.Clowntje Rick Kort en bondig Opdracht in Wenen Engeland won de derde testmatch met 128 runs Een halve eeuw behouden vaart WOENSDAG 5 JANUARI 1955 Boksen Henny Quenteme r door D.k. kampioen zwaargewicht Schaatsen rijden Nederlanders oefenden op de 5000 m. in Hamar Wielrennen J ubileum programma van HSV „De Kampioen" emaaw Hongaarse Honved niet naar Antwerpen Schaken Smyslov heeft weer de leiding in Hastings Jeugdscfiakers te gast bij „Haarlem" Paardensport Twee pikeurs zaten op één sulky Kegelen Kegelkampioenschappen 8 en 15 Mei in Haarlem Zwemmen Recordpoging van RDZ op 4 x 100 m. wisselslag Fastbowler Tyson 7-2 7) vrijwel onbespeelbaar Sport in 't kort Ex-president Arbenz niet naar de Sovjet-Unie Rectificatie Voor de kinderen Mevrouw Oilier onschuldig? FEUILLETON De Voogd verslagen Henny Quentemeyer heeft in Groningen een verrassende prestatie geleverd. Hij versloeg zijn veel jongere en zwaardere tegenstander Baby de Voogd in de strijd om de vacante Nederlandse zwaargewicht- titel door k.o. in de 12e en laatste ronde. De grote routine en techniek van Quen temeyer zijn de beslissende factoren ge weest in het gevecht dat op hoog peil stond. De algemene verwachting was, dat de jeugd van De Voogd de doorslag zou geven, maar de 10 jaar oudere Quentemeyer bok ste bijzonder wilskrachtig en veel beheers ter dan de onzuiver slaande Arnhemmer. Tot de beslissende ronde was de strijd vrij gelijk op gegaan. De aggressieve En- schedéer (88 kg) nam in de eerste drie ronden een puntenvoorsprong, maar daar na kwam De Voogd (97 kg) enkele malen goed door, waardoor de strijd na zes ron den nog volkomen open was. De zevende en achtste ronde waren voor De Voogd, maar de oud-Groninger, die favoriet was voor het publiek, gebruikte zijn kans niet toen Quentemeyer enkele malen licht aan geslagen was. De Voogd probeerde alleen met zijn geduchte linkse punten te verza melen, hetgeen meestal de defensieve Quentemeyer kans gaf een serie tegen treffers te plaatsen. In de twee volgende ronden bleek Quen temeyer weer volkomen bij zijn positieven, en toen de technische superioriteit in de 31de ronde nogmaals tot uiting kwam, was de strijd bij het ingaan van de laatste ron de wederom volkomen open. In de eerste minuut werd De Voogd door een rechtse hoek aangeslagen. Quentemeyer ging met een door en trof de Arnhemmer enkele malen achter elkaar vol op het gelaat. De Voogd ging onder deze serie neer en slaag de er niet in binnen tien tellen op de been te komen. Op 6 Maart zullen beide boksers in Win schoten een revanchepartij boksen, waar bij de titel echter niet op het spel zal staan. Onder leiding van Klaas Schenk hebben de leden van de kernploeg van de KNSB in Hamar een 5000 meter op tijd gereden. Hoe wel de weersomstandigheden minder guns tig waren het was koud, het ijs was goed, doch hard en het kwik wees niet minder dan 15 graden onder het nulpunt hebben twee rijders hun persoonlijk record ver beterd. Zo noteerde Doets 9 min. 12.2 sec., hetgeen een verbetering van 2.6 sec. van zijn persoonlijk record betekende. Ook Bruine de Bruin bleef ver beneden zijn record. Zijn tijd bedroeg 9 min. 14 sec. Zijn oude record stond op 9 min. 24.1 sec. De beste tijd werd gemaakt door Kees Broekman. Hij had 8 min. 35.6 sec. nodig. Van 't Oever liet 8 min. 50.4 sec. afdrukken. De Graaf 8 min. 54.5 sec., terwijl Jeen van de Berg. die op de vierde plaats beshlag legde, in 8 min. 59.4 sec. over de eindstreep ging. Hopman werd vijfde in 9.02.0. Wervers zesde in 9.05.1. 0.1 sec. boven zijn beste persoonlijke prestatie, Paping zevende in 9.07.0, Bestebreurtje werd tiende in 9 min. 16 sec. precies. Bant en Van der Eist werden respectievelijk 11e en 12e in 9 min. 16.8 en 9 min. 24.5 sec. Gerard Maarse, die Maandagavond in Ha mar arriveerde, heeft zich bij de ploeg gevoegd Op 26 Juli 1955 bestaat de Haarlemse wie lervereniging HSV „De Kampioen" vijftig jaar en om dit feest op luisterrijke wijze te vieren, woi'den nu reeds de nodige voor bereidingen getroffen. Er is o.m. een jubi leum-comité gevormd, bestaande uit de heren W. Hoolboom. W. Metz, J. v. d. Domhof, K. Keesman en de renner Gerard Peters, dat een voorlopig programma heeft vastgesteld. Op Zondag 5 Juni beginnen de festivitei ten met een wielerwedstrijd op het circuit van Zandvoort. Zondag 24 Juli is er van drie tot vijf uur receptie in restaurant Brinkmann in Haarlem en om half zeven vindt in dit restaurant een groot feestdiner plaats. Zon dag 7 Augustus wordt het gouden feest voortgezet met een grote Jubileumsportdag op het circuit van Zandvoort. Behalve wiel rennen staan er ook gymnastiekdemonstra- ties. rolschaatswedstrijden en rolhockey op het programma. Tevens zijn er plannen voor een „toeristenrit". De festiviteiten worden besloten op Zaterdag 5 November met een jubileum-jaarfeest en met een feest avond voor leden en donateurs in December. ADVERTENTIE echte g£LDERS^ met de fijne zachte, rooksmaak Verbod van minister Voor een op 23 Januari ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan te spelen wedstrijd had de FC Antwerp onderhandelingen geopend met Honved. Aan de Hongaren was een be drag van ongeveer 36.000 gulden geboden. De hoogste som die ooit door een Belgische club voor een ontmoeting met een buitenlandse tegenstander is uitgetrokken. Het bestuur van Honved zou deze uitnodiging ongetwij- geld hebben geaccepteerd als de Hongaarse minister voor sport niet zijn veto had uit gesproken over de plannen. De club heeft namelijk de laatste tijd enkele zwakke wed strijden gespeeld, wat voor de minister aan leiding is geweest de reis naar Antwerpen te verbieden. „Honved is niet in staat het internationale prestige van Hongarije hoog te houden", zo luidde zijn motivering. Zwemmen De partij tussen Smyslov (Rusl.) en Pach- mann (Tsjechosl.) voor de zesde ronde van het internationaal schaaktournooi in Hastings eindigde na 23 zetten in remise. Dit resul taat bracht Smyslov aan de leiding met een score van viereneenhalve punt uit zes par tijen. De partij Fuderer (J.sl.)Keres (Rusl.) eindigde na 49 zetten in een overwinning voor Fuderer. terwijl de West-Duitser Un- zicker na 35 zetten van de Engelsman Fair- hurst won. Beide partijen werden voor de 6e ronde gespeeld. De verdere uitslagen luidden: Philips (G.B.)Donner (Ned.) Is'4 (54 zetten); Alexander (G.B.)—Szabo (Hong.) Vs—K. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Smys lov (R.) 4J4 pnt.; 2, 3. en 4. Pachmann iTsj.sl.), Keres (R.) en Unzicker (Wcst-D.) 4 pnt.; 6. en 6. Fuderer (J.sl.) en Szabo (Hong.) 314 pnt.; 7. en 8. Donner (Ned.) en Alexander (G.B.) 2's pnt. 9. Philips (GB.). 1 punt; 10. Fairhurst (G.B.) Is punt. Niet minder dan 31 schakende scholieren traden op uitnodiging van de schaakclub ..Haarlem" aan om in een massakamp hun krachten met meer geroutineerde club schakers te meten. De schaakclub „Haar lem" onderschatte de jonge tegenstanders niet, getuige de sterke bezetting van vooral de hogere borden. Desondanks wisten de schoolschakers 12 punten te veroveren, het geen een fraai succes mag heten. De resultaten waren: HaarlemHSSB: A. M. SchneidersH. Happel 10: E. J. de Ree P H. Kasterm 01: P. A. v. DrielH. Dui- senberg 01; K. SteinG. v. Langelaar 10: P. E. BrommerD. v. Vuuren 10; F. W. MeulenbeltR. Ballot 1—0; J. J. H. Bauer R. Barthel '4'4; mr. J. JansoniusW. Buis 01; M. RumpffC. Mostertman 20: L. A. Scheffermej. N. Bijster 01; M. Vrij D Vonk 1—0; H. Zeilmaker—D. G. Vonk 0—1; P. v. Driel—B. Weiiland 1—0; J. Haan E. J. Petersma 10: P. BerkenH. v. d. Esch 10: F. J. v. Toon gerenW. Mazee 01: A. D. v. SteenisH. v. Namen 10; F. W. BarthelH. Behrendt 1414; G. H. v. d. LeenH. Hietbrink 1—0: B. Halderstadt R. v. Nouhuvs 10: N. N.W. Oudshoorn 0—1: G. L. Groot—R. Bodegom 1—0; A. W. J. BanninkP. Verkerk 10: G. J. Geus J. Rekveld 10; mej. M. RomijnS. Alberda 10: A. HaverkampH. v. d. Kroft 0—1; C. H. KoppenW. Ganzevoort 10: J. Troost H. Crabbendam 01; A. N. de VriesJ. W. Koene 0—1. Totaal: 19—12. Een incident, dat waarschijnlijk nog niet eerder is voorgekomen bij draverijen, heeft zich voorgedaan tijdens courses in Strathal- byn, in de buurt van Adelaide. Vier paarden gingen vrijwel op één lijn het laatste rechte stuk in toen de sulky's met elkaar in aan raking kwamen. De pikeur May. die met „Nice Rider" uitkwam, werd uit zijn wagen tje geslingerd en kwam terecht op de knieën van een andere pikeur, Messenger, die met „Findon Bounty" meedong naar de prijs. De toeschouwers waren stom verwonderd toen zij wel het paard met de lege sulky zagen, doch niets bespeurden van de be rijder. Even later hieven zij echter een luid gejuich aan bii het zien van May en Messen ger op dezelfde sulky, terwijl „Findon Bounty" zich voortspoedde naar de finish. De dubbele last was echter te zwaar voor het dappere paard: let moest met de derde plaats genoegen nemen. Het programma voor de in 1955 te houden nationale provinciale kegelwedstrijden is als volgt vastgesteld: 8 tot en met 16 Januari in Heerlen provin ciaal concours van de Heerlense Kegelbond. 12 tot en met 26 Juni in Apeldoorn natio naal concours van de Apeldoornse Kegelbond. 17 tot en met 31 Juli in Hengelo (O.) natio naal concours van de Twentse Kegelbond. 4 tot en met 18 September in Maastricht nationaal concours van de Mastreechter Keigelboond. 1 tot en met 21 October in Amsterdam nationaal concours van de Amsterdamse Kegelbond. Het nationale concours van de 's Graven- haagse Kegelbond zal in November in Den Haag worden gehouden. Op 8 en 15 Mei vinden in Haarlem de Nederlandse kampioenschappen plaats. Bij de wedstrijden en demonstraties, die Zaterdagmiddag 8 Januari gehouden wor den ter gelegenheid van de opening van het overdekte gedeelte van het nieuwe Kolpa- bad in Vlaardingen zal een ploeg van RDZ trachten het Nederlands record te vestigen voor de 4x100 meter wisselslag estafette dames. De limiettijd voor dit record is vast gesteld op 5 min. 10 sec. De ploeg is als volgt vastgesteld: rugslag: Joke de Korte; schoolslag: Doortje de Leeuw of Corrie Homs; vlinderslag: Jopie van Alphen; vrije slag: Els Steehouwer. De schoolslagzwemster zal binnenkort definitief worden aangewezen. Op grond van de bij de training gemaakte tijden is Ma Braun op timistisch gestemd wat deze recordpoging betreft. Door het uitstekende fastbowlen van Tyson, die 6 wickets nam voor 16 runs en tenslotte eindigde met 7 voor 27, behaalde Engeland de overwinning in de derde test match met 128 runs. Na drie wedstrijden heeft Engeland de leiding met 2—1. Austra lië won de eerste ontmoeting en Engeland de tweede en de derde. De scores van de derde match waren: Engeland 191 en 279; Australië 231 en 111. Op de laatste dag stond het Australische team zeer gunstig. Het elftal had nog 165 runs nodig met 8 wickets in handen. Maar Tyson zorgde voor de verrassing door de Australische batsmen geen kans te geven op een hoge score. De acht resterepde wickets vielen voor 36 runs. Drie batsmen gingen voor nul; slechts vier kwamen in de dub bele cijfers. Ongeveer 50.000 toeschouwers waren ge tuigen van de strijd. De cijfers waren Engeland eerste innings 191 (Cowdrey 102, Archer 433, Mijjer 314); Engeland tweede innings 279 (May 91, Hutton 42, Johnston 585). Australië eerste innings: 231 (Maddocks 47, Statham 5—60)Australië tweede innings: Morris c. Cowdrey b. Tyson 4 Favell b. Appleyard 30 Benaud b. Tyson 22 Harvey c. Evans b. Tyson11 Miller c. Edrich b. Tyson 6 Hole c. Evans b. Statham 5 Archer b. Statham 15 Maddocks b. Tyson 0 Lindwall lbw. b. Tyson 0 Johnson not out 4 Johnston c. Evans b. Tyson 0 Extra's 14 ADVERTENTIE Totaal111 all out De wickets vielen op: 23, 57, 77, 86, 87, 97, 98. 98, 110. Bowlingcijfers: Tyson 12.2, 1, 277; Statham 11, 1, 38—2; Bailey 3, 0, 14—0; Appleyard 4, 1, 17—1; Wardle 1, 0, 1—0. Australië won de eerste wedstrijd in Brisbane met innings en 154 runs. Engeland won de tweede in Sydney met 38 runs. OM DE DAVIS CUP 1955. Evenals het vorig jaar zal India in 1955 in het tennis- tournooi om de Davis Cup uitkomen in de Europese zóne. IJSBAAN IN DE APOLLOHAL IN AM STERDAM. Bij doorgaand vriezend weer zal de Apollohal in Amsterdam weer in een ijsbaan worden herschapen. Vannacht zal de grote zaal onder water worden gezet. Van morgenochtend tien uur af tot 's avonds half twaalf kunnen de schaatsliefhebbers op de baan terecht. PARIJS (Reuter/AFP) Jacobo Ar benz Guzman, oud-president van Guate mala, heeft met nadruk ontkend van plan te zijn zich achter het ijzeren gordijn te begeven, om zich in verbinding te stellen met Sovjet-leiders. De oud-president ver klaarde alleen naar Zwitserland te gaan voor een vacantie van twee maanden en niet van plan te zijn gedurende zijn ver blijf in dat land enig contact te maken met vertegenwoordigers van landen achter het ijzeren gordijn. Hij lachte om vragen met betrekking tot een bericht, dat hij van plan zou zijn zich in het geheim over de Zwitserse grens achter het ijzeren gordijn te begeven. Hij verklaarde zich niet bezig te houden met enige politieke activiteit, doch antwoordde op een vraag, of hij van plan was zich later weer in de politiek te begeven: „in de politiek komen alleen de doden niet terug". Arbenz is later met de Oriënt- expresse uit Parijs naar Zermatt, in Zwit serland, vertrokken. (UP) Uit Bern wordt gemeld dat een onderzoek in Zwitserse archieven heeft uitgewezen dat Arbenz nog altijd Zwitsers staatsburger is. Hij kan een Zwitsers pas poort aanvragen, waardoor hij bijna overal heen kan reizen zonder visum, hij zich in Zwitserland kan vestigen en er kan doen en laten wat hij verkiest. Ethiopië krijgt gebied terug Groot-Brittannië zal op 28 Februari ge bieden aan de grens met Somaliland, wel ke het beheerd heeft sinds Britse troepen in de tweede wereldoorlog deze streken van de Italiaanse bezetting bevrijdden, aan Ethiopië teruggegeven. Somalistammen behouden in deze ge bieden de weiderechten, welke zij sinds 1897 bezitten. Ongeveer de helft van de 600.000 zielen tellende nomadenbevolking van Brits-Somaliland weidt elk jaar ge durende zes maanden zijn kudden in de over te dragen streken. Bij een foto van de afkondiging van het Statuut voor het Koninkrijk in Willem stad door de gouverneur van de Antillen, ihr. A. A. M. Struycken, werd abusievelijk een verkeerd onderschrift gevoegd, dat Parimaribo als de plaats van de plechtig heid noemde. Vele lezers zullen het stads beeld onmiddellijk als dat van Willemstad hebben herkend, waar de foto inderdaad is gemaakt. Maar de regen hield aanen ja, op den duur vonden de jongens het toch wel wat saai, de hele dag binnen te zitten. Ze konden wel prettig zitten lezen, maar ze wilden er toch eindelijk wel eens even uit. „Als we onze capes aandoen, kunnen we er best tegen!", meende Bunkie. „Dan gaan we maar even naar Kabouterdorp en hebben we 'n loopje!" Daar voelden de anderen ook wel wat voor. Ze keken eens naar de lucht; nee, voorlopig zag het er niet naar uit, dat de regen zou ophouden. „Vooruit dan maar", besloten ze. „We gaan toch maar!" Ze trokken hun capes aan, sloten de deur van de hut en stapten het bos in. De regen druppelde op hen neer, maar daar gaven ze niet om. „We zullen heus niet smelten, hoor!", vond Bunkie. Zo stapten ze naast elkaar voort. Ze pasten alleen op, niet in de diepe plassen te stappen. „Wat is het bos mooi fris, als het regent, hè?", vond Rick. „Jaen het ruikt zo lekker!", zei Oepoetie. Nat werden ze welonderweg begon de regen nog harder te stromen. ,,'t Is wel raak!", vond Bunkie. Het leven van een rederij is als de zee zelve. Soms gaat een tijdperk haast ge ruisloos voorbij, als rimpelloos water bij windstil weder. Dan weer- is het één en al voorspoed als ware het bedrijf voort gestuwd door meelopende golven en gun stige wind. Maar óók, en werkelijk niet zelden, zijn er zware, stormachtige tijden, die doen denken aan het holle, hoge, schui mende water, waar tegenop getornd en geworsteld moet worden. Aldus schrijft mr. K. P. van der Mandele in de opdracht van „Behouden Vaart", het fraaie door prof. dr. P. J. Bouman geschreven gedenk boek over de vijftigjarige geschiedenis van de Rotterdamse rederij Van Nievelt, Gou- driaan en Co's Stoomvaart Maatschappij N.V. Een gedenkboek, dat misschien zo op het eerste gezicht alleen bestemd lijkt voor mensen van de scheepvaart zelve, maar dat in werkelijkheid ook voor outsiders bij zonder interessant is. En wel vooral, om dat het op zo duidelijke wijze weergeeft wat een alleszins bekwaam man voor een maatschappij kan betekenen. Of wel om precies te zijn, wat voor vaardige leider A. J. M. Goudriaan is geweest. Een leider, die in 1905 de moed had om naast de toen reeds bestaande vier grote maatschappijen een nieuwe vennootschap op te richten en zich met rederszaken bezig te gaan houden, nadat hij zich bij de firma Warbersie als kantoorbediende een degelijke kennis van het cargadoorsvaK en de vrachtvaart had eigen gemaakt. Veertig jaar bleef A. J. M. Goudriaan aan het roer van de rederij, die de nadelige gevolgen van twee wereldoorlogen teboven kwam en die ook in andere perioden veel tegen spoed ondervond, maar ook die overleefde. Zo werd de leider van de maatschappij een modern koopman, maar ook een sociaal voelend mens, die ook het gevaar kende van de moderne ondernemer: het opge slokt worden door het bedrijf in plaats van leiding te geven aan de onderneming op een manier, die de persoonlijkheid in stand houdt. Wilde vaart De capabele leider begon in 1905 met de eveneens zeer jeugdige expediteur en ko lenhandelaar H. A. van Nievelt met twee gloednieuwe schepen, waarmede zij de wilde vaart beoefenden. Het zat hen mee dat eerste jaar. Het volgend jaar al kwam het derde schip in de vaart. En ondanks het feit dat kleine tegenslagen niet uit bleven bedroeg het dividend op het ge plaatste aandelenkapitaal in 1907 zeven percent. Ups en downs volgden elkaar daarna op. Maar steeds kwamen er weer nieuwe sche pen van de helling en kon de rederij uit breiden. Ook toen de vrede van de eerste wereldoorlog was getekend beleefde de re derij al weer spoedig jaren van voor spoed. Voor de wilde vaart kwamen lijn diensten in de plaats. Met de H.A.L. kwam bovendien een vaste dienst op La Plata en Brazilië tot stand en weer later kreeg de rederij de vertegenwoordiging van de Black Diamond Line uit New York. En weer kwam de terugslag. De tweede wereldoorlog ontbrandde en de Rotterdam se rederij betaalde ook haar tol. Elf van de negentien schepen gingen verloren tij dens het oorlogsgeweld op zee. Het levens werk van A. J. M. Goudriaan leek ver nield. Jongeren Maar toen kwamen de jongere Gou- driaans aan het roer. Ook zij slaagden. Door uitbreiding op het juiste moment werd de achterstand ingehaald, waarbij men geenszins vergat nieuwe taken aan te ti-ekken om de rederij nog sterker te doen zijn dan voorheen en tegen nog meer tegenslagen bestand. Wij schreven het reeds, het gedenkboek is niet alleen voor insiders. „Behouden Vaart" werd behalve een gedenkboek over een door moeilijkheden groot geworden rederij, ook een boek met een alleszins in teressant stuk geschiedenis van de scheep vaart. Ondanks het regenachtige weer heeft de Amsterdamse dierentuin in 1954 bijna evenveel bezoekers gehad als het jaar daar voor, namelijk 506.000 tegen 512.000 in 1953. Ook wat de levende have betreft is 1954 eeni gunstig jaar geweest. Artis verwierf door ruiling of aankoop vele nieuwe dieren. Zo kwamen er ruim 200 tot verschillende soor ten behorende nieuwe vogels in de kooien en 90 nieuwe zoogdieren. Aan geschenken ontving de dierentuin bovendien bijna 4000 dieren. De kwestie van de benoeming van een nieuwe directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut Gelderland, die reeds tot gevolg heeft gehad, dat een zestal gemeenten, in het gewest tot staking van subsidie aan deze instelling heeft besloten, heeft als ander gevolg nu ook. dat dr. J. Ph. M. van Campen. te Nijmegen on ir. H. J. M. Verhey te Didam als bestuurslid hebben bedankt. Op de Zuid-Afrikaanse ambassade is gistermiddag posthuum de oud-strijders médaille van de Anglo-Boerenoorlog uit gereikt aan de zoon van Abraham Barnhoorn. De heer Marais van der Merwe, chargé d'affaires, verrichtte de sobere plechtigheid, die door de leden van de Zuid-Afrikaanse ambassade werd bijgewoond. De Haagse Kring van Werkgevers houdt op Donderdag 20 Januari een voorlichtings avond voor de leerlingen van de eind examenklassen der Haagse middelbare scholen en hun ouders. De bedoeling van. deze avond is. de jonge mensen bekend te maken met de werkwijze en de mogelijk heden van het bedrijfsleven. De bijeenkomst is een onderdeel van de actie van de Haagse werkgevers,* onder de jongeren een gunstig klimaat voor het bedrijfsleven te scheppen. De minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J Kranenburg, en de leden van de defensiecommissie uit de Tweede Kamer brachten Dinsdag een bezoek aan enige nieuwe schepen van de koninklijke Marine te Rotterdam: de mijnenvegers „Onver saagd" en „Beemster", het fregat „Fret", het patrouillevaartuig „Bulgia" en de onderzee bootjager „Holland". In tegenstelling tot andere jaren, zal de nieuwjaarsreceptie van de ministers Beyen en Luns dit jaar niet worden gehouden op de eerste Vrijdag van de maand Januari, maar op Dinsdag 11 Januari te 5.30 uur in de ambtswoning van de minister van Buiten landse Zaken, aan h.t Plein 1813. Ds. W. van Limburgh, sedert 1 Mei 1953 emeritus van Amsterdam en thans wonende te Bennebroek hoopt op 17 Januari de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden als Nederlands Hervormd predikant werd bevestigd te Uithoorn, waar hij zijn vader opvolgde. Na enkele jaren ging ds. Van Limburgh naar Amsterdam, waar hij 20 jaar in de Jordaan en daarna nog enkele jaren als predikant van de Koepelkerkgemeente werkzaam was. Een prijsvraag, uitgeschreven onder vier bekende architecten, voor de bouw van een nieuwe St. Antoniuskerk te Blecick, heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De bisschoppelijke bouwcommissie heeft geen van de vier ingediende plannen geschikt tot uitvoering bevonden. Voor de eerste maal in haar historie telt de Vrije Universiteit te Amsterdam een Japanner onder de studenten. Het is Hisashi Ariqa uit Tokio. Gisteren is in Kampen een congres ge opend van theologische studenten uit alle Nederlandse academiesteden. Een dergelijk congres wordt jaarlijks georganiseerd door de stichting „Verenigde Studenten in de Theologische Faculteiten". Dit jaar verleent de Theologische Hogeschool der Gerefor meerde Kerken in Nederland gastvrijheid aan de deelnemers. Het thema van het con gres is „Dogmatiek en Exegese". Het congres sluit morgen. Tijdens de Decemberstormen is voor een bedrag van ongeveer 1 millioen gulden scha de aangericht aan de zeeweringen in Zee land. Dit heeft de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembrot medegedeeld. HAARLEM EN OMGEVING De postduivenvereniging „De Reisduif" houdt haar tentoonstelling op 8 en 9 Januari 1955 in haar verenigingsgebouw. De ten toonstelling is geopend op 8 Januari van 17 uur tot 22 uur en op 9 Januari van 10 uur tot 17 uur. Dinsdag is de heer J. M. Gramberg uit Haarlem door de Haarlemse rechtbank be ëdigd 'als vertaler in de Spaanse taal. De burgemeester van Haarlem zal in plaats van Vrijdag 7 Januari op Zaterdag 8 Januari SDreekuur houden. De eerste toneelavond van de Heem- steedse Kunstkring in het Minerva Theater wordt niet op Dinsdag 25 maar op Maandag 17 Januari gehouden. Dan zal de toneelgroep „Studio" een opvoering geven van „De In dringster" van Edwin Bronnen PARIJS (Reuter) De Franse mili taire rechter van instructie heeft mevrouw Rose-Marie Oilier uit de Parijse gevange nis, waar zij twee en een halve maand had doorgebracht, op vrije voeten gesteld. De 46-jarige mevrouw Oilier was indertijd verbonden aan de Franse ambassade in Canberra. Zij was van verraad beschuldigd naar aanleiding van de zaak-Petrov, de Sovjetrussische functionaris, die in Austra lië asyl vroeg. Zij moet nu afwachten of zij voor het gerecht gedaagd zal worden op beschuldiging van spionnage en het niet-aangeven van spionnage-activiteit. Voorlopige invrijheidstelling voor een gevangene, die mogelijk voor dergelijke ernstige zaken terecht zal moeten staan, is in Frankrijk ongebruikelijk. Een en ander leidt dan ook tot de conclusie, aldus Reu ter, dat zij niet schuldig is aan „daden, die de veiligheid van de staat in gevaar brengen". door Anne Duffield 36) „Maar u, die als haar voogdes optrad, had haar toch wel kunnen tegenhouden?" „Ik"5" zei juffrouw O'Shea met grote waardigheid. „U vergeet, dat ik hoewei ik mezelf uitgfeef als Anna's voogdes in werkelijkheid alleen maar haar ex- gouvernante ben. Ik heb nog steeds het privilege van de gouvernante om haar te adviseren, terecht te wijzen of, zo nodig, een uitbrander te geven, maar ik kan haar niet bevelen of iets verbieden. Ik heb geen enkele autoriteit over Irina Igorovna's dochter! Als ik geweigerd had met haar mee te gaan, was ze alleen naar Wenen gereisd". „Ik bied u mijn excuses aan", zei Kim op zachte toon. Hij had juffrouw O'Shea vals beschuldigd door het initiatief bij haar te vermoeden, terwijl het daaren tegen bij Anna had gelegen. Hij kende het meisje thans voldoende om te weten, dat ze de oude vrouw als het ware vootr een ultimatum had gesteld.... „Er is slechts een heel klein risico", zei Anna. „Genoeg om het geheel een beetje opwindend te maken". Ze lachte hem even toe en de betoverende kuiltjes in haar wangen maakten hem weerloos. „Ik kan je niet zeggen, hoe spannend ik het vind, langs een Russische soldaat te lopen of langs het Russische hoofdkwar tier, terwijl ik bij me zelf denk: „Jullie moesten eens weten, beste vrienden O, 't ir een boeiende sensatie!" „Ik twijfel er geen ogenblik aan, dat jij 't zo opvat", antwoordde Kim, „maar volgens mij is het een sensatie, die je beter niet kunt ondergaan". „Ze komen er nooit achter. Maar be grijp je nu. Kim, waarom ik niet kan toe stemmen in een officiële verloving tussen ons! In iets, wat dan ook, dat jouw naam aan de mijne bindt?" „Nee, dat begrijp ik niet". „Omdat als er iets mis zou lopen, jij er ook in betrokken zoudt worden". „Doe niet zo dwaas, Anna! Denk je nu heus, dat 't me iets kan schelen wat er verder met mij zal gebeuren, als jou iets overkomt?" „Misschien niet. Maar ik zou 't wel erg vinden, als jij door mij in moeilijkheden kwam. En daarom wil ik voorlopig alles, wat jou officieel aan mij zou binden, ver mijden". Hij schudde zijn hoofd, maar keek haar vol liefde aan. Hij zou haar nog heel veel willen zeggen, maar de aanwezigheid van juffrouw O'Shea verhinderde dit. „Hoe ben je in contact gekomen met dat geheime genootschap?" vroeg hij. Ze legden hem uit, dat Brigit dit voor elkaar had gebracht via dezelfde kanalen, waarlangs ze ook haar inlichtingen over Tanya had gekregen. Eén lid van het ge heime genootschap was op de hoogte ge steld van hun komst in Wenen en zou con tact met hen opnemen. Dit lid werkte on der de vermomming van een arme bloe menvrouwZe mochten niet ongedul dig zijn. Tanya verkeerde niet in direct ge vaar en de geheime organisatie werkte volgens bepaalde methoden om elk risico zoveel mogelijk te vermijden. Het was noodzakelijk, dat Anna en juffrouw O'Shea rustig enige tijd in Wenen woonden en dat hun goede trouw duidelijk bleek. De Russen beschikten over een zeer scherpzin nige en grondige inlichtingendienst. Ze hielden de meest uiteenlopende mensen nauwlettend in het oog. Juffrouw O'Shea moest derhalve haar rol van huishoudster goed spelen en Anna moest zich als een onbezorgde muziek-studente voordoen. Pas na vele weken werd het eerste con tact tot stand gebracht. „Gebeurde dat die avond, toen we sa men in de stad gingen eten?" vroeg Kim. „Toen we die corsages kochten? Was 't puur toeval of zo gearrangeerd?" „Puur toeval", antwoordde Anna. „Hoe wel die bewuste bloemenvrouw ons uiter lijk al kende en haar voorbereidingen had getroffen om in contact met ons te komen, was het die avond volkomen toevallig, dat ze ons ontmoette". Ze lachte even en voeg de er aan toe: „O, die avondWat vond ik 't vervelend, dat we helemaal geen sterke drank dranken! Maar nu be grijp je de reden, Kim! We moeten er voor waken, nooit een woord los te laten, en als je drinkt, praat je nu eenmaal wat vlotter.... Ik persoonlijk geloof niet, dat ik me zó zou laten gaan, dat ik werkelijk iets zou verraden, maar we mogen nu een maal geen enkele risico nemen. En daarom drinken we momenteel nooit iets straffer dan cider". „Ongetwijfeld zéér verstandig. Dit raad sel, dat me bezig hield, is thans dus ook opgelost. Jullie hebt werkelijk aan alles gedacht, maarhij voelde dat hij dit zeggen moest „heb je er wel eens over nagedacht, dat jullie eigenlijk niet hele maal fair ten opzichte van sir Charles bent?" „We betreuren het ten zeerste, dat wé geen open kaart met hem kunnen spelen" antwoordde het meisje. „Maar er is geen alternatief! Sir Charles zou in zijn positie hier onmogelijk zijn medewerking kunnen verlenen aan een genootschap, dat de Rus sen tegenwerkt. Hij moet nu eenmaal met hen samenwerken en mag zich niet com promitteren. Daarom mag hij dit alles nooit te weten komen! Ik ben ervan over tuigd, dat kolonel Markham je dit ook op het hart gedrukt heeft". „Inderdaad", gaf Kim toe. Hij voelde, dat hij 't hier niet bij mocht laten en dat hij deze twee vrouwen er op moest wijzen, dat ze sir Charles' gastvrijheid misbruik ten, maar het verging hem precies zoals de kolonel: hij kon de moed daartoe niet op brengen. Het zou het tweetal alleen maar in de war brengen en verdriet bezorgen, en de zaak was nu toch al veel te ver gevor derd.... Hij trok zijn leren handschoenen aan en startte de wagen. De korte winter dag was al ten einde en een kille mist kwam tussen de bomen opzetten. „Wel, ik weet nu tenminste wat jullie, twee, dwaze, bezeten vrouwen, bezig houdt", zei hij met een zucht, terwijl hij de auto langzaam van de eenzame plek in het bos wegreed, „ik keur het ten sterkste af en als ik enige autoriteit over Anna bezat, zou ik 't haar verbieden „Maar, evenmin als Lavvy, heb jij iets over mij te zeggen, Kim", zei Anna met nadruk. „En verder heb je je erewoord gegeven!" Hij knikte en was diep in zijn hart zéér dankbaar, dat kolonel Markham zich ook met deze zaak bezig hield. Als hij niet zo'n groot vertrouwen in deze oudere offi cier had gehad, zou hij thans misschien in de verleiding zijn gekomen om voor het eerst van zijn leven zijn gegeven woord te brekenZelfs nu twijfelde hij nog, of hij er goed aan deed over dit alles te zwijgen, maar het alternatief was dat wist hij met grote stelligheid dat hij Anna zou verliezen, ze zou 't hem nooit vergevenNee, hij mocht haar vertrou wen niet beschamen. „We zitten er lelijk tussen", stelde hij bij zichzelf vast. „Ik verwens die tante Tanya en die Brigit met haar mooie plan netjes! Maar even later bedacht hij zich en er kwam een spottend lachje om zijn mond dat 't alleen dankzij Brigit's initiatief was, dat hij Anna had kunnen ontmoeten. „O, lieve hemel", zuchtte hij hardop, „hoe komen we eruit?" „Zei je iels, Kim?" vroeg Anna. Hij antwoordde lachend: „Ik praatte in mezelf. Je kunt op me rekenen, Anna, ik zal je helpen door dik en dun!" HOOFDSTUK 13 Lady Tremaine, die zich een ogenblik in haar slaapkamer had teruggetrokken om haar make-up bij te werken, trad de grote ontvangstsalon weer binnen. Er was niemand meer aanwezig. Sir Charles had zich naar zijn studeerkamer begeven en Kim was nog nergens te bekennen. Lady Tremaine was uit haar humeur. De lunch met vele gasten, had lang geduurd en ver scheidene gasten waren blijven theedrin ken. Thans zouden over enkele ogenblik ken nieuwe gasten arriveren voor ees cocktail-party. Sara hield van ontvangen en dit grote, oude huis, met de ruime ver trekken, was bij uitstek geschikt voor feestelijkheden. De oorzaak van Sara's ont stemming lag in het feit. dat kapitein For rest haar deze middag van Eerste Kerst dag volkomen in de steek liet. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6