„Arbeidersontwikkeling" in Haarlem bestaat 30 jaar JAARLIJKSE OPRUIMING .Clowntje Rick' In één nacht S u n b a I m Opdracht in Wenen Streven: zelfstandige afdeling in Noord SLOT DEFECT? Bloemendaal Bouwbedrijven Cassee Zonen Grafische industrie in 1954 ^Brieven aan de redactie Ijsgang elders beperkt scheepvaart in Spaarne ZATERDAG 8 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „School voor charme" WINTERTIJD is Studietijd HILVERSUM Onbewoonbaarverklaring van Haarlemse huizen Oorkonde van P.T.T. voor G. H. Hagen Voor de kinderen Uw handen gaaf en zacht IJs in Bloemendaal is onbetrouwbaar Zwemmen Wereldrecord van Nederlandse dames erkend Hockey België-Nederland (dames)' op 23 April Biljarten Om de Bavo-beker FEUILLETON door Anne Duffield Het dertigjarig bestaan van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeling Haarlem, zal niet ongemerkt voorbijgaan door een jubileumavond die vandaag wordt gehouden in het gebouw St. Bavo, maar veel meer werk zal er niet van gemaakt worden. Vijf jaar geleden is het zilveren jubileum reeds met passende luister ge vierd. Toch geeft het Instituut bij deze ge legenheid even een teken van zijn tegen woordigheid, midden in het veelomvatten de winterwerk en de uitbreidingsplannen. Want het Instituut, dat thans ruim 900 leden telt, streeft er naar een afdeling in Haarlem-Noord op te richtenzodra deze wijk 300 leden telt, en er later nog een in Oost aan toe te voegen. De aard van het werk is, naar de voor zitter, de heer L. van Asperen, ons zeide, niet veel veranderd evenmin als de moei lijkheid, waarmee alle organisaties te kam pen hebben: de jeugd te boeien, die een an ders gerichte belangstelling heeft, dan de ouderen. Dat is overigens een probleem van alle tjjden, want reeds in de beginjaren van het instituut, toen de voor de ouderen het accent lag bij allerlei geestelijke vragen, moest men voor de jeugd iets anders zien te vinden. Dat bleek vooral het natuur- vriendenwerlc te zijn, dat nog voor de oor log mede tot de zorgen van het Inetituut ging behoren. Het werd een van de meest bloeiende onderafdelingen en bleef het tot nu toe, al werd na de Tweede Wereldoorlog anderzijds van de bestuurders eveneens aanpassing geëist aan andere wensen en Interessen. De cursussen konden niet meer zoals voorheen 5 6 avonden beslaan maar hoog stens nog twee avonden achtereen en er werden naar gelang van de belangstelling groepen gevormd voor muziek en zang (,.De Gong"), voor volksdans, voor toneel (,.De Spiegel"), voor fotografie en voor het ,,scholenwerk". Tegen de achtergrond van de oorspronkelijke opzet achter de arbeid van het Instituut is dat „scholenwerk" wel het belangrijkste tenoemen, al berust het niet uitsluitend bij het instituut maar mede bij het N.V.V., de Wiardi Beckmanstich- ting, die zich hiertoe hebben verenigd in de Scholenstichting. Het omvat een arbeiders avondschool, die twee jaar duurt (één ADVERTENTIE avond per week Nederlands, rekenen, so ciale kennis, eenvoudige aardrijkskunde, geschiedenis en staatsinrichting) en een plaatselijke kaderschool, een twee-wekelijk se vorming met hogere eisen (vakken: Ne derlands, boekhouden, economie, geschiede nis en staatsinrichtig). De arbeidersavondschool ln Haarlem telt twee eerste klassen met 29 en 28 leerlingen en één tweede klas met 26 leerlingen. De plaatselijke kaderschool waarvoor door de hogere eisen minder deelneming is heeft een eerste klas van 20 en een tweede van 8 leerlingen. De belangstelling voor deze opleidingen zou ongetwijfeld nog groter zijn indien de militaire dienst en het over gaan in continu-arbeid niet vaak verstorend werkten. De gestegen kosten, die al het werk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling met zich meebrengt is aanleiding geweest tot een verzoek aan B. en W. tot verhoging van de gemeentelijke subsidie van f 1000 tot f2000. hetgeen heeft geresulteerd in een voorstel om een subsidie van f 1500 toe te kennen. Het is opvallend hoe goed er door de leerlingen der Haarlemse middelbare scho len toneel wordt gespeeld. Tot deze con clusie kwam uw dienaar Vrijdagavond,toen hij de leerlingen van het Kennemer Ly ceum in de aula van voornoemd lyceum aan het werk zag in hun voorstelling van „School voor charme", een bijna kluchtig spel van Alice Duer Miller en Robert Mil ten. Het is een onschuldig stuk toneel dat een knappe jongeman bombardeert tot hoofd van een meisjesschool. De jongeman heeft zo zijn eigen opvattingen over de opvoeding van meisjes. Hij zal ze wel eens met straffe hand gaan regeren en haar de nodige kennis en.... charme bijbrengen. Wel, de charme bezitten ze al en daarvan wordt de overmoedige bijna het slacht offer. Het loopt allemaal op gelukkige wijze af, want Amor is evenzeer een schelm als een vriend in dit stuk. De verwikke lingen echter zijn er niet minder en ook niet minder plezierig om. Onder regie van de heer F. G. Hesmerg hebben de leerlingen van „het Kennemer"' een fris en natuurlijk stuk' toneel geleverd met een aantal rollen, die niet alleen de onbevangenheid demonstreerden, waarmee men stond tegenover het toneelphenomeen, maar ook de alles in verhouding natuur lijk talentrijkheid der jonge executan- ADVERTENTIE DE SLEUTELSPECIALIST' LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ten. Zo'n juffrouw Curtis bijvoorbeeld, die alles voor haar discipelen over heeft en de wereld ziet met liefde en argwaan, gauw gechoqueerd door het minste stormvlaagje, kreeg een typering, die deugd deed. De jongeman, die de harten der meisjes snel ler doet kloppen, wanneer hij zich als di recteur aan haar vertoont, had evenzeer alles mee. Hij was hoogstens een tikje te bescheiden in zijn optreden, maar hij deed wat herb was voorgeschreven met een in nemende natuurlijkheid Voeg daarbij de leuke typeringen van de meisjes-leerlingen en de genoegelijke ijver, waarmee de an dere medespelenden zich de ganse avond over het toneel bewogen en ge krijgt een totaal van charmante spe'prestaties, die de opvoering tot een gezellige gebeurtenis maakten. Op het heus niet grote toneel werd de humor alle eer bewezen. De mise en scène was daarop gericht, de regie zorg de voor de puntjes op de i en verrassende geestige invallen. „Thijsse's Hof", ten bate waarvan de op voering werd gegeven, zal er wel bij heb ben gevaren. P. W. FRANSE. ADVERTENTIE En waar zou U beteren voordeliger jtuderen, dan bij Vraagt dut zo spoedig mogelijk ons gratis prospectus. Bekende Schriftelijke Cursus Praktijkexamens - M. B. A. H. B. S. A en B - Staatsexamen en Onderwijzersakte - Mulo A en B B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor, de woningen aan het Nieuwe Landje 6. aan de Drossestraat 3 en 17 zwart, aan de Zuiderstraat 19 rood, aan de Boeresteeg 10, 26, 28 38 A, aan de Lange Annastraat 20 en aan de Lange Raam straat 16 zwart en 36 rood te Haarlem aangezien zij in een zo slechte staat verkeren, dat zij ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht onbewoonbaar te verklaren. Ook stellen B. en W. de raad voor, de ter mijn van ontruiming voor de bij raadsbesluit van 19 November 1952 onbewoonbaar ver klaarde woningen aan de Twijnderslaan, 23 links en 23 rechts, nogmaals met zes maan den te verlengen. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur af tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tele foon 23449; die van de Overveense huis artsen tot Zondagavond elf uur door de arts J. A. Hollander, Zijlweg 17, Overveen, tele foon 11431. De dienstdoende wijkverpleegster is, in hetzelfde tijdvak als de Bloemendaalse art sen, zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, telefoon 25769, b.g.g, 10920. De Zondags-, avond-, en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur af tot Zaterdag 15 Januari verzorgdt door de Bloemendaalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181 en Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 - 8439. De bedrijfsresultaten in de Kalkzand- steenindustrie in het afgelopen jaar waren in het district Haarlem niet onbevredigend, maar hadden stellig nog beter kunnen zijn, indien niet het aantrekken van fabrieks- personeel zulke grote moeilijkheden had opgeleverd, aldus de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koop handel te Haarlem. De zuigkracht van werken in de om geving van IJmuiden, hoofdzakelijk de tunnelbouw, welke blijkbaar in een feite lijk overspannen tempo moeten worden uitgevoerd, is groot gebleken en zal dit voorshands ook wel blijven, uiteraard ten koste van hier gevestigde industrieën. Het loslaten van de loonbeheersing zou onder deze omstandigheden ook niet ba ten. Er moet rekening gehouden worden met de wat verwonderlijke situatie, dat er meer werk te doen valt, dan waarvoor men mensen beschikbaar heeft. Daar overigens de export onaangetast moet blijven, zal noodzakelijk op man kracht bezuinigd moeten worden en de binnenlandse taak. Het slechte weer heeft de bouwactiviteit belemmerd; was dit niet het geval ge weest, dan zouden de spanningen op de arbeidsmarkt vermoedelijk nog aanzien lijk groter zijn geweest. Schildersbedrijf Het jaar 1954 was in deze branche een zeer behoorlijk jaar en vooral door de bouw van nieuwe woningen in Haarlem en Omstreken was er genoeg werk aan wezig. De hoge lonen, welke in de nieuwbouw betaald worden, zuigen een zeer groot aan tal schildersgezellen daarheen. Veel onderhoudswerk kon niet uitge voerd worden, daar geen geschikt perso neel hiervoor beschikbaar was. Het slechte weer remde ook zeer ernstig het buitenschilderwerk, waardoor de be- drijfsuitkomsten zeker in grote mate ge schaad zullen zijn. De 20% subsidie-regeling, ingaand 15 November, bracht echter enorm veel werk aan de markt, zoveel, dat de regering thans de subsidie-regeling heeft stopgezet: er waren geen werkloze schildersgezellen aan de Arbeidsbeurs ingeschreven, zodat er geen aanleiding meer bestond om de subsidie-regeling toe te passen. outhandel Het jaar 1954 kan, wat de marktontwik keling voor het artikel hout betreft, met uitzondering van de laatste maanden, een zeer rustig jaar genoemd worden. De markt was vast voor wat het noorde lijk hout betreft, met slechts op het einde van het jaar een neiging tot stijgen. Een ander aanzien had de markt voor Midden- Europees naaldhout, waarvan tegen het einde van het verslagjaar de voorraden in de productielanden vrijwel uitgeput wa ren, terwijl een levendige vraag bleef be staan. Dat één en ander gepaard ging met een belangrijke prijsstijging, spreekt van zelf. Reeds vroeger werd gewezen op het gevaar, gelegen in een te hoog prijspeil van het artikel hout; waar echter veel vervangingsmaterialen evenmin aan een prijsstijging hebben kunnen ontkomen, is het gevaar van die zijde niet groter ge worden. Daar toch de geïnvesteerde som men in de houtvoorraden zeer groot zijn en het debiteuren-risico lang niet denk beeldig, laat de te behalen winstmarge tengevolge van de scherpe concurrentie wel eens te wensen over en zullen de re sultaten, ondanks, gunstige marktvoor- waarden, over het algemeen niet kunnen bevredigen. Veel hout, dat vroeger in het seizoen verscheept had moeten worden, komt dit jaar tengevolge van de stakingen in Enge land en daarmede gepaard gaand gebrek aan scheepsruimte eerst laat in het aan- voerseizoen aan, wat tijdelijk wel eens on gerief veroorzaakte en de kans, het hout droog binnen te krijgen, deed verminderen. ADVERTENTIE WONINGINRICHTING Zijlstraat 85 Sinds 1892 Op 1 Januari was het veertig jaar geleden, dat de heer G. H. Hagen bij de P.T.T. in Bloe mendaal in dienst kwam. Gedurende deze gehele periode bleef hij op een plaats, Bloe mendaal, werkzaam. De huldiging van de heer Hagen geschiedde Vrijdag. Reeds des morgens, toen de duisternis plaats ging ma ken voor het volle daglicht, werd de vlag aan de woning van de jubilaris aan de Recife- laan 18 te Overveen uitgestoken. Daar kwam de deputatie van de P.T.T., om de jubilaris geluk te wensen. De directeur van het hoofd postkantoor te Haarlem, de heer J. W. van Schaïk, was vergezeld van de chefs van het Stationspostgebouw, de afdeling Bestellingen en de afdeling geldzaken te Haarlem, respec tievelijk de heren C. H. A. L. van Trommelen, Van Barneveld en B. J. Korsman. Het bijna voltallige bestellerskorps van Bloemendaal vergezelde de beheerder van het Bloemen daalse kantoor, de heer J. Wezenaar, bij zijn gang naar de woning van de jubilaris. De heer Van Schaik dankte de jubilaris namens het bedrijf voor de ijver en toewij ding. Behalve de gratificatie onder envelop werd de heer Hagen de ingelijste oorkonde van het P.T.T.-bedrijf aangeboden. De heer Wezenaar herinnerde er aan als beheerder van het postkantoor gedurende zevenender tig jaar met de jubilaris in Bloemendaal te hebben samengewerkt. In deze tijd had de spreker de heer Hagen leren kennen als een zeer ijverig en toegewijd beambte met een hoge plichtsopvatting. Namens het gehele personeel bood hij een bedrag in enveloppe aan om de jubilaris in de gelegenheid te stel len iets naar eigen goeddunken te kunnen kopen. Mevrouw Hagen ontving bloemen. De jongens bleven een hele poos bij Pilon. Ze dronken lekkere chocolademelk, en babbelden over alles en nog wat. Pilon vertelde allerlei over de tijd van vroeger, toen hij met de andere Kabouters nog niet in Speelgoedland woonde. Op een ogenblik keek Rick naar buiten, en hij zag, dat het niet meer regende. „Ik geloof warempel, dat het droog is!", zei hij. Ja, hij had gelijk; de regen had opgehouden en het zonnetje kwam alweer door de wolken gluren. Zoveel te beter", zei Pilon. „Dan komen jullie tenminste weer droog thuis!" Hij liep naar de deur en stak zijn hand naar buiten. Het was droog. „Dan gaan we maar gauw naar huis", stelde Rick voor. „We kunnen binnen zijn, voordat het soms weer mocht gaan gieten!" De capes bleken bij het kacheltje ook weer helemaal droog te zijn geworden; die trokken ze aan, en ze bedankten Pilon voor de gezellige middag en de lekkere chocolademelk. „Wacht even", zei Pilon. „Ik heb nog iets voor jullie... hier, neem dat maar mee voor vanavond, bij de thee!" Hij pakte een groot stuk koek in een papier en gaf dat aan Bunkie. Die goede Pilon! „Het afgelopen jaar, algemeen geken merkt door gunstige economische omstan digheden, bracht ook in de grafische in dustrie grote bedrijvigheid", aldus deelde de heer Ch. E. Visser Donderdagavond in de vergadering van de Kamer van Koop handel in Haarlem mee. Slechts met moeite kon .men aan de vraag naar druk werk voldoen. Hoewel het gevaarlijk is zich op dit gebied aan voorspellingen te wagen, lijkt het, dat. althans wat de zeer nabije toekomst betreft, ten aanzien van de bedrijfsbezetting een gematigd optimis me op zijn plaats is. De omvang van de export werd het laatste jaar vergroot, in het bijzonder naai Frankrijk en de Verenigde Staten. Het relatief gunstige Nederlandse prijspeil blijkt ook op grafisch gebied op het bui tenland een aanzienlijke aantrekkings kracht uit te oefenen. Dat elke loonronde hierop een remmende invloed uitoefent, is niet te voorkomen. Het is de vraag hoe duurzaam deze gunstige positie zal blijken te zijn. Wat betreft het aanschaffen van grond stoffen deden zich geen bijzondere moei lijkheden voor. Wel werden de levertijden van b.v. papier aanmerkelijk verlengd, een gevolg van de algemeen grote bedrijvig heid, waardoor de vraag naar papier be langrijk steeg. Tevens zat de verlaging van de papierprijs in 1953 de papieromzet hebben gestimuleerd. De grote vraag naar goed geschoolde ar beidskrachten heeft nagenoeg geen ver andering ondergaan. Het is nog steeds moeilijk vakbekwaam personeel aan te trekken, waarbij ook het tekort aan woon ruimte een grote rol speelt; van een op lossing is nog geen sprake. Gestreefd wordt de arbeidsproductivi teit te verhogen door gebruik te maken van werkmethode-verbetering en waar mogelijk tarief beloning in te voeren. Tevens is hier en daar een begin gemaakt met de toepassing van een systeem van merit-rating. Papierindustrie De grondstoffenvoorziening veroorzaak te geen moeilijkheden en geeft dan ook geen aanleiding tot opmerkingen. De vraag naar papierproducten, zowel in binnen- als buitenland, was zeer groot en de produc tie kon ook grif worden afgezet. Het aan trekken van personeel gaf dit jaar de nodige moeilijkheden, zodat men ertoe moest overgaan, nieuw personeel uit ver der afgelegen plaatsen aan te werven. Ge constateerd moet worden, dat de huidige werkloosheidsvoorzieningen de animo om te werken bepaald niet stimuleren, aldus de voorzitter. Nog steeds geldt, dat het vraagstuk van de woningvoorziening van personeel een moeilijk probleem is; zoals ook reeds het vorig jaar werd opgemerkt, baart dit vraagstuk voortdurend zorg. ADVERTENTIE Vraag Uw Apotheker of Drogist Gratis proeftube na inzending van deze advertentie aan N.V. Rowntree. Afd D Herengracht 209 Amsterdam (Verkort weergegeven) Duur. Ons ouden van dagen slaat de schrik om het hart, nu de prijzen van ver scheidene levensmiddelen weer verhoogd zijn, eerst kort geleden de theeprijs, daar achteraan de melkprijs en wat zal ons nu nog te wachten staan? De brandstoffen zijn niet te betalen voor ons, aanstonds volgt er huurverhoging. Toch willen ook wij graag wat op het brood hebben. Hoe houdt een huisvrouw het vol en waar blijven wij, ouden van da gen! EEN BEJAARDE Brood voor dieren. Haarlem-Noord bezit een mooi park met een druk bevolkte vijver. Dagelijks kom ik daar om het over gebleven brood onder de dieren uit te delen. Ik heb echter gemerkt, dat de die ren tijdens de koude van de laatste weken niet te verzadigen zijn. Ook de boswachter vond het bijzonder onprettig, dat hij niet genoeg voer voor zijn dieren bezat. Ik heb nu het volgende plan: Men moet in het vervolg het oude' brood niet weg gooien maar afgeven bij de boswachter, die bij de vijver woont. Hij zal er iedereen dankbaar voor zijn, want dan kan hij de rantsoenen vergroten. Ook de vreemde vo gels, die in het park in de winter een onderkomen hebben gevonden kunnen dan samen met de vaste bewoners sneller hun honger stillen. Mevrouw D. C. Hoewel er in het Spaarne nog geen IJ» valt te bespeuren, is er door de ijsgang elders in het land, toch reeds een aanmer kelijke terugslag waarneembaar van het anders door Haarlem passerende scheep vaartverkeer. Doordat er op het IJselmeer al veel ijs zit, zijn er gisteren geen schepen uit de Noordelijke provincies waarvan de meesten mest aanvoeren voor de bollen streek door het Spaarne gekomen. Ook de vaart met kleinere schepen, opduwers en zijschroeven ligt nagenoeg stil door de ijsgang op de verschillende meren en ka nalen. Alleen de beurtdiensten varen zij het op sommige trajecten met enige ver traging nog normaal hun diensten en ook enkele particuliere en ka-ntoorschepcn met sterke motoren zijn nog in de vaart. Doch bij aanhoudende vorst ziet het er naar uit, dat ook de beurtdiensten naar Den Haag en Rotterdam spoedig uitvallen, aangezien de schepen op de Kaag en Bra- semermeer al veel hinder van het ijs onder vinden. Het ijs in de vijver Duin en Daal in Bloe mendaal is dit weekeinde beslist onbetrouw baar. Vrijdag zijn twee scholieren door het ijs gezakt. Er zijn nu borden bij de vijver ge plaatst, waarop gewezen wordt op het ge vaarlijke ijs. Politiesurveillance zal eveneens waken, dat er geen verdere ongelukken zul len gebeuren. De internationale zwemfederatie (FINA) heeft enkele wereldrecords, in de laatste maanden van 1954 gemaakt, erkend. Daar bevindt zich ook het wereldrecord bij van de Nederlandse dames-estafetteploeg, be staande uit Joke de Korte, Rika Bruins, Mary Kok en Geertje Wielema, die op 27 November van het vorig jaar in Rotterdam de 4 x 100 meter estafette vier zwemwijzen op 5 min. 2.1 sec. brachten. Min of meer verrassend is de bekendma king van de erkenning van het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag dames, dat op naam gekomen is van de 17-jarige Ameri kaanse zwemster Shelley Mann, die op 4 September 1954 dit nummer aflegde in de fraaie tijd van 1 min. 14 sec., 2.6 seconden, sneller dan het erkende wereldrecord van Jutta Langenau, die tijdens de Europese kampioenschappen in Turijn (50 meterbaan) een tijd voor zich liet afdrukken van 1 min. 16.6 sec. Shelly Mann verrichtte deze presta tie op de 25 meter baan van Richmond. Het merkwaardige feit heeft zich hierbij voor gedaan dat deze tijd van het Amerikaanse zwemstertje tot nu toe in Europa niet be kend was. De hockey-landenwedstrijd tussen Neder land en België voor dames is thans defini tief vastgesteld op Zaterdag 23 April. De wedstrijd wordt in Antwerpen gespeeld. De B-elftallen van beide landen zullen elkaar op Zondag 13 Maart in Tilburg ontmoeten. Zoals bekend staan voor de dames voorts nog de volgende wedstrijden op het pro gramma: Zaterdag 19 Maart: Belfast: Ierland A—Nederland A; Zaterdag 2 April: Amstel veen: Nederland A—Engeland A; Zaterdag 16 April: Venlo: Nederland B—Duitsland B; Zaterdag 30 April: Enschedé: Nederland B —Denemarken A. Gisteravond werden de wedstrijden om de Bavo-wisselbeker voortgezet. Er werd zowel in het clublokaal van de b.v. „Het Noorden", café Van Trigt, alswel in het clublokaal van. de bv. „Hof van Holland" gespeeld. De laatste uitslagen waren: v. d. Wakker 115 115 35 25 3.28 v. d. Broek 80 62 35 9 1.77 Thoolen Handgraaf Kloos v. Tiggelen Duinker Te Beek 140 140 44 25 3.18 145 139 44 13 3.15 85 85 38 18 2.23 100 99 38 19 2.60 90 90 21 14 4.28 85 53 21 11 2.52 v. d. Wakker 115 89 27 18 3.29 v. d. Broek 80 80 27 21 2.96 Nouwland Driest 75 75 44 8 1.70 60 52 44 7 1.18 80 80 40 11 2.— 100 89 40 11 2.22 Loerakker v. Tiggelen De stand van deze avond over de thuis- partijen is 12—2. De totaal stand wordt nu 3210 voor de b.v. „Hof van Holland". SALT LAKE CITY CANDIDAAT. Het bestuur van de Kamer van Koophandel van Salt Lake City heeft besloten stappen te ondernemen teneinde te bereiken dat de Olympische Winterspelen van 1960 in de ■ïlilM staat Utah worden gehouden. RECORDPOGING RDZ 4 x 100 METER WISSELSLAG. De ploeg van RDZ die Zaterdag in Viaardingen zal trachten het Nederlands record te vestigen voor de 4x100 meter wisselslag dames is thans samen gesteld, Corrie Homs zal de schoolslag zwemmen. 39) „Ik zou 't graag doen, maar ik heb af gesproken met Anna". Anna had die middag een speciale uit voering bij haar muziekleraar en ze zou Kim, na afloop, ontmoeten in hun stam café. „Er is geen enkele reden, waarom Anna ook niet mee zou gaan", zei de kolonel. „Des te beter, als ze 't doen wil. We kun nen een bloemetje voor haar kopen en ze zal enige tijd nodig hebben om een keuze te doen. 't Geheel zal er des te natuur lijker door lijken. Al deze voorzorgen lij ken je misschien overdreven", voegde hij er aan toe, „en wellicht zijn ze negen van de tien keer overbodig". Maar 't is juist die tiende keer, waarop je moet letten! 't Is hoe dan ook verstandiger om met onze contact-persoon te spreken, terwijl ze met haar handelt'e bezig is, dan haar hier te laten komen. Ze is éénmaal bij juffrouw O'Shea geweest, dat was nodig, omdat er véél te bespreken viel, maar als regel ver mijden we het". Anna zat aan hun „eigen" tafeltje te wachten, toen de twee mannen het restau rant betraden. Toen ze de kolonel zag, kwam er een opgewonden glans in haar lichtbruine ogen. Ze gaf de beide mannen een hand en zei tot de kolonel: „Wat fijn u te zien! Bent u Kim toevallig tegen het lijf gelopen of had u een afspraak met hem gemaakt?" „Kim kwam toevallig bij me binnen lopen, toen ik op het punt stond naar de Michaeler Platz te gaan en ik vroeg hem, mij te begeleiden. Als je er voor voelt, zou ik 't prettig vinden, als je ook meeging. Het is een mooie avond, zonder wind „Ik ga graag mee", antwoordde ze. „Gaan we nu dadelijk?" Ze wilde opstaan van haar stoel. „Nee, nee, we drinken hier eerst wat". „Ja, natuurlijk, laten we eerst wat ge bruiken". Er was een blos op haar wan gen gekomen, omdat ze besefte dat ze zich te veel had bloot gegeven in haar bereid heid om onmiddellijk mee te gaan. „Hoewel ik zelf zoveel koffie met slag room heb gedronken, dat ik nergens meer zin in heb", voegde ze er aan toe. De man nen bestelden bier en na een poosje wan delden ze op hun gemak naar Kim's auto, die bij het restaurant geparkeerd stond. Ze reden naar het begin van een smalle straat, die op de Michaeler Platz uitkwam. Langzaam slenterden ze vandaar het grote plein op. Er waren veel mensen, die heen en weer flaneerden. Militairen in uniform met hun meisjes, burgers van verschil lende nationaliteit en Oostenrijkse bui tenmensen, die ter gelegenheid van de Kerstvacantie een bezoek aan de grote stad brachten. In de grote St. Michaelskerk was een dienst aan de gang en door de deuren, die regelmatig open en dicht gingen, drongen flarden van muziek naar buiten door. Er heerste een echte vacantie-stemming on der de mensen en de straathandelaars de den goede zaken. Ze stonden terzijde van de kathedraal, de sinaasappelverkopers, de vrouwtjes met warme, gepofte kastanjes en de bloemenvrouwen met kleurrijke manden. Anna en haar begeleiders kochten een zak warme kastanjes en slenterden tussen de menigte voort. Na een poosje zei de kolonel: „Wat zou je van een boeketje bloemen zeggen, Anna?" „Ik zou dat bijzonder op prijs stellen", antwoordde het meisje, als was het een van buiten geleerd lesje. „Kijk, die daarZe wees op één van de bloemenvrouwen. Terwijl het meisje, bijgestaan door een glimlachende Kim, een keuze trachtte te doen, sprak de ko lonel op gedempte 'toon met de bloemen verkoopster. „Is ze op de hoogte gesteld?" „Ja". „En stemt ze toe?" ,»Ja. Maar er werd gerapporteerd, dat ze thans over haar zenuwen is van vreug de. Ze moest eerst tot rust komen, voor dat iets ondernomen kan worden". „Geen kans, dat ze met de volgende groep al meekomt?" „Nee, maax wel is er hoop. dat ze met de daarop volgende mee kan komen. Ik verwacht definitief bericht binnen twee weken". „Ik neem, geloof ik, zelf een bloem voor mijn knoopsgat", zei de kolonel, zich weer tot Anna en Kim wendend. „For rest mag ik jou er ook een aanbieden?" „U kunt geen bloem op een overjas dra gen, sir!" zei Anna lachend. „We zullen ze in onze zak stoppen en thuis opsteken", antwoordde de kolonel. „Heb jij al een keuze gedaan, Anna?" De kolonel betaalde voor de bloemen en langzaam wandelden ze verder. „En wat :s 't nieuws?" vroeg Anna op gedempte toon. „Men heeft haar op de hoogte gesteld". „En.... komt ze?" „Ja, maar helaas niet zo spoedig als we gehoopt hadden. De schok, d.w.z. de blijd schap in dit geval, was te veel voor de arme vrouw. Ze is op het ogenblik niet in staat om de poging te ondernemen, maar men hoopt, dat 't over een dag of veertien wel mogelijk zal zijn. Het is jammer, aan gezien er thans binnen enkele dagen een groep over de grens gebracht zal worden Maar er is niets aan te doen!" Dit paste precies bij het beeld, dat Kim zich inmiddels van de aartshertogin Tanya had gevormd: natuurlijk moest ze op het critieke moment een instorting krijgen! Een onmogelijke vrouw. Anna zuchtte. „Die arme, lieve tante Tanya! Maar in ieder geval gaan we voor uit en hebben we thans iets om naar uit te kijken". „Inderdaad gaan we vooruit. We moe ten nu de rest overlaten aan hen, die aan de andere kant werken Onze taak d.w.z. de jouwe is afgelopen, 't Is nu alleen nog een kwestie van geduld". ,,'t Is thans zaak Anna zo spoedig mo gelijk uit Wenen weg te krijgen", dacht Kim bij zichzelf. „Elk uitstel betekent ge vaar voor haar Hij vroeg: „Hebt u er enig idee van, sir, wanneer deze hele geschiedenis afge wikkeld zal zijn?" „Precies kan ik dat natuurlijk niet zeg gen. Er spelen zovele factoren een rol. Doch met enig geluk is alles in drie we ken voor elkaar". „Ik vermoed dat 't geen zin heeft u te vragen, hoe een en ander in zijn werk zal gaan". „Hier kan ik je daarover niets vertel len, laten we teruggaan naar de wagen". Ze wandelden de smalle straat weer door en stapten in de daar geparkeerd staande auto. En terwijl Kim langzaam reed, legde de kolonel de methode uit, welke toegepast zou worden in het geval van de aartshertogin Tanya en de groep, die haar zou vergezellen. Ze zouden reizen vermomd als boeren, ieder afzonderlijk langs een eigen route, welke voerde naar een gemeenschappelijk punt van samenkomst. Vandaar zou het gezelschap van de ene vertrouwensman naar de andere overgebracht worden om tenslotte de grens over te steken en de Britse zóne te bereiken. Het gevaar lag vooral bij de Hongaarse grenswachten. Het grensgebied lag vol landmijnen, maar iemand, die de streek goed kende, zou hen veilig langs de gevaarlijke punten heen leiden. En een zeer gunstige factor vormde het feit, dat verscheidene grenswachters zelf tot de geheime organisatie behoorden en verbitterde vijanden van het rode regiem waren. Ze riskeerden hun leven om medeslachtoffers van het gehate systeem de grens over te smokkelen. „Dus zó gaat 't in zijn werk", zei Anna langzaam. „Ik had me er eigenlijk geen duidelijke voorstelling van gemaakt. Er is dus al het mogelijke gedaan om hen ter zijde te staan, maar zelf moeten ze moed en wilskracht opbrengen „Inderdaad! Eén fout of paniek, nadat ze op pad zijn gegaan, kan catastrofale ge volgen hebben". „Geen wonder dus, dat mijn tante er tegen opziet. Maar thans heeft ze moed gekregen door mij! Ze zal doorzetten, om dat ze weet dat ze mij hier zal vinden!" De kolonel, die achter in de auto naast het meisje zat, drukte even haar hand. „Jouw moed zal beloond worden, lieve kind!" „Ik ben helemaal niet bijzonder moe dig geweest. U weet, dat ik 't eigenlijk allemaal als een spannend avontuur be schouwde". Ze ging voort met hem vra gen te stellen, hoe een en ander uiteinde lijk geregeld zou worden. „Lavvy en ik zouden eigenlijk degenen moeten ziin, die haar hier ontvingen", zei ze peinzend. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6