beter met N.Z.H. deed pionierswerk met onderzoek werkclassificati e Kerkdiensten .Clowntje Rick Opdracht in Wenen Realisering echter afhankelijk van centraal overleg werkgevers-vakbonden Moors Minder woningen voltooid QBadio Merit rating Kostbare kwestie Nog lange weg KERSTDINER DANSANT De Europese judo kampioenschappen Kantoormachinehandel P. HARTOG Burgerlijke Stand van Haarlem AUBERGE BON VERRE FRANS RESTAURANT Voor de kinderen Bouwactiviteit in Haarlem In vergelijking met tweede kwartaal POTTER S LINIA FEUILLETON door Anne Duffield ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dezer dagen heeft de directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij aan de minister van Verkeer en Waie.-staxn. aan de besturen van de betrokken vak verenigingen en aan enige andere belanghebbenden de documenten verzonden welke betrekking hebben op het onderzoek naar een werkclassificatie voor het rijdend en lager tahnisch personeel. De N.Z.H. heeft daarmee pionierswerk verricht: in geen enkel wegvervoer- en trambedrijf is men lot nu toe aan een werkclassificatie op zo grote schaal het onderzoek had betrekking op 103 functies toegekomen, met uitzondering dan van de alleen in de sector van het goederenvervoer werkzame Van Gend en Loos. ADVERTENTIE Bij de verschillende loononderhande lingen heeft het College van Rijksbemid delaars bij herhaling aangedrongen op de tot sr.mc-kcming van een werkclassificatie; b:j de on dei handelingen van 1954 tenslotte werd deze oogelegd. inzonderheid om de positie van de chauffeurs te bepalen als gevolg van de steeds sterker wordende wens der vakverenigingen om de chauf feurs in dezelfde loonschaal in te delen als de monteurs. Deze werkclassificatie zou per 1 Januari 1955 van kracht moeten worden. In September 1953 heeft de directie van de N.Z.H. aan het Amsterdamse in genieursbureau Berenschot opdracht ge geven een onderzoek naar aard en om vang van de werkzaamheden van de be trokken personeelsgroepen in te stellen. Over de stand van het onderzoek, dat in Mei van dit jaar definitief gereed kwam, werden de personeelsorganisaties geregeld ingelicht. Echter was nog tijdens het onderzoek van het Bureau Berenschot de vraag ge rezen of de door die instelling toegepaste methode inderdaad doeltreffend genoemd kon worden. Men had immers daarom trent geen enkel houvast, omdat een werk classificatie op zo ruime schaal nog bij geen enkel vervoersbedrijf was toegepast. De enige vergelijkingsmogelijkheid was gelegen in de werkclassificatie der Ne derlandse Spoorwegen voor zover het om functies ging, welke ook bij het trambe drijf der N.Z.H. voorkomen, zoals bijvoor beeld wegwerkers of wagenwassers. Daar om werd in Maart van dit jaar de be drijfspsycholoog der Nederlandse Spoor wegen. dr. Van Wessem. verzocht om zij- r,,--—pnlc een eieiiifir-atip tr> stel len. Dezkwam in Augustus klaar. Daarna ging het er om de uitkomsten van de beide bureaux met elkaar te ver gelijken. Al ras bleek, dat deze zeer ver uiteen liepen. In eenenveertig procent der gevallen (36 van de 87 vergeleken functies) kwamen beide onderzoekers tot eenzelfde resultaat. Volgens de methode- Van Wessem lagen 41 der functies bo ven de door het Bureau Berenschot ge geven waardering, in 18 der gevallen kwam het laatste met zijn genormaliseer de methode boven de classificatie van dr. Van Wessem. Dat gold dan inzonderheid voor de la gere functies, die onder zware omstandig heden uitgeoefend moesten worden, en voor de hogere, waaraan een bijzondere verantwoordelijkheid inhaerent was. Het is intussen wel merkwaardig dat de uitkomsten van beide systemen globaal genomen niet zoveel afwiiken van de srhaalindeling van de huidige, nog steeds op het Reglement Dienstvoorwaarden van 1924 gebaseerde loonregeling In niet min der dan 70% der functies komt men tot een gelijk resultaat! Toch is zulks minder vreemd dan het liikt: ware het anders, dan zou dit reeds lang in meer dan één conflict over de schaalindeling tot uiting zijn gekomen. Dat er tussen de uitkomsten van Beren schot en Van Wessem grote verschillen bestaan behoeft niemand te verwonderen, die weet, dat beide experts van geheel ver- ADVEPTENTTE f-BVpïg- van ouds bekend schillende grondslagen zijn uitgegaan. Het zou hier te ver voeren om die verschillen uiteen te zetten. Wij kunnen volstaan met te zeggen, dat het Bureau Berenschot zich vooral gericht heeft naar de praktijk van het werk en wat daarvoor wordt vereist. Ook de invloed van goed of verkeerd werken op het bedrijfsresultaat van de onderneming (bijvoorbeeld door „afbreuk risico") is daarin gecalculeerd. Dergelijke factoren treft men bij dr. Van Wessem niet of in veel geringer mate aan. Daaren tegen komt laatstgenoemde door een, voor leken ingewikkelde, psychologische afwe ging der functies wel vaak tot een op het eerste gezicht hogere waardering, maar waar verder dan ook geen speling meer in zit. Men kan ook zeggen, dat het door ingenieurs geleide Bureau Aerdenhout speciaal gelet heeft op de meer technische eisen, dr. Van Wessem naar meer psycholo gische factoren. Het voordeel van de genormaliseerde methode is, dat de merit rating, waarbij de persoonlijke factoren in het geding en tot gelding komen, evenals bijvoorbeeld het bezit van diploma's, een grote waarde krijgt bij de bepaling van de loonhoogte. Zij geeft de bedrijfsleiding de gelegenheid de werknemer van een persoonlijke waar dering voor zijn prestaties te laten blijken en maakt een soepele loonberekening mo gelijk. Met behulp van de merit rating is het mogelijk een voortreffelijke arbeider uit een lagere loonschaal meer te laten verdienen dan matige uit een hogere. Dit voorkomt tevens de drang naar steeds weer indeling in hogere loonschalen. Daarnaast heeft de genormaliseerde methode, welke met een eenvoudig puntenstelsel werkt, het voordeel, dat zij ook voor de niet-ge- studeerde werknemer begrijpelijk is, zo dat hij het gevoel krijgt op de juiste wijze beloond te worden. Het onderzoek naar de werkclassificatie is voor de N.Z.H. niet alleen een kostbare aangelegenheid geweest, maar ook een tijdrovende. Acht personeelsleden zijn voor de taakomschrijving vele maanden in d* weer geweest. Daarbij werden soms alle werknemers in een bepaalde functie ge hoord. Waar een selectie iverd gemaakt, werden niet alleen de ook door hun colle ga's als vertrouwenslieden beschouwde werknemers gehoord, maar ook zij die bij herhaling blijk gaven zich in een bepaalde functie niet voldaan te voelen. Toen het eenmaal zover xvas, dat het re sultaat van beide onderzoeken aan de vak verenigingen en anderen kon worden toe gezonden, moesten niet minder dan tien duizend vellen papier gestencild worden. Nu tijdelijk per doos en kleur naar keuze (^a-va-Seul 's werelds beste schoencrème (met ricinus-olie) is de enige schoencrème, die door haar bijzondere samenstelling het Ieder niet alleen hoogglanzend en zacht houdt «naar ook waterdicht. C^a-va-Seul spaart gezondheid, schoenen en beurs! bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM ADVERTENTIE ooooooopöQOoaXiQeioöoegOeGcx „TRESLONG" - Hillegom Optreden van internationale artisten Los Munieros Maria Zamora Gloria en Tschernoff Kennemer Balletgroep it Her Heierman; de Rio's Tafelreserv. K 2520-5347 Elke Woensdag „Treslong"rNight by Candlelight x/yxccecccezcoxoxco: Intussen is het niet zo, dat, nu de N.Z.H. gereed is met de werkclassficatie de reali sering daarvan op korte termijn te ver wachten valt. De vakbonden zullen de resultaten eerst bestuderen en het overleg over de invoering en de te kiezen methode dient, behalve natuurlijk de voorafgaande besprekingen mét een informatief karak ter, centraal te geschieden, da*t wil zeggen tussen het. centraal werkgeversorgaan in het vervoerbedrijf en de hoofdbesturen der vakbeweging. Slechts indien deze onder handelingen niet normaal zouden verlopen zou de N.Z.H. kunnen besluiten afzonder lijk de werkclassificatie in te voeren. Het valt niet te ontkennen, dat men aan werk geverszijde met de voorbereiding van de werkclassificatie te laat is: dat verwijt is door de vakbeweging al meer dan eens gemaakt en niet ten onrechte. De directie van de N.Z.H. treft, zoals wij al schreven, in dit opzicht geen blaam. Het is voorts aan te nemen, dat in dat bedrijf wel reeds nu rekening zal worden gehouden met de werkclassificatie ten aanzien van het te voeren personeelsbeleid. Voorts is het waarschijnlijk, dat aller eerst de positie van de chauffeurs aan de hand van de classificatie zal worden be keken. Dat vraagstuk is immers het ur gentst. Resumerende kan men zeggen, dat de N.Z.H. door dit onderzoek, waarvan de resultaten door de meeste, zo niet alle weg- vervoerbedrijven voor het personenver keer kunen worden overgenomen, een be langrijke bijdrage heeft geleverd tot de stabilicatie der arbeidsverhoudingén in het Nederlandse vervoerbedrijf. Haarlemmer Feyt verloor In het stadion in Brussel is een begin ge maakt met de wedstrijden om de Europese judokampioenschappen, waaraan^ook wordt deelgenomen door een Nederlandse ploeg. In de tweede ronde van de categorie eer ste dan behaalde de Fransman Gershine in de eerste armworp de overwinning op de Haarlemmer J. Feyt. In de eerste ronde van de categorie tweede dan won P. van dei- Geest (Ned.) in de vijfde heupworp van de Belg Beckers. In de tweede ronde kwam onze landgenoot uit tegen de Brit Mc.Der- mott. Ook uit deze strijd kwam Van dei- Geest als overwinnaar. In de eerste ronde van alle categorieën bleef onze landgenoot A. Geesink winnaar door de Brit Bloss in de eerste beenworp reeds uit te schakelen. In het lichtgewicht won J. de Waal door de uitspraak van de scheidsrechter van de Duitser Ster. In de tweede ronde werd hij eveneens door de uitspraak van de scheids rechter tot winnaar verklaard over de Tsjech Schenk. In het middengewicht behaalde onze land genoot Essink de overwinning op de Tsjech Svejda, terwijl D. Konings door uitspraak van de scheidsrechter won van de Italiaan Mosetti. In het zwaargewicht won J. Dirks (Ned.) door een eerste beenworp van de Luxem burger Ackermann. In de tweede ronde moest hij het onderspit delven tegen de Duitser Reiter (0-1). ADVERTENTIE SchoterweR J22 - Haarlem - Tel. 12681 STALEN KANTOORMEUBELEN HAARLEM, 10 December 1954 GEHUWD: 10 Dec.: J. J. van Rijn en Th. M. F. Bijlmer. BEVALLEN van een zoon: 9 Dec.: A. Rot-Peters: 10 Dec.: C. M. Stinne-van Mer- kenstein; H. A. van der Wijk-Smit. BEVALLEN van een dochter: 9 Dec.: E. Schornagel-van Duijn; C. M. Meuleman- van, Dijk; P. C. Kluijt-Bijnagte: 10 Dec.: J. van der Kraan-Horeman; W. H. Wolvers van der Stoop. OVERLEDEN: 3 Dec.: C. Smit-van der Vijgh, 63 jaar, Herensingel; S. H. van de Watér-Mensert, 73 jaar, Spaarne; C. A. Mul der-Veldman. 55 jaar. Hazepaterslaan; 9 Dec.: E. Hoek-Krom, 81 jaar. Ripperdapark; 10 Dec.: A. Veenstra. 69 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. ADVERTENTIE JANSWEG 20 TELEFOON 17630 UITGEBREIDE KERSTDINERS ZONDAG 12 DECEMBER 1954 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, H. Av. 7: Dr. G. Snijders. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. Noorderkerk, Vel- serstraat. Zaterdag 4-5: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag 10.30: Ds. S. H. J. Voors. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waar denburg. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dr. G. Snijders. 10.30: Jeugddienst. Ds. H, J. Teutscher, van Oegst- geest. Gebouw Vrjjz. Hervormden, Jacob- straat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Burger. 10.45: Ds. G. H. van der Woord, van Spaarndam. Diac.oncssenhuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geurscn. Jeugdkapel. Noord Molenaerstraat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost, Zo merkade 10: Wika W. Veenstra. West, Leid- sestraat 10: Dhr. W. G. de Groot, Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. A. Zonnevijlle. Eglise Wallonne. 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kir- «hengemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Got- Lesdienst. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Ge- repatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie. Nassauplein 8. 10 en 5: Ds. G. C. Severijn. van Hoogeveen. Woens dag Parklaan 21. 7.30: Ds. Wijnmaalen, van Maartensdijk. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Br. C. F. Bijlsma, den Helder. Woensdag 8: Br. J. Sevensma, Am sterdam. Zuiderkapel, Zuidërstraat 15. 10: Dhr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. 5: Ds. J. Visser, Amsterdam. Maranatha-lezing. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Gerrit Abbink. Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstr. 15. Don derdag geen samenkomst. Interkerkelijke Adventsdienst uitgaande van de Geref. Kerk, de Chr. Geref. Kerk. het Leger des Heils en de Zuiderkapel. Woensdag 8: Wilhelmina- kerk, Ged. Oude Gracht. Sprekers: Ds. J. W. v. d. Gronden. IJmuiden en de Heer Ed. W. Pera, den Haag. Met medew. van het muziekkorps van het Leger des Heils en verschillende zangkoren. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 12: Zondagsschool en Jeugddienst. 7: Ds. H. Schulz. O. R. G. Cen trum, Westerhoutpark 1A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. 7.30: Ds. W. Spliethoff en Ds. G. Kroes, H. Avondmaal. Dinsdag 7.30: Jeugdclub 15-18 jaar aan de kerk. 8: Jonge lidmatenkring in •I.eugdgeb. Schoterweg. Woensdag 8: Vrijz. Luth. Kring. Rustoord. Adventswijding. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. 10.30: Peuzelaarsteeg 3. Ds. A. J. Snaayer, Jeugddienst. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Prof. Dr. J. L. Koole. Lyceum-Aula, ingang van Mer- lenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5': Dr. A. Don- dorp. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125 10: Prof. Dr. J. L. Koole. 5: Ds. C. Goeman. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 8.30 en 4.30: Zo hadden ze ieder hun eigen vacantie: tante Liezebertha en oom Tripje in de ber gen, de jongens in hun boshut. En het is moeilijk te zeggen, wie het meest plezier hadIn ieder geval: naar hun zin hadden ze 't allemaal! De dagen waren voor de jongens prettig genoeg. Heel de dag konden ze spelen en ravotten naar hartelust. Ze zorgden wel, dat ze op tijd hun eten klaarmaakten en dat ze op tijd naar bed gingen; maar verder konden ze ongeveer alles doen, waar ze zin in hadden. Vervelen deden ze zich zeker niet. In het bos vonden ze altijd gelegenheid genoeg om zich te vermaken, en gezond was het daar ook. De dieren van het bos zagen ze dagelijks van dichtbij. Nu eens zagen ze 'n bijzondere mooie vogel op een tak zitten, dan weer hadden ze de grootste schik als er een eekhoorntje koddig en vlug tegen de stam van 'n boom op klom en hen tussen de takken door ondeugend aankeek. Die diertjes waren helemaal niet schuw; het was of ze wisten, dat de jongens hen geen kwaad zouden doen Toen op een dag, kwamen de jongens uit het bos tetug, tegen de tijd dat ze eten moesten klaar maken. En toen wees Bunkie opeens heel kwaad naar de hut Ds. A. Bos, H. Av. Geref. Gemeente, Ridder straat 29. 10 en 5: Leesdienst. Geref. Ge,- meente, L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Dr. Steenblok, uit Gouda. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Tacs, van Kinderdijk. Oud-Kath. Kerk. Kin derhuissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.30: Dhr. F. Oosterwijk. 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugd samenkomst. Dinsdag 8: Bijbellezing en bidstond. Leger des Heils, Schagchelstr. 26. Zaterdag: Straatzang. Zondag 10: Opdracht- dienst. 7: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. De samenkomsten staan onder leiding van Sr. Majoor F. Harinck. Dinsdag 2.30: Gezins samenkomst. Iedere Zondag kindersamen komsten om 12 uur. Leidster van de jeugd M. Bruis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruis straat 14. 10: Dhr. J. Versteeg. 7.30: Dhr. E. Schuurman. Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Brood- breken). Bijbellezing, Ged. Oude Gracht 47. Donderdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Samenkomst. 12: Zondagsschool voor kinderen tot 12 jaar. 7: Opwekkingsdienst. Verschillende spre kers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking.Zevendcdags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelis- steeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelmina- straat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Christian Scien ce, First Church of Christ, Scientist, Jans- slraat 74. 10: Ncd. Taal. 11.15: Engelse Taal Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avond bijeenkomst. Soefi-Beweging. 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gym nasium, Prinsenhof. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdings morgen. Dhr. O. de Vries. Groningen. Gemeente Gods. 10: Cultureel gebouw IJmuiden. 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten The Bethel Temple Pentecostal Church inc., Tempeliersstraat 55 rd. 15: Dienst. Woens dag 19.30: Bidstond. Chr. Geref. Kerk, Raaks 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Donderdag 8: Ds. J. P. Geels. Bijbellezing. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. van der Loos. Immanuël- kerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers. 7: Dezelfde. Kerstwijding, m.m.v. het Kerkkoor. Samenwerkende kleinere Kerken. Kapel Sionskerk. 19.15: Ds. A. J. Snaayer. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: M\v. Dr. A. M ankes-Zernike. Stichting „Petra", Ka pel einde Minahassastraat) Woensdag 8: L. G. Sussenbach. Alg. Chr. Jeugd Gemeen schap „Gideon". Dinsdag 4.30: onder de 13 j. o.l.v. Dhr. I. E. Ketellapper. 7.30: Jonsgens- club o.l.v. Dhr. W. Dieckman uit Haarlem- West in de zaal Ged. Schalkburgergracht. Woensdag 2.30: Juniorengroep 4 t/m. 7 j. in de Kloosterstr. 74. Vrijdag 7.30: Bijbelclub in de Duvenvoordestraat 104. Beneden 15 j. o.l.v. Dhr. I. E. Ketellapper, uit Haarlem-N. Zaterdag 7: Jongensgroep boven de 14 jaar in de zaal Ged. Schalkburgergracht. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. Kloppersingel 55- 57. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. J. v. d. Berg, Ermelo. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. v d. Berg. 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.15: Ds. J. v. d. Berg. 5: Ds. H. W. Wierda. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Hei ligingssamenkomst. 7: Opehluchtsamen- komst Soendaplein. 8: Verlossingssamen komst. 12: Jeugdsamenkomst. Leiders: ma joor en mevrouw Muskee. Dinsdag 2.15 Ge zinsbond-samenkomst Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5.15: Ds. I. de Bruyne, Hilversum. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Dhr. G. Dorland, Jeugddienst 19: Ds. G. v. d. Woord, Spaarndam. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. C. J. Oosten rijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. C. Soulendijk, Doopsgez. Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Maandag 3: Samenkomst. Geref. Kerk. Koe- diefslaan. 10: Ds. M. Vrieze. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Ds. M. Vrieze. Geref. Kerk, Hex-enweg 111. 10.30: Ds. A. Bos. 5: Leesdienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Zondagsschool. Tyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter. Rem., 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. H. W. Dikhout, IJmui den, Jeugddienst Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel. 12-15 •jaar in Maranatha. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan. 712 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4, 10.30: Ds. J. J. van Hille, Rem., Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. In het derde kwartaal van 1954 kwamen in Haarlem 140 woningen gereed, in het tweede kwartaal bedroeg dit aantal 227. De daling moet vooral worden toegeschre ven aan het nijpend tekort aan bouwvakar beiders, waardoor een achterstand in de oplevering van bouwwerken is ontstaan.. Bovendien ontstond stagnatie wegens ge brek aan gevelstenen, doordat de steen fabrieken slechts zeer ten dele aan de be hoefte konden voldoen, (terwijl ook de slechte weersomstandigheden gedurende de afgelopen maanden van invloed waren. Van de voltooide woningen waren er 106 woningwetwoningen, 32 woningen werden in opdracht van particulieren gebouwd met rijkssfceun en van twee particuliere wo ningen werd de bouw niet gesubsidieerd. Naar de grootte kan men de gereedge komen woningen als volgt verdelen: 3-ka- merwoningen: 38 of 27%, 4-kamerwonin- gen: 47 of 34%, 5-kamerwoningen: 42 of 30% en 6-kamerwoningen: 13 of 9%. De verdeling van de voltooide gewone woningen naar huurwaarde was als volgt: huren van 400 tot 500: 71 woningen (51%), van 500 tot 600: 45 woningen (32%), van 600 tot 800: 3 woningen (2%), van 800 tot 10000: 20 woningen Begonnen werd met de bouw van 155 woningen (vorig kwartaal 451). Het aantal woningen in uitvoering be reikte met 1074 een nieuw record. De woningvoorraad steeg gedurende het derde kwartaal met 124 woningen en be droeg op 30 September 40.885 woningen. ADVERTENTIE Een plaag voor de predikant en voop' wie naar hem luisteren. Dat hoesten is niet nodig als U tijdig een doosje Potter's Linia koopt. Een prima middel tegen hoest en keelpijn. Voorkomt be smetting. Bij alle apoth. en drogisten* 50 ct. per doosje. imp. fa. h. ten herk.el - hilversum W. F. M. Lindeboom, van Zwijndrecht. 3.30 en 7.30: Drs. J. C. Brussaard, van Oegstgeest Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez, H. Mis. Woensdagavond en Donderdagmor gen geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. 10.15: Zondagsschool, Juliana- kwartier, Kon. Wilhelminaschool, Domp- vlöfedslaan. 1213: Zondagsschool Ramp- laankwartier, Beatrixschool en Wijkgebouw Irene. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer. 17: Ds. Knottnerus. Ned. Prot. Bond. 10: Prof. Dr. Mr. J. A. Oosterbaan, Amsterdam Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. Chr. Eerhardt v. Hillegom. 7: Ds. J. C. Sal- verda. Geref. Kerk. 9.30: Ds. P. Warmen- hoven. 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP, Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven, bev. ambtsdragers. Herdenking 50-ijarig bestaan C.M.J.V. „Jo hannes" en 25-jarig bestaan Meisjesver eniging „Maria Martha", 3: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. 3: Ds. J. A. van Boven. Bethelkapel. 10: Dr. L. D. Ter- laak Poot, van Amsterdam. 7: Ds. G. A. Alma van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. A. Pos, van Haarlem. Zendingszondag VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda, H. Avondmaal. 7: Vic. L. C. Baljé, dankzegging H. Avondmaal. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. J. H. Mulder, van Am sterdam-Z. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Kroon.West. Sionskerk. 10.30: Dr. Langman, A'dam. 7: Ds. Limburg, Bijz. Dienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. 18.45: Bijzon dere Kerkdienst. Ds. F. J. Pop van Kerk en Wereld, Driebergen. 18,45—19: Zangdienst. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Dhr. M. C. Draijer. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. H. Doop. Mede werking van Zandv. Mannenkoor. 7: Jeugd dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Sncthlage. van Rotterdam. 7: Jongerendienst. Ds. J. Heidinga. van H'lem. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dins dag in „Ons Huis", 8: Dhr. M. C. Draijer, v. Haarlem. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. van Haarlem. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. H. J. A. Haan, van Leiden. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds L. Kieboom. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H: W. Eerland. 17) Kim, die geen enkel gevoelen van spijt on derging, dronk met veel smaak zijn glas bier leeg. Hij merkte terloops op, dat Anna ditmaal wijn aan de lunch dronk. Tot dus verre had ze alleen maar een zeer onschul dige cider gedronken. Kim en sir Charles namen altijd bier. De rest van het gezel schap wijn of cider. Het meisje scheen zich er niet van bewust te zijn en bleek dorst te hebben. Ze dronk .haar glas in één teug leeg. Kim schonk er verder geen aandacht aan. Pas toen hij na de lunch uit Jeremy's kamer, waar hij een rapport had gehaald, terugkeerde en via een zijdeur, over een klein binnenplaatsje, de kortste weg naar de uitgang wilde nemen, werd zijn aan dacht er opnieuw op gevestigd. Bij het oversteken van de binnenplaats hoorde hij stemmen. Er stond op de bovenverdieping een raam open 't was een warme herfst dag en hij hoorde Anrfh Glendenning zeggen: ,,'t Spijt me, Lavinia, maar ik had niet in de gaten, dat 't niet de gewone cider was. Tenslotte is 't toch niet zo hèèl ergéén klein glaasje, hier in eigen huis „Daar gaat 't niet om, Anna. Je moet je nu eenmaal stipt aan de regel houden. „Nooit moet je sterke drank drinken, waar dan ook en hoe weinig ook. 't Moet een tweede natuur van je worden. Dat is 't enige wat helemaal veilig is „Ik weet 't. En ik zal er om denken. Al leen vandaagtoen ik de eerste slok dronk, besefte ik 't onmiddellijk, maar het leek me dwaas om het glas dadelijk weer neer te zetten, en bovendien opvallend om om cider te vragen. Ik vond 't zo ingewik keld om er drukte over te maken. „Je ziet dat verkeerd Anna! Alléén als ik zeker weet, dat ik je voor de volle hon derd procent kan vertrouwen...." „Lieve Lavvy, ik zweer je, dat 't niet weer zal gebeuren. Je kunt op me aan". Er was even later het geluid van een deur, die gesloten werd, en Kim besefte, dat het tweetal de kamer daarboven ver laten had. Allemensen, dach Kim, zou 't mogelijk zijn, dat Anna verslaafd was aan drank. Het leek hem uitgesloten. Hii verwierp het idee onmiddellijk. Mogelijk dat één van haar ouders'er een slachtoffer van was ge weest en dat juffrouw O'Shea wilde voor komen, dat in het meisje een dergelijke verslaafdheid zou ontwaken....? Hij was niet erg tevreden met zijn theorie, maar wat moest hij anders denken van dit won derlijke gesprek tussen de twee vrouwen? HOOFDSTUK 6 Het kleine stoptreintje legde het laatste gedeelte van het traject af. „Nog maar twintig minuten", zei sir Charles opge wekt. „De hemel zij dank", zuchtte Sara. „Als ik tevoren beseft had, wat voor reis het zou zijn, was ik stellig thuis gebleven!" „Het landschap was de lange reis zeker waard, vond je niet?" merkte juffrouw O'Shea op. Ze waren inderdaad door één van de mooiste bergstreken van Oosten rijk gereden. Bergen en donkere bossen, vriendelijke dalen, kabbelende beken en klaterende watervallen hadden het décor van hun reis gevormd. Sara haalde haar schouders op. „Je kunt het landschap van me gestolen krij gen", antwoordde ze. „De ene berg lijkt precies op de andere en ik haat die don kere dennenbossen. Kim, zou je mijn jas kunnen aanreiken? Hij ligt ergens in het bagagenet". „Hier is hij al, lady Tremaine", zei ko lonel Markham gedienstig. ,,'t Is toch die kameelhaar-jas?" „Ja, hartelijk dank!" Ze had de jas in 't geheel niet nodig, maar ze ergerde zich er over, dat ze hier tussen Charles en Lavinia en tegenover kolonel Markham zat terwijl Kim met de twee jongelui een bank verder vrolijk zat te babbelen. De kolonel had zich op het laatste moment bij deze excursie gevoegd. Ze waren de enige reizigers in het trein tje. Het toeristen seizoen was afgelopen. Kolonel Markham hielp Sara in haar man tel en voegde zich vervolgens bij het an dere groepje. Anna en hij waren intussen al grote vrienden geworden. Het meisje en de aardige oude dame, die haar begeleidde hadden onmiddellijk zijn belangstelling getrokken toen hij hen in de trein naar Wenen ontdekt had. Hij had hen niet tij dens lady Tremaine's ontvangsten ontmoet, maar toen sir Charles hem raadpleegde over een goede muziekleraar voor Anna, had hij zich bijzonder ingespannen en hierdoor was er een prettig contact tussen hem en de twee vrouwen ontstaan. Hij was 't geweest, die Anna voorstelde aan een bekende Weer.se muziekleraar en na derhand nodigde hij het meisje, met juf frouw O'Shea regelmatig uit voor een tochtje door de stad om de bezienswaar digheden te bekijken. Na afloop werden er dan taartjes gegeten in één van de aan trekkelijke Weense „Konditoreien". Kolo nel Markham had zich stellig uitgesloofd voor het tweetal, méér dan hij, peinsde Kim Forrest op dat moment. Maar hij had tenslotte ook geen rekening te houden met een beslagleggende en lastige vrouw-van- de-chef Hij sloeg Anna gade, zoals ze thans met haar warme lichtbruine ogen de oudere man aankeek. Ze scheen zéér op hem ge steld te zijn en hij op haar. Er scheen iets van een innige vriendschap tussen hen ge groeid te zijn in deze betrekkelijk nog zo korte periode „Markham is oud genoeg om haar vader te kunnen zijn", dacht Kim en opeens kwam er een gevoel van onbehagen over hem. Natuurlijk was de kolonel jonger dan Charles, heel wat jaren jonger zelfs, maar zelfs danHij zag er overigens bijzon der goed uit met zijn staalgrijze haar, le vendige ogen en kaarsrechte houding en hij was weduwnaar Kim vex-mande zichzelf. Wat een on zinnige gedachten! Bovendien, wat ging 't hèm aan? Toch kon hij het gevoel van onbehangen niet kwijtraken, dat over hem gekomen was, toen hij zag hoe een man van allure niét een onbeduidende jon gen een opvallende belangstelling voor Anna Glendenning scheen te koesteren „Wil jij je jas ook hebben?" vroeg de kolonel het meisje. Ze droeg dezelfde zwarte jurk, waarin ze ook naar Wenen was gereisd. Maar op haar hoofd droeg ze in plaats van het rouwkapje een zwart baskisch petje, dat haar guitig stond, ter wijl het zwarte korte bontmanteltje ver vangen was door een driekwart mantel van wit geschoren lam. „Nee, dank u, ik vind 't erg warm in de trein. Komt u niet een beetje bij ons zit ten, kolonel Markham?" De kolonel nam met zichtbaar genoegen plaats naast het jonge meisje. Sara sloeg dit alles gade. Haar blauwe ogen hadden een harde uitdrukking. Op nieuw was dat kind in haar ogen een steen des aanstootsNiet dat Sara zélf iets om de weinig opwindende aanwezigheid van de kolonel gaf, maar het ergei-de haai-, dat hij haar in de steek had gelaten om met Anna een pi-aatje te gaan maken. Tot het uiterste geprikkeld en teleurgesteld, bovendien vermoeid door de lange reis, mex-kle ze het meisje taxerend aankijkend op: „Werkelijk Anna, je moet eens iets aan dat haar van je laten doen! Het was heel onverstandig om met verven te be ginnen, maar nu dat eenmaal gebeurd is, zul je er heus mee door moeten gaan. Zo als je het nu draagt, is 't eigenlijk géén gezicht". De anderen keken Sai-a verwonderd aan. Anna bleek echter niet in 't minst uit het veld geslagen te zijn. „Mijn haar opnieuw gaan verven?" zei ze langzaam. „Om ook opnieuw dat af schuwelijke uitgroeien te moeten meema ken? Nee, lady Tremaine, ééns is vol doende!" „Heb je 't geverfd?" vi-oeg Jeremy wei nig tactvol: „Ik bedoelik dacht, dat 't van nature zó was". „Dat dacht ik ook", merkte Kim op. „En ik vond 't allerliefst". „Hoe konden jullie zo iets denken? Dat is natuurlijk alleen maar om galant te zijn! Nee, 't was geverfd, of liever ge bleekt, 't was nl. aè grote mode in Frank rijk om wit-blond haar te hebben en ik dacht dat ik er hartverovex-end mee uit zou zien!" „En was dat 't geval?" vroeg Kim pla gend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10