsstrijders herbegraven de oud-Zandvoorter. Êduard Leonardus van Breemen, die geboren werd op 20 Sep tember 1917, door de Duitsers werd gevan gen genomen op 7 Juni 1943 en op 18 Sep tember 1943 van dat jaar in Utrecht werd gefusilleerd. Zijn lichaam werd op Wester- veld gecremeerd en. naar de nabestaanden werd medegedeeld, de as werd verstrooid. Nasporingen brachten echter aan het licht, dat de urn naar Duitsland was ver voerd, waarna kort geleden door bemidde ling van de burgemeester van Bielefeld inderdaad deze urn, waarop het identi- teitsplaatje was aangebracht, naar ons land werd teruggebracht. Deze oud-verzetsstrijder maakte deel uit van een zeer actieve verzetsgroep, gevormd uit afgestudeerden van de Utrechtse Mid delbaar technische school. Men hield zich bezig met 't vervaardigen van tekeningen en situatie-schetsen van Duitse gevechtsstel lingen in ons land en bedreef gevaarlijk spionnage- en sabotage-werk. Door ver raad werd een aantal van hen gegrepen. dergelijk instituut in het Engadin in Zwit serland, waar de tegenwoordige professor dr. N. A. Donkersloot leraar was. êlng hiJ later een tweede film maken op een soort gelijke maar prettiger instelling in Beieren, waar hij precies de gewenste sfeer vond. „Het was een heerlijke bezigheid en hele maal geen werk om dit boek te schrijven", zo besloot Dick Laan, „want die jongens hebben echt voor me geleefd en ik kon er in gedachten mee spelen zoals ik wilde". Ter illustratie van zijn betoog vertoonde Dick Laan de in Zwitserland vervaardigde film, benevens enige andere cineastische proeven uit de jaren 1917 tot 1920, die met groot enthousiasme werden ontvangen. Kostelijk was vooral dé film. waarin Jan Feith de hoofdrol vervult van een schrijver, die niet weet aan wie hij zijn nieuwste boek moet opdragen en de padvindersgroep „De zwarte pijl" uit Bloemendaal, die het wonderlijke voornemen ten koste van de zonderlingste inspanningen uitvoert om de eerste de beste voorbijganger tot erelid te benoemen werkelijk een sublieme vondst. Leuk vooral was de achtervolging in ouderwetse automobielen over de toen nog 'met bomen in plaats van huizen om zoomde Julianalaan in Overveen en niet minder hilariteit werd' verwekt door de werking der klederdracht bij de net iets te sne'le bewegingen. Wat de aanwezigen be- 'reft had Dick Laan met deze vertoning nog wel uren kunnen doorgaan. Op luisterrijke wijze is Woensdagavond, op het feest van Maria's Onbevlekte Ont vangenis en het eeuwfeest der dogmaver klaring, in de kathedrale basiliek het Ma riale jaar besloten met een plechtige avondmis en een toespraak door mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Vele geestelijke en wereldlijke autoritei ten woonden de pontificale avondmis bij, die werd gecelebreerd door de bisschop en kathedraal-kapittel. „Met de verering van de H. Maagd is ook de kennis van Haar grootheid en be tekenis verdiept en verruimd", sprak de grijze Herder, in prachtig pontificaal or naat, vanaf de preekstoel tot zijn kudde, „laten we ons bezinnen op die grootheid en Haar betekenis voor het leven van elk van ons". „Maria is het pronkjuweel der schepping, het schoonste dat de wereld heeft opge leverd", zei mgr. Huibers, die vervolgens Maria de middelares noemde tussen de we reld en Jezus, Haar Zoon, die voor het ge slacht der mensen de genade van de Vader weer heeft doen stromen, door Zijn God heid te vereenzelvigen met de menselijke natuur, Jezus is de Eersteling van het men selijk geslacht. Mgr. Huibers riep alle ge lovigen op tot gebed voor de paus en sprak dank uit tot allen, die hebben bijgedragen tot een grotere Maria-devotie. Met het ge bed voor het Maria-jaar, dat paus Pius XII uitsprak bij de opening van het jaar, be sloot mgr. Huibers zijn toespraak. Het koor van de kathedraal zong de prachtige missa solemnis voor twee koren, achtstemmig, van E. Boezi, onder leiding van dr. L. Kat. „Het spijt me, dat er zo'n lage maximum straf voor dit misdrijf bestaat", zei van morgen de officier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman tweemaal tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank en twee keer eiste hij drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf en de intrek king van het rijbewijs voor de tijd van tien jaar. Eerst stond de 51-jarige koopman J. A. S. uit 's-Hertogenbosch terecht, die in Augustus van dit jaar wegens een geringe verkeersovertreding op de Delftlaan door twee agenten werd aangehouden. Hij bleek toen niet in het bezit van een rijbewijs te zijn en hij verklaarde, dat hij bezig was aan het leren autorijden onder toezicht van zijn vrouw, die naast hem zat. Hij ver telde er echter niet bij, dat zijn .rijbewijs bij een vonnis van de Haagse rechtbank van 12 Mei '53 voor de tijd van drie jaar was ingetrokken. Dat nam de officier van Justitie hem bijzonder kwalijk ondanks het verweer van de verdachte, dat hij in de mening verkeerde, dat het besturen van een auto onder toezicht toegestaan was. De verdediger, mr. J. A. M. van Staay, meende, dat de eis buiten alle proporties In de Avro-studio te Hilversum werd Woensdagavond een programma opgenomen, waaraan de zangeres Vera Lynn mede werking verleende. Het programma zal volgende week Dinsdagavond worden uitgezonden. Behalve de Engelse ster werkten aan het programma mede de koren van de Marine uit Amsterdam en Loosdrecht, het soldatenkoor van de Verbindingsdienst te Ede, het soldatenkoor van de Maréchaussée te Apeldoorn en het LiLchtmachtkoor uit Hilversum. Ook enige bekende Nederlandse artisten en het Cosmopolitain Orkest waren van de partij. Foto: Vera Lynn achter de microfoon tussen de leden van de marine- en militaire koren. „Als ik de gevangenis inga krijg je je geld nooit terug, ga nu niet naar de poltie en dan geef ik je nu meteen 250 gulden". Met deze woorden trachtte de 31-jarige G. B. in September laatstleden de 70- jarige loodgieter L. te bewegen niet naar de politie te gaan om B. aan te geven we gens diefstal van 7000 gulden. De zaak kwam wèl bij de politie en hedenmorgen hoorde B„ wiens vrouw werkster was hij het echtpaar L„ een jaar en drie maan den gevangenisstraf tegen zich eisen, we gens diefstal in vereniging met zijn vrouw gepleegd. Zijn vrouw was ziek en de be handeling van haar zaak werd voor onbe paalde tijd uitgesteld. In September kwam een man bij de familie L. vertellen, dat de werkster, me vrouw A. H. B., een groot geldbedrag had gestolen. (In het pleidooi bleek later dat deze man de zwager van B. is geweest, die de zaak in het reine wilde brengen, maar onlangs overleed). De werkster kwam twee maal per week bij mevrouw L. wer ken en zij had het sleuteltje gevonden van het kistje, waarin de heer L. zijn geld bewaarde. Mevrouw L., die evenals haar man als getuige optrad, verklaarde dat de werkster drie gulden per ochtend verdiende. „Twee-viif-en-zeventig". ver klaarde verdachte B. „Nou dat heeft u dan wel goed ingehaald", zei president Ferwerda. Op een ochtend, toen het echtpaar L. naar de kerk was, verscheen B. en met zijn vrouw pleegde hij de diefstal. Van het geld schafte hij zich meubelen aan. een accordeon, een racefiets, een verrekiiker. een fornuis en een fototoestel: in totaal voor een bedrag van f 3391.85. Van het resterende bedrag maakte hij met zijn vrouw een reis naar Duitsland. „Bent u verzekerd", vroeg president Ferwerda aan de geduoeerde loodgieter. „Nee", verklaarde deze. De president meende, dat het te gevaarlijk is zo'n groot bedrag in een kistje te bewaren. „Er zat nameliik veel meer in dan 7000 gulden". De officier van justitie, mr. Van der Valk Bouman. noemde in ziin reouisitoir de verdachte een slap man met een ver- De portefeuille, inhoudende 500, die een jonge landbouwer Maandagmid dag heeft verloren is nog niet terecht. Om de zeer gedupeerde jongeman tegemoet te komen plaatste mevrouw A. Peters, Florastraat 15, vandaag in de advertentie kolommen van ons blad een oproep, waar in zij allen, die mee willen helpen de jon geman schadeloos te stellen, verzoekt hun bijdragen te storten op haar gironummer 6 0 0 6 3 4 of te bezorgen aan haar adres. derfelijke mentaliteit, die zich altijd ver ongelijkt voelde, die altijd de schuld aan anderen gaf en berouw toonde als het in zijn kraam te pas kwam. „Gezien de om vang der diefstal en de mentaliteit van de verdachte" requireerde de officier een jaar en drie maanden, wegens diefstal in vereniging gepleegd. De verdediger, mr Junge, noemde zijn cliënt een man van weinig weerstand. Hij wees op de domme en onbenullige wijze, waarop de diefstal was gepleegd en be toogde, dat er van een gevaarlijke men taliteit geen sprake is. „Hij heeft liier een makkelijke kans gehad en heeft die niet kunnen weerstaan". Pleiter drong aan op een gecombineerde straf met een zo klein mogelijk onvoorwaardelijk deel. „Hoe langer de verdachte in de gevangenis zit. hoe hopelozer zijn toestand wordt: zijn vrouw is zwaar ziek en als hij. onder toe zicht van de reclassering, snel weer kan gaan werken, wordt verhinderd dat hij, onder de druk van een uitzichtloze toe stand. inderdaad een gevaarlijke mentali teit zou krijgen". De president bepaalde de uitspraak over veertien dagen, nadat de verdachte zijn spilt over de diefstal had betuigd en zijn goede voornemens had kenbaar gemaakt. Omstreeks kwart over zeven Woensdag avond is in de Nieuwe Waterweg onder Vlaardingen het 7100 ton metende Italiaan se schip „Italciello" aan de grond gelopen. Het schip lag dwars in het vaarwater, met de kop in de wal. De scheepvaart werd niet gestremd, maar moest bij het passeren de grootste voorzichtigheid in acht nemen. Even na het middernachtelijk uur be gonnen vier sleepboten, waaronder de „Ebro", met de pogingen de „Italciello" vlot te trekken, waarin zij omstreeks een uur slaagden. Het Italiaanse schip keerde daarop naar Rotterdam terug. Volgens een bericht in de Volkskrant heeft de Amsterdamse recherche twee per sonen gearresteerd, die verdacht worden van de diefstal uit de postauto op de Lijn baansgracht op 27 October, waarbij f 63.000 werd ontvreemd. Positieve aanwijzingen hieromtrent kon de politie nog niet noemen en ook over het verhoor wenste zij zich niet uit te la ten. Het was haar alleen opgevallen, dat de beide mannen aanmerkelijk meer geld uitgaven, dan zij konden verantwoorden. Zoals elk jaar maakt de Kerstinzameling voor de Stille Armen van Haarlem menige goede en menselijke gedachte bij onze lezers wakker. Tal van vaak ontroerende verzen en opstellen, die ons in de weken dat de inzameling wordt gehouden berei ken, getuigen er van dat men zich gegrepen voelt door de tegenstelling tussen de aan het Kerstfeest eigen sfeer van intimiteit en huislijkheid, zoals de meesten onzer die mogen beleven, en de troosteloosheid van hen die hun eenzaamheid en armoede juist dan het schrijnendst ondervinden. Zo ontvingen wij vanmorgen van een lezer, die zich Charles noemt, een gedicht, waaraan wij ontlenen: 'k Verlang naar een Kerst met parelende sneeuw, En het vredige maantje daarboven, Naar de warmte in huis, Om met iedereen thuis, Het kindeke Jezus te loven. Waarop Charles de tegenstelling aldus laat volgen: 'k Ben bang voor een Kerst met parelende sjieeuw, En het vredige maantje daarboven, Met geen warmte in huis Is zo Kerstfeest een kruis, Ook al wil ik het kindeke loven. Wij hopen slechts dat velen dit ook zo zullen aanvoelen en evenals Charles heeft gedaan een bijdrage zullen storten voor de Stille Armen. Opdat deze medeburgers zonder angst een Kerstmis tegemoet kun nen gaan, omdat hen dan bewezen kan worden dat de harten verwarmende deugd der naastenliefde niet zo zeldzaam is als wel eens woi-dt beweerd. Met betrekking tot de oorzaak van het verongelukken van het K.L.M.-vliegtuig „Bontekoe" in Augustus voor de kust van Noordholland, heeft de president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, hedenmid dag in een bijeenkomst van het contact centrum op voorlichtingsgebied gehouden in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage, me degedeeld, dat definitief is komen vast te staan dat de „Bontekoe" niet door een bot sing met een straaljager is verongelukt. Het is gebleken dat de uit de Noordzee op gehaalde brandstoftank afkomstig is van een straalvliegtuig, dat die tank daar bo ven zee had afgeworpen. stond en vroeg een meer clemente straf in de vorm van een lichte geldboete. „Dodenrit" De tweede verdachte, de 37-jarige Haar lemse koopman J. S„ die door de politie rechter in Haarlem op 14 Augustus van het vorig jaar tot één maand gevangenisstraf veroordeeld was en van wie bovendien het rijbewijs voor één jaar ingetrokken was zqu in October van dit jaar, nadat hij der tig glazen bier gedronken had in een auto zijn gestapt. Hij reed vervolgens, des avonds, zonder licht zig-zaggend door de Grote Houtstraat. Twee agenten achterhaalden S. in de Spaarnwouderstraat. „Na een dodenrit" meende de officier van Justitie. „Ik eis de maximumstraf!" De rechtbank zal op 23 December uit spraak doen. Het werkprogramma van Sint Nicolaas blijkt ook dit jaar zo overladen te zijn, dat de vermaarde kindervriend er weer niet in mocht slagen alle traditionele bezoeken aan de jeugd voor zijn verjaardagsdatum af te leggen. Vandaar dat hij niet eerder dan Woensdagmiddag de eregast kon zijn op het kinderfeest dat door de Speeltuin-vereni ging „Jong Santpoort" in het knusse eigen clubgebouwtje aan de Wüstelaan werd ge houden. Hij was er echter niet minder welkom om: de kinderen hebben hem en de trouwe zwarte knecht met hetzelfde enthousiaste gezang en gejuich ontvangen, als lag de viering van zijn geboortedatum nog in het verschiet, waaraan ongetwijfeld de gul verstrekte tractaties evenmin vreemd zijn geweest. Aan dit bezoek had het bestuur boven dien nog enige attracties verbonden, in de eerste plaats een poppenkastvoorstelling voor de kleuters, die zich uiteraard koste lijk hebben geamuseerd om de avonturen van de onsterfelijke Jan Klaassen, waar voor ditmaal „Oom Piet" met groot succes verantwoordelijk is geweest. Daarna werden de grotere kinderen ont haald op een opvoering van het sprookje „De Ganzenhoedster", door een groot aan tal clubgenootjes, onder leiding van de heer J. de Vries ingestudeerd. Het is een historie, die er geheel op is ingesteld een jeugdig publiek enige uren in een gespan nen aandacht gevangen te houden. Geen wonder ook, wanneer een ganzenhoedster tje bij haar zure pleegouders een behande ling moet ondervinden, die de toeschou- wertjes stil van mededogen maakt, welke deernis spoedig in een onmiskenbare geest drift omslaat als een der ganzen een goede fee blijkt te zijn, die het zielige schepsel tje voor verder leed behoedt en zelfs in staat stelt een gevangen prins te bevrijder. De rijke beloning, die haar hiervoor aan het slot ten deel valt, wordt de toekomstige prinses dan ook door geen enkel kind in de zaal misgund. De opvoering onderscheidde zich in niets van alle andere voorstellingen, die geheel door kinderen verzorgd moeten worden. Vandaar dat de volwassen toeschouwer zijn hart voornamelijk kan verwarmen bij de tafereeltjes, waarin niet alles naar wens verloopt en de prille acteurs en actrices zich onverstoorbaar en niet in het minst geïntimideerd door een wenkende hand tussen de coulissen weer in het gareel laten voegen. Of als een olijke jongenssnuit on verwacht vanachter de schermen ver schijnt, om met een joviaal gebaar een kennisje in de zaal te begroeten. Maar vooral wanneer de vriendelijke dame aan de piano die zich met de muzikale bege leiding heeft belast, zo aandachtig naar het toneel zit te kijken, dat zij vergeet tijdig voor een liedje in te zetten, waardoor de zangertjes met een verschrikt allegro moe ten worden ingehaald. Doch strikt geno men was deze matinée slechts een gene rale repetitie voor de avondvoorstelling, waarop de trotse ouders werden verwacht, die de prestaties van hun acterende kinde ren ongetwijfeld met vertederd respect hebben gadegeslagen. Vooral omdat wij er van zijn overtuigd, dat de premièrefoutjes van deze middag zich 's avonds niet heb ben herhaald. Het district Noordholland van de Alge mene Verladers- en Eigen Vervoerders Or ganisatie heeft Woensdagavond in restau- rant Brinkmann een bijzonder interessante voorlichtingsavond gehouden, geleid door de secretaris van het district Noordholland, de heer J. F. W. Hoebé, die in zijn ope ningswoord zei. dat de E.V.O., die sedert 1 Januari van dit jaar een vrije organisatie is. ongeveer 16.000 leden telt. Van de groot-, midden- en klein-bedrijven die zijn aange sloten. vormen de klein-bedrijven het groot ste deel der leden. Het programma bestond uit films en filmstrips met toelichtingen op vervoers- en verkeersgebied. Er werden twee film strips vertoond, toegelicht door de heer Hoebé, over het rijtijdenbesluit, waarin de vele overtredingen van dit besluit, begaan door slordigheid en nalatigheid, aan de kaak worden gesteld en over het onder werp „U rijdt toch niet zo?", waarin werd gewezen op de vele fouten, die bij het da gelijks werk soms worden gemaakt, zoals verkeerd laden, het slecht aangeven van richting en dergelijke Bovendien werd een drietal geluidsfilms vertoond: „De kortste weg", die een beeld geeft van het moderne transport met zijn uitstekende organisatie en technische per- fcctionnering; „Oplegger 201", een bomen de film over het werk in een modern Ame rikaans transportbedrijf en een kleuren film, waarin een lans wordt gebroken voor de opheffing van de grensbelemmeringen. Zowel filmstrips als films zijn van uit stekend gehalte; zij hebben door haar sug- gestiviteit de aanwezigen een boeiende en leerzame avond bezorgd. BINNENLAND faillissementen werden uitgesproken door de rechtbanken te Amsterdam (270), 's Graven- hage (228) en Rottredam (122), de geringste aantallen door die te Middelburg (17) en Assen (17). In Greenwich in de Amerikaanse staat Connecticut is op 66-jarige leeftijd de Ne derlandse kunstschilder Anton Thieme over leden. In talrijke Amerikaanse musea be vinden zich schilderijen van hem. Met ingang van 1 Januari is wegens ziekte eervol ontslag verleend aan de heer W. J. Bastiaar als directeur van de Steno grafische Inrichting van de beide Kamers der Staten-Generaal. De heer Bastiaan werd op 1 Januari 1917 benoemd tot stenograaf, op 1 Mei 1935 tot onderdirecteur en op 14 December 1938 tot directeur. Zodra de vorstverletregeling in werking treedt, hebben bouwvakarbeiders op ver toon van hun lidmaatschapskaart van een vakorganisatie, ook deze winter weer gratis toegang tot het „Bouwcentrum" te Rotter dam. Vorige jaren heeft deze regeling zoveel succes gehad, dat het bouwcentrum heeft besloten hiermede door te gaan. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde faillisse mentsstatistiek bedroeg het aantal in 1953 uitgesproken faillissementen, na aftrek van de faillietverklaringen, vernietigd ten ge volge van verzet, hoger beroep of cassatie, 1454 tegen 1713 in 1952. Voor de bedrijfsgroep handel was het aantal uitspraken in 1953 490 (541) en voor de bouwnijverheid en aan verwante bedrijven 175 (209). De meeste De „Nieuw Amsterdam" gaat van New York uit vijf toeristenreizen maken. De eerste vier reizen gaan naar de West-Indische wateren en Zuid-Amerika. Op 12 Maart 1955 vertrekt het schip uit New York voor zijn langste na-oorlogse toeristen reis. Het bezoekt dan tal van havens in het Middellandse Zee gebied en voor het eerst na de oorlog zal het schip Turkije en Israel aandoen. In Overloon is Woensdagmiddag een onderduikerskapel ingezegend. De kapel is een gave van de 200 onderduikers, die tijdens de oorlogsdagen in Overloon een veilig on derkomen hebben gevonden. Deze wegkapel is toegewijd aan Maria van de goede duik, de Patrones van de onderduikers. T- MtLEM EN OMGEVING Wegens ziekte van twee leden van het Amsterdams Blokfluit-En-emble zal het pro gramma van kamermuziek in de Renaissan- cezaal van het Frans Halsmuseum in Haar lem op Vrijdagavond 10 December worden uitgevoerd door Kees en Marijke Otten, blokfluit, Dyck Koster, cello en Jaap Spigt, spinet. Het bestuur van de jeugd-postduivèn- vereniging ..'t Ooievaartje" te Haarlem houdt op Zaterdag en Zondag aanstaande haar .jaarlijkse jeugd-nostdnivententoonstel- 'int? in het gebouw „Flora" in de Oosten de Bruie^traat B. en W. van Ha?r!»m hebben besloten, met bet ooa oo de regehntr van h*»t verkeer op het Soendaplein in Haarlem-Noord door een verkeersagent. voor het <*edeelt<-> van het Juliananark tussen de scheiding van de per celen nrs. 56 en 58 en de Soendastraat een wachtverbod vast te stellen. Prinses Beatrix zal op Zaterdag 15 Januari op het terrein van de Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam de tewaterlating verrichten van de turbinetanker „Vasum". Deze tanker van 31.000 ton draagvermogen gebouwd in op dracht van de N.V. Petroleummaatschappij „La Corona" te Den Haag. De Heemsteedse Vereniging voor Pluim veehouders „De Eendracht" heeft voor Za terdag en Zondag 12 December wederom een provinciale tentoonstelling georgani seerd, welke in het R.K. Verenigingsge bouw aan de Herenweg gehouden wordt. De tentoonstelling zal ditmaal vooral de belangstelling van de pluimveehouders trekken door de aanwezigheid van een groot aantal soorten, die in deze omgeving minder bekend zijn. Dit betreft niet alleen de Barnevelders, Wyandottes, New Hamp- shires en de diverse kriclhoenders, doch ook de kongnen. waaronder de bekende Vlaamse Reuzen en Franse Hangoren in ruime mate vertegenwoordigd zijn. Verder vinden de bezoekers vele fraaie Angora's eu kleine Pooltjes, naast een aantal zeer mooie sierduiven en een kleine, doch selec te groep postduiven. De organiserende vereniging is er dit maal in geslaagd de te exposeren dieren alle in ijzeren kooien onder te brengen, het geen ten opzichte van de houten kooien van vroeger stellig een grote verbetering betekent. De tentoonstelling wordt Vrijdag 10 December, des avonds om acht uur of ficieel geopend en Zondag gesloten met een verloting, waarvoor een aantal waardevol le prijzen beschikbaar is gesteld. Eveneens op Zaterdag 11 en Zondag 12 December houdt de Heemsteedse Vereni ging voor Postduivenhouders „De Vredes duif" een tentoonstelling in de grote zaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein. Deze tentoonstel ling, waarop ongeveer honderdvijftig van dt beste postduiven zullen worden geëxpo seerd, omvat een hokklasse en verschillen de vrije klassen. HAARLEM. 8 December 1954 ONDERTROUWD: 8 Dec., P. S. M. Schol ten en A. Huijsing; Th. Katerberg en J. M. M. Leuven; J. Mostert en M. Bosch; A. Wijk huizen en G. Ruhe; C. J. Niemöller en E. W. Bijlsma: A. Smit en K. Chr. Weber; M. H. Roosendaal en W. J. E. Strijder; D. W. K. Vring en M. J. Schellevis; Th. C. van Schaik en H B. Rikkers; M. Sikking en J. A. Ron de; St. Miezenbeek en E. M. Kuiper: S. H. Mulder en G. J. M. Kilian; A. L. Bontenbal en E. M. Dirks; J. Steffens en W. B. Dolron; H. Koelman en C. J. Knijper; Th. Warmer dam êh J. F Th. Bonke; D. Peeters en M. van der Pol; W. O Schaffer en H. J. de Jong; M J. Zaalberg en S. Heddema: A. de Boer en G E. van Vuure; A. J. Hollmann en T. Brouwer; J. T. L. T.ian en P. M. Ong: H. W. M. van Looij en M. Th. A. van Eek; W Keur en A. de Haas. GEHUWD- 8 Dec.. W. K. Kwinkelenberg en C. Roozendaal; C. Tromp en K. M. Snoek; C. H. K'-oon en A. Unians; J. H. van Dam en C. Th. Prins: J. A. Hessels en M. W. Jacob- son Jensen; T. Staring en H. Bliek; A. M. Weterman en A A. Strui.ik: C. A. M. Mes en -T. M Polissen: C. S Tesselaar en W. M. Tuijn: K H J. Dorren en C. A. M. Neder- stigt: J. Holl en G W. Leen: F. Prantl en ■T. A. Fn°berts; B veenstra en M. J. van de WeerthoL J. A. Chr. van F<-den en A. W. de Groot; W. vpn n^pne en H. L. Tonker; J. Beekhuis en M. Bink; H. P. in 't Velt en K. W. P Bosnia. BEVALLEN van een zoon: 6 Dec.. A. M. van der Potvan Berkel; 8 Dec., C. A. Jon kerKoek. BEVALLEN van een dochter: 7 Dec.. A. VerhagenSchildmeijer; M. A. E. Ruiter Koeman; E. A Stoetze-Sanders: C J. Com mandeurN^ordstrand: J W PetersSteen- kist; M A. Comesv^n ^'rat^n; 8 Dec., C. S'ammeijer—Ruiter; A. F. Th. Kimman van Haeren. OVERLEDEN: 6 Dec.. M. H. J. van der Erf. 73 j„ Orionweg: 7 Dec., H. van der Spek van Lent. 82 j„ Prinsen Bolwerk: F. Kuijk- hoven. 79 j„ Kennemerstraat; F. A. Lampe, 83 j., Gierstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11