Engeland en VS medeplichtig genoemd bij hulp aan benden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herhaalde vraag Hammarskjoeld is te Kanton in China aangekomen Zweedse diplomaat uit trein gevallen Indiase pers noemt hem Dulles-gezind Hannie Mattijsen in Parijs gevonden Paus Pius pleit voor co-existentie Vijfhonderd zwartbonte emigranten op weg Het woord is aan Djakarta met nieuwe stukken Ook vroeger hoofd militaire missie generaal Pereira, verdacht gemaakt Pamfletten boven Zuid- Molukken uitgeworpen IJs-primeur in Oss Uitgeput in ziekenhuis opgenomen Op basis der beginselen van Bethlehem Stichtingsvergadering „Hulp aan onze mensen in Indonesië" Record-omzet in Wallstreet Belgische veerboot met 269 opvarenden kampt met storm Vermaning uit Djakarta „Zwanenzang" van McCarthy Weerrapport 6)9e JAARGANG No 150 j Hoofdkantoor Grote Houtstraat Sr, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 4 JANUARI 1955 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 304 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.5Ö, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP HET FABRIEKSTERREIN van de Consolidated Aircraft Corporation te Fort Worth in Texas, een der Verenigde Staten, is een Amerikaanse bommenwerper „ont smet". Die bommenwerper was radioactief geworden. De maatschappij heeft een com muniqué uitgegeven, maar het is niet erg mededeelzaam: het onthult de oorzaak de- besmetting niet en zegt evenmin waar zij is geschied. Wel ziet men op een foto, die voor publicatie is vrijgegeven, arbeiders bezig met het ontsmettingswerk. Het vlieg tuig wordt, bespoten; de arbeiders zijn van speciale kleding, handschoenen en helmen of hoofdkappen, of wat dat dan ook mogen zijn, voorzien. Is dit het. enige vliegtuig dat aldus besmet is geraakt, of zijn er meer geweest? Ook dat wordt niet opgehelderd. Ook dit geval is weer de aandacht waard. Onlangs heb ik op deze plaats tweemaal geschreven over de waarschuwingen die geuit zijn door de Franse geleerde Charles Noël Martin, daarbij tenvolle ondersteund door zijn wereldvermaarde oudere collega Louis Prince de Broglie winnaar van de Nobelprijs voor natuurkunde in 1929 tegen de gevolgen van ontploffingen van A- en H-bommen. Martin heeft zich be ijverd om zijn betoog niet tot de weten schappelijke kring te beo-erken; nadat het verschenen was in de officiële publicaties van de Franse Academie van Wetenschap pen heeft hij het in artikelen in het rechtse dagblad Le Figaro en het linkse weekblad 1'Express herhaald;. Hii is een man dei- wetenschap, een man van de studeerkamer. Hij Is onmiskenbaar ton zeerste gealar meerd en daarom is hij naar buiten getre den. Zijn artikelen zijn in buitenlandse bladen, ook in enkele Nederlandse, geci teerd. De ^Groene Amsterd ammer gaf een volledige vertaling van het stuk in „l'Ex- press". Hij waarschuwde niet alleen tegen gebruik van atoomwapens in oorlogstijd veronderstellend dat zulk een helse ramp ooit zou losbreken maar wees zeer dui delijk de gevaren aan van de zogenaamde proef-explosies met A- en H-bommen. Van de eerste soort hebben er al ongeveer zes tig plaatsgehad, van de tweede (explosies van waters tof-bommen, die nog veel gro ter uitwerking hebben) een tiental. De Broglie zei daaromtrent: De-rode streep is bereikt. Die veelzeggende waarschuwing leidde tot de titel van het eerste op deze plaats verschenen stuk. In het tweede, on der de titel „Het geweld" citeerde ik Mar tin's woorden: „Het is zeer waarschijnlijk en de berekeningen wijzen het helaas uit dat onze afstammelingen na twee of drie generaties onze tijd en de mensen die erin leefden zullen vervloeken om hun zorgeloosheid1 en om hun gebrek aan ken nis nopens de rampzalige gevolgen die zich dan zullen hebben opgestapeld en die op de mensen van de toekomst een hypo theek zullen leggen, welke zij niet zullen vermogen af te lossen". Met de citaten ben ik sober geweest. Het is geenszins de bedoeling angst te wekken. Integendeel. Maar wel heb ik Martin's citaat van de grote Einstein herhaald, van Einstein die in 1950 toen de H-bom „mogelijk bleek" al verklaarde dat de vergiftiging van de atmosfeer door radio activiteit, en dientengevolge de vernieti ging van alle leven op aarde, binnen de sfeer van het technisch-mogelijke was ge komen. Welnu: zet daar de Broglie's woord nevens: de rode streep is reeds bereikt. Dat zijn de mensen die het weten. De generaals en de politici zijn geen deskun digen, maar deze geleerden zijn dat wèl. Hun mededelingen en waarschuwingen dienen niet alleen te worden gepubliceerd, maar er moet naar gehandeld worden. Wat doet men? De laatste proef-explosie is pas enige maanden geleden. Dergelijke explo sies geschieden onder Russisch of onder Amerikaans gezag.Er is geen overeenkomst getroffen om er een eind aan te maken. Wordt daarnaar gestreefd? Er blijkt niets van. Zal door regeringen en parlementen van andere landen aandrang worden uit geoefend om tenminste tot zulk een over eenkomst te geraken? Er blijkt niets van. Bij de behandeling van onze begrotingen van Defensie en van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer is er zelfs geen vraag over gesteld. De regering heeft er niets over gezegd. Op 21 December heb ik hier geschreven: Zal tenminste gevraagd wor den of de proeven met A- en H-bommen zullen worden voortgezet en of de regering geen aanleiding ziet om tegen die mogelijk heid (of liever: waarschijnlijkheid) protest aan te tekenen en zich daarover met an dere landen te verstaan? De vraag wordt hier herhaald. Zullen wij misschien meer horen als Buitenlandse Zaken in de Eerste Kamer aan de orde komt? En hoe zit. het met dat radioactieve vlieg tuig bij de Convair! R. P. DIJON (United Press) De Zweedse gezant in Mexico, Sven Grafstrom is, naar men aanneemt, nabij Dijon uit de trein gevallen en daarbij om het leven gekomen. Zijn lijk is gevonden langs de spoorlijn DijonParijs in de buurt van Joigny. Het is naar een ziekenhuis aldaar gebracht. Een woordvoerder van de Zweedse am bassade in Parijs zeide dat Grafstrom aan de Franse Rivièra zijn vacantie had door gebracht. Zondagavond reisde hij in de nachtexpress van de Cöte d'Azur naar Parijs, na twee maanden met zijn gezin aan de Rivièra vertoefd te hebben. De politie heeft geen reden om aan te nemen dat er misdaad in het spel is. Zij denkt dat Grafstrom een portier van zijn wagon voor de deur van een toilet heeft aangezien en bij het openen daarvan uit de trein gevallen is. Grafstrom was reeds drie jaar gezant in Mexico. Voordien is hij politiek directeur van het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken geweest en Zweeds vertegen woordiger in de UNO. Hij is 50 jaar ge worden. Niet het Noorden, maar het Zuiden van Nederland heeft dit jaar de „ijs-primeur". Wij vernemen van de dienst publieke wer ken in Oss. dat hier vanmorgen om elf uur een ijsbaan werd geopend op een onderge spoten triabas-terrein. NIEUW DELHI (Un. Fress-Reuter) Dag ïlammerskjocld.de Zweedse secretaris generaal van de UNO, die in China gaat praten over de vrijlating van elf Ameri kaanse piloten, zal in de straten van Peking begroet worden met „Eevryd-Formosa"- spandocken. Al vijf dagen achtereen bor duurt de officiële Chinese radio met veel enthousiasme op het propaganda-stramien, de beschuldiging volhoudend dat de elf Amerikanen spionnen zijn en tot in den treure beweerde bekentenissen herhalend. Een Indiase Skymaster heeft Ham marskjoeld te Kanton gebracht, waar hij zal overstappen in een vliegtuig van- de Chinese volksrepubliek, voor de laatste étappe van zijn reis naar Peking. Radio Peking vertelde dat de afgelopen tien dagen in het gehele land bijeenkom sten en vergaderingen zijn gehouden tegen het pact dat tussen de Verenigde Staten en Tsjang Kai Tsjek gesloten is. In Peking werden niet minder dan duizend bijeen komsten bijgewoond door honderdduizen den mensen. De Amerikaanse luchtmacht heeft tegen gesproken, dat de piloot John Downey in November 1952 opdracht had gehad, om een Amerikaanse agent met een bepaald toestel met zijn vliegtuig uit China op te Dikken. Volgens radio-Peking had Downey bekend, dat hij zich met een dergelijk ap- Daraat in zijn vliegtuig boven Chinees ge bied bevond, teneinde deze opdracht uit te voeren. Zijn vliegtuig werd echter neer geschoten. De Amerikaanse luchtmacht heeft ver der medegedeeld, dat zij inderdaad over dergelijke apparaten beschikt en dat daar mede mensen en goederen van de grond „opgeraapt" kunnen worden. Deze apnara- ten waren echter niet door de in China gevangen gehouden Amerikanen gebruikt. Zij zijn in de handel en worden wel ge bruikt om post „op te raoen". Hammarskjoeld heeft na zijn onderhoud met premier Nehroe te Nieuw Delhi geen onverdeeld goede pers gekregen in India. De „Hindustan Times" noemt hem te ..Dul les-gezind" en schrijft dat zijn bezoek aan Pekin? alleen zal slagen ais hii de nede righeid in acht neemt. De „Hindustan Standar-d" had on de vooroe°!na e°n teke ning, waarop Hammarskjoeld voorkomt als een vredesduif, die door Dulles aan een touwtje wordt oogelaten. De .Jndian Ex press" zegt. dat men in welingelichte krin gen niet veel resultaat van Hammarskjoeld? missie verwacht als het uitsluitend om de vrijlating van de Amerikaanse vliegers te doen is. Nehroe had te Calcutta verklaard, dat De verblijfplaats van het 15-jarige IJmui- dense meisje Hannie Mattysen is, zo verna men wij hedenmorgen van de zijde der Vel- sense politie, thans bekend. Het kind is in een Parijs ziekenhuis opgenomen. De reis naar de Franse hoofdstad heeft zij deels liftende, deels lopende gemaakt, nadat de man Huisman, in wiens gezel schap zij uit Bloemendaal vertrok, haar al leen had gelaten. Na haar aankomst in Parijs heeft het kind werk gezocht en gevonden, maar zij moest al gauw in een ziekenhuis worden opgenomen omdat zij ziek werd. De emo ties en de moeilijke jjeis zullen daarop on getwijfeld van invloed zijn geweest, neemt de politie aan. Huisman is inmiddels in Nederland te ruggekeerd en moest met een geestelijke stoornis in een zenuwinrichting worden op genomen. Bij de opsporing van het meisje, waar voor de Velsense politie geruime tijd onver moeibaar bezig is geweest en waarvoor het hcie politie-apparaat in West-Europa in be weging werd gezet, is de medewerking der lezers van die dagbladen, welke het opspo ringsbericht opnamen, van grote waarde geweest, zo deelde de politie ons mede. de UNO de kwestie der vliegers heeft be handeld op een wijze, die „ongelukkig schijnt te zijn geweest". Hij zei het te betreuren, dat de UNO tot bepaalde be sluiten was gekomen op een eenzijdige manier. Het Chinese standpunt is, dat de vliegers niets met de Koreaanse oorlog te maken hebben en dat zij daarom geen Ko reaanse gevangenen zijn. Naar verluidde, hoopt Nehroe, dat het aanstaande onder houd tussen de Chinese eerste-minister, Tsjoe En Lai en Hammarskjoeld zal bij dragen tot toelating van communistisch China tot de UNO. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Pius XII heeft gepleit voor vreedzaam naast elkaar bestaan van alle landen op grondslag van „de beginselen van Bethlehem." Het pleidooi is vervat in een Kerstboodschap, die de Paus door zijn ziekte niet voor Kerstmis heeft kunnen voltooien. Na een inleiding, omvat de boodschap drie hoofd stukken, „naast elkaar bestaan in angst," naast elkaar bestaan in dwaling" en „naast elkaar bestaan in waarheid." In het hoofdstuk „naast elkaar bestaan in dwaling" veroordeelt de Paus degenen, die aan beide zijden van het „ijzeren gordijn" menen, dat druk van de economische ont wikkeling kan leiden tot doorbreking van de barrières van de koude oorlog. Aan de Russische zijde van het „ijzeren gordijn" wordt geleerd, dat de mens ook in staat zal zijn zich te bevrijden van alle gebreken en euvels, waaraan hij lijdt. In het andere kamp wint de opvatting veld, dat het probleem van de vrede op econo mische wijze moet worden opgelost, in het bijzonder door vrije uitwisseling. De ge schiedenis heeft de onjuistheid van derge lijke stellingen aangetoond, aldus de Paus. De richtlijnen van de beweging voor Europese eenwording schijnen veranderd te zijn. In het begin wilde men een einde maken aan de traditionele tegenstellingen tussen de landen en een verenigde bescher ming verzekeren van hun onafhankelijk heid. Gebeurtenissen en onlangs gesloten accoorden, die, naar wordt geloofd, tot een koude vrede zullen leiden, hebben niet langer het ideaal van een vérgaande Euro pese eenwording als grondslag. Volgens de Paus :zijn de onvoorziene nationalistische uitbarstingen in landen, die tot nu toe als koloniaal werden bestem peld, tenminste gedeeltelijk de vrucht van Europa's eigen slecht voorbeeld. Europa had deze landen met zorg moeten leiden tot zelfbestuur. In het derde hoofdstuk veroordeelt de Paus staatslieden, die „door hun misbruik van de vrijheid en hun vernietigende en onredelijke critiek een sfeer hebben ge schapen, die gunstig is voor dictatuur en onderdrukking." Een toenemend aantal mensen verwerpen het denkbeeld, dat een naast elkaar be staan van de landen voldoende is. Ver zekering van de vrede dient volgens velen te worden gezocht op hoger niveau dan overheersing door vrees. Deze mensen zijn er weer toe overgegaan het probleem van vrede en oorlog te beschouwen als een kwestie, waarbij de Christelijke verant woordelijkheid voor God en de zedewet be trokken zijn. In de koude vrede zijn symp tomen. waaruit de eerste stappen blijken in de richting van een waarlijke zedelijke orde en de verheven leerstelling van de kerk ten aanzien van de rechtvaardige en de onrechtvaardige oorlog. Dit doel zal worden bereikt, indien mannen van alle partijen oorlog gaan beschouwen als een voorwerp van de zedelijke orde, wier schending een schuld betekent, die niet ongestraft zal blijven. „Het huidige naast elkaar bestaan in angst heeft twee mogelijke vooruitzichten: of het zal leiden tot een naast elkaar be staan in vrees voor God en daarmede tot een waarlijk vreedzame samenleving, ge ïnspireerd en beschermd door de Godde lijke zedelijke orde, of anders zal het steeds meer verschrompelen tot een toestand van bevroren verlamming van het internatio nale leven, waarvan de grote gevaren thans zelfs te voorzien zijn." Maandag zijn omstreeks 460 Nederland se vaarzen en 40 jonge stieren aan boord gebracht van het nieuwe Columbiaanse regeringsschip „Sinu" (genoemd naar de rivier Sinu waaromheen een belangrijk Columbiaans veeteeltgebied is gelegen), dat de dieren ter veredeling en verdere op bouw van de veestapel in Columbia naar Bogota zal vervoeren. Aan de Sinu zijn tal van noviteiten ver bonden. Het transport zelf al is het eerste, dat het schip gaat volbrengen. De dieren kunnen als pioniers worden beschouwd, want er bevinden zich naar schatting nog niet meer dan een vijftig Nederlandse koeien en stieren in Columbia. Er zijn twee kapiteins op dit éne schip, Luigi Malfati en Heinrich Jahn, welke laatste het echter meer voor het zeggen heeft over de dieren. Dr. Frans Koppen uit Zaandam, die met zijn Columbiaanse collega dr. G. Rico toe zicht zal houden is ongetwijfeld de eerste scheepsdieren arts in de Nederlandse ge schiedenis. En de uitrusting van het schip bevat allerlei geheel nieuwe elementen, zoals de zelfbediening van het drinkwater en een verloskamer voor de dieren. De Sinu reist via Teneriffe en Trinidad naar Baranquilla waar het schip over twintig dagen wordt verwacht. Er bevindt zich 300 ton water aan boord waarvan 250 voor het vee is bestemd; voorts 500 kubieke meter hooi, dat zo no dig op de pleisterplaatsen kan worden aan gevuld met voorraden, die al vooruit zijn gestuurd. In het gebouw van de Tweede Kamer is vanmorgen opgericht de Nationale Stich ting tot Hulp aan „Onze Mensen" in Indo nesië, die zich ten doel stelt het verlenen van directe of indirecte, morele en/of materiële hulp aan de Nederlanders in In donesië, die op sociale gronden daarvoor in aanmerking komen (personen of gezin nen, die van Nederlandse stam zijn en die voor de leniging van hun nood aangewezen zijn op hulp van deze stichting). In deze nationale\>rganisatie, waarvan de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, het presidium op zich ge nomen heeft, hebben zitting genomen of zullen zitting nemen, vertegenwoordigers van maatschappelijke, levenbeschouwelijke en kerkelijke richtingen, werkgevers- en werknemersorganisaties en tal van andere representatieve groeperingen van ons volk. Tijdens een persconferentie na de oprich tingsvergadering heeft dr. Kortenhorst er de nadruk op gelegd, dat deze stichting, waarin ook het Comité Repatriëringsfonds opgenomen is, niet geboren is uit een soort van paniekstemming ten aanzien van de toestand der Nederlanders in Indonesië en dat „Onze Mensen" ook niet de bedoeling heeft, critiek te leveren of een oppositie houding aan té nemen jegens de regering of het Hoge Commissariaat. Het dagelijks bestuur van de stichting is als volgt samengesteld: voorzitter dr. H. A. Colljn; vicevoorzitter de heer J. Moora; secretaris prof. L. van der Pijl; penning meester mr. D. P. C. de Hoop Scheffer en leden mr. N. Hoekstra en mr. P. Blaauw. Dit werkcomité zal zich behalve met de algemene gang van zaken in het bijzonder bezig houden met die gevallen, die in aan merking wensen te komen voor repatriëring naar Nederland en daartoe niet de vereiste passagegelden zelf kunnen opbrengen. Deze gevallen zullen individueel bezien worden. De overige werkzaamheden zullen wor den verdeeld over drie secties. Financiën, Publiciteit en Hulpverlening, waarvan de laatste zich bezig zal houden met de hulp verlening in iedere vorm aan de Neder landers die in Indonesië moeten blijven. Het gironummer van de Stichting Hulp aan onze mensen in Indonesië zal alge meen bekend gemaakt worden. NEW YORK (Reuter) Met een omzet van ruim 4% millioen aandelen is Maan dag in Wall Street een nieuw hoogtepunt bereikt van de lopende „boom" periode. Deze omzet was de grootste sedert vier jaar. Het Dow-Jones indexcijfer voor in dustriële aandelen de barometer van de markt steeg met bijna 4 V> punt tot 408.89. een nog nooit bereikte hoogte. OOSTENDE (België) De veerboot „Koning Albert" van de lijn Oostende Dover, die Maandag om 14.45 uur uit Oost ende was vertrokken, heeft de gehele nacht voor Boulogne voor anker gelegen. Dinsdagochtend om 10.30 uur was zij de haven van Dover nog steeds niet binnen gelopen wegens het hevige stormweer. Er zijn 269 passagiers aan boord. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Albert Verwey: zij die zeggen lief te hebben, maar die er slechts op uit zijn „het lieve te hebben" DJAKARTA (P.I.A.) De „Nederlands Indische Guerilla Organisatie", welker leider Jungschlager 13 Januari voor het landgerecht te Djakarta zal terechtstaan, heeft volgens getuigenverklaringen in deze zaak, financiële hulp van Westelijke mogendheden ontvangen. Vliegtuigen van de Britse en Amerikaanse ambassades in Djakarta zouden in West-Java voor ben den wapens en munitie hebben afgewor pen. Enige malen zouden leden der organi satie grote bedragen gejd ten kantore van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Djakarta en op de Britse ambassade heb ben ontvangen, aldus officiële stukken, die betrekking hebben op deze zaak. Leon Nicolaas Huber Jungschlager wordt ervan beschuldigd de leiding te hebben ge had van een illegale beweging, gewapende en ander acties te hebben gevoerd om de regering omver te werpen, staatsvijanden steun te hebben verleend en de hand te hebben gehad in het afwerpen van wapens en uitrustingstukken in 1951 en 1952 ten behoeve van benden in West-Java. De heer Jungschlager werd 11 maanden geleden ge arresteerd. Volgens de stukken, die betrekking heb ben op deze zaak, geschiedde het afwer pen, behalve met vliegtuigen van de Brit se en Amerikaanse ambassades ook met vliegtuigen van de B.P.M. en de Standard Vacuum Oil Company en met een vliegtuig van de Indonesische luchtmacht, dat aan de voormalige Nederlandse militaire missie ter beschikking was gesteld. In de zaak- Schmidt heeft de verdediger, mr. Bou- man, vervolging wegens meineed geëist van de kroongetuige, Tomasoa, die ver klaarde, dat Jungschlager zich in Indone sië bevond, op een tijd, dat deze met ver lof in Nederland was, waarvan de verde diger de bewijzen overlegde. Een andere getuige, Amiroedin, voor malig burger-employé van de militaire missie, verklaarde, dat hij werkte voor een Nederlandse geheime organisatie en in die functie eenmaal een vergadering van de chef van de Nederlandse militaire missie, generaal Pereira, met stafofficieren had bijgewoond. Generaal Pereira zou bij die gelegenheid hebben verklaard een over eenkomst te hebben aangegaan met twee hooggeplaatste Indonesische officieren om de archieven van het kabinet van de presi dent, van het kabinet van de minister-pre sident, van het ministerie van justitie en van het parlement te vernietigen. Dit zou moeten geschieden met brandbommen. Jungschlager, die de bijeenkomst bij woonde, zou met de uitvoering worden be last, aldus deze getuige. Waarnemers in Djakarta zijn van me ning, dat voor de zaak-Jungschlager mo gelijk nog grotere belangstelling zal be staan dan voor de zaak-Schmidt, die we gens ziekte van rechter Liem onlangs voor onbepaalde tijd werd uitgesteld. Naar United Press verneemt hebben noch de Engelse of Amerikaanse ambas sade, noch het Nederlandse Hoge Com missariaat enig commentaar gegeven op de gepubliceerde tenlastelegging tegen Jungschlager. De voornaamste getuige voor de Indone sische regering is een Ambonees genaamd Willem Manoch, die zegt een „opstande ling" te zijn geweest in de dienst van Jungschlager. Bij beweert, dat hij in Ja nuari 1953 met een andere man naar de Amerikaanse ambassade is gegaan. Deze ander zou van de ambassade van de V.S. afkomstig zijn en h'ad een zak bij zich waar naar zijn zeggen 225.000 dollars in zaten, zo vertelde Manoch aan de politie. Een andere getuige verklaarde regelmatig naar de Amerikaanse ambassade te zijn gegaan om geld te halen. Ditzelfde gold, naar hij zeide, voor de Engelse ambassade. Zelfs zou Manoch naar de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Djakarta zijn ge gaan om namens de ondergrondse orga nisatie een waarschuwing door te geven aan de Amerikaanse ambassadeur Coch ran, waarbij deze ervan in kennis zou zijn gesteld, „dat de Indonesische regering van zijn onwettige activiteiten op de hoogte was". Dit zou in 1953 zijn geweest, twee weken voor Cochran werd overgeplaatst. Manoch zegt verder deel te hebben ge nomen aan 12 parachutesprongen tussen midden 1952 en December 1953, waarvan elf op Java en een op Zuid-Sumatra plaats vonden, alle in dienst van de orga nisatie van Jungschlager. Twee van de missies werden uitgevoerd met een C-47 van de Amerikaanse ambassade, bestuurd door een Amerikaan, genaamd Kennedy. Het zou hier voedsel en kleding hebben betroffen. Ook de Engelse ambassade had volgens hem aan de ondergrondse activi teit meegedaan. In Juni 1952 wierp vol gens zijn verhaal een Mosquito een aantal brenguns en geweren uit boven West- Java. DJAKARTA (Un. Press) Volgens een uit Ambon ontvangen bericht, zouden toe stellen van de Auri, de Indonesische lucht macht, pamfletten boven de Molukken hebben uitgeworpen, waarin de bevolking wordt opgeroepen trouw te blijven aan de centrale regering en zich niet aan te slui ten bij de rebellen, die onder leiding van dr. Soumokil een gewapende strijd voeren tegen de republiek Indonesia en een aparte staat in Oost-Indonesië willen oprichten. Van de zijde der Indonesische regering in Djakarta houdt men echter vol, dat het op Ambon en omringende eilanden rustig is en dat er geen strijd van enige beteke nis plaats vindt. De pamfletten zouden uitgeworpen zijn boven de eilanden Ambon, Haruku, Sapa- rua en Ceram. Intussen werd in Djakarta vernomen, dat sinds 15 December van het vorige jaar alle vluchten naar Ambon overgenomen zijn door het Indonesische ministerie van Burgerluchtvaart, die hier voor waarschijnlijk gebruik maakt van bemanningen der Indonesische luchtmacht. De Indonesische luchtvaartmaatschappij „Garuda", die voorheen een driewekelijkse dienst op Ambon onderhield, heeft nu haar vluchten op Ambon gestaakt. De toestellen van de G.I.A. vliegen slechts tot Makassar, waar passagiers voor Ambon overstappen in toestellen, die het ministerie van Bur gerluchtvaart voor dit doel ter beschikking houdt. Op het eiland Ambon gekit sinds 1950, toen de rebellen voor het eerst aanvallen deden op de regeringstroepen, de staat van beleg. Sindsdien heeft men voor een reis per vliegtuig naar Ambon een speciale ver gunning nodig van de militaire autoritei ten. „Onjuiste berichten" Het leger heeft dezer dagen op Ambon enkele kranten van buiten de Molukken in beslag genomen, omdat daarin „onjuiste berichten" voorkwamen „over de zoge naamde R.M.S.-beweging", aldus wordt uit Ambon gemeld. Van het leger vernam P.I.A. nader, dat onder deze bladen ook het te Djakarta verschijnende blad „Keng Po" is en volgens deze informatie zal tegen het blad een rechtsvervolging wor den ingesteld. Van de zijde van het leger werd voorts verklaard, dat „deze onjuiste berichten een slechte invloed uitoefenen op de situatie". Vrijdag werden inmiddels de in beslag genomen kranten weer vrij gegeven. WASHINGTON (Reuter/U.P.) - „Ik neem aan, dat dit mijn zwanenzang is" zeide se nator McCarthy, toen hij voor de laatste maal optrad als voorzitter van de subcom missie van onderzoek uit de senaat, tot zijn opvolger, de democraat John McLellan. McLellan zeide, dat de subcommissie on der zijn voorzitterschap het onderzoek naar communistische invloed in fabrieken, wel ke voor de defensie werken, zal voort zetten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- QO c c CJ CUi -£ toestand 25 So Sr: S ra dg SS 5* z 5 Helsinki sneeuw NO 2 -7 0,3 Stockholm sneeuwbui NO 2 -2 - Oslo geheel bew. N 3 -5 0 Kopenhagen motsneeuw NO 9 -1 0,2 Londen geheel bew. ONO 11 2 0 Amsterdam half bew. O 12 -2 0 Brussel geheel bew. O 10 -3 0 Parijs ij zei O 3 0 3 Bordeaux geheel bew. ZW 3 -1 1 Grenoble half bew. windstil 1 12 Nice regen NW 5 8 7 Warschau mist windstil -10 1 Berlijn geheel bew. N 3 -4 1 Frankfort onbewolkt ONO 4 -5 0 Miinchen geheel bew. OZO 6 -6 0 Ziirich zwaar bew. NO 6 -4 1 Genève geheel bew. windstil -2 7 Locarno sneeuw windstil 0 7 Wenen nevel windstil -4 1 Innsbruck onbewolkt windstil -9 0 Rome zwaar bew. OZO 4 9 1 Neerslag laatste 24 uur. rcocx.4 O-IWrttWWV» .;02CCCCCOrreCOCOCCCCOCÖ3 VORST NEEMT TOE Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. 5 Januari Zon op 8.50 uur, onder 16.45 uur. Maan op 13.34 uur, onder 5.39 uur. Maanstanden 8 Jan. 13.44 uur: Volle maan 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan H Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 4 Januari Boog water: 11.20 en uur Laag water: 6.38 en 19 13 uur. Woensdag 5 Januari Hoog water: 0.02 en 12.35 uur. Laag water: 7.58 en 20.31 uur. L'

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1