Een technisch hoogstandje De heer Baard vergezelt expositie Nederlands kunstbezit naar Toledo Kort en bondig C~ >00 Eurovisie: Nederlands Kamerkoor zong Herwaardering van de blokfluit „Een oriëntatiereis door Nieu w-Guinea' Bloemetulaal voor twee culturele verenigingen SLOT DEFECT? 10 Nederlandse museumdirecteuren tiaar Amerika Een Rembrandt verzekerd voor 396.800 dollar Steunbonnenverkoop voor winterfeest bejaarden Forensentram had oponthoud Mej. B. Stöver 12i jaar huishoudster Vliegend achterlicht Om de Houwelings-beker Pluimveetentoonstelling in Heemstede geopend Muziek en toneel ten bate van de Stille Armen et gaat om nu maar ook om later. X Huidverzorging /^fodmedica. DlLyAN DER HOOG op medische basis. Palace verbouwd Nachtdienst apotheken Franse consul-generaal onende „Aspects de Paris" ZATERDAG 11 DECEMBER |Jl5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De heer II. T. Baard vertrekt 22 Januari aanstaande naar Amerika, op uitnodiging van het museum te Toledo, waarvan de heer Blake-more Godwin directeur is. De heer Baard zal dan de derde Nederlandse museumdirecteur zijn, die voorlichting geeft en assistentie verleent bij de grote tentoonstelling van schilderijen, in New York, Toledo en Toronto, die uit Neder landse musea en particuliere verzamelingen afkomstig zijn. ne directeur van het museum Boymans in Rotterdam is momen teel in New York, waar de expositie die op 28 October werd geopend over enkele dagen gesloten zal worden. De heer De Vries directeur van het Mauritshuis, zal de schil derijen dan naar Toledo vergezellen, waar op 2 Januari geopend wordt. Twaalf Februari is de heer Baard er, om bü de tocht naar Toledo aanwezig te zijn; en als deze expositie op 25 Maart sluit, is dr. Van Schendel van het Rijksmuseum te Amster dam degene, die de terugweg naar New York zal meemaken. De heer Baard blijft drie weken in Toledo op 24 Februari vertrekt de Rijndam weer uit New York en hij hoopt enkele lezingen over Haarlem en het Frans Hals museum te kunnen houden in Washington, New York en Toledo. Vooral hoopt hij het belangrijkste van het Amerikaanse kunst bezit te bezichtigen. Dit is de eerste maal dat hij in Amerika zal zijn. Het is enige tijd een strijdvraag geweest of het Frans Halsmuseum enkele Schut tersstukken voor de tentoonstelling zou af staan. Uit de dikke map met corresponden tie uit Amerika blijkt gelukkig, dat de or ganisatoren van de expositie veel begrip tonen voor de afwijzende beslissing. „De Schutterstukken zijn onvoorwaardelijk be zit," zegt de heer Baard, „het zou bij nie mand opkomen om ook de Nachtwacht te vragen." De expositie, die een sterk goodwill-ka- rakter draagt, omvat een zestigtal van Ne derlands schoonste doeken. Het Frans Hals museum stond af „Het kleden der wezen" van J. de Bray; „Gezicht op de duinen" van J. van Ruysdacl; een stilleven van J. van de Velde en „De Regentessen van het St. Elisabethsgasthuis" van J. Verspronck. Verder werden werken afgestaan door het Mauritshuis, het Rijksmuseum, het Museum van Oudheden in Groningen, het Centraal Museum te Utrecht, het museum Boymans. het Franciscanerklooster te Weert en het Scheepvaartmuseum in Amsterdam. En voor wie wat over verzekeringsprijzen Vragen van Haarlems raadslid Het Haarlemse raadslid mevrouw M. van der Wall-Duyvendak (Partij van de Arbeid) heeft het College van B. en W. schriftelijke vragen gesteld naar aan leiding van de steunbonnenverkoop van de Adoptiecommissie bejaarden. De vragen luiden: 1. Kunnen B. en W. mededelen of voor de steunbonnenverkoop van de „Adoptie- commisie Bejaarden", die in de laatste weken in de gemeente in het openbaar plaats vond, toestemming is verleend? 2. Indien een dergelijke toestemming is verleend, kunnen B. en W. dan mededelen: a. welke redenen ertoe hebben geleid om aan de Algemene Bond van Óuden van Dagen in het begin van dit jaar voor een soortgelijke verkoop de toestemming te weigeren? b. of deze toestemming inhoudt dat zij deze wijze van collecteren juist achten, mede gezien de tekst van dé door de Adop tiecommissie aangeboden bonnen? .(De tekst van de bon luidt: „Adoptie commissie bejaarden-Haarlem vijftig cent Door het kopen van deze bon stelt u ons in staat om op ons winterfeest op 6 Januari a.s. een consumptie aan te bieden aan een eenzame bejaarde? Wij vernamen, dat de Adoptiecommissie wel toestemming voor deze verkoop heeft gevraagd, doch niet verkregen, omdat B. en W. van oordeel waren, dat de verkoop zo was opgezet, dat hier niet van een huis- aan-huis collecte kon worden gesproken, zo'dat officiële toestemming ook niet nodig was. Men zal zich herinneren, dat de Alge mene Bond van bejaarden in een ingezon den stuk in ons blad er bezwaar tegen heeft gemaakt, dat voor haar steunbonnen verkoop geen toestemming werd verleend. Red.). Drs. H. Eggink, privaat-docent aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, heeft Donderdagavond in hötel „De Leeuwerik" op een gecombineerde bijeenkomst van leden van de Koninklijke vereniging Oost en West en het Algemeen Nederlands Verbond een lezing gehouden, getiteld: „Een oriëntatiereis door Nieuw-Guinea". Drs. Eggink maakte deze oriëntatiereis voor het samenstellen van een handleiding over Nieuw-Guinea voor kweekscholen aldaar. Spreker zei, dat er over het algemeen in de aardrijkskundeboeken voor schoolgebruik veel te weinig aandacht aan dit gebied wordt besteed. Nieuw-Guinea heeft een oppervlakte van ruim elf maal Nederland; het telt slechts 700.000 inwoners, van wie ongeveer de helft nog onbekend is. Onder de bekende helft treft men nog koppensnellers aan. Wat het onderwijs betreft, verklaarde de spreker, dat het grappig is te constateren dat bjj het Nederlands, dat er onderwezen wordt, in sommige streken de Limburgse „g" over heerst, terwijl in andere gebieden bijvoor beeld een sterk Gronings accent valt waar te nemen. Nieuw-Guinea is een groot oerwoud, er is weinig vruchtbare grond. Groente wordt voornamelijk per vliegtuig uit Australië aan gevoerd. De landbouw is er primitief, al val len reeds verbeteringen te constateren door voorlichting en aanschaffing van onder meer tractoren. Er heerst veel malaria; de zuige lingensterfte is er groot. Van de mogelijk aanwezige delfstoffen kent men tot nu toe slechts de olie. Wegen zijn er vrijwel niet, spoorwegen evenmin. Men is aangewezen op het (water)vliegtuig en de boot. De spreker toonde veel waardering voor het werk van zending en missie, ook al vindt hij de „dubbele zending" onprettig. „Nieuw-Guinea is zeer zeker geen land van belofte; het is een uitdaging. Laat Nederland deze uitdaging aanvaarden", aldus drs. Eg gink aan het slot van zijn betoog, waarin hij vooral een beroep deed op de jeugd. Na de pauze werd een drietal films ver toond: „Vergeten aarde", „Nieuw-Guinea in opbouw" cn „Men werkt door in Niemy-Gui- nea", die een duidelijk beeld geven van het pionierswerk, dat daar verricht wordt. wil weten: „De verloochening van St. Pe trus" van Rembrandt is verzekerd voor 396.800 dollar; liet Straatje van Vermeer voor hetzelfde bedrag; Titus, van Rem brandt, voor 250.000 dollar; bet Echtpaar, van Frans Hals, voor 211.600 dollar. De expositie, die momenteel in New York is, heeft een zeer grote belangstelling. Conducteur sprong mis Een conducteur van de tramtrein, welke om 7.38 uur van Zandvoort naar Amster dam vertrekt, is vanmorgen bij de halte Waterleiding, bij het instappen in de weg- De presidente en de secretaresse van de afdeling Haarlem van de Nederlandse ver eniging van Huisvrouwen, de dames A. Ha maker—Willink en C. Fonteijn—Vonk hebben Zaterdagmiddag tijdens een receptie de oor konde en een broche met insciptie wegens 12'/^ jaar trouwe dienst uitgereikt aan mejuf frouw Bernardina Stöver. De koperen jubi- laresse heeft in deze periode de huishouding en de kinderverzorging geleid ten huize van de familie drs. A. P. W. van der Ham, eige naar van de Elswout apotheek, Bloemen- daalseweg 341 in Overveen, waar ook de receptie gehouden werd. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst van de artsen in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur af tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts S. B. Drijber, Bloe- mendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185: die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door dokter P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, Overveen, tele foon 10071. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse rijdende tram, misgesprongen. Een school- i artsen is de dienstdoende wijkverpleegster jongen, die op het voorbalcon van de eer ste motorwagen stond en juist over het hekje naar buiten keek, zag het ongeluk gebeuren en waarschuwde de wagen voerder, die onmiddellijk stopte. Gelukkig bleek de conducteur er goed te zijn afgekomen, al had hij heel wat ont vellingen opgelopen. Dat zijn wisselgeld en plaatsbewijzen uit zijn tas her en dei- op de grond lagen, was onder die omstan digheden een bijkomstigheid. zuster J. van Dijk. Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoorf 12698, bgg. 14424 te raad plegen. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Zaterdag 18 December verzorgd door de Bloemendaalse Apotheek {mej. J. M. E. Reijers). Bloemendaalseweg 85, Bloemen daal, telefoon 22181 cn Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tele foon K 2560-8284. Het Nederlands Kamerkoor, de schep ping van onze oud-stadgencot Felix de Nobel, liet zich gisteravond in de grote zaal van het Haarlems Concertgebouw horen op uitnodiging van de Haarlemse Kunst gemeenschap en mede onder auspi ciën van de vereniging „Geloof en We tenschap". Felix de Nobel had voor dit koorcon cert een niet te zwaar programma opge steld van vrij toegankelijk karakter, dat hij de boeiende kracht meegaf van zijn verklarende inleidingen. Als gewoonlijk bet hij eerst het koor „toilet maken" en de zaalacoustiek aftasten met het. zingen van het vijfstemmige canonische Sanctus van Clemens non Papa. En daarna hoorde men het heerbjke klankweefsel van een paar geestelijke mo tetten van Antonius Brumel en Loyset Compère, meesters uit de Bourgondische School, wier muziek na vier-en-een-halve eeuw nog steeds fris en verheven blijft klinken, wanneer ze maar op de juiste manier tot leven gewekt wordt. De grootmeester van de renaissance, Orlando di Lasso over wie wij voor kort in „Erbij" schreven, naar aanleiding van een motet van hem, dat voorkomt op een schilderij in het Frans Halsmuseum was vertegenwoordigd met een drietal spirituële chansons, waarvan het 'Echolied als steeds een verrassend effect maakte. Met fraai klinkende vertolkingen van een geestelijk lied van Bach en van het „Ave Verum" van Mozart, werd een gelukkig contrast bereikt tussen twee groepen hu moristische nummers. Want met de vol gende reeks, die culmineerde in „Den Uil" van Diepenbrock, vertoefde men weer in de opgewekte sfeer van muzikale gees tigheid en fijne humor, waar Felix de Nobel en de zijnen zo puntig op ingesteld zijn. Zij weten zo natuurlijk de finesses te debiteren, die men zelfs bij de beste ama teurkoren altijd mist. De Nobel wees er terecht op, dat Diepenbrock voor „Den Uil" weliswaar de Vlaamse tekst van een volkslied had gebruikt, maar dat hij zijn muzikale thematiek ontleende aan de cantate „Ich hatte viel Bekümmerniss" van Bach. De fraaie latijnse gezangen over de Kersttijd, die Herman Strategier verleden jaar in opdracht van de gemeente Amster dam componeerde, maakten in hun zwe vend en soms eigenaardig gecadanceerd rhythme een treffend effect, niet het minst door hun melodieuze kracht, die kennelijk door het aloude Gregoriaans gevoed is. Met belangstelling hoorden wij tevens weer eens het karakteristieke koorwerk „Caril- lonage" van wijlen Henri Zagwijn, waar mee het Nederlands Kamerkoor in de afgelopen zomer op zijn concert in de Rid derzaal van het stadhuis een zo sterke in druk gewekt had. Aldus was ook de jon gere Nederlandse muziek op het program ma waardig vertegenwoordigd. Met de bas Carel Wilbnk als sobst wer- HAARLEM EN OMSTREKEN Van Maandag tot en met Donderdag houdt de afdeling Haarlem-Noord van het Leger des Heils een lijstencollecte in Bloe mendaal en Overveen; de opbrengst is be stemd voor de viering vai. het Kerstfeest. Op Donderdag 16 December wordt in café Rusthoek te Bloemendaal de jaarlijkse feestavond van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de, afdeling Bloemendaal en omstreken, ge houden. In de Immanuelkerk aan de Van Eg- mondstraat in Haarlem-Noord zal Zondag avond een Kerstwijdingsdienst worden ge houden, waarbij als voorganger optreedt dr. Cft Ph. Scheers, predikant der Hervormde gemeente van Haarlem-Noord; medewer king verlenen het kerkkoor onder leiding van de heer L. J. van Mechelen, mevrouw Gerdi Nijenhuis-Van Mechelen (zang) en Nico Winkel (orgel). Op de ouderavond van de Centrale School II, welke Donderdag 16 December in het gymnastieklokaal van de school, Lin- schotenstraat 57a te Haarlem gehouden wordt, zal dr. W. F. Storm spreken over „Sexuele voorlichting en sexuele opvoe ding". De heer G. B. G. Vermey te Haarlem is aan de rijksuniversiteit te Leiden gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Overdracht en tegen overdracht". Op Dinsdag 14 December wordt in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de prijs uitreiking gehouden van de vakwedstrijd op de Haarlemse slagersvaktentoonstelling op 30 November en 1 December. De heer F. J. Vermeer, chauffeur I bij de NZH, viert op 22 December het feit, dat hij dan een kwart eeuw bij de vervoer- maatschanpij in dierst is. De heer G. Doornink. kraandrijver op de Centrale Werkplaats van de Nederland se Spoorwegen in Haarlem, viert op 16 De cember zijn 25-jarig dienstjubileum. Het Oké-cabaret presenteert op Dins dag 14 en Vrijdag 17 December in sebouw St. Bavo in de Smedestraat te Haarlem de leden van de afd Haarlem van de Bond van Ouden van Dagen een jubileumpro gramma, getiteld: „Vijf jaar humor". den met succes geestelijke Negerliederen gezongen. En ten slotte kwam een reeks door Felix de Nobel bewerkte volksliede ren, mede dank zij de geestige, drastische of oubollige interpretatie, die men er van gaf, de zaal op kookpunt brengen. Toen volgde er nog een aantal toegiften. Wij willen hopen, dat een jaarlijks op treden van het Nederlands Kamerkoor" in Haar lent traditie wordt. JOS DE KLERK Mevrouw G. van Viaardingen, woonach tig aan het Ripperdapark, deelt ons mede, hetzelfde verschijnsel op Donderdagavond te hebben waargenomen als de heer V. d. E„ van wiens bevindingen wij Vrijdag melding maakten. Mevrouw Van Viaar dingen is zeker, dat het lichtende sneue voorwerp geen vallende ster geweest is. Gisteravond werden de wedstrijden om de Houwelings-beker in hotel ,,'t Hof van Holland" in Haarlem voortgezet. De resul taten waren: Dijkstra 95 14 14 6.78 Wighman 250 14 110 17.85 v. Nierop Vink Baart Wighman Karman Nobels 245 250 250 102 250 211 44 44 19 19 36 36 27 45 38 25 41 28 5.56 5.68 13.15 5.36 6.94 5.86 Vanavond en morgen worden de partijen voortgezet. In het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg werd Vrijdagavond de provin ciale pluimveetentoonstelling geopend, welke door de Heemsteedse Vereniging voor Pluimveehouders „De Eendracht" is georganiseerd. Onder de vele belangstel lenden bevond zich ook de heert A. H. Beels, beschermheer van de vereniging. Zij werden allen van harte welkom ge heten door de voorzitter, de heer R. Don kelaar, die zich bijzonder verheugd toon de over het feit, dat alle moeilijkheden aan het organiseren van een dergelijke ten toonstelling verbonden, ook ditmaal weer overwonnen zijn. Alleen betreurde spre ker het, dat het nog niet mogelijk was geweest alle vrienden van „De Een dracht" buiten de provincie eveneens in de gelegenheid te stellen hun dieren in te zenden. Nadat de heer Donkelaar er ver volgens de aandacht op had gevestigd, dat volgend jaar geen tentoonstelling zal worden gehouden, doordat het voornemen bestaat in 1956 ter gelegenheid van het gouden jubileum van „De Eendracht" een bijzondere show te organiseren, ver klaarde hij deze zesendertigste tentoon stelling gaarne voor geopend. Hierna sprak de heer A. de Rooij, voor? zitter van de Kennemer pluimvee-vereni ging, die het belang van de pluimveeteelt uiteenzette en er onder meer op wees, dat men er in vijftig jaar in was geslaagd de eierproductie per kip van vijftig tot twee honderdvijftig op te voeren. Vervolgens werd een rondgang over de tentoonstel ling gemaakt, waarbij de bezoekers dé driehonderdvijftig ingezonden dieren met kennersblikken bekeken. De voornaamste bekroningen werden als volgt toegekend: Grote hoenders: een patrijs leghorn, in gezonden door G. Uff te Heemstede. Krielhoenders: Hollandse Krielkip, in gezonden door A. J. Donkelaar te Aerden- hout. Konijnen: Black en Tan, ingezonden door A. J. C. J. Sweerts te Heemstede. Sierduiven: Saksische eksterkoppen, in* gezonden door J. Gelewijn te Aalsmeer. Postduiven: Postduif, ingezonden door Joh. W. Waas te Heemstede. Het Heemsteeds fanfarecorps „Excel sior", dirigent de heer L. ter Braake, houdt wederom een muziek- en toneel avond, waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het comité voor Stille Armen te Heemstede. Deze avond wordt Zaterdag 18 December gehouden in het Sportpark-Restaurant. Behalve door „Ex celsior", wordt ook belangeloze mede werking verleend door de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen", welke onder regie van de heer L. Beek Sr. een aantal schetsjes voor het voetlicht zal brengen. Verder wordt in het pro gramma nog enige ruimte gelaten voor diverse attracties, ten einde een zo hoog mógelijk bedrag te kunnen afdragen. Het programma wordt met een bal besloten. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 12 De cember worden te Heemstede waargenomen door dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, telefoon 39875 en dr. J. J. van Luin, Bron- •steeweg 76. telefoon 34445. j Wijkverpleging: zr. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin- I nenweg 206, telefoon 38320. ADVERTENTIE U wilt er NU zo goed mogelijk uitzien Dat spreekt vanzelf! Maar laat dit dan niet gaan ten koste van LATER Verzorgt U steeds met cosmetica, die bij Uw type en leeftijd passen. Die Uw huid gezond houden en d££rdoor zoveel mooier en zachter. Kortom: pas de cosmetica toe, die samengesteld zijn volgens recepten van Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts) en die bovendien zijn afgestemd op ons eigen klimaat, en dus ook ,voor U de ideale cosmetica Hermann Mendels „Musikalisch.es Conver- sationslexicon" van 1872 wijst er bij een bespreking van de blokfluit op, dat dit in strument alleen nog door kinderen wordt gebruikt. Men kan veilig aannemen, dat deze bewering overeenkwam met de wer kelijk bestaande waardering voor dit blaas instrument in het midden van de negen tiende eeuw. De muzikale romantiek ont wikkelde zich in die periode naar een hoog tepunt van gevoelsontladingen. Steeds in tensiever werden de instrumenten daarbij ingeschakeld, gegroepeerd in steeds groter wordende orkesten. De bescheiden blokfluit met haar kleine toonvolume kwam daar voor niet in aanmerking. In muzikaal-ar- tistiek opzicht had zij uitgediend. Zij de gradeerde tot kinderspeelgoed. In de gun stigste gevallen mocht de blokfluit optre den als onderzoekingsinstrument om een indruk te krijgen van de muzikaliteit van kinderen. Tot in onze dagen kon men een dergelijke waardering voor de blokfluit aantreffen. De blokfluit was verslagen maar niet vernietigd. Met zovele andere instrumen ten uit een grijs verleden kwam ook voor haar de herleving en de herwaardering, misschien wel als reactie op het klanken- geweld van het twintigote-eeuwse sympho- nie-orkest met zijn massale bezetting. Zij vond geestdriftige musici, die in haar ge loofden en haar weer de taal lieten spre ken, die eeuwen geleden door kunstenaars was opgetekend. Met haar herleving is het zelfs zo ver gekomen, dat het de moeite loonde concerten aan haar te wijden. Een dergelijk concert werd gisteravond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum gegeven door een paar pioniers van de blokfluit, Kees en Marijke Otten van het Het merendeel van het kijkerspubliek is doorgaans meer ge ïnteresseerd in het „wat" dan in het „hoe". Terecht overigens, want het gehalte van de programma's en het aantal zijn in laatste instantie doorslaggevend, bepalen de populariteit van de televisie en dus de vraag naar de ontvangers. Onder deze programma's nemen de internationale relays een belangrijke plaats in. Een enquête welke door de Nederlandse Televisie Stichting mede op instignatie van de Unesco is gehouden, heeft wel geleerd, dat de buitenlandse programma's de hefboom zijn VQ0A een popularisering van dit medium. Achter al deze programma's staat een geweldig technisch arsenaal, dat in de eerste plaats de vaak wilde plannen van de programma-mensen moet trachten te vei-wezenlijken en in de tweede plaats er nog voor moet zorgen, dat de plaatjes op het scherm van een redelijke kwaliteit zijn. Liefst zo goed, dat ze de vergelijking met het bioscoopbeeld kunnen doorstaan. Is het met de programma's zo, dat een organisatie, bij ons dus de NTS, zich met de voorbereiding en uitvoering van een inter nationale bijdrage bezig houdt, op het technische niveau zijn het er meer. Zo berust de verantwoordelijkheid voor de tech nische apparatuur in de televisiestudio en in de reportagewagen met alles wat daar om en daar aan is bij de technische dienst van de NTS. Gaat het om de zenders en de relayposten, dan is het een zaak van de PTT, die voor mensen en materiaal heeft te zorgen. Deze gescheiden verantwoordelijkheid is niet typisch Nederlands, want men treft een volkomen gelijke situatie aan in de overige landen van Europa. Veertig TV-zenders, ruim honderd relay-posten De verantwoordelijkheid van de nationale diensten voor PTT strekt zich uit over een totaal van ongeveer 40 zenders en nog eens meer dan 100 relay-posten. Juit de noodzakelijkheid van deze posten maakt het geheel zo gecompliceerd en in verge lijking met de radio veel en veel moeilijker. Wat is nl. het ge val? In tegenstelling tot de radiogolven, die, simpel gezien, min of meer evenwijdig lopen met de kromming van de aarde, hebben de beeldgolven een rechtlijnige beweging. We kunnen ze dus vergelijken met het licht dat ons oog treft. Voor deze beeldgolven treedt dus ergens een horizon op. Is de zendermast nu maar hoog genoeg, dan ligt de horizon ver weg, d.w.z. de actieradius van de beeldgolven is groter dan wanneer de zend»- mast van een geringe hoogte is. De TV-zender te Lopik b.v. reikt tot een hoogte van ongeveer 220 meter en haar beeld- stralen bedekken de gehele randstad Holland met een deel daarbuiten. Om nu toch de programma's zo ver mogelijk uit te zenden komen hier de relay-posten te hulp. Het beeld van de zender Lopik wordt een 4050 km verder opgevangen en weer doorgestuurd naar een volgende post, die op haar beurt weer een schakel vormt in de keten van posten, die overal zijn verspreid. Tezamen vormen ze een lange keten van ongeveer 4000 km. Op dit ogenblik zijn nog niet alle verbindingen tweezijdig, d.w.z. dat programma's via die verbinding in beide richtingen kunnen worden vervoerd. Het tweezijdig net wordt uiteraard steeds verder uitgebouwd en beslaat momenteel zeker een lengte van ruim 6000 km. Drieduizend technici Om een internationaal programma over het hele circuit van West-Europa te geleiden zijn ongeveer 3000 technici in touw, moeten 50.000 regelknoppen worden bediend en staan ongeveer 100.000 radiobuizen in werking. Een dergelijk programma be strijkt op dat ogenblik een gebied van ruim 90 millioen mensen en kan worden opgevangen door 4 millioen TV-apparaten. Nu komt er bij deze relay nog een andere moeilijkheid. Het lijnen-, systeem van de verschillende landen is nl. niet hetzelfde. In Engeland bestaat het beeld uit 405 lijnen, in Frankrijk zijn het er 441 in het Zuiden en 819 in het Noorden. België sluit wat de Waalse programma's aangaat aan bij Frankrijk met 819 en wat de Vlaamse uitzendingen betreft bij de overige in Europa geldende definitie van 625 beeldlijnen. Dit betekent, dat wan neer een beeld uit b.v. Frankrijk of Engeland in Nederland moet worden ontvangen, dit moet worden „vertaald" hier voor gebruikt men de zgn. lijnenvertaler tot 625. Kwaliteits verlies in het beeld treedt als gevolg daarvan wel enigszins op, maar is zeker niet hinderlijk en valt de doorsneekijker zeker Amsterdams Blokfluitenensemble. Veel toehoorders waren er niet gekomen. Zij, die mogelijk zijn weggebleven omdat er „alleen maar volksliedjes" zouden wor den gespeeld (dat is men zo langzamer hand van blokfluituitvoeringen gaan ver wachten) kunnen over dit wegbleven spijt hebben. Want wat Kees en Marijke Otten met hun blokfluiten (sopraan, alt, tenor en bas) gebracht hebben was volwaardige kunst levendig, bezield en gevoelig. De ze uitvoeringen waren niet als muzikale kasplantjes, die niet kunnen gedijen door een verstikkend „stijl"-begrip. Integendeel, de groep werd sterk gestimuleerd door een gezonde musiceerdrift, door een zuiver mu zikaal inzicht en door een begrip voor de heel eigen klankkleur van de instrumenten. Kees en Marijke Otten speelden soms als „solo"-duo, dat wil zeggen: zonder bege leiding. Voor de uitvoering van enkele wer ken voegde zich bij de blokfluitklank die van het spinet (een heel klein clavecim- bel), bespeeld door Jaap Spigt en die van de violoncel, bespeeld door Dyck Koster, in een prachtige timbre-versmelting. De déli cate toonvorming van de violoncelliSte in de continuopartijen wees op een voortref felijk begrip voor samenspel. Voor naar voordracht vam de Sonate van Willem de Fesch leek mij de toon te donker bij het spinet. Hier had ik gaarne een viola da gamba gehoord. Maar als muzikale presta tie was haar vertolking overigens zeer lof waardig. Jaap Spigt vertolkte als solist enkele ju weeltjes van oude muziek, geschreven door Peerson, Purcell, Couperin en Rameau. Men bedient zich voor de uitvoering van deze werkjes meestal van een vleugel. Jaap Spigt heeft echter met zijn spel de meest verknochte aanhangers va.n de vleugel klank kunnen overtuigen dat alleen de zil veren klank van het spinet een ideale ver tolking mogelijk maakt. Het spinet behoeft waarlijk niet als een afgedaan instrument in een museum te worden opgeborgen. P. ZWAANDIJK ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 De lijnenvertaler, onontbeerlijk technisch hulpmiddel bij de internationale uitwisseling. niet op. Onvolkomenheden in de vertaling en in de relais heb ben veroorzaakt, dat de laatste paar keer de kwaliteit van het beeld nogal iets te wensen overliet. Geluidsprobleem Televisie is niet alleen beeld, maar ook geluid. En dat heeft weer z'n eigen problemen. Wanneer, zoals dat al enige keren is voorgekomen, het commentaar „on the spot" moet worden ge sproken (bijvoorbeeld bij de St. Nicolaas-uitzending van Za terdag 20 November) dan zijn er zelfs vijf directe commentaar- lijnen nodig naar de ontvangende landen, plus een lijn voor de achtergrondgeluiden. In het ontvangende land wordt het com mentaar dan met het geluid gemixed. Het kan ook voorkomen, dat het commentaar in het ont vangende land direct van de buis wordt gesproken. In dat geyal is meestentijds de commentator een paar dagen tevoren ter plaatse geweest om de situatie op te nemen, de eventuele repetities mee te maken en zoveel mogelijk materiaal te ver zamelen. Dan komen dus ook weer de achtergrondgeluiden direct van het uitzendende land, terwijl aan de hand van een zgn. „guide-line". de commentator via een koptelefoon of een assistent naast zich wordt ingelicht over hetgeen er tijdens de uitzending gebeurt. Voor zich kan hij op een beeldscherm het programma zien. Zowel uit programmatisch als uit technisch oogpunt is een centrale post onontbeerlijk, en daartoe is er een centrum inge richt te Lille. Daar staan programma-mensen en technici in direct telefonisch contact met de verschillende zenders en stu dio's om mededelingen en eventuele veranderingen door te bellen. De kopzorgen kan men verder rustig overlaten aan de pro gramma- en technische staven van de televisie-organisaties en PTT-diensten. Het interieur van Cinema Palace in de Grote Houtstraat heeft een vernieuwing ondergaan. Na een verbouwing van onge veer drie maanden „achter de schermen" heeft men Vrijdagavond een nieuw pro jectiedoek van wand tot wand in gebruik kunnen nemen, dat geschikt is voor cine mascope-vertoningen. Terwille van het nieuwe doek heeft men het toneel moeten slopen, hetgeen echter tot gevolg had, dat men er vooraan in de zaal drie rijen stoe len bij heeft kunnen zetten. Het geluidseffect is verhoogd, doordat het optisch geluid van de vroegere films is vervangen door het stereophonisch ge luid over vier magnetische geluidssporen. Deze vernieuwing van het interieur is slechts een voorproefje van wat nog ko men gaat: in Januari 1955 gaat men met een grote restauratie beginnen, waarmee men in het voorjaar hoopt klaar te zijn, wanneer het theater namelijk veertig jaar bestaat. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljo- risstraat 11, telefoon 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, telefoon 11.793; Apotheek 't Gildehu.ys, Koninginneweg 3. telefoon 12038; Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat 100 telefoon 25860. De Haarlemse kunstenaar Frans Funke heeft met penseel, palet en papier de Fran se hoofdstad van de Pont d'Asnière tot de Pont Marie van de Place St. Oppoi-tuhité tot de Passage Léon doorkruist en het resul taat van zijn tot aquarellen verstolde in drukken is thans in Kunsthandelaar Leffe- laar aan de Wagenweg onder de titel „As pects de Paris" geëxposeerd. De Franse consul-generaal te Amster dam, de heer Francis Hummel, sprak Vrij dagavond onder veel belangstelling een bondig openingswoord, dat in zijn kortheid voor enige fonkelende esprit voldoende ruimte liet. De heer Hummel hoopte, dat de tentoonstelling een nieuw succes zal worden voor de heer Funke. waarvan ieder het mooie talent erkent en dat op deze plaats zovele vrienden, zowel van hem als van de kunst tezamen had gebracht. Daar naast hoopte spreker, dat de expositie even zeer voor velen een uitnodiging tot de i-eis zou betekenen, de reis naar Frankrijk wel te verstaan, dat zij degenen die Parijs reeds kennen zou verlokken tot een hernieuwd contact met sfeer en leven van de Franse hoofdstad, en dat degenen die de grond van zijn vaderland nog nimmer betraden zouden worden aangespoord deze leemte te gaan vullen. Op deze wijze, zo besloot de heer Hum mel, zou de heer Funke door zijn werk an dermaal bijdragen de reeds nauwe banden tussen het Franse en het Nederlandse volk aan. te snoeren.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6