A Kapers op de kust „Dynastie der zenduren Zakagenda's Korten bondig J J. Egmond op plaats, waar hij huwelijken sluit, gehuldigd Aanmeldingsformulier Haarlems Dagblad VUUR WERK <^Brieven aart de redactie OGNIBENI Telefoonnummer, wordt niet opgeheven Boekhandel VEKO Dr. A. M. Lorentz de Haas aangezocht Kolder op het toneel Nederlands aandeel in Eurovisie Nieuwe prijsvraag van Teylers stichting Marionettentheater van Bert Brugman DINSDAG 28 DECEMBER 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Veertig jaar in overheidsdienst G. H. Hagen 40 jaar bij Bloemendaalse post ITAL.WIJNEN van Mjni&teapafcbs. Kort geding snackbars Nachtelijke burenruzie op Gedempte Oudegracht Mevr. Molanus-Stamperii's té Bilthoven overleden Nieuw leprozendorp van Nobelprijs gebouw Geen halve-dagsluiting tijdens de uitverkoop Burgerlijke Stand van Haarlem Op de plaats In de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis, waar de heer J. Eg- mond vele duizenden huwelijken gesloten heeft en bruidsparen heeft toegesproken, stond hij Maandagmiddag om te luisteren naar de woorden van hulde, die de burge meester, de gemeentesecretaris en een ver tegenwoordiger van de Algemene Bond van Ambtenaren tot hem richtten. De heer Egmond was veertig jaar in dienst van de overheid en een groot aantal jaren er van sloot hij als ambtenaar van de burgerlijke stand huwelijken. Tevoren was een bijeenkomst geweest voor de ambtenaren van de afdelingen burgerlijke stand, bevolking en leerplicht. De heer J. C. Luitingh heeft hem als zijn chef toegesproken en namens de ambte naren een polshorloge aangeboden. Om 4 uur volgde een huldiging in tegen woordigheid van de ambtenaren der ge meentesecretarie, mr. P. O. F. M. Cremers sprak de heer Egmond toe als collega ambtenaar van de burgerlijke stand en als burgemeester. Als collega zeide spreker niet tegen de jubilaris op te kunnen; hij had pas twee huwelijken gesloten, waarbij nog een „handschoentje". De heer Egmond heeft de veertienduizend gepasseerd en na het sluiten van huwelijken de bruidsparen een les meegegeven en gedachten overge bracht, die later in moeilijke ogenblikken steun konden geven. In het lange ambte lijke leven is de jubilaris een goed repres- sentant van de overheid geweest. Dat heb ben velen gehoord, die wel eens in de ridderzaal vertoeven, als de heer Egmond een huwelijk sluit. Een studievriend van spreker heeft hem verteld, dat als hij on het raadhuis in 'Haarlem moet ziin en de heer Egmond sluit een huwelijk, hij altijd blijft luisteren naar de toespraak. Ten slotte zeide de burgemeester dat de heer Egmond gedurende veertig jaar de over heid op uitstekende wijze heeft gediend en dat hij een voorbeeld was voor zijn col lega's. Daarvoor bracht de burgemeester hem hulde, waarna hij een oorkonde aan bood. Mr. H. E. Phaff, herinnerde er aan, dat de heer Egmond ambtenaar is bij de ge meente Haarlem, maar dat hij ook werkt in het belang van het rijk. Dat blijkt uit de wet, waarin bepalingen worden ge maakt over de huwelijken en over de plaats waar ze gesloten worden. Het is te danken aan de fijne tact, dat nooit met de wet in de hand gevraagd is verbeteringen aan te brengen. Van een ambtenaar van de burgerlijke stand wordt veel gevergd ver volgde spreker. Hij moet niet alleen de wet kennen, maar eigenschappen bezitten om met mensen om te gaan. De heer Eg mond was volkomen op de hoogte van de werkzaamheden door de wet opgelegd en zijn omgang met mensen is vele malen gebleken uit de toespraken in de ridder- Op 1 Januari is het veertig jaar geleden, dat de heer G. H. Hagen veertig jaar werk zaam is bij de PTT. Al die jaren heeft hij in Bloemendaal gewerkt. De aanstaande jubilaris begon zijn loopbaan als hulpbe steller en na enkele jaren volgde zijn aan stelling tot besteller. De laatste negentien jaar treedt de heer Hagen op als voorman, maar een officiële benoeming is niet ge schied, omdat de personeelsbezetting in Bloemendaal te klein is. De heer Hagen is een geziene figuur bij de Bloemendaalse ingezetenen en dat zal hij ondervinden op Vrijdag 7 Januari, wan neer het jubileum gevierd zal worden. De heer Hagen woont Recifelaan 18 te Over- veen. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Doopsgezinde school. De heer F. A. de Zwaan heeft gelijk. Deze school bestond inderdaad reeds lang vóór 1880. Dat was de oude school. Deze werd verbouwd en in 1880 weder in gebruik genomen; in een médaillon boven de voordeur was dit jaar tal aangebracht. Dit uit mijn herinnering als oud-leerling van deze school. W. F. A. zaal, als een huwelijk gesloten was. Na mens de gemeente overhandigde mr. Phaff een geschenk in enveloppe en namens de ambtenaren der secretarie bood hij bloe men aan. Drs. W. Hazevoet voerde het woord als voorzitter van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ambtenaren (ABV A), waarna de heer Egmond woorden van dank sprak. Hierna volgde een receptie, die o.a. be- zoent werd door mr. Th. A. Wesstra, oud gemeentesecretaris, enkele hoofden van takken van dienst en gepensionneerde amb tenaren van het stadhuis. ADVERTENTIE REGULIER5DW. STRAAT 74 •"-^RDAM TEL 47627 Vraagt onze prijscourant De president van de Haarlemse recht bank heeft Maandagmiddag uitspraak ge daan in een kort geding tussen twee Haar lemse snackbars, waarbij de Snack Bar aan het Stationsplein geëist had, dat het telefoonnummer van de heer J. H. Bakker, wonende aan de Rijksstraatweg, opgehe ven zou worden en dat laatstgenoemde verboden werd ook gebruik te maken van het woord snackbar. De eigenaar van de Snack Bar aan het Stationsplein werd de eis ontzegd zodat het telefoonnummer van de heer Bakker niet opgeheven wordt; deze mag zijn be drijf snackbar blijven noemen. Het korte geding was Vrijdag behandeld voor de president van de Haarlemse recht bank, waarbij mr. K. Heimig namens ge daagde had aangevoeld, dat het woord snackbar niet door de wet beschermd is en dat de heer Bakker gerechtigd was onder de letter S. in de telefoongids op te nemen: Snackbar J. H. Bakker. Mr. R. K. P. Kalbfleisch, die voor eiser optrad had opgemerkt, dat de Snack Bar op het Stationsplein als eerste bedrijf op dit gebied in Haarlem, volgens de Handels- naamwet aanspraak mag maken op het al leen gebruik maken.van de naam in de stad en dat do vermelding van Snackbar J. H Bakker in de nieuwe telefoongids ver warrend werkt bij het publiek. In zijn uitspraak had de president over wogen, dat eiser zich het woord snackbar heeft aangematigd maar dat het anderen niet mag beletten het woord eveneens te gebruiken. De extra-vermelding in de tele foongids noemde de president geen on rechtmatige daad. Wij vernemen, dat eiser overweegt be roep aan te tekenen bij het Gerechtshof te Amsterdam. ADVERTENTIE Diverse formaten en uitvoeringen Zijlstraat 98 Telefoon 11706 Directeurschap „Meer en Bosch" Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Christelijke Vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte dr. A. M. Lorentz de Haas uit Amsterdam aan gezocht om directeur te worden van „Meer en Bosch" te Heemstede. Dr. Lorentz de Haas, een kleinzoon van de grote natuurkundige prof. A. H. Lorentz, is thans 43 jaar. Hij is geneesheer-direc teur van het gasthuis van de Nederlandse Vereniging tegen vallende ziekte, de Alexander van der Leeuw-kliniek te Am sterdam. Van de Amsterdamse afdeling van die vereniging is hij secretaris-pen ningmeester. Ook is dr. Lorentz de Haas verbonden aan het Burgerziekenhuis en aan de Boerhaavekliniek te Amsterdam. Voorts is hij consulent van verscheidene ziekenhuizen. Dr. Lorentz de Haas heeft het verzoek van de Christelijke Vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte in beraad genomen. Zoals men weet is de directeurspost van „Meer en Bosch" van 1 Januari 1955 af vacant wegens het vertrek van dr. B. Ch. Ledeboer, die wel als consulent-adviseur aan de inrichting verbonden blijft, maar die meer en meer wordt opgeëist door het toenemende werk voor de nationale en in te r n a t ion a 1 e epilepsie bes tri j d ing. „Help, ze vermoorden m'n man!" Deze schelle kreet klonk omstreeks een uur in de afgelopen nacht over de stille Gedemp te Oudegracht. Een paar surveillerende agenten keken in het duister in de rich ting, vanwaar het geluid kwam en ont waarden op het dak van een huis een angstige vrouw in nachtgewaad. Een der agenten klom daarop via een zonnescherm binnen enkele ogenblikken op het dak en bracht door een raam de vrouw weer naar binnen.. Het bleek, dat de vrouw overspannen was geraakt door een burenruzie, die reeds een jaar gaande is tussen haar gezin en een andere familie, die in hetzelfde huis woont. Thans was de strijdbijl weer opge graven wegens het te hard laten spelen van de radio. Het ging er meteen luidruchtig toe: er werd op haar deur gebonsd en er werden dreigementen geuit. Zowel een zoon van de ene familie als een van de andere waren naar de politie gesneld, die in totaal reeds drie keer was verschenen. Op die ogenblikken keerde de rust tijdelijk terug, om vlak daarna weer in alle hevigheid te worden verstoord. Toen er omstreeks één uur in de nacht weer werd gebonsd, was de vrouw intus sen dermate overspannen geraakt, dat zij haar toevlucht nam tot het dak, aange zien zij bang was geworden, dat de familie haar deur zou forceren. De politie heeft haar, met haar man en tienjarig zoontje, nachtverblijf verleend. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 270 varkens. Notering: zware 183—181, lichte 182—178, slagersvarkens 185182, zeugen 170160. Enkele boven notering; handel aanvankelijk vlot. afloop minder. Bovendien 1 nuchter kalf. 99 99 „Pas op kolder!' Dit schreef Simon Car- miggelt destijds als waarschuwing boven een der afdelingen van zijn voorlopig ver zameld humoristisch proza. Deze auteur gaf hiermee blijk te weten waar hij met zijn publiek aan toe is. Men moet name lijk heel erg voorzichtig zijn in het be drijven van spot met de ernst in ons land, waar men het liefst de regel van Van Al phen zou willen omdraaien om ook het spel tot lering te laten strekken. Deze ge steldheid heeft de toneelgroep „Puck" ont moet bij de poging om het Franse scherts- spektakel „La belle Rombière" van Jean Clervers en Guillaume Hanoteau in Neder land onder de titel „Kapers op de kust" tot een succes te voeren. Men had de ho peloosheid van een dergelijke onderne ming overigens reeds kunnen voorspellen op grond van de met zulke films als „Hel- zapoppin" en „Branguignol" behaalde fias co's (een incidenteel welslagen als bij voorbeeld in het studententheater Krite- rion buiten beschouwing gelaten). Het hoofdbestuur van de Algemene Nederland se Grafische Bond heeft het desondanks aangedurfd deze ongewone vertoning aan de afdeling Haarlem aan te bieden en dat mag dus wel dubbel als bewijs van durf gewaardeerd worden. „Kapers op de kust" (met grote vrijmoe digheid door Guus Verstraete vertaald, met medewerking van Dick Swidde voor de liedjes op muziek van Jeaji Wiener) is een parodie op de uitwassen van de ro mantische litteratuur en als zodanig soms lang niet onverdienstelijk. Het bezwaar is voor ons, dat hier bijna voortdurend de draak gestoken wordt in een niemands- Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h f 6.50 per kwartaal//0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt Zy, die zich met ingang van 1 Jan 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Dec. 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen land, want de ouderwetse melodrama's zijn te onzent veel meer dan in Frankrijk in 't vergeetboek geraakt. Bovendien hebben dergelijke aardigheden de neiging al gauw vrij vervelend te worden. Toch is er gister avond in de Haarlemse Schouwburg veel en hartelijk gelachen, niet het minst dank zij de lang niet onverdienstelijke kwalitei ten van de voorstelling. - De leiding van het gezelschap was zo fortuinlijk de medewerking van de avant- gardistische Franse regisseur George Vi- taly te kunnen genieten, de meester van de vrolijkheid op een kleine oppervlakte. Aan hem is de beheersing in de laaiende uit bundigheid te danken, zowel in toon als in plastiek. Uitblinker in dit opzicht was Jan Blaaser. die als de Schotse piraat van een ongemeen komisch talent blijk gaf, waarvan wij intussen in „De Spaanse Bra bander" een onmiskenbare bevestiging hebben gekregen. Zeer prijzenswaardig was ook het dubbele aandeel in het be trekkelijke welslagen van Karin Haage, die te zijner tijd zeker in de travatiespe- len van Shakespeare een kans zou moeten krijgen. Vooral na de pauze nam Wim van den Heuvel als de volhardende minnaar d elachers mee naar het rijk der kinder lijke fantasie. Het bezwaar van de versnippering in een schier eindeloos aantal tafrelen werd verminderd door de kleurige aankledin gen, die Noni Lichtveld voor deze revue van spotternij en zotternij heeft ontwor pen. DAVID KONING ADVERTENTIE VOOR OUD EN NIEUW Grote Houtstraat 7 by de Grote Markt (IJssalon Tremonti) De gisteren te Bilthoven op 66-jarige leeftijd overleden mevrouw M. L. Molanus- Stamperius werd op 12 Dec. 1888 te Am sterdam geboren. Zij was een dochter van een bekende schrijver van kinderboeken. In navolging van haar vader heeft zij ook wel kinderboeken geschreven, onder meer „Op vacantie in Zwitserland". In de jaren 1930-1935 schreef zij in de Wereldkroniek schetsen en korte verhalen. De meeste bekendheid heeft mevrouw Molanus-Stamperius gekregen door haar vertalingen van boeken uit het Engels, Duits, Fins en ook Jiddisch. Vooral vertaal de zij veel boeken (ongeveer dertig) van Sigrid Undset en Sigrid Boo. Vrij kort ge leden heeft de overledene nog kinderboe ken vertaald van de Noorse schrijfster GÖsta Knudsson. 99 Twee maanden van intensieve voorbe reiding zijn voorafgegaan aan de uitzen ding van het aandeel der Nederlandse Te levisie Stichting in de Eurovisie, die gister avond uit de nieuwe studio in de Sint Vi- tusstraat te Bussum naar negen landen plaats had. Onder de titel „Dynastie der zandlopers" was door regisseur Peter Koen een programma samengesteld, waarin talrijke voortreffelijke fragmenten aange wezen konden worden, zonder dat het hoegenaamd een eenheid vormde. Teveel elementen waren in het korte bestek van ongeveer drie kwartier samengebracht, op zichzelf soms wel te waarderen, zodat er slechts een voortdurende rusteloosheid ontstond, terwijl toch op een bepaalde po sitieve bedoeling (zoiets als „een houding in de tijd") gezinspeeld werd. In de chaos van heterogene prestaties raakte de struc tuur verloren en dat was bijzonder jam mer voor alle hieraan bestede moeite niet alleen, maar vooral voor de vaak zeer knappe prestaties- der medewerkenden. Misschien is de illusie van een diepere bedoeling slechts gewekt door het op de actualiteit afgestemde ballet aan het slot en heeft men niet meer dan een documen taire willen leveren over allerhande klok ken, waarvan inderdaad een keurcollectie was bijeengebracht. Wat Cruys Voorbergh daarbij allemaal voor geheimzinnigs liep te doen is mij geen moment duidelijk ge worden, behalve toen hij met Fietje Gor don een menuet danste of enige oude va derlandse costuums liet zien. Poppen van Feike Boschma en Don Vermeire gaven dit cultuurhistorische aspect van tijd tot tijd een surrealistisch tintje. Hoogtepunten van het programma wai'en ongetwijfeld de bijdragen van Multifilm Haarlem en dat wordt hier natuurlijk zon der een spoor van locaal chauvinisme vast gesteld. De opnamen van en rond de Munt toren in Amsterdam gaven een voorbeel dige indruk van de haast in het vei'keer. Prima was ook het bizarre spel met de wij zerplaat. De acteurs Coén Flink, Wim Ves- seur en Rob Milton traden in enkele korte scènes op. Afzonderlijk moet stellig ook Albert Mol worden genoemd: zijn panto mimische verbeelding van het dagelijkse leven riep herinneringen aan Marcel Mar- ceau wakker, zonder dat van een naboot sing gesproken behoefde te worden. In tegendeel: het was iets heel eigenaardigs, in de zin van eigens en aardig. Het gedrang in de tram (men denkt te schuiven, maar men wordt geschoven om vrij naar Goethe te spreken) en het tikken op een denkbeeldige schrijfmachine waren koste lijke staaltjes van zijn kunnen. Alleen al hierom ben ik blij deze uitzending gezien te hebben. Het Nederlandse Ballet droeg een cho reografie van Aart Verstegen onder de titel „Time and Tide" aan deze avond bij, waaraan vrijwel het gehele gezelschap meewerkte. Het behandelt op het Icarus- motief het probleem der beheersing van ruimte en tijd, de „atoombom" daarbij in begrepen. Het is erg moeilijk over dit werkstuk een oordeel te vellen, omdat er ondanks de nieuwe studio juist van de „ruimte"-werking niet zoveel terecht kwam. Ondanks de nogal slordige uitvoe ring zag men vele interessante figuren, die het verlangen wekten deze moderne be wegingsfantasie eens op een gewoon toneel te zien. De pas-de-deux van de man en een vrouw (Jaap Flier en Johanna Zuiver) op weg naar een nieuwe toekomst maakte mede door de mooie belichting veel indruk. Het commentaar werd door Joop Rein- boud gesproken, voor het muzikale gedeel te had men een beroep op Meindert Boekei gedaan. Het is jammer' dat aller inspanning in de goede bedoeling is blijven steken. D. K. Directeuren van Teylers stichting en de leden van Teylers tweede genootschap hebben besloten voor het jaar 1955 de vol gende prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt een opgave met be schrijving van de hier te lande vervaar digde familiepenningen, van de oudst be kende af, tot het jaar 1813. Ter toelichting wordt meegedeeld, dat onder familiepen ningen worden verstaan: penningen ver vaardigd bij geboorte, verloving, huwe lijk, tinnen-, koperen-, zilveren- en gou den bruiloft, overlijden, begrafenis, enz. Zij komen voor: gegraveerd, gegoten of geslagen. Zij kunnen ook worden onder scheiden in: algemene en bijzondere. „Al gemene" zijn dan penningen van een be paald type, welke bij zilversmeden voor handen waren en waarop naam, datum en aard der gebeurtenis konden worden ver meld, terwijj „bijzondere" die zijn welke speciaal voor een bepaalde gebeurtenis werden gemaakt. De opgave wordt verlangd in chronolo gische volgorde der penningen. De voor stellingen moeten duidelijk zijn omschre ven met vermelding van de toegepaste techniek, het metaal, de doorsnede in mil limeters, de naam van de vervaardiger voor zover bekend, de verzameling(en) waarin de penning vdbrkomt en de littera tuur, terwijl als het algemene penningen betreft, dit dient te worden vermeld. Om voor beoordeling in aanmerking te kunnen komen, moeten de antwoorden worden ingezonden vóór 1 Januari 1957. Programma's voor het jaar 1954, die nadere omschrijving van de prijsvraag- Buytewech bevatten, alsook exemplaren van het programma 1955 zijn op aanvrage bij directeuren van Teylers stichting (Dam straat 21, Haarlem) kosteloos verkrijgbaar. PARIJS (United Press) Onder leiding van dr. Albert Schweitzer is in Lambaréne, Frans West-Afrika, een nieuw leprozen- dorp gereed gekomen, aldus bericht de Unesco. Het dorp is geheel door de leprozen zelf opgetrokken. De bouwmaterialen zijn betaald met een deel van de Nobelprijs voor de vrede die dr. Schweitzer indertijd heeft ontvangen. Het internationale kinderfonds van de UNO heeft een voorraad melkpoe der naar het nieuwe leprozendorp gezonden. De Nederlandse Televisie-Stichting heeft Maandagavond haar eerste directe uit zending gegeven uit de geheel nieuwe studio in_ de Sint-Vitusstraat te Bussum. Opgevoerd werd „De Dynastie der Zandlopers", waarin onder andere optrad het Nieuwe Nationale Ballet onder leiding van Sonia Gaskell. De décors waren van Peter Zwart, het geheel stond onder leiding van Peter Koen van de N.C.R.V. Foto: Het Nationale Ballet tijdens de generale repetitie. Bert Brugmans marionettentheater is in de Haarlemse Vleeshal zijn optreden begonnen met in de middag voor de jeugd een on deugend en avontuurlijk spel, getiteld „De toverviool" en in de avond-uitvoe ringen van de opera „Paljas" en „Bastien et Bastienne". Wij hebben bij vorige ge legenheden reeds over Brugmans theater geschreven, zodat wij het ditmaal wat korter kunnen doen. Marionetten in de eigenlijke zin komen aan zijn theater niet te pas, zo zeiden wij. Hij werkt eerder met handpoppen, die op vernuftige wijze zijn geconstrueerd en met staafjes worden be wogen. Het effect is verrassend natuur lijk. De poppen, die voor de operauitvoe ringen worden gebruikt, kunnen daaren boven ook de mond bewegen, zodat men de aria's hoort schallen of ze uit de „pop penkast" zelf komen. Brugmans beschikt over een aangenaam gevoel voor contras ten. Die roept hij steeds op, heeft oog voor de betrekkelijkheid der dingen en maakt zo zijn spel met de poppen tot een vooral amusante vertoning, ook al valt het be zwaar aan te voeren dat de ynitatie der werkelijkheid niet altijd de weerspiege ling is van de levende gevoelens zelf, welke via de gramofoonplaat tot ons ko men. Dat geldt dan vooral bij de uitvoe ring van de „Paljas", waar de tragische elementen wel eens naar het parodisti sche worden getrokken, zijnde nu eenmaal voor de groteske verhoudingen waarin zij tegenover het beweeg der poppen komen te liggen niet bepaald geschikt voor deze vorm van uitbeelding. Maar men kan zich vaak verbazen en veel bewonderen. Er zit iets volmaakts onschuldigs in dit pop pentheater, iets wat u doet lachen om de hoogdunkendheid der mensen en hun ijdel gedoe. Dat weet Brugmans met wijze ironie uit te buiten. Hij kan zijn poppen gebrui ken om kleine vermanende schouderklop jes uit te delen. Wanneer hij echt ernstig wordt schieten ze hun doel voorbij. Of nu het kinderstuk „De toverviool", dat ik in de middagvoorstelling zag, een specimen van onderhoudend spel voor de jeugd genoemd mag worden het onder houdend spel van de opera is voorzover het op de muziek aankomt, wel verzekerd ik waag hei toch te betwijfelen. Je kunt erom lachen en er zitten grappige tafe reeltjes in. Toch komt het me voor, dat de verschillende oplossingen wel erg eenvou dig zijn. Er wordt nogal eens met de taal gehaspeld, de intrige verloopt, zaken, die op een simplisme duiden, dat toch niet overal deugd doet. Er staat tegenover, dat de jeugdige toeschouwers vaak daadwer kelijk bij het »pel worden betrokken de leugentjes om bestwil moet men er voor over hebben. Een brutale boerenknecht, die in tegenstelling tot de verwachtingen hart voor zijn evenmens blijkt te heb ben, volgen wij op zijn tocht met een to verviool om hem tenslotte in de armen van zijn lieve Griet te zien vallen, wijs geworden door zijn ervaringen en een beetje ijveriger ook, geloven we. De ver schillende toneeltjes, waarin we zijn wel en wee meemaken, zijn vaak van aankle ding alleraardigst, het spel der poppen hoogst vermakelijk. Dat zijn dingen, die de balans naar de gunstige kant doen door slaan. De artisticiteit van de avondvoor stellingen misten we alleen in deze jeugd voorstelling. Misschien wil Brugmans zijn jeugdprogramma niet te zwaar maken. Als hij het ook maar niet te licht maakt, heeft ieder er vrede mee. Fr. In de eerste week van de wettelijke tijd voor uitverkopen in Haarlem geldt de och tend- en middagsluiting van de winkels r.iet, aldus heeft de gemeenteraad vorig jaar besloten. Wij brengen dit in herinne ring, aangezien de volgende week de uit verkoop begint. BINNENLAND De termijn tot het doen aanbrengen van een rijkskeur op de koplampen van autos' is tot 1 April 1955 verlengd. In Nijmegen is de 32-jarige gehuwde gemeente-arbeider J. Verbiesen bij het vellen van bomen van een hoogte van twaalf meter uit een boom op straat gevallen. Hij was op slag dood. De oudste inwoner van Noord-Brabant, de heer A. Wijnen te Heeze, die op 3 De cember 101 jaar was geworden, is overleden. In Uddel zyn de weduwe Stegeman en haar dochter door kolendamp bedwelmd geraakt. Zij werden naar een ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht, waar de moeder is overleden. De dochter is buiten levens gevaar. Zate-dagavond 1 Januari geeft het „Toneelgezelschap Johan Kaart" in de Kleine Komedie te Amsterdam de duizendste op voering van het blijpesl „Potasch en Perle- moer". Dinsdag 4 Januari vertrekt met de „Waterman" (om 15.30 uur van de Lloyd- kade) uit Rotterdam een groep van 22 emigranten naar Australië die allen aan daarvoor bestemde centra een scholingscur sus in de landarbeid hebben gevolgd. Deze emigranten waren oorspronkelijk afkomstig uit beroepsklassen, die weinig mogelijk heden tot emigratie naar Australië bieden. Juist vóór Kerstmis heeft de gemeente lijke kolengasfabriek te Dokkum haar pro ductie gestaakt. Het aardgas heeft zijn intrede gedaan. Van de bijna vijftig jaar oude gemeentelijke kolengasfabriek van Dokkum is eui regionaal aardgasbedrijf in de plaats gekomen, dat weliswaar zijn zetel in Dokkum heeft, maar vrijwel geheel N.O.- Friesland van aardgas zal voorzien. Evenals in voorgaande jaren zal ook in 1955 wederom een rallye voor autobussen, de N.V.T.O.-Toerwagenrallye 1955, worden ge organiseerd. Met de voorbereidingen hiertoe werd onlangs een aanvang gemaakt. De rallye zal haar eindpunt hebben in 's Her togenbosch. Het evenment zal'plaats vinden op Dinsdag 17 Mei _955i Het 2M-jarig jongetje H. E., dat Maan dagmiddag met een driewielig fietsje in de Piet Heinlaan te Bussum reed, is door een achteruitrijdende auto van de gemeentelijke reinigingsdienst, waarv n de chauffeur het kind niet had opgemerkt, overreden. Het kind was op slag dood. De omroepster Joop Allema, die on langs gehuwd is, heeft de dienst van de V.A.R.A. verlaten. Na een langdurige ziekte is in Nijme gen overleden prof. dr. Ch. Raaymakers, oud hoogleraar aan de R.K. universiteit. Hij bereikte de leeftijd van 83 jaar. De Koningin heeft benoemd tot com mandeur in de huisorde van Oranje prof. dr. C. F. A. van Dam, hoogleraar in de Spaanse taal en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Deze onderscheiding werd prof. Van Dam verleend naar aanleiding van het geven van onderricht in de Spaanse taal ge durende een aantal jaren aan de Prins der Nederlanden. HAARLEM EN OMGEVING Aan de R.K. Economische Hogeschool të Tilburg zijn geslaagd voor het propaedeu- tisch examen economische wetenschappen de heren Th. Letsch_rt uit Velsen en C. van der Aart uit Bennebroek. De heer J. F. Slcndebroek te Haarlem is benoemd tot consul der Dominicaanse Republiek te Amsterdam. Mejuffrouw A. A. ten Have is met in gang van 1 Apri. 1955 benoemd tot hoofd van de Christelijke kleuterschool te Den Haag-Loosduinen in de wijk Morgenstond. Mejuffrouw Ten Haye is thans hoofd van de kleuterschool van d'e Hervormde gemeente aan de Lange Lakenstraat in Haarlem. Wethouder W. F. Happé te Haarlem is Woensdag verhinderd spreekuur te houden. De 44-jarige J. D. K., bouwvakarbeider in Haarlem, is Maandagmiddag toen hij werkzaam was p de eèrste verdieping van een in aanbouw zijnd huis aan de Vlaamse- weg in Haarlem, op een losse plank gestapt; hij maakte een val van ongeveer tweeëneen- halve meter en is naar het Grote Gasthuis vervoerd, aangezien hij over pijn in de rug klaagde. ADVERTENTIE Aangekocht grote partij SKIPANTALONS Gabardine en whipcords voor D. en H19.95 DAMESPANTALONS met br. en sm. pijp. Melton kamgaren gabardine 12.95 tot 32.50 Kinderbroekjes, lang, vanaf 5.95 Monty-coats 39.50 Skijacks, Anoraks, Teddy-jacks Sportkledingmagazijn BERTAM Herengracht hoek Raadhuisstr Amsterdam - Telefoon 48422 HAARLEM. 24 December 1954 GEHUWD: 24 Dec., C. Berends en A. Renkema. BEVALLEN van een zoon: 22 Dec., C. Mol —Webster; 24 Dec., J. C. van der Linden- Mulder. BEVALLEN van een dochter: 22 Dec., Th. A. JaskiJanse; C. P. KokBuijze; 23 Dec., A. W. Heintjes—Erdtsieck; J. M. Borst— Stuurman; C. P. W. Jansen—van Zijp; J. Dupker—Veldwijk; C. M. VosseWelage; J. H. A. ValkenburgFennis. OVERLEDEN: 21 Dec., H. L. A. M. Hol- lants, 54 j., Kamperlaan. HAARLEM, 27 December 1954 ONDERTROUWD: 27 Dec., H. Bloem en A. M L. van Roode. GEHUWD: 27 Dec., C. L. van Steen en P. M. Nelissen; B. C. Goebert en C. Maathuis. BEVALLEN van een zoon: 22 Dec., J. A. C. HazenbergMuijs; 24 Dec., A. Wieringa van der Weij; W. Rooseboom de Vries—Brou wer; B. Haan—Huibers; R. J. Lansdaal— Goedemans; W. van EsBergsma; 25 Dec., F. J. Keevel—Knaap; J. J. Breuning—Ver hoef; J. F. Klinkenberg—van der Kallen; E. H. van GulikKolder; 26 Dec., A. van der Most—Hogendoorn; G. Tamerusde Ruiter. BEVALLEN van een dochter: 24 Dec., P. M. PijfersKrapels; C. M. van Putten Lex; M. H. Huizing- Kleijn; C. C. Faber— Flesch; T. v n den Hof—Brienne; S. H. Klap wijkJager; 25 Dec., A. J. VerkadeVer- kade; M. Plantingde Boer: C. Koppen van der Veldt; C. C. M. SchellekensKruit wagen: J. M. Doingter Wolbeek; 26 Dec., J. H. C. van Rossum—Heijne; M. C. M. de Graaff—Vink; M. J. Broekhof—van Dansik; M. KloosBartels; 27 Dec., G. M. Kuijper van Noordt; P. J. van den EssenKlabou. OVERLEDEN: 23 Dec., A. Happé, 11 m„ Lambrecht van Dalelaan: 24 Dec., H. G. J. Andriessen, 65 j., Gibraltarstraat; W. H. Rode, 74 j., Gasthuisvest; N. den Dekker, 16 j., Gasthuisvest; E. M. G. van Lammeren, 25 j., Kamperlaan; C. H. W. M. van Steenhardt Carré, 71 j., Koninginneweg; P. W. Snoek, 50 j„ Vergierdeweg; 25 Dec., H. van der Waalvan Ballegooijen, 84 j., Roosveld- straat; S. H. KempsDuijff, 54 j„ Roosveld- straat; M. B Schouten, 63 j., van Kins- bergenplein; 26 Dec., J. H. van Ham, 61 j., Marsstraat; J. Verleur—Albers. 79 j„ Scho- terboschstraat; 27 Dec., J. M. Ramakers- Kraan, 74 j., Karei van Manderstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7