MENG Dodenherdenking op de Dam van het Veteranenlegioen Op macht beluste coalitie dicteert Suriname's regering PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER MASSA Wereldnieuws Nieuwe actie om de Javaanse bevolkingsgroep er onder te houden Gaat U verhuizen F. Damiaans&Zn De radio geeft Woensdag Kranslegging bij urn KENNEMER KLUIT TocU ió l\et zo K. DINSDAG 28 DECEMBER 1954 2 [ndianen doen Amerikaanse staat een proces aan KNAC pleit voor langer licht op de wegen Bevrijdt U De aanvaring tussen „Oranje" en „Ruys" Schenking pensioenfonds van tonelisten Engeland verkoopt oude voorraad Nederlandse condensmelk Ruim 2.59 millioen voor ontheemden Kerkelijk Nieuws Proces-verbaal tegen zangers in. Kerstnacht Tito's plaatsvervanger leest Djilas de les maar een speciaal bereide Meer over trillingen (Van onze correspondent in Paramaribo De Indonesische bevolkingsgroep, in de wandeling Javanen genoemd, staat in Suriname in het centrum van de belang stelling. Enige jaren geleden moesten door de uittreding van Indonesië uit het rijk, de in Suriname wonende Indonesiërs kiezen tussen de aanvaarding van het Nederlan derschap of het er blijven wonen als Indo nesiër, dus formeel als vreemdeling. Om dat de bedoelde procedure nogal ingewik keld was, maar vooral omdat de Javanen toen vol waren van gedachten aan hun eigen, vrije land, en zij daarbij in beroe ring waren gebracht door een actie om naar het vaderland terug te keren, bleef de overgrote massa Indonesiër. Dit impliceerde echter, dat zij uitgeslo ten waren van het kiesrecht in Suriname. Nu de algemene verkiezingen voor het nieuwe statencollege beginnen te naderen, gaat men echter inzien dat het toch wel onbillijk en ook ongewenst is, om. een groep, die ongeveer 20 procent van de totale bevolking omvat, uit te sluiten van elke invloed op het landsbestuur. Bij de besprekingen over het Statuut voor het Koninkrijk nieuwe stijl in Den Haag kwam indertijd ook deze kwestie aan de orde, en het resultaat was, dat minister Donker een wetsontwerp indiende, waar bij voor de Javanen in Suriname alsnog de gelegenheid werd geopend om door een hoogst eenvoudige, snelle en kosteloze pro cedure het Nederlanderschap en daarmede het kiesrecht te verkrijgen. Die wet werd in recórdtij d door de Sta- ten-Generaal in Nederland aangenomen en Suriname betoonde zich hoogst voldaan en bedankte de minister. De verenigde Hin- doestaanse partij zag zich echter door deze maatregel in de eerste plaats de zekere kans ontnomen.om de twee statenzetels in het Commewijne-district, welke thans door Javanen worden bezet, te verwerven. Maar bovendien voelt zij de vrees, dat in het Saramacca-district de beide, thans door haar bezette, zetels door de aanstaande deelneming van een toenemend aantal Ja vanen voor haar teloor zullen gaan. Om althans dit ernstige verlies te voorkomen sloot zij een overeenkomst met de militan te groep van de Nationale Partij Suriname en kwam men tot een amendement om de kieskring Saramacca samen te voegen met twee andere kieskringen, ieder met één zetel en een overwegende Hindoestaanse meerderheid, waardoor deze partij in ver band met het vigerende stelsel vrijwel ver zekerd is van alle vier zetels. Deze samen gevoegde kieskringen hebben vrijwel geen samenhang. De gehele maatregel is vol komen willekeurig en dient uitsluitend om de thans heersende coalitie aan de macht te houden. Protest van minderheid Door de niet bij deze coalitie aangeslo ten staten-leden is hiertegen stelling ge nomen in uiterst scherpe bewoordingen. Zij vormen echter slechts een minderheid. De ADVERTENTIE Hoewel ons vakkundige personeel borg staat voor een goede verhuizing heb ben wij toch tijdens het transport een verzekering voor Uw huis en Uw huis raad. Loop daarom geen risico, maar neem voor Uw verhuizing een goede ver huizer. Vraag ons een offerte. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 Verhuis- en emballeerbedrijf HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 De Citadel, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vo caal ensemble. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Platen. 14.00 Oratorium vereniging, Gelders orkest cn solist. 15.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen of actualiteiten. 17.30 Orgelspel. 18.00 Koor concert. 18.20 Platen. 18.33 Cello en orgel. 18.45 Spectrum van 'het Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale causerie. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest en solist. 21.05 Waarom Christelijk Nationaal?, cause rie. 21.25 Platen. 21.55 Omzwervingen op Formosa. 22.10 Kerkconcert. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.30 Man en vrouw, causerie. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Piano duo. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14,00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platena 17.15 Populaire muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Papoease begrippen. 18.00 Nieuws. 18.15 Commentaar. 18.20 Platen. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Instrumentaal kwintet. 19.00 Voor de jeugd. 19J0 Wat wil de Nederlandse Consu mentenbond?, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerd programmaa voor de mili tairen. 20.50 Onze oude Dundas, hoorspel. 21.40 Promenade-orkest en solist. 22.15 Ruimtevaart, causerie. 22.30 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.4024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 18.5819.30 Bezoek aan het Erasmus Huis te Anderlecht bij Brussel (relais v. Brussel). BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 en 12.56 Platen. 13.D0 Nieuws. 13.15, 14.00 en 15.40 Platen. 16.15 Orkestconcert 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking 18.00 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Hoor spel. 20.50 21.15 en 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Vrijbui ters radiodagboek. (Op 224 m.). pers is vrijwel unaniem in haar afkeuring van deze handelwijze en vier politieke partijen drongen bij de landsregering aan om het amendement niet te aanvaarden. Deze regering, bij monde van de waar nemend premier (de premier was in ver band met de plechtige afkondiging van het Statuut naar Nederland) stribbelde bij de debatten over het amendement wel tegen met argumenten van „tijdnood" en „ad ministratieve moeilijkheden", doch hield zich principieel op de vlakte. Men is hier er wel aan gewend geraakt, dat deze re gering vrijwel klakkeloos doet wat de op permachtige „coalitie" wil en deze laatste heeft duidelijk doen horen, dat de rege ring ook in dit geval heeft te kiezen tussen accepteren of heengaan. En heengaan zal alléén een ander ministerie brengen, dat door dezelfde groep in het zadel gebracht, dit amendement wel overneemt. De dag tevoren hadden de staten, of beter de „coalitie" nog een andere stunt uitgehaald. De „wet-Donker" stelt aan de aanvaarding van het Nederlanderschap door de Indonesiërs slechts twee voorwaar den: de bereidverklaring van de aanvrager en goed gedrag. Bij de verordening tot uitvoering van deze wet verzon de coalitie echter een amendement met een derde voorwaarde en wel dat de Javaan verklaart geen prijs meer te stellen op Indonesiërschap, zulks uiteraard om de meestal weinig ontwik kelde Javaan kopschuw te maken. Ondanks dit intussen aangenomen amendement lijkt de animo van de Ja vanen om Nederlander te worden en daar mee het kiesrecht te krijgen, wel bevre digend. Hieraan zal wel niet vreemd zijn dat de berichten over de eerste groep van duizend, die naar Indonesië repatriëerde, verre van opwekkend zijn, zoals te ver wachten was. Deze groep enthousiaste va derlanders moet zich, als Javanen in het grote Sumatra, onder zeer primitieve om standigheden en met weinig contact met het stamland, wel diep teleurgesteld voelen. Intussen heeft de coalitie haar streven om bij de aanstaande verkiezingen zo min mogelijk last van de Javanen te hebben wel op handige wijze tot uiting gebracht en met belangstelling wordt tegemoet gezien hoe de daardoor ontstane impasse zal worden opgelost. Onvervreemdbaar recht op eiland Utica, (United Press) De opperhoofden van de St. Regis-stam der Mohawk-India- nen gaan volgende maand op het ..oorlogs pad'' tegen de staat en zij hopen een buit van 33.800.000 dollar te veroveren. Zij eisen dit geld van de staat, daar zij menen te kunnen bewijzen, dat zij een „onvervreemdbaar recht" hebben op het Barnhart-eiland in de St. Laurensrivier. Dit eiland ligt in een gebied, waar men bezig is een grote hydro-electrische centrale te bouwen. De eis van de St. Regis-stam zal volgend jaar behandeld worden door de „State Court of Claims". De drie opperhoofden Norman Tarbell, Hubert Garrow en Andrew Bero die de zaak in November aanhangig hebben ge maakt, beschuldigen de staat ervan het eiland blijvend in bezit genomen te hebben. Zij wijzen er op. dat het eiland de stam toebehoort en dat dit recht nog steeds geldend is. Do St. Regis-stam bezat dit eiland reeds toen de Britten nog de macht in het land hadden, hierin is ook geen ver andering gekomen, door het verdrag van Gent uit 1814, waarbij het gebied door de Britten werd overgedragen, aldus staat in hun uiteenzetting te lezen. De Kon, Ned. Automobiel Club heeft zich tot de directeur-generaal van de rijkswaterstaat gewend met het verzoek te bevorderen dat de lantaarns op de van een verlichting voorziene rijkswegen 's nachts langer blijven branden. De intensiteit van het verkeer, welke ook na middernacht nog groot is, rechtvaardigt naar de mening van de K.N.A.C. het verzoek de verlichting niet om 12 uur 's avonds uit te schakelen of op halve kracht te laten branden zoals thans geschiedt. Ook bij zware mist verdient het naar het oordeel van de automobielclub aanbe veling de verlichting volledig te laten branden. ADVERTENTIE n rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88. Arbitrale uitspraak over schaderegeling De directie der n.v. Stoomvaart Maat schappij Nederland en de directie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd n.v. heb ben indertijd besloten in overleg met hun assauradeuren de vaststelling van de aan sprakelijkheid van elk der maatschappijen voor de totale schade, welke het gevolg is geweest van de aanvaring tussen het ms. Oranje en het ms. Willem Ruys op te dra gen aan een door beide partijen benoemde arbiter in Londen. Deze arbiter heeft thans uitspraak gedaan en daarbij het aandeel der n.v. Stoomvaart Maatschappij Neder land vastgesteld op drie vijfde en het aandeel van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd n.v. op twee vijfde. Deze uitspraak is bindend voor beide partijen. B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het voorstel gedaan de ver- niiging „Het algemeen pensioenfonds van Nederlandsohe Toneeliste.n" ten behoeve van weduwen en wezen f 25.000 te schen ken. Mits er ook nog een andere instel ling of persoon is, die deze vereniging een zelfde bedrag als schenking afstaat. De gemeente was met dit voorstel ech ter niet de eerste. Tevoren had ter gele genheid van de viering van het zestigja rig bestaan van de Amsterdamse stads schouwburg iemand, die onbekend wenst te blijven, toegezegd f 25.000 aan de ver eniging te zullen geven onder voorwaarde, dat de gemeente een gelijk bedrag voor hetzelfde doel ter beschikking zou stellen. Minister Mansholt is het er niet mee eens Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer C. van den Heuvel over de verkoop door het Engelse ministerie van Voedsel voorziening van_ geïmporteerde Neder landse gecondenseerde melk heeft minister Mansholt, onder meer geantwoord dat het Engelse ministerie van Voedselvoorziening 2200 ton gecondenseerde melk in blik in de loop van 1953 in Nederland heeft aange kocht. In October ging het Engelse ministerie ertoe over een gedeelte van de voorraden aan de handel aan te bieden voor afzet buiten Engeland. De prijzen waren zeer laag. Wegens de lange tijd van opslag kon geen garantie voor houdbaarheid of kwa liteit worden gegeven. De oorspronkelijke leveranciers zouden in de gelegenheid worden gesteld om de partijen van eigen merk terug te kopen, alvorens verkoop aan anderen zou geschieden. De minister is van oordeel, dat aan de afzet van deze voorraden ernstige nadelen voor de Nederlandse condens-industrie verbonden zijn, vooral indien verkoop op de wereldmarkt onder de oorspronkelijke merken zou plaats vinden. Met het oog hierop heeft de Neder landse landbouwattaché te Londen con tact gezocht met -het Engelse ministerie van Voedselvoorziening om te pogen in ieder geval de verkoop onder de Neder landse merken te verhinderen. Tevens is aan de Nederlandse attaché te Washington opgedragen om bij de commissie voor de afzet van surplusgoederen van de Voed sel- en Landbouworganisaties van de U.N.O. tegen deze verkoopactie bezwaar te maken. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954, giro 5100 Den Haag, heeft opnieuw 51.000 gul den ontvangen. De stand van de actie voor de vluchtelingen in Oostenrijk en Grieken land is daarmee geworden 2.595.000 gulden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Koudekerke J. H. J. Hoff man te Baardwijk. Aangenomen naar Oudshoorn G. Cadée te Haaksbergen. Vrye Herv. Gem. Bedankt voor Aalburg T. Wekker te IJsselmuiden (nad, besl.). Geref. Kerken Tweetal te Overschie (2epred.pl.) J. v. d. Berg te Ermelo en W. v. d .Kolk te Beilen. Beroepen te Oude en Nieuwe Bildtzijl W. J. v. Otterlo te Kralingen; te Giessen Oud en Niëuwkerk D. H. Borgers, cand. te Utrecht. Bedankt voor Eindhoven (4e pred.pl.) P. Riemersma te Drachten; voor Ferwerd Joh. Heule te Edam. Geref. Gemeenten Tweetal te Boskoop F. J. Dieleman te Yerseke en J. W. Kersten te Genemuiden; te Werkendam H. v. Gildt te Dirksland en M. Blok te Rotterdam-C. Bedankt voor Meliskwerke en voor Pas saio (V.St.) J. W. Kersten te Genemuiden. Na de kranslegging bij het Nationale Monument op de Dam bij de herdenking van de gevallenen in Indonesië door het Veteranenlegioen, zette de stoet zich in bewe ging voor het houden van een défilé met de drumband van de Afdeling Amsterdam voorop. stoord zullen worden" zo besloot de pre dikant zijn herdenkingswoord. De genodigden, deelnemers en nabe staanden begaven zich daarna in een stoet, voorafgegaan door een in tropen-battle- dress gestoken vaandelwacht van het Ve teranen Legioen, naar de Dam. Bij het na tionaal monument en de vlaggemast stond een erewacht van legionnairs opgesteld. Toen de kop van de stoet op het plein aan kwam klonk uit luidsprekers „Wilt heden nu treden". Na namens het V.L.N. een krans aan de voet van de Indonesische urn te hebben gelegd, sprak de algemeen voorzitter, de heer B. H. J. Doppen, een kort woord: „Zij, die wij herdenken, heb ben de goede strijd gestreden. Voor vrede, vrijheid en recht gaven zij hun leven". Zich daarna „over de hoofden der aanwezigen tot de regering richtend" deed spreker het verzoek ook hen te herdenken. „Ook zij zijn voor u gevallen. Zij stierven in uw opdracht". Vervolgens werd de taptoe geblazen, ge volgd door een minuut stilte, die werd af gesloten met het Wilhelmus. Diverse de putaties legden kransen neer, onder meer een delegatie van de republiek Zuid-Mo- lukken. Ter nagedachtenis aan de gesneuvelde militairen van zee-, land- en luchtmacht in het voormalige Nederlands-Indië in de jaren 19451950 zijn Maandagmiddag (op 27 December 1949 werd de souvereiniteit aan Indonesië overgedragen) in Amster dam door het Veteranen Legioen Neder land een herdenkingsdienst in. de Oude Lutherse Kerk aan het Spui en een korte plechtigheid bij het voorlopig nationaal monument op de Dam gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Pater P. J. van Waterschoot leger-aalmoezenier te Wezep, zeide in zijn toespraak in de kerk onder meer: „Wij Nederlanders zijn in het algemeen niet groot in waardering en er kenning van vaderlandsliefde. Onze oor logsvrijwilligers in Indonesië en onze Ko- rea-strijders worden als avonturiers be schouwd. Er is wat groots verricht, zowel in Nederland in de bezettingsjaren als na 1945 in Indië. Er is gestreden voor hoge idealen en een betere wereld. Deze doden in Indië worden vergeten door de over heid, dezelfde die hen tot de strijd riep en zelfs in zekere zin de dood indreef", aldus spreker. Vervolgens sprak ds. J. van den Blink, vlootpredikant te Amsterdam. Sprekende over de herdenking zei de predikant onder meer, dat hij deze zag als' een familie apartje naast de officiële dodenherdenking. De resultaten van de strijd in Indonesië zijn naar hij zeide op zijn zachtst gezegd: zeer dubieus geworden. Wij moeten niet te veel achterom zien, maar ook vooruit. Mo gen wij bij deze herdenking der doden de wens uitspreken dat in die brandende we reld van het Oosten hun graven niet ver- Sinds jaren bestaat te Nijverdal de ge woonte, dat in de Kerstnacht en tijdens de Kerstdagen zangkoren van de kerken, van het Leger des Heils en ook de muziekver eniging „Advendo" Kerstliederen zingdn en spelen, onder meer bij zieken en bejaar den. Tot nu toe heeft de burgemeester van Hellendoorn, waaronder Nijverdal behoort, steeds toestemming hiervoor verleend. Met het oog op de nieuwe Zondagswet kon de burgemeester deze toestemming dit jaar niet geven. De koren legden zich hierbij neer, behalve het uit ongeveer 50 personen bestaande zangkoor der Vrije Evangelische Gemeente, dat in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag bij zieken ging zingen. De gemeente-politie van Nijverdal heeft toen direct proces-verbaal opgemaakt, waarna het zingen werd gestaakt. De openluchtsamenkomsten, die vanwege het Leger des Heils elke Zondagavond te Nijverdal worden gehouden, zijn toegelaten. Bij deze samenkomsten wordt ook gezon gen. SER A JE WO (Reuter) De plaatsver vangende president van Joegoslavië, Kar- delj, heeft de afgezette communistische lei der Djilas en zijn vriend Dedijer er van be schuldigd de Joegoslavische democratie te chknteren en hun diensten aan het buiten land aan te bieden. Kardelj viel beiden he vig aan op een congres van de Bosnische partij te Serajewo. Dedijer is nog altijd lid van het partij bestuur, ofschoon hij Djilas verdedigde, toen deze in Januari uit de partij werd ge zet. Djilas heeft in een verklaring tot de buitenlandse pers gepleit voor oprichting van een sociaal-democratische oppositie partij. Dedijer heeft de buitenlandse pers gedeeld, dat hij voor de commissie van toe zicht van de partij was gedaagd, omdat hij nog banden met Djilas onderhoudt. ADVERTENTIE A*-" Is geen product MARCARINE Voor H. H. Detaillisten Fa. DE RUYTER EN GROOT Meeresteinstraat 19 - Beverwijk - Tel. 3562 Vrijgelaten. Ricardo Balbin, leider van de Argentijnse radicale (oppositie-) partij, die eerste Kerstdag te Eva Perón bij een bezoek aan zijn zoon, die in 'de ge vangenis zit, was gearresteerd „wegens minachting van de president", is na 48 uur op vrije voeten gesteld. Overstromingen. Smeltwater heeft ver scheidene rivieren in West-Duitsland buiten haar oevers doen treden. De scheepvaart op de Weser en de Neckar is gestremd. Ook de Rijn, de Ruhr en de Wupper zijn op meer dan één plaats buiten hun oevers getreden. Radar fout? Het onderzoek naar de ramp met de Stratocruiser op Prest wiek duurt voort. Men gaat thans na of de radar installatie het toestel een foutieve aan wijzing kan hebben gegeven, aangezien, de sporen van het landingsgestel in de modder buiten de landingsbaan staan. Wrang. Een aantal jonge Duitsers heeft een aanmeldingsbiljet voor de militaire dienst ontvangen. De jongelui dienden zich te melden bij de barakken van de begraafplaats te Frankfurt. De politie neemt aan dat het hier een grap van de communisten betreft,die de West-Duitse jeugd bang wil maken voor een weder opleving van het militarisme. Zonderling. Gezaghebbende Westelijke kringen in Wenen hebben gezegd dat er enige redenen zijn om aan te nemen dat het Amerikaanse echtpaar Field tijdens zijn gevangenschap van vijf jaar voor de communisten gewerkt heeft. Deze kringen zeiden dat nooit geheel bewezen is dat de Fields vijf jaar in de gevangenis hebben doorgebracht. Na hun „vrijlating" bleken zij op de hoogte van de gang van zaken in de wereld. Best. In 1948 werd1 per inwoner in België 133 liter bier gedronken. In Frankrijk 20, in Engeland 61, in de Verenigde Staten 67 en in Nederland 13.6. België telde in 1948 po iedere 102 inwoners, Engeland op iedere 430 inwoners,Frank rijk op iedere 86 inwoners een café. In 1947 dronken de Belgen in totaal 1 mil liard 259.534.700 liter bier, ter waarde van 15 milliard francs. Overtroffen. Radio-Moskou heeft meege deeld, dat Kazakhstan in Zuid-Rusland meer hectares koren verbouwt dan de Oekraine, vanouds het Russische land bouwcentrum, dank zij de actie om meer woeste en braakliggende gronden in cultuur te brengen. Afbraak. De Egyptische minister van ste delijke en landelijke zaken, Abdel Latif Boghadi, heeft bekend gemaakt, dat het oude dorpje Lux or zal worden af gebroken om een methodisch onderzoek naar de ruïnes van de grote tempels van Luxor en Karmak mogelijk te maken. Slachtoffers. Prof. Paul Niehans, die de Paus heeft behandeld met injecties met levende cellen, zal binnenkort naar Japan gaan. Hij werd, naar men ge loofde, uitgenodigd om zijn geneeswijze toe te passen op de slachtoffers van radio-actieve straling. Aardbevingen. Op de kleine Liparisohe eilanden, ten Noorden van Sicilië, heb- ben zich Maandagavond krachtige aard bevingen voorgedaan. De meeste huizen op Salina, een der groote eilanden, wer den beschadigd. De bevingen hielden elf uur aan. Voorrang. De West-Duitse beambten die belast zijn met de paspoortcontrole aan de grens hebben opdracht gekregen „snel, beleefd en tactvol" te zijn. Voor rang dient gegeven te worden aan diplo maten, Duitse parlementsleden, diplo matieke koeriers, bejaarde en zieke per sonen, aanstaande moeders, en reizigers die treinverbindingen moeten halen. Ontslagen. De rector van de universiteit van Cordoba (Argentinië) heeft het ontslag bekend gemaakt van 43 profes soren en assistenten voornamelijk van de theologische faculteit en docen ten in de ethica. De ontslagen volgen op de beschuldiging van president Perón, dat kerkelijke hoogwaardigheidheids- bekleders zich in de politiek mengen. Sindsdien zijn godsdienstige processies verboden, is echtscheiding wettelijk toe gestaan en is het R.K. onderricht op scholen beperkt. Neutraliteit. Een speciale studiecommissie heeft de basiskosten van Zwitserlands politiek van gewapende neutraliteit vastgesteld op 560 millioen Zwitserse franken per jaar. Hieraan kan jaarlijks 100 millioen worden toegevoegd voor aankoop van nieuwe wapens. De com missie achtte handhaving van periodie ke oefening van militairen van achttien tot zestig jaar noodzakelijk, evenals een luchtmacht van minstens 400 gevechts vliegtuigen. 31. „En thans", sprak Joris, terwijl hij het gezelschap naar de kelder bracht, „zal ik u het grootste mysterie van het spook slot Usher tonen. Ge zult ongetwijfeld het verhaal kennen van de geest in de fles. Maarwat is „de Geest in de fles" ver geleken bij een kist vol geesten?" Dit daaruit de stemmen, waar Panda in de afgelopen nacht zo van was geschrokken. „Maak open!", gierden, brulden en jam merden de stemmen, laat ons vrij!!" „Hoort ge?", zei Joris, „in deze kist bevin den zich nu de geesten, die dit machtige slot in EEN nacht voor mij bouwden". zeggend, klopte hij op de geheimzinnige „Da's knap vlug", bromde de toerist, „ik kist, die daar stond. Meteen weerklonken zou best een stel van die handige geestjes kunnen gebruiken. Maak die kist maar eens open". „Nee, nee", zei Joris haastig, „deze geesten zijn niet te koop. Maar als u even meegaat, zal ik u een tweetal to nen, die ik voor export heb bestemd". „Nu gaat hij natuurlijk de geesten van Jollie- pop en de belastinginspecteur verkopen", dacht Panda, die dit gesprek had afgeluis terd, „maar als hij dat probeert, krijgt hij met mij te doen...". U WEET hoe asdic werkt: door de kwartskristallen van een oscillator worden ultrasonore trillingen opgewekt, die zich met een bepaalde snelheid in het zeewater voortplanten. Treffen deze ultrasonore golven een bepaald voorwerp in het water, dan wordt een gedeelte van de energie teruggekaatst, weer door de oscillator op gevangen en omgezet in electrische ener gie die, door een versterker hoorbaar ge maakt, en op een recorder aangetekend kan worden. Daar de voortplantingssnelheid van geluid in water bekend is, kan uit de tijd die verlopen is tus sen uitzending van het signaal en de ontvangst van de echo, berekend worden waar het terugkaatsende voarwerp zich bevindt. Met asdic kunnen dus onder zeeërs, maar ook scholen vis en walvissen worden opgespoord, terwijl tevens de zee bodem kan worden gepeild. Maar behalve bij asdic en echolood kun nen ultrasonore golven op zee ook gebruikt worden voor het overbrengen van mede delingen. Indien men onder water door middel van geluidsgolven mededelingen wil overbrengen, kunnen hiervoor ultra sonore trillingen als draaggolf worden ge bruikt. Ook voor het opsporen van fouten, zoals scheuren of luchtblaasjes in materialen en werkstukken zijn ultrasonore trillingen geschikt. Maar hun toepassing gaat nog veel verder, want de ultrasonore boor kan kwarts en diamant doorboren, en de sol deerbout die met deze trillingen werkt, is geschikt om aluminium te solderen. Gas- .J sen kunnen door ultrasonore trillingen uit gesmolten metalen worden gedreven en roet en waterdamp kunnen er mee uit de lucht worden neergeslagen. Vooral in ver band met de vervuiling van de atmosfeer in vele fabriekssteden, is deze laatste toe passing hoogst belangrijk; de kosten zijn echter hoog. Maar nog steeds zijn we niet aan het einde van de mogelijkheden die deze tover- achtige trillingen ons bieden. Het langzame verloop van allerlei chemische reacties kunnen met behulp van ultrasonore trillingen wor den versneld, zoals bijvoor beeld het verouderen van whisky. Voorts blijken stoffen in water tot een hoge graad van verdeling te worden gebracht, zodat hiervan gebruik kan worden gemaakt voor de vervaardiging van zeer fijnkorrelige emulsies voor fotografische platen. In de geneeskunde wordt de laatste ja ren eveneens met ultrasonore golven ge- experimenteerd, vooral in Duitsland, waar de bruikbaarheid daarvan werd onder zocht bij de behandeling van verschillende ziekten, zoals jicht en rheumatiek. Een belangrijk verschijnsel is tenslotte, dat deze golven door hun geconcentreerde energie bacterieën kunnen doden, en kleine levende organismen verlammen en zelfs verscheuren. Daardoor is het mogelijk op deze wijze melk te pasteuriseren. Maar zo eenvoudig als dit hier staat, is het natuur lijk ook weer niet. Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2