Frans-Tunesisch overleg op een delicaat punt Huldiging F.W.J. Straakenbroek In de Amsterdamse Schouwburg een zeer sterke Gysbreght Kort en bondig Parijs wil de politie niet afstaan Kalundborg ongenietbaar door station in Saar Amsterdamse Beurs Dr. Drees antwoordt prof. Gerbrandy over K.P.M.-diensten aan Indonesië 'grieven aan de redactie Benoemd tot officier Oranje Nassau 4 A AND AG 3 JANUARI 1955 l HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Frans-Deens radioconflict Driekoningenfeest van de R.K. Middenstands vereniging Opdrachten aan auteurs Henry Jurgens op 49-jarige leeftijd overleden De actie voor het meenemen van militairen Actie voor Davosreizen „De wereld rond" Per brandweer thuisbezorgd Bromfietsers dodelijk verongelukt Scheepvaart Van onze reisredacteur) De onderhandelingen tussen de Franse en Tunesische delegaties over de conven ties, die aan Tunesië beloofde interne autonomie moeten afgrenzen, stokken op een delicaat punt: de politic. Het officiële Franse standpunt is dat de veiligheid van Tunesië, die Frankrijk onder het protecto raatsverdrag moet garanderen, ook poli tiële bevoegdheden vereist. De Tunesiërs stellen dat interne zelfstandigheid een klucht zou zijn wanneer de autonome re gering niet over een politie-apparaat kan beschikken. Zij gaan er mee accoord dat Frankrijk politiële bevoegdheden behoudt, die buitenlandse agitatie, spionnage en dergelijke kan tegengaan, zij stemmen er zélfs mee in, dat de politie voorlopig onder een Franse directeur zal staan, maar eisen dat deze directeur verantwoording aan het Tunesische kabinet schuldig zal zijn. Hier tegen verzetten de Fransen zich. Zij zoe ken een formule, waarbij de resident- generaal een vinger in de pap houdt. Naast deze officiële argumenten zijn er ook emotionele. De Tunesiërs en dat geldt ook voor de delegatie-leden per soonlijk hebben allerminst aangename herinneringen aan het Franse politie apparaat. De delegatie heeft zich, wat de andere conventies aangaat, bijzonder in schikkelijk getoond, omdat zij haast wil maken met de onderhandelingen met het kabinet Mendès-France. Zo inschikkelijk zelfs dat zij al last heeft met het machtige Tunesische vakverbond, dat haar niet ge heel zonder reden verwijt, dat de komen de interne autonomie niet zo autonoom is als zij wel heet. Om al deze redenen is het onwaarschijnlijk dat de Tunesische dele gatie zal toegeven op het punt van de politie. Zij zal aan het Tunesische volk niet een regeling kunnen „verkopen", waaronder het mogelijk zou zijn dat Tu nesiërs om politieke redenen door een Franse politieman worden gearresteerd. In alle objectiviteit bezien is de Franse oninschikkelijkhcid moeilijk verdedigbaar. Inderdaad is interne autonomie zonder een KOPENHAGEN, 3 Jan. (United Press) Het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een protestnota aan Frankrijk gezonden naar aanleiding van de opening van een nieuw radiostation in Saarland. Op Zondag 2 Januari werden de uitzendingen begonnen doch het bleek, dat de golf lengte wel zeer ongeschikt was voor het Deense station Kalundborg. De Deense luisteraars konden zelf niets meer van de uitzendingen verstaan en duizenden boze Denen protesteerden bij de autoriteiten tegen de Franse „stoorzender". Reeds een week geleden zond het Deen se ministerie een formeel protest aan Frankrijk op verzoek van de Deense PTT. Volgens de internationale radioconventie van 1948 te Kopenhagen, welke mede door Frankrijk is ondertekend, verplichten de landen zich niet te zullen zenden op een golflengte welke reeds in gebruik was. (Wij tekenen hierbij aan, dat niet alleen de uitzendingen van Kalundborg volko- men ongenietbaar zijn geworden, maar dat ook de programma's van Europe I, zoals de nieuwe zender zich noemt, niet tot hun recht komen, voor zover er van recht sprake kan zijn bij een omroepmaatschap- pij, die zich, tegen alle afspraken in er gens in de aether nestelt. De situatie is thans voor Kalundborg, dat toch al ge hinderd wordt door het eveneens sinds zijn oprichting in 1932 wederrechtelijk op de lange golf zendende Radio-Luxemburg I. onhoudbaar geworden. De toestand is te vergelijken met die welke in de vooroor logse jaren ontstond toen de Roemeense zender Brasov zich op de door Nederland gebruikte 1875 m vpstigde. Door het op treden van de „illegale" zendex-s, waarin de Amerikaanse soldatenomroep A.F.N. is voorgegaan, is de golflengte-overeenkomst van Kopenhagen waardeloos gebleken. Het is daarom ook voor de Nederlandse Radio- Unie zaak met voortvarendheid de moge lijkheden uit te buiten welke op de ultra kortegolf via de F.M.-techniek worden geboden. Red.). Op Zondagmiddag heeft de R.K. Midden- sandsvereniging te Haarlem in het gebouw St. Bavo aan de kinderen van de leden een Driekoningenfeest aangeboden, dat werd verzorgd door het gezelschap „Fantasto" uit Haarlem. De ongeveer 450 kinderen hebben zich drie uur lang uitstekend vermaakt met zang, toneel, poppenkast en goochelen. De goochelaar en zijn beide medewerksters hadden zich in Oosterse kleding gestoken en zorgden voor een Oosterse sfeer in de zaal. Er werd op deze middag Driekoningen brood uitgereikt, waarin een drietal bonen verstopt waren. Zij, die de drie bonen trof fen, werden tot de „Drie koningen'' uitge roepen en ontvingen een bijzondere trac- tatie. 3-3% Nederl.'47 A.K.U. Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Urne H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U.S. Steel Slotkoers Donderdag 100'/, 321/ 388 333 538 100 180% 158% 135% 126% 244 208% 230 220 51% 110'/-. 78% 59 24 72% Openings koersen ioo% 328% 396 342 549 105 181 160 136% 124% 244 209 230 220 51% 108'% 85% 61% 25% 73% eigen politie-apparaat een lege dop. Bo vendien zal Frankrijk in Tunesië over vol doende middelen beschikken om de Franse bevolking in het ergste geval door de ter plaatse gestationneerde troepen tegen machtsmisbruik van een Tunesische politie te beschermen. En tenslotte: het Frans-Tunesische gesprek is al zoveel ma len door te lang gerekte onderhandelingen spraak gelopen. Het huidige gunstige kli maat in Tunesië, test voor de gehele Franse Noord-Afrikaanse politiek, mag daardoor niet weer bedorven worden, zelfs niet uit vrees voor halsstarrige elementen in het Franse parlement. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim heeft, overeen komstig het advies van de rijkscommissie van advies voor opdrachten aan letter kundigen, aan Clara Eggink te Amster dam een opdracht verleend tot het schrij ven van een biografische essay over jonk- vrouwe Alexandrine Tinne (18351896), die als ontdekkingsreizigster in Afrika om het leven is gekomen. Overeenkomstig het advies van dezelfde commissie heeft de minister aan Harry Mulisch te Haarlem een opdracht ver leend tot het schrijven van een roman, spelende in een milieu dat zich bezig houdt met occultisme. Beide auteurs hebben de hun verleende opdracht aanvaard. De rijkscommissie van advies voor op drachten aan letterkundigen bestaat uit: prof. dr. Garmt Stuiveling, Barend de Goede, Alfred Kossmann, Adriaan Mor- rien en Jos. Panhuysen. Zoals bericht is, heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Gerbrandy onlangs de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het waar, dat de Koninklijke Pakketvaart Maatschappij nog steeds voortgaat met het vervoer van troepen der republiek Indonesië en van oorlogs materiaal naar Ambon of de Ambonese eilanden, althans naar het gebied van de republiek der Zuid-Molukken? 2. Worden deze troepen en wapens in gezet tegen de strijdmacht van de repu bliek der Zuid-Molukken op Ceram? 3. Is het waar, dat van de strijdmach ten van de republiek Indonesië, gelegerd op Ambon of elders, soldaten of onder delen worden gebruikt tot penetratie in en infiltratie tegen West-Nieuw-Guinea, dat onder het souverein gezag van Neder land staat? 4. Indien bovenstaande vragen beves tigend (geheel of ten dele) worden beant woord, welke zijn dan de houding en de activiteiten der Nederlandse regering hiertegenover, rechtens zowel als de facto? 5. Is de Nederlandse regering bereid om het tegen de republiek der Zuid-Molukken en tegen Nederland gerichte vervoer van troepen en wapens door een Nederlandse scheepvaartmaatschappij feitelijk onmoge lijk te maken, hetzij door een strafvervol ging te doen instellen tegen de leden der directie van deze te Amsterdam gevestigde maatschappij, als verdachten van het mis drijf van artikel 100 Wetboek van Straf recht, voorzover betreft de hulpverlening aan de republiek Indonesië in de (burger) oorlog tegen Ambon, en als verdachten van uitlokking of medeplichtigheid aan de mis drijven van de artikelen 93 en 97 Wetboek van Strafrecht, voorzover betreft de hulp verlening aan de republiek Indonesië voor de tegen Nieuw-Guinea gerichte infiltraties en vijandelijkheden, hetzij door andere tot dit doel geëigende maatregelen? De minister-president, minister van Al gemene Zaken, heeft thans het volgende geantwoord: 1. en 2. De K.P.M. fungeert in Indonesië als openbare vervoermaatschappij van deze mogendheid. De regering heeft geen be moeiing met de vraag, welke personen en goederen daarbij vervoerd worden. Zij heeft intussen reden om aan te nemen, dat in de laatste tijd geen militair vervoer van bijzondere omvang naar de Zuid-Molukken door middel van de K.P.M. heeft plaats ge had. 3. In 1953 heeft een aantal militairen, deel uitmakende van het in de Zuid-Mo lukken gelegerde 25ste regiment infanterie, gepoogd in Nederlands Nieuw-Guinea te in filtreren. Eenzelfde poging werd in de maand October van 1954 ondernomen door een 42-tal, tot een Indonesische semi-mili- taire organisatie behorende, Indonesiërs. Zij kwamen in prauwen. De in Nederland geboren directeur van de Unilever Maatschappij in België en de Belgische Congo, Henry Jurgens, is giste ren te Brussel op 49-jarige leeftijd over leden. Hij overleed tijdens een bioscoop bezoek. Zijn beide zoons ontdekten dat hun vader overleden was aan het einde van de voorstelling. Hjj was een achter kleinzoon van Anton Jurgens, die de Uni lever heeft gesticht. (U.P.) De heer Jurgens werd te Joch in Duits land geboren. De begrafenis zal Woensdag te Sterrebeek nabij Brussel plaats vinden. Het bestuur van het Nationaal Katholiek Tnuisfront heeft in een brief aan de minis ter van Oorlog, ir. C. Staf, onder meer meegedeeld, dat het overleg dat namens Nationaal Katholiek Thuisfront met de heer H. J. van Balen, directeur van de A.N.W.B.. en mr. B. Ph. baron Van Ha- rinxma Tfyoe Slooten, secretaris van de K.N.A.C., is gevoerd naar aanleiding van het welkom van de minister aan de parti culiere acties in het vervoer van militairen er toe heeft geleid de minister namens genoemde organisaties te verzoeken de militairen in de gelegenheid te stellen, van de bereidwilligheid van automobilisten om de militairen bij het vervoer naar- en van hun woonplaatsen behulpzaam te zijn, ge bruik te maken. Hiertoe zou het gewenst zijn dat de minister aan de garnizoenscommandanten opdracht gaf, dat deze in hun garnizoenen plaatsen aanwijzen, waar het militairen ge oorloofd is zich op te stellen. De plaatsen zouden bij voorkeur aan de grote weg dienen te liggen. In sommige garnizoensplaatsen zal dit zonder gevaar voor verkeersmoeilijkheden kunnen ge schieden, omdat er zich langs de weg plei nen, of ruimtes of moderne benzine-stations bevinden, welke voldoende gelegenheid laten zonder dat het verkeer in gevaar ge bracht wordt. Elders zouden desnoods op enige afstand van het garnizoen geschikte plaatsen dienen te worden aangewezen. De genoemde organisaties zijn bereid hun medewerking te verlenen om, indien de „opneemplaatsen" bekend zijn, deze aan hun leden en automobilisten bekend te maken. De kellner Jan Kuyper te Utrecht, die reisbonnen verzamelt om patiënten aan gratis reizen naar Davos te helpen, is thans „de wereld rond". Hij sloot het oude jaar namelijk af met een stand van 45.500 kilo meter of te wel 45 enkele reizen. Op Eerste Kerstdag had hij „nog maar" 30.000 kilo meter. 4. Voor zover het acties betreft, zoals sub 3 vermeld, welke zijn gericht op de omverwerping van het Nederlandse gezag over West-Nieuw-Guinea, wordt met alle ten dienste staande en geschikt geachte middelen daartegen opgetreden, terwijl bij de Indonesische regering ter zake protesten zijn ingediend. Van de infiltranten zijn nog slechts twee op vrije voeten. 5. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Uit niets is gebleken, dat de K.P.M. deel heeft genomen aan tegen Nederland gericht vervoer van troepen en wapens. Wat het vervoer van en naar de Zuid-Mo lukken betreft moge ondergetekende ver wijzen naar het hierboven onder 1 opge merkte. Overigens bestaat voor het doen instellen van een strafvervolging ter zake van in deze vraag genoemde misdrijven geen aanleiding, omdat in het onderhavige geval aan de elementen van deze strafbare feiten niet is voldaan. (Verkort weergegeven Het middaguur. In deze dure tijd zijn er veel werkende vrouwen die genood zaakt zijn er om der wille van de zuinig heid een eigen huishoudentje op na te houden. Nu zou ik, als zo'n werkende een vriendelijk beroep willen doen op vele huismoeders, indien mogelijk, haar bood schappen bij kruidenier, groenteboer, bak ker, kortom levensmiddelenwinkels, vóór twaalven of na twee uur te willen doen. Van ons ene of anderhalve uur vrije tijd, brokkelt zoveel af, door het wachten in meergenoemde winkels, op huisvrouwen, die juist op die tijd, of bijvoorbeeld op slag van twaalven, of half één, die winkels bevolken, dat wij niet meer aan onze in kopen toekomen. C. E. De heer F. W. J. Straakenbroek, sinds 1 Januari 1952 economisch adjunct-di recteur van het Provinciaal Electriciteits- bedrijf van Noordholland, heeft vanmor gen in het hoofdgebouw van het P.E.N. aan de Ign. Bispincklaan te Bloemendaal zijn veertigjarig ambtsjubileum gevierd. Nadat de jubilaris met zijn echtgenote, dochter en schoonzoon door do heer en me vrouw Den Boesterd waren binnengeleid in de zaal, waar 250 vertegenwoordigers van het bedrijf reeds aanwezig waren, opende de heer A. B. J. Prakken, lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van de Raad van Toezicht op de Bedrijven, de rij van sprekers. Met hem was eveneens aan wezig mr. A. Bruch, gedelegeerd lid van de Raad van Toezicht. De heer Prakken begon met te wijzen op de buitengewone kwaliteiten van de jubilaris. Hij verge leek de grensoverschrijding van een oud naar een nieuw jaar met de grensover schrijding, die de heer Straakenbroek nu maakt. Op 2 Januari 1915 trad hij in dienst van de toenmalige Kennemer Electrici- teits Maatschappij, zodat de heer Straaken broek nu de grens naar het veertigjarig jubileum bereikte. Na vervolgens de dank van het Provin ciaal bestuur, de leden van de Raad van Toezicht en van de leden van de com missie uit deze Raad te hebben uitgespro ken, deelde de heer Prakken de jubilaris mede, dat hij op voorstel van de Com- misaris der koningin in deze provincie was benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen daarvan werden hem opgespeld. De directeur van het P.E.N., ir. J. den Boesterd betrok hierna ook mevrouw Straakenbroek in de huldiging en bood haar een bouquet paarse anjers aan. Ver volgens stond ir. Den Boesterd uitvoerig stil bij de loopbaan van de jubilaris, die hij hulde bracht voor de wijze waarop hij het bedrijf gedurende deze veertig jaar had gediend. Na bij de K.E.M. als tijde lijk kantoorbediende in dienst te zijn ge treden, heeft de heer Straakenbroek het gepresteerd om tot adjunct-directeur op te klimmen. Hij overhandigde de jubilaris de draagmedaille bij de hem verleende Orde. Namens de jubileumcommissie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf sprak de voorzitter van deze commissie, de heer G. E. Noordhof. Hij memoreerde de wens van de jubilaris, die veertig jaar geleden als ideaal voor ogen had gesteld zeeman te worden. U bent hier, aldus de heer Noord hof, een stuurman geweest voor iedere ka pitein op het schip. Vervolgens bood spre ker namens het personeel een groot radio toestel aan van het allernieuwste type, en kele dagen geleden pas op de markt ver schenen. Mevrouw Straakenbroek ontving andermaal een bloemenhulde in de vorm van een grote bloemenmand. Tenslotte werd nog het wóórd gevoerd door de directie-secretaris, de heer F. C. Hage, die in het bijzonder sprak namens de oudere collega's, die destijds reeds met of onder de jubilaris hadden gewerkt. De dank aan de prettige samenwerking werd vertolkt met het aanbieden van een onder- zettafel. met ingebouwde pick-up-installa- tie voor het door het personeel geschonken radiotoestel. Na afloop van deze huldiging werd het personeel in de gelegenheid gesteld de ju bilaris de hand te drukken, waarvan hon derden employé's van het P.E.N. gebruik maakten. Vanmiddag recipleert de heer Straaken broek voor hen, die niet tot het personeel van het P.E.N. behoren, in het hoofdkan toor van het P.E.N. van drie tot vijf uur. Dan zullen ook gelukwensen worden aan geboden namens verenigingen, waarvan hij deel uitmaakt: de vereniging van Compta bele ambtenaren, van welke vereniging de heer Straakenbroek voorzitter is, de ver eniging van administrateurs van electrici- teitsbedrijven, waar hij zitting heeft in het bestuur en een delegatie van het steun fonds voor personeel in de provincie Noord holland. Toen in de nacht van Zaterdag op Zon dag een zestigjarige Haarlemmer zijn woning in de Tulpenstraat wilde bin nengaan, bemerkte hij tot zijn schrik,, dat de huisdeur zodanig op slot zat, dati hij haar van buitenaf niet kon openen Naar achteraf bleek, hadden de overiget bewoners, toen zij zich omstreeks el uur ter ruste wilden leggen, de deur af- gegrendeld. Daar stond nu de Haarlemmer in de- kou; hij bemerkte al spoedig, dat bellen^ niet hielp en aangezien hij via de beganeg grond niet op andere wijze het huis kon binnenkomen, alarmeerde hij tenslotte[ maar de brandweer, die wel raad weet met dergelijk soort gevallen. Een ogen blik later stond zij tenminste met een ladderwagen voor de (gesloten) deur, de£ bewoner beklom de ladder en verdween even later door een open staand raam op de bovenvèrdieping SoOCCOCOCOOOOXX>CXXXOCX>XXXXX»COCCCOCOOOOOO«XeOOCttCOCCOi Hedenmorgen is de 64-jarige P.T.T.-em ployé Th. de V. uit Wormer, die op zijn bromfiets de Provinciale Weg te Koog aan de Zaan wilde oversteken, door een bestel auto uit Zaandam aangereden. Hij werd ernstig gewond naar het gemeentezieken huis te Zaandam vervoerd. Kort na de aankomst aldaar is hij overleden. In het ziekenhuis te Baarn is de 35- jarige heer K. uit Soest overleden, die op Oudejaarsmorgen bij de spoorweg overgang aan de Torenlaan in botsing was gekomen met een auto en daarbij ernstig was gewond. Onze vijf gesubsidieerde toneelgezel- j schappen, Puck daarbij inbegrepen, hebben het nieuwe jaar ingezet met evenzovele premières, in drie gevallen nog gevolgd door een traditionele of in enigszins origi nele vorm gestoken heilwens. Het Rotter dams Toneel haalde „Fanny" van Marcel Pagnol weer eens te voorschijn, met dien verstande dat regisseur Bob de Lar.ge er een nieuwe vertaling van maakte, welke versie wij reeds hedenavond in de Haar lemse Schouwburg krijgen voorgezet, zo dat ik mij een reis naar de Maasstad heb kunnen besparen. Evenmin ben ik naar Arnhem geweest, waar „Theater" onder regie van Elise Hoomans het belangwek kende stuk „Een man genaamd Judas" van Claude-André Uuget en Pierre Bost voor het voetlicht bracht. Men zal zich wellicht herinneren, dat ik in het voorjaar van 1954 de Parijse voorstelling (met Marguérite Jamois) hiervan uitvoerig heb besproken. In Amsterdam stond uiteraard „Gys- bregt van Aemstel" weer op het toneel van de Stadsschouwburg, waar zich d'onder- gang van zijn stad voltrok. Evenals ver leden jaar kreeg men Vondel's onmisken baar barokke treurspel in Johan de Mees- ter's opvatting te zien als een gedramati seerde episode uit de vaderlandse geschie denis. dus in middeleeuwse costumering en enigszins realistische entourage. Deze op vatting is uit overwegingen van stijlbesef gemakkelijk aan te vechten, al zal men daarbij onmiddellijk moeten toe?even, dat het wel bijzonder moeilijk valt de oor spronkelijke tweeheid (van antieke vorm en christelijke inhoud, van beeld en zin) levend te houden. Han Bentz van den Berg leverde in 1954 een vooral door „echtheid" van scène tot scène voor deze versobering Dleitende creatie, bijna geheel overtuigend. Naar mijn gevoel ontbrak echter een wezenliik element: het tegenwoordig zo veelgesmade Dathos, dat hier temeer onmisbaar is, om dat daardoor de grondslag dient te wor den gelegd voor de „klassieke" ontwikke ling van het dubbelmotief der zelfbewuste, menselijke grootheid en wereldse pracht tegenover de deemoed voor de hemelse macht. Door ziekte (waardoor verleden week de honderdste opvoering van „Mui terij op de Caine" uitgesteld moest wor den) van deze overigens voortreffelijke acteur, was men te elfder ure gedwongen een beroep te doen op Johan Schmitz, die vroeger dezelfde rol enige keren onder de zo geheel anders ingestelde regie van Al- bert van Dal sum vertolkte. Het pleit voor de paraatheid van het ge zelschap, dat men zo snel een tweede Gys breght kan aanwijzen. Maar er gebeurde meer dan men van een noodoplossing ver wachten mocht: er verscheen in dit natu ralistisch afgestemde familiedrama weel een echte held. met een romantische eloed in zijn stem, die als bij toverslag het juiste accoord bepaalde en de diepere zin ont hulde, zich niettemin voorbeeldig voegend in het ensemble Het is natuurlijk jammer, „Een man genaamd Judas" van Bost en Puget werd door de toneelgroep Theater in de vertaling en onder regie van Elise Hoomans op Nieuwjaarsdag in Arnhem vertoond. Op de foto ziet men Rob de Vries in de titelrol. Zo spoedig mggelijk zullen wij van deze ongetwijfeld interes sante voorstelling een bespreking geven. Van de Parijse vertoning hebben wij des tijds een uitvoerig verslag geplaatst. rolbezetting, maar deze betekenden stuk voor stuk verbeteringen. Een ware ver rassing was het optreden van Guus Hermus in de dol van Vosmeer de spie, die zijn vader vroeger zo vaak (en uitmuntend)' vervulde. Hier werd waarlijk een norm gesteld: zo moet deze louche figuur inder daad worden gespeeld, doelbewust en on verschrokken, ruw uit de klei getrokken en zonder zich met nodeloos gejammer ver dacht te maken. André van den Heuvel debuteerde heel aanvaardbaar als Egmont en Ko van Dijk gaf formaat aan de heer Van Vooren in de laatste acte. De oplossing der reien verliep wederom bevredigend, waarbij Lous Hensen wel een speciale ver melding verdient. Voor de rest is alles grotendeels bij het oude gebleven, met dien verstande dat het bodeverhaal van Ton Lutz thans zo goed als volmaakt klonk en dat Henk Rigters in zijn monologen tref fende accenten wist te leggen op zijn ver slag van krijgsgebeurtenissen. De Nieuwjaarswens was door Evert Werkman geschreven en werd met de ge wenste fleurigheid door Mimi Boesnach en Paul Huf gesproken. Den Haag had voor TT de Nieuwjaarsdag een internationaal Jan dat Man Bentz van den Berg dnor omstan- Kiaassenspel door Simon Koster laten ver- dighedèn buiten zijn schuld de kans niet heeft gekregen te bewijzen ook tot deze dimensie te kunnen reiken maar ik geloof dat Johan Schmitz voor de hoofdpersoon van dit treurspel de aangewezen figuur is Ank van der Moer stond hem als een Ba- deloch terzijde. Er waren weinig veranderingen in de vaardigen, dat met muziek van Jurriaan Andriessen onder regie van Cees Laseur door het hele gezelschap ten tonele werd gevoerd. In Rotterdam stelde W. A. Wa goner een rechtzitting samen, waarin het jaar 1954 als beklaagde verscheen. DAVID KONING Aalsdijk, 1 v. Galveston n. Antwerpen. Abbekerk, 2 te Singapore. Adinda. 2 rede Priok. Adonis, 2 te Baltimore. Alamak, 31 v. Bombay n. Colombo. Alblasseröijk, 31 te Antwerpen. Alchiba, 1 te Rotterdam. Alcyone, 31 v. Montevideo n. Santos. Alderamin, 31 v. Aden n. Karachi. Alètta, 3 te Piadju. Alhena, 31 v. Santos n. Ilheos. Alpherat, 31 v. Santos n. New York. Aludra, 1 te Rangoon. Amor, 1 te Algiers. Andijk. 31 te Rotterdam. Annenkerk, 31 te Hamburg. Arendskerk. 2 te Port Said. Armilla. 2 te Priok. Arnedijk, 2 te Liverpool. Amsteldijk, 30 te New Orleans. Amstelland, 31 te Amsterdam. Annenkerk, 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Agamemnon, 2 v. San Juan n. Antwerpen. Albireo, 2 v. Ratones n. Rio Grande. Abgenib, 3 te Antwerpen. Almkerk, 2 v. Aden n. Suez. Alnati, 2 430 m. Z. ten W. St. Vincent. Altair, pass. 2 Ouessant n. Las Palmas. Appingedijk, 2 te Curasao. Arendsdijk, 2 v. Antwerpen n. New York. Abbedijk, 1 te Boston. Akkrumdijk, pass. 2 Scilly's n. Houston. Argos, 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Ariadne, 2 te Faro. Arkeldijk, pass. 2 Vlissingen n. New Orleans Axeldijk, 1 te Rio de Janeiro. Billiton, 2 te Portland (Oreg). Bintang. 3 te Biak. Blitar, 3 te Aden. Borneo, 2 te Houston. Boschfontein, pass. 2 Str. Messina n. Port Said Breda, 2 te Rotterdam. Bloemfontein, 2. 400 m. NW. Kaapstad. Bonaire, 2 70 m. Z.ZW. Fayal. Boskoop, 2 v. Ariiba n. Curasao. Blijdendijk, 2 v. New York n. Rotterdam. Callisto, 31 v. Baltimore n. Lands End. Caltex The Hague, pass. 2 Kp. Bougaronle n. Rotterdam. Charis, 1 te La Guaira. Cleodora. 2 te Singapore. Cottica, 2 te Barbados. Caltex Pernis, pass. 2 ten N. Kreta n. Sidon. Caltex Utrecht. 2 v. Rotterdam n. Sidon. Cottica, 3 te Trinidad. Caltex Nederland, 3 te Stockholm. Cor.gostroom 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Cradle of Liberty, 3 te Suez. Daphnis, 2 te Laguaira. Delfland, 2 v. Las Palmas n. Amsterdam. Diemerdijk, 31 v. Rotterdam n. Antwerpen. Dordrecht, 31 te Antwerpen. Drente, pass, 2 Guardafui n. Belawan. Duivendrecht. 2 te New Orleans. Dongedijk, 30 te Portland. Eendracht, pass. 2 Kp. Bon n. Gibraltar. Elisabeth b, 2 te Corpus Christi. Enggano, 2 te Dubai. Eos. 1 te Venetië. F.rinna, 2 te Singapore. F.sso Amsterdam, 2 v. Sidon n. Antwerpen. Elmina. 31 v Amsterdam n. Dakar. Fellpes, 2 te Pladju. Friesland (SSM), 31 te Huelva. Faico, verm. 4 v. Fowey n. Amsterdam. Gaasterkerk, 3 te Marseille. Graveland, 1 te Santos. Groote Kerk. pass. 2 Gibraltar n. Duinkerken. Gaasterland, 1 te Ita.iai. Gooiland, 31 te Amsterdam. Gordias, 2 te Limasol. Groote Beer, 3 v. Las Palmas n. Southampton. Hathor, 2 te Lattakia Hector. 1 te Rotterdam. Heelsum. 31 v Mobile n. Savannah. Hermes, 2 te Antwerpen. Hilversum, 3 te Port Said. Hydra. 2 te Paramaribo. Haarlem. 2 v. Cristobal n. Antwerpen. Haulerwijk, pass. 2 Pantellaria n. Rijeka. Hersilia. pass. 2 San Miguel n. Barbados. Hoogkerk. 2 v. Las Palmas n. Antwerpen. Japara KRL)31 te Basrah. Jupiter, 1 v. Rotterdam n. Lissabon. Joh. v. Oldenbarnevelt. 2 680 m. W. ten Z. Cocos eiland n. Fremantle. Katelysia, pass. 1 Gibraltar n. Tripolis. Kertosono, 31 v. Los Angeles n. San Francisco Kieldrecht. 1 v. Marseille n. Antwerpen. Kota Gede. 1 v. Cheribon n. Semarang. Kota Iuten, pass. 1 Pantelaria n. Alexandrië. Koratia, 31 v. Colombo n. Mena el Ahmadi. Kota Agoeng, 2 v. R'dam n. Hollandia. Kota Baroe, v. Port Said n. Dieddah. Langkoeas, 31 v. Casablanca n. Halifax. Larenberg, 2 te Tmmingham. Lekhaven, pass. 1 Kp. Verdische n. Las Palmas Leopoldskerk pass. 2 Perim n Port Said. Liberty Bell. pass 2 Perim n. Suez. Linge. 1 te Hamburg. Lissekerk. 31 te Rotterdam. Loenerkerk pass. 2 Finisterre n. Rotterdam. Loosdrecht, tot 12 te Basrah. Lutterkerk, pass. 2 Malta n. Rotterdam. Lindekerk, 30 te Bremen. Laertes, 3 te Alexandrië. Lawak, 1 v. Los Angeles n. Balboa. Limburg. 3 te Napels. Leersum, 2 v. Amsterdam n. Bremen. Lombok, 3 v. Dar et Salaam n. Mombasa. Maashaven, 31 te Bremen. Maeoma, 2 v. Piraeus n Maita. Madoera pass 2 Kp Bon n. Beyrouth. Manoeian. 1 v. Southampton n. Marseille. Mapia, 31 v. Padang n. Aden. Mataram. 31 te Hoek van Hollandd verw naai Murena, 1 te Manilla verwacht. Maureen, 1 te Abo. Meerkerk. 1 te Mombasa. Metula, pass. 2 Sabang n. Singapore. BINNENLAND Het stoffelijk oversehot, dat een week geleden tussen Zijpe en Anna Jacobapolder in het Zijpe werd aangetroffen, is thans ge ïdentificeerd. Het is gebleken dat het hier betrof de 48-jarige Pieter Siesse uit Ouwer- kerk, die in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 tengevolge van de stormvloed om het leven is gekomen. Door de sneeuwval in Zuid-Limburg was Zondag het autobusverkeer op de lijn MaastrichtNoorbeekSlenaken met onge veer 15 minuten vertraagd. Op andere lijnen in Zuid-Limburg ondervindt het verkeer geen ernstige moeilijkheden, dank zij het feit dat de Rijkswaterstaat reeds om half twaalf in de ochtend van Zondag op de grote wegen zand had laten strooien. De gemeente-autobus van Maastricht kon Zon dagavond vanaf 19 uur niet meer rijden. Enkele slachtoffers van de gladheid werden door de GGD behandeld. De Schiedamse politie heeft een clan destiene radiozender opgespoord, waarvan de kustwacht in Hoek van Holland de laat ste maanden overlast heeft ondervonden. De zender bevond zich ten huize van de 66- jarige C. van A. aan het Broersveld. De gehele apperatuur is in beslag genomen. De VARA telt thans bijna 347.000 leden. Het jaar 1954 werd ing aan met een leden tal van 316.330. Verwacht wordt dat binnen enkele weken een ledental van 350.000 zal worden bereikt. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Heemstede zijn voorne mens voor het gehele gemeentepersoneel een contactavond te organiseren. Op de begroting is daartoe een bedrag van 2500 gulden ge reserveerd. Modjokerto, 1 v. Karachi n. Ummsaid. Maas, 23 te Constanza. Marsland, pass. 31 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Maasdam, 3 te New York. Merwede, 2 v. Antwerpen n. Houston. Maasland. 1 v. Amsterdam n. Brake. Macuba, 3 te Melbourne n. Adelaide. Nestor. 1 v. Amsterdam n. Barbados. Noordam, 2 te New York. Notos, 31 te Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 2 te New York. Oberon, 31 v. New York n. Port au Prince. Ondina, 31 te Port Said. Orestes, 2 te Antwerpen. O non, 1 te Rotterdam. Overijsel, 31 te Rotterdam. Oranjefontein, 2 550 m. NW. Kaapstad. Oranjestad, 2 720 m. NO. Barbados. Ovuia, 3 te Bombay. Oostkerk, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Papendrecht, 1 te Aruba. Plagioia, 1 v. Curasao n. New York. Prins Willem III, pass. 2 Oporto n. Oslo. Polydorus, 31 te Amsterdam. Pygmalion, 30 te Amsterdam. Pendrecht, pass. 2 Aden n. Nynushamn. Prins Alexander, pass. 2 Ouessant n. Antwerpen Prins Fred. Hendrik, 2 v. R'dam n. Palma. Prins Maurits, pass. 2 Kp. St. Vincent n. A'dam Roggeveen, 2 te Kobe. Rijnland, 1 te Hamburg. Radja, 6 Jan. Cheribon verwacht. Roebiah, 31 te Rotterdam. Rijnkerk, 2 v. Beira n. Lor. Marquez. Rempang. 4 te Vizagapatam verw. Saidja, 31 v. Singapore n. Pladju. Salawati, pass. 2 Gibraltar n. Port Said. Salland, 31 te Montevideo. Sarangan. 1 te Port Elizabeth. Sehiedijk, 1 v. Newport Mon n. Londen. Sheratan. pass. 31 Perim n. Ummsaid. Sibajak, pass. 2 Guardafui n. Aden. Singkep, 1 te Basrah. Sliedrecht, pass. 31 Vlissingen n. Mena el Ahmadi SlOterdijk, 2 te Hamburg. SoestdijX, 1 te Priok. Sommelsdijk, 2 v. Boston n. New York. Stad Maastricht, 31 te Huelva. Stad Rotterdam, 1 v. Norfolk n. Gibraltar. Stad Schiedam, 2 te Rotterdam. Stentor, 1 te Curasao. Sunetta. 31 v. Abadan n. Colombo. Sliedrecht, pass. 2 Finisterre n. Mena el AhmatJi Straat Soenda, 3 te San Francisco do Sul. Sumatra, pass. 2 Kp, St. Vincent n. Amsterdam. Schie, pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Stad Arnhem. 31 v. Amsterdam n. Bordeaux. Taiisse, 3 te Suez. Tamo, 1 te Antwerpen. Tarakan, 1 te New York. Tegelberg, l v. Singapore n. Mauritius. Ternate, 1 te Rotterdam. Teucer, 1 te Amsterdam. Triton. 2 v. Amsterdam n. La Guaira. Tomori, 30 v. Penang n. Belawan. Trompenberg, 2 te Le Havre. Themisto, 8 Baltimore verw. Utrecht, 2 te New York. Van Heutsz. 2 v. Hongkong n. Singapore. Van Riebeeck, 31 v. Priok n. Singapore. Van Linschoten. pass. 2 Las Palmas n. Le Havre Van Spilbergen, 31 v. Bordeaux n. Dakar. Waal, 2 v. Malta n. Alexandrië. Waterland, 2 te Ilheos. Weltevreden, 1 te Galveston. Westertoren. 2 te Thameshaven. Westland. pass. 2 St. Vincent n. Rio de Janeiro Woensdrecht, 2 v. Stockholm n. Rotterdam. Westerdam. 2 te Rotterdam. Willemstad. 2 1100 m. W.ZW. Madeira. Wonogiri, pass. 3 Perim n. Djeddah. Wonorato, pas. 1 Gibraltar n. Beyrouth. Zonnewtjk, 3 te Panama. Zeeland (SSM). 31 te Bïyth. Zeeland (KRL), pass. 2 Kp. Bon n. Halifax. KLEINE VAART Adm. Courbet, 31 v. Shoreham te Caen. Adm. Nelson, 31 v. Faerker te Stroood. Advent, 1 v. Rotterdam te Hamburg verw. Amigo, 31 v. Boston L. n- Maassluis. Arnoudspolder, 31 v. Oporto te R'dam verw. Anna, 31 v. Heisingborg te Rotterdam. Bab'T, 28 te Zaandam. Alcetas, 31 v. Rotterdam n. Tanger. Anna b, vertr. 31 v. Swansea n. Rouaan. Breezand, 31 v. Harlingen te Rotterdam. Birmingham. 1 v. Harlingen n. Leith 3rinda, pass. 31 Vlissingen n. Duinkerken. Brouwersgracht. 31 v. Amsterdam te Londen. Continental, 31 v. Rotterdam te Rendsburg. Collhaven, pass. 1 Ouessant n. Casablanca. Coolsingel, 1 v. Swansea te Gent. verw. Claes Compaen, 1 v. Rotterdam n. Huil. Deneb, 1 v. Londen n. Duinkerken. Dollard. 1 v. Rotterdam n. Heisingborg. Depa, vertr. 1 v. Rotterdam n. Boston L. Draco, 30 v. Tarragona n. Alicante. Driebergen, vertr. 31 v. Calais n. Le Legue. Duiveland. 31 v Rotterdam te Newcastle. Domburgh, 31 v. Londen te Rotterdam. Doklaan, 31 v. Kastrup te Breinen. Elsenburgh, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Duin kerken. Export II, 31 v. Londen te Rotterdam. Eibergen, 31 v. Lissabon te l.eixoes. Elisa, 31 v. Garyton te Newport Mon verw. Ferocia, 1 v. Anwterpen n. Newcastle. Fiducia, vertr. 1 v. Boston n. Maassluis. Frejo, 31 te Rotterdam. Ferocia, 1 v. Antwerpen n. Newcastle. Frans Bohmer, 31 v. Rouaan te Bordeaux. Glory, pass. 31 Vlissingen n. Antw. Grebbestroom, 31 v. Amsterdam n. Manchester. Hartel. wertr. 1 v. Portsmouth n. Jersey. Hast I, vertr. 2 v. Rotterdam n. Fecamp. Has III, 1 v. Rotterdam te Duinkerken. Heemraadsingel, l v. Brest te IJmuiden. Hoop op Zegen, 31 v. Skoghail te Rotterdam. Haaksbergen, vertr. 31 v. Wnitehaven n. Napels Hondsbosch, 31 v. Londen te Amsterdam. Ida Jacoba, 1 v. Huil n. Rotterdam. Koningshaven, pass. 31 Lissabon n. Belfast. Lyöia, 1 v. Antwerpen te Manchester verw. Larix, 29 te Skoghail. Lucas Bols II. 31 v. Antwerpen n. L'verpool. Markab, 31 v. Delfzijl te Maimö verwacht. MattheWj 31 v. Beckton te Billingham verw. Mercurius, 31 v. Portslade te Alloa verw. Merwehaven, vertr. 1 v. Duinkerken n. Casa blanca. Maria. 31 v. Skagen te Rotterdam. Maria Theresia, 2 v. Antwerpen te Oporto verw. Metropole. pass. 31 Vlissingen n. Antwerpen. Nassauhaven, vertr. 31 v. Antw. n. Trelleborg. Noord, 31 v. Rotterdam te Barton verw. Noorderlicht 31 v. Amsterdam te Rotterdam. Neeltje b 31 v. Glasgow te Avonmouth. Pavo, 28 v. Gent n. Landskrona. Ponto, 27 te Zaandam. Pooza. 28 te Hargshamn. Peter Swenden, 31 v. Swansea te Rotterdam. Poortvliet, verm. 31 v. Rotterdam n. Vejle. Rapid, 31 v. Rouaan n. Rotterdam. Realta, 31 v. Parijs n. Malmö. Regina, pass. 31 Vlissingon n. Antwerpen. Sambre, 31 v. Stockholm n. Kopenhagen. Sirius, verm. 31 v. Londen n. Duinkerken. Soemba. 31 v Rotterdam te Vlaardingen. Spes, 31 v. Gent te Rotterdam. Sure, 31 v. Gent te Rotterdam Setas, pass. 31 Kiel-Hoitenau n. Huil. Stientje Menstnga, 31 v Oo~rto te Sevilla. Tagri, 31 v. Rauma te Rotterdam. Tilly. 30 v. Gent n. Nanles. Vlieland, 31 v. Kiel n Heisingborg. Viking, 31 te Liverpool. Westersingel, vertr. 1 v Cork n. Gent. Westerpolder, vertr. 11 v. Antwerpen n. Lissa bon. Wickenburgh pass. 31 Finisterre n. Casablanca Willy, 31 v. Zwi.indrecht te Norresur.dby. iJsel, 31 v. Le Havre te Rotterdam. Zanzibar, 31 v. Amsterdam n. Sarysborg.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3