Begroting Haarlemmermeer vastgesteld Burgemeester Haarlemmermeer vernam, dat er wat „broeide" Burgemeester mr. Jansonius legt volgend jaar ambt neer Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad „Nieuw Guinea behoort bij Indonesië' Oostelijke randweg in Haarlemmermeer Bloemendaat Heemstede SLOT DEFECT? '"Brieven aan de redactie Radio Moors Kerstoratorium in Minerva Theater te Heemstede Inbraak in Velsens raadhuis VRIJ/DAG 24 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Algemene beschouwingen Ir. H. Vos: Halfweg en Zwanenburg „Plannen hebben college van B. en W. verrast" „DE S L E U T E L S P E C I A I I S T' G. Beun 25 jaar bij de Nederlandse Spoorwegen Vlag in top in Delftwijk Op „Koppermaandag" opening van Grafische Industrie Dader greep mis Storing op tramlijn naar Amsterdam Journalist vrijgesproken van inbreuk op auteurs rechten Scheepvaart De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft Donderdagmiddag de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1955 vastgesteld. Daarbij is o.a. besloten, dat de salarissen van de wethouders verhoogd worden van f 3500 tot f 5000 en het presentiegeld der raadsleden van f 8 tot f 12 per vergadering. (Gedeputeerde Staten moeten hierover echter ook nog beslissen). Verwacht wordt, dat het rijk een verhoogde uitkering zal verlenen om het tekort te dekken. Bij de besprekingen besteedden de raadsleden aandacht aan alle delen van de gemeente. Daar burgemeester mr. J. F. Jansonius volgend jaar 65 jaar wordt zal hij zijn ambt moeten neerleggen. Voor het laatst leidde hij de behandeling van de begroting. De leden spraken de beste wensen üit voor de burgemeester. met terugwerkende kracht ingaande 1 Oc tober j.l. De heer J o n g e 1 i e (Arbeid) vroeg of er reeds plannen bekend zijn over de stich ting van bejaardenhuizen o.a. te Zwanen burg en te Hoofddorp en hoe het stond met het uitvoeren van diverse openbare wer ken, zoals de aanleg van het plantsoen in Zwanenburg, de verbetering van d-e Sloter- weg, de aanleg van sportvelden en het ver beteren van de toestand in Vijfhuizen, waar vaak een modderpoel is. Burgemeester mr. Jansonius beant woordde, als eerste van het college, de vragen en zeide, dat die obiecten worden uitgevoerd, die urgent zijn. Hij herinnerde aan de werken, die de laatste tijd gereed gekomen zijn, zoals de school te Zwanen burg, de riolering van de Wilgenlaan en de bestrating van de Rustoordstraat t,e NV«*» Vennep. Spreker achtte de uitgave van en' boekje aan 23 jarige inwoners niet zo nut tig als het verkrijgen van onderling contact van de burgerij. Tn dit verband herinner de hij aan de oprichting van een dorosver- eniging te Zwanenburg. Hij achtte drit van De heer Koning (K.V.P.) juichte het voorstel om de salarissen der wethouders tot 5000 te verhogen, toe en de plannen gemeentepolitie in te stellen ter vervanging van de rijkspolitie. Hoe staat het met de stichting van een zwembad in Nieuw Ven nep? Spreker beval het bouwen van klas sen voor kleuteronderwijs aan, omdat het aantal leerlingen steeds toeneemt en vroeg of het Noord hollands Philharmonisch Or kest in de gemeente kan oDtreden. De heer De Raadt (C.H.) vroeg aan dacht voor de bouw van woningen en voor verbetering van wegen ten dienste van het verkeer. Het is nodig bij de regering aan te dringen op verhoging van de uitkering door het rijk omdat de uitgaven voor nood zakelijke werken steeds stijgen. Met grote voldoening is kennis genomen der nonnen over de terugkeer der gemeentepolitie. Ge streefd dient te worden naar aansluiting op de waterleiding van alle woningen. Spreker vroeg weder-openstelling van het zwembad te Zwanenburg. In andere ge meenten wordt aan inwoners, die 23 jaar worden, een boekje uitgereikt. Kan dat ook in Haarlemmermeer geschieden? De heer H. M. C. V i s s e r s A.R.) zei- de dat de onzekerheid over de dekking der tekorten, moeilijkheden oplevert bij het besturen van een gemeente. Er kunnen bii- voorbeeld urgente plannen niet uitgevoerd worden. Verheugend is, dat een post van 12.000 is uitgetrokken voor vervanging van krotwoningen; dat is nog maar een begin, want de gemeente heeft langs de dijken een groot aantal slechte woningen. Spreker informeerde naar het bouwvolume en had lof voor het werk van de dlens^ van Openbare Werken. Het is verheue^o^ dat er plannen bestaan voor verbetering te Vijfhuizen. De heer Avis (V.V.D.) merkte op, dat de uitgaven steeds stijgen en dat het aan beveling verdient tot een eigen belasting heffing over te gaan. Spreker hooo'e. d-at de mist-brandspuit nog deze winter in ge bruik wordt genomen. Hoe staat het met de krot-opruiming? Het aantrekken van krachten voor de landbouw houdt hiermee nauw verband. Hebban de proeven van knipperlichten on hoofdwegen goede resul taten opgeleverd? Soreker vroeg het col lege nauwlettend toe te zien. dat de be groting van de eeuwfeestviering niet over schreden wordt. Tenslotte verzocht hij aan dacht te blijven besteden aan het onder wijs OP bet platteland; de behuizing en de bezoldiging van het onderwijzend perso neel dienen gunstig te zijn, om overplaat sing van leerkrachten te voorkomen. De heer L a n s e r (Comm.l, sprekend over de salarisverhoging van 6 van het gemeentepersoneel. noemde de voorat pP-m om het presentiegeld voor raadsleden met 50 en de wethouderssalarissen met 40"/« te verhogen niet aanvaardbaar. De verschil len zijn te hoog. Spreker vroeg verbetering van verlichting oo sommige wegen en van de zwembaden. Verheugend is de verho ging van de bijdrage aan de Technische school te Hoofddorp. Het bedrag van 45.000, uitgetrokken voor de viering van het eeuwfeest mag niet overschreden wor den. Spreker vroeg aandacht voor de nodim van door Sociale Zaken gesteunden. De steunnormen zijn te laag. Tenslotte diende de heer Lanser twee moties in betreffende een verzoek om over meer bouwvolume te beschikken en om de regering te verzoeken de salarissen van het gemeentepersoneel met 10 inplaats van 6 te verhogen, Ir. H. Vos, tweede en waarnemend voor zitter van de Partij van de Arbeid, heeft in een interview met „Het Parool" ver klaard: „Wanneer men rechtlijnige consequen ties uit de historie trekt, moet de con clusie zijn, dat de Westeuropese landen zich zowel op politieke, als op principiële gronden geheel zullen dienen terug te trekken als souvereinen en als beheerders uit Azië en ook uit Afrika. Voor Nederland kan dat niet anders betekenen, dan dat. het de souvereiniteit, die het over Nieuw- Guinea uitoefent zal moeten opgeven. De souvereiniteit over dit deel van Azië be hoort bij een Aziatische mogendheid en als Aziatische mogendheid komt alleen Indo nesië in aanmerking daar Nieuw-Guinea zelf nog geen souvereine natie kan wor den". Ir. Vos verklaarde de bezwaren tegen overdracht van de souvereiniteit aan In- doneisë niet te onderschatten en het strategisch belang van Nieuw-Guinea niet te willen verkleinen. Voor de verdediging zou in gezamenlijk overleg een oplossing gevonden kunnen worden, mèt Indonesië en onder Indonesische souvereiniteit. Ir. Vos verklaarde het vraagstuk Nieuw- Guinea uit een andere gezichtshoek te be schouwen dan hier te lande de laatste tijd is geschied. Het is een zaak van interna tionale betekenis die men niet los kan zien van het grote conflict tussen Oost en West en van de rol die daarin de verhou ding tussen de landen van Azië en de Wes terse landen speelt. Zolang de West- Europese landen,* met welke uitnemende oogmerken dan ook, het beheer blijven voeren over delen van Azië en van Afrika, zal de verhouding tussen deze delen van de wereld en West-Europa ontwricht blij ven, aldus ir. Vos. „Indien Indonesië gebruik maakt van door de U.N.O. ter beschikking te stellen middelen voor eigen Indonesische ontwik keling en voor die van Nieuw-Guinea en daarmede het enorm ingrijpende investe ringsprobleem wordt verlicht, en als het ook van de technische hulp die de U.N.O. biedt profiteren kan, kan naar mijn me ning voor de technische en economische ontwikkeling van Nieuw-Guinea in het groot belang. Een uitgestrekte gemeente levert bezwaren op bij het besturen er. van, maar Haarlemmermeer heeft perfecte ver bindingen. Dorpsverenigingen (in Nieuw Vennep is er één in oprichting) kunnen goed werken en wat tot stand brengen. Het gemeentebestuur is tot samenwerking be reid. Wat de aansluiting op de waterleiding betreft deelde spreker mede, dat het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf een rapport samenstelt over de kosten in Haarlemmer meer voor de aanleg van nog niet-aange sloten percelen. Mogelijk volgt daaruit een subsidie-regeling. Een technisch en finan cieel advies is gevraagd over de stichting van een com postbedrijf. Het aantal ver keersongevallen in de gemeente is relatief hoog; het zou verminderen als de wegge bruikers grote voorzichtigheid in acht ne men en zich vergewissen of de weg vrij is. Als de politiewet in de Staten-Generaal behandeld is, kan de vorming van een eigen corps tot stand komen. Hiermee wil spreker geen uiting geven van ontevreden heid over de rijkspolitie,' integendeel: de samenwerking is goed. De verhoging der salarissen der wethouders achtte spreker billijk en te verwachtén is het, dat Gedepu teerde Staten geen bedenkingen zullen maken. De voorbereiding van de viering van het eeuwfeest is goed: indien mogelijk zullen alle delen der gemeente in de vie ring betrokken worden Wethouder Oudheusden (Arbeid) deelde mee, dat voor 1954 meevallers van in tptaal 150.000 te verwachten zijn; het tekort van 156.000 is daardoor bijna weg gewerkt. Toch hoopte spreker voor 1955 op een verhoogde uitkering van het rijk. Aan de Koninklijke Nederlandse Zwembond is advies gevraagd over het zwembad te Zwa nenburg en voorts deed spreker mededeling over schoolgebouwen en het onderwiis. Nagegaan zal worden of ensembles van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de gemeente kunnen optreden.' ADVERTENTIE Tijdens de behandeling van de gemeente begroting van de gemeente Haarlemmer meer heeft de heer Vissers f A.R.) aan dacht gevraagd voor hetgeen dezer dagen ffesproken is in de .*remeenteraad van Haarlemmcrliede en Spaarnwoude over een eventuele samenvoeging van Halfweg en Zwanenburg. „Ik kan mij voorstellen, dat een gemeen te, die in het r.auw zit, zoals met Haar- lemmerliede en Spaarnwoude het geval is, rare sprongen doet, aldus spreker. Het kan echter mijns inziens geen fraai gebaar worden genoemd, als iemand, wie iets ont nomen wordt, zich schadeloos tracht te stellen door op zijn beurt een ander wat afhandig te maken". Spreker besloot met te zeggen: „Ik meen dat wij van meet af tegen dit streven krachtip— test moeten aantekenen en ik zou het college willen vragen of- het zich reeds beraden heeft over de wijze, waar op het gemeentebestuur op de aetie van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal rea geren". De heer Jon gel ie (Arbeid) merkte op, dat het bericht over de samenvoeging zijn fractie benauwd heeft. Geen officieel bericht Burgemeester mr. J. F. Jansonius zeide, dat als gevraagd wordt of het ge meentebestuur op de hoogte was van het voornemen van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. dat hij dan moet zeggen: „officieel niet". Spreker wilde niet bewe ren, dat de mededeling hem dezer dagen verrast heeft. Een maand geleden heeft spreker een vergadering gehad met de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Na afloop hebben beiden een collegiaal gesprek gehad en toen deel de burgemeester de heer J. J. M. Visser hem mede, dat er iets „broeide" over Half weg en Zwanenburg. De heer Visser ver telde van de „aanslagen" van de grote steden; Haarlem wil Zuid Schalkwijk be zitten en Amsterdam een klein gedeelte nabij Halfweg. Uit het gesprek heeft mr. Jansonius begrepen, dat Haarlemmerliede c.a. geen redelijke motieven zal hebben om de plannen van Haarlem en Amsterdam te voorkomen. Mogelijk heeft dit geleid tot het krijgen van een schadeloosstelling. „Als we Zwanenburg krijgen, dan zijn we niet slecht af", zal Haarlemmerliede den ken. Het gesprek van een maand geleden was er één van collega tot collega. Met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer is In de gemeenteraadsvergadering van Haarlemmermeer zijn onderdagmiddag tij dens de behandeling van de gemeentebe groting de plannen voor de aanleg van de nieuwe weg ten Oosten van Haarlem besproken. De heer H. M. C. V i s s e r s (A.R.) her innerde aan de mededelingen, die aan de raadsleden van Haarlem verstrekt zijn over het projecteren van een weg, die Oos telijker van Haarlem zal komen dan vroe ger gedacht is. Daar de nieuwe weg door Haarlemmermeer zal lopen, vroeg spreker of B. en W. nadere inlichtingen kunnen verstrekken. Burgemeester m r. J. F, Jansonius antwoordde, dat toen het college uit de krant vernam, dat er plannen waren voor de weg het zich in verbinding heeft gesteld met de Rijkswaterstaat. Het antwoord was, dat er nog niets definitiefs bekend was; de weg vormde wel een studie-object. Spoedig worden besprekingen gehouden en het col lege heeft gevraagd daaraan te mogen deel nemen. Het bericht heeft B. en W. vol komen verrast. Toen zij vernamen, dat er iets gaande was, traden zij actief op en zij zullen voor de belangen van de gemeente en de bewoners opkomen. Als de weg aan gelegd wordt dan is het meest waarschijn lijke, dat hij langs de IJtocht loopt en vrij Zuidelijk bij de Rijksweg uitkomt, niet ver van de plaats, waar de weg Rotterdam veenstreek via Burgerdam naar de Rijks weg zal lopen. speciale bestemmingsvoorwaarden on geveer hetzelfde worden gedaan als thans. In onderlinge overeenstemming zelfs voor een deel met Nederlandse hulpkrachten en nog geen contact opgenomen. Wel heeft spreker de wethouders op de hoogte ge steld van het gesprek. Hij deelde nog mee. dat het college van B. en W. wel weet, wat zijn taak in deze is. Het zal zich sooe- dig beraden over de stappen, die gedaan moeten worden. Gedaan zal worden wat het belang van de gemeente eist. ..Heel snel zal gewerkt worden zowel voor de ge meente als voor de inwoners", aldus besloot mr. Jansonius. De heer Vissers dankte de burge meester er voor, dat het woord „snel" ge bruikt is. Aangenomen mag worden, dat alle raadsfracties het er over eens zijn, dat Zwanetiburg behouden moet blijven. DIENST OP BEIDE KERSTDAGEN De Kerst-Zondagsdienst van de doktoren in Bloemendaal-dorp wordt van heden-, Vrijdagmiddag twee uur af tot Maandag morgen acht uur waargenomen door de arts S. D. Drijber, Bloemendaalseweg 84, Bloe- mendaal, telefoon 22185, die van de Over- veense artsen tot Zondagavond elf uur door Dokter R. Holthuis, Rollandslaan 35, Haar lem, telefoon 10367. In hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse artsen is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloe- mendaal, telefoon 25769, b.g.g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen. Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Dinsdag 28 December verzorgd door de Elswout-apotheek, (drs. A. P. W. van der Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoort-- Apotheek (drs. K. Zijp). Bloemendaalsestraatweg 145. Santpoort-station. DOKTERSDIENSTEN Dc dokte'-sdiensten voor de beide Kerst dagen worden te Heemstede als volgt waar genomen: Zaterdag 25 December (Eerste Kerstdag): Dr. J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32. telefoon 38377 en dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, telefoon 35008. Wijkverpleging: Zr. B. J. Badings, Heem- steedse Dreef 138, telefoon 39818. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320, is beide dagen ge opend. Zondag 26 December (Tweede Kerstdag): Dr. J. Laijendecker. Raadhuisplein 9. telefoon 38105 en dr. O. D. Oe, Heemsteedse Dreef, telefoon 34609. Wijkverpleging: Zr. L. Dudok van Heel Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. Weijer en H. D. Ane- ma; P. M. van D'rooge en J. E. M. van Dijk man. GETROUWD: W. W. Kuyck en W. J. Beek man; H. Schouten en W. Sival; R. A. T Parry en M. van Dierendonck; J. F. Lom- merse en W. T. Jansen; G. Prins en H. W. G. H. Wrede. GEBOREN: Philomene Ingrid, d. v. F. H van Nassau en A. W. Kerkman. OVERLEDEN: T. Venekamp. 59 j.; J. Krij- nen, 82 j.; J. J. H. Reemer, 79 j.; H. r Hos pes 59 j.; mej. M. Karsten, 80 j.; wed. A. Duivermanvan Ee, 86 j.; G. Ramak, 75 j.; C. Tiemeijer, 88 j. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Indonesische kader maar wellicht met middelen," aldus ir. Vos. (Verkort weergegeven) Doopsgezinde school. In het Haar lems Dagblad van 18 December j.l. gai u een overzicht van de drukkerij, in aan bouw op de plaats van de voormalige doopsgezinde school welke niet ongeveer 60, maar ongeveer 89 jaar bestaan heeft. Ik ben geboren in 1868 en in Mei 1875 naar de doopsgezinde school gegaan, waar meester Koning hoofdonderwijzer was. F. A. DE ZWAAN (In de 28ste jaargang van het jaarboekje voor Haarlem staat vermeld, dat de school op 16 Mei 1881 geopend werd. Dat zou dan zes jaar zijn geweest nadat U daar op school ging. De school zou dan nu 73 jaar bestaan hebben. Maar wij nemen gaarne uw inlichting als de juiste. Red.). van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De Heemsteedse Christelijk Oratorium- verenigimg bleef ditkeer voor de uitvoe ring van Bach's Weihnachtsoratorium dicht bij huis: het werk (hieruit de Canta tes I. II, V en VI) werd in het Minertfa Theater ten gehore gebracht. Het gaf er iets intiems, iets huiselijks aan, ten koste evenwel van de weidsheid en de acousti- sche ruimtewerking, die deze barokkunst zo nodig heeft. Ten slotte viel het nog mee, dat het koor de bezwaren, die het zingen in een doekendécor met grote laaghangen de friezen meebrengt, in zoverre de baas bleef, dat het voortdurend zuiver zong. Doorgaans verliep de vertolking rustig beheerst. Hiervoor zorgde in de eerste plaats de dirigent George Robert, die zich niets veroorloofde wat niet letterlijk in de oartituur sfaat aangegeven en dientenge volge alle gevoelsdynarrrek uitsloot. Maar ook de vier vocale solisten: Mea Boon- Naberman. Aafie Heynis, Han le Fèvre en Peter de Vos, gaven aan hun prestaties de rustige beheersing van hun technisch kun nen en aldus de geest van interpretatie, die de dirigent nastreefde. En hetzelfde kan gezegd worden van de voornaamste instrumentale soliste in het werk, de solo- trompettiste Nelly Boeree, die deze avond een zekerheid van toon en een muzikale allure demonstreerde, die respect afdwong. Men achtte een dergelijke functie heus nief minder omdat ze niet speciaal op het pro gramma aangeduid is en slechts bil de medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest wordt inbegrepen. Het blijkt trouwens telkens weer dat Bach geen onderscheid, maakt tussen de instru mentale en vocale krachten van ziin uit voerend apparaat. Ziin lust tot musiceren leidt er onvermijdelijk toe ook de stem men als instrumenten te behandelen. Het Terzetto in de Vijfde cantate, met de door Jan Hesmerg zeer mooi gespeelde viool solo, toont deze tendens zeer duidelijk aan. Maar dit merkwaardige stuk toont te vens hoe die vormelijke en muzikaal- technisehe musiceergeest doorkruist wordt door een ethische betekenis, die het mu- z.iekrnaken tot het religieuze plan verheft. Men kan het hier begrijpen als een wis selwerking van twijfel en geloofszeker heid. En toch geeft het in totaal dein druk alsof het alleen om het idéé musi ceren te doen zou zijn. Dit is slechts één voorbeeld, maar een zeer frappant, dat al leen reeds de moeite loont om de Vijfde Cantate een grotere bekendheid dan tot nu toe te geven. Maar ook het uitgebreide mleidingskoor en de afsluitende koraal fantasie van de Zesde Cantate, die beide opgesierd ziin met jubilant obligaat trom- netspel. beheren tot de glansnummers van de gehele cyclus der zes Kersteantates Deze machtige stukken maakten een bij zonder treffende indruk, meer dan het in leidingskoor van V en zelfs ik wijt het aan de acoustiek als het grandioze „Ehre sei Gott" uit II. Zonder iets tekort te willen doen aan de overige solisten, menen we Han le Fèvre een bijzonder compliment te moeten maken om zijn recitatieven en om zijn vlotte coloratuur. En wat het orkest be treft, zij nog gewezen op de heerlijke ver tolking van oe Sinfonia en op de correcte samenwerking met het vocale apparaat. Robert heeft met zijn koor aan het be langstellende Heemsteedse publiek door deze uitvoering een waardige Kerstavond bezorgd. JOS DE KLERK De heer G. Beun, grofbankwerker aan de Centrale Werkplaats, heeft Donderdag Zijn zilveren jubileum in dienst van de Ne- dei'landse Spoorwegen gevierd. Hij is eerst ontvangen door de hoofdingenieur-chef van de -Centrale Werkplaats, ir. J. D. Ber denis van Berlekom, die hem een oorkon de en een gratificatie heeft^ overhandigd. Daarna is de jubilaris in de werkplaats toegesproken door een vertegenwoordiger van het jubileumfonds. Des middags heeft hij thuis bezoek gehad van onder meer de chef van zijn afdeling, de heer F. Meinsma. Het eerste gebouw, dat in Delftwijk (Haarlem-Noord) tot stand zal komen, is de Prinses Marijkeschool (Christelijke school voor buitengewoon onderwijs) aan de Dinkeistraat. Op het ogenblik wordt les gegeven in de Sophiastraat en gedeeltelijk in het wijkgebouw aan de Leidsevaart, maar de toestand is niet gunstig voor het onderwijs. Te begrijpen is het, dat met verlangen uitgezien wordt naar het ogen blik. waarop het nieuwe gebouw in ge bruik wordt genomen. Door gebrek aan personeel is een ver traging in de bouw ontstaan, maar vandaag was men zo ver gevorderd, dat het hoog ste punt van het gebouw werd bereikt. Dat betekent, dat de vlag in top is gegaan. In de loop van het volgend jaar zal het gebouw in gebruik worden genomen. Men streeft er naar om op 10 Januari van het volgend jaar gereed te komen met de inrichting van de gebouwen voor de N.V. Grafische Industrie, dat aan het be gin van de Nijverheidsweg in de Waarder- polder is verrezen naar een ontwerp van ir. S. J. van Emden uit Delft. Het ge bouw, waarvan voorlopig alleen de bene denverdieping werd gebouwd zal plaats bieden aan de Grafische Industrie, de on derneming die athans verspreid zit over niet minder dan* zeven bedrijfspunten in Haarlem en Heemstede. Lang zal dit echter niet meer duren omdat men nu reeds bezig is met het over brengen van de machines en de kantoor meubelen. Men heeft als openingsdatum voor de nieuwe fabriek de tiende Januari geko zen omdat dit de „koppermaandag" is, een oud feest voor grafische arbeiders. Vroeger kwamen de typografen op deze tweede Maandag in Januari bijeen om de fooienpot en ziekenpot te verdelen en voorts ontvingen zij dan een geschenk, dat meestal bestond uit een jaarkalender. Tegenwoordig wordt echter in het grafi sche vak meestal geen aandacht mëer aan het oude feest geschonken. Vanmorgen ontbraken uit een raam van de afdeling Bevolking van het Velsense raadhu's drie glas-in-lood-ruitjes; de werksters dachten echter aanvankelijk, dat de storm de schuldige was en maakten de gaten netjes winddicht. Toen de ambte naren kwamen, merkte een hunner dat het slot van een van de laden van zijn bureau geforceerd was, zodat men aan inbraak begon te denken. Dit vermoeden bleek juist te zijn: via de drie ruitjes hebben onbekenden zich door het raam, dat na het vernielen van de ruitjes gemakkelijk open te maken was, toegang tot de afdeling verschaft en het bewuste bureau deels doorzocht in de veronderstelling, dat de leges-gelden voor paspoorten zich in een der laden bevon den. Men veronderstelt, dat een bezoeker van het raadhuis achter het loket heeft gezien, waar het geld belandde en dat het snode plan aldus is gerijpt. Het is ook mogelijk, dat het hem om een paspoort te doen was, maar zowel het geld als de pas poorten worden elke nacht in de kluis ge borgen; alleen de oude vreemdelingen paspoorten blijven in de afgesloten la achter Vanmorgen was het tramverkeer op de lijn Zandvoort-Haarlem-Amsterdam tus sen kwart voor en tien minuten over acht gestoord. De oorzaak was gelegen in een gebro ken koolborstel in het onderstation te Halfweg. De Amsterdamse rechtbank heeft de 46- jarige Hilversumse journalist M. G. H. vrij gesproken van de hem ten laste gelegde opzettelijke inbreuk op de auteursrechten van Maarten Toonder door het verkopen van bijna 9000 overdrukjes van een Tom Poesverhaal. Veertien dagen geleden was tegen deze journalist een boete van 1000 geëist. Aagtedijk, 23 te Norfolk. Agamemnon, 23 te Curagao. Albireo, 22 v. Rio de Janeiro n. Santos. Alhena. 23 te Montevideo Amor, 22 v. Rotterdam n. Amsterdam. Amstelland, 23 te Las Palmas. Argos, 22 v. Lissabon n. Amsterdam. Alioth, 23 te Rio de Janeiro. Amor, 23 te Amsterdam. Annenkerk, pass. 23 Vlissingen n. R'dam. Appingedi.ik, 22 te Norfolk. Amerskerk, 24 te Port Swetlenham. Amstelbrug, pass. 2 Bahamas n. New Orleans. Arendskerk, pass. 23 Ouesant n. Genua. Ariadne, 22 v. Izmir n. Calamata. Alamak, 24 v. Karachi n. Bombay. Aldabi, 23 in 't Kanaal n. Antwerpen. Alphard. 24 te Rio Grande do Sul. Alpberat, 23 v. Buenos Aires i. Montevideo. Amsteldijk. 23 v. Freeport n. ramp.i. Artemis. 24 te Port au Prince. Axeldiik. 23 v Trinidad n. Victm'a. Aldabi. 24 Antwerpen verwacht. Altair, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Aalsdijk. 23 te Corpus Christi. Averdijk, 24 v. Bremen n. Rotterdam. Aagtekerk, 23 v. Ho ngkong n. Shanghai. Alchiba, 24 v. Bremen verwacht. Ampennan, 24 v. Bremen 26 Rotterdam verw. Annenkerk. 24 rede Vlissingen n. Rotterdam. Boschfontein 22 v. Southampton n. Marseille Bonaire, 23 v Paramaribo n. Plymouth. Rritsum. pass. 22 vlissingen n. Rotterdam. Baam, 23 v. Cristobal n. Aruba. Biiidendijk. 23 v. New York n. Baltimore. Bonaire. 23 80 m. N. ten O. Paramaribo. Boskoop. 24 te La Guaira. Cottica. 23 v Madeira n. Barbados. Cronenbursh pass. 23 Ouessant n. IJm. Congostroom. 23 te Amsterdam. Cistula. 24 te Niigata daarna Bunju en Balik- papan. Cieodora. 24 te Singapore. Dalerdiik. 22 v. Londen n. Curacao. Delft. 23 te Barbados. Drente. 22 v Gibraltar n. Napels. Doneediik. 19 v Vancouver n Rotterdam. Delfland. 23 v. Bahia n. Las Palmas. Dulvendiik. 23 te Antwerpen. Delfshaven. 24 te Buenos Aires. F,omland. 22 te Bahia. Esso Amsterdam, pass. 52 Vlicsiogen n Sidon. Eemdiik. pass. 22 Vliscingen n. Antwerpen. F.lnvna. 23 te Amsterdam. Frinna. 24 te Bangkok. Felines. 23 te Pladiu. Kendracht. verm. 24 v. Bourgas n. Belfast. Fna. 23 v. Montevideo n. Oiraitao. Fns. 23 v. Carthage-na n. Palermo. Ftrema. 24 t.e Cory ton Friesland (SSM). 24 v. d. Elbe terug n. Ham burg. Glebuia, 30 Curacao verwacht. Gordias 23 v. Piraeus n. Alexandria. Graveland 25 te Bahia ve-wacht. Groote Kerk 23 v. Port Sairl n. Genua. Oaacterkerk. 2^ v. rerto "lissingen n. Rotterdam Hathor. 23 te Alexandrië. 'T-n's„m. 24 te New Orleans Houtman, nass oa Gibraltar n. Port Said. HectJa. 24 te Cartha^ena. TndraDOera 23 v. Balikpanan n. Tarakan. Tob v. Oldenbamevelt. 23 dwars Elba Cape n. Aden. Turrf,er. '3 tn Antwerpen. Tanara (KPMl. 23 te Zanzibar. Fsrimnn te Singapore Kot a Baroe, 23 te Marseille. Kota Aeneng na^s os viiscirieen n. Rotterdam Karimata v. Reiawan n. Penang. T.anekoeas 23 te Aiaxandrië r.awak. 2.3 te Frqnrisco. ekhaven. ?3 te Vintoria. Lieve Vrouwekerk. 23 v Ch'ttagnns' n Calcutta Leersum 23 Das® Oimesant n. Le Havre. Lennoldskerk. '3 te Basrah. T.inge. nass. 23 ou»«onnt n. Rotterdam. ito a 23 te Amsterdam. t.angkoeac. 3 v. A leva-drië n. O.asalUarina. Luterko'-k, nasc. 3d Pnrim n. Port Said. r.iccoke'-k 23 t.e Hamburg. r.aurerckerk ?4 v. B-iinsbiittn n Hamburg. Maasdam 22 110 m O Kn Hatteras. Maetciivrker. v. Fremant.le n S'neanore. Maureen 33 v Potterriarri te Shellhaven. M ven ia 21 te Fremantle. ^Taloa. 33 v To*»"="'iip n. Mirl. Merw»de 33 te Hamburg. Mnlonkerk. 24 te Kobe. ""mms, 24 t.e Algiers, Maureen, verm. 24 v. «:hpibaven n. Rotterdam N'gerstroom. 24 te Takoradi. Ond'na 24 te Genua Oostkerk. 23 v Genua n. Marseille. Orion. 22 te T.Tmuiden. Ouwerkerk, 24 te Sydney. Oran.iefontein, 22 v. Las Palmas n. Kaapstad. Oran.ie, 23 v. Southampi. -,n n. Amsterdam. Ovula, 23 v. Karachi n Rastanura. Overijsel, verm. 23 v. Duinkerken n. Rotterdam Perna, pass. 22 Kaapstad n. Trinidad. Prins Willem v. Oranje. 22 v. Cuxhaven naar Prins Willem IV 24 te Halifax. Peperkust, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Le Havre Poseidon, 24 v. New Orleans r.. Curagao. Pieter S, 25 v. Port Taibot te Rotterdam verw. Rijndam, 23 te Rotterdam. Rotula, 23 v. Curagao n. Trinidad. Samarinda, pass. 22 Kp. Bon n. Casablanca. Soestdijk, 22 v. Colombo n. Belawan. Sommelsdi.jk, pass. 22 Fayal n. Halifax. Sarpedon, 23 te Aruba Schie, 22 v. Antwerpen te Vlissingen. Sirrah, 23 v. Newcastle NSW n. Panama. Salatiga, 23 v. Honolulu n. Manilla. Sliedrecht, 23 bestemming Antwerpen. Sheratan, pass. 24 Malta n. Mena el Ahmadi. Slamat, pass. 23 Gibraltar n. Rotterdam. Stad Dordrecht, verm. 24 v. Terneuzen n. CivlU Vecehia. Stad Haarlem. 24 v. Narvik te IJmuiden verw. Stad Maastricht, verm. 24 v. Rotterdam naar Huelva. Sibajak, 23 te Tj. Priok. Slamat, 27 Hoek v. Holland verw 28 R'dam. Titus, 2 te Tunis. Triton, 22 te Rotterdam. Tegelberg, 22 v. Hongkong n. Singapore. Tero, 23 v. Santos r.. Montevideo. Tamo, pas. 24 Cuxhaven n. Bremen. Ternate, 24 te Hamburg. Themiseo, 25 v Belfast n. Baltimore. Utrecht, 2.2 te New Orleans. Van Waerwijck, 23 v. Mah4 n. Mombasa. Van Linschoten, 23 v. Lagos n. Freetown. Wonogiri, pass. 2 Sabang n. Colombo. Waal 22 v. Rotterdam n. Malta. W, Alton Jones, 24 te Suez. Westertoren, pass. 23 Ouessant n. Gothenburg. Willem Ruys, 24 te Colombo. Zeeland (KRL), pass. 23 Guardafui n. Djibouti. Zaan. verm. 24 v. Stockholm n. Hamlna. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi. 24 Antwerpen 26 Rotterdam verwacht. Alhena, verm. 25 v. Montevideo n. Paranagua Alnati, vertr. 25 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Bloemfontein, verm. 26 v. Durban n. Amsterdam Bonaire, 8 Jan. Plymouth 10 A'dam verw. Boschfontein, 29 Marseille verwacht. Boskoop, 25 Pto Cabello 26 Curagao verwacht. Cottica 4 Jan. Barbados fi Paramaribo verw. Groote Beer. 22 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Indrapoera, 23 v. Balikpapan 23 v. Tarakan n. Soerabaja. Job. v. Oldenbarnevelt, 26 Aden 9 Jan. Freman„le verwacht. Maasdam, 26 Carthagena 27 Cristobal' 30 Kingston 3 Jan. New York verwacht. Nieuw Amsterdam, 24 Curagao 26 Cristobal 28 Kingston 30 Havana 2 Jan. New York verw. Noordam, vertr. 24 v. Rotterdam n. New York alwaar 2 Jan. verwacht- Oranje. 24 v. Tj. Priok te Amsterdam verw. Oranjefontein, 3 Kaapstad verwacht. Oranjestad, verm. 23 v. Limon n. Aruba. Riindam. vertr. 29 v. Rotterdam 30 Le Havre en Southampton 31 Cobh 6 Jan. Halifax 8 New York verwacht. Sibajak, vertr. 24 v. Tj. Priok n. Aden 13 Tan Rotterdam verwacht Waterman, vertr. 4 Jan. v. Rotterdam n. Nieuw Zeeland. Westerdam. vertr. 24 v. New York 2 Jan. Rot terdam verwacht. Willem Ruys. 24 Colombo 27 Belawan 30 Tj. Priok verwacht. Willemstad verm. 23 v. Amsterdam n. Cristobal Zuiderkruis, vertr. 21 Jan. v. Amsterdam n- Kaapstad via Las Palmas. KLEINE VAART Admiraal De Ruyter, 23 v. Antwerpen te Huil Angeja, verm. 22 v. Londen n. Rotterdam. Appingedam, 22 v. Rotterdam te Lissabon. Arnoudspolder, 22 v. Rotterdam te Lissabon. Audacia. 22 dwars Portland Bill n. Porsgrunn. Amigo, 22 v Kingslynn n. Rotterdam. Anna b, 23 v. Arendal te Ellesmeieport. Bergstngel, 23 v. Rochester te Antwerpen. Bree Helle, verm. 22 v. Rotterdam te Londen. Beekbergen. 23 v. Birkenhead n. Cardiff verw- Casablanca, 22 v. Marseille te Casablanca. Claes Compaen. 23 schuilen bij Great Yarmouth naar Hull. Confiance, 23 v. Gloucester te Newport Mon. Cornelia b II, verm. 22 v. Zantvoorde n. Oost ende. Draco. 22 v. Lissabon n. Tanger. Da Costa, verm. 22 v. Londen n. Middlesboro Duivelarid. 23 rede Great Yarmouth n. R'dam. Duurt, verm. 22 v. Londen n. de Tees. De Ruyter, 22 v. Rouaan n. Ramsgate. Donata. 22 v. Deventer te Rotterdam. Driebergen, 22 schuilend bij Wight n. Fowey. Eminent, 22 v Kinsale n. Port Talbot. Erasmus. 22 rede Le Guildo. Eibergen. 22 bij Liverpool n: Lissabon. Elisa. 23 60 m ZW. Oporto n. Garston. Ellewoutsdilk. 23 n(>g bij Dungeness schuilen naar Amsterdam. Fen, verm. 22 v. Londen n. Gravellnes. Frans Bohmer. 22 v. Duinkerken n. Rouaan. Frean, 22 v. Leith te Sunderland. oaa®t°rland. 23 te Harlingen. Hast I. 22 v. Rotterdam te Antwerpen. jcVerland. 22 v r.pith n. Harlineen. Heemraadsingel, 22 v. Quimper n. Brest. Haaksbergen. 22 v. La Pallice n. Birkenhead. Jonex I, verm. 22 v. Londen n. Antwerpen. Joo=t. 20 v. Stocka n. Zaandam. Lvdia, 22 v. Dover n. Rotterdam. Lfdia. pass. 23 Vlissingen n. Londen. Lacra. 22 v. Londen te Vlaardingen. Leendert b, 22 v Otterbacken n. Stettin. Lies. 22 v Hudiksvall n. Le Havre. Larix. 21 te IJmuiden. Marcella. 23 v. Rotterdam te Gothenburg verw. Marietje Bohmer. vertr 25 v. Kanlack n. Dakar. Mary. 22 v. Antwerpen te Vlissingen. Midsland. 23 rede Great Yarmouth schuilen n. Rotterdam. Myfem. 24 v. Parijs te Rouen verwacht. Mypuck. 24 te Parijs verwacht. Merwehaver,. 22 dwars Gibraltar n. Londen. Mirach N. 22 v. Agadir n. Nantes. Mr. Linthorst Homan, verm. 22 v. Londen naar Amsterdam. Meuse. 23 v. Rotterdam te Amsterdam. Midas. 23 v. Gothenburg te Amsterdam. Mirzam N. 2J v. Hamburg te Antwerpen. Nassauhaven. 25 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Nieuwehaven, 23-24 v. Kopenhagen te Rotter dam verwacht. Noord. 22 ten anker Southwold schuilend naar Rotterdam. Neeitie b, 23 v. Landskrona te Glasgow verw. Noorderlicht, 23 Brunsbüttel n. Amsterdam. Niobe. 22 v. Amsterdam n. Rotterdam. Olivier v. Noort. pass. 22 Vlissingen n. Lissabon. Oleum. 22 v. Rouaan te Vlaardingen. Perregaux. 22 v. Nantes n. Casablanca. Polaris. 22 v. Vlissingen n. Terneuzen. Paschoii. 22 te Cuxhaven schuilend n. Great Yarmouth. Pavo. 21 te Rotterdam Ponto. 21 v. Doms jo n. Zaandam. Ponza. 20 Kiel gepiss n. Sandarne. Philetas. 22 te Haifa n. Tel Aviv. Plato. 23 te IJmuiden Ruby, 22 v. Londen n. Dublin. Realta. 22 v. Rouaan n. Parijs. Rio. 23 v. Vlissingen n. Rotterdam. Rival. 22 v. Doetlnchem te Amsterdam. Rijnstroom. 22 v. Londen te Amsterdam. Sian. 22 v. Gefle te Karlskrona. Sparta, verm. 23 v. Hull n. Rotterdam. Silvretta. pass 22 La Coruna n. Rotterdam. Spes. 22 v. Eidehavn te Halden. Twente, verm 22 v. Londen n. Rotterdam. Tiliv. 19 te Amsterdam. Unitas. 23 v. Swansea te Amsterdam. Vrede, 22 Torbaai schuilend n. Londen. Westersingel. 22 v, Antw. n. Haulbowllne bij Cork. Westpolder. 22 v. Rotterdam te Lissabon. Westermarkt. 22 v. Fowev n. Amsterdam. Willy. 22 schuilend in Duins n. Zwijdrecht. Westersingel, 22 te Vlissingen n. Haulbowllne. Zeevaart. 22 v. Vlissingen n. Rotterdam. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 oer kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zij. die zich met ingang van 1 Jan 1955 pgr kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabnnné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11