Gemeentelijke aanvullende subsidie voor bijzondere middelbare scholen l Nu de Nederlandse Opera met tweede acte van Coppélia p- warden? Kindertekeningen uit enige landen tentoongesteld Haarlems Dagblad B. en W. van Haarlem stellen voor: Geveldecoratie voor „De Blinkert" Aanmeldingsformulier ^Briet?en aan de redactie Groepstentoonstelling „Kunst zij ons Doel" MAANDAG 2 0 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .7 Financiële gelijkstelling met het openbaar onderwijs Bussen mogen niet meer op straat worden hersteld „Flora" biedt beiaarden een feestavond aan ik... HUNTER School-basketballtournooi begint Woensdag Actieve cultuurpolitiek In Huis van Looy „Delila" Medische zwem cursus voor alle invaliden Mogen Uw handen Examens zwemmend redden in Stoop's bad Verbouwing St. Elisabeth's Gasthuis in de raad Burgerlijke Stand van Haarlem Actie ten hate van kinderpostzegels In de eerstvolgende vergadering van de Haarlemse raad komt een voorstel van B. en W. aan de orde, dat de voorstanders van het bijzonder onderwijs met vreugde zullen begroeten. Het gaat hier om de dekking van het tekort tussen de rijkssubsidie aan de bijzon dere middelbare scholen en de werkelijke uitgaven welke worden gedaan. Aangezien de besturen der scholen geen andere middelen ter beschikking staan, zijn zij als gevolg daarvan verplicht de jaarlijkse exploitatietekorten door middel van een toeslag op het schoolgeld op de ouders van de leerlingen af te wentelen. Het behoeft geen betoog, dat door de hef fing van deze toeslag een ongelijke druk op de Haarlemse ingezetenen wordt ge legd, al naar gelang zij hun kinderen naar een bijzondere dan wel naar een openbare school voor voorbereidend hoger of mid delbaar onderwijs zenden, 't geen nog ster ker spreekt, indien men bedenkt, dat het aantal Haarlemse leerlingen, hetwelk de openbare en bijzondere scholen bezoekt nagenoeg even groot is. Dit is voor de besturen van de bijzonde re lycea aanleiding geweest zich tot het gemeentebestuur te wenden teneinde een subsidie uit de gemeentekas te mogen ont vangen. Ofschoon B. en W. van mening zijn, dat een verbetering van de subsidieregeling voor de bijzondere scholen in de eerste plaats een taak van het rijk is, menen zij toch, dat zolang deze verbetering nog niet tot stand gekomen is de gemeente hieraan door het geven van een gemeen telijke subsidie kan tegemoet komen. B. en W. hebben zich met de besturen van de bijzondere lycea in verbinding ge steld en een subsidieverordening ontwor pen, waarbij voor elke in Haarlem wonen de leerling een subsidie wordt toegekend gelijk aan het bedrag per leerling van de door B. en W. goedgekeurde uitgaven, wel ke niet voor rijkssubsidie in aanmerking komen. Dit zou tot gevolg hebben, dat de toeslag op het schoolgeld verdwijnt en de ongelijke druk op de ingezetenen wordt opgeheven. Aan de hand van de verstrekte gegevens kan het gemiddeld tekort per leerling wor den gesteld op vijftig gulden, zodat, bere kend naar het aantal Haarlemse leerlingen Antwoord op klacht van omwonenden Tegen parkeren valt echter niets te doen Naar aanleiding van een brief van een aantal bewoners van de Adriaan de Jonge- straat te Haarlem, waarin geklaagd wordt over hinder, welke wordt ondervonden van voor hun woningen geparkeerde auto bussen van het garagebedrijf van de heer A. L. van Eerde, antwoordden B. en W.: De heer Van Eerde exploiteert in het perceel Leidsevaart 254 een garagebedrijf annex herstelplaats voor auto's. Aangezien de beschikbare ruimte voor een dergelijk bedrijf te klein is, heeft de heer Van Eerde reeds de beschikking ge kregen over de tuin van het naastliggende perceel nr. 252, doch ook hiermede is het euvel van gebrek aan ruimte niet opgelost. Als vervoerder van arbeiders naar en van hun werk beschikt de heer Van Eerde over een aantal autobussen, die, als ze niet in bedrijf zijn, in de beperkte ruimte niet geborgen kunnen worden. Ook voor het verrichten van reparaties aan deze bussen is geen voldoende ruimte beschikbaar. Nadat in 1953 aan Van Eerde vergun ning was verleend om voor het insprin gende gedeelte voor genoemde percelen op de openbare weg reparaties te verrichten, is deze vergunning voor 1954 beperkt ge worden tot het voor het grootste gedeelte in eigendom aan Van Eerde behorende trottoir. Intussen hebben B. en W. beslo ten na 1 Januari 1955 ge-en verdere ver gunningen te verlenen. De niet in gebruik ziinde autobussen worden geplaatst in de Adriaan de Jonge- straat, waardoor aan de het dichtst bii de Leidsevaart gelegen percelen in die straal het uitzicht goeddeels wordt benomen. Helaas kan aan deze klachten niet wor den tegemoet gekomen, omdat het par keren van motorrijtuigen op open Dam wegen waarvoor geen wachtverbod geldt geen strafbaar feit oplevert, daar op deze wijze van de weg een. gebruik wordt ge maakt overeenkomstig ziin beslemming. Aan de politie is inmiddels ongedragen er op toe te zien, dat in de Adriaan de Jongestraat geen reparatiewerkzaam heden worden verricht. De afdeling „Flora" van het Verbond van Haarlemse Speeltuinen bieldt de beiaarden uit die buurt in het clubhuis. Jasmiinstraat- hoek Van Oosten de Bruynstraat, een gezel lige avond aan op Dinsdag 21 December, onder het motto: ..De beiaarden hebben vroeger veel voor de jeugd gedaan, thans zal de jeugd zich eens*insnannen voor de ouden van dagen". Het programma van muziek en vrolijkheid vermeldt onder meer de opvoe ring van een tweetal toheclstukjes. van plm. 920, dat thans de bijzondere scho len bezoekt, dit een uitgaaf zal vorderen van rond 46.000,per jaar. De ouders van de Haarlemse leerlingen van de navolgende bijzondere scholen zul len van deze regeling, indien zij door de raad wordt aangenomen, kunnen profite ren: Eerste Christelijk Lyceum, 'Christelijk Lyceum „Marnix van St. Aldegonde", het R.K. Triniteitslyceum, het R.K. meisjesly ceum „Sancta aria", het Mendelcollege en de R.K. middelbare handelsavondschool. ADVERTENTIE Éindelijk is het dan zover, dat het jaar lijkse basketball-tournooi voor scholieren van Middelbare en ULO scholen uit Haar lem en naaste omgeving zal beginnen. Deze week zal gedurende een drietal dagen, namelijk Woensdag, Donderdag en Vrijdag de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart weer bevolkt worden door honderden spelers(sters), terwijl de sup- porters(sters) de zaal ongetwijfeld zullen laten daveren van de school-yells. Hoewel er ook bij dit lustrum-tournool weer een behoorlijke winst werd geboekt, blijft het toch jammer, dat de vaste fina list bij de heren, namelijk de ploeg van het Kennemer lyceum, deze keer verstek heeft laten gaan. Zoals het er thans reeds naar uitziet zal ook dit keer finalist HBS B hoge ogen gooien, waarbij het team van de Rijkskweekschool met bekende spelers als H. Dinkelberg, R. Bakker, A. Kaart en N. van der Sluys echter nog wel eens voor een verrassing zal kunnen zorgen. In de oudste meisjesklasse slaagde het Lorentzlyceum er het vorig jaar in de ploeg van het Christelijk lyceum te onttronen. Wij zijn echter zeer benieuwd of de meis- jesploeg van de heer Verwers er ook nu in zal slagen de eerste plaats te bezetten. Voor het Lorentzlyceum was het verle den jaar toch reeds een uitstekend tour- nooi, aangezien in drie van de vier klassen beslag werd gelegd op de eerste prijs. Dit is echter een prestatie, die zeker niet zo eenvoudig herhaald zal worden. Hoe de resultaten ook zullen zijn, het zal zonder twijfel een spannend en spor tief festijn worden. De wedstrijden zullen dagelijks om half negen precies beginnen. Enige tijd geleden hebben wij reeds mee gedeeld, dat B. en W. besloten hadden een post op de begroting voor 1955 op te nemen voor het aanbrengen van kunstwerken bij de nieuwe woningcomplexen op grond van de overweging, dat met de verstrekking van opdrachten aan beeldende kunstenaars zowel culturele als sociale belangen worden gediend. Op de begroting zal daartoe 25.000 gulden worden uitgetrokken. De eerste instelling welke van deze actieve cultuur-politiek zal profiteren zal het Tehuis voor bejaarden ,,De Blinkert" in het Ramplaan-kwartier zijn. Gedacht wordt aan een tableau in ge glazuurde steen van verschillende kleur, betrekking hebbende op de ouderdomszorg. Dit tableau zou in de voorgevel van het gebouw moeten worden geplaatst.Voorts zou de hal van het huis verfraaid kunnen wor den met een nog nader te bepalen deco ratie. De kosten voor het tableau worden ge raamd op 3.250,terwijl voor de deco ratie in de hal 1.750,wordt gevraagd: B. en W. zijn van mening, dat dit verzor gingshuis zich inderdaad zeer goed leent om de in aanhef bedoelde mogelijkheid te realiseren. Zij stellen de raad voor de voor dit doel gevraagde vijf mille ter beschik king te stellen. Langs de wanden van de bovenzaal van het modemagazijn Gerzon aan de Grote Houtstraat te Haarlem hangen tekeningen van kinderen uit diverse landen; zij zijn bijeen gebracht door de Nederlandse afde ling van de „Art for World Friendship", die in het bezit is van tekeningen uit vele landen. Thans zijn geëxposeerd werken van Frankrijk, Amerika, de Goudkust, Denemarken, Italië en Nederland. Het aantal landen is beperkt en dat heeft het voordeel, dat bezoekers een indruk kun nen krijgen tot welke prestaties kinderen van een bepaald land in staat zijn. Aan de voorbereiding van de tentoon stelling heeft mevrouw C. Ozinga. lerares tekenen en kunstgeschiedenis te Utrecht, een belangrijk aandeel. Zij interesseert zich bijzonder voor tekeningen uit andere lan den en is in het bezit van een groot aan tal, waardoor zij in staat is veel werk op tentoonstellingen bijeen te brengen. In 1947 is in Amerika het initiatief ge nomen de kunst in dienst te stellen van de wereldvrede door het uitwisselen van tekeningen, gemaakt door kinderen. Toen Koningin Juliana een bezoek aan de Ver enigde Staten bracht heeft zij tekeningen van Nederlandse kinderen meegenomen en aan een comité aldaar beschikbaar gesteld. In diverse delen zijn zij tentoongesteld. Uit de Verenigde Staten zijn tekeningen naar ons land gezonden en daarna is in 1952 begonnen met het houden van ten toonstellingen. Gevormd is de vereniging „Tekenen is een wereldtaal" en zij is een afdeling van de „Art for World Friend ship". De belangstelling voor de werken is bijzonder groot en men verwacht in de komende dagen vele bezoekers. Het werk uit Boston trekt de bijzondere aandacht: daar hebben kunstschilders lei ding gegeven en dat is wel te merken. Het zelfde kan gezegd worden van Italië. Het resultaat is een verzameling prachtige tekeningen. In Denemarken zijn de tekeningen ge maakt door leerlingen, die les hebben ge- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h f 6.50 per kwartaal//0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zü, die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen had van tekenleraren, die bijzondere aan dacht aan het vak besteden. Vermoedelijk hebben de kinderen gewerkt nadat ver halen verteld zijn. De inspectie van het tekenonderwijs heeft medewerking ver leend aan de Franse collectie. Wat de Nederlandse inzending betreft zij meegedeeld, dat een gedeelte is gewijd aan werken van leerlingen van de Zandvoortse kunstschilder Tom de Boer en aan de na tionale wedstrijd „Spaar je geld en je le ven", waaraan ongeveer negenhonderd scholen hebben meegewerkt. Ter bevordering tot het contact met vreemde landen ontvangt elke bezoekende groep van kinderen onder leiding van een volwassene een tekening van een leerling uit het buitenland, om contacten te leggen De Stadsbibliotheek en Leeszaal te Haar lem heeft een stand ingericht, betrekking hebbend op tekenen en teken-onderwijs. Bij de opening hebben gesproken mejuf frouw C. P. Bal te Haarlem, presidente van de Nederlandse afdeling van de „Art for World Friendship" en de heer M. C. Die- mèl, directeur van de Academie Artibus te Utrecht. De tentoonstelling is op werk dagen geopend tot en met 4 Januari. (Verkort weergegeven) Verkeer. Te oordelen naar de inge zonden stukken over verkeersveiligheid hebben de inzenders blijkbaar goede ver wachtingen van de door hen aangeprezen maatregen (o.a. de maximum snelheidbor den). Ik niet, en wel omdat politie-agen- ten zonder chronometer niet kunnen be wijzen, met welke snelheid er wordt ge reden, al zien zij vaak best dat deze te hoog is. Dat de fout ligt bij sommige auto- of motorrijders, die denken dat de weg al leen voor hen is, moet ik stellig weerleg gen: ze weten dat natuurlijk uitermate goed, maar zolang ze geen ongeluk ver oorzaken trekken de meesten zich daar blijkbaar weinig van aan. Wat deert het hun, dat de huizen aan de Leidsevaart staan te schudden bij het passeren van zware voertuigen, waardoor scheuren in muren (of plafonds) ontstaan? Wie be taalt de schade als reparaties noodzakelijk worden? O. Verkeer II Naar aanleiding van „Vei lig Verkeer" op 16-12-54: Er zijn in de handel drie maten herenrijwielen. Nu be rijd ik de laagste maat, ik ben 1,63 meter lang, ben in militaire dienst geweest, dus behoor toch nog niet tot de kleinsten; mijn zadel staat op het laagste punt, maar het is mij niet mogeLijk op mijn fiets te blij ven zitten als ik moet stoppen. Dat bejaar den soms de hele wegbreedte nodig heb ben is wel wat overdreven; dat kan men m.i. beter zeggen van de jongeren, vooral van bakvissen, die onvoorzichtig met tweeën naast elkaar rijden- J. P. In het Haarlemse museum „Het Huis Van Looy" wordt tot 3 Januari 1955 een zoge naamde Groepstentoonstelling van „Kunst zij ons Doel" gehouden. Tien leden van het genootschap werden hierdoor in de gele genheid gesteld eens wat meer van hun werk te tonen. Bij verscheidene schilders verenigingen bestaat deze regeling, welke de geregelde bezoeker der exposities in staat stelt een kleiner aantal kunstenaars beter te leren kennen en waarderen. De algemene aanblik van deze tentoonstellin gen steekt doorgaans gunstirr af bij de ge wone exposities, doordat zij minder ge schakeerd en daardoor overzichtelijker is. Hier staat tegenover dat de deelnemers nu voor de zwaardere opgave komen te staan om zelfstandig met een flinke inzending uit te komen, die als geheel een indruk van de persoonlijke werkwijze en visie dient te geven. Dit laatste nu eist iets anders dan het bij tijd en wijle vervaardigen van een aantrekkelijk schilderstukje en dit op een verenigingstentoonstelling neer te hangen. De meerderheid van de tien exposeren- den in het „Huis Van Looy" viel het moei lijk om met een groep werk uit te komen, die een bepaald „gezicht" vertoont. Zij ble ken daartoe niet in staat. Wanneer men de tentoonstelling gezien heeft en zich een dag later bepaalde figuren duidelijk voor de geest tracht te roepen, dan zijn het er ten hoogste drie, die door hun karakteris tieke uitingswijze een beeld in onze her innering blijken te hebben achtergelaten. Onder deze reken ik in de eerste plaats W. A. van der Colk, wiens openhartige forse tekeningen van duinlandschappen, boomgaarden en boerenhoeven behalve kunde oók een heldere kijk op het onder werp demonstreren. De inzending van Gerard Huvser biedt eveneens een goed totaalbeeld. Hij zond weinig in, dat is waar, maar won daardoor aan kracht, want de enkele landschappen (Istanboel) doen het goed in hun voldragen kleur. Kees Laan blijft geheel zichzelf gelijk. Zijn stillevens en bloemstukken munten uit door de ver zorgdheid der peinture. Het mooiste komt dit uit in zijn stilleven met een bord met kersen. De inzendingen der overige exposanten vallen te zeer in verschillende facetten uit een om er een algemene karakteristiek van te geven. Dit neemt niet weg dat er zich werken onder bevinden die vermeld dienen te worden. Een landschapje uit Bretagne van A. Potgieter maakt zich uit de overi gens nogal matte inzending los door de warme kleur. J. van Geem is vooral aqua rellist. Zijn tekeningen zijn arm van voor dracht. Zijn aquarel op grauw papier „Ge zicht op Taanplaats" is mooi van stem ming. Ook „Palingboten op het IJ" is royaal in flinke plans op het papier gezet en mag tot het beste op deze tentoonstelling gerekend worden. OTTO B. DE KAT. A mateurtoneel Welke beweegredenen „De Verenigde Spelers" ertoe hebben gedreven zo'n oud paardje van stal te halen als Férenc Mol- nar's „Delila" is mij na de voorstelling van Vrijdagavond in de Stadsschouwburg wer kelijk een raadsel. Het stuk neemt de drie hoeksverhouding tot uitgangspunt en hoe verder het vordert hoe meer men zich af vraagt of de schrijver er nu een loopje mee wilde nemen of dat hij het werkelijk serieus heeft bedoeld met zijn variatie op dit thema. Alles zal wel zijn begonnen om de vondst van de in de steek gelaten echt genote, diê speculerend op de gelddorst van haar rivale het spaarbankboekje van haar man vraagt als enige voorwaarde waarop zij in een scheiding wil toestemmen. Op dat spaarbankboekje staat een aanzienlijke som, die de trouweloze in een loterij heeft gewonnen. Hij heeft het zo ongeveer al allemaal aan zijn geliefde beloofd, die, wanneer zij merkt, dat het nu niet haar deel zal worden, toch maar liever tot haar eerste liefde terugkeert, een sul van een jongeman, die daarvoor herhaaldelijk wordt uitgescholden en niets doet om de voor hem zo onaangename gebeurtenissen tegen te houden. Ja, wat moet men daar nu mee? Het leuk vinden? Ik vond er eer lijk gezegd niets grappigs aan en heb me stierlijk zitten vervelen. Aan één vondst een heel toneelstuk ophangen, dat zo sim pel en doorzichtig in elkaar zit met fi guren, die zo weinig karakter hebben, is wel de goedkoopste manier van speculeren op succes. Men heeft de lachers op zijn hand, niet de toneelliefhebbers. De voorstelling van „De Verenigde Spe lers" kon het stuk niet redden. Ze had geen glans, geen gloed-. Ze bleef voort kabbelen in een trage bedding. Het tempo was maar matig. De regie van Jan Grefe muntte allesbehalve uit door kracht van fantasie, de enige mogelijkheid om nog wat tekening in de geschiedenis te bren gen. De spelersbent kweet zich behoorlijk van zijn taak, afgezien dan van het tempo, en gaf enige aardige typeringen. Joost den Hartog tenminste maakte van de alles af luisterende buffetknecht Johan een ko misch mannetje, Henk Pollack speelde de verliefde echtgenoot zo natuurlijk moge lijk en Jo Cats van Hamburg vond toch nog accenten, die haar verschijning geloof waardigheid meegaven. Willy Snoek wist met de geraffineerde dienster, die een mannenhoofd op hol brengt, een overtui gende en gelukkig niet aangedikte charge te leveren als de verleidelijkheid der jonge jaren, Wiebe Postma was beslist onvol doende in zijn rol van overigens wanhopig onnozele hals. De andere rollen waren evenmin opvallend bezet. P. W. FRANSE B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor om aan de afdelin0 Haarlem van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond een subsidie toe te kennen tot een bedrag van f 2695, ten behoeve van de medische zwemcursus voor deze bond. Het doel van dti plan is de lichamelijke en daarmee de psy chische revalidatie te bevorderen en de resul taten. welke in andere plaatsen reeds met een dergelijke cursus zijn bereikt blijken zeer gunstig. De subsidie zal als volgt verdeeld moeten worden: f400,voor de aanschaffing van het materiaal, f375,voor de aanschaffing en het onderhoud van beschermende kleding, f 1200,voor de huur van de badinrichting en f720,voor het honorarium van vijf leerkrachten. B. en W. hebben daarbij echter als voor waarde gesteld, dat inv liden. die geen lid zijn van de reeds genoemde bond. niet van deelneming aan de medische zwemcursus worden uitgesloten. Wie met"werkelijkheidszin de zich thans betrekkelijk snel voltrekkende ontwikke ling naar volwaardigheid van de Neder landse danskunst gadeslaat, zal moeten erkennen dat geen van onze drie grote balletgroepen, sinds het betreurenswaar dige vertrek van Marianne Hilarides, vrouwelijke solisten in de ware zin van het woord rijk zijn. Van de jongere gene ratie draagt misschien alleen Willy de 'la Bye de reeds zichtbare mogelijkheid in zich, maar men moet bedenken (en zij zelf in de eerste plaats dient dit te" doen) dat het meer uit de omstandigheden dan uit haar artistieke verworvenheden voort vloeit, dat zij reeds thans zo'n belangrijke olaafs op het eerste plan inneemt. Het aan trekken van buitenlandse gastballerina's betekent een gelukkige oplossing van dit probleem, dat ook Frangoise Adret „di rectrice de la danse" van de Nederlandse Opera zich duidelijk bewust is. Zij volgt echter bovendien een tweede, niet van ge vaar ontblote methode: het incidenteel promoveren van toevallig voor bepaalde rollen geschikte krachten uit het corps de ballet, die daarna in de eigen gelederen terugvallen. Zo zag men op de uitvoeringen, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag door het Bal let van de Nederlandse Opera in het bij alle gelegenheden, mede door inschakeling van diverse verenigingen en instanties, uit verkochte Amsterdamse Concertgebouw eerst Ymkje Bloema (tezamen met Roland Casenave) het duet „De blauwe vogel" van Tsjaikowsky/Petipa vertolken. En daarna vervulde de vroeger onder een een voudiger naam bekend 'staande Yvonne Jocelyn de rol van Swanilda in de tweede acte van „Coppélia" op muziek van Deli- bes, welke men nog geen week geleden eveneens in première bij het Ballet der Lage Landen kon zien. Over enkele dagen vertrekt het gezelschap (met fanfares op het station uitgeleide gedaan) voor een paar weken naar Monte Carlo, waar Alexandra van Rhijn en Hans van Manen solistisch in „Terrain vague" zullen optre den. Waarom bijna alle noviteiten eerst in het buitenland worden vertoond mag een raadsel heten, tenzij het de bedoeling is straks in eigen omgeving de burger door vreemde luister te épateren. In enkele andere nummers van het ré pertoire krijgen de aangewezen solisten: Hanny Bouman. Maria Sylvaine, César Hom en Martin Scheepers gelegenheid zich te.... „onderscheiden" had ik willen schrijven, maar te doen gelden is een betere term, want de gevolgde politiek lijkt juist gericht te zijn op een verdoeze ling van onderscheidingen. Het is een systeem van nivellering, dat op de triomf der middelmatigheid neerkomt. Tenslotte is dit een beleidskwestie, waar wij ons niet mee te bemoeien hebben. De voor het pu bliek waarneembare resultaten dwingen echter tot een waarschuwing. Was „De blauwe vogel" van het Neder lands Ballet net niet voldoende, bij de Ne derlandse Opera moet dezelfde pas-de- deux als volstrekt onvoldoende worden be oordeeld. Ymkje Bloema heeft de eer hier in als „ster" te mogen uitkomen klaarblij kelijk te danken aan haar afmetingen, die haar tot een geschikte partner voor de kleine balletmeester Roland Casenave maken. Technisch heeft zij bij lange na niet het formaat voor een dergelijke demon stratie van virtuositeit, waarvan zij im mers alleen het ontbreken kon aantonen Bovendien is zij allerminst het type van de klassieke ballerina, draait zij traag en mist zij het noodzakelijke temperament zodat haar verschijning onzeker en wat wezenloos bleef. Dit alles klinkt erg hard maar het is in de eerste plaats bedoeld als verwijt aan Frangoise Adret, die haar zo ADVERTENTIF Ja, dank zij de nieuwe wetenschappe lijk bereide handcrême SUNBALM be horen rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige dieptewerking en maakt de huid niet kleverig of glimmend. SUN BALM is verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Een gratis proef-tube wordt U gaarne toegezonden na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, afd. D Herengracht 209, Amsterdam. In Stoop's bad is Zondag, tijdens de oefengelegenheid van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, door de examencommis sie district Noordholland van de Konink lijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen een examen afgenomen voor het behalen van het diploma zwemmend redden. Onder voorzitterschap van de heer G. J. Timmermans, met als leden de dames S. C. Dijkstra-van Baren. A. Perry-Meijer en de heer H. D. Hietberg werd het exa men afgenomen. Voorts werd door de heren G. Schuite maker en H. Vos van een vijftal jeugdige candidaten de zwemproef afgenomen tot het behalen van Jeugdbrevet 1. Begonnen werd met het afnemen van de theorie betreffende het redden van drenkelingen. Vervolgens was het water werk aan de beurt. Het vervoeren van een drenkeling in verschillende vervoersgre- pen, het uitvoeren van de bevrijdingsgre pen, onder water zwemmen, popduiken en tot slot het zich uitkleden in het water, waren de proeven, die door de candidaten moesten worden uitgevoerd. Nadat allen zich in een der zaaltjes had den verzameld, nam de heer J. de Vries, voorzitter van de Bloemendaalse Reddings brigade het woord. Hij memoreerde dat het wederom een prettige dag was voor de BRB. nu er weer enige Jeden geslaagd wa ren voor het diploma zwemmend redden. Hij bracht vervolgens dank aan de exa mencommissie, waarna hij er toe over ging de uitslag bekend te maken. Voor diploma B waren geheel geslaagd: de dames K. Bakker, M. van Donkelaar en de heer H. de Redelijkheid. Voor het gedeelte zwemmend redden van diploma A slaagden: M. van Duin. C. Sweekhorst, C. J Faber en H. J. Schaap. De heer G. J. Timmermans verkreeg hier na het woord. Na de doelstelling van de KNBRD uiteen gezet te hebben, sprak hij er zijn vreugde over uit. dat de BRB ook de opleiding van de jeugd ter hand heeft genomen. Vervolgens was het hem een ge noegen het Jeugdbrevet 1 te mogen uit reiken aan: Rob Vos, Adriaan de Vos, Evert van der Pol, Joost Schuitemaker en Ton Snijders. niet had mogen uitbrengen. Casenave mag dan nog zo'n kwieke springer wezen, zijn bewegingen zijn te kort om het letterlijk zwevende karakter van deze daris zelfs maar te kunnen suggereren. Het is ook allemaal erg druk wat hij doet. Het fragment uit „Coppélia" was rond weg dilettanterig. Dit is een krasse uit spraak en ik zal die dan ook motiveren. Alles wat van dit overwegend pantomimi sche ballet een nog meer dan tachtig jaar na het ontstaan tot amuseren in staat zijn de comedie, maakt, ontbrak hier geheel en al. Bij de entrée van Swanilda en haar vriendinnen in het atelier van dokter Cop- pélius was zomin angst als nieuwsgierig heid te ontdekken. En zo kreeg men ook geen spoor van moed vatten te zien bij de ontdekking, dat het voorwerp, dat de be wondering van haar geliefde heeft opge wekt, slechts een levensgrote pop is. Het dronken voeren van deze Franz en het overdragen met magisch ritueel van diens vermogens op het gewaande namaakwezen geschiedde met een minimum aan expres sie, hetgeen temeer bevreemdde omdat men Johan Verdoner, die de rol van Coppélius voor zijn rekening nam, als een veel betere „mime" kent, dan uit deze onzin nige typering bleek. Het was natuurlijk de bedoeling van de in het programma niet genoemde librettist Charles Nuitter, dat Swanilda opgetogen raakt door het succes van haar simuleren van mechanische bewegingen, hetgeen men verwaarloosde. Steeds menselijker wordt zij (volgens het oorspronkelijke ge geven) ook steeds capricieuzer, want zij is tenslotte een echte vrouw. Daarom laat Coppélius haar ter afleiding een Spaanse en een Schotse variatie dansen, zulks mede teneinde zijn eigen kunnen te bewijzen. Thans echter nam Swanilda daartoe het initiatief, vragend om de benodigde attri buten waarbij de meester van de werk plaats voor haar verrichtingen, die hem met overmoedige trots hadden moeten be zielen, geen schijn van belangstelling aan de dag legde. Integendeel: hij keerde haar de rug toe en ging stof afnemen. Misschien was dit een symbolische han deling. Misschien heeft men op deze wijze de toch al schaarse dansen willen bekor ten. Maar hoe dan ook: alle karakteristieke elementen werden opgeofferd. Overigens kweet Yvonne Jocelyn zich niet onaardig van haar taak. Op deze wijze heeft de Ne derlandse Opera allerminst hulde ge bracht aan de nagedachtenis van Arthur Saint-Léon, de choreograaf van dit di vertissement. Men zou kunnen opmerken, dat men dit ook niet van plan was, aange zien het werk in het programma aan Mo rante werd toegeschreven, de maker van „Sylvia" op muziek van dezelfde compo nist? Frangoise Adret zou toch beter moe ten weten. Evenals men bij het corrigeren der drukproeven de zetfout Petitpas in Pe- tipa had moeten veranderen, want zo heet te deze grootmeester van de romantiek nu eenmaal. Een slechte beurt, alles bijeen genomen. En dat is bijzonder jammer, voor al nu er zo'n groot publiek van nieuwelin gen was. Bij vergelijking verdient de „Coppélia" van het Ballet der Lage Landen, afgezien van wat Engelse komiekerigheden, ruim schoots de voorkeur. De krachtproef om zonder orkest, maar mét begeleiding van twee vleugels op te treden, slaagde met „De droom van Véronique" aanmerkelijk beter dan met „Les Syiphides" van Fokine, welke suite behalve geaffecteerd nu ook vrij onmuzikaal uitviel DAVID KONING B. en W. van Haarlem verzoeken de raad aan de regenten van het St. Elizabeth's Gast huis machtiging te verlenen tot het doen verbouwen van een deel der zolderverdie ping tot ziekenzalen en onderzoekkamer; tot verbouwing van de kamer van de adjunct directrice en haar secretaresse tot zieken zalen en tot oprichting van een semie-per- manent gebouw in da tuin van het gasthuis, bestemd voor huisvesting van poliklinieken en de administratie-afdeling en tot het aan kopen van röntgen-appartttuur en een pla- nigraaf. B. en W. verzoeken de raad dan ook om het op de gemeentebegroting 1955 reeds geraam de bedrag van f270.000,— te verhogen tot ƒ335.000.—. HAAR* EM, 18 December 1954 GEHUWD: 18 Dec., Chr. Hetem en M. H. de Jong; J. Jongsma en M. E. van Latum; J. Tulp en P. G. Tillema. BEVALLEN van een zoon: 15 Dec.. M. C. van RijnHubbers; 17 Dec.. S. M. Eelman Edel; M. H. ZonderhuisEvers: A. M. van ExcelKlooster; M. M. LuckeHeemskerk; P. van WichenVe'sluis; C. M. Th. van Liemt—Smit; 18 eDc„ A. G. W. Borgmeijer Meenderink. BEVALLEN van een dochter: 16 Dec., A. M. Bakker—Koster; 17 Dec., D. K. Warnaar Kamer: H. J. van Damvan der Kuijl; J. J. van Tongeren—Stuurbj.M. A. Meijer— Smid; ,T. van Doorn—van den Bos; T. Klei- bergDeegens; 18 Dec., A. Slothouber Hartman. OVERLEDEN: 16 Dec., H. P. C. Heerens— Hubers, 59 j., Mentawistraat; 17 Dec., D. G. Clement, 1 m., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE Aangekocht grote partij SKIPANTALONS voor D. en H19.95 DAMESPANTALONS met br. en sm. pijp. Melton kamgaren gabardine 12.95 tot 32.50 Kinderbroekjes, lang. vanaf 5.95 Monty-coats 39.50 Skijaeks, Anoraks, Teddy-jacks Sportkledingmagazijn BERTAM Herengracht hoek Raadhuisstr Amsterdam Telefoon 48422 Via de microfoon van de KRO zal Dins dagavond om kwart voor negen een luister wedstrijd worden gehouden ten bate van de actie kinderpostzegels. De winnaars zullen, evenals verleden jaar. geen prijzen ontvan gen, maar zij mogen bepalen welke kinder tehuizen de geldprijzen van f 10.000, f 4000, f 2000, f 1000 en f 500 zullen ontvangen; zij mogen het uitgekozen kinderhuis verrassen. In Haarlem zijn reeds deelnemerskaarten verspreid. Het rijdend postkantoor zal op Donderdag 23 December een bezoek brengen aan Haar lem; die dag zullen van negen tot vijf uur op de Grote Markt kinderzegels en kinder- kaarten gekocht kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9