Algemene Vergadering verwierp Indiase compromis-resolutie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw-Guinea zonder meer van de agenda afgevoerd Positie van Kabinet Indonesisch verzwakt „Er zijn mensen niet meer op die heus liever straat komen" Prijzen Diplomatieke zege voor Nederland in de UNO Verhoging melkprijs in het Westen uitgesteld Pastoor mr. J. W. Keij: Prestigeverlies tegen over oppositie Molotov voorziet een bewapeningswedloop Het woord is aan. Oceaanstoring onderweg -Se s 1 1 0 0 69e JAARGANG No 132 ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 286 Stille armen: de nood binnenshuis houden Frankrijk gewaarschuwd tegen ratificatie Parijse accoorden Voor de Stille Armen Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de KONING VAN ZWEDEN heeft gis teren te Stockholm de Nobel-prijzen voor natuurkunde, scheikunde, geneeskunde en physiologie en letterkunde uitgereikt. Vol gens traditie gebeurt dat op de sterfdag van de schenker, Alfred Nobel, die in 1896 is overleden. Niet alle bekroonde geleer den waren aanwezig en de winnaar van de prijs voor litteratuur, Alfred Heming way, had ook verstek moeten laten gaan, omdat hij nog niet hersteld is van de ge volgen van een vliegtuig-ongeluk. Maar goed, de Amerikaanse gezant nam voor hem de prijs in ontvangst en voor de Duitse professor Bolthe (natuurkunde) deed dat zijn dochter. Die prijs werd ove rigens gedeeld met een andere Duitse ge leerde, die er wel was. Alles geschiedde met grote plechtigheid en praal dat is ook traditie en de Zweedse koninklijke familie werd niet alleen door het staats hoofd zelf maar ook door de Koningin, de prinsessen Sybille en Margaretha en de prinsen Wilhelm en Bertil vertegenwoor digd. Dit alles moet wel grote indruk op alle aanwezigen hebben gemaakt. Maar de Nobelprijs voor de Vrede is dit jaar niet toegekend. Verleden jaar wel, namelijk aan prof. Schweitzer, die pas onlangs zijn rede te Oslo kon komen houden te Oslo, want deze prijs wordt door een commissie uit het Noorse parlement toegewezen en die toen diep-treffende woorden heeft ge sproken. Maar dit jaar is de Vredesprijs niet toe gekend. En hij is toch wel de belangrijkste van alle: de meest kenmerkende voor de toestand waarin de mensheid verkeert, voor de vorderingen in ontwikkeling en beschaving die zij heeft gemaakt, voor de mate van wijsheid die zij verworven heeft. Het is dus een treurig verschijnsel als men niemand ziet die men de Vredesprijs kan toekennen, niemand die zich in het afgelopen jaar voldoende onderscheiden heeft „op het gebied van de verbroedering der volken, de afschaffing of verminde ring der staande legers en de totstand koming van vredescongressen". Men moet die formulering natuurlijk een beetje ruim nemen; zij is wat ouderwets en vooral niet „bij" in de grote ontwikkeling der mo derne oorlogsmiddelen. De „staande le gers" vormden nog de critieke kern toen die formule, ruim een halve eeuw geleden, werd opgesteld. Hun aanduiding klinkt nu ouderwets. Er zou nu beter over A-bom men en H-bommen en raketprojectielen en biologische en chemische strijdmidde len gesproken kunnen worden. De ont wikkeling der natuurwetenschappen is inderdaad zeer groot geweest sinds Alfred Nobel's dood; groter dan zelfs hij kon voorzien. En zo snel dat men geen enkel jaar de toekenning van prijzen, daarop betrekking hebbend, meer hoeft over te slaan. Maar wèl die van de Vredesprijs. De Vredesprijs is al vele malen overgeslagen, niet alleen in oorlogstijd maar ook daar buiten. Zoals nu. De wereld verkeert sinds enkele maanden in een van die uiterst- zeldzame perioden, waarin nergens oorlog woedt, hetgeen allerminst wil zeggen dat het gevaar ervoor ontbreekt. Ge zoudt kunnen zeggen dat dit een tijdstp moest zijn, waarop in het bijzonder met volle kracht voor de vrede moest worden ge werkt. Gij kunt dit wel zeggen, maar het is niet zo. Natuurlijk zijn er wel mensen die het persoonlijk pogen te doen, maar hun werk vindt te weinig weerklank en te weinig steun; zij bereiken te weinig in een zowel in het Westen als in het Oosten daarvoor te weinig toegankelijke sfeer. Ongetwij feld komt daarom geen van hen voor de Nobelprijs voor de Vrede in aanmerking. Een hunner heeft pas nog zijn stem doen horen in het Britse Lagerhuis. Hij is de linkse Labour-afgevaardigde. John Mc- Govern. Ik wil helemaal niet beweren dat hij nu juist de man zou zijn die ooit voor de Nobelprijs in aanmerking zou komen. Maar wel zei hij in zijn rede tij dens het debat over de Troonrede: „Het Marxistische gezegde, dat het ka pitalisme de kiemen van zijn ondergang in zich heeft, is welbekend, maar dit kan evenzo van het communisme gezegd wor den en daar kan alleen verandering in komen door verder gaande revolutie. Ik ben van mening dat een morele revolutie het antwoord is op de vraag, hoe wij de meesheid kunnen redden van de afgrond waarheen zij afglijdt. Ik beken dat ik hef tig anti-communist was, maar thans ben ik dat niet meer, wegens de verandering die zich in mijn eigen hart en mijn levens opvatting heeft voltrokken. Ik verwacht het van een hogere ideologie, die een be roep op de mensen doet inplaats van op het brute systeem van haat, angst en ter reur, dat het communisme voortbrengt. Het heeft geen zin te trachten, het com munisme door anti-communistische aan vallen te verslaan. Er moet een betere ideologie zijn, zodat de mensheid kan zeg gen: Hier is iets beters dan wat door de communistische wereld wordt aangeboden en het is iets dat het bederf kan tegen houden. De morele maatstaven van Mo rele Herbewapening gaan boven gods dienstige verschillen uit. De mensen kun nen God dienen op hun eigen manier en toch een eenheid vormen rondom de mo rele en geestelijke krachten die Morele Herbewapening voortbrengt; zij kunnen al hun verschillen en ruzies vergeten en over de hele wereld een massief front vormen. Het oorlogsgevaar ontstaat door het feit dat de communisten voor een nieuwe we reld strijden met de vei-keerde wapenen. Zal die wereld beheerst worden door haat, vrees en verbittering en het God-loze communisme of zal het een wereld zijn waarin morele en geestelijke beginselen de mensheid bezielen en onder Gods lei ding tot groter hoogte voeren?" Dit citeer ik uit de rede van John Mc- Govern, op 6 December in het Britse La gerhuis. De conservatief Richard Wood viel hem bij in zijn overtuiging, dat een positief nieuw denkbeeld nodig is en be tuigde McGovern zijn diepe respect. Ik geef u deze gedachten door ter overden king. R. P. In tegenwoordigheid van vele leden van het corps diplomatique heeft burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz Vrijdag middag in het Cenrtaal Museum der ge meente Utrecht de tentoonstelling ,.De Ma donna i.i de Kunst" officieel geopend. NEW YORK (United Press/Reuter) Nederland heeft in de UNO een be langrijke diplomatieke overwinning behaald, toen de Algemene Vergadering de resolutie van de politieke commissie verwierp, welke het Nedenands-Indo- nesisch geschil over West-Nieuw-Guinea op de agenda gehouden zou hebben. De vergadering besloot, door middel van drie op elkaar volgende stemmingen over de verschillende delen-van de Indiase resolutie welke op 30 November door de politieke commissie was aanvaard, haar oordeel uit te spreken ten gunste van Nederland. Volgens de resolutie zou de Algemene Vergadering de hoop uitspreken, dat de regeringen van Nederland en Indonesië hun geschil, over wie West-Nieuw-Guinea zal bezitten, onderling regelen. Hierdoor zou de onenigheid over het een na grootste eiland in de wereld automatisch het vol gend jaar opnieuw op de agenda zijn geplaatst. D© drie stemmingen waren als volgt: 34 tegen 21 stemmen voor de inleiding op de resolutie: 34 tegen 23 bij de hoop, dat de beide landen door zullen gaan met te trachten naar middelen te zoeken voor een vreedzame oplossing en tenslotte 33 tegen 23 stemmen voor de bepaling, waarbij de kwestie opnieuw in 1955 in de Algemene Vergadering gebracht zal worden. Bij alle drie de stemmingen miste de uitslag de twee-derde meerderheid welke noodzakelijk zou zijn. Voorzitter Van Klef- fens maakte daarop bekend, dat stemming over de resolutie als geheel onnodig was, aangezien reeds over ieder onderdeel daar van gestemd was. Zowel Nederland als Australië konden met de uitslag zeer tevreden zijn. Can berra had reeds gewaarschuwd, dat het geen verandering in de politieke situatie op Nieuw Guinea zou toestaan. De Neder landse en Australische delegaties hadden onder hun collega's al het mogelijke ge daan om op onopvallende wijze steun voor Nederland te verkrijgen. India en zeven andere landen hebben getracht de com promis-resolutie aangenomen te krijgen. Onmiddellijk na de stemming legde de Indonesische afgevaardigde Soedjarwo een verklaring af, waarin hij ondermeer zeide, een zeker aantal delegaties precies vol doende om zulks te doen heeft de Al gemene Vergadering verhinderd ook maai de hoop uit te Spreken, dat de beide re geringen hun uiterste best zouden doen een vreedzame oplossing voor deze kwes tie te vinden in overeenstemming met het UNO-Handvest. Deze landen hebben on getwijfeld een ernstige verantwoordelijk heid op zich geladen. De onenigheid zal voortduren en misschien wel een ernstige situatie scheppen. Men heeft ons zelfs een zekere morele aanmoediging onthouden. Dit is nu de realiteit van machtspolitiek in onze hedendaagse wereld. Het is niet gemakkelijk voor zijn vrijheid te vechten, evenmin als het eenvoudig is tegen kolo nialisme te strijden, zelfs niet in deze verheven vergadering. Zij mogen erin zijn geslaagd een bepaalde resolutie op een dood spoor te helpen, doch zij zullen hier in niet slagen bij de volken van West- Nieuw-Guinea. Met of zonder hulp van de UNO zal de Indonesische regering naar een vreedzame oplossing blijven zoeken. Ik hoop, dat het mijn regering gegeven zal zijn hierin ten volle te slagen, aldus Soejarwo. De Nederlandse afgevaarigde Von Bal- luseck zeide, dat al scheen de i-esolutie in onschuldige woorden opgesteld, zij in feite een ontoelaatbare verkaveling was van een rechts-vraagstuk of de uitdrukking van een vrome wens. die niet in vervul ling kon gaan. Hij herinnei'de eraan, dat Indonesië in 1952 had geweigerd de aan gelegenheid voor te leggen aan het Inter nationale Gerechtshof. Wanneer men het gebied blindelings aan Indonesië zou over dragen zou men de 700.000 inwoners be roven van ieder recht over eigen politieke toekomst te beslissen. De Australische afgevaardigde, Sr Percy Spender zeide: dit heeft niets te maken met een resolutie aangaande een koloniale kwestie: Deze resolutie, deze problemen houden verband met de overdracht van grondgebied. Door deze resolutie aan te nemen zou men voor die overdracht geen oplossing gevonden hebben. Het aannemen van de resolutie zou niet alleen ernstige gevolgen voor Indonesië en Nederland, maar ook voor Australië met zich ge bracht hebben. De status quo onder Ne derlands bestuur zal in West-Nieuw-Gui nea woi-den gehandhaafd en wanneer de UNO er zich mede zou hebben bemoeid, zou het slechts grotere moeilijkheden heb ben veroorzaakt en zou Indonesië zich hebben gesterkt gevoeld haar eisen niet te laten varen. India en Birma spraken zich sterk uit voor aanneming van de resolutie. De afgevaardige van India zeide: „Voor mijn delegatie zowel als voor de afge vaardigde van die landen, die het kolo niale bewind hebben ondervonden, is de kwestie van Westelijk Irian de uitban ning van de laatste overblijfselen van het kolonialisme in Azië, zodat alle oude ani mositeit en bitterheid tussen Oost en West in dat deel van de wereld zullen kunnen worden weggenomen." Hij merkte op, dat het de ironie der geschiedenis is, dat de koloniale mogendheden, die hun gezag begonnen en voortzetten met behulp van een politiek van „verdeel en heers", uit eindelijk hebben bereikt, dat zij de lan den, die zij wensten te vei-delen, hebben verenigd en zodoende de voorwaarden hebben geschapen voor hun eigen onder gang. Brazilië, Canada, Chili, China, Domini caanse republiek, Israël, Nicaragua, d.ie zich in de politieke commissie van stem ming onthielden, hebben in de Algemene Vergadering tegen de resolutie gestemd. Peru, dat in de politieke commissie voor stemde^ stemde tegen. Guatemala, dat zich in de politieke commissie voor de reso lutie uitsprak, onthield zich van stemming. De Algemene Vereniging voor Melk- voorziening te 's-Gravenh'age deelt mede, dat haar advies om ingaande Maandag in Westelijk Nederland de consumptiemelk prijs te verhogen, inmiddels is achterhaald door op haar uitgeoefende aandrang om deze prijsverhoging korte tijd uit te stel len. Dit houdt verband met de in regerings kringen in behandeling zijnde garantie- en verrekenprijs welke voor 1954-1955 voor melk zal. gelden. De Algemene Vereniging van Melkvoor- ziening meent aan deze aandrang gevolg te moeten geven. Binnen weinige dagen zullen nadere mededelingen worden ge daan. Naar wij vernemen staat het vast, dat de melkprijs Maandag ook niet zal worden verhoogd in de stad en provincie Utrecht. In vrijwel het gehele gewest en ook in de Rijnstreek is de melkbezorging gesa neerd, zo werd medegedeeld. Aangezien hier de sanering al geruime tijd geleden is ingevoerd, is de kostenbesparing die dit distributie systeem oplevert al zodanig doorgewerkt, dat in de genoemde gebieden niet zal behoeven te worden overgegaan tot verhoging van de melkprijs. Wij kunnen onze sociale voorzieningen nooit zo voortreffelijk maken, dat er nie mand meer is die in de zorgen zit. Juist in de hoeken, waar de beste maatschappe lijke zorg nog langs strijkt, vindt men de stille armen. Dat komt voornamelijk door het karakter van deze groep: het zijn stille armen; de omgeving kent de om standigheden, waaronder zij leven niet". Dit zei ons pastoor mr. J. W. Keij van de Oud Katholieke Kerk te Haarlem, en hij voegde er aan toe: „wanneer ik dat in mijn kleine gemeente hier al tegenkom dan is er alle reden om aan te nemen dat ook zeer velen daarbuiten er niet in slagen de eindjes aan elkaar te kopen, hoeveel moei te zij zich daar ook voor geven". (Van onze correspondent in Djakarta) De verwerping in de UNO-Assemblée van de Indiase compromis-resolutie over Nieuw-Guinea, viel samen met de behan deling in het- Indonesische parlement van de motie van wantrouwen tegen het kabi net,, welke was ingediend door de opposi tie, die niet accoord kon gaan met de wijze van herschikking in het kabinet, door premier Ali Sastroamidjojo doorgevoerd als gevolg van de ernstige critiek der opposi tie op het financiële en economische be leid der regering. Hoewel tussen de regeringspartijen en de oppositie geen verschil van mening be staat over de Indonesische eis inzake Nieuw-Guinea en de oppositie zelfs kort geleden nog verklaard heeft, wat betreft Irian, geheel achter het kabinet te staan, beschouwen politieke waarnemers te Dja karta de beslissing van de UNO-Assemblée toch als een verzwakking van de positie van het huidige kabinet. De claim op Irian wordt immers be- schouwd als een der eerst te verwezen - lijken programmapunten van het kabinet- Ali. En dit weegt temeer omdat Indonesië reeds had afgezien van de stemming over de eigen, en verder gaande, motie. Dat nu óók nog .de gematigder resolutie der acht landen de vereiste twee-derde meerder - heid niet heeft kunnen behalen, zal te Djakarta als zeer pijnlijk worden gevoeld, juist ook omdat blijkens de uitlatingen van politici en pers de verwachting werd gekoesterd dat de Assemblée deze resolutie wel zou aanvaarden. Voor de regeringspartijen is een belang rijk propagandapunt voor de op handen zijnde verkiezingen thans verloren gegaan, omdat, indien te New York succes was be reikt, met de als een nationale claim ge stelde Iriam-eis, dit krachtig tot de kie zers zou hebben gesproken. „Kalm blijven" (ANETA) Minister-president, dr. Sastroamidjojo verklaarde tegenover PIAneta: „De uitslag is voor mij niet al leen teleurstellend, maar zij is ook betreu renswaardig". Het kabinet zal Zondag avond in een speciale zitting bijeenkomen, om de kwestie West-Irian te bespreken: Onze pogingen om West-Irian te doen terugkeren tot. het grondgebied van Indo nesië, zijn niet beëindigd. Dr. Sastroamid jojo zeide: „Ik verzoek het volk bij het vernemen van dit teleurstellend bericht kalm en rustig te blijven". De Ierse hoofdstad Dublin is getroffen door ernstige overstromingen. Meer dan 2000 gezinnen werden dakloos. Twee bruggen werden vernield, honderden huizen moesten ontruimd worden. Foto links: Politiemannen brengen kinderen in veiligheid. Zij waden tot hun middel door het water. Foto rechts: een veehouder tracht een koe van de verdrinkingsdood te redden. Met belangstelling worden zijn pogingen gadegeslagen door een familie, die het hogerop heeft gezocht. Dat het vaak niet eens gemakkelijk is, deze zorgen binnenshuis te houden bleek ons uit een andere opmerking van pastoor Keij: „er zijn ouders, die zich alle moeite geven om hun kinderen netjes voor de dag te laten komen. Maar het is het één of het ander. Zij komen zélf vaak zo slecht in de kleren te zitten, dat men ze opvallend wei nig meer op straat ziet. Zij blijven zo veel mogeiyk thuis zitten, daar voelen zij zich veilig, want de buitenwereld heeft er niets mee te maken, dat zij zulke zorgen heb ben". Niets. En als zij merken, dat de aandacht van een ander er wel door getrokken is, dan schrikken zij een beetje. „Dat gebeurt je vaak. Je bent bij deze mensen en je hooi't dat ze nu nèt dat ene ziektegeval met al die zorg en die dure medicijnen gehad hebben en dat er nu wéér een zieke is. Het één volgt op het ander. En als je dan je oren spitst clan zien ze al dat je over hulp zit te piekeren en zij schrikken: zó hebben zrj het niet bedoeld, laat de pastoor dat nu vooral niet denken. Zó erg is het nu ook weer niet. We houden het heus wel drijvende..:..." „O, ja, zeker", zegt pastoor Keij, „ze houden het wel drijvende. Maar het meubi lair is tot op de draad versleten en wat er aan de kapstok hangt is ook niet veel zaaks meer". „Kijk, déze gezinnen, die veel talrijker zijn dan men in deze tijd van welvaart ge neigd is te denken, verdienen alle aandacht voor onze Kerstinzameling. Hier vinden we nog een gelegenheid voor een persoon lijke daad. Geen wetgeving of organisatie kan zo geperfectionneerd worden,-dat zij alles bestrgkt. Er blijft een kans voor ons. Alles wordt machinaler, rationeler en mas saler maar hier vinden' wij nog een prachtige gelegenheid om persoonlijk en direct iets te doen voor een medemens, die in het hoekje zit waar de slagen vallen. Dat geeft glans aan deze Kerstinzameling. Persoonlijk, zeg ik, maar tevens: anoniem. Men hoeft evenmin te weten wie w ij zijn als wie zij zijn. die wij willen helpen. Dat persoonlijke karakter van deze hulp zien we zo prachtig in de kleine bedragen in de verantwoording. De grote zijn natuurlijk niet minder welkom, integendeel, we heb ben ze hard nodig, maar in die kleintjes komt de persoonlijke daad het duidelijkst naar voren. Er zijn zoveel mensen, die in dividueel meedoen, ofschoon zij het zelf óók maar nauwelijks kunnen missen, en dat doet je goed Pastoor Keij vestigde nu de aandacht op gezinnen, die voor onverwachte en grote uitgaven komen té staan en daaraan het allernoodzakelijkste moeten opofferen, maar hij voegde daar aan toe, dat er ook andere categorieën onder de stille armen zjjn, waarbij vooral de bejaarden een grote plaats innemen. Velen hunner kunnen slechts het hoog nodige kopen, maar aan iets dat hun oude dag nog enige fleur geeft, komen zij niet toe. Het is goed. dat onze aandacht weer eens op onze medemensen gevestigd wordt. MOSKOU Reuter/A.F.P.) De Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, heeft op een vergadering in de Moskouse zuilenhal ter herdenking van de tiende verjaardag van het Frans-Sovjet-Russische verdrag van bondgenootschap en vriend schap, verklaard ^dat bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten de Sovjet-Unie zou dwingen, maati'egelen te nemen, niet min der geweldig dan de groeiende krachten van het Westen. „De Sovjet-Unie, de Chi nese Volksi-epubliek en de Volksdemocra tieën beschikken over een zodanige men senmacht en genieten een dergelijke steun in het buitenland, dat geen macht ter we reld onze vooruitgang op de verkozen weg naar een socialistische beschaving zou kunnen tegenhouden". Hij gaf een koude douche aan het voorstel van premier Men- dès-France inzake een conferentie dei- grote vier na de ratificatie, hoewel hij zulk een bijeenkomst niet zonder meer van de hand wees. De Parijsche overeenkomsten achtte Mo lotov in strijd met de hoofddoelen van de Frans-Russische overeenkomst. De vrede lievende landen zagen zich gesteld tegen over de noodzaak om hun militaire kracht te verstei-ken. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ J. C. Bloem: O Ik verbaas mij telkens weer over het grote aantal geschikte en be hoorlijke mensen op de wereld, terwijl de mensheid als geheel zo'n zootje is. 5e verantwoording E. W. S. f 25,—; N. C. A. v. D. f 25,—; dr. D. M. H. f 25,—; J. M. B. f 25,—; J. W. D. f 15.—; Ir. J. M. d. V. f 10.—; D. M. d. V. f 2,50; A. P. f 10,—; H. H. B. f 10,—; Brid geclub 1-2-3 f 10.—: W. H. G. f' 10,—; A. H. f 10,—; J. A. L.-K. S. f 10,—; A. B.-W. f 10,—; G. L. S. f 10.—; P. C. S. f 10,—; G. A. J. f 10,—; K. J. f 10.—; C. K. H. H. f 10,—; L. H. f 5,—; Dr. C. G. H.-V. f 5,—; P. K. f 5,—; S. M. R. f 5.—; A. C. f 5.—; J. H. S. f 5,—; H. M. G.-J. f 5,—; D. J. W. f 5.—: C. J. G. v. O. f 5,—; J. H. G. f 5.—; H. O. P. M.- H. f 5.—; Mej. J. P. E. f 5.—; D. M. V. f 5.—; Mr. W. M. V. f 5.—: C. J. E. D. f 5.—; C. G. en D. v. H. f 3,50; C. v. d. W. f 2.50: M. M. L.-P. f 2,50; S.-P. f 2,50; P. R. f 2,50; F. J. A. B. f 2,50; M. H.-R. f 2,50; I. H. f 2,50; N. J. V. f 2,50; J. v. D. f 2.50; H. G. R. f 2,50; M. C. A. v. A.-M. f 2,—; M. C. M. f 1,—: G. L. T. f 1,—; A. d. R. f Mr. F. J. D. T. f 25,J. S. K. O. f 2.50; Bur. Rijbewijzen f 12,50; D. H. F. f 2.50: N. N. f^.50; Dames R. f 5,—; N. N. f 2,50; H. J. f 2.50; C. J. f 1.—; „Hib" f 30,—: M. A. B. f 1,—; M. v. W.-T. f 2,—; A. G. Kl.-K. f 10,—; Mevr. K. f 10,—; L. W. f 2,50; A. K. f 5,—: fam. K. f 5,—; Mevr. M.-R. f 10.—; A. C. W. Z. f 10.—; C. P. S. f 10,—; E. v. C. f 1,—: A. J. T. f 2,50; C. v. B. f 2,50; J. C. T. f 25,—. Dagtotaal f 548,50. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van f 4132,50. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Het K.N.M.I. deelt mede: Gisteren is een diepe depressie, die in Engeland zeer slecht weer heeft veroor zaakt snel naar het Noorden weggetrokken. Daardoor werd de wind boven geheel West-Europa zwak. Tijdens de opklarin gen, die in de afgelopen nacht in ons land voorkwamen, daalde de temperatuur op verscheidene plaatsen in ons land tot iets beneden het vriespunt. In Engeland kwam zelfs 35 graden vorst voor. Zowel daar als in ons land ontstond plaatselijk mist. Een storing, die in het Alpengebied zware regen en sneeuw ver oorzaakt heeft, trok vannacht over de Al pen, terwijl het regengebied zich tegelijker tijd over een groot deel van Duitsland uit breidde. Dit regengebied zal ons land niet bereiken, hoewel de wolkenschermen er van vannacht in het Oosten van het land wel te zien waren. Van meer betekenis is een oceaandepressie, waarvan het front vanmorgen Ierland naderde. Het ziet er naar uit, dat deze storing morgen het weer in ons land zal gaan be- invloeden, waardoor de wind weer zal gaan toenemen en de regenkansen groter wor den. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i i ■o P c c Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. zwaar bew. half bew. mist mist licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. zwaar bew. nevel regen motregen regen nevel regen nevel regen geheel bew. «S X 03 Z 4 ZW 6 ZZW 8 ZZO 5 windstil ZZO 2 ZO 2 windstil WZW 2 windstil WZW 3 ZO 2 NNO 4 NNW 2 WZW 2 WZW 2 NO 2 windstil ZO 3 W 6 Z 6 e O P CS •0) P tfi a 25 3 2 6 3 3 -4 0 0 0 0 0 3 4 2 4 10 8 21 4 0 5 0,2 4 4 1 0,1 2 14 1 11 5 81 7 0 4 15 14 4 Neerslag laatste 24 uur. TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het j; K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: fi In de komende nacht plaatselijk mist cj met lichte vorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met kans op wat regen of motregen. Vrij koud. Tot ma tig of krachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen. 12 December Zon op 8.38 uur, onder 16.28 uur. Maan op 19.32 uur, onder 10.44 uur. 13 December Zon op 8.39 uur, onder 16.28 uur. Maan op 20 54 uur. onder 11.12 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 11 December Hoog water: 4.11 en 16.28 uur. Laag water: 12.12 en uur. Zondag 12 December Hoog water: 5.00 en 17.17 uur. Laag water: 0.37 en 13.03 uur. Maandag 13 December Hoog water: 5.49 en 18.08 uur. Laag water: 1.25 en 13.50 uur. OXOCX>MCCCOOOOCOOCX>OOCOOCO«)=COCCOCOCCCv»XCCOO<XO

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1