SIMONS Gemeenschappelijke regeling zorg geestelijke volksgezondheid A. Limburg -Zakstraat 12 H.J.vJ. MEER Anti-Amerikaanse en -Britse betogingen in Griekenland Esperantisten vierden Zamenhofdag Aanval op USIS-gebouw in Saloniki Nieuwe Vrouwehekbrug gaat 465 mille kosten Litteratuurprijzen van Amsterdam Engeland all out voor slechts 154 runs KIJK UIT HUISVADERS Zakstraat 12 Haarlem Rijwielbanden Kerstboom verlichting VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Ouderavond Centrale school II Dansende leerlingen van de Anslijnschool Gustave Dominici ontkent beschuldiging van vader Paus is weer ernstig ziel| Voorlichtingsmiddag voor Vrouwenorganisaties Zes ton voor uitbreiding van industrieterrein De tweede testmatch Scheepvaart (Onbelangrijke) zaak wordt aangehouden Toonaangevend VOOR HAARLEM DE EERSTE IN ONZE BRANCHE TELEFOON 12394 aardig pleeggezin) of kosthuis Het ziet er naar uit, dat de gemeen schappelijke regeling tussen de gemeente besturen van Haarlem en omliggende ge meenten ter behartiging van de zorg voor de geestelijke volksgezondheid in dit dis trict spoedig tot stand zal komen. De raad van Bloemendaal heeft de regeling Don derdagmiddag aanvaard; de gemeenteraad van Zandvoort komt Dinsdagavond bijeen ter behandeling van dit punt, de Haarlem se raad heeft het voorstel op de agenda voor de vergadering op Woensdagmiddag en op de eerste Donderdag van Januari vergadert de gemeenteraad van Heemstede om het besluit te nemen. B. en W. van Zandvoort vragen de raad een crediet van 2600 beschikbaar te stel len, als bijdrage in de kosten verbonden aan de toetreding tot de regeling. Wij herinneren er aan, dat wij reeds in enkele artikelen aandacht hebben besteed aan de voorbereiding van de gemeenschap pelijke regeling. In aansluiting daarop ver melden wij, dat B. en W. van Haarlem in hun toelichting op het voorstel aan de ge meenteraad er aan herinneren, dat in April 1939 besloten 's een gemeenschappelijke regeling aan te gaan tussen de gemeenten Haarlem, Velsen, Haarlemmermeer, Bever wijk, Heemstede, Nieuwer Amstei, Bloe mendaal, Aalsmeer, Zandvoort, Heems kerk, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Bennebroek tot regeling van de psy chiatrische voor- en nazorgdienst. Behalve deze zorg op psychiatrisch gebied func- tionneerde te Haarlem reeds sedert tal van jaren de gemeenschappelijke dienst voor sociaal-paedagogische nazorg. Daar de praktijk had uitgewezen, dat het werk van de psychiatrische voor- en nazorgdienst met dat van de sociaal-paedagogische na zorg tal van raakpunten gemeen had, werd reeds geruime tijd de behoefte ge voeld te komen tot een regeling van de ge hele zorg voor de geestelijke volksgezond heid, omvattende alle gemeenten in Ken- nemerland en Amstelland. Als zorg voor de geestelijke volksgezondheid diende te vens te worden beschouwd de stichting en instandhouding van bureaux voor het ver strekken van adviezen op medisch-opvoed- kundig gebied en ter zake van beroeps keuze. Na besprekingen bleek, dat een aantal gemeentebesturen er de voorkeur aan gaven aan te sluiten bij de Stich ting Geestelijke Volksgezondheid in Noord holland. De besturen der gemeenten Ben nebroek, Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort waren bereid met de gemeente Haarlem een gemeenschappelijke regeling in het leven te roepen. B. en W. van Haarlem merken in hun toelichting op, dat ook zij in beginsel wel overtuigd zijn van de wenselijkheid van een provinciale organisatie op dit terrein, evenwel met dien verstande, dat zulks tot stand komt op basis varf een sterk doorge voerde decentralisatie. Zodanige provin ciale organisatievorm zou slechts verwe- Woensdagavond werd in een goed ge vulde zaal van restaurant „E/lwerk" door de Haarlemse Esperantisten het feit ge vierd, dat 95 jaar geleden dr. L. L. Zamen- hof, de auteur van het Esperanto, werd geboren. In zijn openingswoord merkte de voor zitter op, dat het een overweldigend ge voel is, dat de vijfi/nde December door vele duizenden geestverwanten over de gehele wereld gevierd wordt, waardoor men in gedachte nog eens te meer vere nigd is. Hij vond het verheugend, dat de internationale taal reeds zo veel ingang gevonden heeft, maar, zo vervolgde hij, er zal nog steeds gestreden moeten worden voor de algemene invoering van het Es peranto. Nadat „La Espero", het „volkslied" der Esperantisten door de aanwezigen gezon gen was, sprak de heer L. Faulhaber uit Amsterdam over het onderwerp „Zamen hofdag". Na de pauze werden enkele pianostuk ken en schetsjes ten gehore gebracht. De geanimeerde stemming bracht velen ertoe wat in de goed gesorteerde boekenstands, die voor deze gelegenheid ingericht waren, te kopen. zenlijkt kunnen worden, hetzij in een ge decentraliseerde publiekrechtelijke vorm hetzij een federatief karakter moeten dra gen. De vorm van een stichting waarin de gemeentebesturen als zodanig rechtstreeks generlei zeggenschap hebben achten B. en W. niet juist, omdat daarin de publiek rechtelijke waarborgen van openbaarheid en verantwoording ontbreken en verdient hierom de voorkeur van B. en W. niet. Voor het college van B. en W. van Haarlem is ook een sterk geldende over weging geweest, dat de beide Haarlemse diensten, die voor de psychiatrische zorg en die voor de sociaal-paedagogische na zorg, gedurende tal van jaren op een zeer bevredigende wijze gewerkt hebben. B. en W. zouden het om deze reden onjuist vin den, indien Haarlem deze eigen diensten zou moeten prijs geven of gedeeltelijk aan een ander niet-publiekrechtelijk orgaan zou moeten overdragen. Voor een aandachtig gehoor hield dr. W. F. Storm uit Amsterdam op de Donderdag avond gehouden ouderavond van de Centrale School II aan de Linschotenstraat een inlei ding over het onderwerp: „Sexuele voorlich ting en sexuele opvoeding". Wat de sexuele voorlichting betreft, merk te spreker op, dat hiermede reeds op zeer jeugdige leeftijd (2 a 3 jaar) begonnen dient te worden, als de kinderen met vragen komen. Meestal krijgen ze dan een ontwij kend of geen antwoord, waardoor de ouders het vertrouwen van hun kiinderen verliezen. Het heeft, voor hen dan geen zin er op latere leeftijd over te beginnen, omdat het vertrouwen weg is. Dan ligt er een taak voor buitenstaanders, zoals familieleden, doktoren, jeugdleiders en de school. Spreker deelde mee op diverse scholen voorlichting te geven en wel in gemengde klassen. Het maakt direct op de kinderen grote indruk, als over sexualiteit gesproken wordt in gemengd gezelschap en de aan wezigheid van beide sexen werkt gunstig op de houding van meisjes, zowel als van jongens. De sexuele opvoeding is volgens spreker belangrijker dan de voorlichting, zoals op voeding in het algemeen belangrijker is dan onderwijs. Sexuele opvoeding kan slechts effect hebben door het voorbeeld van de ouders. Bij de beantwoording van vragen bleek dr. Storm een voorstander van coëducatie te zijn. Spreker las daarna een 25-tal vragen voor, gesteld door leerlingen van een U.L.O.- school, waar hij het sexuele vraagstuk had behandeld. Hieruit bleek duidelijk, dat dit onderwerp grote belangstelling heeft van de opgroeiende jeugd. En dan kan en friag er niet over gezwegen worden. Het hoofd der Centrale School II de heer J. H. Eden vertolkte de gevoelens van de aanwezigen, toen hij in zijn dankwoord dr. Storm een „tot weerziens" toeriep. Vervolgens richtte de schoolarts, mej. F Westerveld zich tot de ouders naar aan leiding van het jongste onderzoek van de leerlingen van het achtste leerjaar. Over het algemeen werden deze kinderen te slap van constitutie bevonden hetgeen voor dr. Wes terveld een reden was om het melkdrinken warm aan te bevelen. Het was haar opgeval len, dat door een te gering aantal kinderen van de school-melk-verstrekking werd ge bruik gemaakt. In de grote zaal van het gebouw St. Bavo hebben de meisjes van de Anslijnschool Woensdagavond een ballet-uitvoering ge geven. Zij hadden met haar dansen veel succes. Er stonden tien nummers op het pro gramma, waarvaflber vijf door leerlingen van de Anslijnschool uitgevoerd werden en vijf door meisjes, die al verder gevor derd waren. Het waren allen leer lingen van de heer en mevrouw Van der Moolen, die bijzonder veel eer van hun werk hadden. Speciaal de Bloemenwals uit ,.De Notenkraker" van Tsjaikovskv viel zeer in de smaak. Ook het „Rendez-vous" op muziek van Aletter werd zeer gracieus gedanst. De heer B. Rijpstra had in zijn openings woord al gewezen op de belangrijkheid van dit soort werk op de scholen en wij ver namen dat de heer K. de Graaf, die de in specteur'van lichamelijke opvoeding ver tegenwoordigde, zeer ingenomen was met hetgeen hij te zien had gekregen. SALONIKI (Reuter) De Griekse re gering heeft alle demonstraties in verband met de kwéstie-Cyprus in het gehele land verboden, nadat zich in Saloniki (Noord- Griekenland), wanordelijkheden hadden voorgedaan bij demonstraties van onge veer vijf duizend Griekse studenten waar bij tenminste veertig personen voor het merendeel leden van politie en brandweer werden gewond. De politie had het terrein rondom het gebouw van het consulaat-generaal en de voorlichtingsdienst der Verenigde Staten (USIS) te Saloniki afgezet. De betogende, studenten verbraken het politiecordon en DIGNE (Reuter) Gustave Dominici, de zoon van Gaston Dominici, die wegens moord op het Britse gezin Drummond ter dood is veroordeeld, heeft opnieuw ontkend, dat hij de elfjarige Elizabeth Drummond dood geslagen zou hebben. „Mijn vader liegt", schreeuwde hij, toen verslaggevers hem een bericht in een Marseillaans dag blad toonden, dat zijn vader hem had be schuldigd. Volgens het bericht had de oude man in zijn cel gezegd, dat Gustave het meisje in de keuken va^i de boerderij had gedood en haar naar de oever van de in de nabijheid stromende rivier de Durance had gebracht, op een plaats, slechts enkele me ters verwijderd van de plek, waar haar ouders doodgeschoten lagen. De 22-jarige echtgenote van Gustave, Yvette, die vol gens het bericht door Gaston van mede plichtigheid was beschuldigd, zei: „Kunt u zich voorstellen, dat een moeder van twee kinderen in koelen bloede zou besluiten een klein meisje te vermoorden?" Men verwacht, dat het echtpaar, dat vo rige maand tijdens het proces de onschuld van de oude man volhield, ondervraagd zal worden door de detectives, die het politie onderzoek hebben heropend op bevel van de minister van justitie. drongen het gebouw binnen, waar zij rui ten insloegen en een vrijheidsbeeld ver nietigden. Een studenten-afvaardiging kreeg toegang toi het gebouw van het Britse consulaat-generaal en beklaagde zich bij de consul-generaal er over dat achter de ramen staande consulaats-em- ployé's hen „uitdaagden". Tenslotte werd voor het Turkse consulaat geprotesteerd tegen de „onvriendschappelijke en uitda gende houding van Turkije" bij de behan deling van het vraagstuk-Cyprus in de UNO. De Amerikaanse ambassadeur te Athene Cavendish Cannon heeft de consul-generaal der Verenigde Staten te Saloniki opgedra gen een krachtig protest bij de gouver neur van Noord-Griekenland in te dienen en vergoeding te eisen van de schade, aan gericht in het kantoor van de Amerikaan se voorlichtingsdienst. Premier Papagos heeft aan de ambassadeur zijn spijt be tuigd. In de Cypriotische haven Famagusta hebben ruim duizend Griekse studenten betoogd onder het roepen van leuzen als „Weg met de Verenigde Staten", „Groot- Brittannië er uit" en „Wy wensen vrijheid en vereniging met Griekenland". Griekse schoolkinderen liepen onder het roepen van „weg met Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten" de klasselokalen uit. De onderwijzers beletten hen het schoolterrein te verlaten. Alle Grieken op Cyprus heb ben besloten morgen voor 24 uur in sta king te gaan. VATICAANSTAD (Reuter/AFP) De lijfarts van Paus Pius XII heeft ver klaard, dat de toestand van de Paus „ernstig is, omdat hij steeds zwakker wordt". Naar verluidt heeft de zieke een tamelijk onrustige nacht gehad, doordat hij weer last van hikaanvallen had. Men wijt deze aan de vermoeienissen van het uitgebreide röntgenologisch onderzoek. Het dieet van de patiënt is beperkt tot om de drie uur enige lepels bouillon. „Onze kinderen in deze tijd" Op een gecombineerde voorlichtingsmid dag van de afdeling Haarlem van de Werk groep van vrouwen in de Nederlandse ver eniging tot afschaffing van alcoholhouden de dranken en de groep Haarlem van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid heeft mevrouw W. Blomkwist-Lub gespro ken over het onderwerp „Onze kinderen in deze tijd". De spreekster behandelde het probleem van het kind, dat met alcohol in aanraking komt; zij zei onder meer, dat het treurig is. dat er kinderen van vier jaar zijn, die reeds het verschil kennen tussen een bier en een borrelglas. De drank heeft zijn weg gevonden naar de Nederlandse huiskamer, aldus mevrouw Blomkwist. Niet alleen vader drinkt, maar ook moeder doet tegenwoordig mee. Zelfs het jonge kind komt in vele gevallen met alcohol in aanraking, want het gebeurt niet zelden, aldus de spreekster, dat er, wanneer de ouderen alcoholhoudende dranken nuttigen, tot het toekijkende kind wordt gezegd: „Ach, dat onderste beetje mag jij wel hebben". Spreekster drong er op aan, dat niet al leen de ouders hun kinderen op het gevaar van gebruik van alcohol zullen wijzen, maar dat een dergelijk probleem ook op de scholen wordt besproken. Zij spoorde de aanwezigen er toe aan, tijdens de ko mende feestdagen geen alcohol te drinken, want een feest zonder alcohol is veel ge zelliger en veel gezonder. Weer de alcohol uit uw huis, ter wille van uw kinderen en kleinkinderen". Het programma vermeldde voorts enige duetten, die werden gezongen door de dames B. Mooyman-Box, sopraan en A. Kramer-Coert, alt, met pianobegeleiding van mevrouw A. Faber en de vertoning van enige films, een over het voedsel- vraagstuk, een bloemenfilm en Droste's bedrijfsfilm „Geschenk der goden", waarin op boeiende wijze wordt gedemonstreerd; hoe de cacaobonen worden bewerkt tot een van de vele chocolade-eindproducten. Het beschikbare bouwrijpe industrie terrein in de Waarderpolder te Haarlem is bijna uitverkocht. Daarom stellen B. en W. de gemeenteraad voor over te gaan tot vergroting van de oppervlakte van bouw rijp industrieterrein. Hiermee is een be drag van f 603.000.gemoeid. In het kader van de werkzaamheden tot verbetering van de toegang naar het in dustrieterrein in de Waarderpolder is reeds een begin gemaakt met de omlegging van de weg door het Prinsen Bolwerk en het vernieuwen van de rioleringen ter plaatse. Thans dient ook te worden overgegaan tot vernieuwing van de Vrouwehekbrug. waarmede een uitgave gemoeid zal zijn van naar raming f 335.000. Behalve de bouw van deze nieuwe brug zullen de werkzaamheden mede omvatten de aanleg van het aansluitende weggedeelte en het vernieuwen van een gedeelte wal- muur langs het Noorder Buiten Spaarne over een lengte van ongeveer zestig meter. Voor het maken van de wegaansluiting moet een gecfeelte van de Kloppersingel- gracht worden gedempt. Dit kan met het oog op de waterverversing van deze gracht, echter pas geschieden, nadat de Vrouwe hekbrug is voltooid. Daarom is de aanleg van het aansluitende weggedeelte in het onderhavige werk opgenomen. Dit onder deel zal een uitgaaf vergen van naar ra ming f 75.000.In dit bedrag zijn mede begrepen de kosten verbonden aan het maken van een duiker tussen de water partij langs de spoorbaan en de Klopper- singelgracht en het aanbrengen van een tijdelijke houten beschoeiing langs het Noorder Buiten Spaarne. Het vernieuwen van het gedeelte wal- muur is noodzakelijk om aan de noorde lijke oprit van de Vrouwehekbrug direct een definitieve vorm te kunnen geven. De daaraan verbonden kosten worden be groot op f 55.000. In totaal is derhalve met de uitvoering van de onderhavige werken een uitgaaf gemoeid van naar raming f 465.000. Voor de bouw van de Vrouwehekbrug had de raad reeds in 1950 een crediet be schikbaar gesteld van f 280.000.Dit cre diet dient dus met f 185.000.te worden verhoogd. Deze verhoging wordt mede ver oorzaakt door de plaats gehad hebbende loonsverhogingen en prijsstijgingen sinds 1950. B. en W. stellen voor het beschikbare crediet tot f 465.000.te verhogen. Op advies van de daartoe door B. en W. ingestelde jury, bestaande uit de heren prof. dr. S. Dresden, mr. E. Straat en A. L. Sötemann, zijn de prijzen voor twee werken van beschouwend proza van letterkundige aard der gemeente Amsterdam, elk groot 1000 toegekend aan S. Vestdijk voor zijn bundel „Essays in duodecimo" en aan G. H. M. van Huet voor de eerste en tweede bundel „Lezen en laten lezen". Op de eerste dag van de tweede testmatch tussen Australië en Engeland ging Engeland all out voor 154 runs. Aan het einde van de dag had Australië 18 runs gescoord voor het verlies van 1 wicket. De Australische pace bowlers waren uiterst gevaarlijk in de harde wind. Johnston en Archer namen ieder drie wickets en Davidson en Lindwall ieder twee. Van de Engelse batsmen was Wardle met 35 runs (5 x 4) topscorer. Tevoren hadden Hutton (30» en Graveney (21) een stand van 39 voor het derde wicket opgezet. Hutton bleef 2 uur 9 minuten aan bat, hij sloeg drie vieren. De Engelse innings duurde vier uur en een kwartier, Australië won de toss. Engeland eerste innings: Hutton c. Davidson b. Johnston 30 Bailey b. Lindwall 0 May c. Johnston b. Archer 5 Graveney c. Favell b. Johnston 21 Cowdrey c. Langley b. Davidson 23 Edrich c. Benaud b. Archer 10 Tysoh b. Lindwall 0 Evans c. Langley b. Archer 3 Wardle c. Burke b. Johnston 35 Appleyard c. Hole b. Davidson 8 Statham not out 14 Extra's (legbeyes 5) 5 Totaal 154 Val der wickets: 14, 19, 58, 63, 84, 85, 88, 99. 101. Bowlingcijfers: Lindwall 17, 3, 47. 2; Ar cher 12. 7; 12. 3; Davidson 12, 3, 34, 2; John ston 13.3. 1, 56, 3. Australië eerste innings: Morris c. Hutton b. Bailey 12 Favell not out 6 18 voor 1 Bowlingcijfers: Statham 2, 0, 6, 0; Bailey 1.6, 0, 12, 1. Meineed voor politierechter Vrijdagmorgen is voor de Haarlemse po litierechter een op zichzelf niet zo belang rijke zaak van mishandeling behandeld, die evenwel, naar het zich laat aanzien, moge lijk zal uitgroeien tot een meineed-zaak. Als verdachte en getuige werden gehoord twee Heemskerkers, die reeds enige tijd ruzie hadden gehad over het parkeren van een auto op een bepaald terrein. Toen de getuige op zekere dag bij verdachte aan de deur kwam om nog eens over de zaak te praten, had de verdachte hem de deur uit geduwd, zodat hij over de stoep gestruikeld was. Het punt waar het hier om gaat is, dat de getuige verklaart, dat hij bovendien een stomp in zijn gezicht heeft gekregen wat ook uit een aantal schriftelijke ge tuigenverklaringen blijkt terwijl de ver dachte dit ten stelligste ontkent, daarin btfgestaan door zijn vader, die Vrijdagmor gen in een hevige opwinding voor de poli tierechter verklaarde, dat hij van het voor val getuige was geweest en dat zijn zoon de getuige slechts de deur uit heeft ge duwd. Politierechter: „Weet u, dat er vijf ge tuigen zijn, die verklaard hebben, dat uw zoon wel degelijk een stomp heeft ge geven? U handelt hier erg opgewonden en dom; weet, dat u een gevangenisstraf van zes maanden of meer riskeert?" De vader antwoordde hierop, dat hij zich daar van bewust was, maar dat hij zijn verklaring handhaaft, omdat hij niet tegen onrecht kan. „De getuigen hebben wel allen gezien, dat hij op de grond rol de, maar een klap hebben ze niet kunnen zien geven." Nadat de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, de andere getuige er op had geattendeerd dat hij zich aan mein eed heeft schuldig gemaakt, indien blijkt, dat de vader de waarheid heeft gesproken, besloot de politierechter, mr. J. P. Peter sen, de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Annenkerk, 15 v. Casablanca n. Antwerpen. Aagtekerk, 16 te Manilla. Alderamin, 16 te Marseille. Artenis, 16 te New York. Ariadne, 15 v. Haifa te Famagusta. Aalsdijk, 17 te Houston. Abbekerk, 16 v. Suez n. Djibouti. Amerskerk, 16 v. Hongkong n. Singapore. Armilla, 16- v. Soerabaja n. Pladju. Arnedijk, 16 v. Cristobal n. Liverpool. Agatha, 15 te Priok. Alderamin, 16 v. Marseille n. Genua. Algenlb, 15 v. Bahia n. Las Palmas. Appingedijk, 16 v. Boston n. Philadelphia. Albireo, 16 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 16 te Mobile. Amstelstad, 15 te Chalna. Arendsdijk, 17 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ariadne. 16 v. Famagusta n. Limasol. Arkeldijk, 17 v. Le Havre n. Antwerpen. Banka, 16 te Los Angeles. Bacchus, nacht 15-16 te Paramaribo. Bantam, 16 te Colombo. Blitar, 17 te Mombasa. B'.ommersdijk, 17 te Calcutta. Baarn, 16 v. Callao n. Chimbote. Bali, 17 te Marseille. Barendrecht, 16 Ceylon gepass. n. Port Said. Billiton, 14 te Portland Oreg. Celebes, 15 Perim geuass. n. Suez. Caltex Pernis, pass. 16 Malta n. Rotterdam. Caltex The Hague, 17 Rotterdam verwacht. Caltex Utrecht, pass. 16 Kp. Bon n. Sidon. Ceronia, 16 v. Singapore n. Balikpapan. Congostroom, 20 Antwerpen verwacht. Corilla', 19 te Curasao verwacht. Cradle of Liberty, 16 v. Port Said n. Suez. Delft, 16 100 m. O. Terceira. Delfland, 17 te Uheos. Delfshaven, 16 v. Santos n. Montevideo. Dordrecht, 20 te Londen verwacht. Eendracht, 15 v. Haifa n. Bourgas. Esso Rotterdam, 15 v. Baytown n. Napels. Eos, pass. 16 Ouessant n. Lissabon. Elizabeth b, pass. 16 Ouessant n. Corpus Christ! Farmsum. 1 v5. Carthagena n. Curagao. Felipes, 17 te Sibolga. Eemland, 17 v. Santos n. Rio de Janeiro. Erinna, 17 v. Saigon n. Singapore. Ena, 19 te Buenos Aires verwacht. Enggano, 16 Straat Messina gepass n. Port Said. Erinna, 14 te Saigon. Etrema, 16v. Lavera n. Lands End. Friesland KRL)17 te Singapore. Groote Beer, 15 410 m. O.NO. St. Helena. Gadilla, 17 te Singapore. Graveland, 16 Madeira n. Bahia. Glebula, pass. 16 Ouessant n. Curasao. Gordias. 16 te Malta. Groote Beer, 16 670 m. W.NW. Walvisbaai. Heemskerk, 15 v. Genua n. Port Said. Hoogkerk. 15 v. East London n. Port Elizabeth Haulerwijk, 15 Norfolk n. Ceuta. Hermes, 16 te Londen. Hathor, 16 te Tanger. Japara (KRL), 16 te Koewait. Jagersfontein, 16 390 m. ZW. Lissabon. Krebsia, 1 terug v. proeftocht te Rotterdam. Kertosono, 16 v. Philadelphia n. Colon. Kieldrecht, 16 v. Bombay n- Aden. Kota Baroe. 16 v. Southampton n. Marseille. Katelysia, 17 te Heysham verwacht. Korovina, 17 v. Thameshaven n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 16 v. Madras n. Chittagong Laertes, 16 te Bremen. Langkoeas, nacht 15-16 v. Aden n. Port Soedan Lekkerkerk, 16 te Cochin. Lutterkerk,, 16 v. Basrah n. Bahrein. Langkoeas. 17 te Port Soedan verwacht. Lawak, 14 te Portland Oreg. Lemsterkerk, pass. 17 Gibraltar n. Port Said. Meliskerk, 1 v. Aden n. Mombasa. Ni.gerst room, 16 te Dakar. Maashaven, 16 dwars Lizard Head n. Antw. Maas, 15 te Piraeus. Maasland, 16 v. Las Palmas n. Amsterdam. Mapia, 15 v. Makassar n. Semarang. Muiderkerk. 16 te Newcastle. Mataram, 19 Hoek v. Holland verwacht. Mentor, 16 v. Izmir n. Kollo. Maasdam, 16 100 m. O.NO. Kp. Race. Malvina, 14 v. Kawasaki n. Miri. Marken. 16 te Lagos. Merwede, 17 voor IJmuiden n. Amsterdam. Mirza, 15 te Tarakan. Notos. 15 v. Genua n. Livorno. Noordwijk. 1 100 m. O. Jacksonville. Nieuw Amsterdam, 15 te New York. Notos, 16 v. Livomo n. Napels. Omala, 16 te Thameshaven. Oranje, 15 v. Port Said n. Napels. Orestes, 16 v. Pto Plata n. Le Havre. Oranjestad. 17 v. Aruba n. Port Limon. Overijsel, 17 te Marseille. Oostkerk, 16 te Suez. Polydorus, 16 v. Aden n. Suez. Pendrecht, pas. 16 Malta n. Port Said. Polyphemus, 16 v. Port Swettenham n. Penang. Prins Philips Willem, 16 ten anker Le Havre n. Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 16 500 m. W. Scilly's. Rotti, 15 v. Amsterdam n. Bremen. Roggeveen, 16 v. Singapore n. Soerabaja. Rotula, 18 te Curasao verwacht. Rijnkerk, 17 v. Zanzibar n. Dar es Salaam. Radja, 17 te Mufatta. Rijnland. 18 IJmuiden verwacht. Rondo, 17 v. Algiers n. Port Said. Rijndam. 20 Cobh verwacht. Raki, 13 te Soerabaja. Roggeveen. 18 te Soerabaja verwacht. Straat Soenda. 19 te Rio de Janeiro verwacht. Slamat, 16 v. Port Said n. Genua. Singkep, 16 v. Dubai n. Ummsaid. Straat Banka, 17 te Brisbane verwacht. Stad Haarlem, vertr. 17 v. Narvik n. IJmuiden Saroena. 16 v. Saigon n. Pladju. Schiedljk. 16 v. Bremen n. Newport Mon. Schouten, nacht 15-16 v. Beira n. Mozambique. Sibajak, 18 Oostpunt Timor n. Soerabaja. Sirrah, 17 te Sydney. Sloterdijk. 16 te New York. Straat Malakka. 17 te Belawan. Salatiga, 12 te San Francisco. Samarlnda, 17 te Suez. Sliedrecht, 17 te Suez verwacht. Stad Maassluis. 16 v. Narvik n. Cardiff. Stad Maastricht, 18 Hoek v. Holland verwacht. Saparoea, 16 te Suez. Stad Dordrecht, pass. 17 Vlissingen n. Sluiskil. Thelidomus, 16 te Curasao. Taria, 16 v. Miri n. Sydney. Tero, 14 rede Santos. Tankhaven II, 16 v. Singapore n. 1*1. Uban. Telamon, 16 v. La Guaira n. Pto Cabello. Tjibantjet, 16 te Brisbane Tjiluwah, 16 v Hongkong n. Singapore. Tabinta, 16 v. Hamburg n. Amsterdam. Tibia, pass. 16 Sabang n. Pladju. Tomori, 16 te Soerabaja. Tamo, vertr. 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Tara, 17 te Santos. Tarakan, 16 v. New Orleans n. Savannah. Teiresias, 14 te Houston. Themisto, 17 v. Montreal te Belfast verw. Titus, pass. 16 Finisterre n. Algiers. Triton, pass. 16 ten W. Fayal n. Rotterdam. Trompenberg, 16 v. Fernardina n. Savannah. Utrecht, 16 v. Tampa n. Houston. Waal, 16 te Amsterdam. Westerdam, 15 820 m. W. Scilly's. Westerdam, 16 800 m. O. Kp. Race. Willem Barendsz, 16 v. Kaapstad n. vangstgebied W. Alton Jones, 16 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Willem Ruys, 16 v. Port Said n. Colombo. Wonogiri, 18 te Belawan verwacht. Zaan, 16 v. Amsterdam n. Stockholm. KLEINE VAART Aeneas, 15 v. Malaga n. Amsterdam. Argo, 15 v. Londen te Amsterdam. Admiralengracht, 15 v. Rotterdam n. Antw. Angeja, 15 v. Leith te Rotterdam. Atlas, 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Appingedam. vertr. 16 v. Rotterdam n. Lissabon. Arnoudspolder, vertr. 17 v. R'dam n. Londen. Audacia, 16 v. Dundalk n. Barry. Aco, 15 v. Brunsbüttel n. Londen. Admiralengracht, pass 16 Vlissingen n. Antw. Ambiorix, 15 v. Barcelona n. Savona. Ardeas. 15 v. Triëst te Rijeka. Atlantis, 16 v. Rotterdam te Great Yarmouth. Att S. vertr. 16 v. Rotterdam n- Antwerpen. Amstelstroom, 15 v. Swansea te Amsterdam. Anna b, vertr. 16 v. Arendal n. Westonpoint. Auriga, pass 16 Ouessant n. Nantes. Badzo 15 v. Londen te Rotterdam. Bestevaer, 15 v. Rotterdam n. Wisbeck. Bab T, 15 te Skutskaer. Bety Anne S, vertr. 16 v. Leixoes n. Guernsey Bill S. vertr. 16 v. Cardiff n. Rotterdam. Batavier I, 15 v. Bordeaux n. Casablanca. Beekbergen, vertr. 16 Bilbao n. Birkenhead. Binnenhaven, 15 v. Liverpool te St. Malo. Blue Boy, 15 v. Duinkerken n. Le Havre. Crescendo, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Citadel, 15 v. Kopenhagen te Rotterdam. Casana, 16 v. Kopenhagen n. Gothenburg. Coolhaven, 15 v. Mazagan n. Antwerpen. Corrie b, 16 60 m. NO. Ouessant. Crittura, 16 v. Delfzijl te Rotterdam. Cornelia b II. 16 Belfast n. Newport Mon. Domburgh, 15 v. Londen te Rotterdam. Draco, 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Daje Bohmer, 15 v. Sevilla n. Rotterdam. Deo Favente. 15 v. Kopenhagen n. Aarhus. Deo Duce, pass 16 Vlissingen. Dollard, pass. 17 Aarhus verwacht. Diligentia. vertr. 16 v. Karlshamn n. Casablanca Doklaan, 15 v. Norrkoping n. Amsterdam. Drittura, 16 v. Delfzijl te Rotterdam. Eminent, vertr. 16 v. Liverpool n. Garston. Eljo, pass. 16 Texel n. Great Yarmouth. E. en A. Scheer, 15 v. Londen te Antwerpen. Erasmus, 15 v. Plymouth te Leguildo. Eljo, 16 Texel n. Great Yarmouth. Elisa, pas. 16 Zuidkust Sardinië n. Pto Romano. Erkalin, 15 v. Ipswich te Zaandam. Frans, 18 te Kjoge verwacht. Flevo, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Frean, 15 v. Amsterdam te Antwerpen. Ferocia, 15 v. Calais te Le Treport. Fiducia, 15 v. Maassluis n. Boston. Gaasterland, 15 v. d. Tyne n. Delizijl. Harold, 16 v. Zwijndrecht te Barry. Haskeriand, 15 v. Grangemouth n. Rotterdam Helvetia, pass. 16 Great Yarmouth n. Rotterdam Henrica, vertr. 17 v. Manchester n. Lissabon. Holland, pass. 15 Vlissingen n. Londen. Hartel, 16 te Portsmouth verwacht. Hink, 16 v. Londen te Rotterdam. Hast V, 15 v. Rotterdam te Klngslynn. Has V, vertr. 15 v. Guernsey n. Dover. Hoflaan, pass. 15 Brunsbüttel n. Rotterdam Ida Pieter, 15 v. Buitenhuizen n. Milfordhaven Ida Jacoba, 15 v. Drogheda te Manchester. Ingeborg, 15 v. Barry te Zwijndrecht. Jan Kreumer, pass. 16 Texel 17 Londen verw Jo, 15 v. Londen te Maassluis. Kattegat, 15 v. Amsterdam n. Zaandam. Kategat, 15 v. Amsterdam n. Zaandam. Kemphaan, verm. 15 te Newcastle. Keizersgracht. 15 v. Hamlna te Rotterdam. Kenitra, 15 v. Rouaan te Casablanca. Lucas Bols II, 17 v. Gdynia te Oslo verw. Lydia, 15 v. Lissabon n. Dover. Escaut, 15 v. Rouaan te Rotterdam. Larix, 16 te Amsterdam. Express, 15 v. Rotterdam n. Parijs. Larix, 16 te Amsterdam. Leendert b, 16 v. Stockholm te Stettin verw. Lijnbaansgracht, 15 v. Hamlna te Amsterdam. Markab, 15 v. Antwerpen te Hamburg. May, 16 v. Amsterdam n. Portsmouth. Merwehaven, 15 ten anker bij Malta n. Valencia Midsland, 16 bij Hoek v. Holland. en Rotterdam. Mirzam N, 16 v. Rotterdam te Bremen. Myfem. 16 v. Rouaan te Parijs. Mypuck, vertr. 16 v. Kopenhagen n. Rouaan. Manto, 15 v. Valencia n- Alicante. Mariscal Lopez, 15 v. Montevideo n. Antwerpen Maasym N, 15 v. Curasao n. Asuncion. Mercurius, 16 te Cuxhaven. Meres N, 15 v. Leixoes te Antwerpen. Muphrid N, 15 te Avonmouth. Minorca, 16 v. Londen te Rotterdam. Nassauhaven, vertr. 16 v. Malmö n. Gothenburg. Neeltje b, vertr. 16 v. Landskrona n. Glasgow Netta, 16 te Fredericla. Nanny, 15 v. Esbjerg te Rotterdam. Nleuwehaven, vertr. 16 v. Malmö n. Kopenhagen Nomadish, 15 v. Kotka te Amsterdam. Noord, 15 v. Billingham n. Rotterdam. Nijenburgh, 15 v. Stockholm n. Paskalavik Oranjepolder, 16 dwars Lissabon n. Londen Orion, 16 v. Venüo te Rotterdam verw. Plato, 15 v. Bordeaux n. La Pallice. Paramount, 15 v. Rotterdam n. Londen. Pavonis, 15 v. Rotterdam n. Shoreham. Phidias, 16 v. Amsterdam te Rotterdam. Ponto, 15 te Domsjo. Ponza, 15 te Vilvoorde. Result, 15 v. Londonderry te Londen. Realta. 15 v. Gefle n. Parijs. Rose Marie, verm. 16 v. Rotterdam n. Artw. Rema, 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Rijnhaven, vertr. 16 v. Londen n. Rotterdam. Stientje Menslnga. 16 v. Poole te Dublin verw. Sohippersgracht, 15 v. Pemoviken te A'dam. Servus, 15 v. Rotterdam te Liverpool. Silvaplana, 16 bij Hoek v. Holland. Spes, 16 te Vlaardingen.* Stella Maris, 17 v. Drammen te Kopenhagen. Swift, 15 v. Rouaan te Parijs. Tyro, pass. 15 Lizard n. Dublin. Teun, 15 v. Liverpool n. Swansea. Tilly. 15 v. Norrkoping n. Zaandam. Theano, 16 te Rotterdam. Timo. 15 v. Loriden te Rotterdam. Trio I, 15 v. Hull te Rotterdam. Tubo, 15 v. Rotterdam n. Londen. Viking, 16 v. Waterford te Avonmouth verw. Vindieat Atque Polit, vertr. 16 v. Rotterdam n. Dordrecht. Veenenburgh, 15 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vlieland, 15 v. Gothenburg te Parijs. Westkust, IS v. IJstad n. Avonmouth. Westpolder, vertr. 16 v. Rotterdam n. Lissabon. Walenburgh, 15 v. Rotterdam n. Gothenburg. Westerdok, 15 v. Londen. Zeehaan, 16 te Foyness. óók voor de komende FEESTDAGEN Speciaalzaak Dames- en Meisjeshoedeti Ged. Oude Gracht 99—101 - Haarlem - Tel. 10252 BERKEL'S PATENT waarop bij de HAARLEMSE LOMPENHANDEL al uw gebrachte kranten, vodden, metalen enz. worden afgewogen, zodat u zichzelf kunt overtuigen van het juiste gewicht op de streep af. A. LIMBURG betaalt voor uw HAZEN- en KONIJNENVELLEN de hoogste waarde. Wij zijn vanaf Maandag a.s. tot en met Vrijdag van 6 uur v.m. tot 11 uur n.m. GEOPEND. 2e Kerstdag van 912 uur. bij Koudehorn-kazerne. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Voogdijinstelling zoekt voor een 18-jarige normale, flinke jongen een bij voorkeur Ned. Hervormd of Vrijz. Prot. Br. no. 7843. F buitenband 28 x V/2 2.75 3 19 Hevea fabr. 3.95, 4.60, 5^20 5.85, 6.85 Binnenbanden 0.95, 1.49, 1.65, 1.98 Alle maten bromfiets banden, Regenpijpen en Regenbroeken, waterdicht f 7.75. Philips - Splendor v. a. f 8.50 per doos Alléén SCHAGCHELSTR.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 14