Minder mannen doch krachtiger wapens in de Verenigde Staten „Starf'-expositie bij „Felison" In anderhalf jaar 400.000 manschappen minder Agenda voor Haarlem (ie Algemene bedrijfscommissie geïnstalleerd Groeiende ongerustheid in pers en congres maat. 8LJnthrmiet Jonge kunstenaars Wetenschap vervreemdt van samenleving Zuster van Nehroe is niet helemaal gerust v.J Leemte door het ontbreken van zelf standige commissies tijdelijk opgevuld DINSDAG 28 DECEMBER 1954 3 Geen voorbeeld M'W'MwS MORR S bfcJieitCU Lil! Reserve Jonge vrouw van het leven beroofd Haar broer-premier is een bewonderaar van Engeland SALON HOFFMANN Europese „Derde Weg"- conferentie te Laren ^Hoe is het ontstaan?-^ Dit woord: DOMINEE Sociaal-medische radio-uitzendingen Kerstspel te Antwerpen werd afgelast Nederlandse kunstenaars in Parijs bekroond Vijftig jaar geleden Uit Haarlems Dagblad van 28 December 1904 (Van onze correspondent in Washington) In anderhalf jaar zullen de Amerikaanse strijdkrachten verminderd worden met 'meer dan 400.000 man. In de eerstkomende zes maanden zal het leger 173.000 man verliezen, de vloot 38.000 en de mariniers zullen het met 25.000 minder moeten doen. Alleen de luchtmacht krijgt er 5.000 bij. Niettemin zullen de uit gaven voor militaire zaken stijgen: vliegtuigen, geleide projectielen, en radar installaties kosten meer dan manschappen Een zekere verhoging van militaire uitgaven behoeft (en krijgt doorgaans) de goedkeuring van het Congres. Maar tot een reductie in manschappen kan de regering overgaan zonder toestemming van het Congres. Het kan achteraf alleen blijk geven van bezorgdheid over de genomen maatregelen en een zekere ongerustheid komt reeds thans tot uiting in de pers en in verklaringen van som mige Congresleden. Drie topfiguren van de Amerikaanse regering hebben een verschillend ant woord gegeven op de vraag waarom men tot deze besnoeiing van het aantal man schappen overging. Wilson, de minister van Defensie, wees in de eerste plaats op de ontspanning, die in de wereld is inge treden. Dulles, de minister van Buiten landse Zaken, sprak hem een dag later tegen door te zeggen dat dit alles niet ten gevolge van ontspanning was doch omdat men thans, beschikkend over krachtiger wapens, minder manschappen behoefde. President Eisenhower tenslotte gaf weer een andere visie. Zijn denkwijze is aldus: De Verenigde Staten moeten om sterk ge noeg te blijven tegenover de Sovjet-Unie veel geld besteden aan lange-afstand-bom- menwerpers, aan geleide projectielen en aan een radarnet. Zouden daarbij nog de kosten komen voor een groot paraat leger «at voortdurend onder de wapenen is, dan wordt de financiële last te zwaar. Vandaar dat men zo mogelijk probeert een betrekkelijk klein leger te hebben plus een grote reserve. Ik heb in mijn woorden weergegeven hoe president Eisenhower „hardop dacht", maar dat was de strekking van wat hij zei. Men kreeg de indruk dat begrotings- zorgen allerminst vreemd waren geweest aan de besnoeiing. De drie antwoorden bevatten waar schijnlijk alle drie een deel van de totale waarheid: sommigen geloven in een zeke re ontspanning, de techniek kan voor een deel mankracht overbodig maken en de begroting wordt te zwaar belast; indien men behalve de kostbare nieuwe wapens ook alle divisies moet betalen. Zij die be zorgd zijn over de nieuwe koers, vragen zich af: heeft het budgetair beleid en heeft Humphrey de minister van financiën niet te veel invloed op de militaire kracht van het land? Die vraag zal het volgend jaar, wanneer het Congres weer bijeenkomt, herhaaldelijk worden ge steld. Ik heb minister Dulles op een perscon ferentie de vraag gesteld hoe hij het zou vinden indien West-Europese landen het Amerikaanse voorbeeld zouden volgen en eveneens hun manschappen in aantal gin gen verminderen. Dulles antwoordde dat hij zulks zou betreuren en hij wees er op dat de Verenigde Staten het West Euro pese gebied zo belangrijk vond dat men op dit ogenblik niet van plan was de Ame rikaanse troepen in Europa in aantal te reduceren. Europa is inderdaad wel in een spe ciale positie. Enkele minuten tevoren had Dulles uitgeweid over de situatie in het Verre Oosten en met name in Vietnam. In zulke landen maakt men de locale strijdkrachten alleen zo sterk dat zij revo- ADVERTENTIE v, iaL?«®65^ï DINSDAG 28 DECEMBER Vleeshal: Marionettentheater van Bert Brugman, operavoorstelling, 20.30 uur. Stu dio: „Brood, lief 'e en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 8 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tauber", aalle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hondo", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Bengaalse brigade", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Roman Holiday", alle leeft., 8.15 uur. WOENSDAG 29 DECEMBER Vleeshal: Marionettentheater van Bei-t Brugman, '-inc.ervoorstelling, 2.30 uur; opera voorstelling. 20.30 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De avonturen van Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur, Frans Hals: „Ten Westen van Zanzibar", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De schatgravers van Doodskop eiland", alle leeft., 2.30 uur. „Hondo", 14 jaar, 3 uur. Rembrandt: „De Zigeunerbaron", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ben gaalse brigade", 14 jaar. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur Minerva: man Holiday", alle leeft., 2.30 en €.15 uur. lutie. van binnenuit tegen kunnen gaan. Mocht er een aanval van buiten komen, dan zouden bondgenoten thans ver enigd in het Manillapact zich teweer stellen, niet noodzakelijk ip het aange vallen land, doch aanvallend op die plaat sen, waar de vijand het meest kwetsbaar was. Sprekende over de militaire reorganisa tie die thans zozeer de aandacht trekt, wees Dulles er met nadruk op dat dit het uitvloeisel is van een politiek die men een jaar geleden begonnen is en als „New Look" bekend is geworden. Aan Eisenhower heeft men de vraag gesteld of dit alles niet betekent dat de Verenigde Staten minder in staat zal zijn om „kleine oorlogen" te voeren, met an dere woorden of de nadruk op die manier niet gaat vallen op „massale vergelding", die vrijwel altijd een „grote oorlog" zal betekenen. De president gaf te kennen dat ADVERTENTIE LI0R1SSTR HAARLEM TEL. 13439 B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 BARTE FERD, DUFFEL MONTY COATS de Verenigde Staten er allereerst voor moeten zorgen instaat te zijn een „grote oorlog" te winnen. En hij voegde er aan toe dat men, wanneer men in staat is een grote oorlog te winnen, ook in staat zal zijn tot het winnen van het kleine. Dit laatste lijkt heel logisch, maar is toch niet zonder meer waar. Het verschil in bewa pening en manschappen, benodigd voor respectievelijk een grote en een kleine oorlog, is heel groot. Vijftig jaar geleden zou Eisenhowers reactie, geen bezorgd heid gewekt kunnen hebben, thans echter kan men hier en daar bedenkingen ver nemen. Het ziet er naar uit dat men werkelijk nogal drastisch te werk zal gaan: in het begin van 1955 zullen er aanmerkelijk minder jongemannen voor de militaire dienst worden opgeroepen. Indien het Con gres daarover enige bezorgdheid zal tonen, kan dit de regering echter wel eens goed te pas komen. Met meer hoop op succes zal de regering dan het plan voor de vor ming van een grote, getrainde reserve naar voren, kunnen brengen in Huis en Senaat. Zulk een plan heeft het doorgaans niet ge makkelijk in het Congres, want het lijkt veel op de invoering van een soort alge mene dienstplicht. En daar is men in Washington afkerig van. Men zou gaarne zien dat vele jonge man nen zich vrijwillig opgaven voor de reser ve. Zij zouden in dat geval zes maanden militaire training krijgen en daarna zou den zij nog negen "en een half jaar op moeten komen voor herhalingsoefenin gen. Men legt veel nadruk op het „vrij willig" in de reserve gaan, doch in de praktijk zou het er bijna op neer komen dat ieder, die niet in de reserve ging, op geroepen zou worden voor de normale diensttijd van twee jaar (plus zes jaar herhalingsoefeningen). Men ziet het, krijgt de regering haar zin, dan heeft Washing ton nagenoeg de algemene dienstplicht aanvaard. Het plan is dat men tenslotte zal beschikken over een reserve van vijf millioen man. Het zal veel van de lengte en de ernst van die herhalingsoefeningen afhangen, of deze reserve militair grote waarde zal hebben. En opnieuw denkt men aan de reactie van de bondgenoten in West- Europa, zal zich daar niet een tendens ont wikkelen om de trainingstijd te verkorten? Eén ding is zeker: de Russen kunnen moeilijk beweren dat de Verenigde Sta ten zich aggressief gedragen. Het woord Start, dat men op de affiches in Velsen-IJmuiden-Oost tegenkomt, krijgt al een vertrouwde klank. Het is immers reeds de tweede tentoonstelling, die onder deze titel in de expositiezaal van „Felison" aan de Heidestraat. gehouden wordt. Men weet dat hier werk getoond wordt van jonge kunstenaars, waarvan een aan tal de Koninklijke subsidie voor vrije schil derkunst ontvangt. Deze exposities hebben de steun van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. dr. N. R. A. Vroom, destijds hoofd van de afdeling Kunsten van dit ministerie, heeft zeer veel voor de totstandkoming van deze groepe ring gedaan. Sinds 1952 zijn deze exposi ties op tournée door een aantal middel grote Nederlandse steden met het prijzens waardige doel het publiek in. staat te stel len van de jongste stromingen in de vader landse schilderkunst kennis te nemen. Het pleit voor de altijd even actieve Vereniging ter bevordering van Beeldende Kunsten in Prof. Oppenheimer: NEW YORK (Un. Press) Prof. dr. J. Robert Oppenheimer, de atoomgeleerde die sedert 29 Juni van dit jaar geen inzage meer mag hebben van atoomgeheimen, heeft ter gelegenheid van 't tweehonderd jarig bestaan van de Columbia-universiteit in een radiorede gezegd dat de moderne geleerde zozeer opgesloten is in zijn ge specialiseerde werk dat hij daardoor bui ten het gewone leven staat. Hij keerde zich verder tegen degenen die zich afkeren van hetgeen zij niet begrijpen en hield hen voor dat de wereld de ogen niet mag sluiten voor nieuwe ontdekkingen. De wetenschap, zei hij, is zo uitgebreid geworden dat één man deze niet meer kan beheersen. De geleerden, zei hij, bewegen zich in een zo beperkte kring en zo ver buiten het maatschappelijke leven, dat de banden daarmee zeer zwak zijn geworden. Prof. Oppenheimer, die directeur is van het „Institute for advanced studies" van de universiteit van Princeton, betreurde de eenzaamheid van de moderne geleerde en de onvolmaaktheid van zijn positie in de moderne samenleving. Hij zei dat de grensgebieden van de we tenschap door jaren van studie en speciali satie zijn verwijderd van het gemeen schappelijk erfdeel van zelfs de hoogst ont wikkelde beschaving. „Een ieder die ar beidt in een dergelijk wetenschappelijk grensgebied," zei hij, „is zodoende zeer ver van huis, zeer ver van het practische leven verwijderd." Prof. Oppenheimer zei dat de plaats van de geleerde in de universiteit is, omdat daar de beperktheden van het wetenschap pelijke werk het best verzacht kunnen worden. In universitair verband, zei hij, kunnen geleerden het best hun resultaten in dienst van de mensheid stellen. De geleerde moet deel uitmaken van de samenleving, zei hij, en de samenleving is zonder de geleerde verloren. In deze we reld, betoogde hij, moet ieder op zijn eigen beperkte wijze zich vastklemmen aan wat hem het naaste is, aan wat hij weet en kan doen, aan zijn vrienden, zijn tradities, zijn liefde, omdat hij anders in een universele verwarring ten onder zal gaan. De mens heid zal in de twintigste eeuw zeer veel moeite moeten doen, meende hij, om on bevangen te blijven en aan de oppervlak kigheid te ontkomen, zo zei hij. de gemeente Velsen dat zij ook deze ten toonstelling heeft weten aan te trekken! Gevraagd een algemene indruk van deze tweede Start-expositie te geven, moet ik deze kenschetsen als tamelijk zwak en een beetje lusteloos. Het zal mij moeilijk vallen even enthousiast over deze tentoonstelling te schrijven als ik dat. vorig jaar over de eerste Start-tentoonstelling deed. Iedereen, die zich bezig houdt met het organiseren en samenstellen van regel matig weerkerende exposities van een be paalde groepering, weet hoe moeilijk het is om een goed niveau te handhaven. Deze wetenschap behoede ons er voor aan de inzinking, die deze tentoonstelling-als-ge heel vertpont, pessimistische conclusies te verbinden. Wel mag men in het algemeen stellen, dat organisatoren er goed aan doen zich niet te veel aan een regelmatig ten toonstellingsplan te binden en beter eens een jaar verstek kunnen laten gaan, dan toch maar uit te komen, al heeft men wei nig boeiends te bieden. De figuren, die vorig jaar de Start-groep het meeste kracht bijzetten, waxen Alb. Muis, Jan Groenestein en Jacob Kuyper. Deze drie namen ontbreken nu. J. Diederen is er nu wel weer bij en zijn kleine, maar mooi gecomponeerde stilleven behoort tot de beste inzendingen. Van Dick Zwier was stellig een beter schilderij te kiezen dan het „Fabrieksterrein" dat troebel van kleur en in het algemeen te weifelend van voor dracht is. „Moeder en kind" van Frans Nols, opgebouwd uit een rijke schakering van blauwen, is innig van expressie en houding een mooi schilderij. De primi tieve visie, die uit het landschap met een brug door D. C. Breed blijkt, spreekt op het eerste gezicht wel aan, maar bij nadere beschouwing komt men toch tot de con clusie dat zo'n schilderij te weinig over tuigingskracht heeft om werkelijk te boeien. Hetzelfde geldt voor Groenewoud Kramer, van welke schilder we bij Felison eerder beter werk zagen. Simon Erb maakt gouaches waaruit smaak en vaardigheid blijken. Na wat ik van Lataster en D. C. Diederen al eerder zag, vraag ik mij niet zonder zorg af of er niet van een zeker maniërisme gesproken moet worden, nu Erb ook in dit zelfde schuitje gaat mee varen. Tenslotte nog dit: Welke stijl vertegen woordigen deze jongeren? De invloed van de Amsterdamse Academie en speciaal die van prof. Campendonck is hier en daar wel nawijsbaar. Ik vraag mij af of hier aan een decoratief smaakvol arrangement niet te veel aandacht gegeven wordt. Er is net iets te veel handigheid in dit alles. Een te ge makkelijke hantering van cubistische en expressionistische vormgevingen, die dank zij de talloze edities van kunstboeken voor iedere jonge schilder ter inzage liggen en gauw worden overgenomen en eigen ge maakt. Het wachten blijft op een eigen geluid. OTTO B. DE KAT. In Hengelo heeft een 33-jarige textiel arbeider in de Kerstnacht zijn 26-jarige vrouw door messteken van het leven be roofd op het ogenblik dat haar derde kind geboren werd. De man is de volgende morgen met zijn twee zoontjes en de pasgeboren baby de straat opgegaan. Een agent van politie, die zag dat de man geheel overspannen was, bracht hem naar huis, waar de politieman toen het levenloze lichaam van de vrouw aantrof. De man is daarop in bewaring gesteld. De baby is in een ziekenhuis opgenomen. NEW YORK (Reuter) Mevrouw Krisjna Nehroe Hoetheesing, jongere zus ter van de Indiase premier, heeft haar broer in een artikel van het Amerikaanse maandblad „Ladies Home Journal" be schreven als een man met alle voorwaar den en eigenschappen voor een dictator: grote populariteit, een sterke wil, be kwaamheid, hardheid, onverdraagzaam heid jegens anderen en een zekere min achting voor de zwakke en onbekwame. Mannen als Nehroe met al hun capaci teiten voor groot en goed werk zijn niet veilig in een democratie. Hij noemt zich zelf een democraat en socialist en doet dat ongetwijfeld in alle oprechtheid, maar iedere psycholoog weet dat de geest uit eindelijk het hart gehoorzaam is. aldus ziin zuster. Er schuilt een gevaar voor In dia en Nehroe in de mogelijkheid, dat Nehroe in zichzelf een Caesar zou zien. Mevrouw Hoetheesing wijdde uit over de bewondering van haar broer voor Groot-Brittannië. Gandhi had eens bij wijze van grapje gezegd, dat Nehroe, als hij in zijn slaap praatte. Engels sprak. Sinds de onafhankelijkheid van India had hij gepoogd Hindoestani te spreken. Thuis werd echter meer Engels dan Hindoestani gesproken. Lord en Lady Mountbatten (Lord Mountbatten was de laatste onder koning van India) blijven zijn beste vrienden. Nehroe is zich zeer bewust van zijn plaats in de geschiedenis als de eerste lei der van een onafhankelijk India. Hij koes tert eerzucht voor India. In de ogen van de wereld is hij ongetwijfeld de enige man in India die het land kan leiden in deze moeilijke tijden. Toch ligt ev gevaar in hem te veel te bewieroken. „Om in zijn eigen woorden te spreken: „Dit moet be teugeld worden, we willen geen Caesars", aldus mevrouw Hoetheesing in de „Ladies Home Journal'. ADVERTENTIE UITNODIGING In de week van 3 t/m 8 Ja nuari is de Schoonheidsspe cialiste van Gala of London in onze salons aanwezig voor het geven van gratis Make- Up en verdere huidadviezen. Middenweg 126 - Tel. 22202 Haarlem-Noord In Laren is Maandag de eerste Europese „Derde Weg"-conferentie geopend, welke tot 30 dezer zal duren. Onder de buiten landse deelnemers bevindt zich een drie tal Engelse radicaal-pacifisten, de Duitser August Bangel, president van de Deutsche Friedensgesellschaft, de Zwitsers Julius Umbo Droz en dr. Hugo Kramer, respec tievelijk secretaris van de Socialistische Partij in Zwitserland en van de Religieus- socialistische Vereniging te Genève. Neder land is vertegenwoordigd door dr. O. Noor denbos, dr. P. J. Meertens en de heer J. W. E. Riemens van de Nederlandse Vredes beweging „De Derde Weg", die tevens als gastheren optreden, en door ds. J. B. Th. Hugenholz van „Kerk en Vrede". „Goeie morgen, nog bijzonderheden?" „Mogge, 2201 van de vijf vandaag, de sik staat op de vier." „Okido." Het is half zes in de morgen. De perron- opzichter te Haarlem is zojuist in dienst gekomen en heeft zich gemeld bij de .trein dienstleider van de nachtdienst. De opzichter staat op en zoekt in de kast tussen een stuk of tien rode petten zijn eigendom. Hij mikt zijn zwarte pet tussen de rode collega's. Die zal daar acht uur blijven liggen. De roodpet zet de deur op de haak en verlaat het kantoor. De lucht is bedompt binnen. Hij gaat op weg naar spoor vijf een register in de hand. Trein 2201, de eerste naar Alkmaar, is zojuist uit de „tuin" gehaald door de reservewagen- voerder. Het is een zeswagentreinstel dat in Haarlem zijn loop begint, dus vannacht hier opgeborgen is geweest. Gisteravond is dit stel om 0.21 uur afgekomen. De num mers van de rijtuigen zijn toen genoteerd in het register en in orde bevonden door het materieelkantoor in Amsterdam. Nu controleert de roodpet of het juiste trein stel is voorgebracht. De stellen volgen een vaste gecontroleerde loop, waarin „kleine" en „grote" revisiedagen zijn verwerkt. De wagenmeester meldt dat de remproef is genomen en de trein gereed om te rijden. Rustig loopt de roodpet langs de trein. Hij ziet toe dat zes koers borden Haarlem- Alkmaar op de trein bevestigd worden door de rangeerder, dat sluitseinen en front- seinen worden ontstoken, dat conducteurs en wagenvoerder op tijd aanwezig zijn. Vijf over half zes. De roodpet kijkt even om zich heen. De ochtendmist hangt nog wat verloren onder de. kap. Een paar dui ven koeren hun eentonige praatje op de bovenleiding. De kruier veegt de perrons. Enkele arbeiders laden kisten vis. De por tier hangt het bordje: Alkmaar, 5.51 uit. De glimmende rails liggen bereidwillig te wachten op de forensendienst. De eerste bussen draaien het Stationsplein op. Een vroege reiziger zoekt slaperig een plaats en dut direct weer in. De roodpet kuiert weer naar zijn kan toor. De atmosfeer is wat opgefrist. Hij slaat de map „Donderdag" open en neemt telegrammen en aanschrijvingen door. Extra treinen, gezelschapsvervoer, buiten dienststellingen, spoorwijzigingen. Voor alle zekerheid maakt hij enkele notities om niets te kunnen vergeten, want het is nog vroeg. 5.48 uur. De roodpet pakt zijn vertrekstaf die vijf uur aan een spijker heeft gehan gen. Het decorum is nu volledig. Hij gaat opnieuw op weg naar spoor viif. Het sta tion ontwaakt. Reizigers bevolken reeds de perrons. De trein naar IJmuiaen is inmid dels ook gereedgezet. Het materieel voor de eerste trein naar Amsterdam scheurt knarsend uit de „tuin" naar zijn vertrek- spoor. De „sik", een kleine rangeermachine op spoor vier fluit hard en hees als teken dat hij gereed is om naar Haarlem-goede renstation te vertrekken. De stationsom- roep galmt onder de kap. De deuren van trein 2201 staan nog open. De reizigers gaan zwijgend naar binnen en zoeken hun vaste plaats op. Hoe meer de tijd verstrijkt, hoe vlugger zij zich bewegen. De klok wijst 5.50 uur. Het signaal komt op veilig. Deuren worden gesloten. De wagenvoerder hangt met zijn hoofd uit het raampje. De hoofdconducteur geeft met een armbeweging de trein klaar voor vertrek. De wijzer van de klok verspringt. Een schril fluitje weerklinkt en de vertrekstaf gaat omhoog. Dreunend zet de trein zich in beweging en verdwijnt snel optrekkend in een bocht. De draagkabels van de bo venleiding schudden nog wat na. De roodpet is reeds op weg naar zijn volgende trein; zijn vertrekstaf bungelt achteloos opzij. J. J. B. Een aantal Latijnse woorden, uit gaande op us, heeft een afzonder lijke vorm, wanneer ze worden ge bruikt in de aanspreekvorm. Dominus betekent: heer en dominee dus: o, heer. Het is vanouds een van respect getui gende benaming waarmee men een ho ger geplaatste aansprak. In een ge dicht van Huygens leest men: Trijn viel den Doctor aen met water [van haer man, En vraeghde: Domine, wat seght [ghij van mijn Jan? Ook uit andere teksten blijkt, dat in vroeger tijd het woord een zeer alge mene betekenis had. Daarna is het meer in het bijzondei „geestelijke" gaan betekenen, aanvankelijk zowel pastoor als predikant. Pas in later tijd is het de specifieke benaming voor de Protestantse geestelijke geworden. De vereniging „Het Groene Kruis" ziet ook voor de voorlichting van het pu bliek door middel van de radio-omroep een belangrijke taak weggelegd. Niet al leen in ons land maar vrijwel overal in de wereld blijkt haar inziens steeds duide lijker dat het noodzakelijk is het grote publiek ervan te doordringen, dat het in belangrijke mate mee kan helpen aan de zorg voor de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid, mits het een beter begrip en dieper inzicht krijgt in de schijnbaar simpele en alledaagse problemen, die zich zowel in het gezinsleven als daarbuiten voordoen. Het grootste effect hoopt zij te bereiken door het houden van onderlinge groepsdiscussies. Dit deed het Groene Kruis besluiten deze voorlichtingsvorm voor radio-uitzending geschikt te maken. Ruim een half jaar heeft het Groene Kruis hiermede geëxperimenteerd. Het gaat nu enige moeders en vaders voor de micro foon brengen, die als vrienden bij elkaar zijn gekomen en met elkaar hun beleve nissen open en eerlijk bespreken. Het Groene Kruis hoopt dat de luiste raars de lust bekruipt om over hetzelfde onderwerp ook eens in eigen kring een soortgelijke bespreking te houden of dat het zelfs zover komt dat de luisteraars hun eigen problemen aan deze radiogroep voorleggen en daardoor deze nieuwe vorm van sociaal-medische uitzendingen volko men aan haar doel gaat beantwoorden. Joris Diels, de vroegere directeur van de Koninklijke Nederlandse Schouwburg te Antwerpen was, zoals wij eerder be richtten, doör het gemeentebestuur van Antwerpen aangezocht gedurende de feest dagen het Kerstspel „Zwervers om de kribbe" van Henri Gheon te regisseren. Van de zijde der Antwerpse verzetsbewe ging was hevig geageerd tegen dit weder- optreden van Joris Diels, die men verwijt met de Duitsers gecollaboreerd te hebben. Dagenlang stonden voor de ingang van de schouwburg gewezen leden van het verzet met hun vaandels opgesteld. Om wanordelijkheden te vermijden, heeft burgemeester Craeybeckx thans besloten dit Kerstspel af te gelasten. In de haven van Singapore werd een verwoede strijd geleverd om het behoud van het Deense schip „Leixa Maersk", dat, na in deze haven geladen te zijn, tijdens het vertrek brand aan boord kreeg en één laaiende vuurzee werd. Het schip was geladen met carbid, zodat het blussen niet alleen zeer moeilijk, maar ook buitengewoon gevaarlijk was. In het gebouw van de Sociaal-Econo mische Raad in Den Haag is de algemene bedrijfscommissie door de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, geïnstalleerd. De staatssecretaris zei, dat de algemene bedrijfscommissie in het algemeen de taak van bedrijfscommissie, bedoeld in de Wet op de Ondernemingsraden, zal vervullen in die sectoren van het Nederlandse be drijfsleven, waar een eigen zelfstandige bedrijfscommissie mocht worden verwacht. Voor die bedrijfstakken is de algemene bedrijfscommissie een noodoplossing van tijdelijke aard. De staatssecretaris wilde niet ingaan op de oorzaken van de vertraging, welke is ontstaan in de totstandkoming der bedrijfs- commissies. Deze vertraging moet nu wor den opgevangen door de instelling van de algemene bedrijfscommissie. Daardoor was het mogelijk de wettelijke verplichting om ondernemingsraden in te stellen van 1 Januari af van toepassing te verklaren ook voor al de bedrijfstakken, waar de instel ling van ondernemingsraden nog geen voortgang kon vinden omdat er nog geen bedrijfscommissie was. De staatssecretaris sprak de hoop uit, dat het werkgebied van de commissie zo spoe dig mogelijk zal ineenschrompelen door de instelling van afzonderlijke bedrijfscom- missies in daarvoor in aanmerking komen de sectoren. De staatssecretaris ging hierna nog uit voerig in op de betekenis van de onderne mingsraad. Het grote nut van de ondernemingsraad is naar zijn mening, dat dit instituut van overleg en samenwerking een middel is om het proces van het ontnemen van per soonlijkheid, tegen te gaan. De onder nemingsraad stelt de arbeiders in grote ge tale in de gelegenheid kennis te nemen van de gang van zaken in de onderneming en daarover met de ondernemer overleg te plegen. Hij meende, dat hiermede de waar de van de arbeider als mens tot gelding wordt gebracht en dat ook op deze wijze een dam kan worden opgeworpen tegen de technocratie en massificatie. Op de in Parijs door de internationale kunstvereniging „l'Art Libre" gehouden jaarlijkse tentoonstelling in het Museum van Schone Kunsten van de stad Parijs, van 11 tot 29 December, is de door de kunstschilder Lodewijk Bosch georgani seerde Hollandse sectie bekroond met het erediploma, zijnde de beste der twaalf buitenlandse inzendingen. Verder werden afzonderlijk met een eremédaille bekroond: Charles Eyck te Valkenbui-g, Jos Rovers te Amsterdam, Matthieu Wiegman te Bergen en Lodewijk Bosch te Parijs. HAARLEM. De E.S.M.-tramdienst tusschen Haarlem en Amsterdam heeft onlangs een zeer langdurige vertraging ondervonden doordat een electrische bo- venlijn was gebroken. De maatschappij heeft thans aan alle passagiers, die daar door schade hebben geleden doordat zij per rijtuig of per spoor huiswaarts moesten keeren, al die schade vergoed. Het blijkt dus wel dat de maats<-nappij alles doet -vat zij kan om de passagiers te gerieven. Het spreekt natuurlijk wel vanzelf dat deze regel bij vertragingen van zeer korten duur niet geldt.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5