ZE VEN DA GEN HAARLEM WERKELIJKHEID Symbool PRECISIEWERK In het hart van de stad staat de Kerst stamboom Zij luidt voor de vol maakte Kerstmis „Hippo" danst bij de Haagse Comedie Henk Bijvanck heeft succes in Wenen Massale Kerstvuren op 7 Januari Mogen Uw banden gezien worden? Vermist worden f 1200 en sieraden (f 25.000) VRIJDAG 24 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 10 Receptie J. Egmond gaan niet slap hangen! Burgerlijke Stand van Haarlem inbraak in Aerdenhout Nachtdienst apotheken Marionettentheater in de Kerstvacantie n mensem en oimgen onder de Oa mi aatjes Het mes op de keel Kerst gave Man van de straat Carnaval Schoonheids- specialiteit POTTER S LINIA Openingsvoorstelling van Studiotheater Toneelcritici kunnen gemakkelijk schrij ven, d«at er tegenwoorddg zo weinig goede blijspelen verschijnen. De directies van de grote gezelschappen weten dat natuurlijk ook wel en in zekere zin zelfs nog beter: zij laten zich zorgvuldig op de hoogte hou den van alles wat er in de voornaamste buitenlandse centra gebeurt en dat is op dit gebied over het algemeen niet veel bijzonders. Het publiek echter blijft vra gen naar licht amusement voor een uït- gaansavondje en dus moet aan die be hoefte worden voldaan. Vandaar dat van ieder succes in Londen of Parijs gretig wordt nagegaan of er ook in ons land een redelijke kans van slagen bestaat. Zo heeft de Haagse Comedie gemeend het maar eens met „Hippo danst" van Ro bert Morley naar ..Les oeufs de l'autruche" van André Roussin (de schrijver van ..Ni- na" en „Bobbeltje") te moeten proberen en Haarlemse abonnementhouders kunnen Woensdag en Donderdag constateren in hoeverre zij daar dankbaar voor moeten zijn. Ik was bij de première in de Konink lijke Schouwburg en ik moet zeggen dat er heel wat stof tot hilariteit werd opge waaid. Maar het is een stuk van niets. In de pauze hoorde ik het door één mijner vakbroeders kwalificeren als „een be schaafde voordracht voor een dame en een heer". Inderdaad vormen de op conféren ces gelijkende alleenspraken voor het voet licht (merkwaardgierwij ze gericht tot een denkbeeldig publiek) de leukste momenten van het geheel. Het oorspronkelijke stuk ken ik niet, maar het. komt mij voor dat Robert Morley. een terecht befaamde comediespeler. het danig naar zijn hand heeft gezet. Het is niet meer (maar ook niet minder) dan wat men noemt: een vehikel voor een ster op de weg naar verdere populariteit. Cees Laseur heeft het niet alleen vertaald en geregisseerd, maar vervult er ook de hoofd rol in. Welnu, zo kan men dan Vader Door snee in levenden lijve zien en horen, uit barstend in driftige woede als het om klei nigheden gaat en zo dociel als een lammetje in de grote dingen des levens. Hij heet nu alleen Hippolyté Osbome, heeft een Franse vrouw en twee zonen, die volwassen ziin geworden en hun eigen wegen gaan. De ontdekking hiervan en van de tot dusver voor hem x'erborgen gebleven gevoelens van zijn vrouw brengen een verandering in dit lichtgeraakte, opvliegende heerschap teweeg maar zo heel erg au sérieux be hoeft men dat niet te nemen. Dat doet de schrijver zijn publiek óók niet. Laseur is bewonderenswaardig. Hij is letterlijk en figuurlijk een komisch acteur van uitzonderlijk formaat, met daarbij nog een heel eigenaardige plastiek, die de uit werking van zijn woorden aanzienlijk ver hoogt. De levensechtheid wordt verder vergroot door een vaak zonderlinge rol- kerrnis, die maakt dat soms be^e passages als op spontane improvisatie lijkten te be rusten: hij begint aan allerlei zinnen al vorens de gewenste af te maken. Dat er in het oude répertoire talrijke rollen hoe graag zou men hem bijvoorbeeld als Sir Giles Overreach, die legendarische bulder bas, willen zien te vinden zijn, die zijn talent luisterrijker kunnen doen schitteren, bedenkt men pas na afloop. Toch schuilt er ook iets groots in deze creatie: hij speelt als het ware de gebreken van dit niemen dalletje weg door de suggestie van een compleet mens, waardoor alle wisselingen van stemming karakteristiek en daardoor aannemelijk worden. Ida Wasserman is, met haar heel lichte en daardoor dubbel vermakelijke Franse accent, een ideale tegenspeelster, die samen met Theo Frenkel momenten van echt sen timent weet op te roepen. En Pieter Lutz is als de zoon, die een prinses bemint, erg sympathiek. Hij zal zijn weg wel vinden. Marie Meunier als de grootmoeder met zin voor realiteit en Annet Nieuwenhuyzen als de niet onvermakelijk getypeerde dienst bode, maken de bezetting vol van een stuk. waarin men het meest lacht om de spitse formuleringen van geestige observaties. DAVID KONING. Op Maandag 27 December is de heer J. Egmond veertig jaar in gemeentedienst. Voor buitenstaanders bestaat er des mid dags na half vijf gelegenheid om de jubi laris in de Burgerzaal van het Stadhuis ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Wenen) De Nederlandse legatie te Wenen is in de vroegere villa van Richard Strauss ge vestigd. In de muzieksalon van dit mooie huis waar de beroemde componist vroeger zijn werken aan een uitgelezen gezelschap voorspeelde, is dezer dagen de te Heem stede woonachtige pianist en componist Henk Byvanck als begeleider van de in ternationaal bekende celliste Senta Benesch opgetreden. Uitgevoerd werden werken van Boccherini, Schubert, Fauré, Noszkowski, Granados en Daniël van Goens Tezamen een rijk gevarieerd programma vormend, als het ware afgestemd op het internationale gezelschap dat door onze ge zant te Wenen, mr. E. Star Busman, was uitgenodigd. Onder de aanwezigen merkten wij diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Canada, België en Turkije op, benevens de minister van Buitenlandse Za ken dr. M. Figl, alsmede vooraanstaande figuren uit het culturele leven van de Oos tenrijkse hoofdstad. Een even groot succes was de avond in de muziekzaal Doblinger, waar Senta Be nesch alleen werken van Henk Byvanck ten gehore bracht, namelijk zijn pianotrio. Japanse impressies en een cellosonate. Het Oostenrijkse publiek zal de twee kunste naars ook c.oor radio Rot-Weisz-Rot kunnen beluisteven. Op 7 Januari 1955 zullen, evenals vorige jaren, onder leiding van de Haarlemse politie en brandweer een achttal Kerst boom-vuren worden aangelegd. Van alle kanten hebben de organisatoren daarbij medewerking verkregen. Zo zullen bij voorbeeld de speeltuinen- en padvinders organisaties in Haarlem op Woensdag 29 December door de stad trekken om zich te belasten met het ophalen vgn de bomen. De Gemeente-Reiniging heeft zich bereid verklaard om de bomen op te slaan en deze op 7 Januari naar de acht verzamelpunten te vervoeren. Zij, die echter de sfeer gevende bomen tot het Driekoningen-feest in de huiskomer willen laten staan, zullen echter genoodzaakt zijn, indien zij ten minste de Haarlemse jeugd een goed hart toedragen, hun (ontluisterde) denneboom zélf naar de brandstapels te brengen. Zij voorkomen daarmee natuurlijk ook, dat de kinderen op eigen houtje vreugde vuren gaan aanrichten, hetgeen uiteraard grote gevaren met zich meebrengt. Natuur lijk zal het ontsteken van de vuren weer onder leiding staan van de Haarlemse brandweer en de politie zal weer voor een veilige afzetting zorg dragen. De punten in de stad, waar de verbran ding van de Kerstbomen zal plaats hebben, zijn: Vondehveghoek Spaarndamseweg; Planetenlaan, ten Noorden van het EDO- terrein; Kleverlaan, Zuidzijde, achter de aldaar aangebrachte beplanting: Garen- kokerskade, Noordzijde: Theemsplein; Anna van Burenlaan, tegenover perceel 57; Richard Holkade, ten Zuiden van de voet brug: Gerrit Ba'rthelomeuslaan, Oostzijde. ADVERTENTIE Ja, dank zij de nieuwe wetenschappe lijk bereide handcrême SUNBALM be horen rode, ruwe handen thans definitief tot het verleden. SUNBALM is erg prettig in het gebruik. Het heeft een opvallend weldadige dieptewerking en maakt de huid niet kleverig of glimmend. SUN BALM is verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Een gratis proef-tube wordt U gaarne toegezonden na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree, afd. D Herengracht 209, Amsterdam. HAARLEM. 23 December 1954 ONDERTROUWD: 22 Dec., M. L. Lind- hout en G. A. Touwen; C. A. Steenkist en C. J. M. Tol. GEHUWD: 23 Dec., R. J. Rooijers en J. A. Schonhage; W. F. Ie Clercq en M. J. Ooster- om; D. J. Bloemzaad en C. Noodhoek; H. J. Steensma en J. H. van Ham; A. Smit en K. Chr. Weber; A. van de Wetering en J. M. Rosekrans; G. G. Clifford en J. E. Kuiper; A. C. Schaap en J. M. Silvis; H. Koelman en C J. Kuijper BEVALLEN van een zoon: 22 Dec,, H. D. RoelofsHundersmarck; W. van den Hoff Arends; G. de Vries—Scholten; H. de Groot Nes; F. A. HoenderdosSpaan. BEVALLEN van een dochter: 22 Dec., A. KerkmanZegel; E. M. GötzLuppens. OVERLEDEN: 21 Dec., J. Schellings, 59 j„ Zijhuizen; 22 Dec., J. M. van Daalen— Broesterhuizen, 77 j„ Hasselaersplein; H. W. van EgmondBuitenhuijs, 70 j.. Kenaupark; M. E. SchreuderSchmitz, 62 j., Gasthuis- vest. Donderdagavond tussen acht en elf uur heeft men zich toegang verschaft tot een villa aan de Asterlaan te Aerdenhout: vermist wordt een bedrag van f 1200 en sieraden tot een waarde van f 25.000. Toen de familie S.. wonende aan de As terlaan, gisteravond thuis kwam bemerk te zij, dat kasten waren opengebroken en dat vele dingen overhoop waren gehaald. Een onderzoek wees uit, dat men zich aan de achterzijde toegang had verschaft tot de villa door verbreking van een ruit. Vermist worden een bedrag van f 1200 en een grote hoeveelheid sieraden (o.a. gouden en platina), waarvan de waaide geschat wordt op ongeveer 25 mille. De dienst van apotheken te Haarlem wordt tot Zaterdagavond zes uur waargenomen door: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; Firma C. C. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495; Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, te lefoon 25711; Apotheek Nolf, Kruisstr. 26, telefoon 11174. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zaterdagavond 31 December 6 uur wordt de dienst gedurende de avond- en nachturen waargenomen door: Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290; Centraal apotheek, voorheen Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354; Noorder-apotheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. Het grote succes, dat Bert Brugman met zijn marionettentheater in de afgelopen zomer met opera-voorstellingen in het cultureel centrum ,,De Vleeshal" behaalde, is voor het bestuur van de Stichting „Haarlems Bloei" aanleiding geweest om dit theater in de Kerstvacantie weder in de Vleeshal onder te brengen. In de zomer kreeg de opera L'Elisir d'Amore grote bijval, terwijl ook het Specta cle Coupé van diverse opera's zeer in de smaak viel. Het programma dat thans is samengesteld luidt als volgt: Maandagmiddag 27 December Kindervoorstelling „DeToverviool"; 's avonds Opera „Paljas" en „Bastien et Bastienne"; Dinsdagmiddag 28 December Kindervoorstel ling „Buffalo Bill" en 's avonds „Paljas" en „Bastien et Bastienne"; Woensdagmiddag 29 December Kindervoorstelling „De Tover viool" en 's avonds Spectacle coupé. Bert Brugman heeft cultuur en amusement kunstig samengevlochten en velen zullen dan ongetwijfeld ook de voorstellingen in de Kerstvacantie waarderen. De voorstellingen van Bert Brugman's Ma rionetten-theater hebben bij een vorige ge legenheid niet zonder reden veel succes ge oogst. Wij herinneren ons een opera-uitvoe ring, die door een ingenieus gebruik van de mechaniek der poppen een zo natuurgetrouwe weergave der werkelijkheid was, dat ze ons evenzeer verbaasde als amuseerde. Het thea ter, dat door op zijn minst vijf personen wordt bediend, zal het dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken, nu het opnieuw in Haarlem optreedt. In de Nederlandse ambassade in Canada is Woensdagavond ingebroken. Bijna 400 dollar zijn uit een kast gestolen. De inbreker forceerde een achterraam en binnendeur. Er worden geen papieren vermist. Midden op de Grote Markt, in liet hart van de stad, staat de kerstboom, zeer alleen en fundamenteel, ontdaan van de entou rage van het bos, waarin hij alleen een spar was. De kerstboom op de Grote Markt is de stamboom van alle sparren, die nu de Haarlemse huiskamers sieren; hij is de kerstboom van stad en burger, hij is een unieke boom. In zijn takken draagt hij nog de stilte van een anoniem bos en zoals bij daar staat, in het plavuisel, is hij beurtelings symbool van het uiterlijk vertoon van het kerstfeest en van de innerlijke vrede en rust van het kerstgebeuren. Hij is joyeus en ingekeerd. Hij is van ver gekomen. Zijn wortels zitten nog in een bos, in Luxemburg, België of Duitsland. Een maand gele den trokken keurmeesters de bossen in, mannen die precies weten hoeveel bomen er ge rooid mogen worden in één jaar uit een bepaald bos: het uitdunningspercentage. Een kerstboom moet vol en ruim van tak zijn, dicht bezet, en er moet een behoorlijke kop cp zitten. In Nederland wordt sporadisch gerooid. De Hei demaatschappij let op het be houd van Nederlands spaar zame sparren; sparzaam spa ren! Maar in Duitsland en in de Ardennen kunnen ze wel een paar honderdduizend bo men missen. Begin December doen de keurmeesters band jes om de geschikte bomen, die variëren van 90 centime ter tot 7 meter in de gebrui kelijke maten. Dan komen de hakkers, die met één klap de boom rooien. De Haarlemse boom werd op 2 December gekeurd, en op de elfde was hij hier. Het was dit jaar volmaakt weer voor het kappen, maar niet voor de opslag. Bij zacht weer kunnen de bomen al uitval len, voordat zij in de huiska mer staan. Dit jaar is de verkoop van kerstbomen weer geweldig geweest, nog beter dan vorig jaar. Er zijn bijna een miJ- lioen bomen geïmporteerd, dat is een bos. En de mooiste daarvan staat op de Grote Markt. Voor ons is hij de mooiste De klok zal morgenvroeg om 9 uur luiden en 's middags om vijf uur. Hij luidt niet voor Kerstmis, hij luidt alleen op Kerstmis, zoals hij elke dag twee maal luidt. Dit is geen kerstklok. Als hij luidt gaat de vlag halfstok, elke dag vijf minuten. Wij zijn naar de Erebegraafplaats gegaan, omdat herinneringen bij ons opkwamen aan tien jaar geleden, dè verschrikkelijke Kerstmis. Het is die 25ste December 1944, die onweerstaanbaar in ieders gedachten komt op het feest van het kerstgebeuren. Ieder heeft er zijn eigen herinneringen aan, velen hebben dezelfde. In 1944 \uidden er geen klokken en aan die ene, die in 1954 niet als kerstklok luidt, denken alleen nog de mensen, die elk jaar daar komen om een bloemstukje op een dierbaar graf te leggen. Elk jaar komen op Kerstmis vele nabestaanden van hen, die sneu velden, naar die stille plek in de duinen, v:aar Kerstmis anders is. Het was vroeger esn heidens gebruik om Kerstmis en Nieuwjaar tezamen te vieren met een groot feest, een reeks van uitspat- tingeji, waardoor men de dreiging, die elk begin kenmerkt, wilde bezweren. De dreiging, die elk begin kenmerkt, is de onzeker heid van het einde. Als morgenvroeg de klok op de Erebegraaf plaats luidt -en het Kerstmis is, het Begin, zal op de heuvel het kruis staan, het grote hoogtepunt van het landschap, het teken des doods. Het begin staat hier in de schaduw van het einde, dat niet meer bezworen kan worden. Morgen is het Kerstmis op de Erebegraafplaats. Er zal het grote evenwicht heersen van begin en eind, dood en leven. Misschien heerst juist op deze dodenakker Kerstmis het meest volmaakt. Misschien is het toch een kerstklok; een andere kerstklok Morgen As het dan Kerst mis, voor u, voor ons en voor de stille armen. Hon derden zullen door uw ga ven een zorgeloze kersttijd hebben. In dit hoekje heb ben wij enkele malen met klem op de nood der stille armen gewezen. Wij hebben geschreven over de nood, waarin velen van hen zon der uw gaven het kerstfeest zouden hebben moeten vie ren. En morgen is het dan Kerstmis. En met nog meer klem wijzen wij u op de nood der stille armen. Er moet geen kist met geld worden gevuld, er is een bodemloos vat. En het feit, dat het Kerstmis is slaat er geen bodem in. U gaf niet alleen voor Kerstmis, u gaf voor 't lenigen van de nood, ook met het oog op Kerstmis. Nu is het niet zo makkelijk meer te geven. Nu valt er een gevoelsargu ment weg en spreken alleen nog de harde feiten. Laat ze spreken en geeft ant woord. Het is het mes op de keel. Er moet geschon ken worden in vier wind richtingen en de gaven ver dwijnen onmiddellijk uit het gezicht. Juist nu wordt er een allerdringendst be roep op u gedaan. En niet door de stille armen zelf, die zijn st.il De N.Z.H.V.M. heeft het echtpaar Koopman, Wasse- naerstraat, een goede Kerstmis bezorgd. Mevrouw Koopman had in een bus van de N.Z.H. haar portemonnaie verloren met 25 gulden. Zowel zij als haar man zijn Dreesklanten en het bedrag betekende een ge voelig verlies. Ondanks een dringende oproep in de krant aan het adres van een moge lijke vinder kwam het geld niet terug. De N.Z.H. heeft nu bij wijze van kèrstgave het verloren bedrag geschonken. Op 2 Januari wordt de heer K. Kooy 95 jaar. Van die 95 jaar heeft hij er 58 op de straat doorgebracht; Kooy is een man van de straat. Van zijn elfde tot zijn zeventigste jaar heeft hij op straat gezworven of ge werkt. Eerst op de postkoets van Noord-Scharwou en Bar- singerhorn. Hij speelde als kind al veel met de straten makers en leerde zo spelender wijs het vak, waar hij later zijn brood mee verdiende. Niet zo eenvoudig! Want hij werkte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en Zondags zet te hij de stoelen bij de muziek tent in De Hout, voor de Zon dagswandelaars, die even rus tig naar de muziek wilden luisteren. Momenteel is hij tien jaar in het rusthuis van de Nederlands Hervormde Ge meente aan de Jansstraat. Hij maakt het uitstekend en boven zijn vervaarlijke snor kan hij rustig zitten glimlachen met de wijze ogen van iemand, die het leven niet binnenskamers heeft afgewacht. Nu Kerstmis aanstaande is begint de R.K. Middenstands vereniging te Haarlem aan het feest van het „Afscheid aan het vlees" te denken. En niet zo terloops, want het hele pro gramma is kant en klaar. Vas tenavond wordt voor de mid denstanders dit jaar weer an ders. Er is een „schitterend en verantwoord" zó hoort 't cabaretprogramma, verzorgd door de „Topliners". Na afloop daarvan volgt in de van de Middenstandsverenigingen „zo gunstig bekende style" (cit.) het vastenavondbal. Het feest vindt op Woensdag 9 Februari plaats in Treslong, Hillegom. De zendbrief besluit met een oproep om nu reeds de plan nen voor dit feest te maken. Wij kunnen daar nog geen gevolg aan geven. Wij wachten er nog even mee. Wij willen in deze dagen nog niets met car naval, het schitterende en ver antwoorde cabaret, het bal in de gunstig bekende style, te maken hebben. Misschien op drie Januari al weer wel. Wij zijn namelijk dol op carnaval; op z'n tijd. „Dutchwomen house-proud, not beauty-conscious" staat boven het artikeltje in de Sydney Morning Herald van 21 October van dit jaar. Het stukje gaat over mevrouw Van der Bruggen, die op 14 Sep tember van dft jaar nog in de Bosch en Vaartstraat 7 te Haarlem woonde. De volgende dag emigreerde het echtpaar naar Australië. De 20-jarige Emma van der BruggenJan sen heeft aan dat blad ver teld, dat Nederlandse vrouwen anders zijn dan de vrouwen van Parijs en Londen. De Syd ney Morning Herald heeft dat gedrukt. „De Nederlandse vrouwen geven meer om het huis dan om schoonheid. In Ne derland is het bijna te schoon, je kunt er van de straten eten". Dat zijn dingen, die ze in Australië met graagte eten. We De samenstellers van het rapport over de Haarlemse jeugdbaldadigheld hebben wel een zeer gedegen analyse gemaakt van alle vormen waarin een levenslustige knaap de baldadigheid van de meisjes blijkt uitermate gering te zijn, want van de 1843 baldadige kinderen waren er slechts 72 meisjes zijn overmaat aan energie kan uitleven. Niet alleen heeft men de baldadigheid gesplitst in enige algemene verschijningsvormen als: hallen, gooien en schieten, lichamelijke krachtmeting, in gevaar brengen van het verkeer, klimmen, maken van vuur, zichzelf in gevaar brengen anders dan door deelneming aan het verkeer, betreden van verboden terreinen, beschadiging en vernieling, onbehoorlijk gedrag tegenover mensen en dieren en overige gevallen, maar deze titels werden ook onderverdeeld. Om even hij het ballen, gooien en schieten te blijven: die werden weer onderscheiden in: bal spelen, waar deze niet ziin toegestaan, gooien met sneeuwballen en ijsbrokken, gooien met ste nen, aardkluiten, graszoden, stokken, etc., schieten met katapult, windbuks, pijl en boog of blaaspijp. Omdat ook die verdeling nog vrij grof is en men ons ook niet in het ongewisse heeft willen laten over wat met de toepassing van deze middelen werd bereikt, lezen wij verder: „Door schieten werden 14 ruiten vernield, waarvan 5 met een windbuks en 8 met een katapult. Verder werd ge schoten op eenden, duiven, spreeuwen, konijnen en een hond. De rapporten vermeld den 5 maal pijl en boog, 10 maal windbuks, 2 maal wind- pistool, 24 maal katapult, 5 maal blaaspijpjes, een elas tiekje met krammetjes, een verend stuk ijzer met stenen en een slaghout met stenen". Uit de volgende, in het rap port voorkomende redenering blijkt bovendien tot onze ge ruststelling, dat men bij de rubricering niet over één nacht ijs is gegaan, hetgeen trouwens ondergebraoht zou moeten worden onder het hoofd „Zichzelf in gevaar brengen anders dan door deelneming aan het vervoer" en wel onder subrubriek 51 „Op onbetrouwbaar ijs lo pen". Over het vraagstuk van de rubricering heet het: „In veel gevallen is onder brenging in meer dan één klasse mogelijk. In die geval len is er naar, gestreefd het hoofddoel van de bedrijvers van de baldadigheid vast te stellen en het hele geval in die klasse te plaatsen waarin het hoofddoel valt. Bijvoor beeld: een groepje jongens is op straat aan het voetballen, de bal gaat over een schut ting in een tuin, een jongen klimt over de schutting om de bal te zoeken en vernielt daarbij enige rozen. Dan komt de eigenaar van de tuin: hij pakt de bal af en de jongens beginnen te schelden. Dit is een geval dat zou kunnen worden ondergebracht in de klassen: 01 (balspelen), 32 (klimmen), 71 (beschadiging van bloemen), 61 (zich be vinden in tuinen), 81 (schel den). De bedoeling van deze jongens was echter te voet ballen en daarom wordt het gehele geval opgenomen in rubriek (01) balspelen, op plaatsen waar deze niet zijn toegestaan". Ter verduidelijking van n.i et-statistici moge dienen dat de cijfers betrekking heb ben op de rubrieksindeling. wensen mevrouw Van Brug gen zij is schoonheidsspecia liste groot succes in Austra lië. Maar misschien heeft zij met haar mededelingen over en schoonheidssalons-frequen- de Nederlandse vrouw toch teren is niet hetzelfde, tenzij een schoonheidsfoutje ge- we hier van de straat kunnen maakt; beauty-conscious zijn eten. En dit is dan het programma voor Kerst mis en de dagen, die volgen. Wij beginnen in het hart der stad, waar aan de Grote Markt het nieuwe S t u d i o-theater uw be langstelling vraagt voor een werkelijk ont wapenende en fijngeestige film van Luigi Comencini „Brood, liefde £ii fantasie", wel ke film wij reeds nader hebben toegelicht. Voor de fijnproevers op filmgebied zouden wij zeggen. Enige schreden meer naar het stadhuis vindt men in Rembrandt de nog altijd hartveroverende operette van Johann Strauss „De Zigeunerbaron", die de liefhebbers van dit luchtige muziekgenre op de been zal brengen. Operettes in film vorm betekenen in elk geval een divertis sement. Van even muzikaal gehalte is wat ons in Cinema Palace wordt geboden, waar „Het leven van Richard Tauber" op het witte doek verschijnt. Meer muziek dan film, maar altyd prijs voor wie er op ver zot is. Wat verderop trekt L u x o r onze aandacht met een verfilming van „Do avonturen van Robinson Crusoe", een film van Louis Bunuel, die eertijds nogal wat rumor In casu veroorzaakte met zijn rea listische opvattingen, doch het thans kal mer aan doet, al valt er nog genoeg en zeker aan prachtig camerawerk te be leven In één rush gaan we dan door naar L i d o om er te worden geconfron teerd met de „Bengaalse brigade", een film, waarin het er warmpjes toegaat en de gevechten en schermutselingen niet be paald veel overeenkomst vertonen met de vrede van Kerstmis. Voor avontuurlijke gemoederen evenwel geen bezwaar. We veroorloven ons hierna een zijsprongetje teneinde in R o x y te geraken, waar in de avondvoorstellingen John Wayne als harde kerel verschijnt tegen het décor van woeste natuurkracht in de film „Hondo". De mid dagvoorstellingen zijn voor de jeugd. Ab bott en Costello verschijnen als „Schatgra vers van doodskoppeneiland", wel wat ge wilde humor en opgeschroefde grapjes ver tonend. Een snelle oversteek brengt ons daarna in Heemstede, waar George Formby in „Zet hem op, George" zijn dwaasheden aan de bezoekers van Minerva verkoopt. Tenslotte spoeden wij ons dan naar Haar lem Noord om in Frans H a 1 s de span nende en knap gemaakte film „Ten westen van Zanzibar" te aanschouwen, waarin de ivoorsmokkel aan de kusten van Afrika als uitgangspunt dient voor een bewogen en meeslepend filmverhaal. Het gelijkt mis schien wel een beetje op het onze, waarin wij u bewogen tot een snelle gang langs de Haarlemse bioscopen en u meesleepten naar de voorstelling van acht films in zakfor maat. Fr. ADVERTENTIE Willem van Duinrijck 1674 stortte des ochtends 6teeds wat gemalen slakjes in zijn halsboord. Voorbehoedmiddel tegen verkoud heid en keelpjjn zonder weerga placht hij op te merken Wij in de 20e eeuw zorgen liever dat we een doosje Potter's Linia bij ons hebben. Een Pottertje op de tong verzacht al dadelijk de pijnlijke keel en geeft U een frisse adem. POTTER'S LINIA in handige1 platte doos. jes by alle apoth. en drogisten 50 cent. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Ruim 450 voor Stille Armen De heer Paul Kijzer, directeur van het Kriterion-theater, het De La Martheater en de HAFBO, heeft Donderdagavond voor de vertoning van de Italiaanse film „Brood, liefde en fantasie" de officiële openings plechtigheid verricht van het nieuwe Studiotheater aan de Grote Markt in Haar lem. Hij gewaagde van een nieuwe aan winst en zei, dat er niets meer te her kennen valt van het vroegere City-theater. Hij feliciteerde architect G. A. M. Loog- man met dit fraaie succes, „want de Ne derlandse Bioscoopbond kan trots zijn op dit klein bijou". Ook de directeur van dit theater, de heer I. van Frank, sprak een enkel woord tot de volle zaal, waarbij hij dank bracht aan allen, die het hebben mogelijk ge maakt, om in negen weken een dergelijk resultaat te bereiken. Hij vond het een kranige prestatie. Na de heer Van Frank legde de archi tect Loogman in het kort uit hoe alles in zijn werk was gegaan; hij was van mening, dat de stemming tijdens het werk uitste kend was geweest. De bezoekers van deze openingsvoor stelling, waarvan de baten geheel ten goede zullen komen aan „De stille armen", wachtte nog een aantal verrassingen. Een er van was de vertoning van de film „Wit haar" van Albert Lamorisse. De andere was de uitreiking aan alle toeschouwers van een „aardige attentie, die betrekking heeft op de hoofdfilm". Ieder kreeg een kleurig zakje met daarin een krenten broodje, een marsepeinen hartje en een chocolade munt. Twee personen troffen in het zakje een hartje met goudpapier omwikkeld en dat betekent, dat zij een gratis vijfdaagse reis naar Parijs aange boden krijgen. Er deed zich tijdens de projectie een enkele technische storing voor, hetgeen te begrijpen is, aangezien men nog geen ge- jectie-apparaten op hun deugdelijkheid te legenheid had gehad, de nieuwe pro- beproeven. Wij vernamen nader, dat de openings voorstelling een bedrag van f 461.75 heeft opgeleverd, dat in zijn geheel aan „De stille armen" zal worden geschonken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10