Haarlem-RJC: duel tussen nog ongeslagen ploegen Rol voortaan Spelen worden degelijk voorbereid Bannister uit wedstrijdsport De opstellingen Sport tijdens het weekeinde Stormvogels thuis tegen LONGA WHWft-UAC Kleine zege Antilopen op IHJ: 41-33 Oud-zwemmer Piet Ooms zeventig jaar Leerlingen rijden met de beste paarden in Hilversum 5 Lager voetbal KORFBAL HOCKEY HANDBAL De reorganisatie-commissie van de KNVB Zaak Van der Hart staat er niet gunstig voor Uu^etgen Amerikaan van de beste Amerikaanse shag! zacht en geurig'. Halle weer in het doel bij Oud Internationals De basketballcompetitie P. G. van Houten candidaat bestuurslid N.O.C. Sport in 't kort Biljarten Kampioenschap hoofd klasse bandstoten ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 Uiteraard kan na twee series wedstrijden in de nieuwe competitie van de eer steklassers in de K.N.V.B. nog niet veel gezegd worden over de krachtsverhou dingen. Wel is echter al duidelijk dat de clubs uit de vroegere Beroeps Voet balbond beginnen te wennen aan de nieuwe omgeving. In drie van vier afdelin gen staat dan ook een ex-N.B.V.B.-club of een combinatie aan de kop van de ranglijst: Flamingo's in afdeling A, Fortuna '54 in afdeling B en VVV in afdeling D. En zo lijkt het op het eerste gezicht zij zullen er na de wedstrijden van morgen nog wel even goed voorstaan. Flamingo's ontmoet Excelsior, Fortuna'54 Brabantia en VVV Xerxes. £)e clubs uit het district Haarlem staan er op het ogenblik ook bijzonder goed voor. Alleen Stormvogels leed tot nu toe een nederlaag. Of dat na morgen ook nog het geval zal zijn? Men dient af te wachten. Vast staat dat de wedstrijden verre van gemakkelijk zijn. Haarlem komt op eigen veld tegenover de combina tie van Rapid en Juliana, Stormvogels ontmoet op Schoonenberg Longa, EDO gaat naar het geduchte SVV en VSV maakt de verre reis naar Enschedé. Vooral Haarlem zal het morgen verre van gemakkelijk hebben. RJC begon de competitie uiterst zwak met een gelijk spel tegen GVAV in Groningen, doch het maakte de week daarop al korte metten met Feijenoord, dat toch zeker geen zwakke ploeg heeft. Het werd vijf-nul. Haarlem zul dus alle capaciteiten moeten aanwenden om tot een redelijk resultaat te komen. Het dient voorts ook te beseffen dat een speler als Van Melis de aan valsleider van RJC nog altijd een speler is die van kansen gebruik weet te maken. ook al is hij dan ook niet meer in de vorm vanvenkelc jaren geleden. Stormvogels geven wij tegen Longa een redelijke kans. De Tilburgers verloren de eerste wedstrijd met vijf-twee van Leeu warden, maar wonnen de daarop volgende week met niet minder dan zeven-twee van Zwolse Boys. VSV heeft het in en tegen Enschedé verre van gemakkelijk. De thuis club speelde nog maar één wedstrijd en won daarin van Volewijckers. Een gelijk spel moeten de Velsenaren in ieder geval kunnen behalen. EDO speelt in Schiedam tegen SVV, dat gezien het doelgemiddelde over een geducht productieve voorhoede beschikt. De Schiedammers versloegen in hun eerste wedstrijd DWS met wier-nul en deelden daarna acht doelpunten met Heerenveen. Met een gelijk spel kunnen de rood-zwar- ten al meer dan tevreden zijn. In de tweede klasse A speelt HFC voor de derde maal dit seizoen tegen De Spar taan. Enige weken geleden werd het aan de Spanjaardslaan een nederlaag, hetgeen het morgen in Amsterdam ook wel weer zal worden. In de andere afdeling is voor RCH In geen wedstrijd vastgesteld, de derde klasse gaat HBC naar LFC en TYBB naar Laakkwartier. Zandvoort- meeuwen speelt thuis tegen Scheveningen. Ripperda ontmoet op eigen veld Hillegom. In de vierde klasse zijn voorts vastgesteld: De MeerOG, SLTODIO, St. Pancratius —Halfweg, WilskrachtETO, De Germaan DCO, NAS—Waterloo, EHSWMS, NautilusBloemendaal, ASCLisse en TeijlingenTHB. De standen zijn als volgt: Flamingo's Leeuwarden MW DOS Emma NAC Longa Excelsior Stormvogels Roda Sport Amsterdam Go Ahead Veendam Zwolse Boys Fortuna '54 Willem II EDO SW Heracles Brabantia Sittardia Elinkwijk Rigtersbleek Heerenveen Sparta ADO Wageningen DWS Limburgia RJC EBOH Hermes DVS PSV Haarlem Alkmaar GVAV NO AD Feijenoord Vitesse Blauw Wit Enschedese B. NEC WV Eindhoven DFC HVC Enschedé VSV BW RBC Ajax Volewijckers AGOW Xerxes Graafschap Be Quick Van de Haarlemse tweedeklassers heeft slechts Animo Ready een thuiswedstrijd. Het krijgt bezoek van OBZB, dat evenals de thuisclub voor degradatie moet oppas sen. Afgelopen Zondag bracht beide twaalftallen successen, die niet werden verwacht. Het terreinvoordeel kon ditmaai de zege wel eens bij de thuisclub doen be landen. De overige tweedeklassers hebben een uit-wedstrijd. Aurora gaat op bezoek bij Amsterdam-Zuid, dat op de tweede plaats staat. Beide ploegen hebben 10 winstpun ten, doch Aurora heeft één wedstrijd meer gespeeld. Haarlem speelt in Amsterdam tegen DDV, waarvan thuis met 76 werd gewonnen. Ditmaal is de kans groot, dat DDV ïevanche neemt. Oosterkwartier moet in Zaandam van ZKV kunnen winnen. Voor de derdeklassers zijn alle thuis wedstrijden vastgesteld. Watervliet zal weinig moeite hebben met het zwakke KVH uit Den Helder. Daarentegen zijn de wedstrijden Nieuw FloraOosterpark en Sport VereentVictoria van veel belang voor de bezetting der laatste plaats. De thuisclubs zouden wel zeer teleurstellen, indien zij niet ten minste een gelijk spel behalen. In de reserve-afdeling krijgt Watervliet 2 bezoek van Roda 3, dat zonder winstpun ten naar Westzaan zal terugkeren, en Haarlem 2 moet van ZKV 3 in Zaandam kunnen winnen. DTV 2, dat een ernstige candidaat voor het kampioenschap der reserve-tweede klasse is, zal zich niet door Oosterkwartier 2 al wordt de wedstrijd dan ook in Haarlem gespeeld laten verrassen. Na een tussenruimte van slechts twee competitie-Zondagen zullen de hockeysters en hockeyers morgen in de eerste plaats weer gaan spelen voor de verschil lende bekers in de tweede of derde ronde. Bij de dames eerste- en promotieklassers wordt strijd geleverd om de wiseslprijs de Zilveren Roos. Het eerste elftal van BDHC zal om twaalf uur op eigen terrein aan de Brederodelaan in Bloemendaal, achter Zo- merzorg, in het veld treden tegen de ploeg van Groen Geel. Voor deze wisselprijs zal BDHC II in Hilversum de stick met Be Fair kruisen. Voor de in de hogere klassen spelende herenelftallen worden wedstrijden gehou den om de HTCC-beker. Alliance en Strawberries zullen van het voordeel van eigen terrein moeten profiteren om de te spelen ontmoetingen tegen respectievelijk MRHC uit Rotterdam en HHIJC II in een overwinning om te zetten. Eechtrop gaat op bezoek bij Laren II. Elftallen uit de tweede en lagere klassen spelen Zondag wedstrijden om de Amster dambeker (dames) en de J. D. Tresling- beker (heren). Bovendien komt het veteranenelftal van Strawberries voor de strijd om de gelijknamige beker om twee uur op een der velden aan de Driehuizer- kerkweg tezamen om te trachten het be zoekende team van de Gooise hockeyclub met een nederlaag huiswaarts te zenden. Het handbalprogramma voor Zondag vermeldt een aantal inhaalwedstrijden, waarvan het herenduel BeverwijkZand- voprtmeeuwen wel het felst zal zijn. Bever wijk heeft een pittige ploeg, die technisch behoorlijk mee kan en al zal de winst wei naar Zandvoort gaan, een makkelijke zege zal het toch niet worden. De Blinkertheren kunnen we wel als winnaar tippen, maar toch blijft het voor de Bloemendalers oppassen, want de Rapi- Roger Bannister, de Britse athleet die er in Mei van dit jaar in Oxford in slaagde als eerste athleet de mijl binnen 4 minuten te lopen en die bij de Europese kampioen schappen in Bern de titel op de 1500 meter op zijn naam bracht, heeft verklaard dat hij zich uit de internationale wedstrijd sport terugtrekt. Bannister deed deze mededeling op het jaarlijkse diner van de vereniging van Britse sportjournalisten in Londen. „Ik moet u het nieuws verstrekken, dat ik thans gedwongen ben het lopen van inter nationale wedstrijden eraan te geven", zei Bannister. „Sinds de Europese kampioen schappen in Zwitserland is het steeds moei lijker voor mij geworden om te kunnen trainen. En nu ik op het punt sta als arts jn een ziekenhuis te gaan werken ben ik bang dat het voortaan onmogelijk zal zijn de wedstrijdathletiek te combineren met mijn werk, zoals ik in het verleden heb trachten te doen. Ik ben er zeker van dat iedereen zal begrijpen dat ik onder deze omstandigheden reeds met het leveren van een tweede rangs prestatie lichtelijk tevreden zal zijn. En het zou verkeerd zijn, dat, wanneer ik mijn land vertegen woordig ik met een tweede rangs ver richting voor de dag zou komen". Roeiliefhebber Bannister toonde zich reeds op vroege leeftijd een veelbelovend loper. Zijn be langstelling ging echter meer naar het roeien uit en toen hij in 1946 aan 'de universiteit van Oxford medicijnen ging studeren had hij als voornaamste wens eenmaal in de acht van Oxford in de tra ditionele race tegen Cambridge te worden opgenomen. Doch men zei hem dat hij voor het roeien te licht was gebouwd1. Reden waarom hij weer naar de sintelbaan terugkeerde. Op de Olympische Spelen in Helsinki faalde Bannister volkomen. Zijn trainings methoden werden in de Britse pers scherp becritiseerd en lange tijd hoorde men vrij- Roger Bannister wel niets meer van hem. Totdat hij op de zesde Mei op de winderige baan van Ox ford de vier-minuten barrière doorbrak en als eerste athleet de „droom-mijl" liep. Tijdens de Empire-games in Vancouver versloeg Bannister na een fraaie race John Landy op de mijl, in de Nieuwe Europese recordtijd van 3 min. 58.8 sec. In Bern eiste hij in 3 min. 34.8 sec. op even fraaie wijze de Europese titel op de 1500 meter voor zich op. ditas-reserves hebben al heel wat keren voor een verassing gezorgd. In de tweede klasse lijkt ons IJmond 2 favoriet voor Concordia 3, terwijl de Blin- kert 2 zijn revancheplannen op Zandvoort- meeuweh 2 waarschijnlijk niet kan ver wezenlijken. Dames In de dames eerste klasse zijn het HOC en Rapiditas, die als hoogstgenoteerden in het veld treden tegen respectievelijk CSV en Concordia 2. Alleen achten wij die no tering niet met zoveel punten hoger dat wij verrassingen in beide gevallen zouden willen uitschakelen. Voor Rapiditas geldt vooral dat de schutterscapaciteiten danig aan de tand gevoeld zullen worden. Een volle buit voor Heemstede in de tweede klasse lijkt ons lang niet denkbeeldig, waarvan dan IJmond 2 het slachtoffer wordt. Voor De Blinkert-reserves zijn prac- tisch geen kansen weggelegd tegen de» Zandvoortmeeuwen. Naar wij vernemen is de reorganisatiecom missie van de KN-V.B. als volgt samenge steld: ir. H. F. Hopster (Den Bosch) voor zitter, H. Valkema (Leeuwarden) beiden als vertegenwoordigers van. het bondsbestuur, A. H. Martens (Den Haag) en W. J. van Voorst (Nijmegen), die de vereniging van eer ste klassers vertegenwoordigen, P. C. van Houten (Haarlem) en J. C. Cools (Maastricht) voor de federatie van 2e, 3e en 4e klassers, A. L. M. Schroder (Breda) voor de afdelingen, mr. R. W. Piek (Rotterdam) voor de regle mentscommissie van de K.N.V.B. en J. van der Meyde (Rotterdam) voor het Zaterdag voetbal. De heer L. Brunt is secretaris. Het ligt in de bedoeling, dat de reorgani satiecommissie de ontwerpvoorstellen eerst bespreekt met de belangengroepen en deze daarna in het bondsbestuur brengt. Is men eenmaal tot een afgerond geheel gekomen dan zullen de voorstellen, naar wij vernemen, op een in Mei van het volgend jaar te Am sterdam te houden buitengewone bondsver gadering worden behandeld. yywvvYY,m*rrrrr»YYYyy De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem, die Zondag in het 3 veid komen, zijn als volgt samengesteld: HAARLEM: doel: Snijders; achter: Kors en Kuys; midden Barends, Laan i-J en Dinkelberg; voor Jacob, Kamper- 3 veen, De Voogd, Brussee en Groene- veld. E.D.O.: doel: v. d. Berg; achter Berends en Bax; midden: Snijders, Koning en Vervoort; voor: Spiers, Mul, Roodse- laar, Doves en Klein. STORMVOGELS: doel: J. Venus; ach ter: Van den Oever en Post; midden: F. Venus H. Snoeks, Tol; voor: Lup- pens, Freriks, v. d. Meer, J. Snoeks en Stelling. V.S.V.: doel: v. d. Wint; achter: Schoon Wey; midden: Tielrooy, Hazeveld en Van Deursen; voor: v. d. Kuil, p Spaans, Verswij veren, Zwanenburg en De Graaf. H.F.C.: doel: Van der Lee; achter: Cor- beth en Wijkhuizen; midden: Bijle- 3 veld, Molijn en Hei-» Winter; voor: c Hans Winter, De Nijs, Moolenaar, 'p Jochemus en Oud. KENNEMERS: doel: Groot; achter: Le ft jeune, Van Luin; midden: v. d. Oute- p naar, Schaaper, v. d. Plas; voor: Jan- d sen Jr., Janssen Sr., Van Soest, Kops 8 en Mosk. g BEVERWIJK: doel: Raap; achter: Marx i en Lorjé; midden v. d. Pas, K. Min- 3 nebo en J. Minneboo; voor Springer, Van Zutphen, Bouvré, Ketting Jr. en Van Lint. ocooooccooocooooococcooor<yy"/>Doooooooooooooocooccor'?'COOO Louis Henno, voorzitter van de voetbal club Lille, heeft enkelg mededelingen ge daan over de toestand, waarin zijn club door het vertrek van Van der Hart verkeert. De financiële situatie van Lille is gezond, aldus de heer Henno, maar wij moeten voorzichtig zijn. Daar dwingt ons ook het geval Van der Hart toe. Deze speler behoort aan onze club. Een transfer van 12 millioen francs (onge veer f 120.000.is voor hem gevraagd en de heer Brunt, secretaris van de K.N.V.B., heeft die som exhorbitant hoog gekwali ficeerd. Maar wij niet. De verklaring van de heer Henno hebben wij aan de secretaris van de K.N.V.B. voor- geltegd, die als volgt reageerde: Als men praten wil, dan zullen wij daar ADVERTENTIE BS DOUWE EGBERTS heus niet negatief op reageren. Maar een bedrag van f 120.000 kan toch heus niet als „redelijk" worden beschouwd, om met de woorden van de heer Henno te spreken. Houdt Lille aan die som vast, dan zijn even tuele nieuwe besprekingen bij voorbaat al mislukt. Het elftal van de oud-internationals voor de wedstrijd tegen HFC op 1 Januari is als volgt samengesteld: doel: Halle; achter: Mö- ring en Pellikaan; midden: Biesbrouck, Paauwe en Stijger; vóór: Mijnders, Smit, Roozen, Van Dijk en Drager. Reserves zijn: Van Gelder en Stroker. Nadat de voorbereidende werkzaamhe den voor de Olympische Spelen in Mel bourne eerst door een staking van de ar beiders vertraging hadden ondervonden, heeft de hevige regenval van de laatste weken de organisatoren opnieuw voor moeilijkheden geplaatst. Naar men hoopt de verloren tijd in te halen en einde 1955 klaar te zijn met de voornaamste werk zaamheden. Met de bouw van extra tribunes in het cricketstadion hoopt men eind 1955 gereed te zijn. Deze nieuwe tribunes bie den plaats aan ongeveer 46.000 toeschou wers. Het zwemstadion, waarvoor de kos ten op 240.000 pond sterling (f2.500.000) geschat worden, zal vermoedelijk qjnd Februari 1956 klaar komen. Het athleten- dorp, waar 780 huizen worden gebouwd, is bijna klaar, voor de zesduizend sport lieden uit zeventig landen. Luitenant-generaal Bridgeford, voorzit ter van het Olympisch organisatie comité, heeft medegedeeld dat aan elk der deelne mende landen menu's zullen worden ge stuurd met het verzoek om suggesties voor eventuele wijzigingen, zodat met de wen sen van de athleten (als groep) rekening kan worden gehouden. De indeling van na tionale groepen op grond van hun eet gewoonten en hun smaken laat twaalf verschillende combinaties zien met voor elke groep een aparte eetzaal en een aparte keuken. De teams mogen echter, indien zij dit wensen hun eigen koks meebrengen. Voorlopig wordt rekening gehouden met twintig verschillende soorten warme en koude dranken en tien verschillende soor ten brood. Naar raming zal er in dit Olym pische dorp, dat vijftig hectare groot is, per dag tweeduizend kilo vlees nodig zijn, meer dan achtduizend flessen melk en ruim drieduizend kilo groenten. Sterke dranken zullen er niet worden geschonken; wel bier en wijn. Olympische dorp Ondanks geharrewar bij de voorberei ding tot de opbouw van het Olympische dorp, heeft de Victoriaanse huizen-com missie verklaard dat het dorp op „inter nationaal peil" zal staan met 780 stenen en betonnen huizen, voorzien, van electrisch licht. Er komen verder kap- en scheer- salons, een stomerij, een schoenmakerij, banken, een postkantoor en een hele win kelwijk. Verder komen er drie trainings velden, en „sauna"-badhuizen (voor de Finnen). Het „Olympisch vuur" wordt drie we ken vóór de aanvang der Spelen in een mijnlamp (aangestoken door de stralen der zon) van Olympia in Griekenland naar Athene gebracht door estafette-lopers. De mijnlamp is aan het Olympisch comité ge schonken door het comité van het Saarge- bied. Van Athene wordt zij per vliegtuig naar Cairns in Noord-Australië (Queens land) gebracht en vandaar door 2750 lopers over een afstand van bijna vierduizend kilometer naar het Zuiden, naar Melbour ne. Volgens generaal Bridgeford is dit de grootste afstand, die ooit in de historie van de Olympische Spelen werd afgelegd. Er worden tenminste tienduizend be zoekers van overzee verwacht. Het Olym pisch Comité heeft toegezegd dat er voor iedereen behoorlijke acommodatie zal zijn. Dat lijkt een moeilijk vervulbare belofte, want de waardering van de Australiër voor accommodatie verschilt van die van bij voorbeeld de Nederlander. Het aantal be schikbare bedden in de hotels (500 hotels in Melbourne) is in elk geval niet groot genoeg. Maar er zijn thans drie nieuwe hotels in aanbouw en een vierde met 600 kamers zal voor het begin der Spelen ge reed zijn. Velen zullen niettemin onderdak moeten vinden bij particulieren. 2.250.000 kaarten In April wordt de reservering van plaatsen voor alle programma's der Spelen geopend. Men kan daarvoor terecht bij de agenten die het Olympisch Comité in Ne derland heeft aangewezen. Er worden in totaal 2.250.000 toegangskaarten gedrukt. Lt. gen. Bridgeford heeft verteld dat de uitzonderlijke ligging van Australië invloed uitoefent op het aantal deelnemers van verschillende landen. Vietnam bv. zendt 50 athleten (tegen 10 in Helsinki), Thailand 53 (tegen 20), Singapore 61 (tegen 10), Indonesië 40 (te gen 20), Hongkong 30 (tegen 10), Ver. Staten 295 (267). Zweden 82 (261), Zwit- Luitenant-generaal Bridgeford, uitvoerend hoofd van liet Olympisch organisatie comité (ïinks) met de ontwerper van het Olympisch aanplakbiljet, de 42-jarige ■Richard Beck en een exemplaar van het biljet dat spoedig over de gehele wereld zal worden verspreid. seriand 30 (184), Oostenrijk 25 (142), Nederland zou met 52 deelnemers uitko men tegen 130 in Helsinki. Voor de zestien verschillende sporten komen achthonderd journalisten en meer dan honderd radio-verslaggevers. Dezer dagen geeft de PTT een nieuwe postzegel uit, speciaal voor post naar het buitenland. Daarmee krijgt het Nederland se publiek het eerste werkelijke contact met het Olympisch tournooi. Na een zeer matige wedstrijd is Antilopen er gisteravond in geslaagd een kleine zege te behalen tegen I.H.J., dat vóór de rust de overwinning reeds volkomen veilig had kun nen stellen. In deze tweede helft verzette de ploeg van Jonker echter de bakens en heeft deze zege voornamelijk te danken aan Veenenbos, die weer voor het eerst mee speelde en zowel verdedigend als aanval lend zeer goed spel liet zien en bovendien bijzonder schotvaardig bleek. Aanvankelijk gir.g de strijd volkomen ge lijk op en nadat beide teams om beurten de leiding hadden, gaf De Sander I.H.J, bij het ingaan van de rust een kleine 1915 voor sprong. Ook de tweede helft gaf een oorspronkelijk overwicht van I.H.J. te zien, doch Antilopen kwam terug en nam door Jonker eerst een 25-24 voorsprong die zelfs uitgroeide tot 35- 25. Ook de I.H.J.'ers zaten echter niet stil en nadat Struwer fraai voor I.H.J. de achter stand tot 35-31 had verkleind oordeelde coach Kwakkestijn het raadzaam time-out te vra gen. Direct resulteerde dit in een doelpunt na de hervatting, zodat de laatste drie mi nuten een veilige 37-31 voorsprong voor An tilopen op het scorebord gaf. Ook nu liet I.H.J. zich weer verleiden tot het verwaarlozen van de verdediging, waar van Antilopen dankbaar profiteerde en de eindstand op 41-33 bracht, waarbij moet worden aangetekend dat in deze laatste fase I.H.J. bijzonder ongelukkig was met de doel pogingen. Ook nu was De Sander bij I.H.J weer de topscorer met 18 punten; Veenenbos bleek het schotvaardigst bij Antilopen me' nip*: minder dan 16 punten. De volledige uitslagen van Vrijdagavond waren: Dames: Rapiditas 2S C. Haarlem 2 7-13: Antilopen 3The Tyohoons 3 6-22; The Ty phoons 1Schoten Giants 1 12-19. Heren: Antilopen 1—I.H J. 1 41-33; HOC 2 S.C. Haarlem 3 31-14: ZBVS 2—The White Stars 3 18-32; The Typhoons 3Ilarlem Tigers 2 25-18. Junioren (meisjes): HOC AS.C. Haarlem 24-5. KAULISCH OPVOLGER VAN NAUSCH. Het bestuur van de Oostenrijkse Voet balbond heeft besloten als opvolger van Walter Nauscb als bondscoach de voorzitter van de scheidsrechtercommissie Hans Kau- lich aan te wijzen. Naar wij vernemen is de heer P. C. van Houten door de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond candidaat gesteld in de vaca ture H. J. Slingenberg als bestuurslid van het Nederlandsch Olympisch Comité. De heer Slingenberg heeft als zodanig bedankt in verband met zijn werkzaamheden. De candidaatstelling voor het bestuurslid maatschap van het N-O-C. is reeds gesloten en aangezien de heer P. C. van Houten als enige candidaat voor deze functie is voor gedragen kan aangenomen worden dat hij als zodanig op de algemene vergadering van het Olympisch Comité op 18 December in Den Haag te houden, wordt benoemd. De heer P. C. van Houten, die bij de Hol- land-Amerika Lijn een belangrijke functie vervult, is een bekende figuur in de Neder landse sportkringen. In vroeger jaren heeft hij talrijke seizoenen als scheidsrechter van de K.N.V.B. gefungeerd en vele tweede klas se competitiewedstrijden geleid. Sedert Juni 1947 is hij voorzitter van H.F.C. Een jaar daarvoor werd hij benoemd tot vice-voor- zitter van de Nederlandse Cricket Bond. Voor hei N.O.C. heeft hij uitstekend werk gedaan in zijn functie van voorzitter van de adviescommissie voor technische zaken. De heer Van Houten is lid van de urgentie commissie van de K.N.V.B. en heeft tevens zitting in de reorganisatiecommissie van deze sportbond, een commissie welke de toekomstige status van de K.N.V.B. helpt voorbereiden. ZWEDEN—NEDERLAND De landen- wedstrijd Zweden-Nederland voor amateur boksers, die in de Erikdalshallen in Stock holm is gehouden, is door de Zweedse ploeg gewonnen met 6-4. De uitslagen van de partijen voor de der de ronde van het kampioenschap van Ne derland hoofdklasse groot biljart bandsto ten luidden: Metz Popeijus Teegelaar Eichelsheim Sweering Kruythof Van Oosterhoui Mol Kruythof Eichelsheim Metz Mol Teegelaar Popeijus Van Oosterhout Sweering 150 47 33 3.19 123 47 13 2.61 150 24 24 6.25 98 24 19 4.03 150 46 23 3.26 116 46 11 2.52 150 27 22 5.55 97 27 25 3.59 150 53 14 2.83 143 53 13 2.69 150 32 30 4.68 146 32 22 4.56 150 31 35 4.83 80 31 12 2.58 150 35 22 4.28 87 35 20 2.77 Een van de meest bekende Nederlandse zwemmers, Piet Ooms, viert vandaag zijn zeventigste verjaardag. Ooms is een van de grondleggers van de lange baansport in Nederland geweest. Rond de eeuwwis seling behaalde hij reeds op jeugdige leef tijd vele successen. Toen hij 10 jaar was won hij zijn eerste wedstrijd en op achttienjarige leeftijd won hij zijn eerste Nederlandse kampioenschap over 80 meter buikzwemmen. Hij gebruikte daarvoor de zogenaamde Spaanse slag. Een jaar later had Piet Ooms alle Nederlandse records 40 meter, 80 meter, 240 meter, 600 meter en de Engelse mijl gebroken en won tevens alle kampioenschappen. In totaal prijken in zijn prijzenkast 18 kam pioensmédailles. Hij verbeterde 42 maal een Nederlands record. Omstreeks 1910 begon zijn zegetocht door Europa: drie maal winnaar van de Traversée de Paris, eerste in de zeezwem wedstrijden Le HavreTrouville (over een afstand van 32 km), „Viliefranche Nice (12 km), de wedstrijd dwars door Londen over 27 km enz. EnkhuizenSta voren zonder Afsluitdijk en dus met zeestromen was voor hem en zijn mak kers een „uitje". Piet Ooms was ook een van de eerste Nederlanders, die waterpolo gingen spelen. In 1899 werd de eerste competitie gehou den. waarbij HVGB won voor Het IJ. R.Z.C. en D.J.K. Maar van 1900 tot 1910 was de landstitel steeds voor D.J.K. met Piet Ooms. Zes maal werd hij in het Ne derlands zevental opgesteld. Té snel. In de wedstrijd ViliefrancheNice ge beurde het hem, dat een der leden van de jury voor de wedstrijd vroeg of hij niet zo hard wilde zwemmenIn de wedstrijd lag Ooms na 8 km ongeveer 20 minuten voor en zag toen plotseling de Juryboot voor zich. Hij moest wachten op de rest van het veld Behalve aan het zwemmen de oud kampioen is erelid van DJK heeft hij ook zijn hart verpand aan roeien, biljarten hij speelt nog in de competitie van de KNBB en vissen. De hoofdschotel van de vierde winter- meeting in het Hilversumse Sportpark wordt Zondag niet verzorgd door de crack- rijders, maar door hun leerlingen, die el kaar het kampioenschap 1954 zullen betwis ten. Het pleit voor de bekwaamheden van de jongelui, dat zij in deze belangrijke proef de beschikking krijgen uit het beste paar- denmateriaal, dat op het ogenblik in de baan is te brengen. Een keuze uit het 9-tal deelnemers is niet eenvoudig, temeer daar de grootste pretendent voor dit kampioen schap, Nellie Gregor, 20 en 40 m voorgift moet geven. Haar overtuigende verrichting van afgelopen Zondag was echter zo goed, dat zij haar handicap ïoet kunnen inlopen. De eindstrijd met haar en Pearl Spencer, Our Volann en Playsier zal echter uiter mate spannend zijn. In de IJzel-prijs staat de toekomstige klas se tegenover elkaar. Hiervan wordt als de winnaar gezien Odylie Spencer, die met haar schier onbegrensde uithouding de min der sterke Octavianus K en Maaike van IJniuiden de baas zal kunnen blijven. De outsider in dit gezelschap is Querie. Geersen, die dit seizoen reeds 135 persoon lijke overwinningen ..oekte, zal deze keer zijn slag in de eerste nummers moeten slaan. Met Ruth Buffington, Royal Heny en Ro bert G zijn de snelste paarden van het ope ningsnummer genoemd. Daar Ruth Buffing- ton al meermalen in de eindstrijd het on derspit heeft moeten delven door haar ge brek aan uithouding, valt ook nu de keuze op Robert G, vóór Royal Heny en Ruth Buf- fington. In de Hagel-prijs heeft de Neder landse kampioen echter in Scita Donum het grootste kanspaard, vooral als hij de onstui migheid van de merrie weet te bedwingen. Sil-ilia Hollo en Saratoga zijn de rivalen. Het ziet er eveneens naar uit, dat de tra ditionele serie-draverij de neus van Geer sen eveneens voorbij zal gaan. De keuze in dit 27 paarden tellende nummer valt op Rosa B. die in Hilversum zeer trouw loopt. Voor de plaatsen komt de keuze van Geer sen uit een 5-tal dravers ;n aanmerking, ge- vol fd door Sunshine. Quick P en Monsieur Hnllo. De tweede zege kan stal Leeuwenkamp boeken met René M in de Thialfprijs, waar in zonderling genoeg de concurrentie voor deze hengst niet groot is. De sterke Ruby Spencer zal evenmin als Quitewell S deze favoriet kunnen houdpn. In verband mef het grote aantal deelne mers is de Mist-prijs al bij voorbaat ge- solitst In de eerste afde'ing behoeft de Brabantse merrie Rosanmnde slechts haar orestatie van vorige week te herhalen om het gehele veld haar hielen te laten zien. Quality F en Soeedy Ladv zijn de andere candidaten In de twede afdeling wordt de keuze moeilijker, daar hierin de favoriet zich wel een* laat verleiden tot terreinkos- tende galonsprongen. Blijven deze echter Zondag achterwege dan wordt Queen Bonni als eerste aan de finish verwacht. Faalt zij echter dan zullen Querida Donum en Ro- tecta de ere-plaatsen bezetten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11