Rumoerige vergadering van Haarlemse Dierenbescherming Stichting van nieuwe R.K. lagere school in Amsterdamsebuurt 20% korting Het loopt storm Kort en bondig gfl v.Empeien Haarlems Dagblad Bestuur Chr. ULO-school mag bouwen aan de Rijperweg Onderwijskwesties in de raad neven aan de redactie Onenigheid over beleid ten aanzien van Dierentehuis aan Ridderstraat A anmeldingsfo rmuiier PRINCESSE reeds nu.... Mogen Uw handen gezien worden? Schoenmaker schepte vet uit de Zaan Heemstede Amsterdamse Beurs VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Directeur Haarlems Arbeidsbureau Winkels langer geopend Inbraak op Herenweg te Heemstede Haarlems Dagblad Profiteer hiervan Eerste zelfbedienings- winkel in dorpsstraat N.V. Modehuizen PRINCESSE, Haarlem RAAD BLOEMENDAAL Haarlemse politierechter Na grote pakhuisbrand KERSTMIS Th. H. Bernsen overleden Rectificatie „Toch is het zo" B. en W. van Haarlem verzoeken de raad om medewerking; te verlenen aan het R.K. kerkbestuur der parochie van de H. Joan nes den Dooper in de Amsterdamse buurt te Haarlem voor de stichting: van een bijzon dere school voor gewoon lager onderwijs op een nader te bepalen terrein, gelegen binnen zijn parocliiegebied, welk gebouw ruimte moet bieden voor ten minste 211 leerlingen en zal bestaan uit zes lokalen elk bestemd voor ten hoogste 48 leerlingen. Voorts vragen B. en W. de raad om aan de stichting „Christelijke Avond-MULO te Haarlem een subsidie uit de gemeentekas te verlenen voor het tijdvak van 1 Sep tember 1954 tot en met 31 Augustus 1955 tot een bedrag van ten hoogste 11.725, en voor het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1955 voorlopig een bedrag van ten hoogste 3.908, Ten behoeve van de Klaas de Vries- school voor MULO zal, behoudens goed keuring van de raad voor de aanschaffing van handenarbeidsmaterialen en -gereed schappen en van twintig houten krukjes vcor het handenarbeidlokaal respectieve lijk 507 en 220 beschikbaar gesteld worden. B. en W. stellen de raad voor om voor de aanschaffing van instrumenten voor het onderwijs in de natuurkunde en van ge reedschappen voor het onderwijs in de handenarbeid aan de Centrale School II (Linschotenstraat 57a) een bedrag van ten hoogste 1300 beschikbaar te stellen. Voorts zal indien de raad het betref fende voorstel goedkeurt, aan het bestuur van de vereniging voor vrouwen tot be vordering van huiselijk geluk een jaarlijk se vergoeding toegekend worden voor het aanbrengen van een centrale verwar mingsinstallatie in de scholen voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs aan de Dreef 2h en tot het inrichten ten dienste van die scholen van de buiten gebruik te stellen kolenbergplaats als lokaal voor algemene berging. Voor deze verbouwing en inrich ting ?al een bedrag van 7700 uitgetrokken dienen te worden. Aan het R.K. kerk- en schoolbestuur der parochie van de H. Liduïna te Haarlem zal medewerking verleend worden tot het aanschaffen van nieuwe klassemeubeien ten dienste van het zevende en achtste leerjaar van de St. Liduïnaschool. Zulks ter aanvulling van bestaand, respectievelijk ter vervanging van versleten meubilair. Hiervoor zal een bedrag van ten hoogste 1560,beschikbaar gesteld worden. Ontslag en benoemingen B. en W. stellen de raad voor om ontslag te verlenen aan de heer R. W. A. van Klootwijk als onderwijzer aan de Prinses Margrietschool. Voorts zijn de volgende voordrachten opgemaakt: ter benoeming van een onder wijzer aan de Lorentzschool: 1. F. H. Scha- dee te Haarlem; 2. R. de Mooij te Haarlem en 3. J. van Huis te Haarlemmermeer; ter benoeming van een onderwijzer aan de Teijlerschool: 1. J. van Huis te Haarlem mermeer; 2. F. H. Schadee te Haarlem en 3. R. de Mooij te Haarlem; ter benoeming van een onderwijzer aan de Linschoten- school: 1. R. de Mooij te Haarlem; 2. J. van Huis te Haarlemmermeer en 3. F. H. Scha dee te Haarlem. Tenslotte verzoeken B. en W. de volgen de leraren te benoemen: tot tijdelijke leraar in de geschiedenis aan de HBS voor meis jes de heer J. de Vries te Heemstede; tot tijdelijke leraar in de Engelse taal aan de HBS-B de heer D. Scheffener te Heemstede en tot tijdelijke leraar in de handelsweten schappen aan de HBS-A de heer G. Rijpma te Haarlem. Naar verluidt is de benoeming te verwach ten van mr. ir. E. R. Deves, momenteel direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Dordrecht, tot directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Haarlem. De heer Deves, die in Groningen en Wagc- ningen studeerde, is 43 jaar,. Hij volgt de heer A. van der Straaten op, die benoemd is tot hoofd van de afdeling beleidsvorming en arbeidsmarktzaken van het Rijksarbeids bureau te Den Haag. Wegens de Kerstdagen zullen de winkels van Maandag- tot en met Vrijdagavond tot negen uur geopend blijven. De middagslui ting vervalt in de volgende week. Tweede Kerstdag is op Zondag en daarom moeten de winkels gesloten blijven; op Eerste Kerst dag mogen de winkeliers hun zaken geopend houden. Voor de tweede keer binnen een week is des avonds ingebroken in de gemeente Heem stede. Ook Woensdag heeft men gebruik ge maakt van de afwezigheid van de bewoners van een perceel aan de Herenweg. L or het rooster van een put te verwijderen en een kelderraam te forceren heeft men zich toe gang verschaft. Gestolen is een geldkistje, inhoudende een bedrag van f2850 en een aantal gouden voorwerpen. Verkort weergegeven) Bruggen Tweemaal per dag, eenmaal tussen acht en negen uur des morgens en eenmaal tussen vijf en zes uur des avonds, moet ik op weg naar mijn dagelijks werk de Catharijnebrug passeren. Met mij doen honderden andere Haarlemmers dat en ook zullen zij zich dagelijks afvragen of het nu beslist noodzakelijk is, dat deze brug op de spitsuren voor elke schipper, die door Haarlem wenst te varen, geopend wordt. Voor honderden fietsers, voetgangers en automobilisten vormt deze brug een veelal dagelijks terugkerende ergernis en de situatie zal bij de andere bruggen over het Spaarne ongetwijfeld niet beter zijn. Is het nu niet mógelijk, deze bruggen op de spits uren niet meer té openen? Een dergelijke regeling geldt al jarenlang voor de Amster damse bruggen, de schippers zijn daarmee op de hoogte en de Amsterdammers hoeven niet onnodig in regen en kou te wachten. Haarlem moet dit goede voorbeeld volgen. M. H. A. (De directeur van het Haven- en Markt wezen van Haarlem deelde ons desgevraagd mede, dat er een raadsbesluit bestaat v/aarin de stremming van het scheepvaart verkeer wordt gelast van des ochtends kwart voor zeven tot zeven uur. Dit ge schiedt om het personeel van de Centrale Werkplaats de gelegenheid te geven op tijd op het werk aanwezig te zijn. Bovendien meende hij, dat men bij de meeste bruggen zonder al te veel moeite kan omlopen. In Amstredam ligt deze zaak iets anders omdat in de hoofdstad, indien er op de spitsuren geen stremming van het scheep vaartverkeer zou bestaan, een grote stag natie van het tramverkeer zou ontstaan. Red.). Bruidsparen in nood. Door mijn beroep kom ik veel in contact met pas getrouwde jongelui of verloofde paren, die na zeven of acht jaren verloofd te zijn willen huwen, maar door de woningnood geen kans zien een gezin te stichten. Geen wonder, want er zijn zoveel noodgevallen, die als nog steeds wachten op de zo begeerde woning. Men begrijpt dat deze jonge mensen de moed laten zakken, hetgeen gepaard gaat met een vermindering van arbeidsvreugde. Daarom wil ik eens ap een IJmuidens voorbeeld wijzen. Daar werden in een gloednieuwe straat flatwoningen gebouwd, bestaande uit vier verdiepingen met grote zolders. De étages en benedenverdiepingen zijn bestemd voor gezinnen met kinderen. De zolders zijn ingericht met twee kamers, slaapkamer en keuken. Hier wonen de jonggehuwden zonder kinderen. Worden deze gezinnen groter, dan zal een étage woning worden aangewezen, en komt er weer woonruimte voor een nieuw pas ge trouwd paar. Dit systeem zou een uitkomst zijn voor tal van woningzoekenden. C. O. Er zullen wel geen bezoekers van de Donderdagavond in Brinkmann gehouden buitengewone ledenvergadering van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken geweest zijn, die voldaan huiswaarts zijn gegaan. Achter de uit slechts drie punten be staande agenda (opening, verkiezing nieu we bestuursleden voor de vacatures ont staan door het bedanken van de dames Hendrikse, Rechsteiner-Mondriaan en de heren Elzinga en Wilkes, sluiting) ging een conflict schuil dat kennelijk niet van vandaag of gisteren dateerde en dat, voor zover het althans uit de rumoerige dis cussies bleek, terug te voeren was tot een zakelijk verschil van inzicht over het ten aanzien van het Dierentehuis aan de Rid derstraat te voeren beleid enerzijds en botsing van de karakters anderzijds tus sen de afgetreden bestuursleden en de voorzitter, de heer B. W. Lasschuit. Diens leiding van de vergadering was op een formele afhandeling der agenda punten gericht. De verkiezing van de vier nieuwe 'bestuursleden kon met een hamer slag worden afgedaan, omdat er geen te- gencandidaten gesteld waren tegenover de door het rompbestuur voorgedragenen: mevrouw J. S. Strebe-Langendonk en de heren L. D. Beumer, voorzitter van de po- litie-dierenbescherming, mr. W. Boers en E. D. de Bouvrie. Uit de vergadering werd echter met klem aangedrongen op een openbaarma king van de redenen welke met name tot het aftreden van de vrouwelijke bestuurs leden hadden geleid. De heer Wilkes her innerde eraan, dat de afgetredenen nog de vorige dag een brief aangetekend had den verzonden, welke zij gaarne behan deld zagen. De heer Lasschuit, die begonnen was met op te merken, dat hij eerst het dier wilde zien en dan pas de mens, meende dat die brief niet van een zodanig belang was dat hij voorrang op de agenda moest hebben: in een gewone vergadering zou hij bij de rondvraag aan de orde zijn ge komen. „Laten we dan een rondvraag hou den", stelde een lid voor, waarop de heer Lasschuit: „Al staat die niet op de agen da, ik ben geen dictator. Als ik de kop van Jut moet zijn, vind ik het niet erg". Met een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 3 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 3.36, elke mm meer ƒ0.28. Indien men een advertentie-contract heeft lopen, kan een Nieuwjaarswens in mindering van het contract worden gebracht. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT k f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Voorts sprak hij de hoop uit, dat bij het debat de liefde en niet de vijandschap zou overheersen. Er volgde een verwarde discussie, waar in door de „oppositie" werd aangevoerd, dat de statuten haar verhinderd hadden tegencandidaten te stellen, een punt waar over het nieuw gekozen bestuurslid mr. W. Boers niet in debat wilde treden als zijnde „buiten de orde". Een vroegere beheerder van het dieren tehuis, die zichzelf slachtoffer van een reeks conflicten noemde, bood aan te be middelen. Tenslotte kregen mejuffrouw Hendrikse en mevrouw Rechsteiner, die beiden acht jaar voor Dierenbescherming hebben ge werkt, de gelegenheid de beweegredenen van hun heengaan te ontvouwen. Zij stemden hierin overeen, dat zij niet met de voorzitter konden samenwerken: de bestuursvergaderingen waren een ware hel. Tegenover haar mening, dat er twee jaar lang afbraak op alle fronten was ge weest, dat met name een onverantwoord beleid was gevoerd ten aanzien van het opnemen van zwervende dieren, waardoor op een bepaald ogenblik een „massa moord" had moeten plaats vinden, bestond achter de bestuurstafel juist de opvatting, dat het dierentehuis thans een sanering onderging en nu pas „een tempel van barmhartigheid" zou worden. Deze tegenstelling schijnt naast vele persoonlijke motieven de kern van het conflict te zijn. De heer Lasschuit en zijn bestuursleden zien de taak van het Dier rentehuis beperkter dan de afgetreden be stuursleden. Met name het handhaven van een dierenpension naast een asyl voor zwervers, hetgeen zoals ook door twee aanwezige dierenartsen werd bevestigd tot groot besmettingsgevaar aanleiding geeft, de uitoefening van buiten de directe dierenbescherming liggende werkzaamhe den als trimmen en de verkoop van ac cessoires schenen wrijfpunten te zijn, evenals wellicht de vraag of het Dieren tehuis onder een gesalarieerde kracht of onder een of meer bestuursleden moet ressorteren. Een en ander schijnt in de loop der ja ren ook tot een slechte verhouding met de dierenartsen te hebben geleid. De heer Lasschuit maakte tenminste gewag van een onlangs met de dierenartsen gehou den bespreking, waarin werd overeenge komen, dat het Dierentehuis alleen in noodgevallen als particulier dierenpen sion zou optreden, dat castratie bij de po likliniek der dierenartsen thuis hoort en dat er geen werkzaamheden zullen wor den verricht, welke tot het terrein van de middenstand behoren. Voorts werd meegedeeld, dat het kat- tenpension tot quarantaine-afdeling zal worden ingericht. Tegen half tien maakte de heer Las schuit aan de soms scherpe en persoon lijke gedachtenwisselimg abrupt een einde door de vergadering te sluiten, het seen wederom scherpe critiek op zijn leiding uitlokte. De opponenten hebben reeds besloten een nieuwe vergadering aan te vragen om deze onverkwikkelijke zaak opnieuw te behandelen. Aan de Bloemendaalseweg 33, in Bloemen- daal's dorpsstraat, heeft Albert Heyn N.V. Donderdagmiddag de eerste zelfbedienings winkel in deze omgeving geopend in haar oude pand, waar arbeiders sinds 6 October bezig zijn geweest het gehele interieur uit te breiden en te verfraaien. Door het achter de oorspronkelijke winkel gelegen magazijn naar de kelder te verplaatsen kon de diepte van de winkel aanmerkelijk worden uitgebreid. De zelfbedieningswinkel in Bloemendaal is de dertigste zaak die dit kruideniersbedrijf heeft geopend sinds de eerste winkel in Schiedam in 1950 in gebruik werd genomen. Het is de vijfde zaak van dit soort in de provincie Noordholland. Twee winkels in Zaandam, een in Beverwijk (drie maanden geleden geopend) en een in Alkmaar (vorige week geopend) gingen vooraf en als zesde zelfbediehingszaak in deze provincie opent Albert Heyn over enkele maanden een pand op de Markt in IJmuiden. De eerste „klanten" in het nieuwe bedrijf waren Donderdagmiddag zuster S. J. van der Zeeuw en haar twee assistenten van het sana torium „Brederodeduin" in Bloemendaal. Zij mochten „om niet" twee manden vol maken met alle benodigde artikelen voor algemeen gebruik en voor de drieëntwintig volwassenen en twaalf jongere patiënten. Voor hen koos zuster Van der Zeeuw limonade en chocolade. Twee „nieuwtjes" in deze winkel zijn het open koelvitrinesysteem met schoorsteen en een gasstraalkachel bij de ingang, tegen de zijmuur, waarmede de cliënten bij binnen komst worden verwarmd en die tevens ge noeg is de gehele winkel te verwarmen. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 112 - Tel. 15889 VAN DE AGENDA der vergadering van de Bloemendaalse gemeenteraad werden Donderdagmiddag de punten tariefswijziging water en aankoop van gronden te Aerdenhout afgevoerd, maar de resterende punten en in het bijzonder het verlenen van dispensatie volgens artikel 2 der bebouwingsvoorschriften ten behoeve van de bouw van een Christelijke school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Rijperweg, vroeg de aandacht van de leden. Tenslotte werd de dispensatie verleend; tien leden stemden voor. De andere zes leden voelden er meer voor de architect te vragen de gymnastiekzaal op een andere plaats te projecteren. De meerderheid kan zich met deze gedachte niet verenigen, omdat het anders nog geruime tijd zal duren voor de school, waaraan een grote behoefte bestaat, gebouwd is. Dezer dagen deelden wij mee voor welke problemen het gemeentebestuur en het schoolbestuur met de architect staan. Eerst was een plan gemaakt van een gebouw met drie verdiepingen (horizontaal), waar tegen de schoonheidscommissie bezwaren had. een tweede plan dat meer ruimte op de grond vroeg, omdat een verticaal ge bouw ontworpen was, voldeed wel aan de eisen van de schoonheidscommissie, maar thans had de woningwetcommissie (be staande uit raadsleden) bezwaren, omdat de rooilijnen overschreden worden. Ook zou de gymnastiekzaal niet op de ge schikte plaats geprojecteerd zijn, omdat omwonenden hinder van het lawaai kun nen hebben. B. en W. voelden er voor het tweede plan goed te keuren en dispensatie te verlenen van de bebouwingsvoorschrit- ten, om zo spoedig mogelijk de beschik king over een school te verkrijgen. De heer S c h u 1 z (Arbeid) opende de rij van sprekers en na er aan herinnerd te hebben, dat de gemeente veel geld uitge geven heeft voor de aankoop van het tei- rein en dat het reeds gereed is voor de bouw, vroeg hij of vóór de koop gebleken is of het terrein wel geschikt is voor de bouw van een school. Heeft de architect niet gezegd, dat het terrein te klein was? De heer Pinxter deed mededelingen over de gang van zaken in de Woningwet commissie. Er zijn reeds vele kosten ge maakt en het beste is zich thans neer te leggen bij het voorstel van B. en W. De heer Van Holten (WD) had er ernstige bezwaren tegen dat ver buiten de rooilijnen gebouwd wordt. Het eerste plan ADVERTENTIE Ja, dank zij de nieuwe wetenschappe lijk bereide handcrême SUNBALM be horen rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige dieptewerking en maakt de huid niet kleverig of glimmend. SUN BALM is verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Een gratis proef-tube wordt U gaarne toegezonden na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, afd. D. Herengracht 209, Amsterdam. Hedenmorgen stond voor de Haarlemse politierechter terecht een schoenmaker uit Zaandam, verdacht van diefstal. Verdachte was op 8 November geverbaliseerd we gens het uitscheppen van een hoeveelheid vet uit de Zaan. Dit vet was in gesmolten toestand de Zaan ingestroomd tengevolge van een hevige pakhuisbrand, welke op 15 October in Zaandam was ontstaan. Het in de pakhuizen opgeslagen vet was de Zaan ingestroomd en daar gestold. Aan een paar firma's was opgedragen, het overal ronddrijvende vet in dekschuiten te scheppen. Een van de in deze zaak gehoorde ge tuigen verklaarde, dat zij, die zich met deze opdracht bezig hielden, er op moesten toe zien, dat onbevoegden niet het vet weg namen. Sluismeester D. uit Zaandam, zei, dat zijn ervaring was, dat er inderdaad met dekschuiten vet was weggehaald, maar dat dit niet grondig gebeurde. Tel kens bij het schutten dreven brokken vet voorbij, niet groter dan een mannenvuist, aangezien, volgens de getuige, de grote brokken, zodra zij bij de sluis kwamen, inmiddels door de scheepvaart waren stuk. gevaren. De eerste getuige verklaarde, dat bij verdachte een partij vet in beslag was ge nomen, bestaande uit brokken van vuist grootte benevens schotsen van ongeveer een halve meter lengte; dit alles was op geslagen in grote kartonnen dozen in zijn werkplaats. De verdachte verklaarde voor de po litierechter. dat hij de bedoeling had go- had om, als zich geen eigenaar meldde, het vet, ongeveer 600 kilogram te verkopen dan wel te verstoken. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, was van mening, dat iedereen in Zaandam wist. dat het vet afkomstig was van de pakhuizen. Verdachte wist dit ook; hij heeft het vet evenwel opgeslagen en dit verzwegen. Hij zou pas wat over het vet te zeggen hebben pehad. wanneer de rechthebbende zou hebben bekend ge maakt. dat hij zich niet meer voor het ve- interesseerde. Dat is evenwel niet gebeurd en daarom is verdachte schuldig aan dief stal. aldus de officier, die een boete van f 50 eiste De verdachte verdedigde zich heftig, on der meer door te zeggen, dat hij zeer open had gevist. Hij zelf kent mensen, die na het uitbreken van de brand weer en w'nd hebben getrotseerd om een flinke buit uit het water te kunnen vissen. De politierechter, mr. J. P. Petersen, stelde de uitspraak uit en bepaalde deze op Donderdagmorgen 23 December. voldeed aan de eisen, maar de schoonheids commissie décreteert blijkbaar. De raad staat thans voor de moeilijkheid een beslis sing te nemen. Mevrouw Dalmeyer (Arbeid) herin nerde aan raadsbesluit van 2 Mei 1953, v/aarin gesproken wordt van negen les- en enkele vaklokalen. Van een gymnastiek zaal was geen sprake en deze levert moei lijkheden op, omdat ze buiten de rooilijn valt. Burgemeester dr. Peereboom Vol ler beantwoordde de vraag of het terrein groot genoeg is, door op te merken, dat bij een hoog gebouw (eerste ontwerp) er ruimte overblijft; bij een laag gebouw (tweede ontwerp) is er een gebrek aan ruimte. Voor een landelijke omgeving ver dient een laag gebouw de voorkeur en de architect heeft in de breedte moeten bou wen. Er is aangedrongen op spoed, omdat de Hartenlustschool, waarin de Christelijke Ulo thans ook gehuisvest is, over meer ruimte wil beschikken. Het is jammer, dat buiten de rooilijn gebouwd moet worden, maar er zal thans ook een gymnastiekzaal verrijzen. Wethoudster mej. dr. Nolte (KVP) deelde mee, dat het rijk toestemming moet verlenen aan de bouw van een gymna stieklokaal. In Bloemendaal bestaan te weinig van dergelijke lokalen en gelukkig is voor de Christelijke ULO toestemming verleend. De zaak kan nog in het plan worden opgenomen voor tot de bouw wordt overgegaan. Mogelijk zullen om wonenden hinder van het lawaai uuuc- vinden, maar misschien kan gebruik van geluiddempend materiaal resultaat op leveren. Ir. DeJongSchouwenburg (CH) informeerde of er van schuld sprake is, die tot de moeilijkheden geleid heeft. De zaak wordt echter urgent en daarmee dient bij het nemen van een beslissing re kening te worden gehouden. Mogelijk kun nen enkele omwonenden hinder en lawaai tijdens gymnastieklessen ondervinden, maar het algemeen belang is toch de bouw van de school, zij het dan buiten de rooi lijn. De voorzitter antwoordde, dat er van schuld geen sprake is en dat er een goede samenwerking ontstaan is tussen gemeente- en schoolbestuur. Beide par tijen hebben op spoed aangedrongen. Wethouder Van Geluk (WD) her innerde er aan, dat enkele jaren geleden de kans groot was, dat de Hartenlustschool opgeheven zou worden; dan zou de Chris telijke ULO in het gebouw van deze school ondergebracht geworden zijn. Gelukkig is de Hartenlustschool behouden gebleven en door de groei dezer school moet de Chris telijke ULO aan een nieuw gebouw ge holpen worden. Bij de verdere V ;prekingen vroegen de heren Daams (VVD) en mr. Vliegen (Arbeid) de architect te verzoeken de gymnastiekzaal op een andere plaats te projecteren, waartegen de voorzitter zich verzette. De gemeente heeft niet het recht de architect een opdracht te geven en verder is geen mooi geheel te verkrij gen bij „verplaatsing" van de gymnastiek zaal. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aanvaard. Geen delegatie aan B. en W De vergadering wijdde voorts een be spreking aan het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening, rege lende het toekennen van subsidie aan scholen voor M.O. en V.H.O. Bezwa ren werden geopperd tegen een der arti kelen, dat inhield, dat B. en W. de be voegdheid wordt gegeven, ook aan an dere scholen dan de Haarlemse scholen, een subsidie toe te kennen, voorzover deze onderwijsinstellingen door de minister zijn erkend. Soortgelijke verzoeken zijn ver scheidene malen aan de gemeenteraad voorgelegd, die tot nu toe hierop steeds afwijzend heeft beschikt. De meerderheid van de raad (de zet leden van de V.V.D. en de drie aanwezige leden van de Partij van de Arbeid) wilde de besluiten niet aan B. en W. delegeren. Met 9 tegen 7 stemmen (K.V.P., A.R. en C.H.) besloot de raad. dat de raad zal be slissen over het verlenen van bijdragen. Een brief van de heer C. H. Soeet. inza ke verwijdering bouwsels van de dieren tuin op Lindenheuvel, werd voor kennis geving aangenomen, evenals de medede ling, inzake doortrekking van de Orion- weg met verkeerstunnel onder de spoor baan te Bloemendaal. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werd be noemd mevrouw M. B. ten Cate-Oud, die periodiek aftrad. Besloten werd tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling ter beharti ging van de zorg voor de geestelijke volks gezondheid in het district Haartem en om liggende gem"-mtom Zeegezicht Oscar Mendlth Alvorens de raad begon aan de behan deling van de agenda vestigde de burge meester er de aandacht der leden on. dat het aspect van de raadzaal verouderd is. Aan de muur, waar B. en W. zitten, is het schilderij van Oscar Mendlick. voorstelten- de een zeegevecht, we'k schilderij de raad voor de gemeente heeft aangekocht, aan gebracht. „Het is niet de bedoeling de aandacht van het college af te leiden, maar om de leden de mooie aanwinst te laten zien". BINNENLAND Het aantal aangegeven radio's in Ne derland bedroeg op 1 December 1954 1.954.248 tegen 1.942.105 op 1 November. Het aantal abonné's van de draadomroep overschreed in de loop van de maand October de 5C0.000 en bedroeg op 1 November 502.317. Op 1 October was dit aantal 498.826. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Stichting Klinisch Hoger Onder wijs slaagde voor het artsexamen de heer J. C. Lensvelt te Bloemendaal. De Doopsgezinde Kring Heemstede houdt op Dinsdag 21 December een Kerst- wijdingsavond in het gebouw van de Neder landse Protestanten Bond aan de Postlaan. De leiding berust bij ds. C. P. Hoekema; mevrouw N. ZwikkerKommer verleent vocale medewerking. Het nieuwe troephuis van de Korte- naerpadvindersgrocp te Heemstede, waarvan wij dezer dagen de officiële opening meld den op aanstaande Zondag, zal door onvoor ziene omstandigheden twee weken later wor den geopend. Als datum hiervoor is gekozen Zondagmiddag 2 Tanuari 1955 om vier uur. De Kerstwjjding van de afdeling Bloe mendaal van de Nederlandse Christen Vrou wenbond zal Maandagavond 20 December worden gehouden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De Elfregipaövindersgroepen, uitgaan de van de Verenigde Doopsgezinde Gemeen te te Haarlem, zullen evenals in vorige jaren wederom een Kerst Goede daad doen. Deze daad bestaat uit het schenken van paketjes met levensmiddelen aan gezinnen, die de Kerstdagen in minder goede omstandigheden zullen moeten doorbrengen. De Bloemendaalse wethouder van On derwijs en Personeelszaken, mej. dr. M. E. Nolte, is verhinderd op Dinsdag 21 Decem ber het wekelijkse spreekuur te houden. Ten behoeve van het maken van een aparte kamer voor de adjunct-posthuiscom mandant op het Leidseplein en het treffen van enige bijkomende voorzieningen vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van f6558 ter beschikking te stellen. Voor de tijd van vier jaar had de ge meente Haarlem aan de N.V. Brandstoffen- handel v.h. N. van Breemen en Co. verhuurd tegen een prijs van f2000 per jaar een per ceel grond aan de Jansweg. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor de huur met een jaar te verlengen, ingaande 1 November j.l. Aan de gemeente-universiteit te Am sterdam zijn geslaagd: voor het candidaats- examen economie de heer H. J. M. Duller te Haarlem: voor het dotoraal examens eco nomie de heer R. Lindeman te Haarlem en voor het candidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie A) de heer R. de Jong te Heemstede. De heer J. van Gelderen, conducteur bij de NZH, hoopt op 27 December de dag te vieren, dat hij veertig jaar bij deze maat- schapnij werkzaam is. Donderdag 23 December hoopt de heer G. Beun, grofbankwerker aan de Centrale Werkplaats, zijn zilveren jubileum in dienst van de Nederlandse Spoorwegen te vieren. ADVERTENTIE Onze voorraad prachtige Kerst bomen, Groen. Kerststukjes, Cyclamen enz. is weer zeer groot. Toch is het raadzaam bijtijds Uw keuze te komen maken. Dan kunnen wij nog meer zorg aan Uw opdracht besteden. Bloemenmagazijn Binnenweg 18 Heemstede Tel.3-80-80 In de ouderdom van 69 jaar is te Overveen overleden de heer Th. H. Bernsen, oud-direc teur van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda. Onder de beoefenaars van de krachtsport genoot de thans overledene veel bekendheid door het vele en goede werk dat hij voor hen verrichtte in de moeilijke jaren (19401946) als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Krachtsportbond. De heer Bernsen was ook bestuurslid van de Internationale Worstel Fe deratie. De thans overledene was voorts gedurende ruim een jaar directeur van het na de be vrijding te Haarlem verschenen dagblad „De Patriot" (voortzetting van een gelijknamig nieuwsbulletin tijdens de bezetting) en op richter van een Amsterdamse editie daarvan. De begrafenis is bepaald op Maandag 20 December op de Begraafplaats Westerveld. na aankomst van trein 12.01 uur. We maken er onze lezers op attent, dat de tekening in de rubriek „Toch is het zo" van vandaag is weggevallen. Wij zullen het betreffende stuk zo spoedig mogelijk herplaatsen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: F, van Olphen en M. van der Zouwe; J. F. M. van der Weiden en G. J. Heinsius; B. van Niel en A. M. A. Cobelens. GEBOREN: Maria Adriana, d. van A. Wil- lemse en R. M. Bloemen: Josenhus Hendricus, z. van J. H. Kapiteijn en Willegers; Nicolaas Hendricus, z. van A. Geels en A. M. Loer- ftkkcr GETROUWD: D. Went en E. C. C. Roo- denrij: G. Amsinga en A. T. Allebé; T. Wal burg en J. M. van der Voorl; P. A. Maas kant en H. A. M. van der Aar; C. G. L. van Leeuwen en A. Drent: B. F. Rikkers en W. Koomen: J. J. P. van der Kind en A. J. C. Schouten. OVERLEDEN: C. P. Reij, 58 j„ m.; Wed. A. C. W. de GruiterOlnon, 87 j„ v.; C. J. Severijnse, 71 j., m.; R. Heiloo, 72 j., m.; Mevr. S. A JakLangenberg, 67 j., v.; Wed. W. de RochemontHauber, v. 3-354 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil, Kon. Petroleum A'dam Rubber Hol! Amer Liin N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkcers Opening?,- gisteren koers^ 100»/, 296% 366 378''2 526% 97 177% 149% 134% 123% 240% 203 215% 2165< 47% 100 70% 57% 23% 69% 100% 296% 368 379 528 90 178 152 135 123 240% 203 216 217 48% 103% 70% 58 24 70% I

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 15