Sportpark-restaurant heeft dringend verbetering nodig WJAMMMUJIJI De Haarlemse kerstbomen gingen in vlammen op Kerkdiensten Kort en bondig J Opera Mignon voor „Geloof en Wetenschap" Derde N.Ph.O.-concert voor scholieren Raadslid vraagt naar sanering ZATERDAG 8 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Derde grote zaal in Heemstede geen overbodige weelde Nieuwe loswal voor papierfabriek E. de Wolf dertig jaar Esperantist Burgerlijke Stand van Haarlem George Robert speelde Handels orgelconcert Inzameling Stille Armen Bromfietser zwaar gewond in Generaal Gronjéstraat De melkprijs in Haarlem Vliegas-vlagen in de Harmenjansstraat Hogere salarissen voor brandweerlieden Nachtdienst apotheken Heringa Wathrich De voorzitter van het Heemsteedse Fanfarecorps „Excelsior", de heer L. ter Braake, heeft in zijn openingswoord voor de onlangs ten bate van de Stille Armen gehouden feestavond opgemerkt, dat de zalennood in Heemstede voor verenigingen, waarvan de bescheiden financiën de respectievelijke penningmeesters noodzaken tot een per manent voorzichtig beleid, nog steeds niet op een bevredigende wijze is opgelost. Want ofschoon het Minerva Theater ook deze verenigingen een welhaast ideaal onderkomen zou kunnen verlenen, vormt de huurprijs toch een schier onover komelijk bezwaar; waarbij het dan nog zeer de vraag is, of zU de ruim zeshonderd zitplaatsen allen zouden kunnen doen bezetten. Vandaar dat de heer Ter Braake als zijn mening te kennen gaf, dat in Heemstede ongetwijfeld nog behoefte bestaat aan een gebouw met een zaal-accomodatie, naast het Minerva Theater en het Sportpark -restaurant. ADVERTENTIE Een mening en een wens, die stellig op een nadere beschouwing aanspraak ma ken, vooral omdat de oplossing tamelijk voor de hand ligt. Want de getrouwe be zoekers van de Heemsteeds Sportparken zullen wellicht meermalen gebruik heb ben gemaakt van het daaraan verbonden restaurant. Oorspronkelijk was dit gebouw vrijwel uitsluitend bestemd om in record-tijd een groot aantal bezoekers te verwerken, zo dat in geen enkel opzicht met een langer verblijf rekening behoefde te worden ge houden. Men was dus bij de inrichting geenszins aangewezen op een gezellig in terieur, dat bij elk ander restaurant als de eerste vereisten moet worden be schouwd. Vrijwel niemand nam dan ook de minste aanstoot aan de bijzonder smake loze entourage, waarbij men niet de ge ringste moeite heeft gedaan de zware bal ken enigszins te camoufleren. Verder mis sen de houten wanden ieder decoratief ele ment, terwijl de sobere verlichting en het aller-eenvoudigste meubilair de totale le lijkheid nog nader accentueren. De bedoelingen van het gebouw ken nende zou het niet alleen overbodig zijn, maar zelfs van een zekere onbillijkheid getuigen, wanneer in deze omgeving een schijn van luxe of comfort werd verwacht. De bezoekers hielden zich hier immers slechts bij hoge uitzondering langer dan tien minuten op; even een warme of een koele dronk en dan weer snel terug naar de lokkende groene velden. Maar sinds vele jaren wordt het Sport park-Restaurant ook ter beschikking van de Heemsteeds verenigingen gesteld, die hierin dan haar uitvoeringen of feestavon den kunnen houden. Dit dateert nog uit de tijd vóór de ope ning van het Minerva Theater, toen de heersende zalennood het dringend noodza kelijk maakte, dat iedere vierkante meter van elk bestaand gebouw zoveel mogelijk werd gebruikt. Om hieraan enigszins tQgemoet te ko men werden ook in het Sportpark-Restau rant enige voorzieningen getroffen, waar door de zaal met enige goede wil voor een niet al te veeleisende vereniging wel te gebruiken zou zijn. Er werd onder meer een klein toneel aangebracht, dat gemak kelijk opgebouwd en weer verwijderd kon wordèn en verder richtte men nog een eenvoudige garderobe in. Deze accomodatie bleef echter onvoldoende voor een uitvoe ring van enige betekenis: daarvoor was het toneeltje te primitief en de verdere en tourage, zoals de belichting en het décor te gebrekkig. ADVERTENTIE In de Haarlemse stadsschouwburg wordt slechts heel zelden een opera-opvoering gegeven, omdat de opvoering van een ope ra, waarvoor een enigszins uitgebreide be zetting en een omvangrijk décor vereist worden, volstrekt onvoldoende is. Men kan er van verzekerd zijn, dat het de artis tieke leiding van de Nederlandse Opera heel wat hoofdbrekens gekost heeft om gisteravond voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" de opera „Mignon" van Am- broise Thomas op te voeren op een toneel van zo geringe afmetingen. Tijdens het eerste bedrijf kon men het als toeschouwer werkelijk benauwd krijgen bij het aan schouwen van al dat mensengedrang op de planken. Met de ruimte voor het orkest was het al niet veel beter gesteld. Men had zich genoodzaakt gezien het opera-orkest „uit te dunnen", wat geenszins bevorder lijk bleek voor een sonore orkestklank en voor een overtuigende expressiviteit bij het spelen van de ouverture. Afgezien van deze ruimtebezwaren heeft de opvoering blijkens de warme bijval aan de zeer talrijke aanwezigen ruime voldoe ning kunnen geven. Misschien gold dit niet zo zeer de typische negentiende-eeuwse dramatiek met haar chargering van primi tief-menselijke aandoeningen en haar op- geschroefd-spannende situaties. Veel meer zal men genoten hebben van het muzikale element, dat wel het hoogste niveau be reikte in de zang van de hoofdrolvertolk ster, de mezzo-sopraan Cora Canne-Meyer. Haar fraaie, bewogen stem wist zij voor treffelijk in dienst te stellen van een over dachte en toch natuurlijke typering van Mignon. Een tweede geslaagde uitbeelding gaf de sopraan Louise de Vries in haar rol van de Coquette, wat canailleuze Philine. Ook in vocaal opzicht was haar optreden te prijzen, al hadden de hoge tonen soms meer glans kunnen hebben. Chris Reumer kon het meest overtuigen ln het slotbedrijf, waarin hij trouwens de meeste kans tot karakteristiek spel kreeg. De bas Gerard Groot was tegen zijn merk waardige rol van Lothario wel opgewassen. Zijn zang was beschaafd en welluidend. Gee Smith maakte met zijn Jarno niet veel indruk. Jan Voogt als Laerte en Chris Taverne als Frederik waren daarentegen weer zeer aannemelijk. De koren klonken zeer solide en geestdriftig en het kleine orkest begeleidde onder de bekwame lei ding van de dirigent Eugène Bigot nauw keurig en muzikaal. Met een schat van bloemen werden de opvoerenden en de dirigent aan het slot van de avond gehuldigd. P. ZWAANSWIJK De zaal als zodanig onderging geen enke le verbetering, zodat het niet in het minst te verwonderen is dat onze Heemsteedse verenigingen er slechts gebruik van ma ken, wanneer elders geen onderkomen meer te vinden is. Vandaar dat de feestelijke opening van het Minerva Theater algemeen met blijde instemming werd begroet; Heemstede ontving hiermee nu eindelijk een volkomen representatief gebouw, dat in de afgelopen jaren zijn onmisbaarheid reeds onweerlegbaar aantoonde. Toch zal men de heer Ter Braake als man uit de praktijk moeilijk kunnen tegenspreken wanneer hij verzekert, dat het zalenpro- bleem voor onze verenigingen met dit ge bouw nog niet in alle opzichten is opge lost. Want behalve de huurprijs, die, hoe billijk ook vastgesteld, toch voor talrijke penningmeesters een onoverkomelijk be zwaar inhoudt, geniet immers in het bij zonder de Zaterdagavond bij vele vereni gingen de voorkeur voor een uitvoering met het traditionele bal na en dan is het Minerva-Theater steeds als bioscoop in ge bruik en dus niet voor dit doel beschik baar. Het in gebruik nemen van dit thea ter betekend dus geenszins een noodge dwongen sluiting van andere zalen, zoals in het begin wel eens werd aangenomen, want de praktijk heeft duidelijk aange toond, dat er daarnaast ongetwijfeld nog steeds behoefte bestaat aan een gebouw, geschikt voor een vereniging met drie- of vierhonderd leden. En dit zou dan wel licht het Sportpark-Restaurant kunnen zijn. mits hierin zo spoedig mogelijk enige noodzakelijke verbeteringen worden aan gebracht. Door de uitvoering van „Excelsior" werd in samenwerking met de Toneelvereniging „Nut en Genoegen", op de gebreken van de zaal in het Sportpark-Restaurant nog eens nadrukkelijk de aandacht gevestigd. Zij bestaan uit een laag en onaanzienlijk toneeltje met een gebrekkige belichting; de ongelijke vloer, waardoor het traditi onele bal voor de danslustigen nu niet be paald tot de genoegens behoort; het stijl loze interieur met de foeilelijke zolderbal ken, enzovoort. Nu voortdurend blijkt, dat de huidige accomodatie voor velen een bezwaar vormt om hiervan een redelijk gebruik te maken, zouden de verantwoordelijke - instanties misschien eens een eventuele verbetering onder het oog kunnen zien. Over het alge meen heeft men in Heemstede niet te kla gen over een gebrek aan voortvarendheid van de zijde van het Gemeentebestuur. Misschien is het mogelijk dat zij haar acti viteit ditmaal ook eens op het Sportpark- Restaurant zou willen richten; dat in een verbeterde toestand voor vele Heemsteedse verenigingen een ware uitkomst zou bete kenen. De beroemde Potter's menthol pellets brengen ogenblikkelijke verlichting. Handige blik- doosjes 4 50 cent bij Apotheker en Drogist. IMP. H. TEN HERKEL, HILVERSUM De Velsense papierfabriek van Van Gelder Zonen N.V. heeft sinds jaar en dag de be schikking over een lossteiger met kranen aan de noordkant van het Noordzeekanaal, vlak voor de fabriek. De houtboten meren daar dus in het profiel van het kanaal en dit is reeds lang als een bezwaar gevoeld. In de loop van het komende voorjaar zal er een nieuwe loshaven met meergelegenheid oostelijk van de oude aangelegd worden. Deze nieuwe haven komt neer op een plaat selijke verbreding van het Noordzeekanaal, waardoor de voor Van Gelder bestemde zee schepen buiten het kanaalprofiel blijven. De bouw van deze nieuwe loswal is mede een gevolg van de wens van de Rijkswater- sïhat om het Noordzeekanaal na het verdwij nen van de Velser spoorbrug en de voltooiing van de Velser tunnels geheel vrij te houden voor de doorgaande scheepvaart naar en van Amsterdam. De bouw van de nieuwe haven moet in twee etappes geschieddh, daar een gedeelte pas kan worden gemaakt nadat een deel van de aanlegsteigers van de ponten aan de noordkant van het kanaal verdwenen is Voorlopig kan men uitvoering geven aan het eerste deel van de nieuwbouw. Onlangs had er een feestelijke bijeenkomst plaats van de Haarlemse Esperantisten-ver eniging „Komprenado faras Pacon", ter vie ring van het feit, dat de heer E. de Wolf dertig jaar geleden het voorzitterschap dezer vereniging aanvaardde. Zijn werk was en is van buitengewoon groot belang voor de Esperanto-beweging. Door zijn onvermoeibaar enthousiasme en grote werkkracht heeft hij vele initiatieven tot een goed einde weten te brengen. Een overtuigend bewijs van zijn durf en onder nemingsgeest is wel in de afgelopen zomer geleverd, toen het zo succesrijke Wereldcon gres van Esperantisten in Haarlem plaats vond. Mede aan de vasthoudendheid van de heer De Wolf is het te danken, dat dit congres hier gehouden werd. Op deze huldigingsbijeenkomst was ook de voorzitter van de Nederlandse Esperantisten vereniging „La Estonto Estas Nia" aanwezig, die de hoop uitsprak, dat de heer De Wolf nog vele jaren het Esperanto-ideaal actief zal mogen dienen. IJSBAAN „DE VOLHARDING" GEOPEND Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling de ijsbaan „De Volharding" aan de Wagnerkade te Heemstede, eveneens van Zaterdagmiddag twee uur af voor het pu bliek open te stellen. Om zeven uur precies werd de stapel op de Garenkokerskade in brand gestoken. Haarlem heeft zich Vrijdagavond weer van zijn kerstbomen ontdaan. Tussen ze ven uur en half acht zijn op een achttal daarvoor aangewezen punten de kerst boomvuren onder luid gejuich van de hen omringende jeugd hoog opgelaaid. Reeds op 29 December waren de bomen in grote getale door de speeltuin- en pad vindersorganisaties opgehaald; de Ge meente Reiniging had de bomen tijdelijk opgeslagen en hen Vrijdagavond naar de acht verzamelpunten vervoerd. Doch een bijzonder groot aantal bomen werd pas op de avond zelf aangevoerd door hen, die hun dennetjes tot het Drie koningen-feest in de huiskamer hadden gehouden. Zo kwam het dan ook, dat de stapels met de minuut groeiden en op het Theemsplein bijvoorbeeld werd de brand stapel zo hoog, dat de agenten en de brandweerlieden op 't laatst moeite had den, om de laatste bomen nog een plaatsje te geven. Het valt te begrijpen, dat vooral de jeugd, voor zover zij niet de schaatsen had ondergebonden, bij het ontsteken van de vuren aanwezig was. Reeds ver voor het ogenblik, waarop de brandende luci fers hun vernietigend werk deden, waren de jongens en meisjes, af of niet met va der en moeder, naar de aangegeven ver brandingsplaatsen gedromd. En wanneer dan onder luid gejuich de stapel werd aangestoken en de beweeglijke vlammen de naaste omgeving in een felle gloed zet ten, dan hadden de brandweer en de politie even moeite om de enthousiaste kinderen op veilige afstand van het vuur te houden. Maar lang behoefden zij zich daar niet voor in te spannen, want de hitte van de brandende dennebomen sprak een taal, die duidelijk te verstaan was. Zo ging het op de Planetenlaan, op de Kleverlaan, op de Garenkokerskade, het Theemsplein, de Anna van Burenlaan, de Richard Holkade en de Gerrit Barthelo- meuslaan. In Oud-Schoten Op een van de koudste plaatsen van Haarlems hoge Noorden aan de Von- delweg vlakbij de Jan Gijzenkade heb ben de Oud-Schotenaren hun onttuigde kerstbomen verbrand. De lampionoptocht, die ongeveer kwart over zes van het Maasplein vertrok en via de Rijksstraatweg de dicht,erbuurt insloeg, verscheen om half acht op de plaats waar de heer L. Davidson, hoofd-inspecteur der politie van Haarlem-Noord, het vuur ont stak in een hoge stapel dennengroen, waarop overmoedige knapen nog de laat ste bomen wierpen. Ook de bewoners van de Vondelweg sloegen in hun huiskamers het spel der vlammen aandachtig gade. HAARLEM, 7 Januari 1955 ONDERTROUWD: 7 Jan., A. M. Nijgh en A. W. Keij. BEVALLEN van r n zoon: 4 Jan., J. Pol derman—Horsmeier; 6 Jan., M. Wubbe—van Muijen. BEVALLEN van een dochter: 6 Jan., M. MaanWijnmalen; J. H. HeddemaNouris. OVERLEDEN: 6 Jan., G. J. Renkena, 3 m, Leidsevaart; E. Langeraar—Kater, 70 j., Jelgersmastraat. Op het derde N.Ph.O.-concert door de Commissie voor culturele vorming van de schoolgaande jeugd in dit seizoen georga niseerd, werd de aandacht van de jeugdige bezoekers allereerst gevraagd voor het Cavaillé Coll-orgel van onze concertzaal. De dirigent Marinus Adam, die het pro gramma inleidde, besprak uiteraard heel in het kort de geschiedenis van het orgel. Hij vertelde tevens iets over de pijpen, de manualen en het pedaal. De organist George Robert demonstreerde enkele klankcombinaties op de manualen en speelde eveneens een korte pedaal passage. Dit werd de inleiding van het Orgelconcert van Georg Friedrich Handel, dat vooral door de vogelzang-imitaties in het tweede deel (van de koekoek en de nachtegaal) bekendheid heeft verkregen. George Robert benaderde op het eigenlijk „romantische"orgel zoveel mogelijk de baroktimbres, waardoor een mooie klank versmelting met het „barok"-orkest (strij kers, hobo en fagot) verkregen werd. Het was frisse, probleemloze muziek, die de jongelui werd geboden en zij zal zeker op prijs zijn gesteld. Ik hoop, dat dit eerste „officiële" contact van de Haarlemse schooljeugd met het orgel het begin zal zijn van een reeks ver dere, en dan zorgvuldig systematisch opge bouwde kennismakingen. Over het orgel valt zeer veel te zeggen, ook over de orgel muziek en de jeugd van de orgelstad Haar lem moet daarmee zeker vertrouwd raken. Met de uitvoering van Mozarts bekende „Eine kleine Naehtmusik" kwam er een volgend tijdperk der muziekontwikkeling aan de orde. Marinus Adam gaf een ver klaring voor de naam serenade: een muzi kale hule in de avond en vertelde in het kort hoe een Rondo was opgebouwd. Door de uitvoering kon men weer in bewonde ring geraken voor de mooie, verfijnde mu ziek en voor de schoonheid van de vorm, waarin zij vervat werd. Een flinke stap verder in de muziekge schiedenis werd gedaan bij het behandelen van de Ouverture „Carnaval Romain" van Hector Berlioz. Voor de uitvoering was het gehele orkest nodig. De Engelse-hoornist werd naar voren geroepen om zijn instru ment, dat zulke mooie donkere tonen kan voortbrengen, te tonen. Hoe mooi de Engel se hoorn klonk in combinatie met de andere instrumenten hoorden we bij de uitvoering, die brillant verliep en een geestdriftig slot van het scholieren-concert werd. P. ZWAANSWIJK Bij het Comité voor de Stille Armen te Haarlem is nog binnengekomen: In natura: Mevr. S. enige kledingstukken. Bij de Twentsche Bank: Boekh. C. 10,—; Fa. L. ƒ10.—; S. P. R. Co. 75,—; Gebr. W.—T. ƒ2,50; G. v. d. B. ƒ5,—; J. C. N.—R. f5.—; H. en J. L. N.V. ƒ25.—; N.Z.H.V.M. f40.inhoud van de geplaatste bussen ƒ212.56. De totaal opbrengst van de actie bedroeg 19.262.36. Het Comité betuigt hierbij zijn hartelijke dank aan allen, die .het met hun bijdragen hebben gesteund. Door de grote opbrengst kon meer mensen een prettig Kerstfeest worden bereid dan vorig jaar, maar helaas moesten er toch nog velen worden teleurgesteld. Hedenmorgen om kwart voor zeven is op de hoek Generaal CronjéstraatPaul Krugerstraat een 39-jarige bromfietser, vermoedelijk woonachtig in Haarlem, door een voor hem van rechts komende vracht auto met aanhangwagen aangereden. De aanrijding zou zijn ontstaan, doordat de bromfietser, die in de Generaal Cronjé straat reed, zou hebben verzuimd voorrang te verlenen aan de vrachtauto. Hij is met vermoedelijk een gescheurde schedel en een gebroken linkerbeen naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo ver voerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Mevrouw E. Smitz-Peper (Arbeid) heeft zich naar aanleiding van de ver hoogde melkprijzen met de volgende vra gen tot het college van B. en W. van Haarlem gewend: Hebben B. en W. kennis genomen, dat de détailprijs melk met ingang van Maan dag met vier cent per liter wordt ver hoogd in Haarlem, terwijl in gebieden, waar de melkvoorziening- gesaneerd is, de verhoging slechts drie cent zal bedragen? Kan uw college in verband hiermee meedelen of de indertijd gevoerde onder handelingen met de georganiseerde melk handel nog mogelijkheden bieden om in Haarlem alsnog te geraken tot een sa nering van melkbezorging, waardoor ook hier ter plaatse de verlaging tot drie cent per liter beperkt kan blijven? Op vragen van het raadslid mevrouw E. Smitz-Peper (Arb.) betreffende de hinder, die de bewoners van de Harmen jansstraat en omgeving ondervinden van neerslaande afvalstoffen, afkomstig van het Energiebedrijf hebben B. en W. ge antwoord, dat dit onder bepaalde omstan digheden inderdaad kan voorkomen. Het betreft hier neervallend vliegas, dat wel eens niet wordt opgevangen door de vlieg asvangers op de stoomketels der elec- trische centrale en dan door winden uit Noordelijke en Oostelijke richtingen wordt afgevoerd. Het gebeurt ook wel, dat bij het lossen van droge gaskolen, fijn kolen stof in de omgeving wordt verspreid. Hoewel het neerslaan van stof onder bepaalde omstandigheden niet geheel kan worden voorkomen doet men daar naar de verzekering van B. en W. toch al zijn best voor. Blijkens een brief van de minister van Binnenlandse Zaken is het de bedoeling, dat de gemeente de nieuwe salarissen voor het beroepspersoneel van de Haarlemse brandweer invoert. B. en W. van Haarlem verzoeken daar om de raad om de bestaande verordening te wijzigen, zodat de rechtspositie en de bezoldiging van de Haarlemse beroeps brandweerlieden in overeenstemming zal komen met het ministeriële advies. Overigens zijn deze nieuwe salarissen reeds bij voorschot uitbetaald. Firma C. G. Loomeijer en Zoon, Bartel- jorisstraat II, telefoon 10175. Park-apotheek, Kleverparkwcg .13, tele foon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat 100, telefoon 25860. ZONDAG 9 JANUARI 1955 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 10: Ds. Joh. Brons geest. 7: Dr. G. Snijders. Noorderkerk. Vel- serstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. R. Bijl, H. Av. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen 10.30: Jeugd dienst. Ds. D. ter Steegc, van Santpoort. Geb. Vrjjz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. HeiHinga. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.45: Ds E. Pot. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, .Tansstraat 10 30: Dienst. Jeugdkapel: Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost. Zomerkade 10: Wika W. Veenstra. West, Leidsestraat 10' Dhr D. C. L. van Dijk. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. J. Jongkind. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Church of England Kinderhuissingel. H. Communion 8.30 am. Rev. D. Mossman. Alle-Dag-Kerk. Contact bijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Maandag 7.30 en Woensdag 3. Dinsdag 3: Ron. detafelbespreking in de Broederkerk. Park laan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassau- plein 8. 10 en 5: Dhr. K. Asmus, van Zwijn- drecht. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranen burg, van Hilversum. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. v. Doorn, van Heiloo. 7: Ds. v. d. Schors, van Amsterdam Woensdag 8: Ds. Buiten. Zuidcrkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. C. Vanderbreggen, uit Rijnsaterwoude. 5: C .Glas van de Wereld wijde Evangelisatie Kruistocht, St. Pancras 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Kees Glas. Op- wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur. Kampen. Broe- dergcmeen'e, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Li turgische Zangdienst. Zondag 12: Zondags school en Jeugddienst. 7: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, WesterhoutDark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 4 30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Ge meente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Dinsdag 7.30: Jeugdclub 1518 jaar aan de kerk. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendiik. 10.30: Peuzelaar- steeg 3. Jeugddienst. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30: Ds. J. Th. Mackenzie, van Doesburg. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds. A. Dragt, van Nieuwer-Amstel-Noord. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. C. Goeman Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Ds. A. Dragt. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels Donderdag 8: Dezelfde. Bijbellezing. Geref. Gemeente. Ridderstraat 29. 10 en 5: Lees- dienst. Ger. Gemeente. L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kin derhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensd. 9.30: H Mis. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: Zendeling P. Klaver. 7.30: Dhr. E. Schuurman. Raptiste Gemeente, Begijnhof kapel. Begijnhof. 10.30: Dhr. J. Baartse. 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeu"dsamenkomst. Dinsdag 8: Bijbellezing en bidstond. Verga dering van Gelovigen. Ged. Oude Gracht 47 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbel lezing. Ged.' Oude Gracht 47. Donderdag 8: K Rozendal. Gemeente des Ileeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5 30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9 10.15: Aanbiddingsdienst w.o. H. Avondm. 5: Evangelieprediking, Bijbelk^assen voor kinderen. Donderdag 8: Evangelieprediking. Volle Evangeliegemeente, Paul Krugerstr. 36. Zaterdag 8: Jeugddienst o.l.v. Dhr. de Wilt, uit Hilversum. Zondag 10: Dhr. ,J. Zeegers. 12—13: Zondagsschool. 7: Onwek- kingssamenkomst. Versch. sprekers. Zevcn- de-Dags Adventisten, Jacobstraat 6 Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstu die. 11: Prediking. Zevendedags-Bantisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Her steld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastr. 21 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Christian Science, First Church of Christ, Scientist. Jansstraat 74, 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag 8: Lange Veerstr. 16. Avondbijeenkomst. Soefi-Beweging. Iedere Zondagmorgen 11: Universele Eredienst in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. C. v. d. Hoe ven, Den Haag. Gemeente Gods, 10: Cultureel geb. IJmui- 7.30: Parklaan 21. Samenkomsten. Deutsche evang. Kirchengemeinde, Waalse Kerk. Dins dag 20: Gemeindeabend Pf. D. Stein. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed Zondag 10: Ds. G. Koch. Bevestiging ambts dragers. Immanuëlkerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers. Voorber. H. Avondmaal. 7: Dezelfde Jeugdkapel, Schoterweg (12-16 jaar) 10: Dhr. G. J. Beekhuis. Leger des Heils, Ce- ramstraat 4. Zaterdag 19: Straatzang. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 19: Openlucht samenkomst Soendaplein. 20: Verlossings samenkomst. Maandag 19: Straatzang Over- veen. Dinsdag 14.15: Gezinsbond (leidster mevrouw Gladpootjes). 19.30: Bijzondere samenkomst. Woensdag 13.30, 15 en 16.30: Jeugdontspanningssamenkomst. Donderdag geen dienst. (Leider en leidster de kapiteins J. O. H. C. van Huizenvan Ede. Samenwerkende kleinere Kerken. Kapel Sionskerk. 19.15: Ds. S. M. A. Daalder. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Dr. P. D. v. Rooyen. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat). Woensdag geen dienst wegens restauratie van de zaal. Geref. Kerk Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. C. 'W. J. C. de Kluis, van Santpoort. Sionskerk, Eksterstr. 8.45: Ds. C. W. J. C. de Kluis. 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstr. 10.15: Ds. C. W. J. C. de Kluis. 5: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. Voorm. bevestiging ambtdragers. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Willielminaplein. 10: Ds. van Dijl, Jeugd dienst. 19: Ds. OskamD. Kapel Nieuw Vrc- denhof. 10.30 en 7: Ds. van Nieuwenhuij- zen, H. Avondmaal. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10 30: Ds. C. P. Hoekema, Dg., Heemstede. Kapel Irene, op Meer en Bosch, 10: Ds. J. A. de Klerk. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Maan dag 3: Samenkomst. Geref. Kerk. Koedicfs- laan. 10: Ds. M. Wilschut, Amsterdam-West. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Ds. M. Wilschut. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. Keuning. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel. 12-15 j. in De Stal. 10.30: Zondagsschool. Tyo H. v. Eegheninstituut, van Lennepweg. Relirr. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Spliethoff, E. L., Haarlem. BENNEBFOEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Eerw. Heer George Nieu- wenhuysen, van den Haag, Jeugddienst. Geref. Kerk 9.45 en 5: Ds. C. Klapwijk, H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hv. Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. W. Fijn van Draat, v. A'dam-Z. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J. H. Bavinck, van Baarn. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVF.EN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Bevestiging van een Ouderling. 12-13: Zondagsschool Ramplaankwartier, Bcatrixschool en Wijkgebouw Irene. Dr. J. F. de Jongh, directeur van de school voor Maatschappelijk Werk in Am sterdam, zal zich vandaag van New York naar Karatsji gegeven om de Pakistaanse regering voorlichting te verschaffen op het gebied van sociale arbeid. Dr. De Jongh zal de Pakistani's helpen bij het stichten van een regeringsbureau voor de uitvoering van een nationaal programma voor sociale arbeid. Mr. Jacq Dutilh is dezer dagen afgetre den als voorzitter van de Nederlandse Spaarbankbond, na deze functie gedurende meer dan 23 jaar te hebben bekleed. Tot zijn opvolger heeft het bestuur van de Ne derlandse Spaarbankbond uit zijn midden benoemd mr. J. J. C. R. van der Bilt, lid van de raad van toezicht "an de Spaarbank voor de stad Amsterdam. In November werd op een landbouw bedrijf te Helden pseudo-vogelpest geconsta teerd Sindsdien heeft deze ziekte zich op 44 bedrijven in die gemeente voorgedaan. Ruim 10.000 kippen moesten worden afgemaakt. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Consumentenbond heeft in een telegram aan de ministerraad zijn teleurstelling en ver ontrusting uitgesproken over de verhoging van de melkprijs. Het verzoekt de zijns in ziens voor het Westen des lands ongemoti veerde verhoging van de slijtersmarge met 1 cent op te schorten. Het Nationaal Hongaars Zang- en Dansensemble uit Budapest zal einde Maart een reeks voorstellingen geven in Theater Carré in Amsterdam. De Nederlandse Volksdansraad (voorzit ter prof. dr. L. J. van Holk) heeft een diplo ma ingesteld voor volksdansleider(ster). Einde 1954 werd voor het eerst examen leider/leidster in Engelse contra-dansen af genomen. Van 19 examinandi slaagden 10. Waarschijnlijk wordt ock in 1955 wederom examen afgenomen. Prins Bemhard heeft het beschermheer schap aanvaard van de vijfde international» luchtvaartshow, die op Tweede Pinksterdag, 30 Mei, op het dan aanzienlijk vergrote vlieg veld Ypenburg zal worden gehouden. De commandant van het Britse Rijn- leger heeft bekend gemaakt, dat op 27 De cember uit het Britse munitiedepót Bracht nabij de Nederlandse grens twee kisten zijn ontvreemd die elk 60 stuks slagpijpjes ge vuld met een zeer explosieve stof bevatten. De wachtpost heeft op grote afstand gezien, dat een man met deze kisten over de Neder landse grens is gegaan. Te Nijmegen zal dit jaar een begin wor den gemaakt met de bouw van twee grote flats voor 300 ouden van dagen. B. en W. van Nijmegen delen mede dat zij een derde poging in het werk zullen stellen om een M.T.S in Nijmegen te krijgen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Januari 1955 1.963.894 tegen 1.954.248 op 1 December 1954, Op 1 December 1954 waren er 505.232 aangeslotenen op het draadomroepnet tégen 502.317 op 1 November 1954. Bij een nachtelijke inbraak in een tapij tenwinkel in de Schoolstraat in Den Haag is een brandkast opengebroken waaruit de inbrekers f18.000 hebben meegenomen. Een horlogemaker in de Kalverstraat te Amsterdam mist zeven herenarmband horloges ter waarde van f1300. Vermoedelijk heeft een klant de horloges weggegrist. De Staatscourant bevat een beschikking van het College van Rijksbemiddelaars in zake de verlenging en wijziging van de alge meen verbindendverklaring van bepalingen van de cól'eetieve arbeidsovereenkomst voor het administratief personeel in de grafische bedriiven. Een verzekeringsmaatschappu had tegen de staat een vordering van f "".000 ingesteld op grond van het f it, dat het sleepschip „Vios" in het Merwedekanaal od een stenen zuil is gestoten en ernstige schade opliep Nadat het gerechtshof te Amsterdam de vor dering had afgewezen heeft de Hoge Raad thans in cassatie vastgesteld, dat de staat slechts aansprakleijk zou zijn, indien zou blijken, dat van staatswege niet zodanige zorg voor de veiligheid is betracht als nodig was. Dit is niet bewezen geacht. Het cassa tieberoep werd verworpen. De directie van de N.V. Brocades en Stheeman Pharmacia heeft besloten haar dochteronderneming Brocachemie N.V. van de Achtersluisoolder te Zaandam over te brengen naar Meppel, waar het hoofdbedrijf is gevestigd. De redenen van deze verhui zing is de aanleg van een insteekhaven in de genoemde polder, waardoor het bedrijf geïsoleerd zou komen te liggen; èn het plan van Amsterdam om een deel van deze polder te vergraven ter vergroting van het hoofd stedelijk havengebied. Op 3 en 4 Juni zal in Groningen het jaarlijkse congres van de Algemene Ver eniging van Nederlandse Reserve-officieren worden gehouden. Aan een ter gelegenheid hiervan te houden militaire manifestatie zal worden deelgenomen door onderdelen van de Koninklijke Marine, Koninklijke Land macht en Koninklijke Luchtmacht. Verder wordt overwogen diverse tentoonstellingen op militair gebied te organiseren. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. verzoeken de gemeenteraad van Haarlem voor het vervangen van de cokes-kachels in het gebouw van de meisjes- HBS door oliestnok-kachels een bedrag van ten hoogste f 14.000 ter beschikking te stellen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Brouwer. 17: Ds. Ecrhard. Chr. Geref. Kerk 10 en 17: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven, H. Doop. 7: Ds. K. J. H. Burgy van Den Haag, Jeugddienst. Ab- bcnes 9.30: Ds. J P .Honnif. van Leiderdorp 3: Ds. J. A. van Boven. Bethelkapel 10: Ds. G. W. Spruyt, van Amsterdam. 7: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. IJ. v. d. Zee. H. Avondmaal. 3: Dezelfde, H. Avondmaal en dankzegging. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vic. L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. P. Riemersma, te Drachten SANTPOORT. Ncd. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. A. Wildschut, Amster dam-West. 18.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. Joh. Bronsgeest, Haarlem. Van 18.4519: Zangdienst. „De Toorts" 9: Ds. J. Heidinga, Haarlem. Jeugdhuis 10.30: Jonge Jeugdkerk Dhr. G. J. Kwakkel, Santpoort. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroofi. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 7: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. 10.30: Ds. C. de Ru. 7: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenstein, van Am sterdam, Geref. Kerk, Julianaweg 10: Ds. A. de Ruiter. H. Avondm. 5: Dezelfde, H. Av. en dankzegging. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond. Dinsdag 8: Samenkomst in „Ons Huis" Dhr. M. C. Draijer, van Haarlem. LTSSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond 10.15: Mej. Bouwmeester. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud Geref. Gem. 9.30 en 3: Lees dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Lees dienst. Christ. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10