Een concurrent voor de helicopter Kerstconcert van Jeugdkoor Inter Nos (met Rosa Spier) Haarlems Dagblad Kort en bondig „Gemeente komt in de knel" Nederlands Ballet met noviteiten A anmeldingsfo rmulier Drie inbraken in Haarlem-N oord 4k... HUNTER Van 480 tot O K.M. per uur MAANDAG 27 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlems Dagblad Profiteer hiervan Nu begraafplaats niet door kan gaan Steeksleutel raakte Hoogovenarbeider Goede afloop van aanvaring bij Liede en Ringvaart In Scheveningen Dokter Nanninga bij aanrijding gewond Hoofdinspecteur van politie mist een fiets Twee Haarlemmers door politie aangehouden Dieven sloegen hun slag Rie Schouten overleden Bejaarde aangereden Pro Juventute weer of geen weer Jongen na aanrijding te Vijfhuizen overleden J. van Gelderen kree^ koninklijke onderscheiding Verkeersongevallen in Heemstede Bromfietser botste tegen vrachtauto op Houtplein Twee jongens in arrest wegens roofoverval Twee jaar geleden nam Jan Booda een aanloop met enkele fragmenten om „A Ceremony of Carols" van Benjamin Brit- tien met zijn jeugdkoor „Inter Nos" op het •traditionele Kerstconcert uit te voeren. Een jaar geleden volgde een volledige ver klanking in de oorspronkelijke vorm, namelijk met begeleiding van harp en op de jongste tweede Kerstdag werd een her haling van het interessante werk gegeven; alleen was er ditkeer uit de cyclus van elf nummers één weggelaten. De medewerking van de vermaarde harpiste Rosa Spier be tekende een tevoren vaststaand succes voor wat de begeleiding betreft, welke een zeer belangrijk onderdeel van de compositie is. De vocale interpretatie onderscheidde zich door een opmerkelijke mooie toonvorming en een zuivere realisatie van lang niet ge makkelijk te treffen harmonieën. °ok de beide solisten, Phine van Vierden en mevrouw Ans Booda, voldeden alles zins, vooral waar ze in de „Spring Care"' een duet vormden. Vergeleken bij de vorige uitvoering, was er nu een vlottere gang in de Gregoriaanse antifoon, waarmee het stuk begint en besluit. Als geheel was het een prestatie die respect afdwong. Voor een koor dat de „Kerstliederendienst" van Britten zo treffend weet weer te geven, is de „Kerstcantate" van Catharina van' Hennes natuurlijk maar een peuleschil. Dit stuk verliep dan ook in mooi afgewogen .koorklank vlot en correct. De groep der jongeren had haar aandeel in dit succes rijke verloop. Zij had ook dapper meege werkt aan de uitvoering van een reeks Kerstliederen op Nederlandse tekst, waar onder het „Komt, verwondert u hier, men sen" bijzonder veel indruk maakte. De groep der groteren liet zich vooral gelden met liederen op vreemde teksten. Kerstmis 1944, het enige Nederlandse lied, wekte in een zeer verzorgde en doorvoelde vertol king de sfeer, waarin we tien jaar geleden in kou en ellende Kerstmis vierden en toch hoopvol de eeuwenoude boodschap van het „vrede op aarde" stil voor ons uit zongen. Verder valt nog te vermelden het arge loos optreden van een aantal jeugdige solisten, wier vertolkingen door het publiek zeer gewaardeerd werden. Een bijzonder mooie prestatie werd geleverd door drie zangeresjes van de groep der groteren, die het middeleeuwse „In dulci jubilo singhet ende weset vro" heerlijk zuiver als drie zang lieten horen. Aan de begeleiding van Emmy van Eden hadden de solisten en het koor een nooit falende steun. De uniforme kleding van de meisjes en jonge dames van „Inter Nos" gaf aan het podium een frisse aanblik, Met een ln OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 3 Januarj worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 3.36 elke mm meer 0.28. Indien men een advertentie-contract heeft lopen, kan een Nieuwjaarswens in mindering van het contract worden gebracht. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN Na het door ons gepubliceerde besluit van de Kroon, waarbij de gemeente Velsen in het ongelijk wordt gesteld aangaande de benodigde gronden voor een begraaf plaats in Driehuis, deelde wethouder W. F. Visser ons hedenmorgen desgevraagd mede, dat het thans voor de gemeente moeilijk wordt de begraafplaatsplannen daar te handhaven: men houdt, nu de 23 hectare grote terreinen van de erven Van Hoorn, van Duin en Kruidberg(en de begraafplaats Westerveld vermoedelijk ook) afvallen, niets over. De beide gemeentelijke begraafplaatsen („Westerbegraafplaats" en „De Biezen") zijn zo goed als vol. Dinsdagochtend zullen B. en W. zich over de nieuwe situatie be raden. Inmiddels wordit meegedeeld, dat van de zijde der erven Van Hoorn indertijd een bepaald aanbod is gedaan om de gemeente een deel der gronden af te staan. Zo is gedacht aan de indertijd door munitie explosies ontluisterde gronden achter „Westerveld". Het terrein van Van Hoorn heeft een veel minder grote recreatie- waarde dan het aanpalende Duin en Kruid- berg. maar het voornaamste was toch dat er mooi gezongen werd. Behalve met de be langrijke harppartij in het werk van Ben jamin Britten liet Rosa Spier zich ook als soliste horen in een muzikaal Kerstverhaal van Hasselmans, uitstekend geschikt om haar virtuositeit op het gulden tokkel- instrument te demonstreren. JOS. DE KLERK Helm redde de man Na een reparatie aan de kraanbanen in de staalfabriek der IJmuidense Hoogovens verzamelde men de afgelopen nacht de gebruikte gereedschappen, om ze naar de begane grond te kunnen brengen. Helaas viel een zware steeksleutel daarbij naar beneden en trof circa 15 meter lager de arbeider van de „Havenstichting" P. B. uit Castricum. De val werd gelukkig ge broken door de rand van de veiligheids helm, die B. op had, waardoor hij er af kwam met een scheurwond aan het voor hoofd. Hij moest in het ziekenhuis te Be verwijk worden opgenomen. Motorvlet in Zuider Buitenspaarne gezonken De schipper van het dertig ton metende motorscheepje „Trio" heeft een dezer dagen een benauwd kwartiertje beleefd, toen hij met zijn diep geladen schip door een ander schip werd aangevaren. De schipper die met zijn schip van Buiten Liede kwam en linksaf de Ringvaart op wilde varen, werd bij deze manoeuvre door het lege motor schip „Maria" geramd. De ronde steven van het lege schip drukte de „Trio" een eind onder water, waarvan de schipper zich genoodzaakt zag om zo snel mogelijk op het andere schip over te stappen, daar het zijné dreigde te zinken. Doch de „Trio" gleed onder de steven van de „Maria" vandaan en bleef drijven, zodat de schip per weer op zijn eigen schip kon over stappen. De schade aan beide schepen bleef beperkt tot enkele deuken. De storm van verleden week heeft voor de Haarlemse vletschipper Th. N. een min der prettig verloop gehad; tijdens zijn af wezigheid is zijn tien ton metende motor- vlet „Jan" in het Zuider Buitenspaarne bij Schalkwijk, vol water geslagen en gedeel telijk gezonken. De geduueerde schipper hoopt zijn scheepje dat aan een kant onder water zit weer vlot te krijgen. Aan het Spaarne ligt sinds Donderdagmiddag een 107 ton metende zandzuiger, die door de Haarlemse werf „Stapel" gebouwd is voor de Haarlemse maatschappij tot aanneming van waterbouwwerken Hofman. Dit is op zichzelf al een uniek feit; de zandzuiger zelf echter is bovendien een bijzonder resultaat van technisch Vernuft geworden. Hij heeft 1300 pk. dieselmotoren, die de centrifugepompen bedienen, welke van de grond of van een schip af per uur 600 kubieke meter zand kunnen zuigen. Dat is ongeveer 30.000 kubieke meter per uur. De „Spaarne" heeft de heer Dekker uit Sliedrecht als schipper en deze zal spoedig met de zuiger naar Rotterdam varen, waar een nieuwe haven zal worden uitgegraven. Het schip is veertig meter lang, 7,5 breed en drie meter „hol", oftewel diep. Alle lieren, en alles wat aan een zuiger beweegt, wordt hydraulisch, met oliedruk, bediend. Sonia Gaskell heeft, gebruik makend van de ruimere mogelijkheden die haar thans ter beschikking staan, haar zetting van het Italiaans Concert van Bach ge wijzigd voor een grotere bezetting, daar mede het Nëderlands Ballet aan een voor treffelijk openingsnummer helpend. Zon dagmiddag kon men in het Schcveningse Kurhaus met deze nieuwe versie kennis maken, gezien het kleine toneel onder weinig ideale omstandigheden. Vooral in het optreden van het corps de ballet (be staande uit acht meisjes, van wie er zich twee veelbelovend wisten te onderschei den) wérd de vaart noga! eens gebroken. Dit is natuurlijk niet alleen een gevolg van plaatsgebrek, maar het ziet er naar uit dat dit euvel wel verholpen zal wor den. De beide vrouwelijke solisten, Maria Huisman en Johanna Zuiver, vertolkten kleine onzekerheden daargelaten het knap gebouwde werk met markante een voud. De ontwikkeling van laatstgenoem de in een veel hogere technische eisen stellend milieu, dan dat waarin zij vroe ger met haar bijzonder „dansante" ver schijning reeds de aandacht trok, overtreft de verwachtingen. Als tweede „noviteit" kwam de grote pas-de-deux uit „De Notenkraker" van Tsjaikowsky-Ivanov voor het voetlicht. Het duet oogstte veel succes, niet het minst door de sterk-lyrische kwaliteiten, speciaal in het openingsdeel. In haar solo- vax-iaties demonstreerde Linda Manez een buitengewone, zijn het soms voortvarende techniek, waardoor zij niet steeds gelijke tred hield met de muziek. De draaiende attitudes tegen het slot waren subliem. Eigenlijk vond ik het aandeel van Jaap Flier een grotere verrassing, alleen al om het feit dat er weer vooruitgang te be speuren viel, want zichzelf gelijk blijven wekt op het toneel zo gauw een negatieve indruk. Het is overigens moeilijk te be palen waarin die verbetering schuilt: een strakke beheersing, een begin van „no blesse" vormden er in ieder geval ken merken van. Joan Chadzow, op programma noch af fiche aangekondigd, was uit Parijs over gekomen om de rol van Taglioni in Dolin's reconstructie van de fameuze Pas de Quatre uit 1851 te dansen hetgeen zij moest doen onder een bijzonder onflatteuse Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU- die zich met ingang van 1 Jan. 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummer? tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen belichting. Zij is een wat précieuze artiste, die men liefst niet in een al te nuchtere entourage moet zien. Wat bij voorbeeld etherisch aandoet (hier zowel als in Les Sylphides) bij orkestbegeleiding. Mikt bij de piano al gauw een fractie teveel. Deze opmerking is overigens nauwelijks als cri- tiek bedoeld, want zij is een begenadigde danser^, prachtig in het trekken van lange lijnen en zeer muzikaal. Toch in Scheve ningen zijnde gaf zij tevens een solo ten beste: bet Pizzicato uit ..Sylvia" van De'.i- bes, in een zetting van Serge Lifar die mij slechts matig kon bekoren, ondanks de ge raffineerde uitvoering. Er is sprake van. dat zij op de komende experimentele avond van het Nederlands Ballet met ,.De getem de feeks" een andere (komische) kant van haar talent zal tonen. Hoogtepunt van de midda? werd voor mij „Dessins pour les six" op het midden deel van een trio van Tsjaiikowsky in een supérieure choreografie van John Taras. die hiervan in zijn „Scènes de ballet" een uitvoeri" verzwakte herhaling poogde te geven. Willy de la Bye is nu eenmaal een anders geaarde danseres dan haar voor gangster. de brillante Marianne Hilarides. zodat het trekken van vergelijkingen on toepasselijk en onheus zou ziin. En wat er ook van zij, op mij heeft zij de gewenst" indruk van beheerste nathetiek kunnen maken. Het ballet is reeds vroeger bespro ken en ik moet dus nu voMaan met een herhaling van de verzekering, dat men hier te doen heeft met een der weinige gave kunstwerken van het moderne répertoire dank zij de volkomen evenwichtige dose ring der in de beste zin van bet woord theatrale elementen in deze bewegings- comoositie. Ook „Rhythme en klank" on het. Allegro barbaro van Béla Bartok, de tot dusver besfcgeslaagde choreografie van Sonia Gas kell, is uit de artistieke inventaris van Bal let Recital overgenomen. Linda Mane' draait er dubbele fouettés in of het geer moeite kost. Het enige bezwaar: een soor- tieve prestatie (de voorgeschreven allure) gaat on een recordjacht lijken. He' mee slepende van haar voorbeeldige vakbe kwaamheid zou eerst in de studio tot ee'- ding moeten komen. Maar hoe dit ook zii men heeft toch altijd plezier in haar frisse charme. Aart Verstegen, in de plaats ge komen van Jaap Flier, mist enigszins dien* puntige attaqua. Met het speelse ..Ragtime" op de gelijknamige muziek van Strawinskv werd de voorstelling besloten In een ovatie aan Sonia Gaskell uitte hét publiek zijn dankbaarheid. DAVID KONING. Vrijdagmiddag om 4 uur is oo de hoek TJwegViifhuizerweg nabij VMfhuizen een verkeersontreii'V crebeuH. wa-l-u; oPn ver pleegster uit Zeist en dokter H. D. Nanninga uit Hoofddorp ernstig gewond zijn. Dokter Nanninga reed per auto op de Vijfhuizerweg in de richting van de Hnofd- vaart en op de IJweg reed in de richting Zwanenburg een auto. bestuurd door de heer M. D. uit Zeist. In laatstgenoemde auto zatën twee dames uit Zeist naast de bestuurder. .Dokter Nanninga verleende geen voorrang en een aanrijding ontstond, waardoor de auto's zwaar beschadigd wer den. De dokter liep een hersenschudding en uitwendige wonden op; hij is naar zijn woning vervoerd. Mejuffrouw R.. '-"n be roep verpleegster, die in de andere auto zat, kreeg een gecompliceerde beenbreuk en wonden aan het gelaat. Zij is naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De andere passagiere was licht gewond en kon ter plaatse verbonden worden. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn drie inbraken gepleegd in de omgeving van het Junoplantsoen in Haarlem-Noord. Een daarvan heeft de ongewenste gasten niets opgeleverd, omdat zij werden gestoord. Dat was in een woning aan de Zaanenlaan, waarin zij binnengedrongen waren, nadat zij aan de voorzijde een paar glas in loodruit jes hadden vernield. Nog voordat de inbre kers hun slag hadden kunnen slaan, werden zij op de vlucht gejaagd omdat de be woonster wakker was geworden en naar het toilet ging. Meer succes had men in een huis aan het Junoplantsoen. De toegang was gemakkelijk omdat de keukendeur niet afgesloten was. Kasten en laden werden doorzocht, waarna de inbrekers zijn vertrokken met een radio toestel een herenjas, handschoenen en schoe nen. Het geheel had een waarde van onge veer tweehonderd gulden. Blijkbaar om het vervoer van de ont vreemde goederen te vergemakkelijken het verband tussen deze drie inbraken is waarschijnlijk is men daarna op zoek ge gaan naar een fiets. Die werd gevonden in het schuurtje van een aan de Delftlaan wo nende hoofdinspecteur van politie. Men heeft het oudste exemplaar meegenomen, dat er te vinden was, waarschijnlijk omdat van een fiets welke eerder voor ontvreemding in aan merking kwam, het licht defect was. Op eerste Kerstdag zijn aangehouden twee Haarlemse arbeiders, de negentien jarige E. H. en de vijfentwintigjarige B. van M. Zij waren gesignaleerd in een tuin achter een huis in de Lange Margaretha- straat, in het bezit van een schroeven draaier, een dolkmes en een beitel. Zij verklaarden tegenover de politie van plan te zijn geweest om een inbraak te plegen. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn uit een kippenhok, staande op een stuk land nabij het goederenstation Wester gracht, veertien kippen gestolen, elk ter waarde van ongeveer vijfentwintig gulden. Zondagavond heeft men uit een kinder wagen, die voor een huis aan de Burgwal in Haarlem stond, ontvreemd onder meer een kinderwagenbedje met kussentje, een zeiltje en een tweepersoons molton deken, met een gezamenlijke waarde van onge veer 65,—. De bekende Haarlemse musicienne, mejuffrouw Rie Schouten, is op Eerste Kerstdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zij genoot niet alleen bekendheid als pianolerares, maar ook als koordirigente. Zij leidde het dameskoor Z.I.G.E.A. en viel wel in bij „Electrisch Materiaal" en Haar lems Zanggenot. De crematie te Westerveld is bepaald op Woensdag 29 December, na aankomst van de trein van twaalf uur. Hedenmorgen om acht uur is de 75- jarige Haarlemmer B.V., toen hij te voet de Schotersingel wilde oversteken, aange reden door een bromfietser, die na de aan rijding is doorgereden. De voetganger is met vermoedelijk een beenbreuk in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. De politie verzoekt de onbekende brom fietser en eventuele getuigen van het on geval zich bij haar te willen vervoegen. oocioooooooooooaooooooOPT'xsoócscooï-scco'-. ---oroooooooee g g Het noodweer van de afgelopen week g heeft de verkoop van de Prinsessen- g kalender ernstig geschaad. Met prijzens- g waardige sportiviteit trotseerden de ver- 8 koopsters storm en regen om hun ver- g kooppost een zomerse caravan met 8 open bovendeur te blijven betrekken. Maar de kopers bleven weg. Een ver- ko.op van 150 kalenders werd geboekt; g ver beneden de raming. Ieder, die niet tot de 150 eigenaars behoort, wordt drin- j gend opgeroepen oin de achterstand 8 mee in te halen en een van die fraaie nieuwjaarskalenders te kopen. In een 30-tal zaken in de stad zijn zij verkrijg- baar voor 2.75. Telefonische bestellin- 8 gen kunnen gedaan worden bij de U.V. V., 20405 en Pro Juventute, 18410. Het b bedreigde kind mag niet de dupe wor- 8 den van het slechte weer. ADVERTENTIE XOOOC>-X*X»CCOCCCOOOOCOOD!XCOCOOK»COOOCOCaX»COOC<XXXXX> In het Sint Elisabeths Gasthuis te Haar lem is Vrijdagmiddag aan de gevolgen van wonden, opgelopen bij een verkeersonge val op de Spieringerweg in Haarlemmer meer, overleden de zestienjarige jongen C. den Dekker, wonende in Zwanenburg. Donderdagmiddag tussen vijf uur en half zes fietste de jongen op de Spieringer weg en hij werd ingehaald door een vrachtauto met aanhangwagen. Het storm de op dat ogenblik. Tijdens het voorbij rijden is de jongen vermoedelijk door de wind de macht over het stuur kwijt ge raakt en in aanraking gekomen met de aanhangwagen. Ernstig gewond is hij naar het Gasthuis te Haarlem overgebracht en daar een dag later overleden. Vandaag viert de heer J. van Gelderen, conducteur bij de N.Z.H., zijn veertigjarig dienstiubileurn. Op het hoofdkantoor van de N.Z.H. is de jubilaris vanmorgen toe sesproken door de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, die hem de eremédaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranjc-Nassau overhan digde. Daarna is hij toegesproken door de chef van de vervoersdienst, de heer Th. Hetem, die hem een geschenk in envelop pe aanbood en door de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen. uit wiens handen de jubilaris het getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del en de daarbij behorende gouden draag- méd'aille ontving. Vanmiddag zal een deoutgtie van het ju bileumfonds rie heer Van Gelderen thuis bezoeken. In de afgelopen dagen hebben zich en kele verkeersongelukken in Heemstede voorgedaan. Vrijdagmiddag om halfdrie liep een zevenjarige jongen tegen een auto en hij werd boven het rechteroog gewond. Des avonds om kwart over acht stak een jeugdige fietser bij de R.K. Kerk de He renweg over zonder op het verkeer te let ten. Een auto raakte het achterwiel en de fietser viel; hij liep geen wonden op. Zondagmiddag om kwart over vier zijn, doordat een autobestuurder geen voorrang verleende, twee auto's met elkaar in bot sing gekomen op de hoek Heemsteedse Dreef en Camplaan. De auto's werden be schadigd en de inzittenden bleven onge deerd. Luchtsehroëfl H35 In Amerika heeft i. men een zeer merk waardig vliegtuig ont wikkeld. De Custer- fabrieken in Mary land hebben een vliegtuig gebouwd met een opmerkelijk uiterlijk. De vleugels van het toestel heeft men n.l. bij de romp rond gebogen waar door er twee „kana len" ontstaan. Men noemde deze construc tie „Channel wing" (kanaalvleugel) en het ontwerp beteken de een fundamentele nieuwe creatie in de luchtvaart. In een verklaring van de Cus- vliegtuig stil kan staan in de lucht. Als Mohor"Conhinenfeil S0-470B" Min.-snelheid ca. 18 km. p.u Max.-snelheid ca. 480 km. p.u. 5 Personen Vliegbereik ca 2700km Kanaalvleugel ter-fabrieken werd gezegd dat men met de bouw van dit vliegtuig de volgende oog merken nastreefde: practisch verticaal stij gen en dalen, de mogelijkheid stil te staan in de lucht, een hoge voorwaartse snelheid en een zo laag mogelijke start en landings snelheid. Kortom, in de kanaalvleugel ziet men de mogelijkheid om een vliegtuig te verkrijgen met de eigenschappen van een helicopter maar zonder de nadelen van het hefschroefvliegtuig. Immers een helicopter kan wel verticaal dalen en stijgen, maar is niet in staat om een hoge snelheid te be halen. De invlieger, W. Davidson, is het gelukt om met een kanaalvleugel-vliegtuig een snelheid te vliegen van c.a. 18 km. per uur! Een hollend mens kan dus de CCW-5 ge makkelijk bijhouden. Met deze 18 km. is men echter nog niet tevreden. Men zal ver der werken tót men heeft bereikt dat het men dat punt heeft behaald kan men spre ken van een mijlpaal in de luchtvaartge schiedenis. De helicopter maakt dan een grote kans van het toneel te verdwijnen. Het is duidelijk dat de lage snelheid (en op de duur het stil staan in de lucht) mo gelijk wordt gemaakt door de constructie van de kanaalvleugel. De achterwaarts ge plaatste luchtschroef zuigt de lucht met grote snelheid door het „kanaal". Hierdoor verkrijgt men een zeer groot draagvermo gen zonder dat het toestel zelf een hoge snelheid moet behalen. Niettemin is men in staat om c.a. 480 km. per uur te vliegen, een snelheid die voor de helicopter taboe is. Deze 480 km. hoopt men trouwens ook te kunnen opvoeren. Misschien beleven wij het nog eens dat vliegtuigen met een snel heid van een straaljager geen groter lan dings- en startveld nodig hebben dan een flink achtertuintje! BINNENLAND Zaterdag en Zondag is in het Minerva- paviljoen te Amsterdam de 52ste Algemene Vergadering van de „Nederlandse Zionisten bond" gehouden onder voorzitterschap van mr. I. S. de Vries. De bijeenkomst werd bij gewoond door dr. E. Yoran, gezant van Israel in ons land. In Zaandam is Vrijdagmiddag het woon huis Zuiddijk 294 uitgebrand. De vrijwillige brandweer had met pech te kampen: een auto, die niet op gang wilde komen en een weigerachtige spuit. Toch konden de belen dende percelen worden gespaard. Vele inwoners van Baarn hebben aan de vooravond van Kerstmis een Kerstviering bijgewoond die in het Baarnse Bos rondom een groot Kerstvuur werd gehouden. Ook Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina waren daarbij aanwezig. —Bij Koninklijk Besluit is op zijn ver zoek aan mr. N. S. Hoekstra, met ingang van 1 Mei 1955, eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Arnhem. Bij Koninklijk Besluit is aan dr. H. Faber, predikant van de Nederlandse Pro testantenbond te Wassenaar, opdracht ver leend in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de zedekunde en wijsbegeerte van de godsdienst. Na een actie van het Verbond voor Veilig Verkeer ter bevordering van het ge bruik van reflecterend materiaal voor de veiligheid van het verkeer bij duisternis, heeft een fabrikant aan 450 leerlingen van lagere scholen lichtreflecterende strips ten geschenke gegeven, rode strips voor de ach- terspartborden en witte strips voor de voor zijde van de fietsen. De strips gaan naar de jeugd op het platteland, die in vergelijking met de stadskinderen aan bijzondere gevaren bloot staan van de zijde van het snelverkeer. Bij ministeriële beschikking is aan de desbetreffende militaire instanties bekend gemaakt, dat de naam „drumband" vervan gen is door „tamboerkorps". De Amsterdamse rechtbank heeft een 23-jarige Amsterdamse bankbediende, die op zakkenrollerij was betrapt een gevangenis straf opgelegd van twee jaar. Deze jongeman had reeds vijf veroordelingen op zijn straf blad. Hii had bovendien nog een straf van anderhalf jaar voor zakkenrollerij te goed. De rijdende school voor kinderen van kermis-exploitanten van de stichting „Rij dende School" is thans bij een fabriek te Appingedam gereed gekomen. Met deze school heeft Nederland een primeur. Deze rijdende school zal de kinderen van kermis exploitanten van kn-mïs tot kermis volgen. De school is ondergebracht in een grote autobus met volgwagen. Er is plaats voor 24 leerlingen. Rondom Nümcgen zal ongeveer 100 km. rijwieload worden ran<ri"gd, onder meer door de staatsbossen tussen Overasselt-Groes- beek naar Nijmegen en Malden. De kosten zijn geraamd op f 350.000. De minister van Oorlog en van Marine heeft ingesteld de commissie in zake de dienstplicht van academici en technici. Deze commissie Heeft tot taak een studie te ma ken van en regelmatig van advies te dienen omtrent de beschikbaarheid van en de be hoefte aan academici en technici, zowel in als huiten de strijdmacht. Voorzitter is prof. dr. G. J Sizoo. voorzitter van de Rijksverdedi gingsorganisatie. De Utrechtse rechtbank heeft de 31- iarige assistent-accountant W. F. de H. uit Bilthoven veroordeeld tot twee jaar gevan- nisstraf. De verdachte, die na een vroegere veroordeling een advies-bureau voor ver zekeringen had opgericht, wist een groot aantal personen te bewegen hem de finan ciering van de aankoop van een auto toe te vertrouwen. De eerste betalingstermijn van de huurkoopcontracten stak hij in eigen zak en - de verkopers van de auto's ontvingen nimmer een cent. Te beginnen in de eerste week van Ja nuari zullen nroefuifzendingen van de TV- zender worden gehouden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 16.0017.00 uur. De geluidzender zal. indien het programma zich hiertoe leent, worden gemoduleerd met het programma van Hilversum I en II. HAARLEM EN OMGEVING De jaarvergadering over 1954 van de stichting „Haarlems Bloei" wordt morgen, Dinsdag 28 December, in het stadhuis ge houden. Aan de heren S. Dogger. N. Kikkert en A. H. Morsink. allen te Haarlem, is het accountantsdiploma van het Nederlands In stituut. van Accountants uitgereikt. De Haarlemse wethouder van Sociale Zaken, Gemeentebedrijven, Hout en Plant soenen en Agrarische aangelegenbeden, de heer A. J. M. Angenent, zal op Donderdag 30 December geen spreekuur houden. Voor het examen van de Nederlandse houtaccadcmie, dat uitgaat van de Stichting Houtvoorlichtingsdienst, slaagde de heer P. J. van Daa'en uit Haailem. Aan het Haarlems Instituut tot Vak opleiding Voetverzorging Pedicure in de Pijnboomstraat, slaagden voor het vak examen medisch gediplomeerd: M. Groot Kruiswijk. A. van Wees, A. H. Ponelier. H. J. Feith, Zr. L. Prinsen; Zr. G. P. Heere mans. Voor de kinderen van de leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond „Mercurius" zal op Vrijdagmorgen 31 De cember in het Roxy-theater een filmvoor stelling word .n gegeven. De titel van de hoofdfilm luidt: „Drie jongens en een hond". Het programma is samengesteld voor kin deren van vijf tot en met twaalf jaar. De heer N. C. 3e Ronden uit Haarlem is bij de gemeentelijke universiteit in Am sterdam geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde. Vrijdagmiddag omstreeks half zes is de 51-jarige Haarlemse krantenbezorger K.B., toen hij per bromfiets over het Houtplein in Haarlem reed, in aanraking gekomen met de laadbak van een hem passerende vrachtauto. B. is met een wond bij het linkeroog en een hersenschudding opge nomen in het Grote Gasthuis. De overval, die Zaterdag 18 December op een bejaarde winkelier in de Utrechtse Vinkenburgstraat is gepleegd, lijkt thans opgelost. Twee jongens van achttien jaar zijn als verdachten gearresteerd. De ene heeft volgens de politie op de uitkijk ge staan, de andere, wonende in de naaste omgeving van het misdrijf, zou de over val hebben gepleegd. De jongens hebben bekend. Hun motief is roof geweest. De jongens dachten dat de 75-jarige G. Wellema, die een schildersbedrijf je voert, wel aardig wat geld in huis zou hebben. Zoals het onderzoek heeft uitgewezen, is het beraamde "plan zich van het geld meester te maken, door zijn dilettantis tische opzet mislukt. In tegenstelling met de eerste verklaringen van het slachtoffer, is er van een schietwapen geen gebruik gemaakt. Bij de overval is wel geslagen met een stuk hout dat in de winkel lag. De jeugdige rover nam overhaast de vlucht toen de winkelier weerstand bood. De jongen, die op de uitkijk had gestaan, kon spoedig na het misdrijf worden gearre steerd, doch wist toen een vrij goed alibi op te geven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3