Sport in het kort Agenda voor Haarlem Nationale fototentoonstelling in Amsterdamse „Arti" Tsjoe is niet te spreken over pro-Amerikaans Brits beleid Bemerkt vervoer op Oude j aarsavond Betrekkingen worden geschaad Amerika leidt met 2-0 tegen Australië MAANDAG 27 DECEMBER 1954 5 Uitstekende „Bondssalon" Betaling abonnementsgeld per giro Duitse concurrentie voor onze scheepsbouw Nederland nam vorderingen van Indonesië over Wegvernieling door militair vervoer Texels vuurtoren steeds dichter bij zee Prijzenbeschikking ziekenhuistarieven 1955 Politieman met bijl geslagen; 11 jaar geëist Ministerieel pleidooi voor bezitsvorming Mr. A. Philips overleden Voetbal Ook VOG tegen elftal van oud-internationals Hockev-tournooien Om de Davis Cup Van Dalsum in halve finale verslagen Om het scholieren schaakkampioenschap Der traditie getrouw wordt in het Am sterdamse Arti in deze laatste dagen des jaars weer de grote nationale „Bondssalon" gehouden, waarop het Nederlandse foto- grafendom amateurs zowel als profes sionals zijn kunnen toont. De tentoon stelling staat opnieuw onder auspiciën van de Amsterdamse Amateur Fotografenver eniging en de Bond van Nederlandse Ama- teurfotografenverenigingen, welker jury uit duizenden ingezonden foto's er 270 de eer waardig keurde om Arti's wanden te sieren. De selectie lijkt ons ditmaal stren ger geweest te zijn dan bij vroegere Kerst salons, met het resultaat dat deze expositie naar onze smaak .een der beste is die ooit in ons land gehouden werden. De kwaliteit van het hier getoojide werk doet nog slechts weinig onder voor die welke wij op de internationale Focus-salons te zien krijgen. Wat vooral prettig aandoet is het bijna volledige ontbreken van het conven tionele, zoetelijke portret in Engelse stijl; inplaats daarvan zoekt men thans zijn kracht meer in een eerlijke weer save van het karakteristieke in het menselijke ge laat: markante schoonheid, maar ook mar kante lelijkheids naar voren gebracht door een sterke, niets - vergoelijkende lichtval. Veruit de pakkendste foto's van deze salon vormt, naar onze smaak, de serie die de Amsterdamse persfotograaf Bram Wisman in Duitse vluchtelingenkampen maakte: uit deze vier vergrotingen spreekt al het leed van de „D.P.'s", die geen vaderland, geen bestaan en zelfs geen hoop meer ken nen. Wisman heeft die onbeschrijfelijke ellende gesymboliseerd in kinderen: een eenzaam jochie, vervuild en treurig, tegen een achtergrond van modder en barakken: een klein meisje met lichtloze ogen, dat een gedeukt etensblikje omklemt; een groepje kampkleuters met de passieve blik en houding van oude mannetjes en vrouw tjes, bijeenhokkend. Dit is reportage-foto- grafie op haar best: een zo'n foto zegt meer dan lange artikelen vermogen uit te druk ken. Gelukkig zijn er ook opwekkender on derwerpen te aanschouwen: de prachtige serie „Parijs" met zijn vrolijke terrasjes van H. Braggaar, die op voorbeeldige wijze de sfeer van la ville lumière weergeven, de geestige opname achter de schermen van een marionettentheater van de Haarlem mer J. van Eijk en de vier schitterende Caribische kopstudies van de Haagse foto graaf H. A. van Wijlen bijvoorbeeld, welke laatste zijn kracht vooral zoekt in drama tische „low key"-verlichting. Ook in het tegendeel de „high key" met haar fijne „blonde" toonschaal wordt nog veel en dankbaar geëxperimenteerd en de resultaten zijn dikwijls verrassend. oooooooooooocxxxxxiorryri' U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés f7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. DE ADMINISTRATIE De directeur van de werf Wilton-Fijen- oord te Schiedam, de heer H. H. van Daalen, heeft op een personeelsbijeen komst gesproken over de vooruitzichten voor de Nederlandse scheepsbouw. Hij zei onder meer dat vooral de Duitse concur rentie zowel voor nieuwbouw als voor reparatie steeds scherper tyordt. Men werkt er normaal met drie ploegen, ook op Zaterdagmiddag en Zondag. De dok capaciteit wordt er sterk uitgebreid en vormt uiteraard een verdere bedreiging. Een andere handicap is het gebrek aan vaklieden in Nederland. De ouderen gaan met pensioen en er zou een aanvulling moeten zijn van jongeren. Deze is echter zeer onvoldoende. Volgens een statistiek over het percentage jongens tussen 15 en 19 jaar, dat een vakopleiding geniet, is dit percentage in Zwitserland 20 en in Neder land 1Wil ons land industrialiseren, zo besloot de heer Van Daalen, dan dient hierin zo spoedig mogelijk verbetering te komen. MAANDAG 27 DECEMBER Begijnhofkapel: Bijeenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Vleeshal: Marionettentheater van Bert Brugman, operavoorstelling, 20.30 uur. Mi- nervatheater: „Potasch en Perlemoer met vacantie", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Studio: Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft,. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hondo", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Bengaaalse brigade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 28 DECEMBER Vleeshal: Marionettentheater van Bert Brugman, kindervoorstelling, 2.30 uur; opera voorstelling, 20.30 uur. Studio: „Brood, lief de en fantasie, alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tau ber". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatgravers van Doodskop-eiland", alle leeft., 2.30 uur. „Hondo", 14 jaar, 8 uur. Rem brandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bengaalse brigade',' 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Ro man Holiday", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. IV Men ziet voorts uitstekende architectuur- opnamen, goed macro-werk (vooral die druppels water op een stuk jute zijn een wonder van stof uitbeelding), fantasierijke „table top"-foto's en geraffineerde dubbel- belichtingen. Opvallend is, dat het onder werp actiefoto's bijna geheel ontbreekt; ligt dat chapiter de Nederlandse fotografen niet, of weten zij nog steeds hun ultra snelle lenzen, sluiters en electronenflitsers niet voldoende uit te buiten? Ook aan foto's in kleuren is blijkbaar, niets „tentoonstellkigswaardigs" ingezon den, maar wel is er een bijzonder fraaie collectie kleurendia's, die alleen reeds een bezoek aan de Bondssalon waard is. De Haarlemmer C. S. Keesman verwierf zich in deze klasse de bronzen A. A. F. V.- plaquette, de hoogste onderscheiding van de Salon de zilveren bokaal ging naai de Amsterdamse fotograaf F. L. Lemaire. De tentoonstelling is geopend tot en met 2 Januari van 1017 uur, op Zon- en feestdagen van 1317 uur en bovendien, op 27, 28, 29 en 30 December, van 1922 uur. De kleurendia's worden geprojecteerd des avonds om 21 uur. Evenals vorige jaren zal de N.Z.H. ook thans op Oudejaarsavond na ongeveer 21.00 uur een beperkte dienstregeling uitvoeren. Ten gerieve van onze lezers geven wij hieronder een uiteraard beknopt overzicht van de belangrijkste vertrektijden. Tramlij n Amsterdam-Haarlem-Zand- voort, vertrek Amsterdam (Spuistraat): 20.35, 21.05, 21.35. 22.35, 23.35, 0.35 tot Haarlem-Schouwtje). Vertrek van Haar lem (Tempeliersstraat) naar Zand voort ongeveer veertig minuten later. Vertrek van Zandvoort: 20.35, 21.05, 21.35. 22.35, 23.35, 0.35 (tot Haarlem). Vertrek van Haarlem (Tempeliersstraat) naar Amster dam twintig minuten later. Busdienst Haarlem-I Jmuiden: vertrek Haarlem (station) 21.00 ,22.00, 23.00 en 0.00 Vertreic IJmuiden een halfuur later. De laatste dienst (0.30) gaat niet verder dan het Soendaplein in Haarlem. Busdienst Haarlem-Leiden, vertrek (sta tion): 21.40, 23.00, 23.40 en 0.05. Vertrek Leiden: 21.50, 22.30, 22.50 en 0.15. De busdienst Haarlem-Noordwijk-Den Haag blijft ongewijzigd. Stadsnet Haarlem. Liin 1 vertrek Von- delweg: 21.00, 21.20, 21.50, 22.30, 23.20 en 0.00. Vertrek Javalaan 21.05, 21.25, 21.45, 22.05, 22.35, 23.15, 0.05 en 0.45. De laatste dienst van de Javalaan rijdt tot het Soen daplein. Lijn 3 vertrek Bronsteeweg: 20.56. 21.08s, 21.20s, 21.32, 22.08, 22.44, 23.20, 23.56, 0.32s. Vertrek Zomerzorgerlaan: 20.56, 21.08s, 21.20s, 21.32, 22.08 22.44, 23.20 en 23.56. Lijn 4 vertrek Rollandslaan: 20.56, 21.08s, 21.20s, 21.32, 21.56, 22.32, 22.56, 23.32, 23.56 en 0.32s. Vertrek Planeteniaan 21.02, 21.26, 22.02, 22.26, 23.02, 23.26 en 0.02 De met s gemerkte diensten rijden niet verder dan het station. Lijn 5. Laatste dienst van de Vondelweg naar de Amsterdamse buurt: 21.55. Laatste dienst van Amsterdamse buurt tot Vondel- weg: 21.55. Bovendien nog de volgende diensten tot het Soendaplein, 22.05, 22.15, 22.25 en 22.35. Lijn 6. Laatste dienst van het station: 21.05. Laatste dienst van De Ruyterplein: 21.29. Lijn 7. Laatste dienst van station: 21.30. Laatste dienst van Spaardam: 21.55. Lijn 8 vertrek station: 21.30, 22.30, 23.30 en 0.14. Vertrek Santpoort: 22.00, 23.00 en 0.00. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van de op 11 Augustus te 's-Gravenhage gesloten over eenkomst tussen het Koninkrijk der Neder landen en de Republiek Indonesië inzake overdracht door Indonesië aan Nederland van vorderingen op Nederlanders. De in houd van deze overeenkomst komt hierop neer, dat, onder voorbehoud van goedkeu ring door de Staten-Generaal, de onder- werpelijke vorderingen door Nederland worden overgenomen tegen betaling aan Indonesië van een bedrag van 20 miilioen. Van deze 20 miilioen heeft een bedrag van naar schatting 7,5 miilioen betrekking op delegatieschulden, tot welker vergoe ding de regering met instemming van de Staten-Generaal reeds besloot in het kader van haar voorstellen naar aanleiding van de in het C.A.B.-rapport vervatte adviezen. De verdere kosten, welke de onderwerpe- lijke overeenkomst voor Nederland mee brengt, laten zich derhalve becijferen op maximaal ongeveer 12,5 miilioen. Een gedeelte van dit bedrag zal van debiteuren kunnen worden teruggevorderd. Dit vraagstuk, hetwelk geheel los moet worden bezien van de goedkeuring van de overeenkomst zelf, heeft de regering nog in studie. In de gemeenteraad van Havelte is ern stig geklaagd over de vernieling van we gen door het zware militaire vervoer. Op voorstel van alle fracties in de raad werd besloten, over deze aangelegenheid een motie aan te nemen, die ter kennis zal worden gebracht van de minister van Oor log, de minister van Binnenlandse Zaken, van de Tweede Kamer en van de Provin ciale Staten van Drente. Dè gemeenteraad achtte de toestand van de wegen op verschillende plaatsen levens gevaarlijk. Verscheiden wegen, waaronder ook sommige zandwegen, hebben dusdanig van het militaire vervoer te lijden gehad, dat landbouwers hun gronden nauwelijks meer kunnen bereiken. Daar het wegen net op een zwaar vervoer, zoals dat thans geschiedt, niet berekend is, zijn dringend voorzieningen nodig. De gemeente is ech ter onmachtig deze kostbare werken voor eigen rekening uit te voeren. In zijn motie spreekt de Havelter ge meenteraad derhalve als zijn oordeel uit, dat de kosten van wegverbetering en weg- herstel, die noodzakelijk zijn als gevolg van de stichting van een militair kampe ment aan de grens der gemeente en van het hieruit voortvloeiende militaire ver voer, door het rijk dienen te worden ge dragen. Op het goede Haarlemse station beweeg ik mij op ongezette tijden over de perrons. Op mijn hoofd een rode casquette, in mijn hand een vertrekstaf. Een zwart, schril fluitje geeft af en toe ten overvloede nog van mijn aanwezigheid blijk. Het is begin December. De temperatuur is zwoel, de zon verdwenen onder laag hangende wolken. Wat doelloos dwaal ik rond, ter hoogte van de vaak zo intieme wachtkamers bij de ingangstrappen. Er is weinig reislust. Plots dribbelt uit het niet een overjarig, pittig heertje met rode koontjes en een zwarte wandelstok op mij af. Hij dient zich be leefd aan en verzoekt ingelicht te worden omtrent de plaats van vertrek van de trein naar Amsterdam. Ik geef een vakbekwaam antwoord, maar het schijnt niet afdoende, want het heertje merkt op: „Dat kan nou wel zijn, maar het klopt niet met het bord." Hierbij wijst hij met zijn wandelgereed schap ostentatief naar een groot bord met het opschrift „Richting Amsterdam", waar op een nijvere stationschef alle treinen van de dag in keurige kolommetjes bijeenge zameld heeft. Inderdaad is er sprake van een spoorafwijking, zodat ik bloemig ant woord: „U heeft gelijk meneer, de plaats van vertrek is veranderd, maar dat wordt dan ook omgeroepen." Allerminst ont takeld, verzucht het mannetje: „Dat weet ik. en ik heb nog hele goeie oren, maar die omroep, dat zijn altijd zulke holle geluiden. Ik ben 76 meneer en de telefoon kan ik nog goed verstaan, met mijn linker oor. Die is scherp meneer, op de man af, maar holle geluiden, die zijn niks waard op mijn leef tijd." Ik knik behulpzaam. „In de kerk heb ik dat ook. Dan wil ik alles echt goed verstaan, maar het geluid verdwijnt in de hoogte, allemaal hol. Dan geef ik het op meneer, en meestal dommel ik dan in. Holle geluiden, waardeloos. Maar bel ik mijn zoon op in Altkrum, dan kan ik horen of die weer een borrel op heeft meneer, met mijn linker oor. Holle gelui den, daar ben ik te oud voor." Op dat moment doet zich een langzaam aanzwellend gerommel voor. In de verte komen twee grote gele ogen op ons af. Ik wijs het heertje op dit fenomeen en zeg: „Uw trein meneer, die kant op." Hij dopt en beweegt zich vastberaden in de aangegeven richting. Zijn hakken zijn wat afgesleten. Dan schalt de luidspreker met een diepe bas het bericht rond. Wachtkamers en per rons zijn bezwangerd met het donkere ge luid. Het mannetje kijkt om. Als vertwijfeld wijst hij met zijn stok in de lucht; een groteske figuur op het lange lege perron. Hij schreeuwt iets dat ik niet versta. Maar aan het tuiten van zijn lippen en de olijke oudemannetjeslach kan ik zien wat hij uitbrengt: „Holle geluiden, meneer!" J. J. B. De 35 meter hoge Texelse vuurtoren aan het Eierlandse gat staat sinds de laatste twee stormen nog maar 50 meter van het strand verwijderd. Voor de laatste stormen bevond zich tus sen de vuurtoren en het strand nog een 87 meter brede strook duin, waarvan nu opnieuw 37 meter door het water verzwol gen is. Hoe snel de afstand tussen de toren en het strand afneemt blijkt wel als men weet, dat de?e 3 jaar geleden nog 125 me ter bedroeg en een kwart eeuw geleden enkele honderden meters. De toren is in 1864 in gebruik gesteld en tijdens de laatste wereldoorlog verwoest. In 1948 was. de toren op de oude plaats herbouwd. In de Nederlandse Staatscourant van heden is een prijzenbeschikking afgekon digd van de minister van Economische Zaken, welke een calculatievoorschrift be vat, dat de ziekenhuizen en sanatoria die nen toe te passen voor de doorberekening in de verpleegprijzen van de kostenstij ging, welke het gevolg is van de per 1 Januari ingaande bindend voorgeschre ven herziening van de salarissen van het verplegend personeel. Aangezien het per soneel der overheidsverpleeginrichtingen reeds hoger gesalariëerd werd dan het personeel in dienst van particuliere in richtingen, zullen de verpleegprijzen van laatstgenoemde inrichtingen in het alge meen met een groter bedrag stijgen. De 44-jarige los werkman C. R. uit Bus- sum heeft zich voor de Amsterdamse rechtbank moeten verantwoorden voor de hem ten laste gelegde poging tot doodslag op de Bussumse hoofdagent van politie A. J. J. Op 7 Augustus was deze agent'naar de woning van verdachte gegaan, omdat de vrouw door middel van haar buurvrouw om assistentie had gevraagd, nadat de man haar bij een heftige woordenwisseling de keel had dichtgeknepen. De verdachte kwam de huiskamer bin nen, toen de hoofdagent daar juist naar het verhaal van de vrouw luisterde. Woe dend sommeerde hij de agent de.woning te verlaten, doch deze probeerde hem tot bedaren te brengen. De werkman liep naar de achterkamer, haalde er een dolkmes vandaan en joeg de agent daarmede tierend en scheldend zijn erf op. Misschien zou het daarbij zijn gebleven, indien de agent het hazenpad gekozen had, doch juist toen kwam een tweede agent bij het huis aan. De verdachte bleef voort- tieren waarop de hoofdagent terug liep, naar hij ter zitting zeide, om te pogen als nog de man enige redelijkheid bij te bren gen. In die tijd greep de verdachte een bijl en probeerde toen, zoals hij ter zitting zelf ruiterlijk erkende, de hoofdagent daar mede een klap op het hoofd te geven. Het mislukte, omdat de agent wegdook en de klap op zijn arm opving, hetgeen een kleine verwonding tot gevolg had en een scheur tje in de mouw. De hoofdagent trok zijn revolver en loste drie waarschuwingsschoten in de lucht. Maar nog bleef de buiten zichzelf van woede zijnde werkman doorzwaaien met de bijl. De situatie werd voor de hoofd agent critiek. Dit ontging zijn collega niet. De laatste legde aan en schoot de ver dachte een kogel in de lies. De officier van justitie achtte poging tot doodslag bewezen en eiste 1V2 jaar met aftrek. De raadsvrouwe bepleitte clementie voor deze man, die zij op het moment van zijn daad niet toerekenbaar achtte. De uitspraak volgt op 7 Januari. 'lij i il|ft|ï ■1? ■;%(:i ■li l.i 1 '"ill: Hoewel niet te vergelijken met de ramp van 1953 heeft het water toch weer kans gezien erikete delen van ons land te doen overstromen. De fotograaf maakte deze foto van het plaatsje Slikkerveer, dat gedeeltelijk onder liep. (Luchtopname ANP/foto) LONDEN (United Press/Reuter) De premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai heeft tijdens de 5-daagse zitting van het nationale comité der Chinese politieke raadgevende volksconferentie in Peking verklaard dat de steun die de Britten ver lenen aan aggressie der Verenigde Staten schade toebrengt aan de betrekkingen tus sen China en Groot-Brittannië. „De Chi nese regering kan zich slechts teleurgesteld voelen over deze houding van de Britse re gering", aldus een bericht van het persbu reau -„Nieuw China". Tsjoe En-Lai had evenwel verklaard dat zich „tijdens de af gelopen maanden ontwikkelingen hadden voltrokken in de betrekkingen met Finland, Noorwegen en Nederland". Tsjoe En-Lai zei voorts: „Tijdens de con ferentie van Genève zijn door pogingen van China zowel als Groot-Brittannië enige vorderingen gemaakt in de betrekkingen tuspen de beide landen. Dit is gunstig voor de wereldvrede. De Britse regering verleent echter de laatste tijd steun aan de Ameri kaanse aggressie tegen het Chinese gebied van Taiwan (Formosa) en aan het zoge- De minister voor Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie en Bezitsvorming, de heer A. C. de Bruijn, heeft op een Kerst feest van de N.V. Staafwerken De Maas te Maastricht een rede gehouden over de waarde van bezitsvorming voor bezitlozen. De minister zei onder meer dat het be grip bezitsvorming pas de laatste jaren in het centrum der belangstelling is geko men. Een staatscommissie is reeds jareri doende om te trachten aan het begrip van bezitsvorming concrete inhoud te geven. De verwezenlijking van de gedachte der bezitsvorming ligt allereerst op de weg van 't particulier initiatief (bedrijfsschappen). De beschikkingsmacht over duurzame goederen geeft de mens een zekere onaf hankelijkheid. De maatschappij dient er naar te streven de mogelijkheid tot be zitsvorming binnen het bereik van zoveel mogelijk mensen te brengen. Hij zag in het eigen woningbezit een groot belang; een eigen huis verhoogt de persoonlijke verantwoordelijkheid, het weKt belangstel ling voor de dagelijkse omgeving en heeft een gunstige invloed op de spaarzaamheid en een goed gebruik van het inkomen. Een ondernemingsgewijze spaarregeling was volgens de minister een middel om gelei delijk een bescheiden vermogensbezit op te bouwen. Er zijn hier belangrijke mo- gélijkheden waaraan de bedrijfschappen aandacht dienen te besteden. De minister deelde tenslotte mede dat de president-directeur van de N.V. Dc Maas, de heer E. van Oppen, was be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Oppen memoreerde in een toespraak dat in zijn bedrijf reeds dertig jaar geleden sociale voorzieningen werden getroffen die toen revolutionnair werden genoemd. Hij verwachtte dat over drie jaar alle personeelsleden een eigen huis zouden bezitten. Een volgende fase zou zijn overdracht van het bedrijf aan de werknemers, die aandelen op naam zullen ontvangen. Te 's Gravenhage is Zaterdag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mr. August Philips, oud-gezant van Nederland te Washington en oud-directeur der Ko ninklijke Petroleummaatschappij. Mr. Phi lips is Woensdag 22 December op negen tigjarige leeftijd overleden. Hij werd op 24 September 1864 te Amsterdam ge boren. Nadat hij het gymnasium in de hoofdstad had bezocht, studeerde hij rech ten aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij in 1899 promoveerde op een proefschrift getiteld „reële executie". Na zijn promotie vestigde hij zich als advo caat in zijn geboortestad. In 1918 werd hij benoemd tot gezant te Washington. In 1922 verliet hij de diplomatieke dienst en aanvaardde de benoeming van directeur van de Koninklijke. In 1921 werd hij be noemd tot lid van de raad van beheer van de Bataafsche en in 1922 werd hij directeur van deze instelling. In 1925 nam mr. Philips ontslag als directeur van de Koninklijke en de Bataafsche en werd wederom commissaris en lid van de Raad van Beheer van deze maatschappijen. Van 1927 tot 1929 was de heer Philips algemeen voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. naamde „wederzijdse veiligheidsverdrag" tussen de regering der Verenigde Staten en de verraderlijke kliek van Tsjang Kai Tsjek. Dit is in strijd met de verplichtin gen, die de Britse regering op zich heeft genomen bij vele plechtige internationale overeenkomsten en het schaadt de betrek kingen tussen China en Groot-Brittannië". Tsjoe En-Lai zei dat de Verenigde Sta ten opzettelijk spanning veroorzaken door een luide protest-actie op te zetten tegen de „gegronde" veroordeling van dertien Amerikanen op beschuldiging van spionna- ge. Het had de UNO „bewerkt een belache lijke resolutie ter veroordeling van China" aan te nemen. De politieke raadgevende conferentie fungeerde als het parlement van China tot de verkiezing van het volkscongres eerder dit jaar. Volgens het Joegoslavische blad „Borba" wordt in een telegram uit India gezegd, dat communistisch China Joegoslavië heeft voorgesteld diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Het elftal van de oud-internationals, dat op Nieuwjaarsdag in Rotterdam tegen het jubilerende VOC speelt, is als volgt samen gesteld: doel: Odyk; achter: Vente en Van der Heyden; midden: Van Steenbergen, Poulus en Van Buitenen; voor: Wels, Drok, Lagendaal, Van Spaandonck en Liassen. Aanhoudende regen op de voorafgaande dag maakte dat de terreincommissaris van BMHC het beter oordeelde de hockeyvelden in Bloemendaal op Tweede Kerstdag niet te bespelen. Daarom werd het voor deze dag vastgestelde mixedtournooi voor leden van de hockeyverenigingen BMHC. BDHC en Rood Wit uitgesteld tot Nieuwjaarslag. Het mixed-tournooi van de Kennemer- Hockeyclub Strawberries ging wel door. Op de velden aan de Driehuizerkerkweg kwamen de speelsters en spelers bijeen, die ingedeeld in zes elftallen een onderling tournooi speelden. Trabert (V.S.) versloeg in het eerste enkelspel van de Challengeround voor de Davisbeker tussen Australië en de Ver enigde Staten de Australiër Hoad in vier sets: 6-4, 2-6, 12-10, 6-3. In warm weer en een vochtige lucht be gonnen Trabert en Hoad aan het eerste enkelspel. De belangstelling was groot. In de eerste en tweede set waren beide spelers nerveus. De Australiër, die het vorig jaar van Trabert g&wonnen had, nog wel het meest. Trabert, noch Hoad ontwikkelde in de eerste en ook niet in de tweede set zijn normale spel. In de tweede set speelde Hoad met iets meer zelfvertrouwen. Meer dan Trabert durfde hij na zijn service geslagen te hebben naar het net op te ïopen. Trabert. die in de eerste set twee maal zijn servicegame had verloren, vond in de tweede set een tegenstander, die prachtige returns van ziin racket liet komen. Twee keer slaagde Hoad erin door de service van de Amerikaan te komen. Met 6-2 ging de tweede set voor Trabert verloren. In de derde set nam Trabert met 4-1 de leiding. Maar Hoad vocht terug, voelde in tuïtief, dat in deze set wel eens de beslis sing kon vallen en de Australiër kwam op 5-5, maar slaagde er daarna niet in door de service van zijn tegenstander te breken. Om beukten wonnen beiden de service- game, totdat in de 22e game Trabert aan alle onzekerheid een einde maakte en de set met 12-10 veroverde. Hoad liet een fraaie kans verloren gaan om de stand op twee sets voor beiden te brengen. Hij brak door de service van Trabert in dè vierde set heen, de score werd 3-3 en vervolgens leidde Hoad met 40-15 in de zevende game en op eigen ser vice. Plotseling kreeg Hoad een inzinking, beging de fout zijn tactiek te wijzigen, bleef op de baseline staan in plaats van de aanval op eigen serviceslagen door te zet ten. Hii verloor de zo belangrijke zevende game. Set en match gingen naar Trabert. In het tweede enkelspel veroverde Vic Seixas de eerste set in zijn partij tegen Rosewall. De Amerikaan trok onmiddellijk ten aanval. Onbarmhartig maakte Seixas, die een uitgebreide studie had gemaakt van het spel van zijn tegenstander, de returns van Rosewall af: 8-6, 6-8, 6-4, 6-3. Meer dan 12.000 toeschouwers waren op tweede Kerstdag aanwezig bij de training van de „grote vier": de Amerikanen Seixas en Trabert en de Australiërs Hoad en Rose wall. in het nieuw ingerichte stadion van White City. waar de tenniswedstrijd tussen Australië en Amerika wordt gespeeld. Tennistournooi in Barcelona In Barcelona is het internationaal tennis tournooi voortgezet. In het herenenkelspel won onze landgenoot Van Dalsum met 6—3, 46, 64 van de Spanjaard Draper. De resultaten van de partijen, gespeeld op de voorlaatste dag van het internationaal tennistournooi luiden: Damesenkelspel eindstrijd: mejuffrouw Marcelis (België) versloeg mejuffrouw Bar- ril (Spanje) 63, 6—3. Damesdubbelspel finale: mjuffrouw Cou- sergue en mejuffrouw Manfredi (Frankrijk- Italië) versloegen de dames Barril en Gurtis (Spanje) met 63. 62. Herenenkelspel halve eindstrijden: Gar- dini (Italië) versloeg Ferrer (Spanje) 60, 6—3, 6—3; Branovic (Joegoslavië) versloeg Van Dalsum (Nederland) met 62, 46, 8—6. 6—4. Herenenkelspel eindstrijd: Gardini (Italië) versloeg Branovic (Joegoslavië) met 46, 63, 61, 61. Herendubbelspel eindstrijd: Gardini en Bergamo (Italië) versloegen Stewert en Branovic (V. S. en Joegoslavië) met 36, 0—6, 6-4, 7—5, 6—0. Gemengd dubbelspel eindstrijd: mejuf frouw Marcelis en Branovic (België-Joego- slavië) versloegen mejuffrouw Cousergue en Lemasson (Frankrijk) met 60, 61. Voor de negentiende maal is vandaag het schaaktournooi begonnen om het scholie renschaakkampioenschap van Haarlem. Ook ditmaal wordt het tournooi georganiseerd door de Haarlemse School Schaakbond, het geen betekent dat gedurende 3 achtereen volgende dagen, te weten 27, 28 en 29 De cember vele jeugdige schaakenthousiaste lingen naar de Grote Bridgezaal van het restaurant Brinkmann, Grote Markt, in Haar lem zullen gaan om elkaar op de 64 velden te bekampen. De deelnemers werden ook nu weer ingedeeld in een hoofd- en bijtournooi. De winnaar van het hoofdtournooi komt voor 1 jaar in het bezit van de wisselbeker en van de titel schoolkampioen. INTERNATIONAAL KERSTTOURNOOI VAN ZWART WIT. Aanzet jaarlijkse internationale Kerst-hockeytóurnooi van Zwart wit, dat in Breda is gehouden, namen in totaal 12 clubs deel, waarbij de Belgische clubs Antwerp, Beerschot en Heracles. Het tournooi werd gewonnen door HGC (Den Haag), dat in de finale Beerschot (België) versloeg met 2—1 (na verlenging). In de wedstrijd om de derde en de vierde plaats won Breda van Zwart Wit (Breda) met 10. RUSSEN WONNEN WEER. De Russi sche ijshockey ploeg heeft in Stockholm voor 10.000 toeschouwers met 30 van Zweden gewonnen. De tussenstanden waren 10, 2—0. 0—0. OM DE WEST-EUROPA CUP. De ijs- hockeywedstrijd tussen Bad Nauheim en Keulen in de competitie om de West-Europa Cup, is door Bad Nauheim gewonnen met 13—2. De tussenstanden waren 1—1, 9—0, 3—1. WAGTMANS WINT STAYERSWED STRIJD. Wout Wagtmans heeft Zondag avond een stayerswedstrijd over 80 kilometer in Dortmund, die in drie manches verreden werd, gewonnen. Wagtmans werd in de eerste manche tweede achter de Italiaan Martino, in de tweede manche over 30 kilo meter winnaar en in de derde manche, eveneens van 30 kilometer, tweede achter de Duitser Holzmann. In het eindklassement werd Wagtmans gevolgd door Schiller (Duitsland), Terruzzi (Italië) en Martino (Italië). AUSTRIA—PARTIZAN: VIJF—DRIE. In Reims hebban Austria uit Wenen en de Joegoslavische kampioensclub Partizan tegen elkaar gespeeld. De Weense voetbalclub won met vijf—drie. Bij rust ^idde Partizan met eennul. DUITSLAND LEED GROTE NEDERLAAG. Het hockey-elftal van Pakistan heeft de ploeg van West-Duitsland met vijf—nul ver slagen. HHIJC WON VAN BERLIJN. In een vriendschappelijke ijshockeywedstrijd, welke in Berlijn is gespeeld, heeft HHIJC voor zesduizend toeschouwers met achtvier van BSC (Berlijn) gewonnen. De tussenstanden waren eennul. viertwee, drietwee. NEDERLANDSE BASKETBALLKAM PIOENSCHAPPEN. De Nederlandse bas ketballkampioenschappen, waarvoor als data 23 en 24 April zijn vastgesteld, zullen in Amsterdam worden gehouden. LAKENBERG NIET NAAR NEC. De oud-international Lakenberg, die overschrij ving had aangevraagd naar NEC, zal niet voor deze Nijmeegse voetbalclub gaan spelen. Lakenberg heeft het verzoek voor overschrij ving ingetrokken en blijft bij de vierde klas- ser DIO (Druten). HOCKEYERS VOETBALDEN Eerste Kerstdag werd op het HFC-tm- aan de Spanjaardslaan de jaarlijkse voe*' wedstrijd gespeeld tussen een team van d< oude garde van HFC en de hockeyploeg van het Bloemendaalse BMHC. Evenals het vorige jaar werd de wedstrijd Zaterdagmiddag tijdens een bijna aanhoudende motregen ge speeld. op een nat, doorweekt en modderig veld. De HFC'ers wonnen met vijf—drie.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7