Dulles, Eden confereren en Mendès-France morgen in Parijs Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beraad over benadering van de Sovjet-Unie Frans-Amerikaans accoord over Indochina Het eiland Brits-Grieks geschil over het eiland Cyprus in de UNO Onder de dreiging van het atoomgeweld Parijse accoorden in Tweede Kamer Boycot-actie tegen Nederlanders Het woord is aan. Troepenmachten worden ingekrompen Zestien mille gestolen in Zandvoort Indonesisch kabinet kreeg het vertrouwen Met 115 tegen 92 stemmen Groot-Brittannië verweert zich fel 69e JAARGANG No 135 WOENSDAG 15 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 289 Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman Atoomwapens „Pantjasila,y-partij wil Voor de Stille Armen Droog weer Weerrapport 11 - ZB Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar ER LIJKT NU WEL meer schot te komen in het streven, om het Noordelijke deel van de provincie Noordholland met het Zuidelijke in vaste verbinding te stel len. Al zijn er nog jarenlange termijnen aan verbonden. Voor de Velser tunnel-in- wording moeten wij aannemen, ons gron dend op vroegere berekeningen, dat die termijn nog 2\'2 jaar is. Tot dusver ver keerde de tunnel ten deze in eenzame positie, maar nu heeft de Amsterdamse wethouder van Publieke Werken Van 't Hull in de gemeenteraad medegedeeld, dat het werk aan de brug over het Buiten- IJ bij Schellingwoude binnenkort zal kun nen beginnen. Het departement van Ver keer en Waterstaat heeft onlangs zijn definitieve goedkeuring verleend en over ongeveer 2]/2 jaar zal de brug kunnen worden geopend. Als de voorspellingen nauwkeurig uitkomen zouden die feeste lijke ontketeningen van het verkeer met het eiland in Velsen en Schellingwou de dus samenvallen in de zomer van 1957 en het tweede deel van „het seizoen" in dat jaar opluisteren. Al kan men daar niet te vast op rekenen, het is toch mooi dat de mogelijkheden op die termijn nu verdubbeld zijn. Men bouwt een brug in aanzienlijk korter tijd dan een tunnel. Dat zullen de Amsterdammers dan ook ervaren ten aanzien van de historische plannen voor hun IJ-tunnels, die even wel in hun nieuwste phase nu ook tot verwezenlijking schijnen te gaan komen. Hun wethouder heeft daar eveneens mede delingen over gedaan: mededelingen be treffende proefboringen en andere voor bereidende werkzaamheden en over een onderhoud binnen enkele dagen met mi nister Algera. Men hoopt dat dit tot een spoedige beslissing zal leiden. Sinds drie maanden is de minister in het bezit van het rapport van de Adviescommissie-de Vos van Steenwijk, die het gehele vraag stuk der oeververbindingen heeft onder zocht. Volgens de nieuwste plannen zal het Marine-établissement moeten verhui zen naar Schellingwoude en zal de fabriek van Du Croo en Brauns, aan de overkant van het IJ, zich eveneens elders moeten gaan vestigen. Maar naar het daax-voor meest geschikte terrein wordt nog gezocht. Een voorspelling omtrent het jaar, waarin de IJ-tunnels zowaar in gebruik zullen worden gesteld hebben wij nog niet ver nomen misschien maakt 1960 een wel wat al te rooskleurige indruk maar het zal al een hele gebeurtenis zijn als dit werk waax-lijk zal aanvangen. Herinnering welt bij ons op aan de April-mop van een Amsterdams dagblad in lang vervlogen tijd, waarbij „de IJ-slinger" als oplossing werd aangekondigd: de brave Amster dammers zouden volgens dit guitige denk beeld in een voertuig, hangend aan een kabel aan een toren, over het IJ worden geslingex-d. In die dagen werd dus reeds de spot gedreven met de overjarigheid der plannen. Sindsdien is aan de overkant van het IJ een ware stad verrezen en men kan zich voorstellen dat de mededelingen, gisteren door de Amsterdamse wethouder in de gemeenteraad gedaan, daar nog niet direct opwinding hebben doen ontstaan. Geduld blijft geboden. Hier in de Westelijke hoek van het eiland-probleem, als ik het zo mag aan duiden, kunnen wij ons tenminste ver heugen in verbetering in de toestand op korte tex-mijn: er wordt gewex-kt aan de overbrugging van de sluizen in IJmuiden, die het ponten-vervoer in Velsen van de gedurende een groot deel van het jaar gebruikelijke overbelasting zal kunnen bevrijden. Want de personen-auto's zullen dan, met een eindje omrijden, die weg kunnen nemen. De voltooiing van dit werk, dat aanzienlijke verlichting moet brengen in de 2 y, jaar die ons nog schei den van de voltooiing van de Velser-tun- nel, zal slechts een kwestie van maanden behoeven te zijn. Wij volgen het met aan dacht; moge het gereed zijn voor de drukke tijd in 1955 begint. Als de brug in Schellingwoude waarlijk gelijktijdig met de Velser-tunnel gereed mocht komen belooft dat enige verlich ting in de zorgen van de gemeente Haar lem betreffende de aanleg van de aan- voerwegen voor de Velser-tunnel. Want een deel van het verkeer uit het Zuiden zal de koers Schellingwoude inslaan. R. P. De regering heeft aan de Tweede Ka mer het wetsontwerp toegezonden, dat goedkeuring inhoudt van de volgènde op 23 October te Parijs ondertekende accoor den en overeenkomsten. Het protocol bii het Noord-Atlantisch verdrag inzake de toetreding van de Bondsrepubliek Duits land, protocol tot wijziging en aanvulling van het verdrag van Brussel onderschei denlijk betreffende de strijdkrachten van de West-Europese Unie, het toezicht op de bewapening en het Agentschap van de West-Europese unie voor het toezicht op de Bewapening en de te Parijs gesloten overeenkomst betreffende de aanwezig heid van vreemde strijdkrachten in de Bondsrepubliek Duitsland. „Er bestaat alle grond voor grote tevre denheid over de te Parijs, na een overleg van zo betrekkelijk korte tijd, bereikte overeenstemming." De Nederlandse re gering hoopt, dat de tot nieuw leven ge brachte unie belangrijke mogelijkheden zal bieden tot verinniging van de West- Europese samenwerking. Zij waarschuwt tegen een begripsverwarring, die dreigt te ontstaan, en die gevaarlijke gevolgen zou kunnen liebben, zowel voor de verinniging van die samenwerking in de West-Euro- Dese unie als voor de uiteindelijke ver wezenlijking van de zoveel engere samen werking in het kader ener supranationale gemeenschap, zoals die reeds in de Euro pese gemeenschap voor Kolen en Staal is verwezenlijkt. „In hoeverre de West-Europese unie zich op den duur tot een supranationale gemeenschap zou kunnen ontwikkelen, valt thans niet te beoordelen. Voorshands mag men niet aannemen, dat het Verenigd Koninkrijk bereid zal zijn het lidmaat schap van een dergelijke supranationale gemeenschap te aanvaarden. Dit is een van de „politieke realiteiten," waarmede de regering steeds rekennig heeft gehou den," aldus de toelichting. (Van onze correspondent in Parijs) Opnieuw staat Parijs van morgen tot en met Zaterdag in het brandpunt van de internationale diplomatie. Donderdag begint aan de Quai d'Orsay een confe rentie tussen de grote drie Dulles, Eden en Mendès-France die in het bij zonder over de laatste nota-wisselingen met Rusland zal handelen. De drie grote Westelijke mogendheden zullen hun standpunt bepalen met betrekking tot een gesprek met de Sovjets, dat Mendès-France, bij zijn belangrijke rede voor de U.N.O. in New York vorige maand, voor het eerst officieel aan de orde heeft gesteld. In beginsel zijn de Gx-ote Drie het wel eens over de wense lijkheid van zo'n gesprek. Men kan echter beter spreken van: een absolute noodzaak. Want met de huidige stand van de atoomwapens de Franse oud minister van Defensie, Jules Moch, die zijn land bij de U.N.O. in de atoom commissie vertegenwoordigt, heeft daarover zo juist in een boek een apocalyp tisch beeld van gèschetst is het niet minder dan een eis van zelfbehoud tijdig een brug naar de mogelijke vijand te slaan. Daarover kan in verantwoordelijke kringen wel onmogelijk meer verschil van mening bestaan. Niettemin zijn er nog wel meningsver schillen denkbaar ten aanzien van de wijze, waarop het Westen Moskou moet benade ren. En wat dat betreft schijnen Dulles en Eden van oordeel te zijn, dat hun Franse partner iets te snel van stapel loopt. Maar die lichte verschillen van inzicht kunnen vermoedelijk wel uit de weg worden ge ruimd. Naast deze onderhandelingen onder zes ogen zullen er zeker ook wel weer ont moetingen onder vier ogen worden belegd. Zo zal Mendès-France Donderdag dineren op de Nederlandse ambassade in de hoop dan eindelijk de bedenkingen te kunnen opheffen, die minister Beyen nog altijd te gen zijn plan voor een Europese wapen gemeenschap schijnt te koesteren. Maar de grote voorstellingen zullen pas Vrijdag beginnen in het Palais de Chaillot, wanneer daar de ministers der veertien landen van de NAVO hun jaarbalans gaan opmaken. En behalve met enige voldoe ning achteruit, zal dan ook vooruit worden gekeken. En het oog zal dan spe ciaal worden gericht op twee kern proble men. Eerstens zijn er de vooruitzichten die geopend wox'den door de Duitse deelne ming aan de atlantische gemeenschap, welke nu, ofschoon de i-atificatie-debat- ten in het Franse parlement eerst Maandag beginnen,als feit wordt aangenomen. Het Atlantische leger in Europa zal komepde zomer met twaalf divisies worden uitge breid. Maar het is de vraag in hoeverre het evenwicht van krachten tegenover Rusland daardoor zal worden hersteld, of zelfs verbeterd. Op de jongste conferentie van Moskou tussen de communistische lan den is besloten dat in geval van West- Duitse hex-bewaperxing het leger van de sa tellieten tot een millioen man zal worden opgevoerd. Een leger bovendien in zéér ge- integreei-de staat en onder één-hoofdige (Russische) leiding. In rechtstreeks verband met dit probleem staat het agendapunt, dat de atoombewape ning betreft en hier luidt de vx-aag of de beslissing van het gebruik van de atoom bom moet worden ovex-gelaten aan de (Amerikaanse) opperbevelhebber, óf dat, in geval van dreiging, eerst de veertien landen dienen te worden geraadpleegd. Sir Winston Churchill is van oox-deel dat een beslissing van zo vitaal belang niet aan de inzichten van één man mag worden overgelaten. Duitsland, dat bij een aan val de eerste stoot moet onvangen, en als slagveld is voorbestemd, zal, hoewel Bonn nog geen officiële stem in het kapittel heeft, het wel met de Engelsen eens zijn. En ook Nederland zal dit standpunt onge twijfeld delen. In het Noorden van ons land worden of zijn belangrijke bases ingericht en het is niet aan te nemen dat Den Haag op voorhand afstand zou wil len doen van de beslissing of die bases voor atoomgeschut zouden mogen worden gebruikt. Dat S.H.A.P.E. ernstig rekening houdt met de noodzaak zich van althans lich tere atoomwapens te bedienen, mag wel worden aangenomen. Temeer waar de achterstand in de klassieke wapenen en in manschappen nog altijd bij lange na nog niet is ingelopen. Eveneens is het, uit mi litair oogpunt, te begrijpen dat het N.A. V.O.-opperbevel van generaal Gruenther een zo ruim mogelijke vrijheid van han delen verlangt. Anderzijds is deze beslissing van zo ont zaglijke draagwijdte, dat de ministers ver moedelijk bezwaarlijk de verlangens van het S.H.A.P.E.-opperbevel kunnen inwil ligen. Het gebruik van atoomwapens zou een onherstelbaar besluit kurmen zijn voor het voortbestaan van de mensheid, of althans van Europa. Kan men zo'n be slissing overlaten aan de wijsheid van één man, hoe algemeen het' vertrouwen ook in generaal Gruenther moge wezen? Bovendien zou aan zo'n toestemming op dit ogenblik een politieke betekenis kun nen worden gehecht, die men evenmin mag onderschatten. Bij de U.N.O. maakt het plan, dat president Eisenhower heeft voorgesteld om tot een verbod, of tenmin ste een gemeenschappelijke controle, van atoomwapens te geraken, juist een zekere vooruitgang. In dit verband heeft de hui dige U.N.O.-voorzitter mr. Van Klef fens zelfs al het woord „historisch" in de mond genomen. De Russen zouden de inwilliging van de verlangens van generaal Gruenther als een daad van wantrouwen kunnen uit leggen, en daarmede zou het voorlopige accoord weer spoedig op losse schroeven zijn geplaatst. In feite gaat het om de vraag welke noodzaak het zwaarste wegen moet: de politieke overwegingen gericht op het behoud van de vrede of de militaire doel matigheid waarmede reeds nu op een uit gebroken oorlog vooruit zou worden ge lopen. De keuze tussen deze twee noodzakelijk heden verleent de N.A.V.O.-zittingen van Vrijdag en Zaterdag te Parijs een histo rische betekenis. DJAKARTA (PIA) Een nieuwe par tij met de naam „Pantjasila", waarvan de invloed en het ledental niet zijn na te gaan heeft besloten van 29 tot 31 December een driedaagse boycot tegen de Nederlanders in Indonesië te voeren om „solidariteit te tonen met de West-Irianse patriotten in hun strijd om het Nederlandse kolonialis me uit West-Irian te verdrijven". Het besluit is genomen, naar werd me degedeeld, naar aanleiding van de verwer ping van de Indiase resolutie in de UNO en in verband met de „steun, die de Ne derlanders op een in het ooglopende wijze verlenen aan de R.M.S.-beweging in de Molukken". Aan de arbeidex-s, in het bijzonder bij Nederlandse bedrijven, maar ook bij de spoorwegen, op de trams en in de havens, alsmede aan taxichaffeurs en betjakbe stuurders wordt gevraagd solidariteit te tonen door aan de boycot mee te doen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Sirius Velen worden slechts door de ernst van het leven aangegrepen wanneer zij hem op de planken gespeeld zien. WASHINGTON (Reuter/AFP) De Verenigde Staten en Frankrijk hebben er overeenstemming over bereikt, dat het Zuid-Vietnamese leger kleiner maar doel treffender moet worden, aldus hebben Amerikaanse ambtenaren te Washington medegedeeld. Er wordt een inkrimping van het Zuid-Vietnamese leger met 90.000 man beoogd. De ambtenaren zeiden te vertrouwen, dat het met Franse hulp mogelijk zal zijn een effectief kader voor de strijdkrachten té vormen. Op grond van de bestandsover eenkomst mag de Amerikaanse missie van 300 man niet woxxien uitgebreid. Door deze voorgenomen beperking zul- Toen de Zandvoortse im- en exporteur P. J. Duyn jr. vanmorgen zvjn woning aan de Kostverlorenstraat na een dag afwe zig te zijn geweest weer betrad, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat er tij dens zijn uitstedigheid in zijn woning was ingebroken. De inbreker (s) had (den) een glas-in- loodraam verbrijzeld waarna een span jolet opgelicht kon worden en de toegang tot de woning vrij was. Uit een bureau in het kantoortje van de zakenman is een bedrag van zestiendui zend gulden in coupures van duizend gulden ontvreemd. De politie meent reeds over enige aan wijzingen te kunnen beschikken, doch tast ixx het duster omtrent het tijdstip waarop de inbraak werd gepleegd. DJAKARTA (PIA) De motie van wantrouwen, die tegen het kabinet Ali Sastroamidjojo is ingediend door de op positiepartijen in het Indonesische parle ment, is Dinsdagavond in het parlement verworpen. Er werden 92 stemmen vóór de motie uitgebracht en 115 tegen bij 6 onthoudingen. De motie, die is ingediend door de Mas- jumi, de socialistische, de' Katholieke en Christelijke partijen, vond haar voor naamste motief in de recente reorganisatie van het kabinet en de slechte economische en financiële toestand in Indonesië. Op de vergadering waren 213 leden aanwezig, hetgeen het grootste aantal is, dat ooit een vex-gadering van het voor lopige parlement heeft bijgewoond. Vóór de motie stemden Masjumi, het lid Hazaix-in van de Partai Indonesia Raja, de Partai Socialis Indonesia, de Katholieke Partij, de Democraten, de Protestants- Christelijke partij en enkele partijlozen. Tegen waren de Pax-tai Nationalis In donesia, de Partai Kommunis Indonesia, de Progressieven, de Parindra, de P.S.I.I., de Sobsi en een aantal kleinere partijen en enkele partijloze leden. De Pax-tai Mur- ba onthield zich van stemming. Onmiddellijk nadat de voorzitter van het parlement, mr. Sartono, de uitslag van de stemming had bekend gemaakt, schud de de voorzitter van de Katholieke fractie, de heer I. J. Kasimo, premier Ali Sastroa midjojo en andere ministers de hand. Een aantal andere parlementsleden deed het zelfde. De vergadering werd bijgewoond door het voltallige kabinet en de publieke belangstelling in en buiten het parlement was buitengewoon groot. len vennoedelijk de afvallige groepen, waaronder een aantal van de plaatselijke secten, ontwapend worden. Deze organisa ties verzetten zich tegen de R.K. eerste- minister Ngo Dinh Diem. Ook zou een snellere ontruiming van Zuid-Vietnam door de Franse troepen worden gelast. Fraiikrijk zal tegen het einde van het volgend jaar nog slechts 70.000 man in Vietnam hebben in plaats van 150.000, zo als eex-st de bedoeling was. Een datum voor de uiteindelijke ontruiming kan niet wpi-den vastgesteld voordat het nieuwe le ger van Vietnam is gevormd. De Verenigde Staten zullen in 1955 on geveer 100.000.000 dollar bijdragen voor handhaving van de Fx-arfse troepen in Indo china. In 1954 droegen zij iets minder dan 400.000.000 dollar bij. Van welingelichte zijde is vernomen, dat generaal Paul Ely, de Franse commissaris- generaal in Indochina, binnenkort naar Pa rijs zal gaan om de Franse regering op de hoogte te stellen van de ontwikkeling der algemene toestand, in het bijzonder in Zuid Vietnam, en om instructies in ontvangst te nemen over de Frans-Amerikaanse betrek kingen in Indochina. 8e verantwoording X. Y. Z. 200,—; J. D. D. 100,—; J. G. v. D. 25,—; J. v. S.—G. ƒ25,—; Mr. J. H. G. Z. 25,—; W. K. ƒ25,—; A. K. 25,—; Mr. E. A. J. S.—C. ƒ25,—; J. H. K. ƒ15,—; Dr. J. M S. 15,—; Dansclub J. 1.2.3.4.5. 13,—; D. v. V. 10,—; Ir. H. M. 10,—; N. N. 10,—; J. V ƒ10,—; M. v. d. B. v. W. v. D. ƒ10,—; v. d. V. ƒ10,—; J. C. V. ƒ10,—; H. J. L. ƒ10,—: A. F. H. ƒ10,—; B. C. M. S. ƒ10,—; J. C. K. ƒ10,—; Mevr. H. C.—A. ƒ10,—; C. N. H. d. J. ƒ10,-; Mej. H. S. ƒ10,-; P. A. E. 10,—; T. J. W. v. O. 10,—; J. H. v. V.— M. 10,—; Ch. G. C. 10.—; J. A. H. 10.—; Ch. D. v. R. ƒ5,—; Mevr. E. S.—V. ƒ5,—; AMY 5,—; G. S. 5.—; Drs. B. R. 5.—; R. P. ƒ5,—; Dr. N. J. J. d. V. ƒ5,—: Ph. K. 5,—; J. H. 5,—; Dr. A. D.—J. ƒ25,—; H. D. v. H.—K. ƒ5,—; Mevr. J. ƒ5,—; H. C. V. ƒ5,—; F. E. P. ƒ5,—; S. K. ƒ5,—: J. Th. v. B. 5.—; L. W.—v. R. 5,—; Ir. P. N. M. 5,—; C. S. Th. v. G. 5,—; H. G. 5,—; A. J. H.— v. d. B. ƒ5,M. R. A. P.v. 't W. ƒ5. H. F. ƒ5,—; E. M. S- 3. ƒ5,—; P. v. S. ƒ5.—; H. P. H. ƒ5,—; E. D. W. A. ƒ5.—; H. M. J. ƒ5,—; S. B. T. S. ƒ5,—; J. T. ƒ5.—; N. L.— G. ƒ5,-; C. E. d. V. ƒ5.—; W. K. ƒ5,—; S. K. v. E.—W. ƒ5.—; M. E. J. W. ƒ5,—; J. K. ƒ5,—; W. Chr. V. ƒ5,—; G. E. S.—D. ƒ5,—; F. L. ƒ5,—; J. K. ƒ3,50; G. H. E. E. ƒ3,—; H. O. r'2,50; E. W. ƒ2,50; T. W. S. ƒ2,50; J. j. v d. V.—v. d. S. ƒ2,50; J. H. ƒ2,50; A. v. d. T. 2,50; K. J. M. 2,50; A. C. M. D. 2,50; J. M. ƒ2,50; H. H. v. K. ƒ2,50; J. V. ƒ2,50; P. d. R. ƒ2.50; S. R. F. ƒ2.50; M. J. H. T.—v. T. ƒ2.50; G. P. M. P. ƒ2,50; S. D. ƒ2,50; A. E. d. B B. ƒ2,50; K. d. V. ƒ2,50: J. R. F. ƒ2.50; Mevr. T. 2,50; C. G. d. G. 2.—; J. S. 2.—; J. Z.—H. ƒ1.— F. I. ƒ1,—; E. A. G. d. M.—d. K. ƒ10.—; Fr. ƒ4.—: S. E. W—M. ƒ5,—; N. N. ƒ2.50: N. N. 2.50; A. D. v. S. ƒ2,50; de W. ƒ2,50; fam. v. M. ƒ4.—; M. V. ƒ2,50; A. O. ƒ5,—; Brem ƒ5.—; G. H. ƒ2.—; G. B. ƒ1,—; N. P. V. ƒ5,—; E. Ph. K. ƒ7.50; A. P. T. ƒ5.—; E. O. 2.50; J. B. ƒ2,50; P. B. ƒ5,—; J. v. S. ƒ5.—; N. N. ƒ10,—; J. C. C. en D. ƒ10,J. d. N. ƒ2.Oma B. ƒ3,—; Anjan ƒ5,—; J. A. P. ƒ2.50; J. S. ƒ7,50: v. d. L. ƒ2,50; D. en H. ƒ15,—; v. M. ƒ2.50; v. B. ƒ2,50: C. B. ƒ10.—; Dames V. H. ƒ5,—; N. N. 5,Mahj club „Anti Soep" 5, Dagtotaal 1009. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ6025,50. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". In de raadskamer van het West-Fries museum te Hoorn zullen het komend jaar concerten worden gegeven. Gezicht in de 16e eeuwse kamer, waar de gecommiteerden van West-Friesland plachten te vergaderen. Links een schilderstuk van Rotius NEW YORK (A.F.P./Reuter) De poli tieke commissie van de UNO is begonnen met de behandeling van de kwestie-Cypi-us. De Griekse delegatie heeft een resolutie ingediend, waarin de Algemene Vergade ring wordt verzocht de wens uit te spreken, dat het beginsel van zelfbeschikking toe gepast zal worden op de overwegend Griekssprekende bevolking, die reeds jaren naar aansluiting bij Griekenland streeft. De commissie besloot echter eerst een Nieuw-Zeelandse resolutie te bespreken, waarin werd voorgesteld het debat over Cyprus te verdageix na een uiteenzetting van de voornaamste punten van deze kwestie. De Britse delegatie, onder leiding van Anthony Nutting, bleef na dit besluit in de vergaderzaal. Zij zou de rest van de vergadering geboycot hebben, als de Griek se resolutie in behandeling was genomen. Nutting verklaai-de, dat Groot-Brittannië niet bereid is een „polemische en doelloze discussie over Cyprus" te beginnen. Grie kenland heeft zelf het verdrag van Lau sanne onderschreven, waarbij de Britse souvereiniteit over Cyprus werd erkend. Agitatie voor aansluiting van het eiland bij Griekenland kan slechts de ordelijke vor deringen op de weg naar zelfbestuur van de Griekse en Turkse inwoners van het eiland verti-agen en hinderen. Nutting waarschuwde tegen „spelen met vuur" en zei, dat de vrije landen degenen die trach ten hen te verdelen, in de kaart zouden spelen, als zij zich in deze kwestie meng den. De Griekse afgevaardigde, Kyroe, ver klaarde, dat het Griekse verzoek gerecht vaardigd en gematigd is. De inwoners van Cyprus hadden vanaf de eerste dag van de bezetting van hun eiland vrijheid geëist. Griekenland had jarenlang geduldig en aanhoudend getracht een oplossing van het vraagstuk te vinden. Griekenland is er nog steeds van ovei-tuigd dat onderlinge vriend schappelijke besprekingen kunnen leiden tot een oplossing, waarbij de nationale verlangens van de Griekssprekende inwo- ners van Cyprus worden bevredigd en de rechten van de Turkse minderheid vol doende worden beschermd. De Turkse afgevaardigde, Selim Sarper, Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht is de temperatuur in Nederland sterk gestegen. Kwam gisteren het kwik niet boven 5 tot 8 graden, hedenmorgen wezen de thermometers bijna overal 10 tot 11 graden aan. De oorzaak van dit voor de tijd van het jaar zeer zachte weer is een depressie, die Zondagochtend voor het eerst bij de Ameri kaanse Oostkust werd opgemerkt en nu ten Noorden van Schotland is gepasseerd om haar weg langs de Noorse kust te vervolgen De depressie stuwde warme lucht van sub tropische oorspi'ong voor zich uit, welke lucht Dinsdagavond vergezeld van wat regen en motregen Nederland binnendrong. Boven Ierland en Schotland zijn de baro meters intussen al weer sterk gestegen. Er komt daar een krachtige rüg van hogedrub tot ontwikkeling, die naar het Oosten komt. In verband hiermede naderde vanochtend al minder zachte, maar tevens minder vochtige lucht ons land. Morgen zullen we ons de hele dag in deze nieuwe luchtsoort bevinden, zodat de temperaturen dan lager blijven dan van daag. Waai-schijnlijk zal de wind zwakker worden, vooral in de Zuidelijke provincies. In verband hiermede nemen de mistkansen toe noemde de kw.estie-Cyprus een „kunst matig" probleem, dat door propaganda en pi-ovocaties, die geleid worden vanuit Grie kenland,- levend wordt gehouden. Het Turkse standpunt is dat er geen geografi sche of historische banden bestaan tussen Griekenland en Cyprus. Een aantal Atheense studenten heeft, na een massavergadering, waarop aansluiting van het eiland Cyprus bij Griekenland werd geëist, onder de kreet „jullie zijn verraders" politiemannen, die hen beletten de gebouwen der Britse en Amerikaanse ambassades te naderen, met stoeien en stokken aangevallen. Na drie uur van straatgevechten was de politie de toestand meester; 74 personen, onder wie 25 politie mannen, werden gewond. Studenten, die zich in de omgeving van het hogeschool gebouw bevonden, bekogelden de politie met duizenden sinaasappels. (van hedenmorgen 7 uur) weers- os C c 01 00 toestand X) S T3"g SB S dfc SS S V c u Ol f_ oo Helsinki geheel bew. Z 2 3 0,1 Stockholm geheel bew. ZZW 6 4 0 Oslo motregen Z 7 4 5 Kopenhagen regen Z 13 5 0,1 Londen half bew. W 4 9 0,5 Amsterdam regenbui WZW 11 11 0,3 Brussel regen ZW 6 11 3 Parijs geheel bew. ZW 5 12 0,1 Bordeaux zwaar bew. W 3 12 1 Grenoble nevel windstil 4 8 Nice onbewolkt NW 4 7 0 Warschau mist ZO 2 2 2 Berlijn nevel ZZO 3 1 0 Frankfort motregen ZW 3 5 5 München geheel bew. ZW 4 4 3 Zürich sneeuw ZO 2 1 7 Genève motregen windstil 4 3 Locarno half bew. O 2 -2 0 Rome onbewolkt ZO 4 7 0 Innsbruck mist windstil -4 1 Wenen licht bew. NW 2 4 4 Neerslag laatste 24 uur. oaxcocorxrx>cxyY)r<\rccrirKXXXXxxX!Ccccxyx<nrttcc>->Tcr!Orxxxxii MINDER ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vrij koude nacht met weinig bewolking en plaatselijk vorming van mist. Mor gen geleidelijk toenemende bewolking, minder zacht dan vandaag en overwe gend droog. Matige, tijdelijk zwakke wind, krimpend naar Zuid-West tot Zuid. 16 December Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op onder 12.08 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 December Hoog water: 7.26 en 19 49 uur. Laag water: 2.56 en 15.20 uur Donderdag 16 December Hoog water: 8.16 en 20.40 uur. Laag water: 3.40 en 16.05 uur. OOOQOQJQQOQGO;

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1