Tunis - een stad die vrolijker lijkt dan zij werkelijk is J 40 si ns Onder zonnige opgewektheid ligt ergens een kruitvat Agenda voor Haarlem 2 O Experts verdiepten zich in de stijgsnelheid van de „Triton" Mendès-France's beleid in Noord-Afrika goedgekeurd Economische zelfstandigheid is ondenkbaar w y - Het onderzoek in Kings Inns Vandaag bekijkt het hof de plaats van de ramp en de wrakstukken Meerderheid van 40 tot 29 geslonken Ook groen kan „stoplicht" zijn ZATERDAG 11 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Trefpunt Zelfbewust Welgemoed Heringa Wuthrich Zó boeiend is nu PANORAMA „T oeschouwert je" kreeg een stepje Herdenki ngspostzegel XV-MDCCCC LI V-Xl I Uitspraak geschiedt het volgend jaar Rijkscommissie van advies inzake jeudtoneel Vluchtelingenhulp 2.148.000 gulden KERSTMIS (Van onze reisredacteur) Tunesië, trefpunt van volken en beschavingen, heeft voor de zoveelste maal in zijn lange geschiedenis de aandacht van de wereld tot zich getrokken, het staat wéér voor een keerpunt, dat mede de loop van de historie kan bepalen. Een groot experiment gaat van koers veranderen of liever gezegd het gaat een koers hervinden. Want het Franse protectoraat, dat sinds 1881 Tunesië een Westerse opvoeding heeft gegeven door middel van diepgaand ingrijpen door een direct bestuur, gaat zich onder druk van vele omstandigheden los maken van het binnenlands beleid. Mendès-France heeft op zijn befaamde blik- sem-reis van 31 Juli aan Tunesië interne zelfstandigheid beloofd, de Fellagha's keren terug uit de bergen, de wapens zwijgen voor het eerst sedert drie jaar. En aan de groene tafel in Parijs wordt door Tunesiërs onderhandeld over nieuwe conventies, die juridisch gezien een stap terug zijn, omdat zij in feite slechts het 73-jaar oude protectoraatsverdrag van Barclo waarbij de Tunesische binnen landse zelfstandigheid gegarandeerd werd, in ere herstellen, maar die politiek beschouwd een geheel nieuw beleid inluiden, dat een wegwijzer kan zijn naar de oplossing van vele Franse problemen in geheel Noorcl-Afrika. als er ten minste geen stok 11155011 de benen van Mendès-France wordt gestoken. Maar ook dan zou de Tunesische affaire wel eens van beslissende betekenis kunnen 2ijn. Zij het dan een minder prettige. Voordat ik echter het politieke gegeven van dit spannende spel uiteenzet en de hoofdpersonen ten tonele voer, wil ik u het décor laten zien en de massa figuran ten voorstellen. Het is een boeiend décor, dat al eens in een hoorspel heeft gefun geerd: namelijk de oorlogs-uitzendingen van de BBC, die iedere dag vertelden dat de geallieerde tang weer verder werd dichtgeknepen om het Afrika-korps, dagen waarin namen als Tunis en Bizerta de hoop op de grote dag van de overwin ning vertegenwoor digden. Degene wiens historische belang stelling nog verder teruggaat, kan van de drukke Avenue Jules Ferry in Tunis een witte tram ne- jge Avenue Jules Ferry, de Champs Elysées van Tunis, hoofd- men naar Carthago straat van een beweeglijke Noord-Afrikaanse métropool. om daar de over blijfselen te zien van de vestigingen dejf Phoeniciërs en het paleis van Hannibal. In hetzelfde Carthago rijdt hij langs het paleis van de Bey van Tunesië, zijne hoogheid Sidi Lamine I, in theorie nog steeds absoluut monarch, nazaat van een Turkse dynastie, wier piraten overigens in vroeger eeuwen ook Hollandse koop vaarders in de Middellandse Zee het leven zuur hebben gemaakt. Keren, wij terug naar de Avenue Jules Ferry, levendige, brede, door bomen be schaduwde boulevard, die de Champs Ely sées van Tunis wordt genoemd. En niet geheel ten onrechte. Want als men ge koesterd door een vriendelijk zonnetje, al is het dan December zijn glas „pastis" op een café-terras drinkt, ziet men ele gante frangaises langs de moderne win- ADVERTENTIE p»»' ZATERDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: „Sabrina", Toneelgroep Theater, 8 uur. Minerva: „Schatgravers van Doodskop-eiland", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Kidd and the slave girl". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De on- verschrokkenen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lucky me", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwarte commando", 14 jaar 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Intermezzo", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Salto mortale", 18 jaar, 23.30 uur. ZONDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: „Sabrina", Toneelgroep Theater, 8 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: H. v. d. Brink, 10 uur: ds. J. Visser, 5 uur; jeugddienst, 8 uur. Cultura: Wijdingsmor gen Ned. Vei', v. Spir. „Harmonia", 10.30 u. Minerva: „Schatgravers van Doodskop- eilarid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Captain Kidd and the slave girl", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onverschrokkenen", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lucky me", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het zwarte commando", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Kon-Tiki", alle leeft., 11 uur; „Intermezzo", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De troubadour", 14 jaar. 11 uur: „On derwereld van Montmartre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg: „Ballet der Lage Lan den". 8 uur-. Minerva-theater: liederenavond Annie Hermes, alt, Heemsteedse Kunst kring, 8.15 uur. Begijnhofkapel: bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat: bijeenkomst „De grotere Wereld", 8 u. Luxor: „Captain Kidd and the slave girl", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onverschrokkenen", 14 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lucky me", alle' leeft.. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Achter gesloten gordijnen", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Intermezzo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Onderwereld van Mont martre", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. kels flaneren, ziet men Franse agenten met hun witte knuppeltjes een verbijste rend druk verkeer dirigeren en ondergaat men de plezierig prikkelende atmosfeer van een grote métropool. Maar daarmee houdt de vergelijking met Parijs op en doet die van het trefpunt der volken zich weer gelden. Want naast die Fransen ziet ge Italianen, Corisicanen, Joden, Malthe- sers, plus Tunesiërs in alle variëteiten, Arabieren en Berbers, volledig ver-weste lijkte intellectuelen in Par ij se pakken, traditionele sjeiks in witte burnous, die zo uit de woestijn zijn weggelopen. Maar vergis u niet, de eersten kunnen harts tochtelijke aanhangers van Habib Bour- guiba's nationalistische Neo Destour-partij zijn en de anderen volledig getrouwe die naars van het Franse regiem met de rozet van het Legioen van Eer op het hart. En als men de Tunesiërs op hun uiterlijk zou willen sorteren, raakt men helemaal in de war, want de combinaties van- Westerse en Arabische kledij zijn velerlei. Eén ding is er nochtans, dat de meesten gemeen hebben en dat ook de stad Tunis met zijn 600.000 inwoners kenmerkt. Men leest hen hun „evolutie" veel gebruikt woord hier van het gezicht. Opvallend verschil met Algerije waar ge een zwij gend-rancuneuze of apathische bevolking treft. De Tunesiërs daarentegen zijn zelfbewuster, levendig, hoffelijk en on middellijk bereid, tot een discussie vooral over politieke onderwerpen, waarvoor zij een haast Italiaanse hartstocht koesteren. Hun zelfbewustheid grenst soms aan over drijving. Niettegenstaande hun plichtma tige Arabische solidariteit koesteren zij een vrij grote minachting voor hun Egyp tische, Marokkaanse, Algerijnse en Li- bysche broeders, die zij achterlijk, on westers vinden. Alleen de Lihanon kan er in hun ogen een beetje mee door. Meer dan een wat vriendelijke ironie wekt dit zelfbewustzijn overigens niet op. Want de Tunesiërs zijn mede dank zij het Franse bewind inderdaad een stuk verder op weg. Alles is hier opgewekter en actiever dan in Algiers. Zelfs de schoenpoetsertjes zijn beter uitgerust en de onvermijdelijke bedelaars trachten u eerder glimlachend wat geld uit de zak te kloppen danalleen maar door hun misère ten 'toon te stellen. De werkelijke proef op de som neemt ge door een kijkje te nemen in de Medina, de inheemse wijk. Zonder te willen beweren dat deze nu uitmunt door properheid en efficiency, zaken waaraan de Arabier nu eenmaal minder waarde hecht dan \yij, is zij toch een paradijs vergeleken bij de Kasbah van Algiers. Daar een in elkaar rond- krioelende massa, hier een druk bezige bevolking in een inderdaad schilderach tige omgeving. De „souks", de overdekte marktstraatjes zijn een en al leven. De gesluierde vrouwen, die zich bij de win keltjes en stalletjes verdringen, verbergen hun gezicht minder orthodox dan hun zusters in Algiers: zij houden slechts min of meer nonchalant een stuk sluier voor haar mond. De eettentjes waar men „cous cous" en chib-kebab" opdient, zijn scho ner en aantrekkelijker, het boekwinkeltje in een schemerige hoek, is uitstekend ge sorteerd in de belangrijkste werken van de Franse litteratuur. Aan de andere kant van de Medina vindt ge de climax van dit alles op het plein van de Dar el Bey. De garde van de Bey, in rode broeken en blauwe tunieken houdt hier de wacht voor het gebouw van de minister-president. Er roffelen trom mels: premier Tahar Ben Ammar komt naar buiten en stapt in zijn Cadillac, een rijzige figuur in Westers costuum, die vriendelijk de hand aan de fez brengt als antwoord voor het goedmoedig applaus dat opklatert. Het is allemaal zo opgeruimd, dat ge welgemoed een van de kleine Renault- taxis neemt, die hier als watervlooien door het verkeer schieten en u naar Sidi Bou Said laat brengen, een verrukkelijk plaatsje even buiten Tunis, hoog op een berghelling gelegen. Ge luncht er onder een blauwe hemel op een terras vol bloe men en kijkt uit over de lagune, die roer loos in de warmte van de middag ligt. En na de lunch wandelt ge door de stille witte straatjes, die onder de hoge minaret van de moskee liggen te wachten op de oproep tot het gebed. Ge gaat naar het atelier van de schilder El Mekki, half Indonesiër, half Tunesiër. Hij is getrouwd met een charmant Parijs meisje en ge praat gedrieën over schilde rijen en boeken en muziek, over Parijs en Amsterdam. En men raakt langzaain ver liefd op deze zonnige stad Tunis. Dan laat hij zijn zeer modern en voortreffelijk werk zien. De laatste aquarel toont een streng en gespannen gezicht van een man met een geweer. „Fellagha", zegt hij. Men had het bijna vergeten: onder al deze zonnige opgewektheid ligt ergens een kruitvat. De periode waarin er in de stra ten van dit opgewekte Tunis links en rechts met bommen gegooid werd, waar in de kogels door de straten floten, ligt maar een paar maanden achter ons. De grootscheepse operaties tussen le ger en Fellagha's zijn pas een week of wat geleden in een wapenstilstand tot een eind gekomen. Dit grotendeels on vruchtbare land kampt met geweldige problemen. Er worden per jaar 65.000 kinderen geboren, één op de drie Tu nesiërs is werkloos. Dit politiek geëvo lueerde land vraagt interne zelfstandig heid, maar economisch hoeft het over zelfstandigheid nog niet te peinzen. Er ligt een dringend politiek probleem te wachten, dat al vele keren in te lange onderhandelingen verstrikt is geraakt. De bliksem-reis van Mendès-France mag de zwaar-bewolkte hemel dan al schoongeveegd hebben, aan de einder doemen nieuwe donderwolken op. Tu nesië is niet zo zonnig als het er uit ziet. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Het pleintje van Sidi Bou Said, een door de twintigste eeuw nauwelijks aangeraakt dorpje, even buiten Tunis. ADVERTENTIE dl) IPS Een zeer gelukkig jochie van een jaar of zeven amuseerde zich Vrijdag kostelijk in een der zalen van de Haagse Pulchristu- dio. Het was Kokkie Tijssen uit Amster dam. Hij reed met een splinternieuw stepje over de parketvloeren en tapijten tussen de mensen door die eerbiedig plaats voor hem maakten, want hij was niemand min der dan „hel duizend gulden-kind", zoals de heer A. de Vries uit Amsterdam hem noemt. Deze was net namelijk, die de hoofdprijs won van de wedstrijd voor va- cantiefoto's, uitgeschreven door de ANWB. de „Stichting Film en Foto" en de Bond van Nederlandse Fotodétailhandelaren. De ze prijs werd hem door de heer H. J. van Balen, algemeen directeur van de ANWB, overhandigd. Kokkie had het al prachtig gevonden om naar de tentoonstelling van „zijn foto" (het „toeschouwertje") te mogen komen kijken, waarmee de eerste prijs was behaald. Maar toen de step kwam met een rem. een grote wimpel, een lidmaatschapsschild van de A.N.W.B. en het embleem van de wegen wacht, was zijn vreugde volkomen. Voor een fototoestel, dat de BONEFO hem aanbood, had hij nog weinig oog. „Maar dat komt wel", zo troostte de voor zitter van de BONEFO, J. Wolfslag, zich zelf. STATUUT VOOR HET KON IN KR] |K. K- Ter gelegenheid van de plechtige bevesti ging van het „Statuut voor het Koninkrijk", zuilen de postadministraties van Neder land, Suriname en de Nederlandse Antillen een speciale zegel zonder toeslag uitgeven. De verkoop van dit zegel zal in Nederland op 15 December beginnen. De zegels zijn ontworpen door S. L. Hartz te Haarlem en uitgevoerd in koperdiepdruk; ieder in één kleur. Ze geven de beeldenaar van Konin gin Juliana weer, geplaatst in een ovaal. Om het ovaal is een randschrift aange bracht: „Nederland, Nederlandse Antillen, Suriname", waarbij telkens de naam van het land van uitgifte bovenaan staat. In de kop van de zegel staat „Statuut voor het Koninkrijk" en onderaan de ivaarde- aanduiding en de datum XV-MDCCCCLIV -XII. De waarden en kleuren zijn: Neder land: 10 cent, rood; Nederlandse Antillen 7\'z cent, Olijfgroen; Suriname 714 cent, Purper. De zegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé Zonen te Haarlem en worden gedurende één maand uitgegeven. DUBLIN (Van een A.N.P.-verslaggever) Vandaag was de Kings Inns te Dublin leeg. Deze Zaterdag werd door het inter nationale hof, dat nu al elf dagen lang de ramp met de KLM-Superconstellation „Triton" onderzoekt, benut om de plaats van het ongeluk zelf in ogenschouw te nemen: het vliegveld Shannon, de rivier de Shannon, en de overblijfselen van de „Triton" zelf. Hel onderzoek zal Maandag worden hervat en zal vermoedelijk in de loop van de volgende week gesloten wor den. De uitspraak wordt pas volgend jaar verwacht. Vrijdag zijn technische beschouwingen de hoofdschotel van het onderzoek geweest. Twee luchtvaartexperts werden gehoord: de Ier G. B. Probert, luchtvaartingenieur van het Iers departement van Industrie en Handel, en de Nederlander ir. F. E. Dou- wes Dekker, ingenieur bij het Nationaal Luchtvaartlaboratorium te Amsterdam. Eeiden verstrekten inlichtingen over proef vluchten, die na de ramp met andere Super-Constellations van de KLM op de luchthaven Shannon zijn gemaakt. Drie verschillende piloten hadden met deze toe stellen starts en landingen uitgevoerd. Op de vloer van de cockpit had men gemaks halve door een camera de reacties van alle instrumenten laten vastliggen. Met behulp van deze opnamen was precies nagegaan, welke snelheid een Super-Connie bij be paalde stijging van de machine kan be reiken en over welke afstanden. Hoewel niet met zoveel woorden ge zegd, deed zich daarbij vandaag weer het vermoeden voor, dat de „Triton" op zijn laatste vlucht nimmer een hoogte van 250 voet bereikt heeft, het geen de bemanning verklaart op de hoogtemeter te hebben afgelezen, dan wel dat het toestel niet de snelheid van 160 knopen heeft kunnen bereiken bij de door de bemanning vermelde klimsnelheid over de korte afstand, die de machine na de start heeft afgelegd, vóór zij het water raakte. Volgens getuige Probert lag het wrak 13.800 voet van het begin van de startbaan af. De proefvluchten met de andere Super- Connies hadden volgens deze getuige dui delijk gemaakt, dat de horizontale afstand, die de „Triton" nodig zou hebben gehad om een snelheid van 160 knopen te berei ken 14.300 voet zou moeten zijn geweest. Een Super-Connie kan pas een snelheid van 160 knopen bereikt hebben op een plaats, die verder van de startbaan ver wijderd is dan de plek waar de propellers van de „Triton"-motoren zijn teruggevon den, zei hij. Getuige F. E. Douwes Dekker had een uitvoerig rapport van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium meegebracht, waarin ge ografische tekeningen voorkwamen. Op één daarvan zag men de lijn, die een Su per-Constellation bij een proefvlucht heeft gemaakt tot 500 voet omhooggaan. Er onder was een slechts vaag bollende lijn getekend, die op zijn hoogste punt 70 voet bereikte en toen weer naar beneden ging. (Van onze correspondent te Parijs) Om kwart voor zes vanmorgen werd de uitslag bekend van de stemming over de Noord-Afrikaanse politiek in het Franse parlement. Een uitslag van 294 tegen 265. waarmede de meerderheid van de regering, die de laatste keer bij de discussies over het lekken-schandaal nog veertig stemmen bedroeg, tot 29 is verminderd. Dit niette min nog positieve resultaat mag men toe schrijven aan Mendès-France, die na mi nister Mitterrand, die voor Algerije verant woordelijk is, en Fouchet, tot wiens depar tement Marokko en Tunesië behoren, een magistrale rede heeft gehouden, waarin hij het probleem van de Franse betrekkingen met Noord-Afrika met grote helderheid in historisch verband plaatste. Hij antwoordde uitvoerig de oppositie van conservatieven en rooms-katholieken, die zich, met uitzondering van oud-pre mier René Mayer, over het algemeen weer niet van haar loyaalste zijde had getoond. Mij wordt verweten, zo riep Mendès-Fran ce uit, dat ik de Franse rechten zou schen den. Dat verwijt is ongegrond en onrecht vaardig. Maar hoe zouden wij kunnen ver geten dat tien Achtereenvolgende Franse regeringen Marokko en vooral Tunesië binnenlandse autonomie hadden toegezegd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld een Rijks commissie van advies inzake toneel voor de jeugd. In deze commissie zijn be noemd als leden: Johan de Meester te Amsterdam (voorzitter), Ben Albach te Amsterdam, H. Leopold te Amersfoort, dr. N. C. A. Perquin te Nijmegen, H. P. Plan- tenga te 's-Gravenhage, P. Post te Naar- den, P. J. W. Steinz te Rotterdam en als secertaris H. J. Michaël te 's-Gravenhage. Het voornaamste onderscheid tussen mij en mijn voorgangers is, dat ik een begin maak met de inlossing van hun beloften. Ik ben van oordeel dat Frankrijk zijn woord gestand moet doen. En wanneer er nu van een betere verstandhouding mag worden gesproken, dan is die vooral toe te schrijven aan een begin van vertrouwen, dat wij hebben hersteld. De premier wees er op dat in de onderhandelingen van Franse kant nauwkeurig was aangegeven hoe ver men zou willen gaan. Van onaf hankelijkheid zou geen sprake kunnen zijn. De verdediging en de binnenlandse veilig heid moet in Franse handen blijven. Som mige politie-diensten kunnen in Tunesië echter mettertijd aan de inwoners worden overgedragen. Mendès-France nam ook nadrukkelijk de gouverneur-generaal in Tunesië, generaal Boyer de la Tour, in bescherming, die door de conservatef Montel scherp was aange vallen Het is aan deze grote militair en grote diplomaat te danken, dat de opera tic tegen de Fellagha's met een minimum verlies aan bloed tot een goed einde is ge bracht. Er zijn geweren, mitrailleurs en 100.000 kogels ingeleverd en voorlopig is het gevaar van een nieuwe gewapende op stand afgewend. De aanslager. in geheel Noord-Afrika zijn sterk afgenomen. Hoe fel en persoonlijk ook de tegenstan ders van de regering soms zijn opgetreden, in zeker opzicht kon men niettemin van een offensief met losse flodders spreken. Men had bij voorbaat besloten de regering niet dodelijk te treffen. En daarom was de uitslag van de stemming geen verrassing. Door de vrijheid, die de parlementsleden is gelaten hun uitgebrachte stem naderhand te herstellen, kan de Kamer met' bijna ma thematische nauwkeurigheid haar steun aldus doseren, dat een val net wordt voor komen, maar de autoriteit van de premier niettemin zichtbaar wordt aangetast. Van die techniek heeft men weer een kunstig, zij het weinig verheffend voorbeeld mogen beleven. Daarbij stond gedrukt: vermoedelijke vlucht van „Triton". Tegen het rapport zelf kantte de raads man van de KLM, mr. McGonical, zich niet, v/el echter ten sterkste tegen deze laatste veronderstelling van het Nationaal Lucht vaartlaboratorium, die volgens hem uit de lucht gegrepen was. De veronderstelling was niet gebaseerd op enig bewijsmateriaal of op verklaringen van getuigen en be hoorde daarom volgens de heer McGonical niet aan het hof te worden voorgelegd. Menselijk gevoel De heer Douwes Dekker roerde tenslotte nog een geheel ander punt aan, waarbij hij er tegen waakte de indruk te wekken als zou hij daarbij op Viruly doelen. Hij spraK over het „menselijke gevoel", waaraan een piloot die een vliegtuig de lucht intrekt, zich niet kan onttrekken. Toen de luchtvaart nog in de kinder schoenen stond, vlogen piloten voor een groot deel op hun gevoel. Thans moet voor- ai bij nachtvluchten het starten geschieden met het oog gericht op de instrumenten. Dat geschiedt ook, maar dat neemt niet weg, zo zei getuige, dat iedere inzittende van een vliegtuig, dus ook de piloot, de aantrekkingskracht van de aarde, zittend in zijn stoel, voelt. Hij wordt achteruit ge drukt tegen de stoelleuning, wanneer het toestel zijn aanloop neemt. „De richting van de totale krachten, die op een piloot inwerken, kunnen zijn beslissingen belang rijk beïnvloeden. Iedereen voelt, of hij achterover in zijn stoel zit of voorover. Maar bij een versnelde vlucht kan men uit die gevoelens niet altijd de juiste conclusie trekken, in het bijzonder bij een start. Eerst wordt men door de zeer grote ver snelling op de grond, de steeds toenemende vaart van de machine, in zijn stoel terug gedrukt, dan komt het toestel los en dezelfde krachten houden enigszins aan. Indien men zeer snel omhoog gaat, dan be reikt men een toestand, waarbij men niet zo snel meer vooruit gaat als omhoog. Vliegt de machine na de start niet schuin omhoog, maar horizontaal, dan houdt men de versnelling in vooruitgaan. Het effect op hen, die in de stoelen zitten, blijft voor het gevoel hetzelfde. „Kunt u het hof een idee geven van de oorzaak van het ongeluk?", werd de heer Douwes Dekker tenslotte gevraagd. Hij dacht dertig seconden na en ant woordde toen: „Nee, ik weet niet voldoende van alle feiten af om me verantwoord te gevoelen, indien ik hier een persoonlijke opinie ten beste zou geven." Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft Vrijdag 35.000 gulden ontvangen. In totaal is nu 2.148.000 gulden bijeengebracht. ADVERTENTIE Artikel 25 van de Wegenverkeerswet geeft enkele algemene gedragsregels: Men mag de vrijheid van het Verkeer niet zon der noodzaak belemmeren; men mag de veiligheid op de weg niet in gevaar bren gen; evenmin mag men zich zodanig ge dragen, dat redelijkerwijze is aan te ne men, dat de veiligheid op de weg in ge vaar kan worden gebracht. Deze alge mene verbodsbepalingen mogen nimmer overtreden worden. Er kunnen zich zo veel verkeersomstandigheden voordoen, dat het voor de wetgever niet mogelijk is voor elk geval een aparte verkeersregel te geven. In een bepaalde situatie kan het zelfs noodzakelijk zijn, dat men van een bijzonder verkeersvoorschrift van het Wegenverkeersreglement afwijkt ten ein de niet in conflict te komen met artikel 25 van de Wegenverkeerswet. Ter illustratie een voorbeeld: Een automobilist stopte voor een rood verkeers licht. Een troep school kinderen was bezig de weg over te steken en daarmede nog niet ge reed,, toen het verkeers licht voor de automobi list op groen sprong. Deze achtte zich toen gerechtigd door te rijden. Luid signalen gevend reed hij dwars door de uiteen stuivende kinderen. De autobomilist werd in hoger beroep door de rechtbank te Haarlem veroor deeld tot een geldboete van 300,met ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor de tijd van één jaar. De automobilist wendde zich tot de Hoge Raad, maar ook deze besliste, dat de gedraging van de automobilist het ver keer in gevaar kon brengen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9