Harmonie en verscheidenheid van kleuren op eerste Bloemlusttentoonstelling DANSSCHOOL T. GRIEK „Tien scholen zijn nodig voor leerlingen uit Haarlem" Kort en bondig „Fanny" van Marcel Pagnol Waar rose Fondant wedijvert met oranje Amateur 125 c.c. VespaLuxe thans 1293.- J. J. VAN KOOTEN &&ARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor 1955 grote prijsverlaging Gelijke gas en gelijke water- prijs in Bloemendaal Stijgende export dank zij nijvere werkers Bekroningen Het carillon speelt Vrachtauto in botsing met autobus Britse jurist en politicus spreekt in Haarlem Heemstede verbrandde weer zijn Kerstbomen A. G. Keijser Jr. gehuldigd Lager onderwijs te Bloemendaal Burgerlijke Stand van Haarlem Twee jaar voor directeur verzekeringsmaatschappij Winkeldiefstallen berecht Een BRIL? Opticiën STIENS GIERSTRAAT 27 Rotterdams Toneel in Haarlem Brandje op terrein Gemeentereiniging Rika Hopper in Minerva DINS\pAG 4 JANUARI 1955 Men wandelt tegen de ijskoude wind in de Grachtweg van Lisse af, betreedt de Bloemlusthal van het H.B.G.-gebouw en ziet dat Jan Prins in zijn bekende gedicht „De bruid" iets vergeten heeft te noemen aan het bruidskleed van de bruid Holland: de bolbloemen. Of, als men dat liever wil, het bruidsboeket. De bloembollenkwekers hebben weer een bruidsboeket gecomponeerd daar in Lisse, waarin alle kleuren zitten. Geen tulp heeft het rood van een hyacint én geen hyacint heeft het wit van de narcis. Er zijn vele rode tulpen, maar geen heeft er die kleur als de rode hyacint Jan Bos. Tracht eens het oranje van de rfarcis Amateur te vinden in de tulpen? Men. zal er niet in slagen. Bekijk eens het prachtige geel van de grote gele tulp Yellow Triumph en zoek dat eens in de overdadige hoeveelheid narcissen. Blauwe tulpen zijn er nog niet, maar 'des te meer is er van die kleur in de hya cinten, zie Ostara, zwemend naar paars, of naar Delfts blauw, of naar Bismarck. Het is allemaal blauw, maar zeer verschil lend. Maar daarin vindt men weer nergens het tere blauw van de crocussen. Is het beschouwen van de kleuren in teressant ook de namen zijn waard er eens wat aandacht aan te besteden. Zie bijvoor beeld Fondant, een suikergoed-rose tulp met een witte basis. De naam had niet beter gekozen kunnen zijn. Het geel van de Transparant-Yellow is inderdaad wat doorzichtig. In Sulphur Triumph zit wat zwaveligs. Voor de leek is er aan die tulp ook wat anders te zien. Ze is namelijk „verlopen" uit de rode Krelage's Triumph. Een tulp, die bijna iedereeen kent, want tien tegen een dat een gekochte tulp een Krelage is. Vlakbij staat een nog naam loze.' De vorm is dezelfde, alleen de kleur is heel anders. Een rode basis loopt via verschillende nuancerigen uit in een gele rand. Ook deze tulp komt uit Krelage's Triumph. Er staan ook weer wat nieuwigheden in het rustig gehouden arrangement. Een er van is een fel rood tulpje, dat vermoede lijk de naam International zal krijgen. De gele Levant kan ook nog niet op een lang leven bogen. Er is op Bloemlust weer veel te genieten voor de vakman, maar ook voor de bloe menliefhebber. Een opvallende verschij ning onder de narcissen bijvoorbeeld is Patria, een tweekleurige, die een prachtig grote gele trompet goed laat harmoniëren met een perfect gevormd wit bloemdek. En vlak daarbij staat een nieuwe favoriet van het publiek, een klein narcisje met achterover gevouwen blaadjes, als bij een cyclamen. Het heet daarom Cyclamineus narcis February Gold. Het voert te ver veel namen te noe men, naar schatting staan er enkele hon derden variëteiten van tulpen en narcis- ADVERTENTIE GROTE HOUTSTR. 140 - HOUTPLEIN 20 Telefoon 12000 Het gemeentebestuur van Bloemendaal stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid om voor de gehele gemeente te komen tot een gelijke gas- en een gelijke waterprijs voor de ingezetenen van alle gemeente kernen. De ingezetenen van Vogelenzang betrek ken gas van de gemeente Heemstede en water van het Provinciaal Waterleiding bedrijf Noordholland, tengevolge waarvan bedoelde ingezetenen voor gas minder en voor water meer moeten betalen dan de overige inwoners der gemeente. Ten aanzien van de met de gemeente Haarlem opnieuw te sluiten overeenkomst inzake de levering van gas aan Bloemen daal zijn de onderhandelingen nog steeds gaande, aldus delen B. en W. van Bloemen daal aan dé gemeenteraad mee. Het ligt in de bedoeling, dat het nieuwe contract zal worden ingegaan met terugwerkende kracht tot 21 Juli 1951, zijnde de datum, waarop de oude overeenkomst is vervallen. sen. De hyacinten zijn niet zo rijk geva- riëerd, maar toch is een inzender er in ge slaagd om nu al een gele te brengen. Bloemlust biedt weer een twinkeling van kleuren, vormen, oude en nieuwe va- liëteiten. In de hal naast de bloementen toonstelling kan men een overzicht krijgen, welke mechanische middelen er worden gebruikt bij de teelt van bloembollen. In teressant hiervan zijn de stands van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonder zoek en een panorama van de Nederlandse Heidemaatschappij. In een wijds bollen landschap achter de duinen heeft men en kele methodes van grondbewerking ge toond. Voor de vakman is er veel te zien op de mechanisatieshow en voor de niet- vakman ïs veel reden voor ver- en be wondering omdat men dan toch wel enig idee krijgt, dat het bloembollenvak de laatste jaren niet voor niets „industrie" wordt genoemd. Vanmorgen is de tentoonstelling officieel geopend. De heer W. Roos heette als waar nemend voorzitter op de Bloemlusiientoon- stelling de ga§ten welkom en herinnerde aan de goede samenwerking met de vak genoten, waardoor een fraaie expositie tot stand is gekomen. Wat er te zien is is van belang voor het vak en is te beschouwen als een barometer er van. Spreker gaf een inzicht van de mechanisatie in het vak. Daarom is de mechanisatie-show, die aan deze tentoonstelling verbonden is, van groot belang. De tentoonstelling werd officieel geopend door de heer J. J. van Balkom, onderdirec teur van de KLM. Hij bracht hulde aan de inzenders, die met grote inspanning ge werkt hebben aan hetgeen deze dagen te zien is. Spreker trok een vergelijking tus sen het bedrijf, dat hij vertegenwoordigt en het vak. Beide zorgen er voor, dat de naam van ons land tot in verre streken van de wereld bekend is. Er is tussen het vak en de KLM een goede samenwerking ontstaan. De heer Van Balkom noemde een aantal cijfers van de export van bloembollen: hij deelde mede, dat in 1954 voor honderdzes tig millioen gulden is uitgevoerd of vijfen vijftig millioen kilogram bollen. In 1926 waren de cijfers respectievelijk negenen dertig millioen gulden en drieëndertig mil lioen kilogram, in 1936 eenentwintig mil lioen gulden en vijfenveertig millioen kilo gram, in 1946 zesenvijftig millioen gulden en dertig millioen kilogram en in 1953 hon derdveertig millioen gulden en drieënvijftig millioen kilogram. Dat de export zich steeds uiibreidde, is te danken aan de nijvere wer kers in het bloembollenvak. Er wordt zeer hard gewerkt, waardoor de export steeds stijgt. Met de wens, dat de tentoonstelling zal slagen en in het belang zal zijn voor de ver dere ontwikkeling van het vak, verklaarde de heer Van Balkom haar voor geopend. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 8 Januari. 1. Beste inzending geprepareerde hyacin then (8 soorten) eert. grote gouden médaille: gebr. Segers, Lisse; eert. kleine gouden médaille: P. van Rijssen en Zn.,Voorhout. 2. Beste inzending hyacinthen decoratief opgesteld (8 soorten): eert. grote gouden mé daille: gebr. Segers; eert. kleine gouden médaille: niet toegekend. 3. A. Beste rode hyacinth: cert, gouden médaille: gebr. Segers. B. Beste rose hya cinth: cert, gouden médaille: firma Lange- laar en Hulsebosch, Hillegom; C. beste witte hyacinth: cert, gouden médaille: P. van Rijs sen en Zn.; D. Beste blauwe hyacinth: cert, gouden médaille gebr. Segers. 4. Beste inzending narcissen (12 soorten): eert grote gouden médaille N.V. Warnaar en Co., Sassenheim; eert. kleine gouden médaille G. B. de Vroomen en Zn„ Sassenheim. 5. Beste inzending narcissen (8 soorten): Een hoekje van de eerste Bloemlust-expo sitie in Lisse, die vandaag door de onder directeur van de K.L.M. de heer Van Balkom is geopend. eert. grote gouden médaille N.V. Warnaar en Co.; cert, kleine gouden médaille G. B. de Vroomen en Zn. 6. A. Beste trompetnarcis: eert. gouden médaille H. van Leeuwen en Zn., Noordwij- kerhout; B. beste grootkronige narcis: eert. gouden médaille N.V. Warnaar en Co.; C. Beste kleinkronige narcis: eert. gouden mé daille: P. van Rijssen. 7. Speciale narcis Bloemlust-prjjsvraag af gesneden narcissen decoratief. Cert. gr. gou den médaille: N.V. Warnaar en Co. Cert. kleine gouden médaille: niet toegekend. 8.'"Beste inzending tulpen (15 soorten). Cert. grote gouden médaille: G. B. de Vroomen en Zn. Cert. kleine gouden médaille: De Ruijter en Zn-, Noordwijk. 9. Beste inzending tulpen (10 soorten). Cert. grote gouden médaille: Jac. Uittenboogaard, Öegstgeest. Cert. kleine gouden médaille: De Ruijter en Zn. en G. B. de Vroomen. 10. Beste inzending tulpen (6 soorten). Cert. grote gouden médaille: Hoek en Vos, 's-Gra- venzande en Jac. Uittenboogaard. Cert. kleine gouden médaille: G- B. de Vroomen. 12. Beste collectie inzending bolgewassen. Cert. grote gouden médaille: Ruigrok's broei- station Hillegom. Cert. kleine gouden mé daille: Hoek's broeistation, Nieuwe Niedorp. 13. Beste gemengde inzending bolgewassen. Cert. grote gouden médaille: G. B. de Vroo men. Een extra prijs werd toegekend aan het Proefsta/tion te Lisse. De jury bestond uit de heren J. F. Ch. Dix, L. van Leeuwen, A. J. Braam, P. Hulsebosch, Th. van Werkhoven, P. Bakker, Th. Hoog. P. A. van Saase, J. Heemskerk en George Vree burg. De stadsbeiaardier Arie Peters zal op Vrij dag 7 Januari van half twaalf tot half een op het carillon van de Grote Kerk het vol gende programma uitvoeren: 1. Improvisatie; 2. Dansje, Jos de Klerk; 3. Toccata Jubilante, Bonset; 4. Oud Hol landse boerendansen, Siep; 5. Inleiding en Fuga „Heer Halewijn", Arie Peters; 6. a. Die Nagtegaal, b. Waar staat jouw Vaders huis, c. Sa Boer; 7. Passepier, W. Pijper en 8. So natine, Paul Gilson. Maandagmiddag gebeurde op het kruis punt KroehtstraatHofstraat in Hillegom een verkeersongeval. Een autobus kwam in botsing met een uit de Krochtstraat komende vrachtauto. Beide auto's liepen nogal wat materiële schade op. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Genootschap Nederland-Engeland LONDEN (United Press) In de eer ste helft van Januari zal een befaamde Engelse rechtsgeleerde en politicus, Airey M. S. Neave, een serie lezingen houden in Nederland over het Engelse strafrecht waarbij vooral de berechting van geestelijk ïestoorde misdadigers zijn belangstelling ïeeft en de juridische problemen die ijzen bij de behandeling van krijgsge vangenen en politieke gevangenen. De heer Neave, die zijn opleiding kreeg n Eton en Oxford, had voor Engeland zit ing in het internationale militaire tribu- ïaal van Neurenberg, dat in 1946 de nazi- eiders als oorlogsmisdadigers berecht ïeeft. Hij heeft zelf de gehele tweede we- ■eldoorlog in het leger gediend, werd in 1940 in Frankrijk gewond en krijgsge- angen gemaakt, maar slaagde er in 1942 n uit het kamp te ontsnappen. Hij werd onderscheiden met de Dis tinguished Service Order en is sedert Juli 953 parlementslid voor de conservatieve oartij; bovendien is hij de parlementaire particuliere secretaris van de minister van Koloniën, Alan Lennox-Boyd. Ook als auteur heeft de heer Neave be kendheid verworven: in 1953 verscheen zijn „They have their exits", dat een best seller werd en dat vorig jaar werd gevolgd door „Little cyclone". De heer Neave, wiens lezingenreeks plaats heeft onder auspiciën van het ge nootschap Nederland-Engeland, zal op 13 Januari in de Kleine Brinkman in Haar lem spreken. Het politierapport te Heemstede ver meldde geen enkel geval van baldadig heid of brandstichting bij het opruimen van kerstbomen, waardoor mag worden aangenomen, dat men zich hier over het algemeen stipt gehouden heeft aan het verzoek van de politie, het verbranden der onttakelde kerstbomen uitsluitend op de daarvoor aangewezen plaatsen te doen ge schieden. Aldus werden Maandagmiddag op ver schillende open terreinen aan de Glipper- weg, Sportparklaan, Wagnerkade, Jac. van Ruijsdaellaan en Constantijn Huijgenslaan de verzamelde kerstbomen door de brand weer in ontvangst genomen en vervolgens aan de rode haan tot middagmaal ver strekt. Hieraan behoeft nauwelijke te wor den toegevoegd, dat deze brandstapels vooral onder de jeugd een groot aantal enthousiaste toeschouwers vonden. Maandag was het vijfentwintig jaar gele den, dat de heer A. G. Keijser Jr. uit Haar lem begon aan de opbouw van de Bedrijfs vereniging voor het Kledingbedrijf. Ter gelegenheid van dit feit is de heer Keijser Maandagmiddag op zijn kar'oor aan de Koningslaan in Amsterdam gehuldigd. Hij werd onder meer toegesproken door de voorzitter van de bedrijfsvereniging, de heer Th. de Jong en door de heer Domhoff van de Nederlandse Federatie van Werk gevers in het Maatkledingbedrijf, van welke federatie hij een schilderij ontving. Het personeel bood de jubilaris een piek up aan, het bestuur een vulpen-set. „Wij zijn er ons ten zeerste van bewust, dat het onderwijs in de gemeente Bloemen daal op een hoog peil behoort te staan, maar indien dit zo ver wordt doorgevoerd, dat hierdoor in ander opzicht het gemeentebelang wordt geschaad, is voorzichtigheid geboden, te meer daar door opvoering van de kosten voor het openbaar lager onder wijs de vergoedingen voor het bijzonder lager onderwijs verhoudingsgewijs eveneens hoger worden", aldus delen B. en W. van Bloemendaal in de toelichting op de ge meentebegroting mee in een korte beschouwing met betrekking tot het lager onderwijs. Zij merken op, dat de kosten van het lager onderwijs vrij hoog zijn. Voor zover dit een gevolg is van de wettelijke voor schriften is hieraan weinig te doen, echter deze kosten worden mede beïnvloed door de niet wettelijk verplichte uitgaven, zo als de kosten voor wedden en vergoe dingen van de boventallige onderwijzers (f 71.519) en van het vakonderwijs (f 105.128) van welke kosten voor de bui tenleerlingen ongeveer de helft wordt te rug ontvangen. In totaal blijft ten laste van de gemeente Bloemendaal een bedrag van ongeveer f 34.000 (boventallige leer krachten en f 50.000 (vakonderwijs) is f 84.000. Indien nu het instituut „boventallige leerkrachten" in 1952 in Bloemendaal niet weer was ingesteld aldus B. en W. en de gemeente met het aanstellen van leer krachten voor het vakonderwijs minder ver was gegaan dan thans het geval is, zou dit de begrotingspositie belangrijk ten goede zijn gekomen. 1200 Haarlemse leerlingen Van de 4500 leerlingen, die de lagere scholen te Bloemendaal bezoeken, zijn ongeveer 2400 leerlingen, afkomstig uit andere gemeenten. Meer dan de helft van deze buitenleerlingen komt uit Haarlem. Dit betekent, dat van de 19 lagere scholen ruim 50 dus ongeveer 10 scholen nodig zijn voor de buitenleerlingen. Nu moge deze uitzonderlijke toestand voor een deel zijn toe te schrijven aan de jigging van de gemeente Bloemendaal ten opzichte van Haarlem, de grote aantrek kelijkheid, die het onderwijs in Bloemen daal biedt tengevolge van het instituut bo ventallige leerkrachten enzovoort zal van invloed zijn op de aanwezigheid van dit abnormaal grote aantal buitenleerlingen. Hoe aantrekkelijker het lager onderwijs in Bloemendaal wordt gemaakt, hoe meer het aantal buitenleerlingen hoogst waar schijnlijk zal toenemen. Weliswaar worden ingevolge de desbetreffende bepalingen van de Lager Onderwijswet de voor de buitenleerlingen te maken kosten in het algemeen door de betrokken gemeente vergoed, maar indirect bzlijven terzake toch nog kosten ten laste van Bloemendaal, doordat van de bruto-kosten een gemid deld schoolgeld (berekend naar de op brengst voor Bloemendaalse- en buiten leerlingen afzonderlijk. Bovendien mogen geen kosten van algemeen beheer in reke ning worden gebracht. Na aanneming van het thans aanhangig ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Club- en privélessen voor beginners, gevorderden en Medal Test. Inschrijving dagelijks Prospectus wordt U op aanvraag gratis toegezonden. HAARLEM, 3 Januari 1954 ONDERTROUWD: 3 Jan., J. H. Springer en E. L. Th. Roggeveen. GEHUWD: 3 Jan., J. Janse en T. Bouwhuis. BEVALLEN van een zoon: 31 Dec.. G. A. van den Heuvelvan de Griendt; H. van Duren—Houkes; 1 Jan., G. Visscher—Asma; Th. E. TuijnBuijs; M. J. KoolDingerdis; J. F. A. van der SluisPot; P. G. Kuiper Heuser; 3 Jan., N. C. M. KaagmanIgesz; C. H. P. van den Dopde Heij. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec., B. A. van RoonHofmaas; 31 Dec., C. C. Stijn- manOverbeek; P. Chr. J. Th. Beumer Janssen; 1 Jan., A. H. de BoerHuijer; A. A. van de Klashorst—de Wolf; 2 Jan., C. Chr. van der PeetSwart; C. M. van der Laan van den Broek; H. H. G. M. SpekKamp- huijs; W. Gausvan der Pal; 3 Jan., T. Evers—Piso. OVERLEDEN: 30 Dec., J. Schaap, 8 m„ Zomervaart; 31 Dec., J. Wesselius, 62 j., Ha- zepaterslaan: L. van Donselaar, 62 j., Prinsen Bolwerk; 1 Jan., P. J. H. Verhoeven—Dreijer, 50 j., Brouwersvaart; M. J. van Vuuren Laurier, 92 j., Lange Raamstraat; 2 Jan., M. Boeser, 61 j.. Paul Krugerstraat; M. van der Ploeg—Snijder, 38 j., Zijlweg. De rechtbank te Den Haag heeft van morgen de 52-jarige makelaar J. P. K. uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaren, met aftrek van voor arrest, omdat hij ten nadele van de ver zekeringsmaatschappij, waarvan hij direc teur was, in de jaren 1949 tot 1954 ver duisteringen had gepleegd. Voorts waren hem valsheid in geschrifte en heling ten laste gelegd. De eis tegen K. was twee jaar en zes maanden met aftrek. De 65-jarige boekhouder L. de G., die had geprofiteerd van deze verduisteringen, werd veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf. Tegen hem was acht maanden geëist. De Rotterdamse rechtbank hêeft van ochtend de 39-jarige fabrieksarbeider D. H. A. uit Delft veroordeeld conform de eis tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek en zijn vrouw, de 36-jarige R. A. W., tot een gevangenisstraf van acht maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, eveneens conform de eis. gemaakte ontwerp-schoolgeldwet zullen deze kosten waarschijnlijk voor een groot gedeelte verminderen, doordat, behalve voor de twee hoogste klassen voor het mulo-onderwijs, de schoolgeldheffing komt te vervallen. VETTE VARKEN SM ARKT LEIDEN Aanvoer 323 vette varkens. Notering: zware 180178, lichtel80176, slagersvar kens 183180, zeugen 167162. Handel: terughoudend. Aanvankelijk en kele boven notering. Bovendien 3 nuchtere kalveren. BINNENLAND In de Maandag gehouden openbare ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam is mr. D. A. Delprat als voorzitter herkozen. Ook de drie ondervoorzitters, de heren Key, Haga en Bangert, werden herbenoemd. Zondag is in een der grafelijke zalen van het Binnenhof in D»n Haag het 25-jarig bestaan van de Rijksluchtvaartdienst tijdens een intieme bijeenkomst gevierd. Minister Algera woonde de herdenking bij. Met ingang van 1 Maa-t 1955 wordt mej. dr. A. F. W. Lunsingh Meijer, administra teur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, gedétacheerd te Genève in de functie van adjunct permanent vertegenwoordiger van Nederland, bij htt Europese bureau van de Verenigde Naties. Mr. N. Debrot, algemeen vertegenwoor diger van de Nederlandse Antillen in Ne derland, heeft de voorzitter van het stem bureau in de kieskring Curacao medegedeeld, zijn benoeming als lid der Staten der Nederlandse Antillen niet te zullen aan vaarden. Dr. ir. J. A. Ringers, die voor de tweede keer president van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is geweest, heeft wegens drukke werkzaamheden deze functie willen neerleggen. In zijn plaats werd gekozen dr. L. Neher, onlangs afgetreden als directeur- geeneraal van de P.T.T. en oud-mnister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Vandaag is in het conferentieoord „Woudschoten" te Zeist een conferentie be gonnen van onderwijzers in de zesde en hogere klasse en de hoofden van lagere scholen. Deze bijeenkomst, die is georgani seerd door het Christelijk Paedagogisch Stu diecentrum, heeft als thema „Het waarne men van kinderen en de samenstelling van een psychogram". In de te Eindhoven gehouden nieuw jaarsvergadering van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Oostelijk Noord- Brabant heeft de secretaris, drs. F. Gijzeis, medegedeeld van de directeur der Sabena bericht te hebben ontvangen, dat het bijna voor honderd procent zeker is, dat Eind hoven binnenkort een helicopterverbinding met Brussel en Duisburg krijgt. Bij beschikking van de directeur-gene raal der PTT is de adjunct-directeur van het postkantoor te Amsterdam G. F. A. Prinsen ingaande 1 December 1954 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Eindhoven. ADVERTENTIE Lev. alle Ziekenfondsen Moet men het werkelijk als een bewijs van artistieke armoede uitleggen, dat het nieuwe Rotterdamse Toneel naar een om en nabij de twintig jaar oud stuk als „Fanny" van Marcel Pagnol heeft gegre pen? Men is zo licht geneigd iets derge lijks te beweren. Maar ik geloof integen deel, dat de keuze een zeer verstandige moet worden genoemd. Het publiek in de Maasstad, waar het gezelschap toch in de eerste plaats voor optreedt, zal stellig be hagen scheppen in deze levendige schilde ring van de Marseillaanse havensfeer. Bo vendien kon men er, althans op papier, een bijna ideale bezetting voor op de been brengen. Tijdens de Maandagavond in de Haarlemse Schouwburg gegeven abonne mentsvoorstelling vielen er inderdaad enige bijzonder gelukkig geslaagde ty peringen aan te wijzen. Het was alleen erg jammer, dat er geen wezenlijke eenheid van milieu tot stand kwam. Toch is een dergelijke reprise in algemenere zin een malaiseverschijnsel: zulke blijspelen, waar in de regionale sfeer kleur aan alledaagse gebeurtenissen verleent, worden niet of nauwelijks meer geschreven en zeker niet zo voorbeeldigbehalve dan misschien door Marcel Pagnol, die echter tegen woordig om zijn lof voor de gewone dingen tot uitdrukking te brengen de film boven het toneel schijnt te verkiezen. Toegegeven moet worden, dat sommige delen inderdaad wat verbleekt zijn. Maar onuitwisbaar is de echtheid van toon, de natuurlijkheid van de locale kleur, waar door zoals bij „Madame Bovary" van Flaubert de beperktheid van het genre tot kracht wordt. „Fanny" is het tweede deel van een trilogie, die met het onver getelijke „Marius" begon. Daarin werd de ontluikende liefde geschilderd van de jonge en levenslustige Fanny voor de zoon van de caféhouder César, wiens verlangen naar de zee echter veel sterker is dan zijn genegenheid voor haar. In de thans ver toonde episode blijkt hun verhouding toch zodanige gevolgen te hebben, dat de titel heldin zich tot een huwelijk met de veel oudere zeilmaker Panisse laat bewegen. Het is allemaal geen geweldig schokkende conflictstof, maar men leert er wezenlijke mensen in hun kleine bedrijven door ken nen in een bijzonder hartelijk gestemde, waarachtige ontmoeting. Pagnol beschikt over een rondborstige humor, die zich ook uit in een plastisch taalgebruik, waarvoor Bob de Lange als vertaler over het algemeen heel plezierige equivalenten heeft gevonden. Uit alles bleek, dat hij ook als regisseur heeft ge tracht de intenties van de auteur regel recht over het voetlicht te brengen. Maar het is hem met de heterogene krachten, die hem ter beschikking stonden, niet mo gen gelukken een werkelijk ensemble met een gelijkgeaarde jovialiteit te vormen. Naar mijn gevoel kwam Johan Fiolet het Tiichtst bij de bedoelde toon: hij wist zo'n pittoreske figuur als de veerbootkapitein Escartefigue helemaal waar te maken, van top tot teen. Ook om John Gobau als de rechtschapen César, wiens woorden steeds voor zijn gevoel uitstromen, heb ik mij telkens kostelijk geamuseerd, vooral in het eerste bedrijf met die hulpeloze overdaad van gebaren. Hoogtepunt van de (tot over half twaalf durende) voorstelling was misschien de scène, waarin hij tezamen met Fanny de eerste brief van Marius beantwoordde en waarbij zij beurtelings overgingen im mo nologen van hun in gezelschap angstval lig verborgen gedachten. Overigens was Henny Orri, hoewel lang niet onverdien stelijk wat de gevoelige kant van de rol betrof, Opvallend ook door haar houding onder wisselende omstandigheden, stellig te cerebraal te etherisch eigenlijk. En zo was Nell Koppen wel amusant, maar beslist niet zo onnozel als haar tekst wilde doen geloven. Magda Janssens voelde zich heerlijk en helemaal in haar element als de voor alles om eer en reputatie bezorgde moeder. Talrijke precies raak getroffen détails wekten de indruk van een volledig „karakter". Zorgvuldig heeft Bob de Lange zijn eigen rol van de op een zoon beluste Panisse op gebouwd, deze daardoor vrijwarend voor belachelijkheid en hem tenslotte zelfs heel aandoenlijk makend. De niet in het pro gramma genoemde Eli Blom was weliswaar geenszins de Marius die men zich voorstelt, maar men kon overigens gemakkelijk vrede hebben met deze pas in het laatste bedrijf (met de handicap, dat er de hele avond over hem gesproken is) verschijnende figuur.Van de andere medewerkenden mag het parmantige stokertje van Manfred de Graaf niet vergeten worden. Al met al vond ik het weerzien met „Fanny" een prettige ervaring, ondanks de wijdlopigheid, ondanks een gebrek aan „klimaat". Het mag dan geen meesterwerk zijn en sporen van veroudering, vertonen, het is gezond volkstoneel. DAVID KONING. Papier verbrandde voortijdig Om tien uur heeft er vanmorgen in de seinzaal van de Haarlemse brandweer een kortstondige hoogspanning geheerst toen van drie zijden tegelijk brandmeldingen binnenkwamen, een van de Gemeenterei niging aan de Óudeweg, een van een huis aan de Damaststraat en een van een wo ning aan de Spaarnoogstraat. De laatste melding bleek op een abuis te berusten en eveneens bedoeld te zijn voor het brandje in de keuken van een huis aan de Damast- straat. De brandweer behoefde er niet aan te pas te komen, omdat de bewoners in middels op eigen kracht het vuur hadden gedoofd. Op het terrein van de Gemeentereini ging vond men het personeel reeds druk bezig met behulp van snelblussers het vuur te bestrijden dat woedde in een massa pa- pierafval op de laadbak van een auto van een Haarlemse papierindustrie. De auto stond voor de verbrandingsoven gepar keerd, waarin het papierafval vernietigd moest worden. Door de sterke wind is een brandend stuk papier uit de oven op de wagen gewaaid, waar de lading al spoedig een laaiende fakkel was. De brandweer had het vuur spoedig bedwongen. Van het papier bleef niets over, maar dat was toch de bedoeling. De laadbak van de vracht auto werd beschadigd. In de afscheidstournée van Rika Hop per met het toneelspel „Anastasia" van Marcelle Maurette en Guy Bolton door de toneelgroep „Theater" werd ook een voor stelling te Heemstede opgenomen. Deze opvoering is vastgesteld op Maandag 10 Januari in het Minerva Theater, waarbij onder regie van Jan Teulings be halve Rika Hopper onder meer zullen op treden Annie de Lange, Lies Franken, Ri chard Flink en Gerard Hartkamp.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7