AKKERTJES Agenda voor Haarlem PUROL Gezagvoerder Peetooms theorie over de wielen vindt steun Half millioen Sovjet-jonger en naar verre woeste gronden Het Triton-onderzoek Op „Versnelde Scholing"-dag te Hilversum spraken de ministers Mansholt en Suurhoff Veeschip „Sinu" keerde uit zee terug Hoe meer mensen hoe sterker het land Snel antwoord van minister Suurhoff ZATERDAG 8 JANUARI 1955 3 Eerste vlieger Parfitt acht dit mogelijk Waarom ioch?;-1 helpen directI Het geschil over de K.S.G.-mijnwerkers zetel Water in de ruimen door defect aan pomp Zware Belgische straffen voor Nederlandse speel- clubhouders te Baarle Geen tuinbouw-weerstands- fonds maar product-toeslag Philips bouwt in Turnhout Nieuw station in Zaandam Verhoging loongrens Jubileum C. Visser bij het P.E.N. Onrust in kamp voor Ambonezen Twee broertjes door het ijs gezakt en verdronken Thijmhuis aan Amsterdams Pijpenmarkt gerestaureerd Thans 2,85 millioen Britse spoorwegen geven meer dan was geëist Drie doden hij aanslagen in Marokko Oost-Berlijnse opera lokt „Westelijke" solisten Moskou trekt van leer tegen Irak DUBLIN (A.F.P. en United Press) Bij het Vrijdag voortgezette onderzoek naar de oorzaak van het omlaag storten van het K.L.M.-vliegtuig „Triton" is de Britse eerste vlieger E. W. Parfitt opnieuw lang durig ondervraagd en wel met name over de toestand der instrumenten in de be stuurderscabine. Hieromtrent verklaarde Parfitt dat althans de hoogtemeter waar schijnlijk niet goed heeft gewerkt. Zonder zich tot in bijzonderheden uit te spreken over de verschillende oorzaken, die een miswijzing van de hoogtemeter zouden kunnen veroorzaken, bevestigde hij door zijn antwoorden nochtans, dat in elk geval van de instrumenten niet viel af te lezen, dat er iets bijzonders aan de hand was. Parfitt herhaalde, dat hij er zeker van was dat hij het handle van het landings gestel in de „op" toestand teruggebracht had. Het handle is gedurende 30 seconden van de gehele vlucht in de „op" toestand gebleven. Op de terugweg met de passa giers in de dinghy had hij nog met de leden van de bemanning over het ongeluk ge sproken. Hij had echter aan gezagvoerder Viruly gezegd er geen idee van te hebben wat het ongeluk veroorzaakt kon heb'ben op een hoogte van 600 voet. Toen Viruly hem gevraagd had of hij er zeker van was 600 voet afgelezen te hebben, had hij be vestigend geantwoord. Op verdere vragen van-rechter Teevan, antwoordde de piloot, dat er een zekere mate van traagheid was in het tempo van de hoogtemeter. Hij was het met deze eens dat, zo zijn instument een verschil ver toonde, dat groter was dan het vastgestel de afwijkingsminimum, de piloot verkeer de aanwijzingen zou krijgen met betrek king tot zijn hoogte. Op de vraag of de tijd van acht minuten voor het weg-taxiën, controle en start nor maal was voor een Trans-Atlantische vlucht, antwoordde Parfitt, dat dit naar hem scheen normaal was. Rechter Teevan stelde vervolgens de vraag.of hij wist dat het automatisch wer kende instrument voor de schroefbladen in de ,uit"-toestand was aangetroffen na het ongeluk. Parfitt zei daarop, dat het tij dens de start omgeschakeld was. Hij kon echter niet zeggen in welk stadium. Volgens zijn ervaring waren de vleugel- klappen op bij een aangegeven luchtsnel- heid van 154 knopen, het bevel „klappen op" werd gegeven bij een af te lezen snel heid van 150 knopen. Rechter Teevan: „Denkt u, cap-' tain, dat de theorie van gezagvoerder Peetoom, gebaseerd op zijn ervaring in New York, een mogelijke oorzaak van het ongeluk is?" Parfitt: „Ik geloof, dat dit mogelijk is. Ik hel er toe over aan te nemen dat het landingsgesteld op was en gesloten ADVERTENTIE ZATERDAG 8 JANUARI Stadsschouwburg: ,,,Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frans van Dongen, 8 uur. Gebouw St. Bavo: Jubileum-revue Instituut voor Arbeidersontwikkeling, 7.30 uur. Lido: Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Verboden verhaal", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „The jazz singer", alle leeft., 7 en 9J5 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Getrouwd met de band", 7 en 9 15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van Toriano", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Magdalena", 18 jsar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: „Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frits van Dongen, 8 uur. Concertgebouw: Amateur cabaret-avond, finale, 8 uur. Cultura: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Zui derkapel: C. Vanderbreggen, 10 uur; Kees Glas, 5 en 8 uur. (8 uur: jeugdsamenkomst). Lido: „Amber", 18 jaar, 11 uur. „Demetrius en de gladiatoren". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The jazz singer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „To-night we sing", alle leeft., 11 uur. „Brood, liefde en ff«tasie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van Toriano", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: di-, A. F. J. Portielje spreekt bij dierenfilms van de heer H. C. Verkruijsen, alle leeft., 11 uur. „.Magdalena", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 10 JANUARI Minervatheater: „Anastasia", Toneelgroep Theater, 8.15 uur. Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: „Reflex- en neutraalterapie". H. van der Upwicji, 8 uur. Begijnhofkapel: Bij eenkomst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 13 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 2,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leeft.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Staakt het vuren", 14 jaar. 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Magdalena". 18 iaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. vóórdat de klappen opkwamen. Maar toch houd ik rekening met de moge lijkheid dat het landingsgesteld nog uit was en in dat geval zou hetgeen er ver der ging gebeuren ervan afhangen hoevèr het landingsgestel uit was". De werktuigkundige H. Rademaker werd nog eens teruggeroepen. Een handleiding citerend ging rechter Teevan de taken na, die een boordwerktuigkundige voor de start moet verrichten en hij ondervoeg de getuige over de diverse werkzaamheden en de daarvoor gebruikte tijd. McGonical had bezwaar tegen sommige vragen van de rechter, welke volgens hem suggereerden, dat de werkzaamheden voor de start te snel verricht waren door Ra demaker. ADVERTENTIE Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen De Nederlandse Katholieke Mijnwer- kersbond te Heerlen heeft gisteren bekend gemaakt, dat binnenkort een oplossing is te verwachten inzake het geschil, dat tus sen deze bond en minister Zijlstra is ge rezen over de bezetting van de zetels der Nederlandse werknemers in het raad gevend comité van de EGKS. De besprekingen tussen de betrokken Nederlandse ministers en de vertegen woordigers van de KAB, het CNV en de Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond zijn nog in volle gang. Uiteindelijk zal de bijzondere raad van ministers te Luxem burg op 20 Januari definitief beslissen, welke vakorganisatie uit de Nederlandse mijnindustrie de werknemerszetel in het raadgevend comité zal bezetten. I-Iet staat derhalve nog geenszins vast, aldus de Nederlandse Katholieke Mijn werkersbond, dat deze zetel in de komen de twee jaren door de heer Feenstra (voorzitter van de Protestants Christelijke Mijnwerkersbond) zal worden bezet. DRIJVENDE MIJN Ongeveer dertig mijl ten Noorden van Den Helder is een drijvende mijn waarge nomen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de heer J. G. Suurhoff, heeft Vrijdag de ochtendbijeenkomst bijge woond van de door de contactgroep Op voering Productiviteit en het Nederlands Instituut voor Efficiency georganiseerde Versnelde Scholingsdag, in hotel Gooiland te Hilversum. De ochtendbijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de C.O.P., ir. W. H. van Leeuwen, die de ministers Suurhoff en Witte, enkele Kamerleden, de burge meester van Hilversum, een vertegenwoor diger van de Indonesische Hoge Commis saris en de 800 deelnemers aan de Ver snelde Scholingsdag welkom heette. De heer Van Leeuwen wees in zijn inleidend woord op de huidige situatie op de arbeids markt, vooral in het Westen des lands, welke bijzondere voorzieningen vraagt. De „versnelde scholing" is in dit verband van grote betekenis. Minister Suurhoff hield hierna zijn openingsrede, waarin hij de waarde der versnelde scholing tweeërlei omschreef: Velen, die in hun jeugd om bepaalde rede nen nooit een vakopleiding hebben kunnen genieten, krijgen nu alsnog de kans; en vervolgens: het dringend tekort aan vak lieden wordt minder. Dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-gene raal van de arbeidsvoorziening, hield daar op een inleiding, waarin hij het vraagstuk van de herscholing plaatste tegen de ach tergrond van het geheel van maatregelen, dat van overheidswege wordt genomen om de vraag naar en het aanbod van arbeids krachten tot elkaar te brengen. Drs. D. J. da Silva, verantwoordelijk medewerker van het raadgevend bureau ir. B. W. Berenschot te Amsterdam, gaf in een inleiding enkele grondgedachten van de versnelde scholing. Ir. A. C. Ie Poole, directeur van de textielfabriek H. P. Del- derman te Oldenzaal, sprak over de erva ringen met versnelde scholing in de tex tielfabriek en de heer A. Lagerwaard, in structeur van de versnelde scholing dok en werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam, behandelde opzet en resul taten van versnelde scholing in de scheeps bouw. In de middagbijeenkomst kwam nog een viertal inleiders met praktijkervaringen in de toepassing van versnelde scholing aan het woord. In de toelichting op het programma van deze dag hebben de beide organisaties C. O. P. en N.I.V.E. uiteengezet, dat het er De „Sinu", het nieuwe, speciaal voor het vervoer van vee gebouwde schip van de Columbiaanse rederij „Flora Mercante Grancolombiana" dat Maandagmorgen te Amsterdam vijfhonderd exemplaren van het beste Nederlandse vee aan boord nam en Dinsdagmorgen de reis naar Columbia aanvaardde, is in de Rotterdamse haven binnengelopen. Er was een defect ontstaan aan een der pompen, tengevolge waarvan water in de ruimen is gekomen waar een gedeelte van het vee stond opgesteld. Het vee is in Rotterdam uitgeladen en per spoor naar Amsterdam teruggebracht, daar in Rotterdam op zeer korte termijn geen voldoende stallingruimte kon worden gevonden. Ook de „Sinu" zal naar Am sterdam terugkeren voor reparatie. weinig toe doet of men van „versnelde scholing" of „gerichte scholing" spreekt. Men heeft de eerste term gekozen, omdat die nog het meest gangbaar is. Het gaat er bij de versnelde scholing om, een zo danige systematiek op te bouwen voor de opleiding, dat op aanzienlijk kortere ter mijn dan vroeger het geval was, gunstig resultaat wordt verkregen. Het bedrijfs leven wil uiteraard het tekort aan vak lieden zo spoedig mogelijk aanvullen, maar het realiseert zich tevens, dat ook de vak man, als gevolg van de snelle technologi sche ontwikkeling, na verloop van tijd „achterop raakt". Zowel voor de. primaire opleiding en de omscholing als voor de bijscholing van vaklieden biedt de ver snelde scholing mogelijkheden. De correctionele rechtbank te Turnhout heeft Vrijdag arrest geveld in een zaak ten laste van drie Nederlanders, die een speelclub te Baarle-Hertog hielden. J. B. uit Den Haag, werd tot 3 maanden ge vangenisstraf en 80.000 francs boete ver oordeeld. J. M. en J. C., eveneens uit Den Haag, werden bij verstek veroordeeld tot 4 maanden opsluiting en 100.000 francs boete. Advies van commissie: Een commissie ter bestudering van de weerstandskracht in de tuinbouw heeft een interimrapport uitgebracht aan de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. De commissie beveelt aan, dat aan het Landbouw-Econornisch Instituut zal worden verzocht een onderzoek in te stel len naar de liquiditeitspositie van het tuin bouwbedrijf op korte termijn. Tevens be veelt de commissie aan, dat het L.E.I. wordt verzocht thans voor de eerste maal een onderzoek in te stellen naar de huidige liquiditeitspositie op lange termijn. De reden voor deze aanbeveling is, dat naar het oordeel der commisise voor het voeren van een tuinbouwbeleid een sterke behoefte bestaat aan actuele gegevens over de gang van zaken in de tuinbouw en over de financiële toestand der bedrijven. De commissie heeft zich voorts beraden over de middelen, die kunnen worden toegepast, indien zich ernstige moeilijkheden voordoen in de groenten- en fruitteelt. Zij is tot^de conclusie gekomen, dat de oprichting van een weerstandsfonds voor de tuinbouw thans moeilijk is te verwezenlijken. Daar entegen acht de commissie het wel gewenst, dat thans reeds nader concreet wordt aan gegeven op welke wijze een actief tuin bouwbeleid kan worden gevoerd in voor de tuinbouw ongunstige economische omstan digheden. In haar rapport heeft de commis sie reeds een nadere formulering van dit tuinbouwbeleid gegeven, waarbij zij bijzon dere aandacht heeft geschonken aan het systeem van toeslagen per product. De gemeenteraad van Turnhout heeft vandaag zijn goedkeuring gehecht aan een accoord, waarbij 13 hectaren grond wor den verpacht aan de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven. Philips is voornemens hier een fabriek voor het ver vaardigen van gloeilampen te bouwen. In deze fabriek, met de bouw waarvan zo spoedig mogelijk zal worden begonnen, zullen een paar honderd arbeiders te werk kunnen worden gesteld. Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, heeft het gemeentebestuur van Zaandam laten weten, dat er tegen de bouw van een nieuw station op een nieuwe plaats in verband met stadssaneringen geen bezwaar is. Het object is geprojecteerd aan het einde van de gedempte Gracht, een van de hoofdstra ten van Zaandam en zal worden gebouwd aan de Provinciale Weg. De bouw van een nieuw station past in het schema van de verkeers- en .spoorwegtunnel, die ter zijner tijd onder het Noordzeekanaal komt. De' kosten zijn geraamd op 2.4 millioen gulden. LONDEN (Reuter/A.F.P.) De Sovjet- len en kinderloze en kinderarme gezinnen. Unie zal in de komende twee jaar 128.500 ton graan produceren van ongeveer dertig millioen ha nieuw gescheurd land, zo heeft de eerste partijsecretaris Kroesjtsjev mee gedeeld op een bijeenkomst van leden der jeugdorganisatie die als vrijwilliger bij het in cultuur brengen van woeste grond in Kazakhstan hebben geholpen. De bijeen komst werd ook bijgewoond door premier Malenkov. De eerste secretaris van de jeugdorganisatie (Komsomol) verklaarde, dat een half millioen jongeren zich voor dit werk heeft opgegeven. Kroesjtsjev zei in een toespraak, welke door „Tass" uitgezonden is, dat er in de Sovjet-Unie nog grote gebieden braak lig gen. In Kazakhstan en het Altaigebergte (Centraal-Azië), liggen nog rijkere land bouwgebieden dan in de Oekraine. Ook in het Verre Oosten, bijvoorbeeld bij Tsjara- rofsk in Siberië, was nog veel vruchtbare woeste grond. Over Siberië, „dit strafoord van het Tsarisme", had men vaak verkeer de denkbeelden. Men kon hier aardappels, rijst, soja, granen, mais, meloenen en wa termeloenen verbouwen. In het gebied van Wladiwostok was nog een tekort aan vee. Kroesjtsjev riep op tot een spoedige ont ginning van het Sovjet-Russische Verre Oosten, met inbegrip van Sachalin. Er is echter heldendom voor nodig. Er zijn geen faciliteiten in de nieuwe gebieden. De jeugd diende zich echter de toestand van de Sovjet-soldaten in de oorlog te herin neren. De jonge mannen dienden te trou wen, als zij goed en wel op hun plaats van bestemming waren, „want een getrouwde man bouwt voor zijn gezin en wordt een beter burger". Kroesjtsev antwoordde ook nog op cri- tiek op de zware belasting voor vrijgezel- In het ministerie van Justitie werd Vrijdagochtend de stichtingsakte van het Notarieel Pensioenfonds door minister L. A. Donker ondertekend. Tijdens de ondertekening: v. I. n. r. zittend: A. J. M. Ploegmakers (voorz. Broederschap der Candidaat Notaris sen), minister L. A. Donker en notaris R. Remmelts; staande v. I. n. r.: P. T. Smit (alg. secr. der Candidaat Notarissen); mej. mr. C. A. Appelboom (alg. secr. departe ment van Justitie); notaris mr. G. J. H. Kuyk (voorz. Broederschap Notarissen); mr. C. J. de Lange (lid bestuur Broederschap van Notarissen) en E. J. Lïbourel (alg. secr. van de Broederschap van Notarissen). Hij zeide deze wet indertijd zelf aan pre mier Stalin voorgesteld te hebben. Men diende haar niet van het standpunt der „gedupeerden" uit te beschouwen doch van uit het standpunt van de socialistische staat. Als de Sovjet-bevolking van 200 millioen met nog 100 millioen vermeerderd zou worden, zouden er nog te weinig zijn. „Hoe meer mensen des te sterker ons land. Burgerlijke ideologen hebben een aantal kannibalistische theorieën opgesteld met inbegrip van die der overbevolking en men denkt aan geboortebeperking. Bij ons gel den deze niet". Hij werd luide toegejuicht, toen hij zei, dat ieder gezin tenminste drie kinderen moest hebben. Eén dag na de publicatie van het Voor lopig Verslag van de Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot verhoging van de loon grens voor sociale uitkeringen hebben de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid en zijn staatssecretaris reeds ge antwoord op de daarin gemaakte opmer kingen. Het betoog van enkele leden, dat de re gering bij de opstelling van de wetsont werpen van een onjuist uitgangspunt was uitgegaan en dat het onjuist zou zijn. dat de jongste algemene loonronde is aange grepen om de bestaande loongrenzen en de thans geldende bedragen der uitkerin gen en bijslagen te verhogen, kunnen de minister en de staatssecretaris niet onder schrijven. Zouden, nu welvaartsvermeerdering toe de jongste loonsverhoging aanleiding heeft gegeven, de loongrenzen voor de sociale verzekering niet zijn aangepast, dan zou dit voor velen, in plaats van een ver meerdering van hun welvaart tot een te genovergesteld gevolg hebben geleid. In gevallen van incidentele loonsverhogin gen kunnen de minister en de staatssecre taris met het betoog van deze leden wel meegaan. De situatie is echter geheel an ders, wanneer het, zoals thans, gaat om een loonsverhoging, welke een algemeen karakter draagt. Dat een verbetering van de voorzienin gen bij invaliditeit tot een verhoging van de kosten van die verzekering zal leiden en dat daardoor het bedrijfsleven voor hogere lasten zal komen is niet te ontgaan. Ten aanzien van de wens van vele le den ook diegenen onder de verplichte ver zekering te brengen, die steun genieten van instellingen voor maatschappelijke zorg, merkt de minister op, dat hij tegenover in williging hiervan in beginsel niet afwij zend staat. In de praktijk evenwel be staan er zoveel verschillende vormen, waarin steun door instellingen voor maat schappelijke zorg wordt gegeven, dat het uitermate moeilijk is een wettelijke om schrijving te vinden, welke een juiste uitvoering van de wetsbepalingen zou waarborgen, vooral ook omdat vele vor men van steun van tijdelijke aard zijn. Voorlopig kunnen de betrokkenen zich bij de vrijwillige ziekenfondsverzekering aan sluiten, daarbij in vele gevallen premie reductie genieten en bovendien een toe slag op het steunbedrag verkrijgen van de instellingen voor maatschappelijke zorg ter betaling van de ziekenfondspremie. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, gezien op het moment, waarop hij - overeenkomstig de gewoonte - zijn schoenen uittrekt voor het betreden van het gedenkteken ter ere van Mahatma Gandhi te New Delhi. De secretaris generaal bezocht deze plaats op zijn tocht naar Peking. De heer C. Visser, Kralenbergstraat 11 te Velsen-Noord, heeft Vrijdag zijn veer tigjarig ambtsjubileum gevierd bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordhol land, waar hij als technisch hoofdambte naar werkzaam is op de Centrale in Velsen. In de morgenuren werden de heer en mevrouw Visser ontvangen op het hoofd kantoor van het P.E.N. aan de Ign. Bis- pincklaan te Bloemendaal. De directeur, ir. J. den Boesterd, sprak de jubilaris toe en overhandigde een geschenk in enve loppe. Mevrouw Visser werd in de hulde betrokken met een aanbieding van bloemen. Daarna was er tegen het middaguur voor het personeel van het P.E.N. gelegenheid de jubilaris geluk te wensen. E>es middags bood de heer G. C. Noord- hoff als vertegenwoordiger van de jubi leumcommissie de heer Visser gelukwensen aan. In diens woning is het de verdere dag een komen en gaan van mensen geweest, die de jubilaris de hand kwamen drukken. Een aantal bewoners van het woonoord voor Ambonezen „Beenderibben" bij Blok zijl veroorzaakt reeds geruime tijd moei lijkheden, omdat zij het niet eens zijn met de nieuwe bijdragenregeling, die het com missariaat in overleg met de organisaties van de Ambonezen tot stand gebracht heeft, meldt Trouw. De bewoners maken het de ambtenaren die met de uitbetaling belast zijn, onmogelijk hun werk tè doen. De ambtenaren worden in dit woonoord uitgescholden en beledigd, aldus wordt nu van de zijde van het commissariaat voor Ambonezenzorg medegedeeld. Door dit optreden heeft het commissa riaat zich genoodzaakt gezien een vijftal gezinnen aan te zeggen het woonoord te verlaten. Twee gezinnen zullen in het Zuiden van het land worden ondergebracht, drie in een ander woonoord in het Noorden. Een detachement van 25 man der rijks politie patrouilleert in het kamp. Vrijdagmiddag hadden zich drie kinderen op het ijs van een veenplas bij Schipborg onder de gemeente Anlo (Dr.) gewaagd. Twee der kinderen, zoontjes van zes en acht jaar van de familie B. te Anlo, zakten er door en zijn verdronken. Veertien jaar lang is er verbouwd en ge restaureerd aan gevels en interieurs \van drie huizen aan de Nieuwezijds Voorburg wal te Amsterdam ed nummers 161 tot en met 167, waarvan er een het meest linkse van de drie van 1867 tot 1889, het jaar van zijn dood bewoond werd door prof. dr. J. A. Alberdinglc Thijm (Lodewijk van Deijssel). De verbouwing is nu op en kele details na voltooid. Aan de gevel zal een (herstelde) gedenksteen worden aan gebracht en binnen zal burgemeester mr. A. J. d'Ailly Woensdag a.s. een mozaiek van Anton Molkenboer onthullen „ter na gedachtenis aan Josephus Albertus Alber- dingk Thijm, dichter, litterator, historicus, professor, strijder voor geloof en schoon heid,,. Deze tekst is van zijn zoon, de „Tachtiger" Lodewijk van Deijssel, die in hetzelfde huis zijn kinderjaren doorbracht. De panden zijn thans in gebruik als ma gazijn van een textielgroothandel, welks 73-jarige directeur, de heer Alphons Elsen- burg. 't blok aan de voormalige Pijpenmarkt herscheppen liet tot een merkwaardige combinatie van Thijm-museum en zaken- ruimte. Het aan de eisen van een modern bedrijf aangepaste intérieur wordt overal op verrassende wijze onderbroken door oude poortjes, reliëfs en beelden. Het mo zaiek van Molkenboer is aangebracht in de wand van de „Thijmzaal" in een omlijsting van een Florentijns poortje. Ter gelegenheid van deze restauratie is een klein boekje verschenen, waarin Fred Thomas _,,Het Thijmhuis aan de Pijpen markt" beschrijft. Voor vluchtelingen: Het Nationale Vluchtelingencomité heeft de afgelopen week een bedrag van f 131.000 aan giften ontvangen. De stand die op 31 December f 2.726.000 bedroeg, is daarmede gekomen op f 2.857.000. LONDEN (Un. Press) De leiding van de Britse spoorwegen heeft de 400.000 spoormannen alles gegeven waarom zij ge vraagd hebben en meer. De spoorwegen verleenden de loonsverhoging onder de dubbele druk van het naderend tijdstip-der staking en van het rapport van het Hof van Onderzoek waarin te verstaan werd gegeven dat de Britse spoormannen te wei nig verdienen. De Transportcommissie gaf een onmid dellijke loonsverhoging van 8 shilling aan ervaren arbeiders, kruiers en overweg- wachters. Verhoudingsgewijs, grotere ver hogingen werden beloofd aan personeel in hogere groepen. Baanwerkers met twee jaar diensttijd kregen 12 shilling meer, dat is 4 shilling meer dan de bond verlangd had. De loonsverhogingen betekenen dat de spoorwegen een nog groter tekort krijgen dan het bestaande van ongeveer 20 mil lioen pond sterling, tot een program van modernisering voltooid kan worden dat bedoeld is om de spoorwegen efficient ge noeg te maken om zichzelf te kunnen be druipen. Britse vakbondsleiders hebben zich ac coord verklaard met loonsverhogingen voor autobuspersoneel in de provincie. Deze verhogingen, waarvan ongeveer honderd duizend werknemers in particuliere dienst zullen profiteren, komen de werkgevers jaarlijks op 28 millioen gulden te staan. CASABLANCA (Un. Press) De terro ristische activiteit heeft in Marokko weer drie doden en een zwaar gewonde geëist. Het laatste slachtoffer was een Marokkaan, die doodgeschoten werd op de weg van Casablanca naar Fadula. De 23-jarige Fransman Jean Pouliquen werd gedood door een terrorist, die op een fiets reed. Een andere Fransman, de 40-jarige Pierre Reynaud, werd ernstig gewond door een revolverschot. Een Italiaanse arts, Emma nuel Gargano werd door twee schoten in het hoofd gedood vlak voor zijn districts bureau. Volgens de politie mededeelde wa ren de meesten zijner patiënten inheemsen. In Oran Algerie, heeft de politie vijf leden van de verboden beweging „voor de overwinning van vrijheid en democratie" gearresteerd. Met vorstelijke gages BERLIJN (United Press) De Oost- Duitse communisten hebben kapitalen neergeteld om een aantal befaamde opera zangers voor hun opera in Oost-Berlijn te engageren. De West-Duitse pers brand merkt de zangers als „artisten zonder rug- gegraat die hun talenten voor geld aan de communisten versjacheren". De Mario Lanza van West-Duitsland, Rudolf Schock, Joseph Metternich, die in November 1953 „Die Nacht des Schicksals" van Verdi in New York zong, Margarete Klose, Josef Hermann en Helmut Melchert verlenen nu hun vocale medewerking aan de nieuwe Oost-Duitse campagne om het communisme voor Duitsers aantrekkelijker te maken. Margarete Klose werden b.v. 1000 gulden gegarandeerd per voorstelling. Anderen ontvangen van de Oost-Duitse communisten een bedrag van 7500 gulden per maand gedurende het gehele seizoen. De zangers en zangeressen waren van plan, zowel in het Oosten als in het Westen op te treden, doch de directeur van de West- Berlijnse opera, Carl Ebert, heeft hen on middellijk van verdere uitvoeringen in het Westen uitgesloten. Het Sovjet-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag in een bekendmaking, omgeroepen door Radio- Moskou, verklaard, dat het sluiten van de Iraakse ambassade in Moskou door de Iraakse regering blijk geeft van „een on vriendschappelijke houding die de inter nationale spanning vergroot". „Dergelijke acties van de regering-Noeri- es-Said zijn in overeenstemming met haar buitenlandse politiek, die er op gericht is, Irak en andere Arabische staten te bren gen in aggressieve blokken in het Nabije Oosten, die door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië worden georganiseerd". „Zij tonen opnieuw hoezeer de huidige Iraakse regering afhankelijk is van impe rialistische kringen in bepaalde landen"

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5