Puistjes C PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER J Wereldnieuws D.D.D. Britse trawler vergaan: twaalf doden Amerikaanse keten van raket-proefterreinen „Eugen Onegin" in Holland Festival Rotterdam tevreden over 1954 De radio geeft Dinsdag Onwillig paard achter tractor voortgesleept MAANDAG 3 JANUARI 1955 2 Hoge Raad stelt „Groot-Metaal" in het gelijk Zes dodelijke verkeers ongelukken op Oudjaar Schouwen-Duivcland was tijdelijk geïsoleerd Onrustig Oudjaar in Volkel Benzine 0,2 cent duurder Steekpartij in Rotterdam Amsterdammers bekogelden brandweer met stenen Kerkelijk Nieuws Tegenwaardegelden voor productiviteitsverhoging Sabena vliegt weer naar de bollen West-Duitser kreeg asyl in Polen Onderhandelingen met Engeland Twee Surinaamse ministers afgetreden <£ocU ia het zo Gré Broirwenstijn, Ramon Vinay en Theo Baylé in hoofd rollen Nieuw topjaar voor de havens Op giro 5100 thans 2.726.000 gulden Geestelijke waarden niet met H-bom verdedigen f SALPETER- TUINEN J A De Hoge Raad heeft arrest gewezen in twee procedures van het bedrijfspensioen fonds voor de metaalnijverheid ..Groot Metaal" te 's-Gravenhage, de ene tegen het algemeen pensioenfonds van de Noor delijke scheepswerven „Noord-Metaal" te Groningen, de andere tegen de N.V. Scheepsbouw-Ünie te Groningen, die lid is van „Noord-Metaal". In beide procedures had de gewone rech ter uitgemaakt, dat de leden van „Noord- Metaal" niet vallen onder „Groot-Metaal" en zelfstandig hun eigen fonds kunnen handhaven ondanks de verplichtstelling door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid van het pensioenfonds van „Groot-Metaal". Deze beslissing werd geacht té zijn gegeven in strijd met de wet. In de tweede procedure is een bijdrage van de N.V. Scheepsbouwunie gevorderd voor het pensioenfonds van „Groot-Me taal", welke vordering op dezelfde grond door de gewone rechter is afgewezen. In deze .procedure is de stichting Be drijfspensioenfonds van de Metaalnijver heid in het gelijk gesteld. Do Hoge Raad heeft namelijk de in deze zaken gewezen arresten vernietigd, „Noord-Metaal" in haar vordering niet ontvankelijk verklaard en geoordeeld, dat de N.V. Scheepsbouw unie te Groningen ten onrechte in verzet is gekomen tegen het tegen haar ter zake uitgevaardigde dwangbevel. ADVERTENTIE GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiveren ontsmet uw liuld met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF BALSEM ZEEP In de Nieuwjaarsnacht, ongeveer half één, is de 20-jarige A. van Eenbergen uit Udcn op de weg Boekel-Gemert door een personenauto aangereden en gedood. De auto is doorgereden, maar kon later worden opgespoord in een garage te Mier- lo-Hout. De bestuurder van de auto, G. uit Mierlo-Hout, is voortvluchtig. In Zaandam is de 20-jarige W. Spits op Oudejaarsavond het slachtoffer geworden van een tragische vergissing Hij reed bu de Accaciastraat in een modderpoel en kwam door verstikking om het leven. In de middag van Nieuwjaarsdag werd het stoffelijk overschot ontdekt. De heei Spits was employé bij een Zaandamse cssci.ce- fabriek. Ir. de vroege ochtend van Oudejaarsdag is op de weg Nistelrode-Hecsch bij Oss een vrachtwagen waarop een 10-tJi ar beiders naar een werKobject te Nistelrode werd vervoerd, in botsmg gekomen met ren veetransportauto. De vrachtwagen mei arbeiders sloeg om. De chauffeur van de auto, de 31-jarige M. van Erp u:'c Ros malen, gehuwd en vaner van twee hin deren, en de 39-jarigr arbeider A. Hijmans uit Geffen, gehuwd vader van zes kin deren. kwamen hierbij om het leven. De oterige inzittenden liepen voor het meren deel lichte verwondingen op. De wagen had een open laadbak, waarop een s- huil- keet was geplaatst en was het eigen ioir. van een transportmaatschappij uit Nuiand. Te Amsterdam kwam Vrijdagmiddag het 15-jarig meisje Willy van der Veer om hp* leven, toeirzij in de De Clerqstraat op de brug over de Da Costakade fietste en plotseling een zwenking maakte, waardoor zij onder een bus van lijn 14 viel. He' meisje overleed ter plaatse. Op het station van Weesp vond op Oude jaarsavond een dodelijk ongeval plaats, doordat de 57-jarige H. van den Akker uit Amsterdam uit een nog rijdende trein sprong en bekneld raakte tussen perron en treinstel. De Officier van Justitie te 's-IIertogen- bosch heeft opsporing gevraagd van de voortvluchtige J. J. G. 30 jaar oud en af komstig uit Mierjo-Hout. Behalve voor het veroorzaken der dodelijke aanrijding wordt G. gezocht in verband met enkele recente inbraken in Oostelijk Noord-Brabant. Ver moed wordt, dat de man gewapend is, en ook de inbraak bij de pastoor van Volkel heeft gepleegd. Het eiland Schouwen-Duiveland was op 2 Januari geïsoleerd, doordat er geen veer boot beschikbaar was. De „Krammer" van de dienst Zijpe-Numansdorp is Vrijdag middag bij laag water vastgevaren. Bij het vlotbrengen van de boot brak het roer, zo dat de „Krammer" werd uitgeschakeld. Zij werd vervangen door de „Will'emsdorp" van de Provinciale Stoombootdienst, die even eens uitviel door een machinedefect. De Rotterdamse Tramweg Maatschappij heeft 's middags met de „Grevelingen", die anders dienst doet op het veer Hellevoet- sluis-Middelharnis, de verbinding met het eiland hersteld. In 1954 zijn in de haven van Amster dam 5515 schepen binnengekomen met een bruto register tonnage van totaal 11.852.220. Het aantal uitvarende schepen bedroeg 5517, tonnage totaal 11.805.472 bruto register ton. In Volkel is op Oudejaarsavond inge broken bij de pastoo-r. Er is een vrij groot bedrag aan geld, omstreeks 5000 gulden, ontvreemd. Even na middernacht ontstond tussen cafébezoekers hevige ruzie, die op straat in een gevecht ontaardde. Zekere B. trok hierbij een mes, waarmede hij Van der H. in de rug stak. De dader werd gearresteerd. Het slachtoffer is in zeer zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Vechel gebracht. Met ingang van 3 Januari worden de prijzen van verscheidene aardolieproducten gewijzigd. Deze wijziging is een gevolg van het in werking treden van de wet op de Omzetbelasting 1954. Onder andere wor den de volgende producten in prijs ver hoogd: autobenzine met 0.2 cent per liter, gasolie met 10 cent per 100 liter en tractor- I petroleum met 10 cent per 100 liter. De prijs van lichtpetroleum wordt daar entegen verlaagd met cent per liter. In een café aan de Deüstraat te Rotter dam ontstond Vrijdagnacht ruzie tussen de 33-jarige loswerkman P. G. en de 39-jarige chauffeur J. P. De woordenwisseling ont aardde in een vechtpartij, die buiten het café werd voortgezet. Over en weer vielen er klanpen. doch op een gegeven ogenblik ging P., die in de Delistraat woont, naar huis. G. bestelde een taxi en ging naar zijn woning in het noordelijk stadsdeel. Korte tijd later ging hij terug met een slagersmes en belde aan aan de woning van P. Deze kwam het portaal in en onmid dellijk stak G. het slagersmes in zijn lin kerborst en wilde toen aanstonds per taxi weggaan. Twee agenten waren echter op het geroep van omstanders toegesneld en wisten hem te grijpen. P. lag hevig bloe dend in het portaal. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar bleek, dat hij een grote wond aan de linkerborst had opgelooen en dat de linkerlong was doorboord. De man moest opgenomen wor den. Zijn toestand is vrij ernstig. G.. die onder drankinvloed verkeerde, werd in bewaring gesteld. Amsterdam heeft eert rustig Oud en Nieuw gehad. Alleen in de Ribesstraat ..over het IJ" is gevochten, toen de brand weer een straatbrand kwam blussen, die met verf en oude stoelen was gestookt en door het publiek met stenen wer.d be kogeld. Een brandwacht werd daarbij licht gewond. Een andere, wiens kunstgebit door een stomp was gebroken, stelde zich te weer tegen iemand die niet zijn aanvaller bleek te zijn, maar die het voor die aan valler bestemde kreeg te incasseren. De brandweer is nog nooit iets dergelijks over komen. Geref. Kerken Beroepen te Nijemirdum D. H. Borgers, cand. te Utrecht. Gercf. Kerken ond. art. 31 K.O. Beroepen te Enschedé (voor de miss. dienst op Nieuw-Guinea) M. K. Drost te Buitenpost; te Hasselt J. Waagmeesler te Baarn. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Ede J. v. d. Poel te Gies- sendam. Tussen de Nederlandse en de A.meri- kaanse regering is overeenstemming be reikt over het vrijgeven van gelden van de tegenwaarderekening voor een aantal productiviteitsprojecten. Aan de Vereniging van Autobandenhan delaren, cover- en vulcaniseerbedrijven in Nederland wordt 75.000 ter beschikking gesteld voor onderzoekingen op het gebied van de reparatie en loopvlakvernieuwing. In dit project is tevens opgenomen de aan schaffing van apparatuur voor een nieuw op te richten vakschool. Voorts is een bedrag van 225.000 be stemd ter gedeeltelijke financiering van een tweetal onderzoekingen. Het eerste onder zoek heeft betrekking op de ploegenarbeid. Het heeft ten doel na te gaan. welke na delige gevolgen ploegenarbeid met zich brengt en op welke wijze deze nadelige gevolgen zoveel mogelijk ondervangen kunnen worden. Het tweede onderzoek betreft het op treden van vermoeidheid bij arbeid. Een zo juist mogelijke bepaling van de mate van vermoeidheid is voor het vaststellen van prestatie-normen van handarbeiders van groot belang. Beide onderzoekingen zullen door een aantal sociologen, sociaal-psychologen, physiologen, medici en technici worden uitgevoerd. Tenslotte is een bedrag van 265.000 beschikbaar gekomen voor de stichting Nederlands Diamant Speurwerkcentrum. Dit centrum heeft ten doel onderzoeken te verrichten ten behoeve van een verder gaande mechanisering van het productie proces in de diamantindustrie. FLEETWOOD (Reuter) De Britse trawler „Evelyn Rose" is Vrijdagochtend aan de Westkust van Schotland vergaan, Twaalf van de veertien bemanningsleden kwamen om het leven, aldus een medede ling van de eigenaars van het schip te Fleetwood in Lancashire. De twee over levenden waren, nadat de trawler in de duisternis bijna honderd meter uit de kust op de rotsen was gelopen en gezon ken, aan land gespoeld. Zij moesten meer dan vijf kilometer lopen om het dichtst bijzijnde huis aan de kust te bereiken. BRUSSEL (United Press). De Belgi sche luchtvaartmaatschappij „Sabena" gaat haar vloot van hefschroefvliegtuigcn ver der uitbreiden. Zij heeft twee nieuwe Si korsky S-55 toestellen besteld, waardoor zij binnenkort over zes van deze grote helicopters zal beschikken. De nieuwe toestellen zullen een dienst gaan onderhouden op het Noordelijk deel van het Roergebied, maar de eindpunten van deze dienst zijn nog niet vastgesteld. De Sabena heeft voorts het plan om toeristen met helicopters trips te laten maken boven de Nederlandse bollenvelden en andere bezienswaardigheden in West- Europa. Volgens radio-Warschau heeft Franz Neugebauer, die plaatsvervangend hoofd van de spionnage-organisatie-Gehlen te Wcst-Berlijn zou zijn geweest, asyl in Po len gekregen. Toen Neugebauer in Sep tember uit West-Berlijn verdween, werd door Amerikaanse functionarissen gezegd, dat hij ontvoerd was. Twee maanden later was hij te Oost-Berlijn getuige in een spionnage-proces. WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten zijn met Groot-Brittannië onder handelingen begonnen om hun proefterrein voor geleide projectielen in Florida 7200 kilometer naar het Zuiden uit te breiden. Het ligt in de bedoeling de Britse eilanden St. Lucia (Antillen) en Ascension (in het Zuiden van de Atlantische Oceaan) op te nemen in een keten van proefstations. St. Lucia ligt op ongeveer 2400 km en Ascen sion op ongeveer 7200 km van Florida. Iiet Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken liet weten, dat het wel slagen van de onderhandelingen „een waardevolle versterking van de Westelijke verdediging" zal betekenen. Er zullen af doende maatregelen worden genomen om de belangen en de veiligheid van de be volking en de scheep- en luchtvaart te verzekeren. In 1950 verschafte Groot-Brittannië aan de Verenigde Staten een proefterrein voor geleide projectielen bij de Bahama eilan den. Uit de bekendmaking blijkt, dat op verscheidene eilanden in de Bahama-archi- pel proefstations zijn ingericht en dat twee bases in aanbouw zijn in de Dominicaanse republiek en Puerto Rico. Deze stations worden gebruikt voor het opsporen en leiden van projectielen en .onbemande vliegtuigen in het proefgebied, dat zich op het ogenblik uitstrekt van kaap Cana veral in Florida tot de Bahama eilanden. PARAMARIBO (United Press) De minister van Economische Zaken, J. C. Cu- riel, en de minister van Landbouw, F. A. Langguth Olivieira, zijn gisteren uit het. Surinaamse kabinet getreden uit protest tegen de uitvaardiging van een herziene Kieswet, welke zij als ondemocratisch be schouwen. De beide ministers maakten hun uittre den uit het zeven leden tellende kabinet bekend onmiddellijk nadat waarnemend premier J. Juglall medegedeeld had, dat de omstreden wet voor het eind van deze week van kracht zou worden. Volgens tegenstanders van deze wet, die drie belangrijke kiesdistricten tot één zal zal samensmelten, worden hierdoor een groot aantal in Suriname woonachtige In donesiërs van een evenredige vertegen woordiging in het parlement beroofd. De wet zou hierdoor ten voordeel strekken aan de Nationale Volkspartij, die nu de meer derheid in de wetgevende vergadering heeft. De Nationale Volkspartij bezet hierin na melijk elf zetels, de Verenigde Hindoe- Partij acht en de Indonesische Moslem Par tij twee. Uitwisseling. Met de jaarswisseling is een nieuwe internationale weercode in ge bruik genomen die de uitwisseling van weerkundige gegevens van ongeveer 7.000 meteorologische posten, die samen het wereldomvattende netwerk vormen, zullen vergemakkelijken en vereenvou digen. Elke 24 uur wisselen die posten, in totaal ongeveer 110.000 weerrappor- ten uit. De moderne verbindingsmidde len maken het mogelijk dat een half uur na de waarnemingen de meteorologische diensten al kunnen beginnen met het tekenen van weerkaarten. De eerste weercode kwam in gebruik in 1930. Massawerk. Billy Graham heeft het Wem bley Stadion al afgehuurd voor de- periode van 9 tot 21 Mei. Op 23 Mei 1954 namen daar 120.000 personen afscheid van hem. In totaal trok de Amerikaanse evangelist hier in twee maanden 1.740.000 personen. Einde. In de „Tagliche Rundschau," het blad van de Russische Hoge Commis sie in Oost-Duitsland, wordt de toe nemende populariteit van Dior's mode van de „H-lijn" onder de Oost-Duitse vrouwen toegejuicht, omdat dit, volgens het blad, het einde betekent van het „Amerikaanse Pin-up-ideaal." Bevolking. Het Amerikaanse volkstel lingsbureau deelt mede, dat de Verenig de Staten 1955 ingaan met een bevol king van 163.900.000 zielen, hetgeen ongeveer 2.700.000 meer is dan in 1954 en ruim 12.500.000 meer dan het bij de algemene volkstelling in 1950 geregis treerde aantal Amerikaanse burgers. De bevolking van Frankrijk is in 1.954 met meer dan een kwart millioen ziel.cn toegenomen. Beperking. De gemeentelijke autoriteiten van Oost-Berlijn hebben bepaald dat de naar schatting vijftigduizend in dit stadsgedeelte werkzame West-Berlijners voortaan aldaar niet meer Oostmarken mogen besteden dan het bedrag van hun maandelijkse inkomen, zulks om te ver hinderen dat in West-Berlijn goedkoop aangekochte Oostmarken in het Ooste lijke stadsdeel worden besteed. Voedzaam. Radio-Polen heeft bevestigd dat de vijfjarenplannen voor de periode 19561960 voorzien in samenwerking op het gebied van de kern-physica tus sen de Sovjet-Unie en de Oost-Euro- pese leden van de raad voor economi sche wederzijdse bijstand, die in 1949 is opgericht. Volgens radio-Polen zou Rus land, de andere landen willen laten profiteren uit zijn onderzoek naar het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Vrijwilligers. Het Britse ministerie van Gezondheid heeft 500 vrijwilligers voor een griep gevraagd. Ieder jaar vraagt het ministerie vrijwilligers voor een verblijf in comfortabel ingerichte hui zen te Salisbury om de doktoren toe te staan hen als proefkonijnen te gebruiken op de jacht naar de verwekker van ver koudheid. Meer dan 100 vrijwilligers zijn al vier maal teruggekomen; 463 echtparen hebben gebruik gemaakt van deze gratis vacantie. Sommige hebben er de wittebroodsweken doorgebracht. Minder. In 1954 hebben ongeveer 105.000 Oost-Duitsers asyl gevrar.gd in West- Berlijn tegen 306.000 in 1953. Altijd. Nationalistisch China heeft vijftien buitenlandse schepen „voor altijd" de toegang tot Formosaanse havens ont zegd, omdat zij op communistische havens van het Chinese vasteland heb ben gevaren. Op de lijst komt ook een Nederlands schip voor. Goedgekeurd. De Guatamalaanse volks vertegenwoordiging heeft, na een roe rige bijeenkomst, haar goedkeuring ge hecht aan de nieuwe overeenkomst met de Amerikaanse „United Fruit Compa ny" evenwel onder beding dat deze niet in strijd zal zijn met de bepalingen van de nieuwe Grondwet. Eén afgevaardig de, die tegen het aangaan der overeen komst was, verliet voor de stemming de vergadering. Atoomeentrales. Volgens het Oost-Duitse communistische blad „Neues Deutsch- land" worden op het ogenblik in de Sov jet-Unie nieuwe atoomkrachtcentrales gebouwd met een capaciteit van 50.000 tot 100.000 kilowatt. Het blad, dat be richten uit de Sovjet-pers aanhaalde, verklaarde, dat een centrale met een capaciteit van 100.000 kilowatt slechts ongeveer 400 gram uranium per dag zou verbruiken. Terug. De kapitein en de bemannings leden van het Israëlische vrachtschip Bat Galim zijn naar Israel teruggekeerd. Zij hebben, nadat hun schip in het Suez- kanaal was aangehouden, drie maanden in Egyptische gevangenschap vertoefd. De Egyptische regering heeft beloofd de volgende week het schip en de lading vrij te geven. De Nederlandse Opera zal tydens het Holland Festival 1955 de première brengen van Tsjaikowsky's „Eugen Onegin", lyri sche scènes genaamd, een elegisch meester werk van de componist, die ook het libret to vervaardigde naar Alexander Poesjkin's gelijknamige roman in verzen. De titelrol van dit werk, dat wordt gedirigeerd door Alexander Krannhais. zal worden gezongen door Theo Baylé. De rollen van de zusters Tatjana en Olga worden vervuld door Gré Brouwenstijn en Cora Canne Meyer. Ramon Vinay zal de rol van de dichter Lensky op zich nemen. Daartoe heeft hy een uitnodiging van de „Terme di Caracal- la" te Rome, waar elk jaar opera-voorstel lingen met beroemde zangers worden ge geven, afgeslagen. Hllde Zadek in „Le nozze di Figaro" tijdens Holland Festival 195.5 In de voorstellingen van Mozart's ..I<e Nozze di Figaro die onder leiding van Jo sef Krips tydens het Holland Festival 1955 zuilen worden gegeven, zal de rol van de gravm worden vertolkt door Hilde Zadek van de Staatsopera van Wenen. William Steinberg dirigeert Residentie-Orkest William Steinberg, de dirigent van het Pittsburgh Symphony Orchestra, die de laatste jaren eveneens de leiding had van de jaarlijkse muziekfeesten te Aspen in Co lorado en in het voorjaar van 1955 in Lon den, Parijs, Brussel en in Italië zal concer teren, dirigeert het laatste Holland Festi val-concert van h«t Residentie-Orkest te Scheveningen. Op de laatste middag van het jaar heeft de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. de leden van de haven vereniging „Rotterdam" in de Burgerzaal begroet en toegesproken. Hij zei onder meer dat de Maasstad, waar dit jaar on geveer 45 millioen ton goederen in onze haven zijn overgeslagen een nieuw hoogte punt bereikt heeft in haar ontwikkeling en in weinige jaren de belangrijkste olieha ven van Europa geworden is. „Van een omzet van nog geen drie millioen ton olie in 1938, zijn wij thans gestegen tot circa achttien millioen ton. Met koortsachtige haast wordt gewerkt aan de aanleg van de derde petroleumhaven met bijbehorende terreinen, waarvan de eersten in de zomer van 1955 in gebruik kunnen worden ge nomen. In 1953 werd reeds 8'4 millioen ton stuk goed behandeld. In 1954 zal dit naar ra ming 9 3'4 millioen ton zijn. In 1953 boekte de haven reeds ongeveer 7500 afvaarten van de geregelde lijndiensten en in het afgelopen jaar is dit aantal gestegen tot 7700. In het afgelopen jaar zijn grote kwanta kolen en erts via de Rotterdamse haven vervoerd, namelijk meer dan tien millioen ton. „Houden wij voorts rekening met de eindproducten, dan mogen wij constateren, dat Rotterdam een zeer belangrijke, zo niet de belangrijkste in- en uitvalspoort van de KSG is. Het graanvervoer is in het afgelopen jaar dan ook ten opzichte van 1953 met een mil lioen ton gestegen. ADVERTENTIE BARTEIJORISSÏR. HAARLEM TEL 13439 t EERD. BOLSTR 48 A DAM TEL. 717162- SKI-JACKETS en PANTALONS HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Raten. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Bas en piano 12.00 Vlaamse muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nade-orkest. 13.55 Koersen. 14 00 Platen. 14.45 Voordracht. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Jazz-muzieik. 18.00 Nieuwsberichten. 1815 Piano. 18.30 R.V.U.: Don Juan, de on sterfelijke minnaar! door Dr. A. Saalborn. 19.00 voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle, 19.10 Fanfare-orkest. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Grafin Maritza, operette. 21.10 Mededelingen en platen. 21.20 Amusementsmuziek. 21.55 Voorspellingen voor 't jaar 1955. 22.05 Lichte muziek. 22 :'U De Antwoordman. 22.35 Volks liedjes. 22.55 Ik geloof dat23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 New York calling. 23.30— 24.00 Filmprogramma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Niruws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuw, weer bericht en Katholiek nieuws. 8.20 Platen 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voo- de kinderen. 10.15 Platen. 10.30 Lichte muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbcuwmededelingenV 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws, 13.20 Pla ten. 14.00 Gevarieerd programma. 14.45 Pla ten. 15.00 Idem. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.45 Regeringsuitzending: Ne derland en de wereld: Perspectieven der emigratie. 18.00 Voor d jeugd. 13.20 Sport- P'-agtje. "8.30 Lichte muziek. 19.00 Nieuws 19.IQ Lichte muziek. 19 30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Gevarieerde mu ziek. 21.00 Actualiteiten. 21.15 De gewone man. 21.20 Kamerorkesc* en solist 22.00 Uit het Boek der Boeken. 22.15 Vioolduo. 22.45 Kan 'n Haan een ei leggen"1 23.00 Nieuws. 23.15 Pianorecital. 23.00—24.00 Platen. TELEVISIE fA.V.R.O.) 20 15 Actualiteiten en weerbericht. 20.30— 22.30 Arsenicum en oude kant, spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 1300 Nieuws, 13.15, 13.55, 14.00, 14.40, 15.10 14.30 en 15.45. Platen. 1602 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Symphonie-orkest. 19.50 Syndicale kroniek. 20 00 Voor de vrouw. 21.00 Platen 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. BFC 22.0022.30 Nieuws. Keiten van de dag. Bveken en schrijvers. (Op 224 m.). Het comité Vluchtelingenhulp 1954 kon 1954 afsluiten met een totale opbrengst van 2.726.000 gulden. De laatste dagen is 73.000 gulden binnengekomen. In 1955 zal het comité zolang de actie nog duurt niet meer dagelijks mededelen hoeveel is ontvangen. Het stelt zich voor, eens per week, op Vrijdag, opgave te doen van heigeen is binnengekomen. Derde JVeg-cotiferentie ferentic welke vanai Maandag in „De Hoeve" te Laren (N.-H.) is gehouden, zijn drie besluiten genomen. Ten eerste op richting van een contact-commissie waar voor iedere nationale groep een vertegen woordiger zal aanwijzen. Ten tweede het stichten van een documentatiecentrum door de Nederlandse vredesbeweging „De Derde Weg". Dit documentatiecentrum zal een maandelijks informatief bulletin uit geven met nieuws over de ontwikkeling van De Derde Weg-beweging over de ge hele wereld. Het secretariaat wordt ge vestigd in Amsterdam, ten derde een op dracht aan de Engelse Derde Weg-bewe ging een Derde Weg-wereldconferentie voor te bereiden in Londen, bij voorkeur te houden in de eerste week van Septem ber 1955. De conferentie, die vandaag is beëin digd, stond onder leiding van mr. Allan Skinner, hoofdredacteur van het Engelse vredesweekblad Peace-News". Hij heeft een aantal aspecten van de huidige we reldsituatie onderzocht in het licht van de Derde Weg-opvatting en zich beraden over middelen en wegen om een dreigen de Derde Wereldoorlog te voorkomen en de catastrophale gevaren, die de mens heid in het bestaan en eventueel gebruik van atoombom en waterstofbom boven het hoofd hangen, af te wenden. Tevens is ter conferentie van gedachten gewisseld over het communisme, waarbij overwegend de volgende opinie kon worden gehoord: de verworvenheden der Westerse cultuur cn de Westerse democratie vertegenwoordigen geestelijke waarden, die verdienen te wor den verdedigd. Echter zijn die waarden niet te verdedigen met de H-bom. Bestrij ding van het communisme kan slechts ge schieden met geestelijke middelen, aldus luidt de samenvatting van de bespreking. In een discussie over het Duitse probleem overheerste de opvatting, dat het Duitse probleem het probleem van Europa is. Het gevaar, dat de splitsing van Duits land voor de wereldvrede betekent, kan slechts doeltreffend worden bezworen, in dien een verenigd neutraal en ontwapend Duitsland op basis van gelijkheid en ver trouwen kan samenwerken met en is op genomen in een geïntegreerd neutraal en ontwapend Europa, aldus het resultaat der discussies. Op de conferentie waren aanwezig ver tegenwoordigers van Engeland, Duitsland, Zwitserland, Australië en Nederland, be nevens een waarneemster uit Amerika. Voor het Amsterdams gerechtshof ver scheen uit Nieuwer Amstel N. H. V. die in Mei van dit jaar door de politierechter te Amsterdam tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld wegens mishandeling van een paard. De zoon bereed op 8 October van het vorig jaar een tractor met aan hangwagen, waarachter de vader een on willig paard had gebonden om het dier tot lopen aan te sporen. Doordat de tractor zich in beweging zette brak de streng, waarmee het dier aan de wagen was be vestigd. Tot tweemaal toe is deze poging herhaald, nu met een ploegketting, die met een schuifstrop en een steek om de hals van het paard was bevestigd. Het dier kwam te vallen en is door de zware tractor een eind voortgesleept. Hierbij beschadig de het dier de halswervels en de gewaar schuwde dierenarts adviseerde het paard in het weiland te laten liggen. Het paard heeft, afgedekt met een zeil en liggend op stro, enkele dagen op het land doorge bracht, waarna het op advies van de arts is afgemaakt voor de slacht. Wegens dierenmisdandeling is de landbouwer in dertijd tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld. zijn zoon tot 14 dagen. N. H. V. zeide in hoger beroep te zijn gekomen, omdat hij emigratieplannen heeft. Met een gevangenisstraf achter de rug zijn deze plannen moeilijk te verwe zenlijken. Het gerechtshof heeft het aan deel van de zoon in de mishandeling van middag uitvoerig onderzocht. Hierbij wer den de dierenarts G. Hoogstraten als ge tuige a charge en een kennis van de fami lie. de heer Phaff. als getuige décharge gehoord. Deze laatste verklaarde nooit bij de familie V. enige ruwheid te hebben waargenomen. De vader heeft het voor het zeggen in het gezin. De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir dat de opzet tot het plan niet van de zoon is uitgegaan. De zoon is alleen aansprakelijk voor het voorttrekken van het dier, waarvan hij als bestuurder van de tractor weinig of niets heeft gezien. Omdat hij niet voor het geheel van de ge volgen aansprakelijk is eiste de procureur 100 boete. Bij niet betaling te vervan gen door 20 dagen. De raadsman vroeg vrijspraak. Het Hof zal op 30 Januari ar rest wijzen. 35. Na hun bezoek aan het spookslot Usher laadden de toeristen de kisten met de geesten van Jolliepop en de belasting inspecteur achterop de wagen. „Ge kunt de geesten rustig zo vervoeren", riep Joris hen toe, geestvervoering kan geen kwaad". Hierna draaide hij zich om en keerde goed geluimd naar zijn kasteel terug. Zijn goede stemming was wel verklaarbaar, want zijn hoed was weer boordevol harde valuta. „Verhoogd entrée-geld.twee spoken ver kocht niet kwaad; lang niet kwaad!", mompelde hij, met zijn slokje dwarrelend. Panda echter, kon deze gang van zaken minder waarderen. Verscholen achter een rotsblok zag hij toe, hoe de toeristen zich klaar maakten om te vertrekken. „Ze ne men de geest van Jollie^iop mee..dacht hij, „wat verschrikkelijk! Maar geest oj geen geest, ik wil niet, dat die arme Jollie pop in een kist is opgeslotenIk ga hem bevrijden!" En met dit vaste voornemen, sprong hij onopgemerkt achter op de auto. IN HET GEWONE LEVEN zullen we de naam salpeter weinig meer tegenkomen, tenzij we onze bezigheden hebben in de landbouw, of de glas- en glazuur industrie Maar in oude tijden was dat anders. Niet omdat de mensen toen nauwer bij de schei kunde waren betrokken, maar omdat velen destijds ongewild overigens tot leve ranciers van deze stof werden verklaard. Laten we echter wat minder in raadselen spreken en be ginnen bij het begin. Zoals bekend, is salpeter de naam voor een verbinding van de elementen kalium, stikstof en zuurstof KNOt), maar zou den we uitsluitend op de bete kenis van deze naam moeten afgaan, dan weten we niet anders dan dat we te maken hebben met zout salsteen - peter), of wanneer u dat mooier vindt klinken: zout uit steen. Van de samenstel lende elementen van deze stof blijkt dus niets uit de naam, waarmee tevens aan het licht is getreden het verschil in inzicht in de samenstelling van deze stof vroeger en nu. Salpeter is onmisbaar voor hel maken van ouderwets buskruit, en hoewel deze stof eeuwenlang hiervoor werd gebruikt, ontbrak het uan enig inzicht in de samen stelling, eenvoudig omdat de scheikundige kennis mankeerde. De methode die tot voor kort fn Engels-Indië werd toegepast bestond hieruit dat in het droge jaarge tijde een ondernemer het vuil en de los zittende aarde tegen een vergoeding van de wegen en lemen hutten kwam krabben Deze massa werd in een bassin met lemen vloer met water uitgetrokken en de ver kregen oplossing werd vervolgens boven een vuur of in de zon ingedampt. Bij af koeling kristalliseerde dan een ruwe, vuile salpeter uit die aan de raffinaderijen werd verkocht en wat achterbleef werd bewaard voor het volgende seizoen, zodat ondanks de ruwe methode betrekkelijk weinig ver loren ging. Deze winningsmethode moge ons wat primitief toeschijnen, maar het is toch niet zo heel lang geleden, dat .precies hetzelfde in onze cultuurgewesten plaats vond. Sal peter was nu eenmaal nood zakelijk voor de vervaardi ging van buskruit en aange zien men de moderne be reidingsprocessen niet kende (en ook niet kon kennen) werden aanvankelijk de muren en stallen van woningen afge krabd om het materiaal voor de grondstof te verkrijgen. Zeer dikwijls gebeurde dit op last van koningen en an dere heersers, die buskruit nodig hadden ten behoeve van de legers. Er werden dan salpeterzoekers op uitgestuurd die de stal len en boerderijen afstroopten, op zoek naar dit „kostbare" materiaal, en deze vuil- verzamelaars vormden vaak een ware plaag voor de bevolking. Later werden ..salpeterplantages" aangelegd, waar hu- musrijke aarde, mest of dierlijke afvallen werden gestort. Op deze hopen, die be schermd waren legen regen, werd regel matig gier gebracht, waardoor bacterie werking werd bevorderd en omzettingen plaats vonden, die leidden tot vorming van salpeter, dat uitkristalliseerde aan de wind kant. zodat het kon worden afgekrabd om verder te worden geraffineerd. Eerst na de Napoleontische oorlogen werd deze me thode verlaten En weet u dat het buskrwt nic' door Schwarz is uitgevonden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2