Vrede is: positieve gerechtigheid Scelba's anti-communistische maatregelen onder de loupe Zwitsaletten Kerstrede van Koningin Juliana PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws VA LD A Zij kunnen de toets der democratische critiek niet door staan De radio geeft Dinsdag Veteranenlegioen boos op Hervormde Kerk Trillingen MAANDAG 27 DECEMBER 1954 99 99 Vervaardiging van gas maskers voor de bevolking Deense pionier in oerwoud van Bolivia vermoord W illekear Huichelarij Kerkelijk Nieuws Kerstweekeinde kost 336 Amerikanen het leven Amerikaanse bladen bekroonde films KOORTSIG, RILLERIG ZocU ió het zo J „Als wij, in deze jaren, met Kerstmis „vrede op aarde" horen verkondigen, worden onze gedachten steeds weer vervuld van hoop en vrees, 't Is ons daarbij vreemd te moede, dat er met Kerstmis van dit jaar, 1954, hoe het ook in de natuur gestórmd heeft, nergens ter wereld oorlog is. Wij kunnen ons de aarde zonder strijd niet indenken, strijd tegen de natuur en helaas strijd van mensen onderling, omdat wij nooit anders gezien hebben, daar deze steeds weer ging om eigenbelang en kortzichtig machtsbegeren. Het hele leven is een strijd, en die in onszelf is de allerzwaarste. En door die innerlijke strijd groeien wij, en worden wij sterker. Daardoor zijn de mensen gerijpt tot wat ze op dit ogenblik zijn, en alle strijd heeft de mensheid ge stempeld tot wat ze thans is met haar verlangen naar vrede. Vrede is niet een toestand zonder strijd. Van oudsher zijn de woorden vrede, vrijheid en vriendschap, en misschien ook vreugde, verwant en beduiden dus een aangeboren verlangen naar een toestand van goedwillendheid, van welbehagen. Vrede in de ziel èn vrede op aarde kan pas tot groei, en uiteinde lijk tot wasdom komen, en ons tot zegen worden, als wij voortdurend vechten voor zijn recht van bestaan. Vrede is de allerhoogste strijd, die gaat om een leven op een steeds hoger peil, niet meer om gelijk te krijgen en een ander ongelijk te geven, maar om een actie om -tot overeenstemming te komen in iedere tijd, in iedere verhouding, en in iedere ontmoeting, waar leven is, is groei en actie. Vrede is geen toevluchtsoord voor welke onvruchtbare instelling dan ook. Vrede is geen asyl voor gemakzuchtigen, noch een rusthuis voor hen, die hun twist later willen gaan hervatten. Vrede is geen vlucht in het onbekende ideaal. Men kan zich ook niet op de vrede verlaten, zoals men op zijn lauwe ren rust omdat men de strijd niet onder ogen durft te zien. Men kan niet op de vrede terën, wanneer men werkelijke vrede kent en weet, hoe hem te ver werven, vrede betekent de positieve gerechtigheid voor mens en mensheid. De vrede te naderen is: eigen strijd gestreden te hebben, in overwinning op onszelf, terwille van onze naaste. En terwille van onze naaste en ons zal de Vredesvorst zich buigen naar elk onvermogen, wat wil, en niet kan wat wil omdat het zichzelf wil geven, en wat niet kan omdat het nog te zeer in zijn eigen strijd verwikkeld is. Men vergeet zo licht in eigen leven, en ook in de wereld, dat de genade aan te roepen is, en komt, wanneer men zijn onmacht voelt in de nood. Omdat wij dat vergeten, zien wij vrede als vreemd, soms zelfs hinderlijk, iets, wat niet past in deze tijd, waarin de zelfhandhaving van mens en mensheid wordt gegrond op strijd tegen elkander. De Vredesvorst heeft daarin bewezen wie hij is, dat hij het wederstaan van de boze niet heeft gewild, en dat hij desondanks volbracht heeft, omdat het de wil des Vaders was en hiermee heeft hij de grondslag onder de mensen gelegd, waarop eenmaal vrede op aarde tot stand komen kan en zal. Zijn volstrektheid hierin maakte hem tot de Zoon des mensen en tot de Weg, de Waarheid en het Leven. Als Zoon des Vaders opepde hij de weg der genaae, zoneter weerga, en be vestigde dit door zijn komen en gaan als overwinnaar van dood en leven. Laten wij niet vergeten, dat de Vredesvorst heer van dood en leven is, en dat in Zijn hand de bevestiging ligt van opstanding in ae Vader. Vrede op aarde betekent dus zijn aanwezigheid zonder enig compromis, of bevestiging, of ontkenning, maar onoverwinnelijk als overwinnaar van de dood zodat alle strijdtonelen 't zij klein, of afzichtelijk groot moeten doodlopen op Zijn overwinning". In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van Bin nenlandse Zaken (Bescherming Bevolking) deelt de minister van Binnenlandse Zaken mee, dat nog niet gezegd kan worden hoe lang het nog zal duren, voordat voldoende gasmaskers voor de bevolking aanwezig zullen zijn. Eerst zullen de bestaande plannen verder moeten worden ontwik keld. Deze voorzien in het plaatsen van een aanlooporder (waarvoor f 1:000.000 van deze begrotingspost bestemd is) om de Nederlandse industrie de gelegenheid te bieden ervaringen op te doen en zich zodanig voor te bereiden, dat, wanneer dit nodig mocht zijn, onmiddellijk op grote schaal gasmaskers voor de bevolking kun nen worden geproduceerd. LA PAZ (Reuter) Ole Mueller, een 27-jarige Deense ontdekkingsreiziger, die in het oerwoud van Bolivia rondtrok, is door de giftige pijlen van Zuid-Ameri kaanse indianen gedood. Volgens berich ten vonden de passagiers van een boot, die op de rivier de Itenez op de- grens tussen Bolivia en Brazilië voer, het lijk van de Deen in het oerwoud, waar 29 jaar geleden de Britse ontdekkingsreiziger ko lonel Percey Fawcett is verdwenen. Enige tijd geleden had Mueller uit Santa Cruz aan zijn familie geschreven, dat hij een dergelijke expeditie als kolonel Fawcett voorbereidde. (Van onze correspondent in Rome) Dat communisten en Nenni-socialisten de door Scelba aangekondigde anti communistische maatregelen zouden laken, was niet meer dan natuurlijk, maar in de niet-communistische pers is er verwonderlijk weinig commentaar op gegeven. Vrijwel alle bladen aanvaardden de besluiten als logisch en nuttig. Ze prezen de handigheid, waarmee bespreking in het parlement was vermeden door aan de maatregelen liet karakter te geven van „strikte naleving van bestaande wetten, waarvan de ontduiking tot nu toe oogluikend werd toe gelaten". Geen discussie in het parlement, dus geen propagandastunt voor de communisten, goed zo. Dat was zo ongeveer de doorsnee-reactie der onafhan kelijke pers. Volgens de „Mondo" heeft de regering, door deze maatregelen af te kondigen, zich schuldig gemaakt aan machtsmisbruik en de afgevaardigden, vooral die der re geringspartijen, omdat zij de democra tische partijen vertegenwoordigen, hadden zich moeten verzetten." De maatregelen hebben enerzijds ten doel te beletten, dat een deel van de com munistische propaganda betaald wordt uit onwettig verworven openbare middelen. De „Mondo" meent dat deze maatregel al leen bewijst, dat er tot nu toe misbruiken zijn gepleegd. Het is toe te juichen dat de ministerraad, die misbruiken wil bestrij den, maar dat moet dan over de gehele linie gebeuren. Niemand kan aanspraak maken op „onrechtmatige bevooroordeling en faciliteiten". Het blad vindt het echter verkeerd, dat men die alleen onthouden wil aan communisten en ondernemingen, die een deel van de winst afdragen aan de communistische partijkas. De tweede maatregel gaat nog verder in het „verschil maken tussen goed en kwade burgers". Bij aanbesteding van openbare werken, bij het verlenen van subsidies, vooral op toneel- en filmgebied, en bij het geven van regeringsopdrachten, zullen communisten worden uitgesloten. Voorts moeten communisten, die belangrijke openbare posten bekleden, uit hun ambt worden ontzet. „Maar wie", zo vraagt het blad, „zal bepalen welke persoon, welke onderneming communistisch, crypto- com munistisch of pro-communistisch is? De deur wordt wagenwijd opengezet voor willekeur en corruptie. Een grote invloed wordt gegeven, vooral in de provincie, aan commissarissen van politie,» plaatselijke potentaatjes van de regeringspartijen, geestelijken enzovoorts. Om de verden king van communisme te ontgaan, is er tenslotte slechts een middel: alles wat de regering doet alleronderdanigst aanvaar den. We krijgen dus huichelarij in het groot, want dezelfde persoon, die terwille van zijn baantje de regering bewierookt, zal zich bij verkiezingen wreken door communistisch te stemmen. En behalve huichelarij een voortdurende spionnage. Allen worden aanklagers en beschuldig den, schuldigen en onschuldigen tegelijk. Dit ernstige gevaar van corruptie, van huchelarij en van spionnage, een gevaar Tot, eerst heel schuchter en op den duur steeds duidelijker, in bepaalde zuiver de mocratische kringen de vraag werd ge steld: „Is het nu wel zo goed? Gaat de regering zich hier niet te buiten aan machtsmisbruik?" En tenslotte kwam het links-liberale weekblad „II Mondo", min of meer het democratisch geweten van Italië, met een ernstige berisping aan de pers: „In omstandigheden als deze wordt de vitaliteit van een vrije pers in een de mocratisch land gemeten. Hier dient zij ten volle haar functie uit te oefenen, die niet alleen bestaat in het weergeven van wat er leeft in de openbare mening, maar ook in het uitoefenen van een soort toe zicht op de wettelijkheid der regerings maatregelen. De pers heeft de plicht aan de uitvoerende macht de grenzen van haar rechten voor te houden en de wetgevers te wijzen op de plichten, die voortvloeien uit het hun door de kiezers verleende mandaat. Het is bedroevend te moeten vaststellen, dat de Italiaanse pers schrome lijk te kort is geschoten." ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTILLES ONTSMETTEND-VERZACHTEND HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.30 Pla ten. Voor de vrouw. 11.30 Kamer-orkest. 11.50 Als de Ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Platen. 14.00 Orgelconcert. 14.30 Parijse liedjes. 15.00 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.3J Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringuit zending: Rijksdelen overzee: Naar het witte hart van Nieuw Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: De boom ais symbool door Drs. D. G. Ruarus. 19.10 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avond gebed en liturgische kalender. 19.45 Lichte muziek. 20.15 Platen. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Radio Philhar- monisch orkest en solist. 22.15 Platen. 22.20 Uit het Boek der Boeken. 22.35 Platen. 22.45 Platen. 22.50 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 Brabants orkest en solist. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Idem. 9.30 Voor de huis vrouw 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Prof. Ir. R. J. Forbes: De techniek in de Oudheid. Derde lezing. 11.30 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Instrumentaal kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Koersen. 14.00 Kookpraatje. 14.15 Alt en piano.. 14.40 Voor de jeugd. 15.30 Voor de huisvrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Amateursprogramma. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Platen. 19.15 Viool en piano. 19.45 Film praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest en solist. 21.00 Mededelingen en repor tage. 21.10 Lichte muziek. 21.35 Gevarieerd programma. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Orgelconcert. 22.55 Ik geloof, datcau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Filmprogramma. TELEVISIE (N.T.S.). 21.1322.30 Relais uit ^arijs: Gevarieerd programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Filmmuziek. 14.00 Kamermuziek. 14.40 Platen. 15.30, 15.40 en 15.55 Idem. 16.02 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Omroepkoor. 20.00 Platen 21.00 en 21.55 Idem. 22.00 Nieuws 22.15 Zang en piano. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBO 22.0022.30 Nieuws. Feitéri van de dag. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). Geref. Gemeenten Bedankt voor Leiden W. C. Lamain te Grand Rapids. Geref. kerken Aangenomen naar Ernewoude W. B. v. Halsema, cand. te Zwolle, die bedankte voor Drachtster-Compagnie, Dwingeloo en voor Oudehorne. Bedankt voor DomburgWestkapelle W. H. v. Halsema, cand. te Zwolle. Beroepen te Rilland-Bath A. Treurniet, cand. te 's-Gravenhage. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Capelle a. d. IJsel L. Blok te Kampen; te Gouda (vac. H. M. Cnossen) (toez.) H. Huting te Vreeland; te Pingjum en Zurich (toez.) J. J. Franck, vic. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Westerbork (toez.) J. Kloosterman te Valthermond. Bedankt voor WijnjeterpDuurswoude A. v. d. Beek, cand. te Hillegersberg. Benoemd tot hulppred. te Utrecht (wijk- gem. 5) H. W. Obbink Jr. cand. te Utrecht; idem te IJselmond D. Noordmans, cand. te Delft. Beroepen te Oldebroek (toez.) L. Roet- man te Muiden; te Rhenen L. v. d. Peut te Els (U.). Bapt. Gemeenten Beroepen te Utrecht J. Broertjes te Arnhem. Aangenomen naar Almelo J. G. Littooij woonachtig te Assen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te St. Thomas (Canada) (Old Free Chr. Ref. Church) D. Slagboom te Middelburg; te CulemborgVianen W.' Baay te Alphen a. d. Rijn. Bedankt voor. Amsterdam-Zuid C. Ver- hage te Broek onder Akkerwoude. ADVERTENTIE Bias dat Zunrbranden op Uw maag. Nog beter: voorkom het Met Rennies. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voor baat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen". 't Zou interessant zijn, als ge in Uw omge ving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuurbrand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. dat de doodsteek zou toebrengen aan de democratie, is voor een aantal juristen, voor het merendeel leden van de groep „Unita Popolare" aanleiding geweest tot het beleggen van een vergadering. Het was een besloten groep van voor het meren deel vooraanstaande personen en er wer den zeer ernstige dingen gezegd. De voor zitter, prof. Axarelli, verklaarde de demo cratie in gevaar en riep allen op zich aan te gorden tot weerstand. Een anti-demo cratische denkwijze, dezelfde die in het fascistisch tijdperk twintig' jaar lang Italië heeft lam gelegd, is bezig veld te winnen. Met de bestaande wetten de fascistische wetten zijn nooit opgeheven kan men het een eind brengen in de strijd tegen het communisme, maar het zijn wetten ge maakt om de democratie te bestrijden. De vergadering, waaraan enkele hon derden juristen deelnamen, heeft besloten een oproep te richten tot het Italiaanse volk om te wijzen op de gevaren, die de democratie bedreigen. Tevens zal een dag order aan Kamer en Senaat worden aan geboden om deze aan te sporen de aan gekondigde maatregelen ongedaan te maken. De politieagent op deze foto maakt van een heel nieuw middel gebruik om het verkeer in de Holland-tunnel te New York te controleren. Hij zit in een electrisch wagentje dat heen en weer langs het zijpad in de tunnel rijden kan. Het „nieuwtje op wielen" draaide proef op een rails van 2.200 voet lengte, welke in de tunnel was aangebracht. Men verwacht, dat door deze nieuwe vinding het toezicht op het verkeer gemakkelijker en met grotere intensiviteit zal kunnen worden uitgevoerd. Het wagentje, dat 600 kg. weegt is ongeveer 60 cm. breed, 3.30 lang en 1,80 m. hoog. Er is een draaibare stoel in aangebracht. De snelheid bedraagt 12 mijl per uur. Het Veteranenlegioen Nederland zal op 27 December de gevallenen uit de jaren 1945—'50 in Indonesië te Amsterdam her denken. Na een bijeenkomst in de Luther se Kerk, waar een aalmoezenier en een veldprediker herdenkingstoespraken zul len houden, wordt bij het monument voor de gevallenen op de Dam de „Last Post" geblazen en zal de voorzitter van het V.L.N. een krans leggen, waarna een de- filée wordt gehouden. In tegenstelling tot vorige jaren zullen de bijeenkomst en de toespraken niet worden gehouden in de Nieuwe Kerk op de Dam doch in de Lutherse kerk. Het moderamen van de kerkeraad van de Ne derlands Hervormde Gemeente heeft dit jaar het Veteranenlegioen Nederland de kerk niet ter beschikking gesteld. Het Veteranenlegioen heeft toen zijn aanvrage ingetrokken. Vorig jaar zo verneemt het NAP van de zijde van de kerkeraad hebben zich moeilijkheden voorgedaan door het officieel aanwezig zijn van ir. Manuasam als minister der republiek der Zuid-Mo- lukken. Dit jaar was opnieuw een aan vraag ingediend. Het kerkbestuur had voor de ter beschikkingstelling in een bespreking als voorwaarde gesteld, dat er geen politiek karakter aan zou worden gegeven door de officiële uitnodiging van de minister der Republiek der Zuid-Mo- lukken. De voorzitter van de kerkeraad deelde nog mede, dat er vanzelfsprekend geen bezwaar tegen zou zijn, als Ambone zen of groepen Ambonezen aanwezig zou den zijn. Het Veteranenlegioen Nederland is voor nemens „ernstig te protesteren tegen deze politieke houding" van de Neder lands Hervormde Kerk te Amsterdam. 30 Het zien van de heks had Jimmy het hazenpad doen kiezen, maar Dolly en haar paps lieten zich niet zo gauw van streek brengen. Met Joris voorop hervatten zij hun rondgang door het geheimzinnige kas teel, terwijl Panda op enige afstand volg de. „Gossie, kijk daar eens!", riep Dolly opeens uit, „vechtende schaduwen!" „Ja", zei Joris voldaan, „mijn slot is vol geestjes en beestjes en dingen, die BOEM doen bij nacht. Hier bijvoorbeeld, ziet u een opge zet exemplaar van eèn wezenlijk fantoom". „Da's kras", zei de dikke toerist, een kiekje makend, „ik wist niet, dat je fantomen kon opzetten. Wat is het er voor eentje?" „Een olifantoom", antwoordde Joris, „zeer zeld zaam. en zeer kostbaarMaar een prach tig souvenir van uw bezoek aan dit slot" voegde hij hier bedachtzaam aan toe, „als u hem kopen wilt, kan ik u„Jollie- pops geest wil ji ook al verkopen!", riep Panda ongeduldig. „Bah, je denkt alleen maar aan geld. Zeg nu liever eindelijk eens, waar die arme Jolliepop is!" „Ge duld, Panda, dat komt straks", zei Joris „De geest van Jolliepop is hier niet tegen woordig trouwens, hij heeft nimmer uitgemunt door tegenwoordigheid van geest". Maar bij zichzelf dacht hij: „Panda heeft me warempel op een goed idee ge bracht CHICAGO (United Press) Verkeers ongelukken en branden hebben tijdens de beide Kerstdagen in de Verenigde Staten een zware tol aan mensenlevens geëist. Bij verkeersongelukken zijn 266 mensen om het leven gekomen, terwijl 43 personen bij branden het leven hebben verloren. Twee personen kwamen bij vliegtuig ongelukken om het leven en 25 mensen werden gedood in ongevallen van ver schillende aard. Het totaal aantal mensen, dat sinds Vrijdagavond een niet-natuur- lijke dood is gestorven was gisteren tot 336 gestegen. Volgens het Amerikaanse blad „Film Daily" waren Judy Garland en Marlon Brando de beste actrice en acteur van het jaar voor hu.n spel respectievelijk in „A star is born" en „On the waterfront". Op hen volgden Jane Wyman voor haar rol in „Magnificent obsession" en Hum phrey Bogart im zijn „The Caine mutiny". De romancier en scenario-schrijver Budd Schulberg verwierf met zijn scenario voor „On the waterfront" de „screenplay award", terwijl regisseur Elia Kazan voor deze rolprent de regieprijs in de wacht sleepte. Normaal. De directie der Franse posterijen heeft meegedeeld, dat een einde is ge- gekomen aan de driedaagse langzaarn- aan-staking van personeel der sorteer ders- en bestellingsafdelingen.De Kerst- post is in alle Parijse postkantoren op de normale wijze verwerkt. Voorwaarden. Het Jordaanse kabinet heeft de voorwaarden aanvaard waarop Jor danië vijf millioen dollar als hulp van de Verenigde Staten zal ontvangen. Het geld zal worden besteed voor het Jor daanse vijf-jarenplan voor economische ontwikkeling. Aansluiting. Premier Ismail El Azhari van de Soedan heeft zijn kabinet gewijzigd. Hij nam er drie partijgenoten in op. De premier is lid van de unionistische par tij, die naar aansluiting bij Egypte streeft. De drie afgetreden ministers zijn voorstanders van de onafhankelijk heid van de Soedan. Bar. De beklaagden, die voor de politie rechter te Calcutta verschijnen, zullen voortaan barrevoets terecht moeten staan. Het kwam nog ai eens voor, dat beschuldigden uit verbolgenheid over een vonnis hun schoeisel naar de rech ter wierpen. Overleden. Radio Vaticaan meldt, dat mgr. Ivan Romanov, apostolisch vicaris van Sofia, die in Bulgarije tot 20 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld op be schuldiging van spionnage voor het Vaticaan, in de gevangenis is overleden. Hij werd in 1952 aangehouden. Onderdrukt. Rad'io-stations van New York melden dat de Ecuadoriaanse president José Ibarra uit Guayaquil in de hoofd stad Quito is teruggekeerd, na in eerst genoemde plaats een revolutiepoging van legerofficieren onderdrukt te heb ben. De nieuwe minister van Landsver dediging, Pedro Gilbert, heeft medege deeld, dat het thans rustig is in Ecuador. Smaad. Dr. Ricardo Balbin, leider der Ar gentijnse radicale oppositiepartij, is ge arresteerd op beschuldiging van smaad jegens president Perón. Dr. Balbin ge raakte bij een bezoek aan zijn zoon, die is opgesloten in de gevangenis van Eva Perón, de hoofdstad der provincie, waarin Buenos Aires is gelegen, in een hooglopend twistgesprek met een der gevangenis-autoriteiten, waarop zijn arrestatie volgde. Kostbaar. Volgens de nationale bond van Amerikaanse brand verzekeraars hebben orkanen aan de leden het record-bedrag van 276 millioen dollar gekost in de af gelopen herfst. De verliezen wegens schade aan auto's en schepen zijn hier bij niet opgenomen. De bond verwacht dat deze stormen het hoogste totaal aan uitkeringen die ooit gedaan zijn zullen vergen, zelfs uitgaande boven de uit keringen wegens de brand van Sam Fransisco in 1906. Aanpassing. In Roemenië is de distributie van voedsel en andere artikelen opge heven. Terzelfdertijd zijn de door de staat vastgestelde prijzen voor de ge distribueerde artikelen aangepast bij de hogere prijzen op de vrije markt. Lonen, salarissen en pensioenen zijn verhoogd en de staatsprijzen voor een aanzienlijk aantal goederen, zoals meel, vlees, melk peulvruchten, textiel, schoenen, radio's en andere consumentenartikelen zijn verlaagd. Combinatie. Nationalistisch Chinese bom menwerpers hebben Zaterdagavond bommen geworpen op het in communis tische handen zijnde eiland Tienao, ten Noorden van het nationalistische eiland Tatsjen. Nationalistische schepen en vliegtuigen hadden eerder communis tische stellingen op het eiland Tsji- koeosjan, eveneens ten Noorden van Tatsjen gebombardeerd. De eerste ge combineerde nationalistische aanval uit zee en uit de lucht sinds September. Onrust. Bij een hernieuwd oplaaien van terroristische activiteiten in Marokko en Algerije zijn tijdens het Kerst-week einde tenminste vijf mensen om het leven gekomen, terwijl acht personen gewond werden. De politie heeft in Al gerije bijna 200 arrestaties verricht. Vijf lijders van de ultra-nationalistische be weging M.T.D.L. (beweging voor de triomf van de democratische vrijheden) zijn gearresteerd. ADVERTENTIE verjaag dat-lome griepgevoel met: 'n Z WfTSAL preparaat/. r~ ONZE LAATSTE conclusie was, dat een trillend kristal electriciteit levert, maar dat omgekeerd electriciteit trillingen in het kristal opwekt. We kunnen het ook wat eleganter zeggen: mechanische trillingen worden omgezet in electrische-gelijk electrische trillingen in mechanische tril lingen van dezelfde frequentie worden omgezet. Maar als een dergelijk kristal door elec trische stroom in trilling geraakt, gaat de lucht of de vloeistof waarin dit kristal zich bevindt, even eens trillen. Er gaan van het kristal dus golven uit die we kunnen horen, zolang hun fre quentie beneden 16 a 20 kHz blijft. Wordt het aantal trillin gen echter hoger dan 20.000 per sec. dan liggen zij boven de menselijke gehoorgrens en hebben we dus te maken met het onhoorbare geluid, of met ultrasonore golven, zoals we ze in het vervolg zullen noemen. Nu weet u dat de golflengte kleiner wordt naarmate het aantal trillingen per seconde stijgt. Het is m,ogelijk met behulp van kwartskristallen trillingen op te wek ken van 500.000 kHz. waardoor dus ultra- sonore golven ontstaan die 500 millioen maal per sec. trillen, zodat de golflengte in fracties van duizendsten van millim.eters moet ivorden gemeten. Ultrasonore golven komen dus wat de golflengte betreft wel overeen met de golflengte van het licht, maar desondanks moeten we hel grote verschil tussen beide goed in het oog hou den. Want geluid en dus ook het onhoor bare geluid moet zich altijd voortplan ten door middel van een stof. Een electri sche bel die onder een luchtledige stolp is -\ geplaatst, kan zo hard rinkelen als hij wil, maar we zullen hem niet horen omdat geen lucht in de stolp de geluidstrillingen voortgeleidt. Zetten we nu een bron die ultrasonore trillingen voortbrengt onder de stop, dan zullen ook de golven daarvan niet tot de buitenwereld kunnen doordrin gen. Maar een electrische zaklantaarn zal zijn licht vanuit een luchtledige glazen stop even helder naar ons blijven uitstra len als altijd, want lichtgolven hebben de lucht niet als tussenstof no dig om zich voort te plan ten. Dit verschil tussen licht en geluidsgolven blijft be staan, ondanks vele over eenkomsten. Ultrasonore golven van gro te frequentie kunnen net als lichtstralen gebundeld en gericht, of gebroken en teruggekaatst wor den, zodat zich allerlei toepassingsmoge lijkheden voordoen. Maar vóór we daar over gaan spreken moeten we onze aan dacht eerst eens vestigen op de geweldige energie die ultrasonore golven van grote frequentie bezitten. Het geluid van een luidspreker heeft vaak slechts een energie van ongeveer 0,006000002 Watt per vier kante centimeter. De geluidsintensiteit van een kanonschot is gelijk te stellen met 0,002 Watt per vierkante cm. en is dus een mil lioen keer zo hard als de schreeuwende luidspreker. Maar met ultrasonore trillin gen kan gemakkelijk een vermogen wor den bereikt van 10 Watt per cm2. overeen komende m.et het gezamenlijke geluid van 5000 kanonnen! Maar nu de praktische toe-, passingen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2