STENO-TYPEN „Instituut boventallige leerkrachten is nauwelijks van invloed" Spoorwegen zwaaiden plotseling om Weer ongeregeldheden in Ambonezen-kamp „P.M.F." ontketent nieuwe strijd om Franse kiesstelsel Terug naar het systeem van de Derde Republiek Radio Moors Ook Nijmegen trekt bijdrage aan E.T.I. in Lager Onderwijs te Bloemendaal De ophoging van de spoorbaant Ontwikkeling werd door Hf adem reeds voorzien Heemstede Overveen's Dameskoor een kwart eeuw Frans-Tunesisch overleg wil niet vlotten ZATERDAG 8 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT .7 Wat is er aan de hand op Molukse eilanden? New-Yorkse beurs herstelt zich Nicuwe aanslagen in Casablanca Schip vergaan op Meer van Maracaïbo I ïeinekens bouwt brouwerij in Den Bosch Katholieke eenheid op politiek gebied Geen veldhandbal in district West II „Middenstand moet de productiviteit verhogen" Zelfs Habib Bourguiba uit zijn teleurstelling en wanhoop Ir. Dibbits sprak over 3-eilanden- en delta-plan (Van onze correspondent in Parijs) Alvorens naar Italië en daarna naar Duitsland te vertrekken heeft premier Pierre Mendès-Franee opnieuw voor een van die verrassingen gezorgd die in de po litiek wel als tijdbommen worden aange duid. Hij heeft namelijk al zijn ministers meegekregen wat ten aanzien van de Gaullistische regeringsleden op een on verwachte zwenking wees om de Ka mer voor te stellen, terug te keren naar het kiesstelsel dat vóór de oorlog, onder de Derde Republiek, van kracht was en dat gebaseerd was op de zogeheten Arron dissementen. Nu duurt het nog wel bijna anderhalf jaar alvorens dit parlement moet worden vernieuwd, maar op dit punt zien de Kamerleden althans graag ver voor uit, en of hun zetel bij de wijziging van het huidige stelsel mirr of meer gevaar kan lopen is dan ook een vraag waarmee ze zich nu al zeer intensief wensen bezig te houden. Daarom heeft dit nieuwe initiatief van P.M.F. reeds veel beroering verwekt, die voorlopig wel niet zal luwen. Boven dien heeft de regering al bekend gemaakt, mettertijd de vertrouwenskwestie aan dit voorstel te zullen verbinden. Een zuiver platonisch gebaar is dat zeker niet. Zo heeft in 1913 op een overeenkomstig voor stel Briand zijn kabinet zien vallen en die zelfde ervaring heeft in 1951 René Pleven ook nog eens beleefd. Huidige systeem: bijna een klucht Het kiesstelsel dat de vierde Republiek in 1945 aanvaarde is sterker misschien nog dan de grondwet zelf aansprakelijk geweest voor het gebrek aan politieke sta biliteit en voor de ontaarding der parle mentaire zeden in Frankrijk. Het zogehe ten meerderheidssysteem was gegrondvest op de dictatuur der partijen. De partijbe sturen stelden immers de kiezerslijsten op en alleen de hoogstgeplaatsten hadden eni ge kans, gekozen te worden. Zo waren het dus in feite die vijf, zes partijbesturen hooguit een tweehonderd man die niet alleen over alle politieke carrières beslis ten, maar ook vaak over de hele gang vpn zaken in het land. De afgevaardigden had den maar aan de leiband van de partijbon zen te lopen, die wel uit zouden maken hoe zij in het parlement moesten stemmen. Daarmee was de directe vertegenwoordi ging van het volk door zijn zelf gekozen afgevaardigden goeddeels een waan, om niet te zeggen een klucht geworden. Dat het „parlementaire voetvolk" deze over heersing moeilijk meer verdragen kon, was overigens bij bijna alle belangrijke beslissingen al gebleken. Bij de E.D.G. en de Duitse herbewapening liepen bijvoor beeld de grenzen tussen voor- en tegen standers dwars door de partijen heen de communisten daargelaten en uit die innerlijke verdeeldheid waren ook voor een groot deel de parlementaire successen van P.M.F. te verklaren. Want een erkende meerderheid van de partijbesturen heeft hij nooit achter zich gehad. Ook de traditionele onderscheidingen tussen links en rechts werden door dat oude systeem bijna geheel weggevaagd. In 1951 heeft men bijna een heel jaar aan debatten verdaan om dat meerder heidsstelsel lichtelijk te corrigeren. Men stelde toen het systeem van twee stem ronden in, waarbij bovendien lijstverbin- dingen werden toegestaan. Dit uitermate ingewikkelde systeem was erop gericht, de fracties der extremisten van links en rechts communisten en Gaullisten in het parlement te amputeren en die democratisch beschouwd zeer bedenke lijke opzet werd toen ook wel met suc ces bekroond. Het stelsel dat onder de Derde Republiek gangbaar was, heeft altijd de uitgesproken ADVERTENTIE I rmn i Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Indonesia Raya' vraagt: DJAKARTA (United Press) Opnieuw heeft een invloedrijk Indonesisch blad er bij de regering op aangedrongen om een duidelijke en openhartige verklaring af te leggen over de toestand op de Zuid- Molukkcn, waar de A.P.R.M.S. (Angkatan Perang Republik Maluku Selatan), het le ger van de „Republiek der Zuid-Moluk- ken", volgens eigen zeggen op een breed front strijd voert tegen de Indonesische troepen. Het blad, de „Indonesia Raya", schrijft in een hoofdartikel: „Wij verzoeken de re gering om het volk openlijk mede te delen wat er werkelijk gaande is op de Molukse Eilanden". „Indonesia Raya" zegt niet te begrijpen, waarom de regering de noodtoestand voor de Zuid-Molukken afgekondigd heeft, wanneer er in dat gebied rust en orde heerst, zoals de regering beweert. Het blad vraagt dan vervolgens of de „benden van de zogenaamde Republiek der Zuid-Molukken" er inderdaad in ge slaagd waren om vaste voet op het eiland Ambon te krijgen. (De strijd op Ambon, een klein, weinig begroeid eiland, is geruime tijd geleden langzaam aan doodgebloed, nadat zich kleine groepjes „vrijheidsstrijders" aan de Indonesische troepen hadden overgegeven. Een deel van de A.P.R.M.S.-ers, die op Ambon gestreden hadden, week echter uit naar het veel grotere, dichtbegroeide eiland Ceram, waar de onder leiding van dr. Soumokil de strijd tegen de Indo nesische troepen werd voortgezet. Uit In donesische bronnen is vroeger meermalen bericht, dat men Soumokil gedood of ge vangen genomen had). Tenslotte vroeg het blad zich af, waar om militaire toestellen pamfletten boven de Molukken hadden moeten uitwerpen, waarin de bevolking opgeroepen werd lo yaal te blijven jegens de wettige regering en zich niet te scharen ?an de zijde van de rebellen, wanneer er geen sprake was van onrust op deze eilanden. voorkeur van de radicalen gehad, waartoe ook Mendès-Franee behoort. De radicalen liberalen of vrijzinnig-democraten zou men in Hofland zeggen zijn van nature individualisten en in hun ogen beant woordt het arrondissementsstelsel nog het beste aan hun verlangen, een zo intiem mogelijk contact tussen kiezer en afgevaar digde te verzekeren. De conservatieven denken daar in meerderheid evenzo over en de meeste socialisten zien wel in dat het huidige systeem heel weinig bevredi gend gewerkt heeft. Daarentegen zijn de Katholieken en de communisten felle voor standers van de status quo en ,ze hebben hun verontwaardiging over deze nieuwe stunt van de gehate PMF dan ook niet on der stoelen óf banken gestoken. Ze-zullen hun huid duur willen verkopen en in hun strijd kunnen ze rekenen op de steun van alle député's die van een wijziging van het kiesstelsel het verlies van hun zetel duch ten. Van een absolute meerderheid kan de regering zich dan ook niet verzekerd achten. Het huidige systeem zal bovendien van kracht blijven in het departement van de Seine waarin Parijs gelegen is en in de overzeese gebieden, voor zover die, als Algerije, direct in de Nationale Verga dering worden vertegenwoordigd. Een wijziging van kiesstelsel is altijd een wat dubieuze zaak vooral wanneer men red-én heeft de regering er van te verden ken haar positie door zo'n operatie te wil len verbeteren. PMF kan momenteel als gezegd, niet op een vaste, organische meer derheid rekenen. Wel hoopt de premier zijn kansen op den duur te verbeteren wanneer eerst de oorzaak van vele tegen woordige parlementaire wanverhoudingen zal zijn weggenomen. Het arrondissements stelsel is, zoals opgemerkt, bovendien al tijd een der voornaamste programmapun ten van de radicalen geweest en het is dus niet geheel onbegrijpelijk dat deze partij die wens thans probeert te verwezenlijken, nu zij de macht goeddeels in handen heeft. Een kiesstelsel behoort natuurlijk in de .grondwet te zijn vastgelegd, doch "dat is in Frankrijk nooit het geval geweest, zodat men hier sedert de Franse revolutie dan ook niet minder dan veertien verschillende systemen heeft gekend. Men zal er ver standig aan doen, ook van nummer 15 dat overigens nog in onderdelen moet wor den uitgewerkt geen wonderen te ver wachten. Maar wel kan men zeggen dat Frankrijk er moeilijk nog verder door ach terop zal kunnen raken. Want stunteliger dan het huidige systeem zal het toekom stige stelsel wel bezwaarlijk kunnen func- tionneren. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM De benoeming van een niet-katholiek tot directeur van het Economisch Technolo gisch Instituut in Gelderland heeft ertoe geleid, dat ook de gemeenteraad van Nij megen gisteren op voorstel van de voor zitter van de K.V.P.-fractie met 22 tesen 14 stemmen besloten heeft, het subsidie van 3450 per jaar aan het E.T.I. in te trekken. De K.V.P.-fractievoorzitter, dr. R. Bahlman. zei ervan overtuigd te zijn dat alleen geloofsovertuiging van nummer één van de voordracht de reden van zijn niet- benoeming was. Deze mening werd bestre den door de woordvoerders van de K.N.P., de P.v.d.A., de C.H.U., de A.R., de V.V.D. en van de C.P.N. De heer C. ten Hage van de P. v. d. A nodigde B en W uit advies uit te brengen. De burgemeester antwoordde dat de zaak voor B. en W. te duister was en dat het college daarom niet tot een advies kon komen. Inmiddels hebben de Provinciale Staten van Gelderland met 30 tegen 15 stemmen besloten het provinciale subsidie aan het E.TI. te verhogen met de door gemeenten ingetrokken of nog in te trekken bijdragen. De voorzitter der Provinciale Staten, de Commissaris der Koningin jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, die voorzitter is van het E.T.I.had tevoren met grote nadruk ontkend, dat de afwezisheid van Rooms- Katholieken in topfuncties van het E.T.I. ook maar iets meer dan zuiver toeval zou zijn. NEW YORK (Reuter) Een levendige aankoophandel gaf de New Yorkse effec tenbeurs Vrijdag nieuw vertrouwen.. Marktdeskundigen zijn van mening, dat de reactie der voorafgaande dagen haar einde heeft gevonden en dat de koersen weer zullen gaan stijgen. De gehele dag bewogen de noteringen zich Vrijdag in stijgende richting. De markt opende met een stroom van kooporders, waardoor de tikker in het beursuur bij de omzetten achterbleef. De grootste koersstijging werd geboekt in het laatste beursuur, waarbij vooral spoorwegaandelen zeer vast bleken te zijn. Er werden betrekkelijk weinig koersdalingen geboekt nl. voor 221 van 1247 verhandelde fondsen, 857 fondsen waren hoger en 169 fondsen bleven on veranderd. In ons blad van Dinsdag namen wij de beschouwing over van B. en W. van Bloe mendaal, die zij gegeven hebben in de toe lichting op de gemeentebegroting 1954 over het lager onderwijs in de gemeente. Het aantal leerlingen, afkolnstig uit ge meenten buiten Bloemendaal, is bijzonder groot, voor wie tien scholen nodig zouden zijn. B. en W. schreven in hun toelichting o.a.: „De grote aantrekkelijkheid, die het onder wijs in Bloemendaal biedt tengevolge van het instituut boventallige leerkrachten, en zovoort, zal van invloed zijn op de aanwe zigheid van dit abnormaal grote aantal buitenleerlingen". Naar aanleiding hiervan schrijft men ons uit onderwijskringen van Bloemendaal: „In dien de grote aantrekkelijkheid van het on derwijs in Bloemendaal wordt toegeschre ven aan dat „enzovoort", dan hebben B. en W. gelijk. Het instituut boventallige leer krachten is echter niet of nauwelijks van invloed. Want indien zulks wel van invloed ware, zou dat tot uitdrukking hebben moe ten komen in de percentages buitenleerlin gen nu vóór en van na de instelling van het instituut boventallige leerkrachten. Van 1935 tot 1940 waren de percentages respectievelijk 35, 37, 40, 36,8 42, 41 Over de jaren 1949 tot 1954 waren de percentages respectievelijk: 47, 46,6, 48,6, 51,5, 53,2 en'53,3 „Kunt u aan deze cijfers zien, aldus de brief, dat in September 1952 voor het eerst weer boventallige leerkrachten, voor reke ning van de gemeente, zijn aangesteld Het is nog sterker: aan een tweetal scholen waren ook vóór 1 September 1952 boven tallige leerkrachten werkzaam en wel aan elk der beide scholen drie. Deze scholen zouden dus wel overstroomd moeten zijn van buitenleerlingen. In werkelykheid wa ren deze percentages aan de ene school 18 en aan de andere 35 Aan zeven andere scholen zijn in 1952 geen bovental lige leerkrachten (op gemeentckosten) werkzaam geweest. De percentages buiten- leerlingen op deze scholen bedroegen in de jaren 1951 en 1952 respectievelijk 5968, 46- 45, 34—36, 78—72, 22- 30, 19 - 23 en 5756 percent. Kan uit deze cijfers ge concludeerd worden, dat de afwezigheid van boventallige leerkrachten van invloed is geweest op een geringe groei van het percentage buitenleerlingen?" aldus de brief. Wat het abnormaal hoog percentage be treft, wordt opgemerkt, dat wanneer men de groei van het percentage der buitenleer lingen van 1935 (en vroeger) af nagaat, dan is er niets abnormaals in, dat dit lang zamerhand boven de 50 is gestegen. Dat zit hem in dat „enzovoort" van B. en W. van Bloemendaal en niet in het instituut boventallige leerkrachten. Uit dg jaarver slagen van de Commissie van plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs in de ge meente Bloemendaal komt men tot dezelf de gevolgtrekking. B. en W. van Bloemendaal schrijven voorts, dat zij er zich ten zeerste van be wust zijn, dat het onderwijs in de gemeente op een hoog peil behoort te staan, maar... Onze briefschrijver vervolgt: Maar natuur lijk, minstens net zo hoog als in welke an dere gemeente in ons land dan ook Maar... dan behoort de gemeente Bloemendaal ook alles te doen, wat in haar vermogen is, om dit peil te bereiken. En dat kan ze door het „enzovoort" en ook door het aanstellen van boventallige leerkrachten, waardoor de klassen niet al te onmenselijk groot wor den. In 1953 waren er echter op minstens tien van de negentien scholen nog klas se (n) boven veertig leerlingen en op min stens een school nog van boven de vijftig leerlingen. De ctffers over 1954 zijn nog niet bekend. En dan behoort er ook voor ge zorgd te worden, dat de gemeente Bloe mendaal eerste klasse leerkrachten kan aantrekken (evenals Haarlem, Velsen en Zandvoort) door hun een eerste klasse-sa laris aan te bieden. Tot heden is Bloemen daal nog steeds ingedeeld in de tweede sa larisklasse, aldus cle brief uit onderwijzers kringen in Bloemendaal. In gemeentelijke kringen in Haarlem en omgeving is men zeer verbaasd over de van de zijde van de Nederlandse Spoor wegen afkomstige uitlating, dat men daar niet langer kan wachten op de afloop van de besprekingen van en met de betrokken gemeentebesturen over de ophoging van de spoorlijn tussen Heemstede-Aerdenhout en Haarlem. Inzonderheid heeft men zich verwonderd over het feit, dat de spoorwe gen het verloop dezer onderhandelingen stroefhebben genoemd. (Wij publiceer den hierover in ons blad van gisteren een uitvoerige beschouwing). Men wijst er aan die zijde namelijk op, dat er nog nimmer een rechtstreeks con tact heeft plaats gevonden met de spoor wegen, al zijn deze natuurlijk wel gepolst door provinciale cn rijksinstanties. De ge meenten Haarlem, Heemstede, Bloemen daal en Zandvoort hebben met elkaar be sprekingen gevoerd in aanwezigheid van provinciale vertegenwoordigers, eerst in April van het vorige jaar, later in Sep tember. Op de laatst gehouden vergadering - welke pas in September werd gehouden door de ziekte van de minister van Ver keer en Waterstaat - werd meegedeeld, dat met de spoorwegen in het geheel niet te praten viel over de ophoging van de baan en de bouw der viaducten, omdat die zich op het standpunt stqlden dat zij bij die werkzaamheden in het geheel geen be lang hadden. Met name had men geen plannen meer voor de invoering van een kjvartierdienst tussen Amsterdam en Rot terdam, omdat de behoefte daaraan sinds de instelling van een busdienst tussen Am sterdam en Den Haag en van een recht streekse verbinding tussen Amsterdam ep Rotterdam via Gouda, zou zijn verdwenen. De kwartierdienst, zo zouden de Spoorwe gen gezegd hebben, was voorgoed van de baan. Taktiek Van Haarlemse zijde is daarop onmid- CASABLANCA (AFP) In Casablanca zijn Vrijdagavond twee Europeanen het slachtoffer geworden van terroristische aanslagen. Een jonge Fransman werd op honderd meter van zijn woning door een Marokkaan met een revolver neerge schoten. Een andere Fransman werd door. twee revolverkogels, afgevuurd door een onbe kend gebleven persoon, getroffen en ern stig gewond. Voorts is ook een Marok kaan doodgeschoten. De moordenaar ont kwam. Nazi's in Oost-Duitsland De Amerikaanse Hoge Commissie te Ber lijn heeft een verklaring uitgegeven, waar- irr zij zegt over gegevens te beschikken, dat voormalige nazi's vooraanstaande posities in Oost-Duitsland beklèden. Zo worden de namen genoemd van vijf leden van de Volkskamer, onder wie de minister voor de lichte industrie, dr. Wilhelm Feldmann, die tevens bestuurslid is van de natiorvaal- democratisehe partij. Volgens de Ameri kaanse verklaring hadden de Oost-Duitse autoriteiten de nazi-antecedenten van deze personen verborgen gehouden, toen zij bij de verkiezingen candidaat gesteld werd. In de directe omgeving van het Muiderslot is de Genie met groot materiëel aaii het werk om de oude uit 1880 daterende vestingwerken op te ruimen. Deze werkzaam heden zijn een onderdeel van de plannen van slotvoogd Ton Koot om de directe omgeving van het slot te brengen in de toestand, waarin het ten tijde van P. C. Hooft verkeerde. Op de vrijkomende ruimte wordt o.a. de moestuin van Hooft in de oor spronkelijke staat aangelegd en ook krijgen de bezoekers een beter gezicht op het slot dan tot dusver het geval was. Zeven passagiers verdronken; 19 vermisten CARACAS (AFP) Een vaartuig met 67 passagiers en zeven bemanningsleden, de „Diafana", is in het meer van Mara caïbo in Venezuela tegen een boortoren gevaren en gezonken. De lijken van zeven opvarenden zijn geborgen. Negentien per sonen worden nog vermist. Over het boekjaar 19531954 heeft Hei- nekens Bierbrouwerij maatschappij N.V. een saldo-winst gemaakt van .5.581.397 gulden. De nog steeds toenemende omzet de binnenlandse steeg met 11.9 procent stelt de maatschappij voor productiemoei lijkheden, die geleid hebben tot het besluit ook in Den Bosch een brouwerij te bou wen. Heinckens zal dan drie brouwerijen hebben; te Amsterdam, Rotterdam en Den Bosch. De nieuwbouw zal op korte termijn worden begonnen. Om te komen tot een hervat gesprek over de politieke eenheid der Nederlandse ka tholieken, heeft de KVP-delegatie een brief gezonden aan de delegaties van de Katholieke Nationale Partij de groep Weiter en aan de Katholieke Werkge meenschap in de P. v. d. A. Alle veldhandbalwedstrijden voor Zondag 9 Januari van District West A van de Neder landse Handbalbond zijn afgelast. De zaalhandbalwedstrijden in Utrecht gaan door. dellijk aangevoerd, dat dit „taktiek" van de spoorwegen zou zijn: op die manier hoopte men concreter toezeggingen van gemeenten, rijk en provincie af te dwingen. Wanneer deze taktiek tot niets zou leiden, aldus werd toen reeds van Haarlemse zijde voorspeld, zouden de spoorwegen plotseling uit de bus komen met dringende redenen om tot ophoging van de spoorbaan over te gaan. „Dit moment", zo zei men ons van morgen niet zonder voldoening, „schijnt thans aangebroken te zijn". Anderzijds gaf men toe dat de gemeentebesturen zich op het standpunt hebben gesteld, dat eerst eens uitgemaakt moest worden hoeveel rijk en spoorwegen in de kosten van de opho ging en viaductenbouw zouden bijdragen. In dit opzicht had men met name van de provincie meer initiatief verwacht dan in werkelijkheid ontplooid is. Dit wordt als een der voornaamste oorzaken be schouwd dat er in de besprekingen zo wei nig schot zit. In dit verband vernamen wij ook, dat Haarlem reeds in December om een be spreking heeft gevraagd over de Westelijke randweg, waarvan de waarde ook zal toe- laatstgenoemde, nemen indien er bij Heemstede-Aerden- hout een viaduct wordt gebouwd. Van de zijde van de provincie werd op dit verzoek tot nu toe niet gereageerd. Volgende week zal het Overveense Da meskoor, dat sinds zijn oprichting onder de bezielende leiding staat van mejuf frouw Cor Igesz, op bescheiden wijze zijn 25-jarig bestaan herdenken. In die kwarteeuw van artistieke activi teit heeft men prestaties bereikt, die alles zins waardering verdiénen, zoals trouwens bij herhaling door de muziekrecensenten van dit blad geconstateerd kan worden. Dat geldt niet slechts voor een ganse reeks van uitvoeringen in concertzalen, waar van hier bij herhaling met lof getuigd werd, maar evenzeer voor enkele radio uitzendingen van Overveens Dameskoor, die eveneens bizonder geslaagd mochten heten. Er is nog een andere reden om even bij dit jubileum stil te staan en dat is het feit, dat het Overveens Dameskoor de opbrengst van zijn concerten als regel bestemde (en nog steeds bestemt) voor een of ander goed doel. Zo konden b.v. niet-onbelangrijke recettes worden afgedragen aan Volksher stel, aan de organisaties die zich belasten met de zorg voor ondervoede kinderen en andere oorlogs-slachtoffertjes, en aan ver schillende andere charitatieve instellingen. Ook voor de verpleegden in de stichtin gen „Vogelenzang", Brederodeduin" en „Kareol" werd enkele malen opgetreden. Het koor werd op 13 Juni 1930 opgericht door de dames mej. A. Marbus, mevrouw L-. TelkampRot cn mevrouw S. H. M. de Waal Malefijt. De repetities zijn, al die 24 jaren lang, gehouden ten huize van de Begonnen werd met 15 werkende leden, thans maken 30 dames deel van het koor uit. Het jubileum wordt op 13 Januari in in- ieme kring gevierd. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 9 Januari worden te Heemstede waargenomen door dr. W. van der Linde, eemsteedse Dreef 253, telefoon 346C6 en dr. A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, telefoon 39875. Wijkverpleging: zr, B. G. Radings, Heem- steedse Dreef 138, telefoon 39" 13. Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320. Mevrouw Siwalette wordt als de gang maakster van het verzet bescnouwt. Het gesprek van de burgemeester van Steenwijkerwold heeft uiteindelijk toch tot resultaat geleid. Aanvankelijk 'had Siwa lette zich niet accoord willen verklaren met de vernuizing, maar cm kwart over tien hedenochtend zijn de betrokken vijf gezinnen zonder verzet te bieden in de autobussen gestapt, waarmee zij, onder ge leide van de rijkspolitie, naar de kampen in Limburg en de Wieringermeer zijn ver voerd. De secretaris van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de heer D. Swa- german, heeft in een radiotoespraak on der meer gezegd, dat een verlaging van de kostprijs welke voortvloeit uit een ver hoging van productiviteit voor tal van ar tikelen mogelijkheden schept tot vergro ting van de binnenlandse afzet en een ver hoging van de koopkracht van onze bevol king. De kosten van groothandel- en détail verkoop liggen al naar gelang de aard van de verkochte producten in het algemeen tussen 20 en 40 pet. van de détailhandels- prijs. Alieen een besparing van 1 pet. op de eindprijs van de producten zou neer komen op een bedrag van ca 100 millioen per jaar. Maar cok al zou een besparing een dergelijke omvang geen voldoende prikkel vormen om te streven naar verho ging van de productiviteit, dan zullen wel licht een toenemend goederenaanbod en de terugkeer tot normaler concurrentiever houdingen de ondernemers dwingen tot rationeler distributiemethoden. Daaren boven zal de strijd tussen diverse bedrijfs vormen zowel in de groot- als kleinhandel WHIHHHHHIHHdé tendenz meester verklaarde dat de leider ir, zijn versterken. optreden niet onwelwillend was, maar zijn Meer dan tevoren zal van de kleinhandel In het kaïmp Beenderribben tussen Blokzijl en Steenvrijk is Vrijdagochtend ernstige onrust ontstaan toen een groep van, de rijkspolitie het kamp binnentrok om erkele Ambonese gezinnen naar een ander woonoord over te brengen. Aanlei ding hiertoe waren de incidenten, dde rond Kerstmis ontstaan zijn. Enkele Ambonezen uit het ksmo gingen toen niet accoord met een korting op het zakgeld. De bewo ners van het kamp hebben zich heftig ver zet tegen het overbrengen van vijf gezin nen naar de strafk-mpen in Heythuizen in Limburg en de Wieringermeer. Tot deze vijf behoort het gezin Siwalette. Siwalette Ls leider van de Nationale Partij der Zuid-Molukken, een groepering, die zien van de CRAMS, de belangrijkste vereni ging van de Ambonezen heeft afge scheiden. Ook zijn vrouw is, volgens de kampleiding, een zeer actieve figuur. De bevolking van Beenderribben verzet te zich sterk tegen het vertrek van de lei der. Er werd gepost voor de deur van zijn barak en toen de politie deze mensen met behulp van honden, die aan de lijn gehou den werden, wilde verjagen, ontstonden incidenten. Enkele Ambonezen liepen een beek in kun been op. Dat was voor an dere Ambonezen, aanleiding de politie te bekogelen mat stenen en enkele anderen zetten zelfs met rieken en messen de aan val in. Nadat de orde voorlopig hersteld was, heeft de rijkspolitie zich teruggetrokken Van autoriteiten zouden nieuwe instructies gevraagd worden om eventueel vandaag de opdracht uit te voeren. Hedenochtend heeft de burgemeester van Steenwijkerwold de heer Van Pan- thaleon baron Van Eek, met de Ambone zen onderhandeld. Hij voerde een l>espre- king met partijleider Siwalette. De burge- grootste grief was dat het hier een over plaatsing naar een strafkamp betreft. Het conflict is ontstaan door hei feit dat een aantal Ambonezen van hun. salaris, dat zij hadden verdiend bij boeren erl een in dustrie te Steenwijk, niet een gedeelte wilden afstaan. Als de bewoners werken, wordt namelijk 60 procent van het loon voor onderhoud ingehouden. De betrokke nen hadden hun inkomen niet opgegeven, waardoor moeilijkheden met de twee be taalmeesters ontstonden, die toen door enige der bewoners werden bedreigd. (Van onze correspondent in Parys) De besprekingen over de binnenlandse autonomie die aan Tunesië moet worden toegekend tussen de ministers van de Bey en van de regering-Mendès-France blijven in Parijs de politieke belangstelling bezig houden. Nadat de premier opnieuw een zitting had gepresideerd in de hoop de con ferentie over haar dode punt heen te hel pen, hebben de Frans-Tunesische onder handelingen het voornaamste agendapunt gevormd van een ministerraad onder lei ding van president Coty. Ter nadere infor matie is Roger Seydoux, de rechterhand van de Franse resident-generaal in Tunesië, naar Parijs ontboden. Ondanks al deze bemoeiingen en toebe reidselen ziet het er niet naar uit dat de conferentie voorspoedig verloopt. Aan beide zijden, bij de Fransen zowel als bij de Tunesiers, valt een verhoogde prikkelbaar heid waar te nemen en wederzijds worden verwijten geuit waarmee men zich bij voor baat schijnt te willen dekken in geval de conferentie zou mislukken. Na de alarmerende verklaringen van de secretaris-generaal van de Neo-Destour, de grootste politieke partij van Tunesië, wor den nu ook uitlatingen van de voorzitter van deze beweging, Habib Bourguiba, aan gehaald, waarin de Fransen op rustige toon van onbegrip en zelfs van onwil worden beschuldigd. Bourguiba is de toegang tot zijn land ontzegd en hij staat in Frankrijk onder overigens zeer mild politiek toe zicht. Men beschouwt hem als de voor naamste figuur uit de Tunesische vrijheids beweging, doch tot dusver heeft Bour guiba zijn invloed steeds aangewend om de betrekkingen met de Fransen niet te ver breken. Gezien het feit dat Bourguiba tot de gematigde stromingen in de N'o-Des- tour behoort, is het voor de Fransen te on rustbarender, dat nu ook deze redelijke figuur van zijn teleurstelling en zelfs van zijn wanhoop blijk schijnt te geven. worden verwacht dat hij een bijdrage zal leveren tot verhoging van het nationale welvaartspeil. De Nederlandse midden stand dient zich er rekenschap van te ge ven, dat de produetiviteitsbevordering niet voor zijn deur zal halt houden. De midden stand zal de productiviteit in eigen bedrijf moeten vergroten, tenzij hij wil berusten in de omstandigheid, dat zijn functie ge heel of ten dele door andere vormen wordt overgenomen. Zeelands visserij en Rijkswaterstaat heb ben gisteravond in de jeugdherberg van Vlissingen de degens gekruist tijdens een bijeenkomst van de Zeeuwse Volkshoge school. Ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur directeur van het Technisch Bureau der Domeinen uit Den Haag, sprak over het drie-eijandenplan en het Deltaplan. Na deze causerie werd gediscussieerd over al lerlei aspecten van deze plannen, waarbij de meningen vaak lijnrecht tegenover el kaar kwamen te staan. Aan de zijde van de vissers vielen daar bij enige malen woorden als „strijden" en „vechten tot het laatste maar ir. Dibbits meende, dat dergelijke uitdrukkingen niet juist waren: „Het gaat om het afwegen van belangen en dat dient te gebeuren op nationaal niveau", zo betoogde hij. Hij wees ook het verwijt van de hand, dat on der meer werd geuit door de burgemeester van Ierseke, de heer A. C. Willemsen, dat Rijkswaterstaat op de stoel van de rege ring zou gaan zitten. „Dat is onjuist", zo verklaarde hij. „Rijkswaterstaat kan en mag slechts over technische zaken advise- rene doch de beslissing ligt bij regering en volksvertegenwoordiging; wel kan ik ver zekeren, dat ingenieurs geen robots zijn en dat zij degelijk begrijpen, dat met name voor de visserij grote belangen zijn ge moeid bij de afsluiting". De heer Dibbits deelde voorts mede, dat thans door Rijks waterstaat ernstig rekening wordt gehou den met een afsluitdam in de Zandkreek ten Westen van de steiger te Katseveer. Over dit punt was nog steeds niet beslist, omdat er ook een mogelijkheid voor een dam was zo ver mogelijk naar het Oosten. In 1956 wil men beginnen met de aan leg van een werkhaven ten Noorden van Veere, op de plaats waar in 1944 het dijk- gat is geweest: alsmede met de aanleg van een poldertje aldaar, dat dienen kan als ,dok" voor de bouw van de sluitcaissons. Zijn deze gevaarten gebouwd, dan kan het dijkje worden doorgestoken en de beton nen gevaarten naar de plaats van bestem ming worden gevaren. Men verwacht, dat de algehele afsluiting van de Zandkreek en dientengevolge de totstandkoming van het drie-eilandenplan in 1960-61 een feit zal zijn De heer Dibbits verwachtte afsluiting van dc Oosterschel- de niet binnen de eerstkomende 20 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3