NAVO-ministers wikkelden hun zaken met bekwame spoed af Hildebrandmonument in 1955 opnieuw aan de orde Onderzoekcentrum voor lucht verdediging komt in Den Haag Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spoorwegongeluk bij Dortmund Defensie wordt afgestemd op atoomwapens Een Schrik Vele doden en gewonden Bijna 2\ millioen voor vluchtelingen B. en W. van Haarlem laten kosten ramen van plaatsing van Bronners beeldengroep Het woord is aan Amerikaans-Nederlandse overeenkomst Negende zitting gesloten CVP-fractie boycot de Belgische Kamer Ochtendmist 69e JAARGANG No 138 V ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 298e JAARGANG No 292 Vandaag slot-communiqué in Parijs Reddende hand Bezwaren ingetrokken „Super constellation" in Canada verongelukt Algemene vergadering Voor de Stille Armen Paus Pius maakt autorit Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ENGELAND IS niet geringe op schudding gewekt doordat de BBC een televisie-bewerking van George Orwell's roman „1984" heeft uitgezonden en tussen voor- en tegenstanders van deze uitzending is een dispuut ontstaan, dat zelfs al uiting heeft gevonden in pro-BBC en contra- BBC-moties in het Lagerhuis. Ook heeft het ingezonden stukken geregend bij de dagbladen. En vooral in Wales zijn zo- velen in ontzetting geraakt door Orwell's huiveringwekkende schildering van de totalitaire staat-als-toekomstbeeld, dat de BBC nu overweegt om zulke uitzendingen maar niet meer op Zondag te doen plaats hebben. Want juist op Zondag plegen de gezinnen zich volledig voor het televisie scherm te verzamelen en deze uitzending was zeker niet voor kinderen bestemd. Ook niet voor mensen van nerveuze natuur, zo als op het scherm dan ook bij wijze van waarschuwing werd medegedeeld voor de aanvang. Maar die waarschuwing heeft blijkbaar in vele gevallen geen uitwerking gehad, ook niet wat de kinderen betreft. Men dacht ongetwijfeld, maar eens „ge woon te gaan griezelen". Griezelen heeft voor velen een soort onweerstaanbare aan trekkingskracht. Men denke maar even aan de mensen die zich haastig verdringen om een straatongeval, zonder dat zij hulp verlenen of dat van hen verwacht wordt. Dit is de eenvoudigste, dagelijks waar neembare uiting van de griezel-neiging en scheppers van een niet-verheven gehalte van litteratuur, van een aantal films en van sommige radio-uitzendingen hebben immer getracht, daaraan tegemoet te komen. Dit geldt evenwel niet voor George Or well, die uit een bewogen ziel, bewogen vooral door het lot van misdeelden en ver drukten, een alarmkreet heeft aangeheven in een roman, die ongetwijfeld litteraire waarde heeft. Het boek is zes jaar geleden verschenen; het heeft toen in de kring der litterair-belangstellenden opgang gemaakt, maar geenszins grote oplagen bereikt, want voor de massa was het te moeilijk te verteren. Nu, jaren na de dood van de schrijver, heeft het door die BBC-uitzen- ding ineens P9pulaire sensatie gewekt; er zal al wel een 'herdruk ter perse zijn, want de vraag is ineens geweldig en bovendien heeft de Daily Express, een Londens straatverkoop-blad van het rumoerige type, al aangekondigd dat het de roman met de jaartal-titel als feuilleton zal pu bliceren, waarvoor het werk overigens bij zonder ongeschikt lijkt. Ik geloof dat „1984" in boekvorm de grote menigte even min werkelijk zal blijken te boeien als bij zijn verschijning in het jaar 1948. Dat het zovelen in televisie-bewerking wèl aan greep bewijst te dien aanzien niets. Zulke bewerking schakelt niet alleen litteraire factoren uit maar is als regel ook niet ge trouw aan het oorspronkelijke en „aan gezet", zoals dat met verfilmingen van ro mans als regel ook het geval blijkt te zijn. En de uitwerking van lectuur is in het algemeen ook al een andere dan die van film en televisie. Dat zulk een uitzending als waarschu wing, in dit geval tegen de totalitaire staat, indringend en dus blijvend effect zou heb ben valt te betwijfelen. De oorlogsfilms die dezelfde strekking hadden hebben niet aan zulke verwachting beantwoord. De verklaring moet wel zijn, dat de wisseling van beelden en indrukken door het publiek zo snel verwerkt moet worden dat tijd tot nadenken en bezinning ontbreekt en de indruk aan het slot te chaotisch en te zeer overladen is om bij de grote meer derheid tot betere overdenking te lei den. Die eindindruk vervliegt als regel snel. Het spektakel der duizenden protes terenden in Engeland kenmerkt dan ook geen bezinning op een onaangename waar schuwing, maar alleen maar boosheid over een ondervonden schok. Men had hoog stens prettig willen griezelen; dit was naar. In de vooroorlogse jaren verscheen in Amerka Sinclair Lewis' roman „It can't happen here" Hier kan het niet ge beuren waarin de auteur de toekomst fantasie van een totalitaire staat in Amerika gaf. in minder extréme vorm en in minder schrille kleuren dan Orwell het heeft gedaan. Er was toen ook minder gruwelijk-modern „materiaal", dan sinds dien totalitaire régimes hebben verschaft. En Sinclair Lewis, die betere boeken had geschreven, werd niet door Orwell's hevige bewogenheid gedreven. Sensaties door radio-uitzendingen, die hevige schrik hebben gewekt, hebben zich eerder voorgedaan. En een fantastische publicatie, betreffende een derde wereld oorlog, door het Amerikaanse tijdschrift Collier's Weekly heeft enige jaren geleden hevige opschudding gewekt. Noch het Amerikaanse, noch het Engelse volk heb ben ooit een vijandelijke bezetting van hun land ervaren zelfs niet door een niet-totalitair bewind. Dat moet men bij dit soort gevallen wel in aanmerking ne men. Engeland heeft in de laatste oorlog gruwelijke luchtaanvallen op zijn steden beleefd. Amerika ook dat niet. En dan is het moeilijk zich dit alles voor te stellen. Dat is wel heel duidelijk gebleken. R. P. DORTMIJND (DPA/Reuter) Nabij Dortmund is vanochtend een personentrein op een D-trein ingereden. Volgens tot dus ver ontvangen berichten zijn vyftien per sonen om het leven gekomen, terwijl onge veer vyftig personen verwondingen oplie pen, deels van ernstige aard. In de D-trein, die uit Kiel kwam, zaten kinderen die een uitstapje maakten. De dagopbrengst van Vrijdag in de ac tie voor de vluchtelingen is de grootste, die het Comité Vluchtelingenhulp 1954 tot nu toe heeft gehad. Er kwam een bedrag binnen van 147.000 gulden. Daardoor is de totale opbrengst gestegen tot 2.447-000 gul den. Bij de ontvangen bedragen waren de 133.000 gulden, die, zoals is gemeld, door het PTT-bedrijf zijn bijeengebracht. (Van onze correspondent in Parijs) De Parijse N.A.V.O.-conferentie der veertien landen, waarbij de ministers Beyen en Staf Nederland vertegenwoordigen, heeft haar agenda binnen twee uur vrij wel geheel afgewerkt. Vandaag zal nog wel een tweede zitting volgen, maar die is uitsluitend aan de formele goedkeuring van het slot-communiqué gewijd. Daarna kunnen de omstreeks veertig excellenties hun tijd naar eigen genoegen doorbrengen. Verschillende ministers zullen elkaar nog ontmoeten in vergader zaal, aan de lunch of diner of elders, zoals de Grote Drie, die opnieuw een afspraak voor de Quai d'Orsay hebben gemaakt. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Stefanopoelos, die de N.A.V.O.- vergadering presideerde, heeft er vaart achter gezet. Nadat 's morgens secretaris generaal, Lord Ismay, zijn jaarrapport had voorgelezen, dat onmiddellijk werd aan vaard, waren de voornaamste punten vrij gauw bekeken. Zelfs bij de veelbesproken kwestie met betrekking tot het gebruik van atoom wapens hebben de ministers niet lang stil gestaan. Zoals te verwachten was, hebben de regeringen hier inofficieel hun be voegdheden in handen willen houden, maar zij hebben de militairen gelijktijdig uitgenodigd hun plannen verder uit te werken. Aangezien in die plannen zeker rekening wordt gehouden met een even tueel direct gebruik van atoomwapens, staat het te bezien of generaal Gruenther in feite toch niet aan het langste eind heeft getrokken. Het enige punt, waarbij de sluizen der ministeriële welsprekendheid werden ge opend, betrof de interpretatie der Russi sche politiek. Minister Beyen en zijn col lega's van de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië en Turkije hebben hierover het woord gevoerd en de conclusies, waarop men zich bleek te kunnen verenigen, wa ren dat de tactiek der Sovjets gewijzigd mocht zijn, doch dat het doel hetzelfde was gebleven. Ook Mendès-France bleek die mening te kunnen delen en de Franse premier was verder van oordeel dat het jongste Sovjet-dreigement over het op zeggen van het Frans-Russische vriend schapsverdrag geen noodlottige invloed op de ratificatie-debatten zou hebben. Hij verwachtte eerder het tegendeel. Intussen lijken de Franse ratificatie-de- batten, die Maandag beginnen, zoals het parlement opnieuw besloten heeft, het centrum te vormen van alle internationale besprekingen, die sind.ï Woensdag door de ministers en diplomaten in Parijs gehou den worden. Terwijl Moskou zich met zijn dreigementen inspant de weifelaars in het Palais Bourbon op het laatste moment nog te intimideren, geven Frankrijks bondge noten zich alle moeite de positie van de regering-Mendès-France te versterken. Met die bedoeling heeft Dulles de Franse premier drie brieven van president Eisen hower overhandigd. De presidentiële toe zeggingen inzake de Saar hebben, zo meent men in Parijs te kunnen constateren, in Bonn de gunstige uitwerking gehad, dat bondskanselier Adenauer niet langer aan dringt op een nieuwe conferentie met Mendès-France. De hangende geschillen over het Saar-accoord kunnen uok vol gens Duits standpunt door deskundigen uit de weg worden geruimd. De openlijke of verzwegen steun van zijn internationale gesprekspartners en bondgenoten kan Mendès-France overigens wel gebruiken want de zitting in de Na tionale Vergadering over het beleid jegens Indo-China heeft aangetoond dat de op positie haar aanvallen verscherpt. Twee maal werd de begroting verworpen, zodat Mendès-France tenslotte vanmorgen vroeg de vertrouwenskwestie heeft moeten stel len, waarover Maandag zal worden ge stemd. Men verwacht weliswaar geen ne derlaag voor de regering, maar dat de premier temidden van zijn belangrijke di plomatieke onderhandelingen uiteindelijk tegen zijn zin naar het wapen van de ver trouwenskwestie heeft moeten grijpen, kan op zichzelf als een veeg teken worden beschouwd. Bovendien zal Mendès-France zich, volgens zijn geliefde methode, in zijn verdere besprekingen met Dulles en Eden vandaag en morgen nu moeilijk kunnen beroepen op de opinie van het parlement. Maandag zal immers eerst moeten blijken in welke mate dat nu nog achter hem staat. En die omstandigheid verzwakt de positie van de Franse minis ter-president temeer, omdat de kwestie Indo-China juist een der voornaamste agenda-punten bij de Grote Drie schijnt te vormen. (Reuter) Het sein „vooruit" wat be treft het rekening houden met atoomwa pens bij de defensievoorbereidingen is in militaire kringen te Parijs met vee! ge noegen ontvangen. De snelheid waarmee de raad tot zijn conclusie gekomen is, heeft zowel bij militairen als diplomaten ver rassing gewekt. Verscheidene regeringen hadden eerder voorbehoud gemaakt. Hoofdzakelijk vanwege de invloed op de publieke opinie in het Westen en op de betrekkingen tussen Oost en West. Er wordt bijzondere zorg besteed aan het opstellen van een mededeling over het onderwerp omdat men niet de indruk wil wekken dat een atoomoorlog als onvermij delijk wordt beschouwd. Dit zou de rege ringen. die thans haar bezwaren hebben ingetrokken, in verlegenheid brengen. In conferentiekringen wordt vernomen, dat enkele besluiten over de nieuwe strategie zijn uitgesteld, onder meer de manier van inter-gouvernementeel overleg over de vraag, of een aanval gebruik van atoom wapens dan wel van conventionele wa pens vereist. Het militaire programma voor het volgende jaar voorziet niet in een opzien barende uitbreiding van de troepenmacht of van de bewapening. De nadruk ligt op nieuw op de grotere doelmatigheid van de bestaande strijdkrachten en hun reser ves en op de vervanging van verouderde uitrusting, vooral bij de luchtmachten. De raad onderschreef een analyse van zijn deskundigen, waarbij gezegd wordt dat de militaire kracht van de communisten in een „indrukwekkend tempo blijft toene men. Het Westen moest bereid zijn met Rusland te onderhandelen als de Parijse overeenkomsten eenmaal bekrachtigd waren. Vele gewonden, geen doden BRAMPTON, (Reuter) Een „Super Constellation" van de „Trans-Canada Air Lines" is bij Brampton, 25 km ten Westen van Toronto, op een stuk bouwland neer gekomen en uitgebrand. Ten minste 27 per sonen liepen verwondingen op. Van geen der gewonden is de toestand ernstig. Het viermotorige toestel, dat van Tampa (Flo rida) op weg was naar Toronto, maakte een buiklanding, nadat het enige malen boven het nabij Toronto gelegen vlieg veld Malton had rondgecirkeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ D. Bennet: Een vrouw is iemand die in stilte lijdt, maar die daar later heel wat over te vertellen heejt. smd&èm Naar wij vernemen bereiden Burge meester en Wethouders van Haarlem een voorstel voor, dat de mogelijkheid zal openen tot de plaatsing van het door prof. J. 'Bronner ontworpen Hildebrandmonu ment. Het is niet onwaarschijnlijk, dat vele Haarlemmers deze melding met enige twij fel zullen omringen, nu veertig jaren ver streken zijn sinds het ontwerp van deze beeldhouwer uit de inzendingen van 26 mededingers werd gekozen om de schrij ver van de Camera Obscura en de daarin voorkomende figuren te eren in de stad, waar het boek ontstond. Het is niet nodig en ook niet mogelijk hier een samenvatting te geven van alle hoogte- en dieptepunten gedurende de jaren dat het beeld ontstond, maar er nog niet stond. Men kan het een bekende let terkundige uit Haarlem beamen, dat het beeld er was, omdat het er niet was. Toch is er het afgelopen jaar duchtig ge werkt, vooral door het opnieuw tot leven gewekte Hildebrandcomité. om Bronners beeldengroep te doen overgaan van de ab stractie naar de voor iedereen tastbare werkelijkheid. Die schijnt nu nader dan ooit te zijn gekomen. Prof. Bronner zou er prijs op stellen, dat zijn beelden niet te lang meer behoeven te PARIJS (Van een speciale verslaggever worden voorgelegd met verwijzing naar van het A.N.P.) Nederland en de Ver- artikel 62 van de Grondwet, waardoor het enigde Staten hebben Vrijdag bij de Noord- mogelijk zal zijn de oprichting van het cen- Atlantische ministerraad mededeling ge- trum voortgang te doen vinden, zonder dat daan van het sluiten van een overeenkomst, die de vestiging in Nederland mogelijk zal maken van een technisch luchtverdedi gingscentrum, dat ondergeschikt zal zijn aan „Shape", het hoofdkwartier van de N.A.V.O. Dit feit werd tijdens de zitting van de Noord-Atlantische raad bekend gemaakt door generaal Gruenther, de opperbevel hebber in Europa. De arrangementen voor de oprichting van dit centrum zijn van dien aard, dat het centrum in staat zal zijn werkzaamheden uit te voeren op het gebied van wetenschappelijk onderzoek, weten schappelijke ontwikkeling en andere werk zaamheden met betrekking tot de lucht verdediging van de NAVO-landen. De Nederlandse regering heeft op zich genomen voor de nodige faciliteiten te zor gen, waardoor het centrum in Nederland, en wel in 's-Gravenhage, gevestigd zal kunnen worden. De kosten van de vesti ging zullen worden gedragen door de Ver enigde Staten, die dit op zich hebben ge nomen om een zo spoedig mogelijke op richting van het centrum tot stand te bren gen. Generaal Gruenther legde er in zijn verklaring tot de Noord-Atlantische raad de nadruk op, dat het succes van het cen trum zal afhangen van de mogelijkheid om de beste wetenschappelijke en technische experts uit de verschillende landen van de NAVO aan te trekken. Na de verklaring van generaal Gruen ther werd in de raad de opmerking ge maakt, dat het op den duur gewenst zal kunnen zijn het centrum door de NAVO zelf te doen overnemen. Van Nederlandse zijde werd hier bij ge voegd, dat de Nederlands-Amerikaanse overeenkomst aan de Staten-Generaal zal daarbij vertraging behoeft te ontstaan. Uit dezelfde bron werd bevestigd, dat de Nederlandse regering haar medewerking heeft toegezegd op het gebied van belas tingvrijheid en vrijheid van nationale rechtspraak voor het personeel van het centrum, dat daardoor een soort van semi- diplomatieke status zou krijgen. Men veronderstelt, dat de staf van het centrum beperkt zal blijven tot enige tien tallen personen. Van officiële zijde verneemt het ANP over deze zaak het volgende: Enige tijd ge leden heeft „Shape" de wens te kennen gegeven te kunnen beschikken over een eigen onderzoek-instituut op het gebied van de luchtverdediging en te komen tot de ontwikkeling van de te standaardi seren apparatuur. De Amerikaanse regering heeft „Shape" hierbij willen helpen en een missie door de NAVO-landen gezonden om naar de beste aanknopingspunten voor zulk een instituut te zoeken. Deze missie heeft tenslotte haar keus laten vallen op de Ne derlandse rijksverdedigingsorganisatie van T.N.O. als een onafhankelijk, niet op winst ingestelde organisatie, die al zeer goed onderzoek-werk op dit terrein had ver richt in het physisch laboratorium in Den Haag. De Amerikaanse regering heeft daarop een civielrechtelijke overeenkomst gesloten met de T.N.O., waarbij aan dit lichaam opgedragen wordt, een „research"- instituut, dat zal heten „Shape Air Defence Technical Center" op te richten en te be heren. De bedoeling is, dat in dit instituut 20 a 25 academici te werk zullen worden gesteld, die zoveel mogelijk betrokken zullen worden uit de NAVO-landen. De achtergrond van de verklaring van gene raal Gruenther is geweest de aandacht van de ministers van Defensie der NAVO-lan den op dit instituut te vestigen en boven dien hun medewerking te verkrijgen voor détachering van prominente geleerden aan dit instituut. De Nederlandse regering heeft dit initiatief bijzonder toegejuicht en tot het tot stand komen er van alle mede werking verleend. Het project zal worden gefinancierd met gelden die de regering der Verenigde Sta ten tot en met 1957 beschikbaar heeft uit het zogenaamde „Mutual Weapon Develop ment Program". Voor het project in Ne derland zou een bedrag van 2'/a millioen dollar gefourneerd worden. NEW YORK (Reuter/AFP) De negen de zitting van de Algemene Vergadering is gesloten na een toespraak van de voor zitter. mr. E. N. van Kleffens. Volgens ge woonte werd er een minuut stilte betracht. Mr. Van Kleffens zei, dat er twee belang rijke resoluties gedurende de negende zit ting waren genomen, ten eerste de una nieme resolutie over ontwapening, ten tweede die over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De resoluties beant woordden aan een diep verlangen van alle volken. De Columbiaanse afgevaardigde, Urrutia. die deze zitting de vergaderingen van de politieke commissie leidde, bracht namens alle afgevaardigden hulde aan mr. Van Klefferts. die zich, zo zei hij, een ideale voorzitter had getoond. De Assemblée zal zich altijd de „waardigheid, vlijt en goede wil" van deze voorzitter blijven herinne ren. Het welslagen van deze zitting, die een sfeer van vertrouwen herboren zag worden, achtte hij mede te danken aan het voorzitterschap van mr. Van Kleffens. De Russische klacht, dat de Verenigde Staten verantwoordelijk zouden zijn voor aggressieve daden tegen communistisch China, werd met 44 tegen vijf stemmen (de Sovjet-groep) bij acht onthoudingen verworpen. Een andere Russische klacht over „schen ding van de vrijheid van de scheepvaart in de Chinese zeeën" werd op aanraden van de speciale politieke commissie met 39 tegen vijf stemmen bij veertien onthou dingen verwezen naar de commissie voor internationaal recht. In November 1949 werd met behulp van een maquette het ejiect getoetst van plaatsing van het Hildebrandmonument in de Kleine Hout. verblijven in de kelders van het Rijksmu seum, het Hildebrandcomité zou niets lie ver wensen dan de groep thans over te dragen aan de Haarlemse burgerij, waar van aan te nemen is dat grote groepen er prijs op zullen stellen het monument te kunnen aanschouwen, waar het enige ja ren geleden in maquettevorm gedurende enige uren werd geëxposeerd: in de Kleine Hout halverwege de „doorkijk" tussen Paviljoen en Spanjaardslaan. De grote moeilijkheid zal gelegen zijn in de inderdaad hoge kosten voor de plaatsing van het monument. Enige jaren geleden werden deze kosten voor het grote bassin, op de rand waarvan de bekende perso nages uit de Camera zullen balanceren, op zeventigduizend gulden geraamd. Daar mee is men er niet, omdat ook de leidin gen voor licht en water voor de fontein moeten worden aangesloten. Deze kosten ramingen zullen worden gemaakt. De kans dat men met dat werk spoedig klaar zal zijn is niet groot. Over de definitieve plaats van her. monument zal ook nog wel enige discussie kunnen ontstaan, daar tal van commissies (die voor de beeldende kunst en voor het stadsschoon, voor Open bare Werken en- voor Hout en Plantsoe nen) haar oordeel over deze zaak nog moeten geven. Maar het ziet er naar uit, dat 1955 een beslissend jaar zal worden voor de vraag of Haarlem al of niet zijn Hildebrandmo nument zal krijgen. In dat verband cite ren wy een reeds eerder in ons blad aan gehaalde uitspraak van de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen: „Past u op dat men niet zal spreken van Haarlem als de stad waar een mooi monument had kunnen staan". (Van onze correspondent in Brussel) Uit protest tegen de door de regering- Van Acker gevoerde schoolpolitiek heeft de C.V.P.-Tweede Kamer-fractie opnieuw het parlement verlaten -en is het debat over de voorlopige credieten van de regering in een onafgebroken serie incidenten ontaard. De oud-minister van Onderwijs in de vorige homogeen R.K. regering, prof. Har mei, zeide bedroefd te zijn over het lot van de 20.000 leraren van het technisch onder wijs en van hun gezinnen, die met ingang van Januari 20 percent minder salaris zullen ontvangen als gevolg van de ver minderde subsidies aan het vrije R.K. on derwijs. Hij werd onderbroken door kre ten van socialistische Kamerleden: „Het kan ons niets schelen", waarop de herrie met vernieuwde kracht losbarstte. De R.K. Kamerleden verlieten de zaal, opdat niet meer het vereiste aantal leden aanwezig zou zijn om de begrotingswet aan te nemen, waardoor de regering, in af wachting van de goedkeuring van alle be grotingen, een twaalfde van de totale be groting mag besteden. Hierin zit ook reeds een deel van de met een half milliard frs. gereserveerde subsidies van het vrije en middelbaar onderwijs, waardoor de salaris sen van de leraren van het technisch on derwijs met 20 percent moeten worden besnoeid. De herrie was op een ogenblik zo groot, dat de voorzitter Huvsmans de zitting moest schorsen. Voor het eerst sinds een jaar klonk de alarmklok door heel het par lement en werden alle Kamerleden dooi de boden uit de zaal verwijderd. lie verantwoording D. S. P. ƒ2.50; J. A. J. H. ƒ1,50; C. Br.—J. 2.50; H. W. S. en G. M. H. 3,—; M. H. W. ƒ10,—; N. N. ƒ2,—; P. J. K. ƒ5.—; J. K. ƒ10.—; G. v. d. A. ƒ1,—; Z. W. ƒ2.50; L. V. 1.—'N. N. N. ƒ2,—; M. M. ƒ10.—; F. F. F. 10,—: B. V. ƒ25,—; Deli Z. K. ƒ10.—; v. d. H. ƒ5,—; G. J. A. ƒ10,—; W. R. ƒ3.50; Wed. P. K. f 10,—; Dames V. B. 10,—; N. N. f 10.I. H. A. B. ƒ100,—; J. A. K. ƒ50.—; M. J. v. T.—B. ƒ50,—: D. H. ƒ25,—; W. J. d. B. ƒ25.—: H. v. D. ƒ25.—; A. G. v. S. ƒ25,—; J. A. B.—1. 1. f20.—; W. K. d. B. ƒ15,—; N. v. S. ƒ15,—: N. N. ƒ10,—; N. N. ƒ10.—; C. G. J. 10,—; F. G. K. 10,—; P. A. R. 10,—; A. J. E. ƒ10,—; H. K.—P. ƒ10,—: G. C. 10,Fam. Z.v. R. 10,A. v. L. S.L. 10,—; J. L. K. 10.—; H. F. K.—W. 10,—; P J. G. R. 10,—; Dr. W. B. S. 10.—; M. J. jr. ƒ10,—; Ir. M. H. M. ƒ10,—; M. M. A. 10,—; M. I. V.—B. 10,-; M. V.-K. 10.—; A C v. B—D. ƒ10,—; De drie gebroeders L. A. H. f7,50; Mevr. v. B. ƒ5,—; J. en J. ƒ5—; W. F. ƒ5,—; J. B.—H. ƒ5,—: Dames B. ƒ5,—; J. J. B. ƒ5,—; C. P. W. v. O. ƒ5,—; J. S. ƒ5,—; H. H. ƒ5,—; C. R.—V. ƒ5.—; G. C. F.—V. 5,—; J. F. C. 5,—; P. d. G. 5,—; J. H. R. ƒ5.—; J. B. ƒ4,—; M. W. S. ƒ4.—; Th. H. G. 3.-; r. H. 3.—: E. M. P. 3,—; C C. H. L. ƒ2.50; C. J. B.—R. ƒ2.50: C. v. V. ƒ2,50; A. N. ƒ2.50: G. L. V. ƒ2.50: N. W. T. f2.50; M. F. P. d. B. N.—S. ƒ2,50; E. J. A. G. d. R. ƒ2,50; J. W. V. ƒ2,50; S. J. H. 2.50; P W. O. ƒ2,50; C. B. K. ƒ2,50; W. d. Gr. 2,50; F. E. M. ƒ2,50: M. P. S.—B. ƒ2,—; VI. ƒ2.—: Mej. W. v. 't S. ƒ2.—: J. H. ƒ2.—; W. v. d. W. 1,50; S. S. 1,—; S. F.—F. ƒ5,—. Dagtotaal ƒ841,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van 8104.03. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein, Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening no. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". VATICAANSTAD, (Reuter/AFP) Paus Pius XII zal vanmiddag een autorit in de tuinen van het Vaticaan maken. De Paus genoot een betrekkelijk goede nacht rust, niettegenstaande de hikaanvallen. Profiterend van het fraaie weer zal de patiënt vanmiddag, in gezelschap van zijn lijfarts, prof. Galeazzi-Lisi, een korte tocht per auto maken. Dit moet niet zo zeer als een aanwijzing voor een belangrijke ver betering in zijn gezondheidstoestand ge zien worden, als wel als een van de po gingen om de patiënt te versterken. Zijn aanhoudende zwakte geeft nog steeds re den tot ongerustheid. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied, waarvan het cen trum ten Westen van de Golf van Biscaye ligt, brengt m Frankrijk, België, Nederland en het Zuiden van Engeland betrekkelijk rustig winterweer. In de lange nachten vormt zich onder de veelal heldere hemel op vele plaatsen mist. bij temperaturen om het vriespunt. Ook Zondagmorgen zal het in een deel van het land weer mistig zijn, maar de mistkansen overdag zijn dan. althans in het Noorden van het land met zo groot, doordat een storing uit de omgeving van IJsland de wind in ons land 'iets zal doen toenemen. Deze storing blijft echter op zodanige afstand, dat er geen regen van betekenis za! vallen. (van hedenmorgen 7 uur) to estand 5 o u C c 5 e.5 ES n co 5i2 zS Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome zwaar bew. W geheel bew. WZW zwaar bew. Z licht bew. mist mist mist nevel onbewolkt WZW 5 windstil ZZW 3 ZZW 2 N 3 NNO 2 geheel bew. windstil onbewolkt NW 6 geheel bew. ZZW 1 nevel nevel nevel licht bew. nevel onbewolkt 2 1 5 2 -2 2 2 6 2 2 5 0 WNW .4 3 windstil -0 NW 3 -1 W 5-0 windstil -5 NNO 3 3 0,1 0 0 0 0,2 0,5 0 0 0 0 0 0,1 0 0 0 0 0 Neerslag laatste 24 uur. oooooooooonorotïito irim-.Tn-mTO WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het J K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en plaat selijk mist. vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 19 December Zon cp 8.44 uur. onder 16.29 uur. Maan op 2.58 uur. onder 12.56 uur 20 December Zon op 8.45 uur. onder 16.30 uur. Maan op 4.07 uur, onder 13.16 uur. Maanstanden 17 Dec. 3.21 uur: Laatste kwartier 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 19 December Hoog water: 1108 en 23.44 uur. Laag water: 6.24 en 18.53 uur. Maandag 20 December Hoog water: 12.15 en uur. Laag water: 7.35 en 20.02 uur. uvjulaXXXXXX*

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1