Tal van schepen waren in nood; „Katingo" bij Bergen omhoog Beperkte bewaking van de dijken ingesteld Veerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wagenpark Zware storm trok over de Noordzee Belgische vrachtboot waarschijnlijk vergaan; kustvaarder spoorloos Veerboot overvaren; veerman verdronken Het woord is aan Mr. van Kleffens terug naar post in Lissabon Stormdepressie trekt langzaam weg N.S. verwachten grote drukte na feestdagen Afscheid van UNO-secretariaat Brand op Brits schip; opvarenden omgekomen Stormwacht komt in actie Voor de Stille Armen Weer rapport 69e JAARGANG No 141 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 295 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A..D. Huijsman de VADERLANDSE REKENAARS heb ben ons doen weten dat er in Augustus 219.000 personen-ambo's in Nederland wa ren; in vijf jaar tijdls was d'it wagenpark bijna verdubbeld. En het laatste jaar, va.n Augustus 1953 tot Augustus 1954 dUs, had bet zien groeien met zeventien procent, telle en schrijve 31803 stuks in twaalf maanden. Wie er plezier in heeft kaïn nu een waarschij niijlk hei-ds- berekening gaan maken over de toeneming sinds deze op gave, maar er zitten wel voetangels en klemmen in, want de kooplust zal wel ongelijkmatig over de seizoenen verdeeld zijn. Wel kan aangenomen worden dat er geen dag voorbijgaat zonder dat dit park zich uitbreidt. Ais ge daarbij denkt aan zijn soortgenoten: het vrachtauto- en het bussenpark en aan zijn explosieve kleine verwanten, de motor- en de bromfiets, start er wel een zekere onrust in uw bin nenste. Waar snorren wij heen? Na die cijfers der rekenaars in mij opgenomen te hebben scheen ik overal nieuwe personen wagens op de weg te bespeuren: auto's die er de vorige dag nog niet waren. En mede gevoel met het lot van de minister van Verkeer en Waterstaat beving mij. Dit is voor hem niet bij te houden. Natuurlijk hebben de tellers zich niet tot landelijke totalen bepaald. Dat doen zij nooit. Zij hebben de provincies afzonder lijk berekend en zijn bot de ontdekking ge komen dat de helft van de 219.090 auto's in Noord- en Zuidhollar.d ..woont" en meer dan een kwart van de 219.000 in Amster dam, Rotterdam en Den Haag tezamen waarbij de hoofdstad' met zesentwintir- duizenl een ontstellend hoogtepunt heef' bereikt. Gij kunt opmerken d'art de ken merkende eigenschap van auto's is, zich f.* verplaatsen en dat hun domicilie er du niet zoveel toe doet, maar ge moet daa- meteen bij bedenken dat zij er dagelijks in starten en er afe regel dezelfde dag nog in terugkeren. In hun massaas. Mot alleen voetgangers en fietsers hebben daar last van, maar hun eigen bestuurders ook: van elkaar, namelijk. Het is duidelijk dat met de snelle toeneming van het aantal in alle auto-rijke landen Nederland is waarlijk het enigè niet de gemiddelde snelheid naar rato moet afnemen, zowel door opstoppingen in steden als door toe nemend1 gedrang op de buitenwegen. In gezonden stukken-schrijvers die eenvoudig menen, dat men het aantal ongevallen in aste verhouding met bereikte snelheden kan stellen, en die dOs heil in deze voort durende vertraging zien, moet men helaas teleurstellen. Een regelmatig zich voort spoedend verkeer met behoorlijke snelheid geeft veel minder kans op ongelukken dan het hortende, telkens weer vertragende en weer „optrekkende", met zijn voortduren de wisselingen-in-posities, dat nu regel is geworden. Er wordt niet hard' gereden in de centra der steden, want niemand krijgt er de kans toe. Maar juist in Amsterdam komen de meeste ongevallen voor. Dat wil niet zeggen dat te hard rijden nooit kwade gevolgen zou hebben. Maar het is niet van overwegendie invloed en het doet zich steeds minder voor, terwij 1 auto-fabrikanten lus tig voortgaan met reclame te maken voor de maximale snelheden die hun producten kunnen bereiken. Zouden kunnen bereiken, als zij niet zo talrijk waren en elkaar niet zozeer in de weg zaten. Daar zit wel een aardige ironie in. Goed, er bestaan enkele grote wegen waarop hard gereden kan worden. Maar ze zijn schaars en zelfs daar op wisselen de snelheden al veelvuldig door de concurrentie van de tragere leden uit het vrachtwagenpark. Met de stijging van hun aantal hebben de personenauto's hun voornaamheid steeds meer verspeeld'. Zij vormen allang geen élite meer. Zij ziin een menigte, gelijk andere menigten. Óok hun persoonlijkheid is daarin teloor gegaan, ondanks hun naamsaanduidiing. die het verouderde be grip „luxe-auto" is gaan verdringen sinds minister Lieftinek voor het laatst poogde met fiscale bedoelingen dat aan nemelijk te maken. Hun relatie met hun rijders is ook veel minder persoonlijk ge worden, omdat zij meestal niet aan hem maar aan een bedrijf of andere instelling toebehoren. Het is ermee gegaan zoals, in sierlijker tijden met sierlijker vervoermid del, met de rijpaarden. Het paard in par ticulier bezit werd steeds schaarser, het manègepaard regel. De auto's die nog in particulier bezit zijn dienen ook weinig m$er voor toerisme; zij vervoeren de dok ter, de architect, de ingenieur, de aanne mer in dienst van zijn beroep. Hun bazen zijn ze ook' als werktuigen gaan zien, als gereedschap dat hem vaak knorrig stemt, omdat het zo duur is. In de oorlogsjaren waren de personen auto's bijna alle verdwenen. Denkt u daar nog wel eenis aan? Ik herinner mij een man, die vóór 1940 ook paard gereden had, voor zijn genoegen natuurlijk, en zo omtrent 1942 zei hij: Vreemd, d'ie auto mis ik hele- ipaal niet; "ik denk er eigenlijk nooit meer aan, maar naar dat paardrijden verlang ik nog vaak. Dat gaf heel goed de veranderde positie van de auto aan. En nu blijft hij maar in aantal toenemen; alleen een crisis zou zijn vermenigvuldiging kunnen rem men. Dan maar liever toenemen. Zelf remt hij steeds meer. Waar gaat het heen? Zelfs geboorte-beperking is hier niet toepasse lijk. R. P. De spoorwegen verwachten dat Maan dagochtend 27 December en Maandag ochtend 3 Januari in de eerste uren na 7 uur de kans bestaat, dat niet in alle trei nen voldoende plaats zal zijn. In die uren moet namelijk een groot aantal militai ren per trein naar de garnizoenen wor den teruggevoerd. Voor dit omvangrijke vervoer is veel spoorwegmaterieel nodig. Zodat het aantal extra treinen voor bur- gervervoer op deze ochtenden slechts be perkt kan zijn. Op Vrijdag 24, Zondag 26 en in de mid dag van Maandag 27 December rijden vele extra treinen. De dienstregeling van een aantal dezer treinen is reeds in het spoor boekje opgenomen: De overigen rijden kort voor en na tienen van de gewone dienstregeling als voor- en volgtreinen. (Van een verslaggever) BIJ DE VANNACHT DOOR EEN ZEER ZWARE STORM geteis terde Nederlandse kust zijn opnieuw tal van schepen in nood komen te verkeren. Om kwart over één meldde het 7281 ton metende Panamese Liberty-schip „Katingo" aan Scheveningen Radio, dat het op een afstand van negen mijl Noord West van IJmuiden niet langer uit de wal keu blijven en op de Nederlandse kust dreigde te stranden. Voortdurend stonu de marconist van de „Katingo" in verbinding met het Nederlandse kust- station en bij elk gesprek was er een nieuwe positie van de Panamees te noteren: steeds dichter bij de kust. De kapitein van de „Katingo" trachtte al stekend tegen de Noord Wester storm in, in zee te blijven, maar de op de kaart uitgezette posities wezen uit dat het schip op de kust verdaagde. Om vier uur kwam de laatste melding: „Near Egmond aground". De „Katingo" was gestrand. De sleepboot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijs muller, die uit IJmuiden was vertrokken, kon naar de haven terug keren, daar het onder deze weersomstandigheden ondoenlijk was een bergings poging te wagen. Inmiddels bokste in de buurt van Terschelling de sleep boot „Holland" in de richting van een ronddrijvende Deense stomer, de „Cimbria" en vochten talrijke schepen zich een weg naar het 1300 ton metende Belgische schip „Henri Deweert", dat op ongeveer honderd mijl Noord-Noord-West van Texel in zinkende toestand verkeerde. Om half twaalf werd van de Belg het eerste noodsein opgevangen. Ondanks her haalde aanroepen werd na half twee vannacht niets meer van het Belgische schip gehoord. Tal van andere schepen liepen in dqze storm averij op of moesten zoals de IJmuidense kustvaarder „Anna Sylvia" de deklast overboord zetten. Op de noodfrequentie volgden de „Mayday" berichten elkaar op; vannacht om half zes waren minstens tien schepen op de Noordzee in nood. De „Katingo", die in ballast' voer en wegens het tijdelijk staken van de loods- dienst voor de IJmuidense pieren moest wachten, kwam na de Belgische „Henri Deweert" in nood te verkeren. De roep letters waren al spoedig bekend: H-O-P-Y. De sleepboot „Cycloop" van Bureau Wijs muller lag in de IJmuidense haven gereed om uit te varen en ook op de reddingboot „Neeltje Jacoba" was de bemanning aan boord. Langzaam trok het zevenduizend ton metende schip noord over; een stranding tegemoet. Wel kwam de „Katingo" noorde lijker, maar de Noordwester storm drong het schip op de zandbanken. Om kwart voor vier was de sleepboot „Cycloop" on derweg naar de Panamees. De positie van het in nood verkerende schip was toen al twee mijl dwars van de Egmond©® vuur toren. De snelheid was twee knopen. Om tien minuten voor vier meldde de kustwacht te Egmond, dat de „Katingo" even buiten de zandbanken nog steeds drij vende was. Het schip had twee rode vuren in de mast, ten teken dat het onmanoeu- vreerbaar was. Om drie minuten voor vier volgde toen het laatste bericht: aan de grond nabij Egmond. De sleepboot „Cy cloop" keerde terug naar IJmuiden! Om trent de oorzaak van het niet in volle zee kunnen blijven van de Panamees was van morgen nog niets met zekerheid te zeggen. De „Katingo" strandde op de banken bij Bergen aan Zee vlak voor het hotel „Oran je Nassau". Het schip zit op ongeveer zes tig meter van de duinrand, vanwaar met het wippertoestel van Egmond aan Zee werd gepoogd verbinding met het Liberty- schip tot stand te brengen. Drie man gered Het eerste ongeval in deze zware storm speelde zich gistermiddag af voor de IJmui dense pieren. Op het havenkantoor op het Sluiseiland waren laat in de middag al twee rode vuren als waarschuwing voor zware Noordwester storm waar te nemen, toen de ..Boschfontein" van de „Holland-Afrika- lijn" IJmuiden verliet om een ruwe Noord zee tegemoet te gaan. De loods van de bin nendienst, de heer Kooyman, bleef aan boord tot buiten de pieren, zodat van de loodsboot „Deneb" de loodsjol met twee mannen te water moest om de dienstdoen de loods van de belood'ste „Bosfontein" af te halen. Tot bij de „Bosfontein" wisten de twee inzittenden van de loodsjol het riskante karwei goed te klaren.Toen kwam de tegenslag. De loods was juist overgesprongen, toen de kleine jol door een stuk water vol liep en de mannen te water raakten. Het was een gelukkige omstandigheid, dat de Zweedse „Wi-ros", die door Kooyman naar binnen zou worden gebracht, in de dichte nabijheid was. Dit schip draaide onmid dellijk bij en wist het klaar te spelen, de mannen uit het woelige water voor de gieren op te pikken. De loods kon het werk onmiddellijk hervatten: hij bracht de Zweed in IJmuiden naar binnen. De loodsjol van de „Deneb" ging ver loren bij dit ongeval, dat gelukkig een zeer goede afloop heeft gehad. Loodsdienst gestaakt De loodsdaenst voor IJmuiden werd even later, om 17.41 uur voor alle schepen tijde lijk gestaakt. Ook de loodsdiensten van de Wielingeh, het Oostgat van Vüssinaen en de andere havens en zeegaten van de Ne derlandse kust werden gestaakt. ,Pi1 ot service IJmuiden temporarily suspended for all ships" heette het in de „Berichten aan Zeevarenden' van Scheveningen Radio. Belg uit de aether Om half twaalf kwam de sleen^ont „Hol land" op de noodfreauentie van Schevenin gen Radio in de aether. De marconist van de in de haven van West Terschelling lig gende sleper had een bericht opgevamron van de kapitein van het 1300 ton metende Belgische schip „Henri Deweert": „Ziin zinkend op ongeveer 100 miil Noord-Noord- West van Terschelling, bii de Pit-boei. Ver langen onmiddellijk assistentie", heette het in het bericht. Scheveningen Radio zond vervolgens een Mayday-bericht uit, waarna verschalende schenen koers zetten naar de nositie van de Belg. Deze schepen bevonden zich op 53 gr. Noord en 3 gr. Oost, 53 gr. 40 min. Noord en 3 gr. 3 min. Oost. 55 gr. 40 mm. Noord en 4 gr. 15 min. Oost. Oostende Ra dio riep voorts de Belgische vissers in die omgeving op om te trachten hulp te ver lenen aan de naar Velsen onderweg zijnde „Deweert". De sleepboot „Holland" bood aan om naderbij te komen, maar de kapi tein meende dat die hulp te laat zou komen „Dan zijn we al gezonken", zei hij. Het laatste radiocontact dat men met de ..Henri Deweert" heeft gehad, was om 0.44 uur. Toen zond het Belgische schip het S.O.S.-sein uit. Nadien heeft men het schip nog enkele malen opgeroepen, doch de pogingen bleken vruchteloos. Na veel moeite is men er vanochtend, in geslaagd, met 't „wippertoestel" verbinding te ma ken met de voor Bergen gestrande - lichte slagzij ma kende - „Katingo". Hier ziet men hoe een man in „de broek" langs de wipperlijn naar 't schip wordt over gehaald. De be manning van de Panamees heeft echter besloten, zo lang mogelijk aan boord te blijven. Om kwart voor twee kwam het Deense schip „Cimbria" met noodsignalen in de lucht. De Deen dreef met een snelheid van ongeveer twee mijl per uur Zuid over. De schroefas was gebroken en de kapitein accepteerde na overleg met de reder in Vanmorgen omstreeks half acht is in het Noordhollands Kanaal bij Alkmaar een overzetbootje overvaren door een motor boot. De 30-jarige veerman J. H., employé van de firma Ringers, is hierbij om het leven gekomen. H., die juist een overtocht had gemaakt en terug voer, zat alleen in het bootje en heeft door de storm de naderende sleep boot niet kunnen horen. Hij verdween met het bootje in de diepte. Het slacht offer was gehuwd en vader van vier kin deren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Harry Truman: Wij hebben een menigte vrienden verloren door dwaze verklarin gen, afgelegd door mensen op hoge posten. Kopenhagen assistentie van de sleepboot „Holland". De juiste positie van de „Cim bria" was vannacht om 2 uur 53.50 Noor derbreedte en 2.58 Oosterlengte, ongeveer 70 mijl Noordwest van Den Helder, „All the best and till later", zei de Deense kapitein tot de marconist van de „Holland", die ijlings West Terschelling verliet. Later in de nacht was de Deen telkens weer in de lucht met vragen. Hoe ver de „Holland" nog weg was, hoe lang het nog zou duren en hoe groot de snelheid was. „We lopen zes mijl tegen een hoge zee", meldde de „Holland". Naar thans blijkt, heeft de „Holland" zeer veel moeite gehad om door het zeegat Stortenielk tussen Vlieland en Terschel ling naar buiten te kernen. Op een gegeven moment kwam de sleepboot in een zo he vige grondzeo terecht, dat de voormast af brak. De „Holland" heeft zich hierd-oor echter niet laten weerhouden de „Cimbria" te hulp te komen. Naar verwachting kan zij het schip op zijn vroesst heden omstreeks het middag uur bereiken. Fins schip lek Het 1.371 ton metende Finse schip „Petra-' heeft vanochtend vroeg noodsei nen uitgezonden. Het bevond zich ongeveer tachtig mijl ten Noord-Westen van Ter schelling en had een lek. Bovendien meldde het vaartuig, dat de machines waren ge stopt en dat de deklading verloren was ge gaan. Het vaartuig is door de bemanning verlaten. Vliegtuig zoekt Om kwart voor negen vanochtend is een* „Harpoon"-vliegtuig van de opsporings- en reddingsdienst van het vliegveld Valken burg vertrokken om poolshoogte te nemen in het gebied waar de de Belische „Henri Deweert", de Deense „Cimbria" en de Zweedse „Petra" zich in nood bevinden. Vannacht is ook het tjalkschip „Quo Vadis" in de haven van Oudeschild van de touwen losgeslagen en op drift geraakt. Het schip is de Waddenzee opgedreven en toen het vanmorgen licht werd was er geen spoor van het vaartuig meer te be kennen. De „Quo Vadis" behoort toe aan de heer J. Bul te Wildervank, die niet aan boord is. De „Katingo' op het strand. De reddingboot Dorus Rijkers is van ochtend vroeg de haven van Den Helder uitgevaren cm te zoeken naar de „Quo Vadis". NEW YORK (AFP) Mr. E. N. van Kleffens, de voorzitter van de negende zit ting'van de Algemene Vergadering van de UNO, die vorige week is gesloten, heeft af scheid genomen van het personeel van het UNO-secretariaat. Hij noemde de afgelo pen zitting „een van de vruchtbaarste en mirtet storriiachtige, dank zij de gunstige politieke winden welke haar begeleidden". Mr. Van Kleffens deelde mee, dat hij vo rige week, toen zijn stem het begaf, zich tot de directeur van de Metropolitan Opera had gewend, die hem een specialist, die vroeger aan de Weense Opera was verbon den, had aanbevolen. Het euvel was snel verholpen. Morgen gaat mr. Van Kleffens per vliegtuig naar Lissabon, waar hij de leiding van het Nederlands gezantschap weer op zich zal nemen. In Juni zal hij naai de Verenigde Staten terugkeren om te San Francisco de bijeenkomst der Algemene Vergadering ter herdenking van het feit. dat de UNO aldaar tien jaar geleden werd opgericht, te leiden. Het Britse schip ..Laurentian Valley (7.148 ton) meldde Woensdagmorgen, dat er brand aan boord was uitgebroken. Het schip, dat zich nabij Brünsbuttel in het Kieler kanaal bevond, verzocht assistentie van een drijvende brandspuit en een arts. Hieraan werd toegevoegd, dat er gevaar voor een ontploffing bestond. De brand kon geblust worden. De tweede machinist van de „Laurentian Valley" is in de vlam men om het leven gekomen. Zijn geheel verkoolde lijk is geborgen. Met het oog op de felle storm heeft het dijkleger gisteravond in Zeeland en op de Zuid-Hollandse eilanden, een beperkte bewaking ingesteld. Bij de Afsluitdijk werd vannacht een verhoging van de hoogwaterstand met ongeveer twee meter (de normale verho ging bij storm) geconstateerd. Reden tot ongerustheid is hier op het ogenblik niet. Ook in het Noorden van de Friese kust tot Den Helder is de dijkwacht in actie gekomen. Ook op Noord- en Zuid-Beveland heb ben de dijkwachters gisteravond hun pos ten betrokken om bij eventuele calami teiten onmiddellijk handelend te kunnen optreden. Hoewel men van mening was dat geen gevaar te vrezen was, omdat na de watersnood van Februari 1953 enkele malen hogere waterstanden zijn genoteerd dan gisteravond en vannacht werden ge meten, wilde men toch op alle eventuali teiten bedacht zijn. Water stijgt nog steeds In Groningen steeg het water in de loop van de nacht plotseling bijzonder sterk en veel hoger dan verwacht was en daarom werden om vier uur alle coupures in de dijken gesloten en bewaakt Het garnizoen in Zuid laren was op alles voorbereid. Bij eventuele rampen kon on middellijk een groot aantal militairen uit rukken om de strijd tegen het water aan te binden. In Zoutkamp steeg het water tot 4.07 meter boven N.A.P. Deze hoogste stand werd vanmorgen om zeven uur be reikt. Het water in Delfzijl stijgt nog elk ogenblik. Om half acht was de stand al vier meter boven N.A.P., dat Is reeds 70 cm boven de verwachte hoogste water stand. Deze hoge waterstanden komen zelden voor en bewaking van de zeedijken was dan ook beslist noodzakelijk, zo vertelde ons de hoofdingenieur van de provinciale waterstaat, ir. C. Winkler, op de centrale post in het provinciehuis te Groningen. Omtrent eventuele schade aan de dijken is nog niets bekend. In Friesland In de afgelopen nacht sloeg op vele plaatsen langs de Friese kust het water over de dijk. maar de toegebrachte schade is gering. De zomerpolder bij. Paesens liep onder, een dertigtal schapen is verdronken. Tn Harlingen is de toestand bij de beide kleine sluizen kritiek. Rii Ameland is een paviljoen vernield, terwijl het duin verder afsloeg. Veel profijt heeft men intussen ge trokken van de radio-zend- en ontvang- installaties. In Westterschelling bereikte het water vanochtend om zeven uur een stand van 3.10 boven N.A.P. Dit is slechts 15 cm lager dan in de rampnacht in Februari 1953. Texelse polder in gevaar Do d«k van mMo' Eendracht" in «V Vnnr«?nostbn*»fc van Texel hii Cncks- dorp is vannacht bijna weer doorgebroken. On drie plaatsen is de dijk ernstig bescha digd. Men is thans bezig de gaten met zandzakken te dichten. Vonrlonig is het gevaar geweken. Het water zakt hier 14e verantwoording A. J. H. E. 10.—; C. B. V. 5.—; A. E. F. S. ƒ2.50; Ir. E. C. E.—Z. ƒ25.—; J T. ƒ25.—; J. J. S. ƒ20.—; G. v. H. ƒ15,—; Ir. J. F. ƒ10,—; N. N. ƒ10,—; S. W. K. H.—H. 10.—: Dr. J. W. H. 10.—; T. K.—O. 10,—; E. J. C. d. V. 10.—; E. V. 10,—; J. N. v. d. L. ƒ10.—; E. J. W. E. ƒ10.—; J. H. ƒ10,—; Uit verschillende bridgepotjes 10.Dr. P. v. d. E. 10,—; Dr. J. S. 10.—; A. W. B.— t. D. 5,—; v. d. A. 5.—; A. F. V. 5.—; J. C. f5.—: Dr. A. D.—J. ƒ5.—; M. B. ƒ5,—; J. V. Pzn. 5.—; A. v. M. 5.—; J. V. 5,—; J. H. f 5,van Oepoetie 5,W. E. W. f 5'N. N. f 5.—; J. G. V. 5,—: Th. Ch. de V. ƒ5.—; M. M. B. ƒ3.—; Ir. L. A. P. ƒ2,50; Ww. ƒ2,50; D. J. H—v. D. f2.50; G. A. R.— Ph. f2,50; C. M. F. f2,50; W. D. ƒ2,50; H. S. f 2.5Ó; W. J. ƒ2,50; R. V. ƒ2.50; Dr. J. J. L. ƒ2,50; P. A.'2,50; M. H. v. d. B.—W. ƒ2.50; A. v. Z. ƒ2,50; J. F. K. ƒ2.—; E. M. ƒ2.—; J. A. H.—M. 1,—; Zr. W. L. 1,50; H. v. D.— S. ƒ1,—; Mevr. B. ƒ50,—; S. S. ƒ20.—: Pro- sio flO.—L. S. ƒ5.—; A. Kn.—v. L. ƒ10,—; E. L. ƒ2.50: C. Z. ƒ1.—; v. W. ƒ2,50; J. B. ƒ10,—; P. E. ƒ2.50: Robby 10,—S. J. K. 5.A. H. Gerhardschool 53,N.V. J. K. ƒ100.—; Bongol ƒ2,50; Mevr. E. B. ƒ2,50; Haarl. Cour. bez. ver. „Onder Ons" ƒ25, A. M. S. K. f2.Spaaroot Kinderen L. f 4.N. M. E. ƒ2.50; J. W. ƒ1,—; „Hankie" ƒ4,—; A. W. ƒ2.50; J. R. ƒ10.—: L. C. ƒ2.50; G. v, W. ƒ2.Roeltje en Wim ƒ2,50: Vr. f5.Joost d. R. ƒ2.—: Frank d. R. f2. H. J. B. ƒ10.—; F. T. f2.50: W. F. B. ƒ2.50: N. N. f5.—: Phoenix ƒ10.—: S. C. P. f5,—: Mei. M. K. f5.—: v. L. H ƒ10.—; M. B. ƒ5,—; N. N. ƒ3,50; F. Z. f 1,50. Mej. B. fl,—J. L. T. f2,50: F. W f2.50: Mevr. M. S 3.—: J. M. C. f 5.—: J. W. L. 2.50; v. d. W. ƒ3.50: O. P. ƒ2,—; J. D. R. ƒ2.50- Kan toor- en Incassooers. ..Ziekenfonds Zieken zorg" 22.—: van B. M. fmo._M. 20.—; L. K. ƒ2.50; F. A. de B. ƒ2.50. Dagtotaal 935,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen een bedrag van ƒ9681.08. Giften kunnen worden afgedragen aan ons kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem en aan ons bijkantoor Soendaplein. Haarlem-N. of worden overgeschreven op onze postgiro rekening nn. 273107 onder vermelding „Voor de stille armen". Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine storing, die in de nacht van Maandag op Dinsdag nabij IJsland was gelegen, trok snel naar het Noorden van de Noordzee en ontwikkelde zich tot een diepe depressie, die over een uitgestrekt gebied zware stormen veroorzaakte. Het eerst stak de wind op boven Schotland, daarna volgde het Noordzeegebied. Reeds gisteren tegen de avond meldde het licht schip „Terschellingerbank" een zware Noordwesterstorm met stoten van orkaan kracht. Later in de avond meldden ook de overige stations een zware storm. In de kustprovincies werden windstoten waar genomen van 120 tot 140 km per uur. De stoi-m ging vergezeld van talrijke hagel en onweersbuien. Het centrum van de stormdepressie lag vanmorgen boven Zuid-Zweden. De sto ring trekt nu langzaam in Oostelijke rich ting weg. Daarmede samenhangend zal de wind in ons land vandaag geleidelijk af nemen. Nabij IJsland is intussen een nieuwe storing verschenen, die langzaam in de richting van Schotland beweegt. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand *3® 13-g - S S 2 u, Bsc $3 e60 z.E 55 U) b, S Helsinki zwaar bew. Z 4 1 0.1 Stockholm sneeuw O 4 1 1 Oslo zwaar bew. N 6 0 1 Kopenhagen regenbui WZW 14 4 5 Londen zwaar bew. W 9 9 0,1 Amsterdam regenbui NW 19 7 3 Brussel regenbui WNW 10 8 4 Parijs geheel bew. WNW 10 9 0 Bordeaux motregen WNW 7 11 0,4 Grenoble motregen zzw 5 5 0,1 Nice licht bew. NW 6 0 Berlijn geheel bew. WZW 9 4 5 Frankfort regenbui W 12 4 7 München sneeuwbui WNW 12 2 1 Ziirich regen W 10 3 2 Genève regen ZZW 8 3 1 Locarno geheel bew. NO 2 2 0 Wenen half bew. W 14 6 0,2 Innsbruck regen W 6 3 0,2 Rome geheel bew. ZO 1 5 0 Neerslag laatste 24 uur. R«WVf.v»rivt*Yrtf*»ïurYr»*.» WISSELENDE BEWOLKING g Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. eeldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- j. maakt om 10 uur: i; Wisselend bewolkt met enkele buien, h Weinig verandering in temperatuur Matige tot krachtige Westelijke wind. 23 December Zon op 8.47 uur. onder lfi.31 uur. Maan op 7.21 uur. onder 14.53 uur. Maanstanden 25 Dec. 8.33 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in F.Imuideu Woensdag 22 December Hoog water: 1.49 en 14.07 uur. Laag water: 9.39 en 21 52 uur. Donderdag 23 December Hoog water: 2.31 en 14.45 uur. Laag water: 10.27 en 22.37 uur. AXCOUOULXXXJUUULA iAAAlUAOAMAA - «A_A-AXJüOOIX

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1