Agenda voor Haarlem Vergadering van overwegende betekenis voor verdere ontwikkeling Samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg dringende noodzaak Kort en bondig Jongeman overviel bejaarde winkelier Kerstconcert in de Waalse Kerk Woningbouw vraagt spoedige oplossing van dit probleem Leerlingen spee'Jen op nieuw toneel Heemstede Kerst- en Nieuwjaarsgroeten Boekhandel VEKO MAANDAG 2 0 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Reorganisatie Bloembollencultuur WASSERIJ DUYN Deze gooide zijn belager na gevecht van trap af Bijdrage voor vergroting van schuren Eigen werk-expositie bij Boom-Ruygrok Auto reed het Spaarne in Pastoor Keier geïnstalleerd Katholieke jongeren met „Kermisvolk op Kerstmis" Muziek en toneel voor de Stille Armen Amsterdamse Beurs De vergadering van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die vandaag in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem is gehouden, was van bijzondere betekenis. De agenda vermeldde de voorstellen, om tot reorganisatie over te gaan. In zijn openingsrede herinnerde de voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, er aan en hij merkte op, dat de vergadering van overwegende betekenis zal zijn voor de verdere ontwikkeling van de vereniging. De nagestreefde decentralisatie, die zowel de vaktechnische voorlichting als de zuiverheid der be slissingen op economisch terrein door beraadslaging en besluitvorming in haar arti kelen gespecificeerde groepen der vereniging wil bevorderen, zal aan het oordeel der vergadering worden onderworpen. „Moge uw beslissing worden ingegeven door waar achtig meeleven met de vereniging en moge ieder wantrouwen en overdreven be houdzucht daaraan vreemd blijven," aldus spreker. De voorzitter had na de overleden leden te hebben herdacht een beschou wing gegeven over de gang van zaken in het bloembollenbedrijf in 1954. Er is onge twijfeld veel reden tot verheugenis, al zijn uiteraard ook teleurstellingen niet uitge bleven. Dat de afzet voor het eerst een aanzien lijke kwantitatieve vermeerdering te zien geeft lijkt spreker wel één van de belang rijkste elementen, waarover het gehele vak zich mag verheugen. Dat de financiële voordelen daarvan wellicht wel wat een zijdig aan de kwekers zijn toegevallen, ter wijl de export met vele moeilijkheden te opnieuw en waarlijk ten overvloede, nog maals met bewijzen bekrachtigd kunnen worden. In dit verband vraagt ook de arbeids voorziening, met name de opleiding en het beschikbaar houden van jonge, vakbe kwame werkkrachten in onze bedrijven de aandacht, waaraan binding door goede be drijfswoningen juist in deze tijd door ieder bedrijf dient te worden overwogen. Voorstellen over de reorganisatie Hierna kwam in behandeling de wijzi ging van statuten, die de reorganisatie van de vereniging inhield. Het hoofdbe- kampsn heeft gehad, doet in principe aan stuur had in zjjn prae.advies meegedeeld, het verheugende van de gebleken moge- dat de reorganisatie zo noodzakelijk werd lijkheid de export op te voeren, niet af. Zodra het evenwicht in vraag en aanbod door meerder aanbod zal zijn hersteld en verdere aanpassing aan de bestaande toe stand zal zijn verkregen, kan kwantita tieve uitbreiding van de export slechts tot voordeel van alle betrokkenen, kwekers en handelaren, strekken. Mits voor beide ca tegorieën een behoorlijke winstmogelijk- geacht dat in November 1953 een com missie werd benoemd, die de opdracht aanvaardde om voorstellen te ontwikke len tot reorganisatie en daarmee tot ver sterking van de vereniging. Die voorstellen zijn bij het hoofdbe stuur ingediend en hebben daar bij een grote meerderheid van de leden een gun stig onthaal gevonden. De voorgestelde heid openstaat zal een groter en meer ver-i statutenwijziging en wijzigingen van het schelden draagvlak voor de export het ge- huishoucIelijk reglemens zijn daarvan het gehele vak ten goede komen. gevoig> Aanleiding tot het geven van de Gunstiee nonet i opdracht is geweest een actie van een aantal vooraanstaande vakmensen uit de De oogst der drie hoofdartikelen bleek gunstiger dan veelal in het begin van het seizoen werd verwacht, hetgeen niet kan worden gezegd van de gladiolen, langza merhand ons vierde hoofdartikel, en van de irissen, terwijl de slechte weersom standigheden veel uitval veroorzaakten. Dat de tegenvallende oogsten van sommi ge artikelen bepaalde spanningen opriepen moet ernstig worden betreurd en zal de export daarvan over het algemeen niet ten goede komen. PBO Een zeer belangrijke ontwikkeling voor het bedrijf is ongetwijfeld ook de aanvang van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie door het in werking treden van het Landbouwschap en de spoedig te verwach ten oprichting van het Productschap voor Sierteeltproducten. Het is moeilijk te voorspellen, welke gevolgen deze gang van zaken, met name voor het organisatie leven in het bollenbedrijf, met zich zal brengen. Wij hopen in de naaste toekomst te mogen vaststellen, dat de gedachte van de volledige solidariteit van alle bij het bedrijf betrokkenen, welke gedachte de grondslag vormt van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ook in practijk zal worden gebracht, aldus spreker. Voor discriminatie van enige organisatie dient geen plaats te zijn wil men de verheven gedachten der P.B.O. ook werkelijk be leven en alle vakgenoten het vertrouwen mogelijk maken, hetwelk een absolute voorwaarde voor het welslagen dezer on derneming moet worden genoemd. Het hoofdbestuur heeft zich tot loyale en soe pele medewerking ten volle bereid ver klaard, al is het zijn mening, dat dé nieu we organen met wijsheid en zelfbeperking voorzichtig op gang zullen moeten wor den gebracht. Niet zoveel mogelijk regelen, maar zo weinig mogelijk „goed" regelen, moet het doel zijn dezer organen. Industrialisatie Dat de voortschrijdende industrialisatie en de uitbreiding der bebouwde stads- en dorpskernen steeds méér offers vragen van volwaardige cultuurgrond is bekend, en gaarne wilde spreker alle leden, die in gemeenteraad of andere colleges hun stem kunnen doen horen, opwekken tot grote waakzaamheid. Uiteraard is niet ieder offer te vermijden, doch men dient grote aandacht te schenken aan de al dan niet onvermijdelijkheid en noodzaak daarvan. Dat daartegenover onvermoeid naar vervangende cultuurgrond voor onze bedrijven dient te worden gestreefd be hoeft wel geen betoog, terwijl grote be langstelling voor de vraagstukken der wa teronttrekking eveneens is geboden. Dat de industrialisatie ook op andere wijze het bedrijfsleven in moeilijkheden kan brengen is genoegzaam bekend en het grote nut van de vereniging, van een krachtige en verantwoordelijkheid niet schuwende organisatie is onmiskenbaar ADVERTENTIE AM STEK O AM S E V A ART 20 TEl/llOJl MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. MAANDAG 20 DECEMBER Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, met koor, 8 uur. Wjjkgebouw Bethel, Voorhelmstraat 3: Kerstfeest Herv. gem. Haarlem-Zuid, 8 uur. Concertgebouw: Kerst-eratorium, Haarlems gemengd koor, „Polyhymnia", Noordh. Philharm. Orkest en solisten, 8 uur. Minervatheater: Kerstspel, Bijzonder kerkewerk Herv. Gem. Heem stede, 8.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Als vrouwen begeren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The command", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bawana duivel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnival Story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 21 DECEMBER Remonstrantse kerk Wilhelminastraat 22: Adventsavond, Kerstcantate „Het blijde uur, 8 uur. Concertgebouw: „Kerstspel „De Ster van Bethlehem", 8 uur. Minervatheater: Kerstspel, Bijzonder kerkewerk Herv. Gem. Heemstede, 8.15 uur. Lido: „Onderwereld van Montmartre", 13 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het huis der stilte". 18 jaar,, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hais: „Als vrouwen begeren". 13 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „The com mand", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het lever, is geen lolletje", alle leeft., 2.30 uur. „Bw:; ,a duivel", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carnival Story", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. diverse bloembollencentra, die het er over eens waren, dat het de hoogste tijd is, dat in de organisatievorm van de ver eniging verandering zou worden gebracht. De huidige sterntabel voor de algemene vergaderingen en de mogelijkheid dat ver tegenwoordigers van de afdelingen met gebonden mandaat naar de vergaderingen worden afgevaardigd, zijn twee hoogst be langrijke punten, die voor een herstel van de organisatie noodzakelijke verandering behoeven, aldus het hoofdbestuur. De stemtabel vormt een bron van critiek, terwijl de algemene vergadering tenge volge van de mogelijkheid van gebonden mandaat menigmaal onhanteerbaar is ge bleken. Ook het feit, dat in sommige afde lingen het enkelvoudig stemrecht en in andere het meervoudig stemrecht geldt, is volgens het hoofdbestuur niet langer aanvaardbaar. Een punt van groot belang achtte het hoofdbestuur verder de plaats van de groepen in het kader van de vereniging, in feite dus de verhouding tussen hoofd bestuur en de groepen. Het is in het ver leden voorgekomen dat de groepen geheel onafhankelijk van de „moedervereniging" optraden, hetgeen principieel onjuist ge acht moet worden. Een andere wijziging heeft betrekking op de samenstelling van het hoofdbestuur. Ook hierin behoort aldus het hoofdbe stuur wijziging te worden gebracht, teneinde het als overkoepelend orgaan van de gehele organisatie, dus met inbegrip van de groepen, te versterken. Voorts bevatten de voorstellen een wij ziging in het lidmaatschap. In de practijk is gebleken, dat personen lid van de ver eniging zijn, die niet of niet meer met het bloembollenvak, direct of indirect hebben te maken. Ook dit mag in de toekomst niet meer mogelijk zijn. De voorstellen van het hoofdbestuur werden goedgekeurd. Een gedachten wis seling is gevoerd bij het punt: het vormen van groepen. Het hoofdbestuur had voor gesteld: „leden kunnen zich tot een groep verenigen". De afdeling Westland had een amendement ingediend, waarbij bepaald wordt, dat de leden zich m o e- t e n aansluiten. De afdeling Bloemendaa l-O ver veen steunde het amendement en de af gevaardigde deelde mee, dat de leden zij ner afdeling reeds besloten hadden tot de groepen toe te treden. De voorzitter merkte op, dat men er trots op moet zijn, dat de vereniging een vrije organisatie is. Men dient vrij te zijn in het toetreden tot de vereniging. Als het voorstel aanvaard wordt, dan zal een campagne gevoerd worden zich aan te sluiten en spreker hoopte, dat de afde lingen het voorbeeld van Overveen-Bloe- mendaal zullen volgen. Enkele afgevaardigden uit West-Fries land deelden mee, dat, als het voorstel van de afdeling Westland verworpen wordt, zij tegen de reorganisatie zullen stemmen. Het amendement-Westland werd ver worpen met 319 tegen 144 stemmen en het voorstel van het hoofdbestuur aan genomen met 359 tegen 94 stemmen. De afdeling Wassenaar had een voor stel ingediend, waarin aan het hoofdbe stuur wordt verzocht te bevoegder plaatse stappen te ondernemen, die ertoe leiden, dat in het vervolg verrekening van sur- pluskorting omstreeks Ma^rt achterwege blijft, indien het te verrekenen percentage van geringe omvang wordt geacht. De als gevolg hiervan te veel ingehouden bedra gen v/orden in een apart fonds (egalisatie fonds) gestort en gebruikt voor het op vangen van surpluskorting in het komen de seizoen. Het hoofdbestuur gaf de vergadering in overweging het voorstel te aanvaarden met dien verstande, dat de reservering aan de Stichting Surplusfonds wordt overgelaten: het achtte echter geen reden aanwezig om het gedurende ruim een half jaar extra te reserveren bedrag in een apart fonds on der te brengen. Na een korte gedaehtenwisseling aan vaardde de vergadering het voorstel, waar bij rekening gehouden werd met de op merking van het hoofdbestuur, met 322 te gen 131 stemmen. De voorzitter deelde mee, dat de heer R. M. van der Hart besloten had zijn functie van redacteur van het weekblad der vereniging neer te leggen; hij heeft zich bereid verklaard het hoofdredacteur schap op zich te nemen. Spreker bracht de heer Van der Hart hulde en dank voor hetgeen hij voor de vereniging heeft ver richt en hoopte, dat de heer Van der Hart het vak nog vele jaren in goede gezond heid zal dienen. Na een besloten vergadering werd mee gedeeld, dat het besluit was genomen dr. ir. C. Rietsema, rijkstuinbouwconsulent te Zaterdagavond is de 75-jarige verfhan delaar G. Wellema in de Vinkenburgstraat te Utrecht overvallen door een jongeman, die hem met een stuk hout bloedende hoofdwonden toebracht. De onbekende aanvaller heeft de vlucht genomen. Het slachtoffer is, na in het ziekenhuis te zijn verbonden, naar zijn woning in Zeist ver voerd. De jongeman was des middags in het bescheiden schildersbedrijfje geweest ten einde eeh lege doos te vragen om iets te verzenden. Des avonds kort voor het slui ten van de winkel, kwam hij terug met het verzoek de doos te mogen ruilen. Om er een uit te zoeken gingen zij samen naar de zolder. Hier loste de naar schatting 21- jarige bezoeker plotseling uit een alarm pistool drie-schoten zonder evenwel zijn slachtoffer te raken. Hij sloeg toen de winkelier op het hoofd met een stuk hout, dat brak. Het bejaarde slachtoffer liet zich niet overweldigen en duwde zijn aanvaller van de trap, waarna deze de vlucht nam. De politie heeft de dader van de overval nog niet gevonden. In de stemmig versierde Waalse Kerk aan het Begijnhof werd Zaterdagavond geanticipeerd op het Kerstfeest met een orgelbespeling door Hendrik Lasschuit, die zich de medewerking had verzekerd van de hoboïst Arie Butter. Met orgelmuziek van Paehelbel, Bach, Van Westering en Karg Elert kregen wij weer eens de in druk dat het haast anderhalve eeuw oude instrument van de Waalse Kerk qua dis positie en intonatie onder de goede Haar lemse orgels van kleinere omvang gere kend mag worden. Het is, met zijn twintig sprekende stemmen, evenwichtig in het volle werk en het timbre heeft een gezond karakter. Maar ouderdomskwalen maken dat het nodig eens flink onder handen genomen wordt om het volkomen speel- waardig te maken. Orgel spelen op een wiebelend toetsenbord is waarachtig geen pretje en het onaangename bijgeluid van klepperend mechaniek is zowel voor de organist als voor de luisteraars storend. Waarschijnlijk is het met de windladen ook niet helemaal in orde en het zal ook wel een vrome wens zijn van de bespelers, dat er een oplossinf kan worden gevonden betreffende een uitbreiding van het vrije pedaal. Voor een instrument met zulke treffende klankkwaliteiten is het dub bel en dwars de kosten waard dat een grondig herstel ondernomen wordt. Wat de heer Lasschuit met zijn Kerst programma presteerde mocht naar ver houding nog een zeer verdienstelijk re sultaat heten. De solist wist door zuiver spel en opmerkelijk muzikaal begrin voor frazering te boeien met een Sonate van Telemann en met fragmenten uit concer ten vEfn Handel en Haydn. JOS. DE KLERK Twee Haarlemse raadsleden vragen interpellatie De heren H. C. H e n n e v e 11 en mr. M. D. Proper (C.P.N.) hebben voor de eerst volgende vergadering van de Haarlemse raad op Woensdag 22 December een interpellatie aangevraagd om de volgende vragen aan de orde te stellen: 1. Is het juist dat Gedeputeerde Staten van Noordholland het Raadsbesluit d.d. 29 September 1954 tot verlenen van een cre- diet aan de Woningstichting „Vooruitgang" tot vernieuwing van schuren aan 120 wo ningen tussen de Graafschapstraat en de Slachthuisstraat, hebben goedgekeurd on der de voorwaarde dat de bewoners 20 cent meer huur moeten voldoen? 2. Is Uw College met de vragenstellers van oordeel dat die voorwaarde bedoeld Raadsbesluit, in welks toelichting over dat verhaal niet werd gerept, in belangrijke mate doorkruist? 3. Is het Uw College bekend dat de over grote meerderheid van de betrokken huur ders niet accoord gaat met dit verhaal? 4. Welke maatregelen kan Uw College nemen om de houw van de schuren toch mogeliik te maken zonder het verhaal van de kosten (geheel of gedeeltelijk) op de bewoners? (Gedenuteerde Staten hebben het niet onredelijk gevonden, dat de bewoners een deel van de kosten bijdragen, omdat het hier niet alleen om normaal onderhouds werk gaat. maar ook om een vergroting der schuren, waardoor het, woongerief toe neemt. Vbleens de benalingen van het huurverhoéingsbesiuit mag in zo'n geval +ipn riroeent van 'de kosten voor woning verbetering eedurendo dertien jaar wo- nincprerV>etei-ine on huurders worden verhaald. sM.k vernamen wij van bevoeg de ziide. Red.). Hoorn, te benoemen tot erelid der vereni ging. Aflossing hypothecaire lasten De vergadering aanvaardde een voor stel van het hoofdbestuur om de entree gelden voor de bollen beurs te verhogen tot f 0,50. Het hoofdbestuur was van mening, dat getracht moet worden te komen tot een versnelde aflossing van de hypothecaire lasten die drukken op het Krelagehuis. Het kan niet lang meer duren of er zullen plannen gemaakt moeten worden voor ver bouwing van het beursgebouw, misschien zelfs voor vergroting daarvan, maar in ieder geval voor het verplaatsen van het secretriaat van de Wilhelminastraat naar het Krelagehuis, zulks wegens de bestem ming van het legaat van de heer C. Kra mer. Hoe het plan ook zal worden, er zal veel geld nodig zijn en het is daarom zaak de bestaande schuld zo spoedig mogelijk af te lossen. De voorzitter merkte op, dat zo spoedig mogelijk begonnen zal worden aan het ontwerpen van een nieuw gebouw. Er zal niet tot verbouwing worden over gegaan, omdat dit weinig nut zal hebben. De gemeente Haarlem heeft reeds f 70.000 toegezegd. Nader zal onderhandeld wor den om het bedrag te verhogen. Het vak moet echter beginnen een voorbeeld te geven. De begroting 1955 werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 207.950 (vorig jaar f 189.550). Deze enquête brengt men zich de laatste weken in Zwanenburg en in Halfweg op nieuw in herinnering, nu door de min of meer noodgedwongen uitbreiding van zijn gebied, die de gemeente Haarlem door middel van het tot Haarlemmerliede en Spaarnwoude behorende Zuid-Schalkwijk hoopt te bereiken, de samenvoegingskwes- tic weer actueel is geworden. Haarlemmerliede en Spaarnwoude is namelijk door de aanspraken, die in de af gelopen tientallen jaren zowel door Haar lem als door Amsterdam op zijn gebied zijn gemaakt, een wel zeer merkwaardig samengestelde gemeente geworden. Het verloor de Amsterdamse buurt aan Haarlem, het verloor Osdorp aan Amster dam en door dit alles werd het een wan gedrocht met Zuid-Schalkwijk als een aan hangsel bovendien, dat veel meer het oog richtte tot Haarlem dan tot het verder weggelegen Halfweg, al zijn er ook daar altijd nog mensen, die de oude traditie van Haifwegger te zijn, willen handhaven. Daar is evenwel niet aan te ontkomen en uit verschillende gesprekken, die wij de laatste weken in Halfweg met vooraan staande burgers gevoerd hebben, blijkt ook duidelijk, dat men zich reeds min of meer verzoend heeft met het verlies van dit deel der gemeente. Men heeft een open oog voor de wensen van Haarlem, dat ook geen andere kant op kan en waarvan men vindt, dat het deze toch altijd tere aangelegenheid met tact heeft behandeld, met zorgvuldige vermijding van het gevaar, dat de Haar lemse voornemens ontijdig zouden uit lekken. Maar in feite zit Halfweg met hetzelfde probleem als Haarlem. Ook Haarlemmer liede en Spaarnwoude heeft geen uitbrei dingsmogelijkheid. In het Noorden zit men met de plannen van het riik en de spoor wegen om respectievelijk de rijksweg en de spoorbaan naar het Noorden te verleg gen. Elke uitbreiding wordt daardoor de pas afgesneden. Naar het Oosten ligt Amsterdam. De Osdorperweg de laatste straat van Half weg van Haarlem uit bekeken vormt de grens. In het Westen zit men met de rijksweg en met de praktisch onbebouw- bare strook tussen Ringvaart en Rijksweg. In de Houtrakpolder naar het Noord westen dus is bouwen ook al onmoge lijk door de verschillende nogal verwarde plannen, die in circulatie zijn voor de Noord-Zuid-verbinding om Haarlem heen van de tuminel te Velsen af. Het jongste plan van het Rijk schijnt te zijn om een weg aan te leggen dwars door de Houtrakpolder ovér Spaarnwoude heen, een plan, waarvoor men bij de proviciale waterstaat niet veel schijnt te gevoelen. In het dorp Halfweg zelf ligt nog wel enige grond, maar die is zo ongunstig ge legen, dat men met ophogingen moet gaan werken en dan zal men wel middenstands woningen kunnen bouwen, maar geen ar beiderswoningen, omdat de grondlasten daarvoor te hoog zouden worden. Naar het Zuiden i De enige mogelijkheid is dus naar het Enkele jaren geleden hield een uit Zwanenburgers van alle gezindten samengestelde commissie een enquête onder de bevolking van het dorp. Het doel was een mening te vernemen omtrent de gedachte van samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg, die deze commissie voorstond. De uitslag was allerminst twijfelachtig: van de 2558 in woners, die het dorp destijds telde, spraken er zich 2246 of 87,6 uit voor samen voeging, 214 (8,3 tegen en 81 (3,2 interesseerde het niet. Er bleven nog 17 ongeldige stemmen over. Zuiden. Trouwens in feite ligt, daar reeds de uitbreiding van Halfweg. Op de suikerfabriek werken in vaste dienst 160 mensen. Daarvan wonen er 20 in Halfweg, 20 in Haarlem. 15 in Amster dam, de rest meer dan honderd wonen in Zwanenburg. Van de metaalwarenfabriek Bondor in -de Houtrakpolder woont er van de 40 men sen één in Halfweg, overigens is de ver deling Zwanenburg-Amsterdam-Haarlem, ongeveer gélijk. Maar niet alleen op dit gebied vormen Zwanenburg en Halfweg één geheel. Zwa nenburg telt geen kerken. Vanouds gaat men van alle gezindten in Halfweg ter kerke. Sinds kort is er in Zwanenburg een protestants christelijke school, voordien gingen zowel de rooms katholieke als de kinderen uit christelijke gezinnen in Half weg op school. Met de verenigingen is het al net zo. Er zijn geen specifiek Zwanen- burgse of Halfwegse verenigingen. De enige neutrale voetbalclub heet „Halfweg", maar de terreinen liggen in Zwanenburg. Sinds kort is er in Zwanenburg een hulpsecretarie, maar voor zaken van enige importantie moet men de elf kilometer lange reis naar Hoofddorp maken. Zo zijn er nog tal van zaken, die duiden op een eenheid, die op allerlei gebied be staat, alleen niet op administratief gebied. Geen wonder dan ook, dat Halfweg sinds vele jaren naar het Zuiden kijkt en Zwanenburg eveneens sinds vele jaren naar het Noorden. Ongetwijfeld zal het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich dezer dagen over de nieuwe grenzen moeten uitspreken. Bij de N.V. Boom-Ruygrok te Haarlem heeft men onlangs kunnen zien wat men door volhouden en oefenen in .de vrije tijd tot stand kan brengen. In de can tine van dit bedrijf was namelijk gedurende enkele dagen een tentoonstelling ingericht, waar bij een groot aantal personeelsleden de resultaten, van het werken gedurende de lange winteravonden heeft geëxposeerd. Het resultaat is verrassend, want tussen de talrijke tekeningen, schilderijen en etsen, wandkleden, houtsneden en geborduurde kleden vindt men ware meesterstukjes, die moeilijk verbeterd kunnen worden. Het is daarbij opvallend, dat er op deze tentoonstelling inzendingen voorkomen van personeelsleden van diverse afdelin gen. De kassier schilderde, de zetter maak te een tekening en de kantoormeisjes bor duurden. Voorman vormvoorbereider A. Voge lenzang heeft tenslotte weer een andere manier gevonden om zijn vrije tijd door' te brengen. Hij zond een tiende gedeelte van zijn cactus-verzameling in, doch dit is reeds genoeg om een indruk te krijgen van het vele werk, dat deze kweker on getwijfeld aan zijn planten besteedt. Alle inzendingen zijn op een bijzonder smaakvolle wijze gerangschikt en onge twijfeld zullen nog meer werknemers in dit bedrijf het volgend jaar aan een der gelijke expositie medewerken. Operette Prins Bernhardschool De Prins Benihardschool, voor vele Haarlemmers onvindbaar, verscholen, als zij ligt in de schaduw der Bakenesserkerk in de Vrouwestraat, heeft een drukke v/eek achter de rug. Door een groep leerlingen werd, onder leiding van enkele leden van het personeel, de kinder operette „De Sneeuwkoningin opgevoerd. Voor de eerste uitvoering begon, vond de aanbieding van een toneel plaats. Be halve een enkele aanwijzing van een vak man hebben leden der oudercommissie en personeel der school in eendrachtige samen werking hun vrije tijd gegeven om iets tot stand te brengen, wat de bewondering van alle aanwezigen, ouders en genodigden, opwekte. Het ruime toneel met prachtige coulissen mag dan ook gezien worden. Een krachtig applaus weerklonk toen de gordijnen voor het eerst opengingen. De voorzitter der oudervereniging, de heer K. van Rotterdam, bood het toneel aan het hoofd der school, de heer W. A. de Vos, aan en sprak de wens uit, dat het nog vaak gebruikt mocht worden bij di verse gelegenheden, als de ouders iets ge toond wordt van de prestaties hunner kinderen. Het hoofd dankte de oudercom missie voor dit geschenk en noemde spe ciaal het echtpaar Linterman als de stu wende krachten. „Zonder hen was er geen toneel gekomen". Wat hebben de aanwezigen genoten van het spel der leerlingen in de operette. Men kon horen, dat er ijverig gestudeerd was. Kabouters, bloemen, vlinders, sneeuw- jonkvrouwen. in prachtige kledij en onder afwisselende belichting, allen deden hun best om de avond te doen slagen. Dat hij geslaagd is, oleek wel uit de reacties in de zaal. Soms hoorde men bewondering voor de verlichting, vooral bij het tafreel als de sneeuwkoningin, geflankeerd door de sneeuwjonkvrouwen, haar troon besteeg. De piano-begeleiding was bij de heer Burger, die ook de coulissen schilderde, in goede handen Brugleuning gekraakt Zaterdagmiddag om vijf uur is een auto, die moest uitwijken voor een wielrijdster en daarna door de gladheid van de weg is geslipt, door de Oostelijke leuning van het klapbruggetje bij de Holland Nautic in Haarlem het Spaarne ingereden. De be stuurder van de auto, de veertigjarige N. v. d. Aardweg uit Haarlem, is in zijn wa gen blijven zitten tot deze vol water was gelopen, waarna hij het portier kon ope nen. Hij is met een diepe wond in de kin naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. De auto is met een kraanwagen op het droge gebracht. Zondagmorgen is de nieuwe pastoor van Spaarndam, de zeer .eerwaarde heer B. H. G. Keier, door deken Zijlstra geïnstal leerd in de parochiekerk. Na de voorlezing van de benoemingsbrief, het afleggen van de eed en het overreiken der sleutels, werd een hoogmis gecelebreerd, waarbij de deken een predikatie hield. Hij bracht 'de gelukwensen van mgr. Huibers, bis schop van Haarlem, over en sprak de wens uit, dat de nieuwe pastoor in de goede verhouding van herder en kudde zijn nieuwe ambt zou mogen uitoefenen. De deken riep alle parochianen en organi saties op tot medewerking en een vrucht baar apostolaat. In het kader van het komende Kerst feest heeft de afdeling Heemstede van de Katholieke Jongeren Beweging Zondag avond in het R.K. Verenigingsgebouw een opvoering gegeven van Henri Ghéons Kerstspel „Kermisvolk op Kerstmis", dat door Kees Spierings in het Nederlands werd vertaald. Een voor deze dagen ongetwijfeld in alle opzichten verantwoorde keuze. Want Ghéon voerde in dit stuk een reizende co- mediantengroep ten tonele, welke op de vooravond van Kerstmis in een klein boerendorpje belandt. Er valt echter aan optreden niet te denken, omdat de bewo ners zich allen opmaken voor de Nacht mis, zodat de leider van de groep voor stelt enige taferelen uit het al-oude Bij belverhaal in de open lucht op te voeren, ten einde deze uren een speciale en pas sende wijding te verlenen. Aldus geschiedt en de comedianten gaan zich beurtelings in de schone historie van de Kerstnacht verdiepen; zij vereenzelvigen zich geheel met de daarin voorkomende figuren en stijgen daardoor ver boven hun eigen, ne derige persoonlijkheid uit. Bezield door een innig geloof vindt bij allen een merk waardige metamorfose plaats, waardoor zij in staat worden gesteld deze figuren uit te beelden, zonder een spoor van enige bigotterie. Het Kind Jezus, Maria, Jozef, Elisabeth en de Engel der Blijde Bood schap bijvoorbeeld, nemen op deze wijze een gestalte aan. die juist door de primi tieve eenvoud waarmee zij worden voor gesteld, een diepe indruk moeten achter laten. De vijf spelers die de K.J.B. in dit stuk vertegenwoordigen stonden voor de niet eenvoudige taak gezamenlijk ruim twin tig figuren te moeten uitbeelden, zodat het reeds bij voorbaat vaststona, dat regis seur Bob Jansen met deze debuterendè en dus volkomen ongeroutineerde krachten slechts ten dele in staat zou zijn aan de tendenties van de schrijver te beantwoor den. Vandaar dat het zeker niet de bedoe ling mag zijn deze voorstejling kritisch te ontleden, vooral omdat de spelers Kla- zina en Bert van der Burg, Hannie van der Meer, Bram de Bruin en Henk Bier man door ernst en toewijding compen seerden, wat hun nog aan talent ontbrak. J. v. D. BINNENLAND Een patrouilleboot van de Duitse rivier politie is dezer dagen het uitvarende Neder landse tankschip „Mercurius" in de Elbemon- ding acht'ernagevaren om de scheepshond, die door de politie in Cuxhaven werd ge vonden, terug te bezorgen. Te Zoetermeer is aangehouden de 51- jarige K. W. R. uit Vlaardingen die ervan wordt verdacht zich in enige plaatsen in Zuid-Holland te hebben voorgedaan als ambtenaar voor de controle van luisterver gunningen. Trof hij bij iemand een luister- vergunning aan waarop le weinig zegels waren geplakt, dan vroeg hij aan de houder van de vergunning geld tol het totaal van de waarde van de niet-geplakte zegels. Woensdagmorgen zal het nieuwe stand beeld van Koning Willem I op het voetstuk aan het monument op het Plein 1813 te 's Gravenhage worden geplaatst. Van het oude beeld, dat bestond uit een ijzeren ge raamte en een zinken bekleding, bedekt met een dun laagje koper, zijn gipsvormen ge maakt, waarin het nieuwe beeld in brons gegoten kon worden, In de te Amsterdam gehouden jaar vergadering van de Nederlandse Klokken spelvereniging heeft de voorzitter, dr. W. van der Eist, medegedeeld dat een actie zal worden gevoerd tot verhoging van de sala rissen der beiaardiers. Tot burgemeester van Westzaan is met ingang van 1 Maart benoemd de heer R. Bakker te Alkmaar. De heer Bakker is lid van de gemeenteraad van Alkmaar en oud wethouder van die gemeente. De provincie Friesland heeft besloten, een bedrag van f 100.000 beschikbaar te stel len voor de door de watersnood getroffen gebieden. Van dit bedrag krijgt Zeeland 30 toegewezen, terwijl Zuid-Holland en Noord-Brabant respectievelijk 50 en 20 ontvangen. Als sleutel voor de verdeling van de f 100.000 gold het aantal schadeaan giften bij de rampbureau's in de betrokken provincies. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag heeft de Haarlemse recherche aangehouden een 53-jarige Haarlemse werk ster, verdacht van diefstal van f 25 ten nadele van haar patroon. Zij is ingesloten. Aan de universiteit te Leiden zijn ge slaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht mej. C. M. L. van der Wal en de heer W. Dekker, beiden te Haarlem en voor het candidaatsexamen geneeskunde mej. M. Holtrop te Bloemendaal. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde de heer J. M. Gramberg te Haarlem voor het examen tolk - vertaler Spaans. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om de heer J. Santin® te Haarlem te benoemen tot tijdelijke leraar in de wis kunde aan het Lorentzlyceum. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om aan de R.K. openbare leeszaal en bibliotheek te. Haarlem voor het jaar 1954 een aanvullend subsidie toe te kennen van f 4500,—. ADVERTENTIE (Nederlands, Engels, Frans, Duits) GROTE KEUZE. Zijlstraat 98 Telefoon 11706 Het Heemsteeds Fanfarecorps „Excel sior" heeft er de laatste jaren een traditie van gemaakt in de week voor Kerstmis een feestavond te organiseren, waarvan de gehele opbrengst wordt afgedragen aan het comité voor de Stille Armen. Ook Za terdag heeft dit programma weer een verheugende belangstelling getrokken. Het Sportpark-restaurant was uitstekend bezet. Wij merkten op de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard en wethouder E. J. van Lent, die beiden door hun echtgenote werden verge zeld. Voorzitter L. ter Braake bracht zijn grote voldoening over deze officiële be langstelling onder woorden, waarbij hij evenmin verzuimde de dank van het corps te betuigen aan de vele Heemsteed- se winkeliers, die voor deze avond een prijsje hadden afgestaan. Tenslotte maakte de heer Ter Braake kennelijk gebruik van de aanwezigheid van de burgemeester en een wethouder, door er in het openbaar even op te wijzen, dat de accommodatie van het Sportpark-restaurant eigenlijk ongeschikt moet worden genoemcT voor een concert- en toneelavond. Vervolgens betrad de burgemeester het toneel, die zijn dank aan „Excelsior" be tuigde en het een voorrecht achtte de twee lauwertakken en vier medailles aan het vaandel te mogen hechten, welke on langs door het corps op de concoursen te Naarden en Schoonhoven werden behaald. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma, ingezet door „Excelsior" met een vijftal populaire marsen, waarvan de opgewekte klanken door het publiek met een kennelijk genoegen beluisterd werden. Na enige attracties, die de totaal opbrengst van deze avond moesten ver hogen, werd het scherm opgehaald voor de Heemsteedse Toneelvereniging „Nut en Genoegen", welke onder regie van de heer L. Beek een opvoering gaf van Will, van den Berg's klucht in drie bedrijven Sto ring in het Lunapark". Deze opvoering werd enige maanden geleden reeds uit voerig in deze kolommen besproken, zo dat wij thans kunnen volstaan met het vermelden van het grote lachsucces, dat het stuk ook bij deze reprise weer wist te behalen. Een bal besloot de avond. 3-314 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil, Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl Amer Lijn N. Scheepv. Unie 1I.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank \naconda Copper Sethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 100"/,n 29514 368 378 5291/2 96 181 15214 135 12154 24014 205 217 214 4374 10374 7014 5814 23"/.« 7014 Openings koersen 1007/,6 294 363 371 526 98 181 151 13314 121L 241 205 218 215 49 i 104 721, 591/2 24>; 7C

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10