Eve« Flamingo's zette zegetocht voort met 8-0 overwinning op Veendam Haarlem leed eerste nederlaag Be Quick en Wageningen behaalden eerste winst EDO hield stand tegen overwicht van weinig schotvaardig Wageningen Berends uitblinker in Haarlemse achterhoede Regen zorgde voor stagnatie in voetbalprogramma Rapid J C versloeg Alkmaar met 5-0 De uitslagen PSV kwam met 1—0 achter, maar won verdiend met 2—1 Sunderland gelijk met Wolverhampton MAANDAG 27 DECEMBER 1954 Gemakkelijke zege Overige voetbaluitslagen Partizan-Rapid in Feijenoordstadion Weer vijf goals Van der Wint in vorm Fortuna dwong Austria gelijkspel af (één-één) Voetbal in Engeland 3 ADVERTENTIE Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers De eerste flinke stagnatie in de eerste klasse van de KNVB is er al. Zondag gingen negen van de achtentwintig vastgestelde wedstrijden niet door. Ook al hebben wij dan de velden van Zwolse Boys, Leeuwarden, Fortuna '54, Heracles, Blauw Wit EBOH, DFC, AGOVV en BW niet gezien, het lijkt ons toch niet waarschijnlijk dat al die velden, waaronder twee van stadions met zeer goede drainering, volkomen ongeschikt waren voor voet bal. Goed, er wordt schade toegebracht aan de grasmat als men speelt op een drassig veld, maar aan de andere kant moet men toch ook bedenken dat het ook niet aangaat tot ver in de zomermaanden te voetballen. Volgen de week Zondag is het 2 Januari en dan moeten er door vele vereni gingen nog tweeëntwintig wedstrijden worden gespeeld! Intussen waren er ook gisteren weer uitslagen die de aandacht trokken. Flamingo's maakte Veendam in met acht-nul, DOS verloor wederom met ruim verschil even als Alkmaar en landskampioen Eindhoven liet zich zowaar voor de eerste maal verslaan. In de diverse standen kwam overigens niet zo veel verande ring. Of het moest zijn dat clubs die wonnen hun concurrenten die niet speelden voorbij gingen. In afdeling: A schopten de spelers van Flamingo's een indrukwekkend doelge- middelde in elkaar. Veendam gaf wel moe dig partij aan de combinatie van Haagse en Rotterdamse profs, maar kon toch niet aan de gave techniek van De Harder, Cla- van, Landman enz. tippen. Voor rust zagen zestienduizend toeschouwers hoe Schouten, Clavan, Jac. Heyster en weer Schouten voor een vier-nul voorsprong zorgden. Wel hadden de Veendammers daarna de wind in de rug, maar dat verhinderde Flamin go's niet de score door Schouten en de Harder, die ieder twee maal scoorden, tot acht-nul op te voeren. MW presteerde het voorts om het de laatste tijd zo sterke NAC een gelijk spel af te dwingen. Het was een wedstrijd, waarin goed voetbal werd gespeeld en bei de partijen elkaar weinig toegaven. Zelfs geen doelpunt. Bij DOS-Roda Sport werd daarentegen zes maal een doelpunt ge maakt. Rutters en Jonge deden de bezoe kers met nul-twee de rust ingaan, waarna Rutten al spoedig voor nul-drie zorgde. Lammers scoorde daarna eindelijk voor DOS tegen. Timmermans en Vinken (uit een strafschop) verhoogden de voor sprong tot een-vijf. DOS speelde een lauw partijtje voetbal, waartegen het vurig enthousiasme van de Limburgers sterk afstak. De stand is nu: Flamingo's NAC MW Emma Excelsior Roda Sport Stormvogels Leeuwarden Zw. Boys Amsterdam Go Ahead Longa DOS Veendam 10 8 6 5 5 5 5 4 4 4 3 3 3 1 18- 2 11- 5 10- 6 5- 4 9- 7 9- 8 8- 8 11-10 9-13 9-10 6- 6 13-13 8-16 7-25 Wilem II ging in afdeling B op de goede weg voort en versloeg ADO in eigen huis met vier-nul. Van Roessel en De Bruy- West I. Derde klasse A: HSVWFC 0—1 Derde klasse B: Alkm. BoysAlcmaria Victrix DEMWijk aan Zee West II Derde klasse A: LFCScheveningen 43 ArchipelRipperda 21 (onder protest van Ripperda) Vierde klasse A: TeijlingenTHB 3—2 OOOOCOCOOOOOCOOCOOODODOOOCOOOOCO Op 1 Januari wordt in het Feijenoord stadion in Rotterdam een wedstrijd ge speeld tussen de Joegoslavische kampioens club Partizan uit Belgrado en de Oosten rijkse titelhouder Rapid uit Wenen. Waarschijnlijk zal Partizan als volgt in het veld verschijnen: doel: Stojanovic, achter: Belin en Lazerevic, midden: Caj- kovski, Jonanovic en Borozan, voor: Mi- hajlovic, Jocic, Zebec, Bobek en Herzeg. Reserves: Hmelina, Colic, Mehsaros en Ar- senovic Rapid treedt waarschijnlijk in de vol gende opstelling aan: doel: Gartner, ach ter: Kaffka en Golobic, midden: Riegler, Bilek en Hanappi, voor: Halla, Koerner I, Dienst, Probst en Koerner II. Reserves: Messarosch en Einoeder. ckere maakten voor de rust twee doelpun ten, Beckx en De Jong erna. Veel moeite behoefden de Tilburgers voor een en an der niet te doen, want de tegenstand van de Hagenaars was ver onvoldoende. EDO kwam op de tweede plaats doordat Fortuna '54 niet speelde, terwijl SW zich naar de bovenste helft van de ranglijst opwerkte door een drie-twee zege op Sit- tardia. Brabantia en DWS tenslotte deel den de punten. De stand is hier nu: Willem II EDO Fortuna '54 Rigtersbleek SVV Sittardia Elinkwijk DWS Heracles Heerenveen Sparta Brabantia ADO Wageningen 12- 4 5- 3 7- 2 9-11 13-10 10- 8 9-10 7- 8 11- 8 12-11 6- 7 6- 9 5-12 3-11 In afdeling#C versloeg Rapid concurrent Alkmaar met'niet minder dan vijf-nul. En dat terwijl de krachtsverhouding in het veld in het algemeen genomen vrijwel ge lijk was. De Alkmaarders echter leden gisteren aan een grote schotloosheid en hadden bovendien heel weinig geluk. Bij rust was het nog maar twee-nul, maar toen daarna Peggeman in eigen doel schoot en Rapid dus met drie-nul leidde was het met de bezoekers gedaan. Van Melis en Stroucken zorgden tenslotte voor vijf-nul. Het was overigens al de derde maal dat de RJC'ers op eigen terrein vijf goals maak ten. Vitesse speelde in deze afdeling gelijk tegen HDVS. Herberts zorgde voor een nul, waarna de achterspeler Beekman een grote (nare) verrassing voor de aan hangers van zijn club (Vitesse) in petto bleek te hebben. Toen L'Amie bij een uit trap de bal naar deze Beekman speelde met de bedoeling die weer van hem terug te krijgen, trapte deze tot grote verwon dering van vriend en vijand hard en hoog in eigen doel. Na rust bracht Huiberts Vitesse op twee een, maar in de slotphase van de strijd kwam Hermes DVS door Van üers toch nog op twee-twee. Dezelfde uitslag was het resultaat van de wedstrijd GVAVNOAD. De Tilbur gers kregen legio kansen, maar maakten daar onvoldoende gebruik van. Door Louer kwam NOAD wel aan een voor sprong, maar'Van Oosten maakte daarop spoedig gelijk. Wel kwamen daarna de be zoekers tot driemaal toe alleen voor de Groninger doelman Roffel te staan, maar pas bij de vierde maal kwam er een doel punt uit voort. Van Mooij. Nog voor de rust maakte De Groot geiijk. Ook na de hervatting had NOAD de beste kansen, maar gebruikte die niet. De stand luidt: PSV 5 4 1 0 9 16- 5 Rapid J.C. 5 3 2 0 8 17- 3 Limburgia 4 3 0 1 6 8- 2 Alkmaar 5 3 0 2 6 11- 9 Haarlem 5 2 2 1 6 7- 6 EBOH 3 2 1 0 5 9- 4 Feyenoord 5 2 1 2 5 8-12 GVAV 5 1 3 1 5 7-11 NOAD 4 1 2 1 4 4- 6 Hermes DVS 5 1 2 2 4 8-10 Ensched. Boys 5 1 1 3 3 8-14 Vitesse 5 0 2 3 2 6-13 Blauw Wit 4 0 1 3 1 4- 9 NEC 4 0 0 4 0 2-11 De grote verrassing in afdeling D. was de overwinning, die Enschedé behaalde op Eindhoven. Het enige doelpunt in deze wedstrijd werd gemaakt door Schouwing in de vijftiende minuut na de rust. Dat VW 4 3 1 0 7 13- 4 Ajax 5 3 1 1 7 13- 6 HVC 5 2 3 0 7 8- 5 RBC 5 3 1 1 7 12- 9 Enschedé 4 3 0 1 6 7- 5 Eindhoven 5 2 2 1 6 8- 2 BW 4 2 1 1 5 10-10 Vole wij ckers 4 1 2 1 4 7- 7 DFC 4 1 1 2 3 6- 7 Graafschap 5 1 1 3 3 6-11 Be Quick 4 1 0 3 2 3-11 VSV 4 0 2 2 2 1- 5 Xerxes 5 0 2 3 2 4- 7 AGOVV 4 0 1 3 1 3-11 het bij dit doelpunt bleef was voor een groot deel te danken aan het voortreffe lijk werd dat Van der Wint, de ex-VSV'er, in het doel van Enschedé verrichtte. Enkele malen hield hij er schoten uit die velen tot de onhoudbare hadden gerekend. Ook Odenthal speelde een uitstekende partij. Vooral in de tweede helft toen Eindhoven veel sterker was en een waar beleg sloeg voor het doel van de thuisclub. In dezelfde afdeling behaalde Ajax in Amsterdam tegen het wel goed voetbal spelende, maar zeer onproductieve De Graafschap een drie-nul overwinning. Michels zorgde in de derde minuut al voor een-nul. Pas ver in de tweede helft voer den Van der Wel en Burgers de stand tot drie-nul op. Dankzij haar enorm hechte verdediging behaalde voorts HVC een gelijk spel tegen RBC in Roozendaal. Be Quick klom door een twee-een overwinning op Xerxes op van de laatste tot de elfde plaats. De stand in deze afdeling is als volgt: OOOOOOOOOCOCOOOOOOOCOOOCOOOOOOOOOCOOCO^COOODOOOCJOOOOOCCC C X Eerste klasse A: LONGAExcelsior22 X Flamingo'sVeendam 80 8 StormvogelsAmsterdam 00 5 8 NAC—MW 0—0 ;j X DOSRoda Sport 15 J; Eerste klasse B: X X RigtersbleekElinkwijk 22 ft 8 Brabantia—DWS 1—18 WageningenEDO 00 s 8 Willem II—ADO 4—0 8 8 SVV—Sittardia 3—2 8 i Eerste klasse C: Rapid JCAlkmaar '54 50 i VitesseHermes-DVS 22 5 g. HaarlemPSV 12 3 FeijenoordEnschedese Boys 11 X 8 GVAV—NOAD 2—2 8 H Eerste klasse D: i RBC—HVC 2—2 X 8 XerxesBe Quick 12 Ajax:De Graafschap 30 8 g EnschedéEindhoven 10 8 O 6 XOOCOSOOOOOCO^DCODOTO^KOOOOOOSODOCOXOOCCOCOOOCOOOOCCO Indien Wageningen niet nog steeds suk kelt met het voorhoedeprobleem dan zou EDO niet zonder kleerscheuren van >,De Berg" afgekomen zijn. De W'ageningers, die zelf langdurige periodes van overwicht hadden, lieten de bezoekers maar weinig aan bod komen. Doeltreffende resultaten leverde de W'ageningse veldmeerderheid echter niet op of het zou de puntenver deling moeten zijn, waarmede EDO in deze wedstrijd het er het voordeligst afkwam. Gesteund door de verdienstelijk spelende halflinie, waarin Leussink uitstekend werk verrichtte, was Wageningen in de eerste helft bijna voortdurend in het offensief en een voorsprong leek slechts een kwestie van tijd, want de Bergbewoners waren niet van hun aanvallende voornemens af te brengen. Niet zonder moeite hield de EDO- verdediging zich staande. Vooral rechts back Berends vormde een geducht strui kelblok voor de linkervleugel van de thuisclub, welke door linksbuiten Knevel maar matig werd bezet. Aan de dekking van Berends kon de Wageninger zich maar zelden onttrekken. De rest van de Wage- ningse voorhoede zocht ook te vaak te in gewikkelde situaties op, hetgeen voor de trapvaste EDO-achterhoede een kolfje naar haar hand was. Voorts ontbrak het de groenwitten aan dooi-tastendheid en met wat meer overleg zouden de Wageningers voor hun aanvals lust zeker een betere beloning gekregen hebben. De tegenaanvallen van EDO waren niet zonder gevaar, maar ook hier bleek de Het derde doelpunt van Ajax tegen De Graafschap, gemaakt door Burgers (geheel links). De Amsterdammers wonnen met drie-nul. (Van onze sportredacteur) Als we zeggen dat de achterspelers van PSV zich gistermiddag in de eerst twintig minuten van de wedstrijd tegen Haarlem op het gladde veld even slecht thuis voelden als bejaarde Bosjesmannen op een ijsbaan, dan overdrijven wij zeker niet. Want Scholtens en Flierman, evenmin als Wouters en Steiger allemaal robuuste spelers konden ons in die periode niet overtuigen van het feit dat zij ooit op een door de regen glad en zwaar bespeelbaar veld gespeeld hadden. Keer op keer weifelden zij met ingrijpen en talloze malen onttrokken zij zich aan een duel met een Haarlem-speler om toch maar vooral niet gepas seerd te worden door de toen zeer rap combinerende voorwaartsen can de thuis club, die zich wel degelijk prinsheerlijk voelden en dus een beleg sloegen voor het PSV-doel dat zeer moeilijk af te wenden leek. Toen Haarlem al gescoord- had, maar ook nog geruime tijd daarna. Het groepje supporters uit Eindhoven moet zich in die eerste periode van de be langrijke wedstrijd lang niet prettig ge voeld hebben bij dat Haarlemse offensief. Vooral niet toen de bal al in de derde mi nuut na een corner van Groeneveld en een mislukt schot van Kamperveen weer bij de linksbuiten van de roodbroeken kwam, die rustig inkopte. En hadden de voorwaartsen van Haarlem itj die eerste periode degelijker gebruik gemaakt van de geboden kansen, wij zou den er nog niet zo zeker van zijn geweest dat PSV de kracht en de productiviteit zou hebben kunnen opbrengen om een grote achterstand weg te werken. Maar Dekker, Brussee, Jacob, Kamperveen en Groene veld sloegen nu eenmaal geen afdoende munt uit het grote overwicht dat zij in dat eerste deel van de strijd hadden. Tal van goed door Barends en Dinkelberg opgezet te aanvallen werden bijzonder slecht afge werkt door de te traag reagerende en slecht richtende Haarlemmers. Tempo lager Toen het hoge tempo van het begin bo vendien na twintig minuten aanzienlijk minder werd, was het met het overwicht spoedig gedaan. De achterspelers van PSV konden zich toen wat beter teweer stellen op het zware veld, de binnenspelers Brus- selers en Buenen konden op het midden veld goede passes afgeven en de defensie van Haarlem zag zich plotseling voor en kele puzzles geplaatst. Puzzles, die tevens ontstonden omdat midvoor Dillen te veel aandacht voor zich opvroeg en dus zijn medespelers zich ge makkelijker konden bewegen en voorts omdat na het uitvallen van de PSV'er Scholtens de kanthalfs van de bezoekers onvervaard mee ten aanval trokken. Zo ontspon zich geleidelijk een gelijk- opgaande strijd waarin PSV echter gevaar lijker was. Dillen loste enkele vinnige schoten en Waterman en Vergouwen de buitenspelers gaven hun voorzetten nauwkeurig op plaatsen, die „volgens het boekje" volkomen verantwoord waren. Haarlem daarentegen begon in de voor hoede steeds doorzichtiger te combineren, waarbij al spoedig bleek dat rechtsbuiten Dekker zich nog te onwennig voelde om veel constructief werk te leveren. Weer gelijk Twee minuten voor de rust kwam het verdiende doelpunt van PSV. Rechtsbinnen Buenen ondernam even over het midden veld een rush naar het Haarlem-doel, pas seerde een drietal tegenstanders en schoot toen van buiten het strafschopgebied op doel. Snijders viel royaal over het wel har de, maar toch zeker niet onhoudbare schot heen. En bij een corner van Waterman pas seerde Dillen even later de Haarlem-doel man opnieuw, maar tot grote opluchting Fortuna '54 uit Geleen heeft Vrijdag, ten aanschouwe van vijfduizend toeschou wers een één-één gelijk spel behaald tegen dc Weense club Austria. Met de rust was de stand nul-nul. In de eerste helft van deze zeer aantrek kelijke en in hoog tempo gespeelde wed strijd waren de Weners voortdurend in de meerderheid. Onophoudelijk kwamen zij met fraaie combinaties voor het Geleense doel. Meer dan een half uur lang duurde deze constante Weense druk, die echter geen resultaat opleverde, omdat de aanval lers van Austria niet erg gelukkig waren met schieten en bovendien omdat Van dei- Hart, die voor het eerst weer in de Geleen se ploeg was opgesteld, bijzonder goed speelde. Tot tweemaal miste midvoor Malik voor open doel, terwijl ook Huber eenmaal naast schoot. Vlak voor de rust voorkwam de Geleense doelman De Munck een doel punt toen hij de bal voor de voeten van de aanstormende linksbuiten van Austria, Schlieger, weghaalde. In de tweede helft wogen beide partijen meer tegen elkaar op. Fortuna kwam her haalde malen tot fraaie combinaties en spil Ocwirk, die een voortreffelijke indruk maakte, kreeg handen vpl werk. In de 22ste minuut van de tweede helft opende midvoor Malik voor Austria de score, toen hij uit een pass van Baumgartner de uit gelopen doelman De Munck kansloos ver sloeg (nul-één). Doelman Schweda keerde hierna met enkele voortreffelijke uitvallen de harde schoten van Angenent en Dingena. Vijf minuten voor het einde schoot Angenent uit een corner van Dingena de gelijkmaker (één-één) in het doel. van dc supporters van dc thuisclub had scheidsrechter Van Leeuwen enkele secon den voordat de bal over de doellijn ging voor rust gefloten. Na de thee bleek pas duidelijk dat de bezoekers vooral in technisch opzicht heel wat meer in hun mars hadden dan de Haarlemmers. Zij combineerden nauwkeu rig en vlot, varieerden het aanvalsspel naar behoren en kwamen dan ook spoedig voor. In de zesde minuut al schoot Dillen de bal handig met een boogschot achter Snijders nadat een corner van Waterman onvol doende was weggewerkt. Te veel achter Aan het goede werk van vooral spil Laan, maar ook van Kors, was het daarna te danken dat de PSV'ers niet verder uit liepen. Dinkelberg en Barends bleven te veel achter, en Brussee en Kamperveen kwamen voorts te veel aan tempo tekort om Haarlem in de aanval te brengen. Al leen Groeneveld leverde af en toe een goede pass of voorzet af. Maar daarvan kon Jacob, die in de Eindhovense spil Wou ters zijn meerdere moest erkennen, toch geen gebruik maken. Ook Kick Smit, die tien minuten voor het einde voor Dekker inviel, kon geen opleving in het spel van de roodbroeken meer teweeg brengen. De overwinning kwam de PSV'ers dan ook ten volle toe. Het eerste en enige doelpunt van Haarlem. Groeneveld, derde van links, heeft de bal slim langs spil Wouters en keeper Steiger gekopt. Jacob (geheel links) en Flierman zijn er getuige van. voorhoede machteloos te zijn. Bij een van de traditionele misgrepen van doelman Geutjes leek een Haariems doelpunt on vermijdelijk. Roodselaar. die ijverig naar een goede kans had gespeurd, gebruikte deze mogelijkheid echter niet en Klein, die het hierna probeerde, faalde eveneens. Hij schoot naast. Aan de andere kant ontkwam EO aan een groot gevaar toen Jacobs een vrij schot rakelings overschoot. Een com binatie tussen Roodselaar, Mul en Spiers, die door Jansen onvoldoende werd onder schept, veroorzaakte wederom een gevaar lijk moment voor het Wageningse doel, doch ook deze keer bleven de Haarlemse schutters in gebreke. Verknoeide kansen Toch rees de vraag hoelang de Haar lemmers het zouden uithouden tegen deze steeds terugkerende Wageningse aanvallen. Al werden er dan ook veel kansen ver knoeid, er bleven er talloze over, welke spil Koning hoofdbrekens kostte. Een voor zet van Van Amersfoort werd door Rose- boom tergend langzaam naastgeschoten en Knevel, die het presteerde om twee ver dedigers te passeren, schoot in handen van doelman Van der Berg. De tweede helft was vijf minuten oud toen Wageningen we-derom een tweetal serieuze kansen voorbij had laten gaan. Het eerste behoorlijke schot van Roseboom werd door Van der Berg gestopt en ver volgens miste de Wageningse midvoor toen Van der Berg een schot niet voldoende had kunnen wegwerken. Knevel forceerde een doorbraak, maar op zijn voorzet werd een voudig niet gereageerd. Even kwam EDO aan bod en het werd direct gevaarlijk voor de Wageningers, omdat Roodselaar werd vrijgelaten en doordat Mui door zijn han dig spel veel aandacht voor zich opeiste. De Haarlemse midvoor had het overigens niet gemakkelijk tegenover de Wageningse achterhoede. In de slotperiode van de wed strijd kwam EDO opnieuw terug, maar het lukte de gasten al evenmin om van dit overwicht gebruik te maken. Twee van de vier leidende clubs van de Engelse league zijn op de eerste Kerstdag niet erg gelukkig geweest. Wolverhampton Wanderers leed op eigen terrein tegen Everton een drieéén nederlaag. Niette min heeft zij de leidersplaats behou den dank zij een beter doelgemiddelde dan Sunderland. Laatstgenoemde club heeft de kans gehad om de Wolves van hun troon te stoten. Toen Sunderland tegen Hudders- field Town in het veld verscheen was de uitslag van de ontmoeting Wolverhampton WanderersEverton reeds bekend, aange zien deze wedstrijd in de morgenuren was gespeeld. Sunderland kon de eerste plaats bemachtigen indien het won. De wedstrijd eindigde evenwel in een gelijk spel: één één. De wedstrijd tussen de Wolves en Ever ton was vrij ruw. Hickson was de beste man in de gelederen van Everton. De ont moeting ArsenalChelsea, welke door Ar senal met éénnul werd gewonnen, had een teleurstellend verloop. Tommy Lawton was de maker van het enige doelpunt. Charlton Athletic is naar de derde plaats geklommen. Met drienul bleef het in eigen huis Sheffield Wednesday de baas. De Zuid-Afrikaanse linksbinnen Firmani nam alle drie de doelpunten voor zijn re kening. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: ArsenalChelsea 10, BlackpoolPortsmouth 22, Bolton Wan derersTottenham Hotspur 12. Burnley Preston North End 22, Cardiff City West Bromwich Albion 32. Charlton AthleticSheffield Wednesday 30, Man chester CityNewcastle United 31, Shef field UnitedLeicester City 11, Sunder landHuddersfield Town 1I, Wolver hampton WanderersEverton 13. Tweede divisie: Birmingham CityNotts Forest 01. Don caster RoversBlackburn Rovers 13. FulhamPort Vale 31, Leeds UnitedMiddlesbrough 11. Liver poolIpswich Town 62, Luton Town Hull City 11, Notts CountyBristol Ro vers 20, Plymouth ArgyleSwansea Town 22, Rotherham UnitedLincoln City 30, Stoke CityBury 32, West Ham UnitedDerby County 10. Wolves 23 29 W. Bromw. A. 23 23 Sunderland 23 29 Newcastle 23 22 Charlton A. 23 28 Bolton W. 22 22 Manch. U. 22 28 Burnley 23 22 Chelsea 24 27 Blackpool 23 20 Huddersfield 23 27 Tottenham 23 19 Manch. C. 23 27 Sheffield U. 24 18 Portsmouth 23 26 Arsenal 23 18 Everton 23 26 Aston V. 22 17 Preston 23 24 Leicester C. 23 15 Cardiff C. 23 24 Sheff. Wed. 23 12

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5