Veel obstakels voor Afrikaans- Aziatische Conferentie De Stoot Debat over Roosevelts schuld aan Pearl Harbor heropend Kwartiermakersvijf landen van Colombo, vergaderen te Bogor Beccari Zoon Zandvoort Lis se Ook uiterst rechts kan anti-Amerikaans zijn Aantijgingen van Kimmel en Theobold zijn niet bewezen Amsterdamse Beurs Een half millioen voor kankerbestrijding Santpoort DINSDAG 28 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Programma „Phoenix" Ouderavond van Wilhelminaschool Bliksem vervangt hakenkruis Texelse passagiersboot had moeilijkheden Soldaat met watervrees veroordeeld De eerste groenteveiling van de nieuwe week Ramen in scherven Aanriidingen veroorzaken letsel en schade Scheepvaart (Van onze correspondent in Djakarta) Slechts anderhalve dag is er uitgetrok ken voor de besprekingen, die de premiers der vijf zogenaamde Colombo-landen: In dia, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië, In het presidentiële paleis in Bogor zullen houden, en wel vandaag en morgen (28 en 29 December). Het kan niet anders, gezien de geringe beschikbare tiid er ziin slechts drie zittingen dan dat de punten van gemeenschappelijk belang ten de verschil len in opvatting) dezer vijf landen slechts aan een vluchtige beschouwing zullen wor den onderworpen. Want de hoofdschotel der agenda: het samenstellen van de ü'st der deelnemers aan de Afrikaans-Aziati sche conferentie, het bepalen van de datum (men denkt aan Februari of Maart) en de agenda dier conferentie, zullen vermoede lijk het grootste deel der besprekingen op eisen. Daaromtrent heerst, gezien uitspra ken in het naaste verleden, zeker geen vol ledige overeenstemming. Het voornemen tot het houden van de Afrikaans-Aziatische conferentie is ont sproten aan het initiatief van de Indone sische premier mr. Ali Sastroamidjojo, die het voorstel daartoe deed op de eerste bijeenkomst der vijf landen, in Colombo, ir> April van dit jaar. Het voorstel werd aan genomen en Indonesië werd belast met een onderzoek naar de mogelijkheden er van. Premier Ali zal daarvan dus in Bogor aan zijn collega's verslag doen, doch inmiddels is wel bekend geworden dat er voor de bedoelde conferentie voldoende belangstel ling is. De vraag aan welke landen een invitatie zal worden gestuurd, zal echter in Bogor nog wel een punt van uitvoerige discussie uitmaken. Het ligt voor de hand dat er weinig verschil van opvatting zal bestaan ten aanzien van de 14 Arabisch-Aziatische landen die in de organen der UNO vaak als een gesloten gry?n optreden, nameliik Afghanistan, Birma. Egypte, Tndia, Indo nesië, Iran, Irak, Libanon, Pakistan, de Philippijnen, Saoedi-Arabië, Syrië, Thai land en Yemen. Ceylon komt er automa tisch bij als een der Colombo-landen. Thai land heeft reeds te kennen gegeven niet aan de conferentie, welke in Bandoeng zal worden gehouden, te zullen deelnemen en de Philippijnen zouden pas op het laatste moment een beslissing nemen. Het doel der initiatiefnemers is een bij eenkomst te organiseren die Afrika en Azië zo wijd mogelijk zal omvatten. Daarom zijn ook Nepal, Liberië en Ethiopië uitgeno digd-, terwijl aan niet-zelfbesturende ge- ADVERTENT1E Een oude naam met goede faam Wijnkopers sinds 1823 klasse-wijnen en kwaliteits-gedistilleerd tegen zeer bescheiden prijzen Lange Begijnestraat 9 - tel. 10078 De Zandvoortse toneelvereniging „Phoe nix" zal op Zaterdag 8 Januari in gebouw „Zomerlust" een opvoering brengen van het spel: „Om zeven uur thuis" door R. C. Sheriff. De uitvoering zal door een bal wor den gevolgd. Zaterdag 29 Januari zal onder leiding van „Phoenix" in hotel Bouwes een internatio nale cabaretavond worden gegeven, die in de plaats komt van „Koffiemolen", het nieuw jaarscabaret, elk jaar door leden van Phoe nix samengesteld en opgevoerd, welke cabaret-avond door een samenloop van om standigheden in 1955 niet kan doorgaan. Op de ouderavond der Wilhelminaschool onder leiding van ds. C. de Ru, voorzitter van liet schoolbestuur, liet de gymnastiek leraar, de heer H. de Jong, door een groep je kinderen der hoogste klassen enkele oefeningen uitvoeren. Ds. De Ru gaf een overzicht over het af gelopen schooljaar en lichtte de toekomst plannen toe. Spreker memoreerde de ope ning van de nieuwe kleuterschool, de aan stelling van een tiende leerkracht, mej. Zweije, de aanstelling van de nieuwe gym- nastiekonderwijzer, de heer H. de Jong in cle plaats van de heer Van Pagée en deelde mede, dat voor mej. Heining, die in Maart a.s. in het huwelijk hoopt te treden, reeds is benoemd mej. Brenbrink. Binnenkort zal de school zowel van binnen als buiten ge verfd worden. Ds. C. de Ru sprak de scheidende gym nastiekleraar, de heer J. A. B. van Pagée namens het schoolbestuur toe. De heer W. Boogaard, voorzitter van de oudercommis sie, deed dit namens de ouders en bood een belichtingsmeter aan. Het hoofd der school, de heer J. A. Wagtendonk bracht de heer Van Pagée dank voor het vele belangrijke werk, in dienst van de school verricht en bood namens het personeel een boek aan. Nadat de heer Van Pagée woorden van dank had gesproken, ontving na de pauze de heer W. P. Broekema, de leider van een cursus „paedagogiek", gelegenheid zijn on derwerp „De opvoeding tot zelfstandigheid" te behandelen. ERGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes Petrus, z. van A. M. Koomen en P. M. v. d. Berg; Nikolaas Adrianus, z, van N. Geerlings en M. Th. de Groot ONDERTROUWD: G. J. Loos en E. C. Kortekaas. GEHUWD: A. Hoogervorst en J. G. M. Vos; P. Timmers en D. v. d. Oever; J. W. v. de Zwet en ,T. G. M. Baltes. OVERLEDEN: Antje Roelofse. echtg. van Chr. v. d. Weerd, 70 jaar; Maria Balkenende, wed. van J. de Vreede, 65 jaar. bieden gevraagd werd waarnemers te zen den. Moeilijke gasten Tot zover doen zich geen moeilijkheden voor. Die rijzen echter wèl als de vraag op het tapijt komt of ook China, Japan, Israel en Turkije moeten worden uitgenodigd. Ceylon zou er reeds op hebben gewezen zo werd uit Colombo gemeld dat deze landen niet op de voorlopige lijst der in vite's voorkomen, ofschoon zij toch deel uitmaken van het betrokken gebied. In de Ceylonse opmerking ligt de aanwijzing dat premier Kotelawala van Ceylon de deel neming van deze vier landen in Bogor aan de orde zal stellen. Waarom Turkije niet pp de voorlopige lijst werd geplaatst is tot 'dusverre niet in discussie geweest. De veronderstelling, dat de verbinding van Turkije met de West- Europese verdedigingsorganisatie en haar vierkante stelling nemen tegenover Rus land hierbij een rol gespeeld hebben, lijkt voor de hand te liggen. Ook ten aanzien van Israel zal het moei lijk zijn een beslissing te nemen. De Cey lonse verwijzing naar Israel was reeds vol doende om Pakistan, als woordvoerder van de Islamitische landen, in het geweer te brengen. Een uitnodiging aan Israel zou ongetwijfeld hevige reacties verwekken bij de Arabische landen. Egypte heeft reeds te kennen gegeven dat het niet naar Bandoeng zal komen als Israel aan de Aziatisch- Afrikaanse conferentie zal deelnemen. Met China wordt het wellicht een even moeilijk probleem, nu Peking, via de Bir mese premier U Nu, die bij Tsjoe en Lai op bezoek is geweest, te kennen heeft ge geven dat het gaarne de conferentie zal bijwonen. De vijf premiers, die in deze laatste Decemberdagen werken aan de in- vitatielijst. zijn daardoor min of meer in een dwangpositie gekomen. Nu Peking zo duidelijk te kennen heeft gegeven, dat het belangstelling koestert voor de bijeenkoms* te Bandoeng, en zichzelf als het ware heeft uitgenodigd, wordt het moeilijk de Chinese communisten voor het hoofd te stoten. Maar: China inviterend, kan men Japan niet voorbij gaan. En ook dat zal voor een aantal deelnemende landen e°n moeilijk iets zijn. Voor Indonesië wellicht in de eerste plaats omdat de verhouding tussen dit land en Japan, door de nog immer trainerende onderhandelingen over de Japanse herstelbetalingen en de moeilijk heden op handelsgebied, vrij gespannen zijn. Misschien zullen de vijf Dremiers een op lossing vinden door èn China èn Japan uit te nodigen waarnemers te zenden, hetgeen, uiteraard ook de komende besprekingen in Bandoeng minder gecompliceerd zal maken dan met China als een der aan de discus sies deelnemende landen. Tegenstellingen Want naast de samenstelling der deel nemerslijst zal vermoedelijk ook het op stellen van de agenda aan de Bogor-bijeen- komst al veel hoofdbrekens kosten. Het meest karakteristiek is dit wel van Paki- WASHINGTON (Reuter) De commis sie voor anti-Amerikaanse activiteit van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de „herleving van pro-fascistische activiteit en haatcampagnes" in de Ver enigde Staten veroordeeld. Zij verzocht het ministerie van Justitie een vervolging in te stellen tegen de „Nationale herlevings- partij" en deze partij en het blad „Gezond verstand" te brandmerken als voorbeelden van „typen van ondermijning van uiterst rechtse zijde". In een verslag verklaarde de commissie, dat „ondermijning niet kan worden bestre den met ondermijning". „Zij die heden ten dage de uiterst rechtse zijde steunen schen den onze nationale instellingen evenzeer als de uiterst linksen".De „neo-faseistische" en „haaf'-groepen gebruiken de Hitleriaan- se techniek van de grote leugen. Zij hitsen verschillende geloofs- en rassengroepen tegen elkaar op. De commissie verklaarde, dat de „natio nale herlevingspartij" in Januari 1949 in de staat New York werd opgericht door een „jonge fanaticus", een zekere Mando'e. die op bijeenkomsten op straat veelvuldig vergezeld werd door een „groep jonge fa natici, die donkere petten en broeken droe gen en armbanden, waarop een bliksem straal is afgebeeld in plaats van het haken kruis". Deze „élitegarde" hield in New York geheime bijeenkomsten. De partij nam het standpunt in, dat een communist, „gelijk staat met een Jood". De activiteit en propaganda van deze partij zijn ..duide lijk ondermijnend en anti-Amerikaans", aldus de commissie. staanse zijde tot uitdrukking gebracht in de woorden dat het (voor Pakistan) de grootste zorg is een basis voor samenwer king in de Afriaans-Aziatisrhe conferentie te vinden. Het kan moeiliik duidelijker worden gezegd, dat, bij vele zaken van gemeenschappelijk belang, de politieke tegenstellingen tussen de uit te nodicen landen groot zijn. Men denke daarbii slechts aan Pakistan ze1!, dat I'd is van de dit jaar tot stand gekomen Zuid-Óost- Aziatische verdedigingsorganisatie, en zich zonder twijfel verzetten zal te«on e'k. af glijden naar de door Tsjoe en Lai genrona- geerde leuze der co-existentie, we'ke b" Tndia, Birma en Indonesië een goede bodem lijkt te hebben gevonden. De vraag of deze drie mentors van ..het vredesgebied in Azië", met Ceylon en Pa kistan. in staat zullen zijn te Bogor de grondslagen te leggen voor een vergroting van dit gebied „tot een bru? tussen de twee machtsblokken" zal in de komende dagen worden beantwoord. United Press bericht over het overleg in Bogor onder meer: Amerika en communis tisch China zijn niet te Brwor "erteCTen- woordigd, doch hun verschillende staud- nunten zullen te Bogor door de verschei dene premiers kunnen worden naar voren gebracht. Kotelawala en Mohammed Ali Hebben beiden kortgeleden een bezoek a^n Washington gebracht terwijl Nehroe en U' Nu naar Peking reisden. Pakistan en Cev- lon zijn twee Colombo-landen. die de laat ste tijd een meer pro-Amerikaanse neiging vertonen. (Van onze correspondent in Washington) Op 7 December 1941 pleegde Japan zijn verrassende en verraderlijke overval op Pearl Harbor. Japanse vliegtuigen, opgestegen van vliegdekschepen die onge merkt genaderd waren, bombardeerden de Amerikaanse vloot en verscheidene slagschepen werden tot zinken gebracht. Het zou jaren duren alvorens de Weste lijke mogendheden in de Stille Oceaan weer op krachten waren gekomen. „Pearl Harbor" is nog altijd een „brandende kwestie" in de Verenigde Staten. Het Congres heeft er een onderzoek naar ingesteld en de resultaten daarvan zijn gepubliceerd in 39 delen. Er zijn wel honderd boeken en brochures over verschenen. Onlangs nog een boek van schout-bij-nacht Robert A. Theobald, die de mening is toegedaan, dat president Roosevelt met opzet de Japanners ertoe had verleid, de basis van de Amerikaanse vloot te bombarderen. Op die manier zou Roosevelt kans gezien hebben de Verenigde Staten in de oorlog te brengen. Kapitein T. B. Kittredge, historicus van de marine, heeft de aantijgingen van Theobald met kracht bestreden. Na Kit- tredge's verdediging van Roosevelt heeft men het debat echter niet gesloten. Admi raal Hushand E. Kimmel, in J.941 com mandant van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, zal begin Januari een boek publiceren, waarvan de strekking in grote lijnen met de stelling van Theobald over eenkomt. Ook KimmeJ betoogt, dat Roose- selt in feite Amerikaanse slagschepen als lokeenden heeft gebruikt om Japan er toe te brengen het eerste sc^ot te lossen. Te voorzichtig? Insinuaties gelijk die van Theobald en Kimmel zijn al oud. Terstond na de ovei'- val werden geruchten van die strekking reeds in omloop gebracht. Niemand heeft tot dusverre echter kunnen aantonen dat hier van opzet sprake is geweest. Zeker, Roosevelt en zijn naaste medewerkers waren er vóór „Pearl Harbor" van over tuigd, dat de Verenigde Staten mee moes ten doen in de oorlog. Zonder de Verenig de Staten kon het Westen niet winnen. Bovendien beschikte Washington over zeer waardevolle gegevens over de Japanse plannen door het ontcijferen van de Japan se code. Wanneer de Japanse ambassadeur in 1941 een bezoek aan het departement van Buitenlandse Zaken kwam brengen, wist de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken niet alleen van tevoren wat deze ambassadeur kwam vertellen, maar hij wist bovendien welke informaties Japan ter toelichting aan de ambassadeur had doen toekomen. Dit alles bewijst echter geen boos opzet van Roosevelt. Is Washington te voorzichtig geweest en had men meer autoriteiten op de hoogte moeten brengen van wat die diplomatieke Japanse telegrammen te verstaan gaven? Misschien. Indien bijvoorbeeld de comman danten te.-Pearl Harbor, admiraal Kimmel en generaal Short de telegrammen ter lezing hadden gekregen, dan hadden zij wellicht maatregelen kunnen nemen. Toen de spanning haar hoogtepunt be reikte tegen 7 December 1941 wist men te Washington, dat de Japanners op 7 December, om één uur 's middags, een nota zouden overhandigen op het State De partment die in feite een oorlogsverklaring was. Men rekende met een Japanse aanval op Thailand, Malakka en de Philippijnen en wellicht Borneo, maar aan gevaar voor het ver Oostelijk gelegen Pearl Harbor schijnt men nauwelijks te hebben gedacht. Toen de Amerikaanse minister van Marine op 7 December een telegram kreeg over de overval, was zijn eerste reactie: Dit is fout, „dit moeten de Philippijnen zijn". Loze bewering ;n Ook na de jongste publicatie over dit veelomstreden onderwerp moet de con clusie blijven: Washington heeft in die dagen gebrek aan detective-talent getoond. Wellicht is. het ook onjuist geweest dat men aan Kimmel en Short allerlei inlich tingen onthouden heeft. Tot dusverre is echter het bewijs niet geleverd, dat men Amerikaanse slagschepen gebruikt heeft als lokeenden. Theobald en Kimmel beweren meer dan zij bewijzen kunnen. Kimmel verklaart dat Roosevelt aan Churchill pertinente toe zeggingen had gedaan over de voorwaar den van Amerika's intrede in de oorlog. Ook hiervoor ontbreekt het bewijs. Chur chill had goede hoop dat de Verenigde Staten, wanneer Japan tot een groot scheepse aanval overging, niet afzijdig zou blijven. Hij kon Amerika's intrede in de oorlog zelfs waarschijnlijk noemen. Maar zekerheid hieromtrent hebben de Engelsen tot op het laatste ogenblik niet gehad. Zo althans is de huidige stand van de histo rische kennis en verder mag een serieus geschiedschrijver niet gaan. Doordat een zaliger bleek te zijn gebro ken, is de Texelse passagiersboot „Dr. Wa- gemaker", die om kwart voor acht van morgen de haven van Oudeschild had ver laten op weg naar Den Helder, bij Texel's Zuid-Oostpunt in moeilijkheden geraakt. Een ander schip van de stoombootonder neming „De Voorwaarts" verleende as sistentie en sleepte de passagiersboot om half tien de haven van Oudeschild binnen. TOEN IK die morgen op de fiets stapte, scheidden mij een slordige zeventig kilo meter van mijn doel. Dat meende ik al thans. Ik had echtergeen rekening gehou den met mijn eigen onbestendigheid, die mij bij de een of andere wegwijzer linksaf deed slaan, om enige dorpen, die ik nog nooit had bezocht, te gaan verkennen. Die omweg kon wel een kilometer of twintig langer zijn. maar dal had ik er graag voor over. Ik had de wind in de zeilen en na vele weken tussen kamermuren te hebben gezeten merkte ik, dat ook de vrije natuur haar bekoorlijkheden bezat. Aangezien ik niemand wens te vermoeien met een opsomming van het landschaps- i schoon waaraan ik mijn zinnenlaafdebe paal ik mij tot de mededeling, dat ik om streeks het middaguur een plaats binnen reed, waarvan de naam mij vertrouwd in de oren klonk, omdat een schakel in mijn voorgeslacht daar hét levenslicht hadaan schouwd, een feit waarover ik vroeger dik wijls had horen praten. Ik reed enige rond jes door de straten, meer ter ere van voor noemde schakel, dan omdat ik iets opmer kelijks ontdekte en keek toen uit naar een openbare gelegenheid, waar ik enigszins van mijn vermoeidheid zou kunnen beko men. Ergens bij een kanaal ontdekte ik een klein café. Een vrij ta'rijk gezelschap, op het oog bestaande uit boerenarbeiders, zat er hartversterkingen te gebruiken. Ik vond een vrij tafeltje, dat naar buiten toe uit zicht bood op het kanaal, naar de gelagka mer toe op het biljart, dat door het gebrui kelijke aantal van twee mannen werd be speeld. Ik volgde het spel aandachtig, want ik bewonder het biljartspel en hier was iets bijzonders te zien. Dat bijzondere werd geleverd door een kleine bultenaar met een smal, bleek gelaat en een zeer geconcen treerde blik. Hij verhief zich ver boven het normale peil van burgerkroegen en stootte series van vijftien en twintig caramboles bijeen, alsof er geen kunst aan was. Mijn spiegelei werd er koud van, maar eindelijk beantwoordde ik een aanmaning van mijn maag en begon te eten. Op dat ogenblik verscheen er in de bui tendeur een' flambard en onder dit hoofd deksel schoof zich een man met een pak onder de arm de gelagkamer in. Instinc tief wendde ik het hoofd af en keek, al etend, weer naar de biljartmatador. De nieuweling was evenwel sterker dan mijn instinct. Hij verzocht om mijn aandacht en ik kon er geen bezwaar tegen maken, dat hij zich aan mijn tafeltje neerliet. Het pa.k. zette hij naast zijn stoel op de grond. Maar het duurde niet lang of hij begon hel open te maken, want hij had. mij iets heel moois te laten zien en hij meendedat ik een lief hebber van mooie dingen was. Nog vóór ik mij op mijn minvermogende en andere verzachtende omstandigheden kon beroepen, hield hij reeds een pronk stuk van een schilderij omhoog, een plas- 'andschap met huisjes en vogels, dat in geen énkele bazar zon hebben misstaan ..Vijftig gulden...., 't is te geef", zei de man. ik knikte moedeloos van neen. maar zijn moed zakte geenszins. „Nou vooruit, veertig dan", vervolgde hij opgewekt. Hij was nauwelijks uitgesproken, of zijn moed en opgewektheid kregen een zodanige stool, da.t ze tot het nulpunt daalden. Deze stoot werd toegebracht door de queue van de geconcentreerd biljartende bultenaar. Eensklaps schoot het handvat van het speelinstrument door het linnen, dat het. kunstwerk droeg. Indien ik mijn hoofd niet ijlings opzij had gehouden, zou ook het kunstwerk van mijn cjelaat aanzienlijke schade hebben opgelopen. Ik wilde juist opmerken, dat men hier toch wel wat klein behuisd was toen mijn kunst-bedrijvende buurman een wanhoops kreet slaakte, die allen de oren deed spit sen. Het zou onbetamelijk zijn. indien ik hiér deze wanhoopskreet in détails weer gaf, maar er ontspon zich op slag een felle discussie tussen bultenaar en schilder. „Een kunstwerk van honderd gulden!" jammerde laatstgenoemde. „Een lor!" repliceerde de ander met beledigende kalmte en wendde zich reeds om teneinde zijn serie verder op tc bouwen. Er dreigden handtastelijkheden en ik moet bekennen, dat deze mij niet geheel onioelkom waren, want ik hoefde nu niet meer te vrezen voor des schilders opdrin gerigheid te mijnen aanzien. Anderzijds ben ik bepaald geen vriend van vechtpar tijen. zéér bepaald niet wanneer deze zich voltrekken in de buurt van glazen en fles sen. Het moment, waarop vanuit een sche merige achtergrond een zeer fors gebouw de man opdaagde, achtte ik dan ook ge schikt om zo ongemerkt mogelijk de deur op te zoeken. Terwijl ik nog bezig was het slot van mijn fiets te openen, mocht ik er getuige van zijn, dat de flambarddrager in meer dan natuurlijk snelle vaart het établisse ment verliet. Uit vrees dat ik andermaal het object van zijn belangstelling zou wor den. stapte ik vlug op en reed weg met de gedachte, dat de kunst inderdaad weinig in tel was. M. MOK WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder- Ij dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. 8 Het hoog militair gerechtshof heeft he denmorgen het vonnis van de krijgsraad tegen de soldaat van het Bewakingskorps N. van R„ die op grond van watervrees ge weigerd had mee te doen aan zwemin- structie, bevestigd: een maand militaire de tentie. De advocaat-fiscaal had twee maanden geëist. De Kennemer tuinders kregen Maandag in Castricum voor hun groente de volgen de prijzen: spruiten a 44-67, spruiten b 25- 32, spruitkoppen 19-28, prei 24-29, boeren kool 17-26, andijvie 25-72. Borrels „vielen" verkeerd Het spreekwoord over de sterke benen en de weelde was Zondagavond van toe passing op de 23-jarige Uitgeester W. Deze jongeman had namelijk in een Castricums café enige borrels gedronken d'ie hem slecht bekomen waren. Inplaats van naar huis te gaan, begaf de man zich naar hotel De Rustende Jager en sloeg daar een dien blad uit de handen van een kellner; resul taat: vier glazen bier over de grond en enkele gebroken glazen. De Uitgeester gaf aan de sommaties van de hotelhouder om de zaak te verlaten aan vankelijk geen gehoor, doch to~n hij hoor de dat hulp van de politie werd gevraagd, nam hij de benen. Buiten gekomen nam hij een tegen de danszaal staande fiets en smeet die door een groot raam, dat tegen deze aanval natuurlijk niet bestand bleek. Na zijn daad koos W. ten tweede male het hazenpad, doch hij werd op de Dorpsstraat door een wachtmeester achterhaald en ver volgens naar het politiebureau gebracht, waar W. verzocht werd zijn naam en adTes op te geven. Inplaats daarvan greep W. een asbak en gooide die ook maar door een groot raam, zodat het in korte tijd in het politiebureau net zo warm was als buiten. Het kostte de politie nogal wat moeite de recalcitrante jongeman naar de politiecel in Bakkum over te breneen, maar toen dat toch was gebeurd kon W. zijn roes uitsla pen. Maandagmorgen betaalde W. ten burele de schade van het stukgegooide raam; de hotelhouder kon slechts voor het halve bedrag der onkosten schadeloos ge steld worden: W. had geen geld genoeg bij zich. Hij zal zich voor de rechter moeten verantwoorden. Vijf aanrijdingen voor en tijdens de Kerstdagen in Velsen werden van politie- wege gerapporteerd. In de Watervlietstraat in Velsen-Noord verleende de bestuurder van een nersoneauto geen voorrang aan een op de Wijkerstraatweg passerende vrachtauto. Deze moest hierdoor uitwijken en botste tegen een andere vrachtauto op. Beide voertuigen werden danig bescha digd. Op dezelfde we? kwamen een personen auto en een met bloemen beladen bakfiets in onzachte aanraking met elkaar. De be stuurder van de auto moest afremmen voor tegenliggers, maar de auto gleed door en richtte veel schade aan aan de inventaris van de tegen het trottoir geparkeerde bak fiets. Een botsing die minder goed afliep en waaruit lichamelijk letsel voortkwam, ge beurde in de Willemsbeekwes waar de 36-iarige mevrouw A. de J.Van E. werd aangereden door een eveneens per fiets zijnd echtnaar, dat de Bonifaciusstraat uit kwam. Mevrouw De J. viel en brak het linkerbeen. Zij werd in het Antonius- ziekenhuis opgenomen. En tweede geval deed zich voor op de Zeeweg bij de Ek sterlaan, waar twee auto's op elkaar reden Oorzaak hiervan was het gedwongen uit wijken van een personenauto, die daardoor op het linker weggedeelte kwam te rijden. Juist op dat ogenblik wilde de heer J. van de Eksterlaan uit naar rechts de Zeeweg op gaan met zijn auto. Een botsing was onvermijdelijk. Door de harde klap braken de ruiten en de achterin zittende A. W werd door glasscherven in het gelaat ge wond. Hij is in het Antoniusziekenhuis verbonden. Tenslotte reed op de Rijksweg een motor rijder tegen een lanes de weg staande bloe men bakfiets aan. Naar hij zei had hij geen rood achterlicht op de fiets gezien. De bakfiets sloeg om en de bloemen gingen verloren. De politie merkte op dat ge noemd achterlicht in orde was, maar dat de vereiste reflector links op de bak, ont brak. RADIO-UITZENDING In de Ned. Herv. Kerk te Santpoort wordt Zondag 2 Januari een speciale zang- dienst gehouden. Deze dienst, die geleid wordt door ds. D. ter Steege, begint om 18 uur en zal worden uitgezonden over Hilversum II. Altair, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Arnedijk, 29 te Liverpool verwacht. Alphacca, 27 te Buenos Aires "Aludra, 27 v. Colombo n. Rangoon. Arendskerk, 28 te Genua. Armilla, 28 te Balikpapan. Adonis, 28 v. Guanta n. Baltimore. Alhena, 27 v. Montevideo n. Santos. Alnati. 27 160 m. Z.ZW. Finisterre. Ampenan, 27 te Rotterdam. Amstelland, pass. 27 Finisterre n. Amsterdam Andijk, 27 240 m. W. Scilly's 30 Le Havre verw Averaijk, 28 te Antwerpen. Alblasserdijk, 29 te Le Havre verw. Alchiba, verm. 28 v. Bremen n. Antw. Alriabi. 28 te Rotterdam. Algenib. 27 v Las Palmas n. Antwerpen. Almdijk, 27 te New Orleans. Alphard, 27 te Pto Alegre. Amsteldijk, 25 te Tampa. Baarn, 26 v. Aruba n. Curagao. Ranka, 27 te Portland. Barendrecht, pass 24 Aden n Port Said. Breda. 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Ball, 25 te Amsterdam. BUjdendiik. 24 te Baltimore. Baarn. 27 v. Curasao n. Le Havre. Bacchus, 26 v. Grenada n. Rotterdam. Barumun, 27 te Steenkool. Beninkust. 25 te Lobito Bonaire, 27 870 m. NO. Barbados. Boschfontein. 28 te Marseille. Caltex Nederland, 27 te Rotterdam. Corilia 26 te Curacao. Cradle of Liberty 26 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Celebes. 24 te Genua Callisto. 28 te Baltimore. Cronenburgh, 25 te IJmuiden. Duivendijk. 24 te Rotterdam. Daphnis. pass. 27 Mona Passace n. Curasao. Drente 27 dwars Kreta n. Port Said. Dongedijk 27 v. Tacoma n. Rotterdam. F.trema. 26 v. Corvton n. Huil Fneganó pass ?fi Peritn n. Bahrein. Eos. 28 te Catania. Het Koningin Wilhelmina Fonds heeft opnieuw belangrijke bedragen ter beschik king gesteld van enige kankercentra ten behoeve van voortgezet kankeronderzoek en uitbreiding van genezingsmogelijkhe den. Het pas opgerichte sub-centrum voor de kankerbestrijding te Eindhoven ont vangt voor diverse doeleinden 16.000; het Radio-therapeutisch Instituut te Rot terdam krijgt voor aanschaffing van ap paratuur en voor research 140.000; het Universitair Kankercentrum Amsterdam voor inrichting van een isotopenlaborato- rium 5.000; het Nederlands Kankerinsti tuut te Amsterdam voor uitbreiding der laboratoriumruimte 331.000; het Univer sitair Kankercentrum Utrecht voor de aanschaffing van apparatuur 20.000, en het Universitair Kankercentrum Gronin gen voor de aanschaffing van apparatuur 11.400. BEGROETING GEMEENTELEDEN De Nieuwjaarsdienst te Santpoort die 's morgens om 10.30 uur wordt geleid door ds. C. J. W. M. de Kluis, zal een korte dienst zijn, daar na deze dienst een speciale begroeting van de gemeenteleden zal wor den gehouden in het gymnastieklokaal van 3-3 Nederl.'47 A.K.L' (Jnilever Philips Gloeil, Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv Unie H. VA Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren lOO'i/., 314 384 327% 541 99 179 157 136 125% 243 204 222% 219% 49% 10314 75% 59% 24% 69% Openings koersen 100% 311 383 324 534 100 179 155% 136 125% 243 204 222% 220 48% 104 75% 59 23% 69'/» Feiipes, 28 te Port Dickson. Eemland, 25 te Recife. Fnesiand (SSM). pass 26 Dover n. Huelva. Falco, verm. 28 v. Glasgow n. Fowey. Graveland. 27 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Kerk. 27 te Genua Glebula, pass 27 Sombrero eil. n. Curasao. Gouwe. 28 v. Dakar n Bremen. Groote Beer, 27 540 m. N.NO. St. Helena. Hermes. 26 v Amsterdam n. Hamburg. fui n. Fremantle Hector, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Hera, 27 v. Baltimore n. New York. Hilversum, pass. 28 Kp. St. Vincent n. Port Said Joh. v. Oldonbarnevelt. 27 200 m. O.ZO. Guarda- Japara (KRL), 28 v. Bandarshapur n. Abadan. Kieldrecht 27 v. Port Said n. Genua. Koratia, pass. 27 Cocos eil n. Mena el Ahmadi. Krebsia, 27 v. Suez n. Mena el Ahmadi. Limburg. 26 v Aden n Suez. Laertes. 25 v Amsterdam n. Indonesië. Loppersum. pass. 24 Vlissingen n. Ceuta. Luna. 26 v. Amsterdam te Hamburg. Leuvekerk, pass. 28 Vlissingen n. Rotterdam Lieve Vrouwekerk. 25 te Calcutta. Loenerkerk. 28 v. Genua rt. Rotterdam. Maasland, 24 te Amsterdam. Manoeran. 25 te Amsterdam. Maasdam. 27 te Sanblas. Mentor. 27 te Amsterdam. Molenkerk, 28 te Yokohama. Macuba, 28 te Geelong. Mareen, 28 v. Rotterdam n. Helsinki. Noordam, 27 510 m. W.ZW. Valentia. Oranje, 24 te Amsterdam. Jan. Rotterdam verwacht. Oberon, 27 te Philadelphia. Oostkerk, 27 te Casablanca. Ootmarsum, pass. 27 Ouessant n. Houston. Orion, 26 te Hamburg Oranjefontein, 27 200 m. ZW. Kp. Palmas. Oranjestad, 27 v. Aruba n. Curagao. Overijsel 28 v. Duinkerken n. Londen. Peperkust, pass. 27 Ouessant n. Le Havre. Poelau Laut, 27 te Antwerpen. Prins Maurits pass. 27 Malta n. Collo. Polydorus. pass. 27 Gibraltar n. Amsterdam. Polyphemus, 27 te Colombo. Prins Alexander, pass. 27 Kp. Bon n. Antwerpen Prins Joh. W. Friso, 27 te Leixoes. Pendrecht, 28 te Rastanura. Peperkust, 27 te Le Havre. Prins Fred. Hendrik, 27 v. Le Havre n. R dam. Prins Fred. Willem, pass. 27 Fmisterre naar Gandia. Prins Willem III, 28 te Carthagena. Roiula. 26 v. Trinidad n. Thameshaven. Raki, 26 v. Makassar n Tegel. Rempang. 24 te Bombay. Rita, 26 v. Pladju n Penang Roggeveen, 28 v. Hongkong n. Kobe. Rijnland, 28 v. Amsterdam n. Bremen. Soestdijk. 27 Penang. Stad Dordrecht, pass. 24 Vlissingen n. Civ'ta Vecehia. Salawati, 25 te Amsterdam. Saparoea. pass. 26 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Stad Arnhem. 26 te Amsterdam. Straat Soenda. 27 te Buenos Aires. Slamat, pass 27 Dover n. Rotterdam. Stad Schiedam. 27 v. Casablanca n. Rotterdam. Sumatra, pass. 27 Str. Messina n. Genua. Sarangan. 28 te Kaapstad. Schie, 28 v. Amstertam n. Hamburg. Schouten. 27 v. Mombasa n. Tanga. Snerathan. 28 v. Suez n. Ummsaid. Slamat. 27 te Rotterdam. Sloterdijk. 28 te Antwerpen. Sibaiak. 28 440 m. Z.ZO. Ceylon. Sïiedrecht. pass. 28 Vlissingen n. Antw. Stad Amsterdam vertr. 28 v. Houston n. R dam of Amsterdam. Stad Haarlem. 27 v. T.Tmuiden n. Amsterdam. Tabiao. 26 te Port Swetienham Tara. pass. 24 Fernando Noronha n. Antw. Tegelberg, 26 te Singapore. Tero. 26 te Montevideo Titus. 26 v. Malta n Tripolis. Tamo, 29 te Rotterdam verwacht. Tiba. 31 te Montevideo verwacht. Tomini, 30 te Bangkok verwacht. Van Linschoten. 27- te Freetown. Van Spilbergen, pass. 27 Vlissingen n. Bordeaux Waterland. 27 te Santo. West-land 25 v Amsterdam v. Rio de Janeiro. Willem Ruys. 27 v. Belawan n- Singapore. Willemstad', pass. 27 Fmisterre n. Madeira. Weltevreden. 28 te Charleston. Westerdam, 27 140 m. ZO. Kp Race. Wonogiri. 28 v. Colombo n. Aden. Usel. 28 te Beyrouth. Zeeland (KRL). 25 v Djibouti n. Suez. Zonnewijk, 25 v. Tocopilla n. Willemstad. KLEINE VAART Advent, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Amasus Fluvius, 26 v Kalmar te Amsterdam. Anna b. vertr. 27 v. Westonpoint n. Swansea. Anna Sylvia. 26 v. Kramfors te Amsterdam. Atlantis. 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. Astra, pass. 27 Vlissingen n. Londen. Aeneas. 26 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Albion. 27 v. Vlissingen n. Southampton. Boreas, 25 te Rotterdam n. Lissabon. Bestevaer, 26 v. Rotterdam n. Grimsby. Barracuda, 26 v. Rotterdam n. Wisbeck. Bab T, 24 v Hargshamn n. Zaandam. Batavier I, 27 dwars Oporto n. Bordeaux. Batavier III. pass. 26 Finisterre n. Casablanca. Beekbergen. 26 te Cardiff verw. Birmingham. 26 v. Harlingen te Goole. Blue Boy. 27 v. Rotterdam n. Duisburg. Draco. 25 v. Tanger n. Valencia. Depa, 26 v. Hamina te Rotterdam. Duiveland, 26 v. Rotterdam n. Newcastle. Deo Duce, 26 v. Brunsbüttel n. Rouaan. Domburgh, 27 v. Casablanca te Duinkerken. Eljo. 24 te IJmuiden. Eibergen, 28 v. Manchester te Lissabon \erw. Elïsa. 28 v. Ceuta te Garston verw. Elsenburgh. 26 v. Casablanca n. Rotterdam. Erasmus. 27 v. Leguildo n. Aalborg. Evertsen. 26 v Norresur.dby te Amsterdam. Express. 26 v. Rouaan n. Rotterdam. Frans. 26 v. Kopenhagen te Rotterdam. Flevo, 27 v. Kopenhagen te Amsterdam. Frans, vertr. 27 v. Rotterdam n. Londen. Gaasterland. 27 v. Harlingen n Goole. Gerrie S. 26 v. Swansea te Rotterdam. Haaksbergen. 28 v. La Pallice te Birkenhead verwacht. Haskerland. 27 te Harlingen. Horizon, 26 v Amsterdam n. Hamburg. Ilias. 25 v. Catania te Rotterdam. Joost. 2 te Brunsbüttel.- Kemphaan pass. 27 Terschelling n. Hamburg. Kevser. 27 v. Huil te Aalborg. Kortenaer. 27 v. Antwerpen n. Newcastle. Lucas Bols II. 26 v Gothenburg te Rotterdam Larix. 21 te IJmuiden. Leendert b, 26 v. Gothenburg te Stettm. Muphrid N, 26 v. Barry te Rolterdam. Maartje, 28 te Rotterdam verw. Marietie Bohmer. 26 v. Dakar n. Randers. Markab. 26 v. Huil te Delfzijl. Mvfem. 26 v. Rouaan te Vlaardingen. Midsland, 26 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nero, 24 v. Malga te Rotterdam. Nottingham. 26 v. Rotterdam n. Dublin. Nieuwland. 26 v. Leith te Rotterdam. Neeitie b. 27 te Glasgow verwacht. Nilenhurph. pass 26 Kiel n. Sfockho.m. Pavo 23 te Wemeldinge. Ponto. 21 v Domsio n Zaandam. Ponza. 24 te Sandarne. Rokin, 26 v. Skoghall te Amsterdam. Rigel. 27 v. Vlissingen n. Alloa. Rijnstroom. 26 v. Amsterdam n. Londen. Schippersdracht. 26 v. Amsterdam n. Antw. Spaamestroom. 26 v. Amsterdam n. Huil. Spes. 28 v. Halden te Gent verwacht. Silvretta. 26 v. Ganlda te Rotterdam. Soemba, 27 v Kalmar te Rotterdam. Tyro. 26 v. Rotterdam n Duhlin Tromphurgh. 26 v. Rotterdam n. Kingslvnn. Twee Gezusters. 27 v. Tarhus te Amsterdam. Vindicat- Atqut Polit. 26 v. Hamburg te R'dam Vrijburgh. 26 v. Rotterdam n. Casablanca. Viking. 27 v. Rotterdam tl. Liverpool. Westkust. 27 v. Newport te Rotterdam. Walenbnrgh 26 v. Rrect n Rotterdam. Westeriiotr ">s v r.or,^°. t-o T>=tet-fiam. Weafersehelde 26 te I.lvernonl Wota. 26 v. Amal te Amsterdam. Wilhelmine. 27 v. Vlissingen n. Waikom. Zeehaan. 26 v. Portsmouth te Foyness. Zaanstroom, 26 v. Amsterdam n. Londen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3