BOETSEREN MET RAFFIA Voor kunstminnenden Alcoholvrije dranken voor de a.s. feestdagen De gele Kornoelje Rechtzaak over „Tom Poes en het betoverde schaakbord ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Hilversummer verdacht van overtreding van auteursrecht NAVO-adviseur prijst Nederlandse B.B. ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Vele mogelijkheden Recept voor Appelbruintjes Scheveningers pleiten voor havenverbetering Wetswijziging nodig na pervitine-vrijspraak? Automuseum en B. en W. Driebergen twisten voort Productschap voor bier <V oor de^V rouw Op cle tentoonstelling van kunst nijverheid in kunstzaal Plaats te Den Haag hebben wij haar werk ontdekt. Het stond er tussen de andere, zeer gevarieerde en aantrekkelijke inzen dingen. Het eerst trof ons haar Mephisto, een figuur vol dansvaart, geheel gemaakt van zwarte raffia met een wapperende mantel van hetzelfde materiaal. Even verder zagen wij een danseres, zó in haar vaart gegrepen, vol actie, vol uitdrukking. Het merk waardigste was het gezichtje, dat als het ware geboetseerd was van raffia. Het had een kleine, fijne neus en ronde wangetjes. Onze belangstelling en nieuwsgierigheid waren terstond opgewekt. \Vie is deze vrouw, die kan boet seren met raffia? vroegen wij ons af. Even later hadden wij haar naam en adres: mevrouw Eckstein in Voorburg. Een paar dagen daarna waren wij haar gast in het huis aan de Parkweg en wij zaten in haar sober en artistiek ingerichte zitkamer. Daarmee was voor mevrouw Eckstein de kous a£ al was het alleen maar, omdat ze in geen geval in massa wilde produceren. Op de grond lag een grote bos raffia in allerlei kleuren, daarnaast, half afgewerkt, de pop waarmee ze bezig was. Duidelijk was nog de ijzer draadconstructie, waarmee ze altijd begint, te zien. Met grove feston- neersteken waren de ijzerdraad ledematen omwoeld met raffia. Met dezelfde steek bereikt ze verschil lende resultaten door losser of vas ter te werken. „Maakt u vooraf een tekening?" „Nee, al improviserend schep ik de figuur. Wel heb ik een bepaald plan in mijn hoofd, bijvoorbeeld een Spaanse danseres of een Chineesje. En ik wil graag achter elkaar afwerken, zodat ik van te voren alle kleuren, die ik wil ge bruiken, uitzoek. De actie breng ik er pas later in, als het figuurtje klaar is. Dan breng ik de armen en benen in de gewenste stand." „En hebt u nog steeds geen gebrek aan inspiratie? Het lijkt me moeilijk altijd origineel te blijven." „Tot nu toe is het steeds gelukt. Mis schien komt dat wel door de poppen- verhalen en fantasieën uit mijn jeugd. Moeder vertelde altijd massa's sprook jes en maakte eindeloos poppen met ons. Ik heb veel van vroeger onthouden." Ze keek even voor zich uit en zei dan: „Soms heb ik direct de houding te pak ken en dan weer wil het maar niet lukken. Dan zet ik de pop naast mijn bed en zie hem meteen, als ik wakker wordt. Meestal weet ik dan wel wat er aan ontbreekt." Ik heb eens goed naar de menigte figuren gekeken, die voor me bij elkaar stonden. Een danseres in een prachtige houding, een neger, die luidruchtig op de trompet blaast, een Pierrot in helle kleuren, waarvan de kop naturel- kleurige raffia met schoensmeer wit is gemaakt en schril contrasteert met de grote zwarte kraag er onder, een Spaans danspaar. Die twee vormen een bijzon der mooie groep: zij met het sierlijke ranke halsje boven het laag décolleté van haar paarse japon, haar fijne pro fieltje en grote zwarte wrong, gebogen naar haar partner met de slanke heu pen. Aardig is ook het kamermeisje met de bezem in een intense acliehouding, typerend de existentialiste in het aange- slote zwarte pak, dat sober afsteekt tegen de wilde rode haren. Dit is eerlijk werk, vlot vervaardigd, zonder grote problemen, maar met een verrassend juiste tekening van het leven. Mevrouw Eckstein zegt er zelf van: „Het zijn figuren buiten de wer kelijkheid, verloren fantasieën en dro men uit mijn jeugd." Wij hebben het boetseren met raffia genoemd; het mocht ook wel toveren met raffia heten. TINEKE RAAT Binnenhuisarchitectuur, intérieurver- zorging, ceramiek, hand'smeedwerk en hamdweefwerk, dit zijn kunsten die te genwoordig op de voorgrond treden. Huizen waar voortbrengselen van deze kunsten word'en verkocht, trekken steedis meer de aandacht. En het ge beurt niet zelden dat kunstminnenden een dergelijke zaak binnenwandelen, alleen om rond te kijken en te genieten. Zo heb ook ik mij dezer dagen vermaakt in een huis voor binnenhuisarchitectuur en kunstvoorwerpen. In alle kamers op alle verdiepingen staan op alle moge lijke plekjes de mooiste en leukste voor werpen tentoongesteld. De kamers zijn klein en terwijl men ronddrentelt is men voortdurend van voorzichtige zorg vervuld om ner gens op te trappen en niets omver te stoten. Maar wat er te zien is ver goedt de hier beno digde voorzichtig heid in ruime ma te. Er is werk te zien bijvoorbeeld van pottenbakker Duller. Accessoi res van steen maakt hij: colliers, oorknopjes, armban den, alle in grillige vormen en getuigend van blijkende originaliteit. Eerst maakt hij in gewenste dikte een grote plaat klei, daaruit snijdt hij zijn steentjes in verlangde grootte en pas daarna verft en bakt hij. Het leuke van deze sieraden is dat er geen twee gelijk zijn. Ik zag een armband van steen, gemaakt van Negerin in raffia Mevrouw Eckstein is een nog jonge, tengere vrouw met kort donker haar en een zeer expressief gezicht. „Ik ben eigenlijk pas begonnen met deze poppen," vertelde zij. „Deze zomer in de vacantietijd van de academie. De lessen stonden drie maanden stil en ik wilde doorgaan met scheppend werk." Bij het boetseren op de academie (waar zij nu voor het tweede jaar hos- piteei-t), miste zij de kleuren, maar dit gemis wist zij te compenseren door het ontwerpen en vervaardigen van raffia- poppen. Sinds afgelopen zomer heeft zij ongeveer honderdtwintig poppen ge maakt alle verschillend. Zij wil er beslist geen massaproductie van maken en daarom weigert zij hetzelfde onder werp te dupliceren. „Hebt u vroeger nooit met raffia ge werkt?" „Nee, ik heb wel lappenpoppen ge maakt. Daar staat nog iets." Haar ge baar volgend zag ik op de boekenkast twee zigeunerachtige vrouwenfiguur tjes met gezichtjes vol uitdrukking. „Maar dat is al lang geleden," vervolgde ze. „Ik had toen ook niet zoveel tijd door mijn baan." Er zijn al heel wat van haar poppen naar kunstnijverheidszaken verhuisd. „In het begin durfde ik ze niet eens te laten zien, laat staan ze verkopen. Op een gegeven moment had ik er hier wel veertig staan. We konden haast niet meer lopen van de poppen. Toen heb ik de stoute schoenen maar aangetrokken en het is beter gelukt dan ik durfde verwachten. Er kwam hier zelfs een Amerikaan, die ze in massa wilde aan kopen. Hoeveel maakt u er? vroeg hij. Nou, ik dacht eens even na en zei toen: Als ik goed opschiet drie per dag. Begon me die Amerikaan smakelijk te lachen en zei, dat het er wel driehonderd moes ten zijn." Trompetblazer en danseres in raffia. Met zoveel feestdagen in het voor uitzicht moeten we bedenken wat we onze gasten en ons gezin op zulke dagen te drinken zullen geven. Er zijn op het gebied van alcoholvrije dranken vele mogelijkheden en we zullen u daarvan graag een paar recepten geven. Er zijn zoete dranken, vruchten- Elk voorjaar kijken we uit naar de kleine gele bloempjes van de kornoelje; een vroegbloeiende heester waarmee men in elke zonnige tuin veel succes kan bereiken. De eerste jaren zult u nog niet zo'n overvloed van kleine bloempjes kunnen verwachten, doch als de stevige struik eenmaal doorgroeit is het elk voorjaar een weelde van bloemen. Ze bloeit zo vroeg dat er een beschutte zon nige plaats voor opgezocht moet wor den; de open bloempjes zouden anders wel eens kunnen bevriezen. Na enkele jaren is de weelde van bloemen zo over vloedig dat er best voor de bloeiperiode wat kleine takjes afgesneden kunnen worden; ze komen in een normaal ver warmde kamer op water best in bloei en men kan ze eind Januari dan al bin nen plaatsen; hoofdzaak is dat men de takjes dan ook een beetje vochtig houdt en dat is vooral van belang in centraal verwarmde kamers. Elke boomkweker kan u de gele kor- nielje Cornus mas wel leveren; bij niet vriezend weer kan ze direct gepoot worden; u kunt vermoedelijk nu beter bestellen en dan na de winter direct poten. Het is van belang op de juiste naam te letten; er zijn vele kornoelje soorten; denk maar eens aan die Cor- nussoorten met dat prachtige rode hout; die vallen juist 's winters in de kale tuin zo bijzonder op. In de zomer is er aan hen niet veel bijzonders te zien; dat is echter ook niet nodig; er zijn dan zo veel andere mooie bloemen.dat het rode De geel bloeiende kornoelje; Cornus mas hout van de cornus dan best gemist kan worden. Zodra het blad valt nemen de takken steeds rodere kleur aan; echt iets voor mensen die ook in de winterse tuin wel eens wat meer kleur willen zien. G. KROMDIJK dranken, warme en koude dranken en wat pittiger soorten voor een wat ge- vorderder uur van de dag. We zullen wat recepten geven die „voor elk wat wils" bevatten. Denkt u vooral niet dat deze dranken zomaar in een beker geschonken worden. Ook hier kan men de verschillende soorten smaakvol op dienen wat de waarde van het aroma zeker ten goede zal komen. Gembermelk. 1 1. melk, 15 gr. gem berwortel, 50 gr. suiker. De melk met de suiker en de fijngesneden gember wortel gedurende een uur zachtjes laten trekken, dan aan de kook bren gen de bijbinden met een halve lepel aangemaakte maizena. Even laten doorkoken. De melk voor het presen teren zeven. Wie nog in het bezit is van een melkketeltje kan de melk hierin schenken en haar daarin warm hou den. Vruchtenpunch. 1 fles alcoholvrije wijn, 2 sinaasappelen, 3 citroenen, 4 dl. water, 50 gr. suiker. De vruchten was sen en zeer dun afschillen, zo, dat het witte deel van de schil aan de vrucht blijft zitten. Aan de schil zelf mag dus geen wit zitten. De schillen nu met het water ongeveer een uur laten trek ken, de suiker toevoegen, alles even laten koken, totdat de suiker, is opge lost. Het uitgeperste vruchtensap toe voegen en alles door een zeef gieten. Hierna pas de wijn toevoegen. De war me punch in punchglaasjes of wijngla- een gieten, maar de glazen slechts voor ongeveer een derde deel vullen. Verder aanvullen met kokend water. Warme sinaasappelkwast. Een goed rijpe sinaasappel zacht rollen en uit persen. Het sap in een flink glas gie ten en er suiker naar smaak aan toe voegen. Het beste is basterdsuiker te gebruiken daar *Öeze het minst scherp is. Een lepeltje in het glas zetten en er kokend water bijgieten. Napolitaine. 8 sinaasappelen, 2 ci troenen, 4 dl. bessensap, 150 gr. suiker 1 1. water. De schillen van de citroenen in het water een uur zachtjes laten trekken, de suiker er in oplossen en daarna het uitgeperste vruchtensap en de bessensap toevoegen. Alles door een fijne zeef gieten. De vloeistof verdunnen met water of spuitwater en opdienen in kleine glaasjes. Deze drank niet te lang be waren. stripjes (zoals deze stukjes steen ge noemd worden) van ongeveer één centi meter breed en zeven lang. Hij is ge regen op touw en wordt gesloten met twee stenen knoopjes en twee lusjes van touw. Door de zeven-eentimeter-strips van begin naar eind wat breder te ma ken, zorgde de pottenbakker dat de brede armband nauwkeurig om de arm sluit, naar de pols toe is hij dus wat smaller dan om de arm. Enig in zijn soort is ook de stenen ceintuur. Het is begrijpelijk dat steen in het dragen zwaarder is dan plastic of leer. Op een licht zomerjurkje zou dit bijzondere kunstwerkje detoneren. Evenwel, op een eenvoudig en effen- getint win terj a pon netje gedragen, doet deze originele ceintuur de jurk opval lend kostbaar schijnen. Op een étagère zag ik een snoezig bakje staan van wit steen met zwarte lijntjes versierd. Tenminste, zo leek het. Doch toen ik het in de hand nam bleek het bakje 9lap en licht als een veertje te zijn. Het was wit plasticdraad die met behulp van zwarte zijde in de gewenste vorm werd gehaakt. Van d'it haakwerk zijn cigarettenbekertjes verkrijgbaar, schaaltjes, bakjes en pulletjes in aller lei vormen en kleuren. Hoe denkt u overigens over een hoofd doekje? Het wordt minder gedragen dan een paar jaar geleden, d>aar hebt u gelijk in, maar een gemakkelijke dracht blijft het toch wel. Een beetje vakkun dig opgevouwen past het in uw tasje en zoiets hoeft u met uw hoedje toch maar niet te proberen. Mocht u er over den ken dezer dagen een nieuw doekje aan te schaffen, gaat u dan vooral eerst even kijken naar de driehoekige pope- line doekjes. Zij zijn modern beschil derd met met de hand gedrukte figuren en goed wasbaar. Eigenlijk zijn het kunstvoorwerpen en het zou alleszins begrijpelijk zijn dat u het een beetje jammer vindt zo iets bekoorlijks om het hoofd te knopen. U kunt het evenwel heel goed als kleedje gebruiken op uw driekante tafeltje. Er zijn kostbare met de hand geweven stola's te verkrijgen, in prachtige kleur combinaties. En leren handtasjes, even eens handwerk, waarin met leerband steekje voor steekje figuren zijn ge vlochten. Achter de winkelramen verschijnen weer, zoals ieder jaar in December, de kaarsdragers, de girandoles en blakers. A'rle mogelijke materialen worden hier voor gebruikt. Er is nu een practische kaarsdrager achter een winkelraam te zien, waarbij tevoren aan de lucifers is gedacht. De drager is namelijk geplaatst op een émaille versierde lucifersdoos- houder. een houder voor zo'n grote luci fersdoos. Hij staat op vier vergulde nootjes en heeft een verguld handvat. Dat men bij deze kaarsenhouder nooit naar lucifers hoeft te zoeken is een lumineus idée. ANNEKE. 4 kleine appeltjes, 100 g suiker, 4 lange houten prikkers. De appelen afwrijven, de steeltjes er af breken en op deze plaats de prikkers steken. De suiker droog in een steel pan verwarmen onder af en toe om schudden. Pas in de suiker roeren met een metalen lepel wanneer alles ge smolten is. De massa lichtbruin van kleur laten worden. De appelen vast houden aan de prikkers en zo ver mo gelijk door de caramel wentelen. ZESVOETS-SHAWL: Een reusachtige baan van rood-witte wol, waarin men zich behagelijk kan verbergen tegen de winterse kou. Men noemt de afmeting van deze „kledende" shawl terecht: „King Size". Bij de groene tafel in de strafkamer van de rechtbank te Amsterdam hebben zich Vrijdagmorgen de leden van de rechtbank, de tekenaar Marten Toonder, de privaat docent aan de Leidse universiteit in het internationaal auteurs- en uitgeversrecht dr. E. D. Hirsch-Ballin en de Hilversumse advocaat mr. dr. A. A. M. Enserinck ge bogen over een boekje getiteld „Tom Poes en het betoverde schaakbord". De 46-jarige Hilversumse journalist M. G. H. was ten laste gelegd het opzettelijk inbreuk maken op de auteursrechten van Marten Toonder door het verkopen van bijna 9.000 overdrukjes van een Tom Poes verhaal. De journalist had met een kruideniers centrale een contract afgesloten voor de levering van 100.000 Tom Poes-boekjes. Hij slaagde er echter niet in de boekjes in Ne derland te bemachtigen en kwam terecht bij de Belg Jacobs in Antwerpen. Deze zeide de Hilversummer te kunnen helpen en toonde hem een in het Frans gestelde verklaring over het recht, dat hij had voor het uitgeven van Tom Poes verhalen. De verdachte deelde ter zitting op vra gen van de officier mede, dat hij niet zo goed thuis was in het Frans en het be wuste stuk derhalve niet had gelezen. Hij verkeerde echter in de veronderstelling, dat dit recht voor de Benelux gold. De Antwerpenaar bezorgde de Hilversummer de gewenste plaatjes. Deze liet hiervan clichés maken en nadien de boekjes druk ken. Toen zij verschenen maakte de heer Toonder daartegen bezwaar en de kruide nierscentrale zond 20.000 exemplaren terug, welke de journalist verbrandde „omdat hij geen last met deze zaak wilde hebben". Later werden nog de bijna 9000 exempla ren geretourneerd. Eerst stuurde hij deze naar de grens terug, liet ze daar drie maanden opslaan en trad tegelijk opnieuw in contact met zijn Belgische relatie met de vraag hoe het nu zat met die auteurs rechten. De Vlaming zei hem, dat alles in het reine zou komen. De Hilversummer ging met de weer teruggekeerde boekjes naar het bekende Waterlooplein te Amster dam waar hij ze verkocht aan een markt koopman. Daarop werd een aanklacht in gediend. De officier van justitie sprak in zijn re quisitoir van een merkwaardig geval. Uit voerig liet hij zich door de getuige-deskun- dige, dr. Hirsch-Ballin, inlichten over de materiële en ideële schade, die de heer Toonder door de handelingen van de jour nalist had geleden. De getuige-deskundige ADVERTENTIE (Van een Haagse medewerker) Op de laatste dag van zijn bezoek aan ons land heeft Sir John Hodsoll, NAVO- adviseur voor aangelegenheden betreffen de de bescherming der bevolking, zijn in drukken over de B.B. in Nederland weer gegeven. Hij heeft vele B.B.-staven be zocht, commandoposten, magazijnen en dergelijke in ogenschouw genomen en de Stafschool B.B. te Barneveld gezien. „Sinds ik in 1951 in Nederland was, om de opening van de Stafschool mee te ma ken", zo zei Sir John, „is uw land op het gebied van de Bescherming Bevolking enorm vooruit gegaan. Ik ben van wat ik gezien heb zeer onder de indruk". Hij was vol lof over de practische op bouw van onze B.B. en de manier, waarop de vrijwilligers aangetrokken zijn noemde hij wel uniek in de wereld. Dat de opzet van de B.B. over het alge meen kon slagen, schreef hij toe aan het feit, dat de voorbereidingen goed waren. In ieder land is het moeilijk om vrijwil ligers voor de B.B. te krijgen, maar Neder land met zijn 78 procent van het benodigde aantal, komt lang niet gek uit de bus. De spreker zei verder, dat de B.B. een zuiver nationale taak voor Nederland in houdt. De NAVO kan slechts adviseren en ervaringen uitwisselen inzake de B.B. „Vooral voor het thuisfront in een land is een goede B.B.-organisatie van uiterst groot belang", aldus Sir John Hodsoll. Na tuurlijk moet er nog veel opgebouwd wor den. ook in Nederland, en er is bijvoorbeeld de vraag van de bezetting der colonnes. Men zal zich wat de toekomst betreft meer moeten afstemmen op eventueel atoojn- bom-gevaar, zo zei Sir John nog. De NAVO-adviseur besloot zijn uiteen zetting nog met een overzicht van wat in andere landen op het gebied van de B.B. wordt gedaan. In Amerika zijn ongeveer 17 millioen B:B.-ers nodig. Men heeft er ongeveer 5 millioen. In Canada beschikt men al over 60 procent van het benodigde aantal, in Engeland over eenzelfde percentage, in Noorwegen waar de B.B. verplicht is 100 procent, Denemarken 70. België en Frank rijk niets en Griekenland 50 procent. Tur kije begint in het voorjaar met een actie. kwalificeerde de overtreding als een ern stige. De officier van justitie eiste tenslotte, mede omdat hij de opzet bewezen achtte, een boete van 1.000 gulden subsidiair 25 dagen hechtenis. De raadsman begon zijn pleidooi met de opmerking, dat de Belg Jacobs geen imagi naire figuur is maar wel degelijk bestaat en dat deze het; auteursrecht bezit voor Tom Poes verhalen. Hij bestreed de me ning van de getuige-deskundige, dat het Waterlooplein geen plaats voor Tom Poes zou zijn met de opmerking, dat daar de producten van de grootste kunstenaars voor enkele dubbeltjes te koop zijn. Ook bestreed hij de opvatting van de officier, dat er sprake was geweest van opzet. Zijn cliënt had alle moeite gedaan zich te ver gewissen van de auteursrechten. Primair pleitte hij vrijspraak en subsidiair, zo de rechtbank de journalist toch schuldig mocht achten, de uiterste clementie. De rechtbank zal op 24 December uitspraak doen. Wederom heeft een aantal Scheveningers bij de minister van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op verbetering van de vis sershaven. Ditmaal is het verzoek om me dewerking gedaan door het comité „Vijftig jaar Scheveningse haven", waarin zijn ver tegenwoordigd alle takken van het Sche veningse bedrijfsleven. Het comité heeft het schrijven aan de minister gericht naar aanleiding van diens onlangs kenbaar ge maakte afwijzende standpunt inzake de verbetering van de Scheveningse buitenha ven. Het comité vestigt er de aandacht op dat Scheveningen de grootste aanvoerha- ven van gezouten haring is en voorts dat het Haagse gemeentebestuur het grote be lang voor een behoorlijke haven heeft in gezien en in principe heeft besloten, het onder hem ressorterende deel van het ha vencomplex grondig te verbeteren. Het co mité verzoekt in het schrijven, dat ook aan de minister-president en de Tweede Kamer is verzonden, het besluit van de minister in gunstige zin te herzien. Zoals bekend is onsïangs een longarts te Dordrecht zowel door de rechtbank als door het gerechtshof te Amsterdam vrijge sproken van de hem ten laste gelegde overtreding van artikel 26 der Wegenvèr- keerswet (rijden onder invloed van alco holische drank). Deze vrijspraken zijn ge volgd na het betoog van de arts dat hij de geïncrimeerde verschijnselen heeft vertoond als gevolg van het gebi-uik van pervitine. Naar wij vernemen hebben deze vrij sprekende uitspraken de aandacht van de minister van Justitie en is het waar schijnlijk, dat deze zich in verbinding zal stelien met zijn ambtgenoot van Verkeer en Waterstaat, teneinde een wetswijziging te bevorderen, opdat degenen, die het ver keer in gevaar brengen zich niet meer op dergelijke omstandigheden zullen kunnen beroepen. Het ziet er niet naar uit, dat de strijdbijl tussen het College van B. en W. van Drie bergen enerzijds en de directie van het Nationaal Museum voor de Automobiel anderzijds voorlopig zal worden begraven. Genoemd college zal namelijk in de te houden openbare readsvergadering, waar het bezwaarschrift der directie voor noemd over de opgelegde belasting zal worden behandeld, de raad adviseren het bezwaarschrift af te wijzen. De kwestie dateert van 9 Augustus toen de directie van het museum kennis nam van een aanslag in de vermakelijkheidsbe lasting voor vertoonde films. De directie was van mening, dat voor dit museum ont heffing van vermakelijkheidsbelasting was gegeven en dat de aanslag dus ten onrech te was geschied. Van de zijde der gemeente echter werd geponeerd, dat deze onthef fing alleen het museum, maar niet de an- grenzende filmzaal betrof, waar voor de bezoekers korte rolprenten werden ver toond. De directie nam de zaak hoog op en sloot de filmzaal. Voorts werd een be zwaarschrift bij de gemeente ingediend, dat vergezeld ging van fotocopieën van brieven aan de directie gericht door direc ties van andere musea. Daaruit bleek, dat de betrokken musea zijn vrijgesteld van vermakelijkheidsbelasting voor films. Deze argumentatie heeft echter het stand punt van B. en W. niet veranderd. In het Staatsblad van 10 December is opgenomen een wet, waarbij een product schap voor bier wordt ingesteld, dat ge vestigd zal zijn te Amsterdam. Het productschap wordt ingesteld voor de bierbrouwerijen, de binnenlandse groothandel en detailhandel in bier en de horecabedrijven. Aan het productschap is overgelaten de regeling van de vraagstuk ken, die betrekking hebben op het econo misch verkeer tussen de desbetreffende groepen van ondernemingen, de registratie van de ondernemingen en het verstrekken van gegevens. Het bestuur bestaat uit 22 leden, waarvan 11 vertegenwoordigers dei- ondernemers en 11 der werknemers. Het ligt niet op de weg van het product schap regelingen te treffen met betrek king tot prijzenkwesties, de vestiging en uitbreiding en stillegging van onderne mingen, alsmede de in- en uitvoer. Heffingen, die het productschap wil op leggen met een ander doel dan huishoude lijke uitgaven behoeven de goedkeuring van de betrokken ministers, dit in afwij king van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, waarin wordt bepaald, dat publiekrechte lijke bedrijfslichamen bij verordening hef fingen kunnen opleggen, die door de SER goedgekeurd dienen te worden, maar aan de betrokken ministers slechts ter kennis neming behoeven te worden toegezonden. Deze goedkeuring is ook vereist, indien het productschap een fonds wenst in te stellen in het belang der bedrijfsgenoten. De ministers kunnen eveneens bepalen, dat uitbetalingen door zulk een fonds door hen moeten worden goedgekeurd. De vet treedt op een nader te bepalen tijdstip in werking.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5