„Nieuw-Guinea is het land voor de bulldozer" Ambassadeurs terug naar hun posten in Moskou Overgang naar straalvliegtuigen bij K.L.M, via schroefturbine West-Europese Unie" in Straatsburg in discussie Wat moet bepalend zijn voor het tempo van de ontwikkeling Aan derde postbestelling in steden geen behoefte I Hilversums spoorweg plannen zeer kostbaar Ir. I. A. Aler: Prototype van F-27 kost al 18 millioen Kinderen hadden buisje radioactief uranium Negende lustrum van „Avadia" Half jaar geëist tegen vertegenwoordiger T oezicht op credietwezen wordt verlengd Raad van Europa Nederlands protest bij F.A.O. ingediend DONDERDAG 9 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 TWEEDE KAMER Mr. Algera tot Tweede Kamer: Zaligverklaring van Pius IX in voorbereiding Veerboot Waddenzee bleef met 35 passagiers steken Utrechts politiebericht: Voor 13 millioen aan melk en melkproducten Bezorgdheid in Bonn Feest op meisjes-H.B.S. Docenten gaven leerlingen een ping-pongtafel Wegens verduistering en oplichting Duitse oorlogsmisdadiger met luister ontvangen Brits schip in haven van Rotterdam in brand Britse melk-verkopen Vijftien jaar voor vrouw, die haar man gifbeker gaf (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer begon Woensdag avond met de behandeling van de begro ting van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, waarbij tevens aan de orde kwamen de begroting 1953 en 1954 voor Nieuw Guinea, de wetsontwerpen Be windsregelingen en Tariefwet Nieuw- Guinea alsmede het verslag van de parle mentaire commissie, die dat rijksdeel heeft bezocht. Twee leden dier commissie lieten zich horen, te weten mr. D e G r a a f (KVP) en de heer Van de Wetering (CH). In één opzicht was dit tweetal het roerend eens, namelijk dat er een betere democratische geest bij het binnenlands bestuur moet komen. Zij lieten zich cri- tisch uit over de bemoeiingen van de UNO, waar men zich door alles behalve de belangen van de Papoea's heeft laten leiden. En na gaat het juist, volgens deze beide afgevaardigden, om die belangen. Mr. De Graaf stelde voorop, dat wij stre ven naar de geestelijke ontwikkeling en materiële verheffing van de Papoea's, die uiteindelijk het zelfbeschikkingsrecht zul len moeten krijgen. Echter moest deze af gevaardigde niets hebben van een „lang- zaam-aan-beleid". Internationaal wordt ons weinig tijd gelaten. Land en volk ver keren in een buitengewoon achterlijke toestand. Het is zaak de inheemsen, die nog in het stenen tijdperk leven, in een flink tempo tot ontwildceling te brengen. Wij moeten daar niet te werk gaan vol gens methoden en opvattingen waarmee wij uit de Nederlands-Indische periode vertrouwd zijn geraakt. Veel daarvan hangt ons nu als een molensteen om de hals. In Nieuw Guinea kan men niet op de basis van het bestaande voortbouwen. Die uiterst primitieve maatschappij die nen wij niet als een kasplantje te behan delen. Nieuw Guinea is niet een land voor de tuinder met hark en schoffel, aldus mr. De Graaf, maar een land waar men de bulldozer nodig heeft die opruimt. Na deze zeer forse geluiden zei deze spreker nog, dat snelle uitbreiding van het bestuursapparaat geboden is, wil het tegen koppensnellerij en binnenlandse oorlogjes opgewassen zijn. Scherpe critiek uitte hij over de mislukking met de kolo nisatie van Indische Nederlanders, die naar Nieuw Guinea waren gehaald. Ten slotte merkte hij op dat de Nederlandse Nieuw Guinea Import- en Exportmaat schappij met haar monopoliepositie de prijzen te hoog houdt. Nader onderzoek hiernaar achtte hij gewenst. De heer Van de Wetering (CH) maakte enige opmerkingen over de door hem als een „onproductieve cultuur alliantie" verfoeide Sticusa, waarover ech ter mevrouw Fortanier-De Wit (WD) die zich tot de West bepaalde, in het algemeen waardering had, al wenste In zyn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer be treffende de begroting van het P.T.T.-be- dryf heeft minister Algera met betrekking tot de klachten betreffende te weinig be stellingen en te late of te vroege uitvoe ring daarvan, voorop gesteld, dat in de steden en in de dorpen, alsmede daar, waar enigszins belangrijke komvormingen zijn, van Maandag tot en met Vrijdag twee be stellingen per werkdag worden uitgevoerd. Deze sluiten aan op de twee hoofdverzen- dingsgelegenheden, te weten met de nacht posttreinen èn die met de treinen van het zogenaamde dagpostnet. Aan een derde bestelling in de grote ste den bestaat, gezien het uitstekend func- tionnerende stelsel van dag- en nachtpost treinen, minder behoefte. Invoering van een zodanige bestelling zou, rekening hou dende met het daarin vallencV? kleine aan tal stukken en de aan de uitvoering ver bonden hoge kosten, moeilijk te verant woorden zijn, ook niet in de grote steden. Hierbij komt nog, dat de handel gelegen heid heeft om de aangekomen poststukken gedurende vrijwel de gehele dag aan het postkantoor af te halen (het z.g. „bus recht"). Ten plattelande buiten de genoem de komvorming is het aantal stukken, dat in een tweede bestelling zou kunnen wor den opgenomen, in het algemeen zeer ge ring. De tijdstippen, waarop de poststukken bij de geadresseerden worden uitgereikt, hangen in het algemeen af van die, waar op de post ter plaatse wordt aangevoerd, en van de afstand van het kantoor, dat de bestelling verzorgt. Indien rekening wordt gehouden met de eis van een economische bedrijfsvoering, kan het tijdstip, waarop in het merendeel der gevallen de ochtendbe stelling afloopt, niet vroeger worden ge steld. In de zakenwijken is dit tijdstip om streeks negen uur. Zaken, die de corres pondentie op een vroeger tijdstip in haar bezit wensen te hebben, kunnen gebruik maken van de gelegenheid de voor haar be stemde stukken aan het postkantoor af te halen. VATICAANSTAD (Reuter). De Con gregatie van de Riten van het Vaticaan heeft eenstemmig besloten een begin te maken met de procedure tot zaligverkla ring van Paus Pius IX (1846-1878). De con gregatie nam dit besluit aan de vooravond van de honderdste verjaardag van het Dogma van de Onbeviekte Ontvangenis van de maagd Maria. Dit Dogma werd op 8 December 1854 door Paus Pius IX afge kondigd. Vijftig jaar geleden gelastte Paus Pius .X, die zelf dit jaar heilig werd verklaard, dat een begin moest worden gemaakt met de voorbereidingen voor de zalig- en hei ligverklaring van Paus Pius IX. De beslis sing van de Congregatie sluit het eerste stadium van gang van zaken af, waarin zijn geschriften zijn bestudeerd en zijn leven aan een onderzoek is onderworpen. Er zullen vijf geleerde geestelijken worden aangewezen om de verzamelde gegevens stelselmatig te bestuderen. zij wel enige nadere inlichtingen hierover van de minister. De heer Van de Wetering hield zich verder met Nieuw-Guinea be zig, bepleitte de oprichting van een be perkt aantal streekraden onder bekwame democratische leiding en daarnaast stads raden. Een van de grootste ploblemen in Nieuw-Guinea is, dat er vrijwel geen we gen zijn. Aanleg van vliegvelden is nodig en voorts zal men er over voldoende zee waardige vaartuigen moeten beschikken. De heer Van de Wetering bracht voorts een en ander te berde ever het brandende vraagstuk van de voertaal. Mevrouw Fortanier-De Wit be paalde zich, zoals gezegd, tot de West. Zij gewaagde in dat verband van de grote betekenis van de voorlichting van de jeugd. Zij had van iemand in Zwolle een schoolboekje ontvangen, dat in gebruik is bij het openbaar onderwijs. In dat boekje staat: „Op Nieuw Guinea is het sneeuw gebergte het hoogste gebergte van Indo nesië". Dat boekje is uitgegeven in 1954. De heer Wagenaar (CPN) zag in het Nederlands beleid ten opzichte van Nieuw- Guinea slechts een op oorlogsvoorberei ding gerichte politiek. In zijn ogen was het enige juiste en rechtvaardige, dat ge bied aan Indonesië over te dragen. De heer Hazenbosch (AR) legde er de nadruk op dat de ontwikkeling van Nieuw-Guinea tijd zal kosten. Het is een geheel ander land dan Indonesië; het is arm aan kapitaal en aan mensen. Hier ligt een taak voor vele generaties. Be langrijker dan het tempo is de wijze, waarop de ontwikkeling wordt aangepakt. Men moet terdege de gevolgen overwegen voor een primitieve bevolking, die in korte tijd een evolutie van eeuwen moeten ver werken. Vandaag wordt het debat voortgezet. Zoals reeds is bericht heeft de gemeente raad van Hilversum besloten om, als ooit de mogelijkheid komt het Hilversumse spoorwegprobleem op te lossen, en voor opgesteld dat de Nederlandse Spoorwegen daarmede instemmen, de voorkeur te geven aan volledige ingraving van de spoorbaan boven een gedeeltelijke ver zinking. Het is een vérstrekkend besluit omdat de kosten, die zeer voorzichtig zijn geschat op 20 a 30 millioen gulden, hier door met nog bijna 12 millioen stijgen. Wordt het plan werkelijk uitgevoerd, dan zal de spoorlijn dwars door de ge meente over een afstand van ongeveer twee kilometer beneden het straatniveau worden gelegd. Het station zal er dan recht boven worden gebouwd met onder grondse perrons. Het plan hiervoor is in grote lijnen óp- gesteld door het ingenieursbureau Witte- veen en Bos, in Deventer, dat ook de op dracht zal krijgen om dit plan nader uit te werken, wanneer althans blijkt dat de directie der Nederlandse Spoorwegen hiermede instemt. De uitwerking van dit plan zal f 50.000.kosten. Daar het spoorwegprobleem in Hilver sum steeds klemmender werd, heeft het gemeentebestuur twee jaar geleden de reeds dertig jaar tevoren afgebroken onderhandelingen met de Nederlandse Spoorwegen weer opgenomen. Daarbij bleek dat de Spoorwegen voorlopig niet van plan waren een verbetering op grote schaal ter hand te nemen. Maar de ge meente wilde zich daarbij niet neerleggen omdat de toekomstige ligging van de spoorbaan van grote invloed is op de ont wikkeling van de gemeente. Men wist de N.S. tenslotte toch te be wegen zich uit te spreken over de toe komstige situatie en toen kwam de half- diepe baan als toekomstbeeld naar voren. Men besefte wel hiervan de grote be zwaren, doch was aanvankelijk van me ning dat een volledige ingraving onmoge lijk is in verband met het bezwaar dat de baan dan beneden de grondwaterspiegel zou komen te liggen. Het bureau Witteveen en Bos heeft thans aangetoond dat dit bezwaar imagi nair is. Het introduceert namelijk een methode op een schaal, zoals nog niet in Nederland toegepast De heer I. A. Aler, president-directeur der KLM, heeft Woensdagavond in een in leiding, die hij in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage voor leden van het Con tactcentrum op Voorlichtingsgebied heett gehouden, gezegd, dat op het ogenblik in luchtvaartkringen en ook in de directie van de KLM, de mening overheerst, dat er na de „ronde" van vliegtuigen met zuiger motoren eerst nog een ronde met vliegtui gen voorzien van schroefturbines komt vóór de straalvliegtuigen. Economisch be zien is een vliegtuig met schroefturbines van dezelfde orde, of iets beter, dan dat van het ogenblik dat is voorzien van zui germotoren. En economisch gezien staat het huidige verkeersvliegtuig met straal motoren bepaald achter bij het huidige met zuigermotoren. De gemiddelde reissnelheid zal, naar men mag verwachten, van vier honderd kilometer per uur met een vlieg tuig met zuigermotoren, toenemen tot 600 km. per uur voor een vliegtuig met schroef turbines en tot 800 km. per uur en meer voor een vliegtuig met straalmotoren. Het staat onherroepelijk vast dat voor de grote routes de verkeersvliegtuigen met straalmotoren in de toekomst zullen wor den ingezet. Dat zal voor bijzondere routes, want zoals men weet vliegen de vliegtuigen met straalmotoren het meest economisch op grote hoogte, van 1960 af kunnen wor den verwacht. Daarnaast zullen ook, zoais men het thans kan bezien, de vliegtuigen met schroefturbines voor de kortere af standen, blijven bestaan. De KLM overweegt niet de thans by haar in gebruik zijnde vliegtuigen door het daarin laten aanbrengen van schroeftur- binemotoren geschikt te maken voor de schroefturbine-phase, zo deelde de heer Aler verder mede. Binnenkort zal een be slissing moeten worden genomen over het aankopen van modernere toestellen. De kleinste eenheid, groep van vliegtuigen van hetzelfde type waarmede de KLM econo misch kan vliegen, bedraagt zeven. De heer Aler herinnerde aan de in het verleden reeds van de zijde der KLM- directie uitgesproken mening, dat de KLM steeds alle nieuwe vliegtuigen die aan dt markt komen, bestudeert. Hij merkte voorts op, dat er thans rond 1200 per kg. vliegend gewicht nodig is om een nieuw vliegtuig van de tekenplank af tot het eerste prototype toe gereed te maken. Een vliegtuig als de thans bij Fok ker in aanbouw zijnde Fokker F-27 „Friendship", dat ongeveer vijftienduizend kilo weegt, kost dus aan ontwikkeling en productie van het eerste toestel reeds acht tien millioen gulden. Men zal dus wel kun nen begrijpen, dat de grotere vliegtuigen met een gewicht van ongeveer honderd duizend kilo aan ontwikkelingskosten voor de vliegtuigindustrieën zeer grote bedragen met zich mee brengen. In het geval van de F-27 neemt de Nederlandse staat die voor zijn rekening. Het is te hopen dat de Fok ker F-27 een succes is, want anders ziet men niet goed waar de verdere millioenen, nodig voor de nationale vliegtuigindustrie, vandaan moeten komen. De KLM heeft een zeer groot belang bij de twee F-27 machi nes, die nu worden gebouwd. Het zou ook voor het prestige zeer goed zijn wanneer de KLM weer geheel met Nederlands mate riaal zou kunnen gaan vliegen, maar de kansen daarop zijn, vooral met het oog op HOLLUM (Ameland) Woensdagavond omstreeks half tien is de veerboot „Wad denzee", die de dienst Nes-Holwerd v.v. onderhoudt, op 9 minuten varen van de Holwerdse pier door laag water blijven steken. Er stond een harde Zuid-Oosten wind, gepaard gaande met sneeuwstormen, waardoor het zicht slecht was. Aan boord bevonden zich 35 passagiers, waarbij vele dagjesmensen, die de nacht op het Wad hebben moeten doorbrengen. de voor de nationale vliegtuigindustrie dan nodige gelden, niet erg groot. Een nieuw modern verkeersvliegtuig met vier motoren kost thans ongeveer tien millioen gulden. De nieuwe Boeing 707 met straalmotoren zal zeker twintig millioen gulden per stuk kosten. Houdt men er rekening mede dat de kleinste eenheid voor de KLM zeven toestellen groot moet zijn en dat daar dan nog reservedelen en reservemotoren bij komen, dan is het duidelijk, dat het aan trekken van de nodige en grote kapitalen voor het aanschaffen van vliegtuigen een levensvoorwaarde is voor de KLM. Twee onbekend gebleven jongetjes lie pen gistermorgen in de Utrechtse binnen stad op opvallende .wijze met een tien centimeter lang houten kokertje in de han den. Toevallig zag een passerende dame op het kokertje dat een draaisluiting heeft, het opschrift „levensgevaarlijk", reden waarom zij het de kinderen afnam. De jon gens namen toen de benen. De dame las ook nog „radio actief" en ging ermee naar een radiowinkel met de naam „Radio Ac tief". De winkelier begeleidde haar onmid dellijk naar het nabijgelegen hoofdbureau van politie aan het Paardenveld. Vandaar ging het geheimzinnige kokertje naar het Universiteits Natuurkundig Laboratorium. Twee deskundigen, die het buisje onder zocht hebben gewaagden aanvankelijk van een mogelijke Sinterklaasgrap. Maar zelfs al zou er uranium 238 in zitten aldus een der deskundigen, dan hoeft dit niet levens gevaarlijk geacht te worden. Na een nader onderzoek werd het vol gende politiebericht uitgegeven: „De commissaris van politie, chef van de justitiële dienst te Utrecht, maakt bekend dat hedenmorgen door een dame van twee onbekend gebleven kinderen in Utrecht een houten kokertje in ontvangst is geno men met het opschrift: uiterst gevaarlijk, radioactief. In het kokertje bevindt, zich een glasloden buisje, volgens deskundigen inhoudende uranium 238. Aangezien de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de kin deren het buisje hebben geopend, wat voor deze kinderen zeer ernstige gevolgen kan hebben, verzoekt de genoemde commissaris van politie dringend aan een ieder, die in lichtingen over dej;e kinderen of over de herkomst van het kokertje kan verstrek ken, zich in verbinding te stellen met de recherche te Utrecht, telefoon K 3400 26151, toestel 304". Order voor volgend halfjaar Wederom is, naar aanleiding van de in schrijving voor de levering van melk en melkproducten aan de in Duitsland, Oos tenrijk en Frankrijk gestationneerde Ame rikaanse troepen, gedurende het eerste halfjaar 1955 een grote opdracht aan een grote Nederlandse combinatie verleend. In totaal zal in dit halfjaar worden ge leverd een hoeveelheid van ongeveei 20.000.000 liter melk en melkproducten. Dit is bijna de helft van de totale hoeveel heid, die de Amerikaanse troepen in Euro pa in dit tijdvak zullen nemen. In tegenstelling met de vorige maal werd thans het Nederlandse deel van de leve rantie uitsluitend opgedragen aan deze combinatie, die voor de tiende achtereen volgende maal een opdracht voor deze le veranties ontving. Opdrachten werden tevens gegeven aan Denemarken ongeveer 9.200.000 liter. Duitsland 6.500.000 liter. Frankrijk 1.800.000 liter en Oostenrijk 4.700.000 liter. De producten die door Nederland gele verd zullen worden zijn: melk, karnemelk, room, chocolademelk, yoghurt, cottage cheese en cream cheese. Deze totale op dracht beloopt ongeveer 13 millioen gul den. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou, Charles Bohlen, is per vliegtuig uit Amerika naar Londen vertrokken op weg naar zijn post in Moskou. Hij heeft on geveer twee weken besprekingen in Washington gevoerd. Ook de Franse am bassadeur in Moskou, Louis Joxe, is naar zijn standplaats teruggekeerd. Hij heeft met premier Mendès-France besprekingen gevoerd over een nieuwe toenaderings poging tot de Sovjet-Unie over een vredes verdrag met Oostenrijk. De Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Douglas Dillon, heeft Woensdagnamiddag een onderhoud met de Franse premier ge had over de mogelijkheden, waarop Amerika en Frankrijk via hun ambassa deurs in Moskou zouden kunnen samen werken, teneinde te ontdekken wat de Sovjet-houding ten aanzien van een Oos tenrijks vredesverdrag is en om na te gaan op welke wijze de spanning tussen Oost en West te verminderen is. De Franse regering heeft Woensdag bij monde van de plaatsvervangende Hoge Commissaris te Bonn, Berard, dr. Ade nauer ingelicht over het met Moskou op genomen contact. Naar van officiële Duit se zijde werd meegedeeld, heeft Berard daarbij verzekerd, dat het contact zich beperkt tot het Oostenrijkse vraagstuk en dat het probleem der Duitse eenheid niet is aangesneden. Dit neemt niet weg, dat men zich op grond van dit nieuwe con tact met Moskou al voorbereidt op de mogelijkheid van veel verder strekkende besprekingen. De eerste officiële uitlatingen over het Franse plan voor een nieuwe conferentie met de Sovjet-Unie weerspiegelen de in Bonn levende bezorgdheid, dat op zulk een conferentie het vraagstuk van een Europees veiligheidssysteem zwaarder zou wegen dan dat van het herstel van Duits- lands eenheid. Dr. Adenauer heeft de be staande Westelijke toezeggingen voor een politiek, die op Duitse eenheid is gericht, aangehaald om deze vrees in te perken, doch ook buiten het kamp der socialis tische oppositie hoort men hier meer en „Avadia", de leerlingenvereniginig „Af wisseling van alle dingen is aangenaam" van de HBS voor meisies aan de Tempe liersstraat in Haarlem, bestaat sinds korte tijd 45 jaar. De angstige ra poorten tijd maakte het de meisjes evenwel onmogelijk, om op de dag zelf het negende lustrum van hun vereniging te vieren, maar nu zijn alle zorgen althans tijdeliik weer achter de rug en hebben de meisjes gele genheid gevonden om de feestdag voor te bereiden. Tijdens een korte plechtigheid, die he denmorgen in het schoolgebouw werd ge houden, heeft de directrice van de school, dr. ir. N. J. H. M. Voogd, ten overstaan van vele docenten, het bestuur van de oudervereniging en leden van de jubile rende vereniging, het bestuur er van ge lukgewenst met het heugelijke feit. „De vereniging heeft reeds een. prettig leven geleid: ze is beslist geen dooie pier", was haar oordeel. Zij zeide, dat de docenten het bestuur een pingpong-tafel zouden aanbieden welke prompt na haar woor den werd binnengedragen. „De docenten willen met het schenken van deze tafel tot uitdrukking brengen, dat zij het wenselijk achten, dat er naast het werk cok een prettige ontspanning voor de leerlingen is", aldus de directrice. Nadat de voorzitster van „Avadia", An neke Hoitsma, de docenten had da.nk ge bracht, voor de ping-pongtafel, werd deze ingewijd door de directrice en de onder directeur, de heer K. Romijn, waarna ver scheidene andere docenten en leerlingen aan bod kwamen. Voor de middag stond een autobus tochtje naar Amsterdam op het program ma, waar zou worden gegeten en de Cineac bezocht. Na terugkomst in Haar lem zal in school de maaltijd worden ge bruikt, waarna de leerlingen een bont programma van toneel, zang en dans zul len opvoeren. De 62-jarige vertegenwoordiger J. W. uit Heemstede maakte het de leden van de Haarlemse rechtbank tijdens de zitting van Donderdag niet al te moeilijk. Hij be kende vlot, dat hij een advertentie had ge plaatst, waarin „een beschaafde heer of damé werd gevraagd om mede te werken aan een cultureel doel". De opzet bleek te zijn om een bureau, getiteld „Nederlandse Pers Service" te exploiteren, waarbij men verhaaltjes en tekeningen aan diverse couranten zou trachten te verkopen. De omzet van deze instelling zou 28.000. per jaar bedragen en de 45-jarige bank employé J. E. van H. uit Overveen voelde daar wel iets voor. Er werden, met het geld van Van H., een schrijfmachine en een cyclostyle aangeschaft, maar W. gaf korte tijd later de schrijfmachine in pand bij zijn garagehouder, bij wie hij een schuld van bijna twaalfhonderd gulden had en de cy clostyle werd aan een drukker overgedragen als pand voor een lening van 3750. De verdachte verklaarde voor de recht bank, dat hij in Spa had getracht het geld door het spelen van roulette terug te win nen, maar hij was daarin niet geslaagd. In zijn requisitoir deelde de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man nog mede, dat de verdachte reeds zeven maal met de i-echter in aanraking was geweest en tenslotte na de oorlog door het tribunaal wegens zijn houding in de oorlog tot vijf jaar veroordeeld werd. Hij eiste een gevangenisstraf van zes maanden. In zijn uitvoerig slotwoord be pleitte de verdachte voor zichzelf de uiter ste clementie. meer de overtuiging uitspreken, dat de Duitse positie bij eventuele onderhande lingen niet zo gunstig zou zijn als uit deze toezeggingen zou kunnen worden afgeleid. Men geeft in Bonn te verstaan, dat men er ten volle op vertrouwt, dat de Verenig de Staten achter de Duitse eenheidseisen zullen staan en dat zij niet bereid zullen zijn genoegen te nemen met een regeling, die de status quo der verdeling van Duits land voor onbepaalde tijd zou handhaven. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten «/rekenen DE ADMINISTRATIE (Van onze parlementaire redacteur Voor de stemming over de verlenging van de Wet Toezicht op het Credietwezen in de Tweede Kamer verklaarde dr Schouten (A.R.), dat de destijds ge koesterde bezwaren nog bestonden. Maar nu de minister van Financiën had ver zekerd, dat de verlenging nodig was om na de verdere met de regeling opgedane ervaring tot een nieuwe regeling te komen dat binnen twee jaar een definitief ont werp zal worden ingediend en aanvaarding van de tijdelijke verlenging geenszins bindt voor de toekomst, zouden mét hem een aantal zijner politieke vrienden het „voor" laten horen. Met 55 tegen 17 stem men verenigde de Kamer zich met het ver- lengingsontwerpje, dat behalve de stem men van de P. v. d. A. en de K.V.P., ook die van de Communisten, de Anti-Revolu- tionnairen (uitgezonderd prof. Gerbrandy) alsmede van mr. Van Leeuwen (V.V.D.) kreeg. (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, Donderdag De grootste en oudste Europese parlementaire vergadering, de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, is gisteren begon nen met een bespreking van de Europese Unie. Deze Unie, tot stand gebracht om in de plaats te komen van de in Parijs ge strande Europese defensie-gemeenschap, omvat de zes landen van de E.V.G. en tevens Engeland. Alvorens werkelijkheid te worden, moet zij nog de goedkeuring van de parlementen der verschillende' landen verwerven. In Engeland is het al gebeurd en nu heeft het Europese parlement van vijftien landen de Unie van Zeven in be handeling genomen. Bij deze gelegenheid zou men dus enige kijk kunnen krijgen op hetgeen men in de verschillende nationale pai'lementen mag verwachten; tenminste als de dames en heren hier in Straatsburg willen spreken. Onder de tien afgevaardigden, die gisteren na de drie rappoi-teurs aan het woord zijn geweest bevond zich b.v. geen enkele Fransman, terwijl men toch juist zo be nieuwd is naar de houding van de Franse volksvertegenwoordigers. Daar dacht waarschijnlijk de Engelse socialist Robins ook aan, toen hij waarschuwde, over de bekrachtiging van de West-Europese Unie niet te optimistisch te zijn; het zou net kunnen gaan als met de E.V.G. Alle tien wooi-dvoerders waren van mening, dat de West-Europese Unie dooi de parlejneuten moet worden goedge keurd, maar om te juichen vonden de meesten haar niet. De Belgische socialist B'ohV liad' 'cl's rapporteur van; de poli tieke commissie de ontwerp-resolutie bij deze vergadering ingeleid. Hiei-i.n wordt op spoedige bekrachtiging van de West- Europese Unie aangedrongen en ook zegt het-wetsontwerp dat de Unie de Westelijke staten de nodige onderlinge binding zal geven, zodat zij gezamenlijk kunnen trachten door ondei-handelingen met de Russen een vreedzame oplossing voor de Europese veiligheid en in de eerste plaats voor Duitslands hereniging en een vei-drag voor Oostenrijk te bereiken. Een andere ontwerp-resolutie is van de Engelse liberaal-conservatief MacKay. Het gaat in hoofdzaak over het parlementaire orgaan van de West-Europese Unie dat zou bestaan uit de 92 leden der Raadge- Met grote koppen en dramatische schil deringen heeft de Duitse pers de thuis komst van een uit de Britse gevangenis van Werl ontslagen gevangene opgeluisterd. Enkele dagen geleden werd de 45-jarige vroegere Obergefreiter J. Neitz naar huis gestuurd na een achtjarig verblijf in Werl. Hij was in Maart 1946 door een Canadese militaire rechtbank in Aurich tot levens lang veroordeeld, doch de straf werd in het begin van dit jaar op advies van een com missie voor genadeverlening tot veertien jaar verminderd. Een in heel de Bonds republiek verspreid avondblad vermeldde de vrijlating onder een sensationeel hoofd over de hele breedte van de krant: „Neitz vrij. Redt de 36 andere gevangenen van Werl." Neitz werd in zijn woonplaats Hameln door de burgemeester zelf verwelkomd en deze noemde zijn vrijlating „een overwin ning van het recht." Het stadsbestuur had reeds jarenlang voor de vrijlating van Neitz gewerkt. Neitz was in 1951 veroordeeld op grond van Duitse getuigenverklaringen, dat hij opzettelijk en met voorbedachten rade een gewonde en ongewapende Canadees vlie ger-officier zou hebben aangeschoten met het doel hem te doden. Toen het eerste schot de Canadees slechts licht verwondde, had Neitz voor een tweede maal gevuurd, doch ook dit schot was niet dodelijk ge weest. De officier werd gered, doordat op het geluid der schoten andere Duitsers waren afgekomen. Het bewijsmateriaal tegen Neitz was van dien aard, dat de ge mengde commissie voor de herziening van de tegen oorlogsmisdadigers gevelde von nissen eenstemmig tot de overtuiging was gekomen, dat Neitz voor genadeverlening in aanmerking kon komen. In deze com missie zaten ook twee door de Duitse rege ring aangewezen Duitse juristen. Kort voor middernacht is brand uitge broken aan boord van het Britse motor schip „Fulani" van de Elder Dempster Li nes Ltd uit Liverpool. Het vuur woedde in een lading palmpitten in ruim 1. De Rot terdamse brandweer kwam met groot ma teriaal ter plaatse en bestreed de brand, die zich niet ernstig laat aanzien, met vier stralen. De „Fulani", die 6539 bruto register ton meet, werd in 1929 gebouwd. Al spoedig trok de bx-andweer haar groter materieel terug. vende Vergadering (die in totaal 162 leden telt), afkomstig uit de zeven landen. De vraag is, of dat orgaan als zodanig een deel van de Raadgevende Vergadering zal zijn dan wel of het een zelfstandig orgaan zal wezen. De derde ontwerpresolutie gaat over de Saarkwestie. In deze' kwestie hebben Frankrijk en Duitsland in onderling over leg ter gelegenheid van de onderhande lingen over de West-Europese Unie over eenstemming bereikt. Deze overeenstem ming, zo constateert de resolutie met enige voldaanheid, komt in grote trekken onge veer overeen met hetgeen de politieke commissie uit de Raadgevende Vergadering als oplossing voor ogen had. LONDEN (United Press) De Neder landse regering heeft bij de Voedsel en Landbouw Organisatie van de UNO, de FAO, te Washington geprotesteerd tegen de verkoop van overjarige voorraden Nederlandse gecondenseerde melk door het Britse ministerie van Voedselvoorziening, zo heeft een woordvoerder vaij de Neder landse ambassade te Washington medege deeld. Tot nu toe werden nog geen grote par tijen van deze blikjes van de hand gedaan, doch de Britse i-egering schijnt zeer ver langend te zijn haast te maken bij het van de hand doen van deze ovei-tollige voor raden, welke de Engelsen in 1953 wel moes ten kopen, wilden zij andere zuivelproduc ten geleverd krijgen. De Nederlandse land- bouwattaché te Washington onderhoudt voortdurend contact met de Engelse auto- ï-ileiten over de aangelegenheid. De Nederlandse autoriteiten staan er op, dat de Hollandse merken van de blikken worden verwijderd, daar zij slechts voor zes maanden zijn gegarandeerd. Neder land wenst niet haar reputatie te vergooien door de verkoop van overjarige geconden seerde melk door de Engelsen. Tot dus verre werd echter nog geen overeenstem ming bereikt. Nedei'land zal nu een volgen de stap in deze aangelegenheid doen en de landbouwattaché zal de zaak voorleggen voor het werkcomité voor surplusgoederen, een subcommissie van de FAO. Een zegsman van de Britse ambassade te Den Haag heeft een nadere uiteenzetting gegeven over de verkoop van veroudei'de gecondenseerde melk op de wereldmarkt. Nu iedere restrictie op gecondenseerde melk en melkpoeder in Engeland is opge heven, moet het ministerie van Voedsel voorziening zijn voorraden liquideren. Andere pogingen Er is 4000 ton gecondenseerde melk in voorraad van diverse herkomst, namelijk uit Denemax-ken, Nederland, enige landen van het Britse gemenebest en een kleine hoeveelheid uit Engeland zelf. Verklaard werd, dat pogingen tot verkoop werden gedaan in doorlopend contact met de Nederlandse landbouwattaché te Lon den. Eerst is aan de Nederlandse producen ten aangeboden de door hun geleverde blikken tegen halve prijs terug te nemen, welk aanbod niet is aanvaard. Nadien zijn de voon-aden, eveneens tegen halve prijs, elders in niet-tropische gebieden en zonder garantie aangeboden en verkocht. De contracten zijn getekend, maar er is nog geen melk van de voorraad verscheept. Volgens de Britse woordvoerder zou ten behoeve van deze verkopen ook overleg zijn gepleegd met de FAO. Blijkens een bericht uit de Times is door een woord voerder van het ministerie van Voedsel voorziening gezegd, dat de verkopen een onderdeel zijn van de liquidatie der rege- ringsvoorraden. De uitvoer van een deel dier voorraden kan als een normaal gevolg van de liquidatie worden beschouwd. De prijs voor het vex-ouderde product dient natuurlijk lager te zijn, dan voor het verse product. De Groninger rechtbank veroordeelde hedenochtend de 53-jarige vrouw J. van V.-B. uit Warffum tot vijftien jaar ge vangenisstraf met aftrek. Veertien dagen geleden heeft zij terecht gestaan, beschul digd van moord op haar tweede echtgenoot de 49-jarige landarbeider P. van der V. Zij heeft hem namelijk een beker met een oplossing van Parijs groen, een zeer ver giftige verbinding, welke koper arseni cum bevat, toegediend, toen hii ziek te bed lag. Deze moord geschiedde acht jaar gele den, doch is pas deze zomer ontdekt. Een jaar later is zij getrouwd met een man, wiens kinderen door bemoeiing van de Voogdijraad in haar huis waren geplaatst. De officier van justitie achtte moord be wezen en eiste destijds twintig jaar ge vangenisstraf. De rechtbank achtte moord eveneens bewezen. In de overwegingen werd rekening gehouden met het gruwe lijk karakter van het feit en met de orn- standigheden en de persoon van de ver dachte. Ook werd in aanmerking genomen, dat de moord reeds ach1 jaar geleden is gepleegd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8