BARBARA GOAILEN Technische reactie na nieuwe hoogterecords KONINGIN DER MANNEQUINS Zij draagt soms japon achterstevoren ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Winterbloeiende Begonia's Een soesjestaart IN DUIZENDEN PAKJES ZATERDAG 8 JANUARI 1955 9 „Diepvries Holland N.V." zal gesloten worden Ongevallencijfers bij de luchtmacht Stichting van de Arbeid betreurt melkprijsverhoging DRAADOMROEP Effecten- en Geldmarkt Amsterdams gerechtshof berecht aanslag op agent <V oor de^O rouw Wanneer wij door Vogue of Harpers Bazaar bladeren ontmoeten wij telkens weer een mooie jonge vrouw, soms in een met diamanten en parels geborduurd avond-toilet; soms in een kostbare bontjas, dan weer in een nauwsluitende lange broek en overhemdblouse. Zij is heel slank en draagt de kostbare kleren op waar lijk koninklijke wijze. „De Koningin der mannequins" wordt Barbara Goalen soms genoemd. Zij woont in Londen, in het hart van elegant, modieus Knightsbridge. Toen wij bij het flatgebouw kwamen wees een gegalonneerde portier ons de lift naar de eerste verdieping. Een correcte huisknecht, zo weggelopen uit een ver haal van Wodehouse, opende de deur en bracht ons naar een luxueuze salon met een dik vast kleed, een grote kristallen kroon en zware meubelen. Wij bekeken juist een peervormige koperen wijnkoeler toen Barbara bin nenkwam. „Meegebracht uit Parijs", vertelde zij ons. „Ik ben juist terug van een korte vacantie." Van nature Zij droeg een lichtbeige tweed-rok en een wollen vest in dezelfde kleur. Zij heeft dik, donkerbruin haar en opval lend mooie, ogen, die even opgaan aan de slapen, omzoomd door een dikke franje van wimpers. Elk gebaar en elke houding is sierlijk en wij bedachten dat haar succes als mannequin en photografisch model misschien te dan ken is aan het feit dat zij niet poseert maar van nature elegant is. „Hoe ik mijn carrière begon? Zes jaar geleden gebeurde er iets dat maakte dat ik voor mezelf en mijn twee kinderen moest zorgen. Een vriendin raadde mij aan manne quin te worden en ik bezocht een mo delling school." Er zijn verscheidene van deze „schools" in Londen, de op leiding duurt gewoonlijk zes weken. Barbara was binnen een jaar een groot succes. Wij herinneren ons dat wij haar zagen in een modeshow ge houden voor de Koningin-Moeder en Princes Margaret in het huis van Lady Clarke, waar de grote, ineenlopende kamers, de schilderijen, bloemstukken en vooral de staatsie-trap zo'n schitte rende achtergrond vormden voor de toiletten van Londen's „Top-twelve" mode-ontwerpers. Princes Margaret heeft dikwijls met haar gesproken en Barbara zegt zij is „alleraardigst". „Die overdreven houdingen op mode foto's? Men vermijdt dat zoveel moge lijk, natuurlijk, maar soms moet men wel- een ongewone houding aannemen om de lijn van een toilet op zijn voor- deeligst te laten uitkomen." Zij stond op en toonde ons hoe haar beige rok op een bepaalde manier gezien veel eleganter leek dan op een andere. Barbara Goalen. „Ik geef de voorkeur aan het poseren voor foto's boven mode-shows", zegt zij. „Ik toon uitsluitend modellen die ik zelf mooi vinei en weiger te poseren in kleren die mij niet aantrekken." Zij draagt haar eigen kleren bijna nooit zoals ze gekocht zijn, verandert een kraag of een garnering en draagt een japon soms achterstevoren! Zij is dikwijls naar Parijs geweest wanneer het modeblad „Vogue" foto's wilde maken van Engelse ontwerpen in een Franse omgeving. En eens naar Zwitserland voor een mode-show in een wintersport centrum. Zij nam deel aan de eerste mode-show gehouden in een vliegtuig het was de K.L.M. en de moeilijkheden van het zich ver kleden in een piepklein kamertje vol mannequins en het lopen door het be wegende vliegtuig staan haar nog levendig voor de geest! Reizen is, naast chaufferen (zij heeft een Allard: een lange, lage race-wagen Nederland heeft I tweeling op ca79bab Denemarken neef k i yt, k^el'nq op ca 62 W-Duitland t*»fnhw ling op ca. 82 baby's - ling op ca. 69 baby's frankrijk neefMfwee- 11 ng op ca 92 baby's Spanje neef M tweeling op ca 111 baby's Amerika neeft i kwee lingop ca 84 baby's g Austnslié neeft Uwee- Imgopca 92 baby's Winterbloeiende begonia's zijn er nu te kust en te keur; met grote en met kleine bloemen en in verschillende kleuren. De grootbloemige soorten hebben nogal eens nukken; die laten soms plotseling en dikwijls al na enkele dagen alle bloemen en knoppen vallen en dat is minder plezierig. Hoe dit te voorkomen? Begonia's hebben een hekel aan onregelmatige temperaturen en daarom dient het verschil tussen dag en nachttempera tuur niet zo groot te zijn. De plant houdt er ook niet van telkens van standplaats te moeten ver anderen en ze verlangt ook een normaal verwarmde kamer. Giet niet met koud leidingwater, doch doe een scheut warm water door het koude heenj het is al voldoende indien het water lauw aan voelt. Begonia's hebben ook voedsel nodig en het is nuttig de plant wekelijks een weinig opgeloste kamerplanten- kunstmest te geven; per liter water lost men of één tabletje op of een thee lepeltje in poedervorm en met deze liter vloeimest kunnen al wel ongeveer twintig kamerplanten bemest worden. De kleinbloemige soorten voldoen veel beter als kamerplanten; speciaal de Ege's Favorite kan als een van de sterkste beschouwd worden; vraag de bloemist of de bloemwinkelier naar deze soort; die kan men ook het best overhouden en dat is voor liefhebsters van bloemen sf met een leren riem over de motorkap) haar grootste liefhebberij. Zij heeft Spanje en Italië bezocht en gaat elke zomer naar Majorca. In December gaat zij voor een paar weken naar New York. „Niets te maken met mode. Mijn man gaat voor zaken en ik hoop met hem mee te gaan." Zij is kort geleden hertrouwd. De huisknecht had de thee binnengebracht en zij vertelde ons dat hij ook de maaltijden verzorgt. Voor wij afscheid namen toonde zij ons een foto van haar kinderen, Sarah en Rupert, tien en elf jaar oud. Toen wij de dikbeloperde trap af daalden voelden wij grote lust op mannequin-wijze stil te staan, één hand op de heup, de andere op vage wijze aan het voorhoofd. De waardige por tier zou als rechtgeaard Engelsman geen verbazing getoond hebben Neem een springvorm (middenmaat), beboter deze en leg hierin een zand taartdeeg, dat ontstaat wanneer u de „bodembestanddelen" goed door elkaar kneedt. Maak dan als volgt het soezen- deeg: breng het water met de boter aan de kook en roer er dan ineens de bloem door. Blijf roeren tot het deeg als een bal van de pan loslaat en roer er dan van het vuur af een voor een de eieren door, zolang tot deze helemaal in het deeg zijn opgenomen. Neem ongeveer de helft van dit soezendeeg en spuit dit als een koord langs de rand van de deegplak die al in de springvorm ligt. Spuit van de andere helft op een ander ingeboterd bakblik 15 a 20 soes jes. Prik met een vork wat gaatjes in het zandtaartdeeg gn bak de inhoud van de springvorm in een matig warme oven gaar en lichtbruin (ongeveer 25 min.). Maak dan van wat kristalsuiker een licht caramelstroopje door de suiker langzaam te verwarmen, doop de boven kant van de soesjes erin en strooi er dan vlug wat gestampte viooltjes op. Doop nu de onderkant hi de gebrande suiker en plak de soesjes dan dicht naast el kaar op de rand soezendeeg die op het zandtaartdeeg zit. Roer voor de crème Honoré twee edooiers uit met de twee lepels bloem, de suiker, de melk en wat vanillesuiker. Laat deze massa op een zacht vuur of „au bain Marie" onder goed roeren bin den en los er dan de geweekte gelatine in op. Klop 2 eiwitten stijf en vermeng hier voorzichtig de vla mee. Voeg tege lijkertijd naar smaak wat marasquin toe. Vul nu de middenruimte van de taart met deze vla en spuit dan het ge heel vol met slagroom. Plaats in het midden bovenop nog een soesje. Een charmante middagjapon van zware kunstzijde, eenvoudig doch gedistingeerd SUIKER Wie eenma&l door de verzamelwoede is gegrepen, gaat voor zijn hobby door dik en dunHij schroomt geen moeite een nieuw stuk aan zijn collectie toe te voegen en zou er zelfs voor naar het einde van de wereld willen reizen. Zo ver is de heer Van der Ziel, die zijn domicilie heeft aan de Kleverparkweg te Haarlem, nooit gegaan, maar overigens kent zijn liefhebberij geen beperking. Misschien zijn er weinig mensen in Nederland, die zo goed bekend zijn in de café's en café'tjes in onze steden en dorpen als hij. Nu willen wij niet in het minst insinueren, dat genoemde heer een straffe drinker is en daarom zoveel herbergen aandoet. Neen. zijn belangstelling gaat meer uit naar de koffie of thee en dan speciaal naar de suikerklontjes en -zakjes, die hierbij worden verstrekt. De winterbloeiende begonia. (Foto De Graaf). en planten toch weer een attractie op zich zelf. G. KROMDLJK Sinds een jaar of drie is de heer Van der Ziel een hartstochtelijk verzamelaar van papieren suikerzakjes en verpakte klontjes. Hij heeft er nu zo'n vijfen twintighonderd bij elkaar en nog vindt hij, dat hij slechts aan het begin staat. Dat is dan ook de reden waarom hij op zijn reizen in het kleinste dorpje stopt en de onooglijkste cafétjes afstroopt op zoek naar aanwinsten voor zijn collec tie. De koffie of thee komt er dan min der op aan; soms is ze zelfs ondrinkbaar en dan laat hij zijn kopje in volmaakte gemoedsrust onberoerd. Het lijks ons overigens een gelukkige bijkomstigheid, dat de heer Van der Ziel van koffie houdt. „Het komt natuurlijk dikwijls genoeg voor, dat ik bot vang," zegt hij, „maar dat beschouw ik dan als een aansporing het dezelfde dag nog eens bij verschei dene andere te proberen. Zo gebeurt het maar zelden, dat ik een dag niets vang." „Hoe staat uw vrouw tegenover uw hobby?" Voordat mevrouw Van der Ziel hier op zelf kan antwoorden zegt haar man al: „Dat valt best meer. Ik geloof, dat ze er langzamerhand zelf schik in begint te krijgen." Haar gezicht toont een zekere geamu seerde twijfel en wij vragen haar; „Gaat u wel eens met uw man mee? En vindt u het dan niet vervelend over al mee naar binnen te worden ge sleept?" „Och nee," zegt ze met een glimlach, „ik mag toch zijn enthousiasme niet remmen? Maar wat erg is: hij gaat nog al eens zijn voorraad tellen en dan ligt de tafel bezaaid met rommel. Naar zijn postzegelverzameling kijkt hij niet meer om. En dat kastje met klontjes neemt zoveel plaats in." DAN KOMT DE VERZAMELING voor de dag. De zakjes, keurig alfabe tisch gerangschikt in albums, de klont jes in het zoveel plaats vergende kastje met de kleine vakjes, die eens hebben gediend voor het opbergen van pijpjes naaigaren. Het is bijna zo zwa^r als een safe, want in iedere verpakking zit immers nog de suiker, die goed blijft Onze belangstelling is bepaald ge wekt en we laten ons geduldig de nodige uitleg geven. Wij hebben nooit geweten, dat er in Nederland zoveel cafés met name De Kroon bestaan en evenmin is het ons ooit opgevallen welk een ver scheidenheid er bestaat in suikerzakjes. Onze gastheer toont ze ons van honder den en honderden cafés, cantines, voet balverenigingen. militaire tehuizen, sta tionsrestauraties, kapsalons en zelfs van ministeries. „Van alle kanten heb ik altijd hulp ondervonden en er zijn al heel wat men sen door mijn enthousiasme aangesto ken", vertelt de heer Van der Ziel. „Ik heb bijvoorbeeld een schoenmaker, die verwoed voor mij aan het sparen is. Al zijn klanten, die min of meer regelmatig op reis gaan, klapt hij aan voor suiker klontjes. Laatst ontving hij me met; „Oostenrijk is nog niet binnen" en daar mee bedoelde hij, dat de vacantiegan- gers, die wat zouden meebrengen, nog niet terug waren. Vaak vind ik ook ver rassingen in de brievenbus van buren of van wildvreemden, die van mijn hobby hebben gehoord en een of meer zakjes of klontjes voor me op de kop hebben getikt." Wij mogen een heleboel leuke en merkwaardige zakjes bewonderen. Een Tilburgse stoffenfabriek verrast met „goeden morgen" bij de koffie en „goe den middag" bij de thee, voor het in strumentenfonds van de muziekvereni ging „Juliana" werden steunbonnetjes in de vorm van suikerzakjes vervaar digd. Behalve Nederlandse bezit de heer Van der Ziel ook veel buitenlandse exemplaren. Bijzonder fleurig zijn de Italiaanse, perkamenten zakjes in war me, levendige kleuren in tegenstel ling tot de Amerikaanse, die rustig en nagenoeg zonder versiering zijn. NET ALS BIJ POSTZEGELS bestaan er legio randjes en andere détails. Soms heeft een zakje drie kleurstellingen of is er later een telefoonnummer bijge komen. Of er is een foutdruk, zoals bij „Comisariat Agune Republik Indone sia". Het Maleise alfabet kent geen c en door de foutieve spelling van het woord Komisariat is dit een bijzonder waardevol exemplaar. Nu komen de klontjes te voorschijn. Nederlandse in allerlei soorten, Duitse, die eruit zien als dure bonbons in goud verpakking, dominospelopdruk uit Ita lië en sonds kort ook uit ons land, Deen se, Franse (eenvoudig en kleurig), Spaanse (als sinaasappelen ingedraaid), Duitse in pyramidevorm met diverse opschriften. Deze verzamelaar beschikt tevens over een grote verzameling ruilmate riaal, zodat er de mogelijkheid aanwe zig is „zaken" met hem te doen. Het is allemaal bijster interessant en bij het afscheid nemen kunnen wij niet nalaten op te merken: „U bent zeker een liefhebber van suiker?" De heer Van der Ziel koestert met tedere hand zijn klontjes en antwoord resoluut: „Ik gebruik nooit suiker." TINEKE RAAT „Diepvries Holland N.V." te Zaandam gaat sluiten. Het personeel, 28 mannen en vrouwen, is ontslag aangezegd. Verwacht wordt, dat de fabriek deze week voor het laatst in bedrijf zal zijn. De sluiting houdt verband met het feit, dat Producta N.V., waarin de diepvriesbedrijven „Kristal", „Winterzon" en „Vita" zijn opgenomen, enige maanden geleden de concurrerende „Diepvries Holland N.V." van de Herstel- bank kocht. Dientengevolge raakte het Zaandamse bedrijf overcompleet. De zaak werd in 1947 geopend onder de naam „De Weegschaal" N.V. en maakte enige jaren een uitermate moeilijke periode door. De Herstelbank financierde het bedrijf, doch ontving er zo goed als geen baten uit. Eni ge jaren geleden werd „De Weegschaal" N.V. opgeheven, waarna de zaak werd voortgezet onder de naam „Diepvries Hol land N.V." Sinds de Koninklijke Luchtmacht over meer instructeurs en operationele comman danten met ruime vliegervaring beschikt, dalen de ongevallencijfers over de laatste drie jaren, zo deelt de Luchtmachtvoor lichtingsdienst mee. In 1952 waren er 47 ongevallen, waarvan 17 met dodelijke afloop, in 1953 respectie velijk 60 en 14 en in 1954 48 en 15. In 1953 werden 25 pet. meer vlieguren gemaakt dan in het voorafgaande jaar. De vooruitgang in vlieguren in 1954 bedroeg ruim 50 percent. Een vergelijking met het aantal ongevallen in andere landen toont aan, dat men daar vrijwel dezelfde cijfers heeft. De Stichting van de Arbeid heeft in een telegram aan de ministerraad te kennen gegeven het zeer te betreuren, dat over de verhoging van de melkprijs het overleg met de Stichting van de Arbeid achter wege is gebleven. Het stichtingsbestuur heeft de indruk dat de maatregel in strijd is met het al gemene prijsbeleid, zoals door de regering in de laatste maanden ten opzichte van het bedrijfsleven is voorgestaan. De maatregel kan gevolgen hebben voor de algemene loon- en prijspolitiek. Het stichtingsbestuur heeft de minister - raad om een onderhoud verzocht. ADVERTENTIE Wij zien jullie haast nooit meer tegenwoordig „Nee, sinds wij Draadomroep hebben, gaan wij niet zo veel meer uit. Wj hebben het beste amusement in huis! Een keus uit de mooiste programmes van Europa." „En die storingen dan „Storingen? Dat is er bij PTT niet bijZuivere studioklank, man. Het is gewoon of je er bij zit. Met een knop- omdraai!'' Ja, één knopomdraai"! Hilversum I en II, Keulen, Hamburg,Brussel- Zonder één storing - want PTT heeft speciale muzieklijnen. En Draadomroep geeft een geluid, zè natuurlijk, zo echt, dat het inderdaad is alsof U in de studio zitDe nieuwste vindingen worden toegepast. U wordt bediend door vakmensen die royaal zijn met de geluidskwaliteit, maar zuinig met Uw geld en Uw stroom. Word ook abonné en U hoort het fijnste het best! "Als U in het gebied van een gemo derniseerd 4-programma-net woont. geeft storingvrije studioMank Het nieuwe jaar is voor de effecten beurzen begonnen zoals het oude is geëin digd, namelijk in een stemming van onge kend optimisme. Slechts hier en daar wordt een waarschuwende stem vernomen, maar het merendeel der prognoses voor 1955 geeft voedsel aan de verwachting dat het nieuwe jaar een verdere opgang zal doen zien van de conjunctuur, welke in 1954 zichtbare tekenen van vooruitgang toonde. Dit geldt zowel van Amerika als van Europa en de New Yorkse en de Amster damse beurs hebben dan ook gewedijverd in het behalen van nieuwe hoogterecords voor de omzetten en de koersen. Op 3 Januari werden op de New Yorkse beurs niet minder dan 7 millioen" aandelen om gezet en het indexcijfer voor Industriële aandelen, dat in 1954 van 279.87 tot 404.39 steeg, ging op genoemde datum tot 408,89 vooruit, waarmee het hoogtepunt van Sep tember 1929 ad 381 dus verre is overschre den. Intussen is Woensdag 5 Januari te New York plotseling een scherpe reactie inge treden, welke het indexcijfer voor In dustrials tot 397,24 omlaa? bracht als ge volg van het besluit der Federal Reserve Board tot verhoging van het dekkingsper centage bij de aankoop van effecten van 50 tot 60 pet. bedoeld als een beperking van de speculatie. De voorzitter van de New Yorkse effec tenbeurs heeft er scherpe critiek op gele verd en meent dat de speculatieve transac ties op de beurs zeer gering zirn. Wij ne men dit gaarne aan, doch juichen niette min,de genomen maatregel toe, al was het slechts om zijn psychologisch effect als waarschuwing tegen een al te sterke op drijving van de koersen. Een percentage van 50 als maximum voor de belening van effecten is trouwens redelijk en be hoeft de reële effectenhandel'niet te scha den en ook aan de lust tot ondernemen en investeren niet in de weg te staan. Ten onzent is. ook door ons, meer dan eens het pleit gevoerd voor het herstellen van de mogelijkheid tot het sluiten van ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel fK ?500l 1192S1 INBOEDELVEILING 1/2 FEBR. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst i* De 44-jarige los werkman C. R. uit Bus- sum is Vrijdagochtend door de Amster damse rechtbank wegens poging tot dood slag op een Bussumse hoofdagent van po litie veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en met aftrek der preventieve hechtenis. De officie,r van justitie had tegen de man een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek gerequireerd. De hoofdagent, die zich op 7 Augustus 1951 in het huis van verdachte bevond om dat de vrouw assistentie had gevraagd wegens bedreiging door haar man, is door verdachte onder bedreiging van een dolk mes het huis uitgejaagd. Toen een tweede agent te hulp schoot, heeft de werkman een bijl gegrepen en getracht de agent op het hoofd te slaan. De hoofdagent ontdook de slag en ving de klap met zijn arm op. Hij loste daarop drie waarschuwingsscho ten in de lucht, maar verdachte bleef door- zwaaien met de bijl, zodat de situatie voor de hoofdagent zeer critiek was geworden. De collega-agent greep zijn revolver en schoot verdachte een kogel door de lies. De werkman is er lelijk aan toe geweest. Tij dens de behandeling van de zaak voor de rechtbank liep hij nog strompelend, steu nend op een kruk. prolongaties op effecten, gelijk die vóór de oorlog bestond, maar tot een hoger percen tage dan 50 zouden we ook hier niet wil len gaan, omdat anders het gevaar ontstaat dat aan de beurshandel wordt deelgenomen door hen, die daartoe de financiële poten ties missen. Hoe men het bedoelde besluit na de eer ste schok in de V.S. zal opnemen, moet worden afgewacht, maar ook als er een verdere koersdaling intreedt, behoeft men daarover nog niet te treuren en haar niet te zien als een symptoom van een gewijzigd oordeel over de economische vooruitzich ten van de V.S. De kans lijkt ons trouwens groot dat de reactie niet van lange duur zal zijn. Want de optimistische voorspel lingen voor 1955 blijven voor de beurs een krachtige stimulans. Zo meent de financiële redacteur van Reuter dat de vooruitzichten in de laatste halve eeuw niet zo gunstig zijn geweest als ze thans zijn. Een andere deskundige waarnemer schat voor het lopende jaar de winst van de Amerikaanse ondernemingen op 19,6 milliard dollar, dat is 11,4 pet meer dan de opbrengst, voor 1954 na aftrek van belastingen, van welk bedrag dan aan dividend niet minder dan 10,6 milliard dollar zal worden uitgekeerd, zijnde bijna 1 milliard dollar meer dan in 1954 is betaald. Alleen in het vierde kwar taal van 1954 werd aan dividenden een bedrag van 4 milliard dollar uitgekeerd en als men daar de rentebetalingen en derge lijke bijvoegt, vindt men een verklaring voor het feit dat de aankopen op de beurs telkens terugkeren. Ook in de V.S. is de werkloosheid tot een zeer geringe omvang gedaald en in de ijzer- en staalindustrie, zowel als in de automobielfabrieken wordt de productie nog steeds opgevoerd. Dit wil echter niet zeggen dat nu ook de koersen maar moeten blijven stijgen en het is daarom goed dat er af en toe een reactie intreedt. Het is wel zeker dat het economisch op timisme in de V.S. vooreerst een van de belangrijkste steunpunten blijft voor de ontwikkeling van de beurshandel in Am sterdam, waar men thans weer in sterkere mate naar New York kijkt dan een en twee jaar geleden. Ook in Amsterdam is het al gemeen indexcijfer voor de aandelen in 1954 zeer sterk opgelopen, n.l. van 169.2 tot 227,34, nadat even tevoren een hoogte punt van 231,5 was bereikt. De eerste dagen van Januari brachten het cijfer weer op 231, waarop nu onder invloed van New York weer een daling is gevolgd. Voor Amsterdam is het een belangrijke factor dat de toestand beurstechnisch veel gezonder is dan tijdens vroegere hausse perioden, toen de speculatie met behulp van effectenbelening en hoog opgevoerde prolongaties daarbij een rol speelde. De jongste ervaring heeft wel geleerd dat oij een min of meer scherpe reactie toch van z.g. angstverkopen weinig of geen sprake is. Natuurlijk zijn er ook serieuze beleggers, die met hun tot veel lagere koersen ge kochte fondsen tot winstneming overgaan, maar het gevolg is dat zij met onbelegd geld blijven zitten, hetgeen de doorsnee- Nederlander niet ligt, omdat geld volgens hem moet „jongen". Men ziet dan ook dat velen op hogere koersen terugkopen wat ze hebben verkocht en zolang dit geschiedt, komt aan de hausse geen einde. Maar ook wat de Amsterdamse beurs betreft, hebben velen zich afgevraagd of er nu aan de koersstijging niet een eind moet komen en de verwachting bestond dat de emissie van Philips tegen her einde van 1954 tot een vrij groot aanbod van claims zou leiden. Het is anders uitgeval len. De claim voor de gewone aandelen begon op 640 en zakte even tot 621 in, maar spurtte daarna linea recta naar 730, wat wil zeggen dat voor de nieuwe aan delen, zonder het dividend voor 1954, 334 pet werd betaald. Ook de aandelen Konink lijke behaalden een nieuw hoogterecord van 555 pet, ofwel, de bonus meegerekend, van 666 pet, terwijl ze begin 1954 nog 350 pet noteerden. De koersdaling, welke Donderdag te Amsterdam intrad, kan de technische po sitie van de markt slechts deugd doen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9