Volksdansfestijn in Haarlems Concertgebouw DANSSCHOOL T. GRIEK Combinatie bedrijven stelt prijs op aankoop met gemeente-bestuur Onze verantwoordelijkheid eist innige samenwerking" Dertig jaar Arbeidersont wikkeling in Haarlem Waarderende voorzitter L. Gebouwen Holland-Nautic ^Brieven aan de redactie woorden voor van Asperen Amsterdamse Beurs MAANDAG 10 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Komt de groepsdans terug Moderne muzikale omlijsting pakt publiek Weinig nationale dansen Volksdans op school BUIGOMME Dr. P. H. Schroder sprak over huiswerk „Bloemlust II" begint op Dinsdag 1 Maart Architect Van Gelderen voor Kunstgemeenschap Streekconferentie speeltuinwerk Twee inbraken in Aerdenhout opgehelderd Vijfjarig jongetje speelde met vuur Dief gooide met blikjes vis en naamkaartje Inbraak leverde 225 op Club- en privélessen voor beginners, gevorderden en Medal Test. Inschrijving dagelijks Burgerlijke Stand van Haarlem Vele verenigingen bijeen in clubgebouw van „Oosterkwartier" WASSERIJ DUYN Receptie van Commissaris der koningin Twee mannen, verdacht van kolendiefstal, aangehouden. Brandje werd geblust met zand uit kattebak Diefstal mislukte door val van dak Amsterdammers, Rotterdammers en stadgenoten hebben Zondagmiddag in het con certgebouw elkaar de hand gereikt en volksdansen uit alle windstreken gedemon streerd op een bal dat van vier uur in de middag tot half negen 's avonds duurde. Hoeivel de concurrentie van de schaatssport merkbaar ivas, viel het aantal deel nemers mee: jong en oud heeft zich bij de tonen van dwarsfluit en accordeon warm en moe gedanst en daarbij van grote voetvaardigheid blijk gegeven. „Onbekend maakt onbemind" deze grondslag waarop het reclamewezen rust, stelt ook in het culturele leven problemen. Niet alleen de serieuze muziek, ook de volksdans wordt miskend. Onbegrepen als de dichter die een ex periment heeft gewaagd, dat men niet accepteert, strijden de volksdansers tegen dit misverstand.' Vlak na de oorlog hadden zij aardig terrein gewonnen, bestond er grote belangstelling voor de leiderscursus sen, die Haarlem niet minder dan twaalf geschoolde docenten opleverden, zodat onze stad als actiefst Nederlands centrum uit de bus kwam. Om die twaalf vormden zich al gauw groepjes, die ijverig studeer den op nieuwe d-ansen, maar onidat met onze stijgende welvaart ook de veelzijdig heid van het amusement terugkeerde, ver zwakte de animo een beetje. Toch ziet de heer Henk van der Wateren Haarlems volksdansleraar, de toekomst niet donker in. Hij is namelijk van mening dat wij vroeger of later toch weer op de ge zamenlijke dans terug zullen komen en hij wijst ten bewijze van die stelling op Amerika, waar de squaredans zich momen teel in een grote populariteit verheugt. Ook in Nederland zal hij er wel in komen, bij gerenommeerde dansinstituten staat hij reeds op het programma. „Wij leven in een eeuw waarin men on gedurig is en telkens wat ander? wil. Bij de oude melodieën, hoe mooi ze vaak zijn. kan men dus niet stil blijven staan. De i schone wijzen uit de gouden eeuw moeten dan maar voor fijnproevers bewaard b1ij- ven: door een modernere muzikale om lijsting wordt de massa bereikt. Als hier door echter de dans verrijkt wordt, moet die kans gebruikt worden", vindt de man die ai 23 jaar danst en oom Henk is ge doopt. Holland bezit maar een beperkt, aantal dansen van eigen bodem. Wij moeten dus importeren en wel voornamelijk uit En geland en Schotland, die door een inten siever verkeer met het vasteland uit hun isolement bevrijd, hun chauvinisme lieten varen en tegenwoordig heel wat dansen van het continent brengen. Hun gecompli ceerde Godesses en de gezellige Engelse Jagersmars zijn dankbare thema's. Dan namen wij natuurlijk dansen over van de Scandinaviërs, waarbij wij denken aan de Zweedse Maskerade, die op het ogenblik even bekend is als kort na de oorlog de Deense Riel. De afgelopen tien jaar heb ben heel wat nieuwe creaties gebracht vooral Franse La Boulangère b.v. er, het spreekt haast vanzelf dat die laatste met een maximum aan gratie en op bijzon der lichte voet moeten worden uitgevoerd. De laatste bijzonderheid vormen de dan sen uit Israel, waar in de kiboets de groeps dans wordt beoefend, waarin motieven uit alle windstreken ziin verenigd. Zo kent men er de horra's, die Slavische en debka's welke Arabische invloeden verraden. Krachtig en fel komt hun onverzettelijke levenswil tot uitdrukking in de dynami sche agadetie met zijn forse slotaccoord. Strakker maar even boeiend is de onder Zuid-Amerikaanse invloed ontstane Itie met onmiskenbaar Arabische trekken. Maar uitbundig of ingetogen, elke bege leidende melodie is in mineur en wekt herinneringen aan het jongste lijden van het Joodse volk. „Het is merkwaardig hoe de dans de klassegeest ten goede komt", zegt de heer ADVF.RTKV TTE TOCHTBAND van SCHUIMRUBBER Gemakkelijk te bevestigen Gemakkelijk In het onderhoud P. van der Wind, hoofd van de Haarlemse Montessorischool. Leerlingen van het vier de, vijfde en zesde leerjaar krijgen hier van twee leerkrachten onderricht in deze volkskunst. Het is niet altijd gemakkelijk het répertoire te vernieuwen, omdat de meeste ontdekkingen boven hun begrip liggen. Doch de Engelse dansen, simpel en met vele herhalingen, verheugen zich in de gunst van het jonge volkje, dat graag al zingend zichzelf begeleidt. Verschillende verenigingen hebben den dansgroep in Haarlem. Het instituut voor Arbeidersontwikkeling, de Natuurvrienden, de Kennemer volksdansers en Katholieke •Haarlemmers. En ook onderwijzend perso neel neemt vaak lessen, zodat kleuters op het kringspel, oudere kinderen op de volks dans worden voorbereid. Kinderen, rijpere jeugd en volwassenen houden de in ver vlogen tijden ontstane en in de loop der jaren gewijzigde dans van het volk in ere, musici uit hun midden bewerken de melo dieën die van geslacht op geslacht zijn overgedragen. F;r wordt veel gelachen en ijverig geoefend en in de zomermaanden komt men tegenover dansers uit alle delen van de wereld te staan. Niemand is muur bloem, iedereen doet mee als schakel in de ketting van gemeenschapszin die door de volksdans niet in de laatste plaats wordt bevorderd. Door de oudervereniging van de Meisjes- HBS te Haarlem is een leden vergadering gehouden, waarin door dr. P. H. Schroder te Haarlem een lezing is gehouden over het onderwerp „Hulp bij het huiswerk - Ja - Neen - Hoe?" In een interessante en glasheldere uit eenzetting belichtte de spreker de vele problemen, welke zich bij de leerlingen van alle scholen, zowel lagere als middel bare. voordoen met het verwerken van de leerstof en het huiswerk. Bij het leren openbaren zich meestal drie methoden, n.l. het botweg instampen, het rhythmisch leren en de begripsmethode. Spreker kwam tot de conclusie, dat de scholen hierbij nog een grote taak hebben en wel het leren leren, dat wil zeggen het bijbrengen van de juiste methode van leren. De ouders achtte hij in het algemeen niet de aangewezen personen om de leerlingen bij het maken van het huiswerk te helpen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat de ouders door hun emotionele verbonden heid met het kind, bij hun hulp met het huiswerk hun kinderen de werklust en het zelfvertrouwen ontnemen en niet tot zelf standigheid brengen. Juist de zelfstandig heid bij het leren is nodig om door frac- tionneren te komen tot zelfcontröle. Aan de hand van een dissertatie toonde de spreker dit met interessante voorbeelden aan. Bij de geanimeerde discussie over de lezing kwam men tot de slotsom, dat de ouders bij het helpen met het huiswerk tegemoet komen aan het onderwijzend per soneel. Als voornaamste factoor voor het goed maken van het huiswerk geldt, dat de ge zinssfeer harmonisch en rustig is. Dinsdag 1 Maart zal de tweede Bloem- lust-tentoonstelling, de zogenaamde Daffo- dil-show, te Lisse, worden geopend. Aan deze tentoonstelling zal een demonstratie verbonden worden van handel, nijverheid en industrie uit de bloembollenstreek. De eerste Bloemlust-tentoonstelling was gecombineerd met een mechanisatie-show en deze combinatie is een groot succes ge worden. Naar aanleiding van herhaalde suggesties dienaangaande heeft het bestuur van de tentoonstelling „Bloemlust" beslo ten, voor Bloemlust II de proef te nemen met koppeling aan een demonstratie van handel, nijverheid en industrie uit de bol lenstreek. Deze tentoonstelling wordt gehouden van 1 tot 5 Maart in de H.B G.-hallen te Lisse. gelijk met de Daffodil-show. De architect W. van Gelderen, die al vele tentoonstellingen over de Nederlandse bouwkunst in binnen- en buitenland geor ganiseerd heeft, onder meer in 1953 in Amerika, spreekt Donderdagavond 13 Janu ari om kwart over acht in de Tuinzaal van het Concertgebouw voor de Haarlerfise Kunst Gemeenschap. Zijn lezing onder de titel „Nederland bouwt" zal worden gevolgd door de vertoning van de film „Moderne architectuur in Nederland" van Rudv Horn- ecker naar het scenario van dr. J. Hulsker. Eenige dagen geleden heeft de politie te Blaricum de zes en dertigjarige J. V. aan gehouden, die de laatste tijd met een auto naar vele streken van ons land trok om In te breken. J. V. verblijft thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam en heeft be zoek gehad v an de recherche uit Bloemen- ciaal. De man bekende begin November bezoeken te hebben gebracht aan villa's in de omgeving van de Westerduinweg te Aerdenhout. De buit bestond uit een bedrag van enkele honderden guldens Met een valse s'eutel had hij zich toegang tot de villa's verschaft. Voorts heeft de aangehoudene meegedeeld per auto naar Aerdenhout te zijn gekomen. De vijfjarige Willem van Roon. wonen de in de Oranjeboomstraat te Haarlem was Zaterdagavond om ongeveer zes uur alleen thuis. Zijn moeder was even in de buurt enkele boodschappen gaan doen en van deze gelegenheid maakte de jongen ge bruik om met lucifers te gaan spelen. De gevoLgen bleven niet uit. De kleren van de jongen raakten in brand en hij moest naar de Mariastichting vervoerd worden. Daar bleek echter, dat de brandwonden aan buik en dijen niet van ernstige aard waren. Met blikjes zalm, schelvislever en sardines bekogelde de 30-jarige bouw vakarbeider C. J. Zondagmorgen om half-vijf in Den Haag zijn drie achter volgers. J. was met zijn buit uit een viswinkel, waar hij had ingebroken, op weg naar huis, toen zijn verdachte manier van handelen enkele vroege voorbijgangers opviel. Tijdens de daar op volgende race gooide J. zijn overjas, zijn colbertjasje en pull-over achter eenvolgens uit. In de overjas zat zijn portefeuille, met 's mans volledige naam en adres. Anderhalf uur later trof de politie hem, rustig slapend, thuis aan. In de nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken in een perceel aan de Jo- han de Wittlaan in Haarlem. Men heeft zich toegang verschaft door een ijzeren rooster open te breken en vervolgens heeft men alle kamers doorzocht. Uit een geldkistje, dat in de linnenkast stond, wordt een bedrag van ongeveer 225,vermist. ADVERTENTIE Zijlweg 49 - Tel. 14441 - Haarlem Prospectus wordt U op aanvraag gratis toegezonden. De afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft Zater dagavond, zoals wij reeds meldden, het der tigjarig bestaan gevierd met een jubileum avond in het gebouw St. Bavo. Alvorens met het eigenlijke jubileumspel „Dertig jaar Instituut", geschreden en ge regisseerd door Cor Zwart, werd begon nen, hebben enige sprekers bijna een vol uur van deze avond gevuld. De voorzitter van de afdeling Haarlem van het Instituut, de heer L. van Asperen, maakte er ge wag van. dat men ondanks het grootse feest vijf jaar geleden bij het zilveren jubi leum gehouden, toch ook het dertigjarig bestaan niet ongemerkt voorbij wilde laten gaan. Hij memoreerde hoe in 1925 het werk was begonnen in opdracht van de partij en de vakbeweging, zodat men terecht mocht spreken dat de S.D.A.P. en het N.V.V. de ouders van het kind Instituut zijn. Na de uorlog is veel veranderd en kwam het In stituut voor Arbeidersontwikkeling op eigen benen te staan. Men wil de minimum leeftijd voor toetreden als lid op achttien jaar bepaald houden: naar boven is er geen grens en dit bleek uit de verklaring van de heer Van Asperen, dat de overigens niet aanwezige 93-jarige heer Beekman het oud ste lid is. Omdat de spreker het werk van zijn Instituut van zo'n groot belang achtte voor de ontwikkeling van de arbeiders deed hy een oproep aan en beroep op de overheid het werk te willen steunen. Hij verheugde zich in de gedurende enige jaren ontvangen subsidie van duizend gulden van de ge meente Haarlem, een subsidie die voor het komende jaar wellicht met vijftig procent zal worden verhoogd, als de gemeenteraad het voorstel van B. en W. aanneemt om de subsidie voor het Instituut van Arbeiders ontwikkeling te verhogen. „Het vragen naar meer overheidssteun, zonder welke steun w\j het niet kunnen stellen, is geen bedelen, maar een beroep op erkenning van HAARLEM, 8 Januari 1955 ONDERTROUWD: 8 Jan., P. D. Piers en B. Godefrooij. GEHUWD: 8 Jan. K. Aafjes en G. A. M. van Leeuwen; J. H. Denekamp en G. Horn. BEVALLEN van een zoon: 6 Jan., M. M. MeijerBroekhof; 7 Jan., A. G. Blom Samson. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan. E. U. VisserLyman; 7 Jan., J. M. van der Landen —Puts; E. C. Keijzer—Voetelink; M. Th. SmitMeinders; C. M. Smit—Kok. OVERLEDEN: 6 Jan., J. Kor. tanje—Kole, 64 j., Gasthuisvest; H. W. Bombard. 68 j., Seringenstraat; W. .1. Hopman, 38 j., Dun- klerstraat; C. Bartels, 75 j., Kamperlaan. In het clubgebouw van de speeltuin „Het Oostekwartier" aan de Zomer- vaart te Haarlem werd Zaterdagmid dag een door de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organis'aties (de N.U.S.O.) georganiseerde conferentie gehouden, welke werd bijgewoond door cle afde lingen van het Haarlems Speeltuin Verbond en door verenigingen uit Velsen, Beverwijk, Hillegom, Heems kerk, Vijfhuizen. Zandvoort, Nieuw Vennep en Zwanenburg. Op deze con ferentie, die bij ontstentenis van de heer J. du Bois, voorzitter van de N.U.S.O., werd gepresideerd door de penningmeester van deze Unie, de heer J. Schuitemaker, is de aandacht gevestigd op twee onderwerpen, waar men in „het werk op de tuin' veel mee te doen krijgt: het probleem van de samenwerking in verenigings-, ver- bonds- en Unie-verband en de taak van de tuinopzichters. Na een welkomstwoordwoord van de heer A. de Groot, voorzitter van het Haar lems Speeltuinverbond, werd de confe rentie geopend door de heer Schuitemaker, die de snelle groei van de N.U.S.O. met enkele cijfers aangaf. Het aantal aange sloten speeltuinverenigingen bedroeg in 1945 158, in 1947 239. in 1950 325, in 1953 415 en in 1954 455. Die morgen was er naar hij zeide juist bericht binnenge komen dat het aantal tot 467 gestegen was. Deze groei geeft de N.U.S.O. een steeds steviger plaats bij de overheid. De sub sidie neemt ook toe (jn 1947 f 7000, in 1954 f 16.000 en dit jaar nog duizend gulden er bii). „Wij zijn wel ongeveer de grootste jeugd vereniging van het land", zei de heer J. Vijlbrief. die aan zijn inleiding over sa menwerking begon, „samen zorgen de bij de N.U.S.O. aangesloten verenigingen in ons land voor de ontspanning van ruim een kwart millioen kinderen". Dit legt de verenigingen een grote ver antwoordelijkheid op. die zij niet geheel alleen en geheel onafhankelijk aan kun nen. Daarom is samenwerking een drin gende nood zake! i ikheid. Men werkt vaak, door in alles slechts het belang van eigen tuin te zoeken, te veel langs elkaar heen. Verder houdt deze neiging (verenigings- chauvinisme) vaak allerlei nieuwe initia tieven tegen. Zeer grote waardering betuigde de heer Vijlbrief aan het adres der Haarlemse verenigingen, die zich thans als afdelingen onder een verbond hebben genlaatst. Daarmee is een daad gesteld, die het speel tuinwerk in Haarlem in de toekomst met sprongen vooruit zal doen gaan. Uiteindelijk zal ook de N.U.S.O. een ge heel nieuwe organisatievorm moeten krij gen. Wanneer de groei zich voortzet op de huidige voet, zal dat steeds duidelijker blijken, al is zulk een reorganisatie binnen tien jaar nog niet te verwachten. Na een paar vragen, die uitvoerig door de heer Vijlbrief werden beantwoord, werd even gepauzeerd en vervolgens kwam de heer F. Oostrom, tweede voor zitter van de N.U.S.O. aan het woord over de taak van de tuinopzichter. Deze figuren moeten aan vele eisen vol doen, waarvan de hee,r Oostrom een gede tailleerd overzicht gaf. De tuin is namelijk tevens een opvoedingscentrum. Wanneer de verenigingen echter aan al die eisen voldaan willen zien, dan zal het voor haar niet meevallen de goede man te krijgen, omdat zij hem veelal slechts een mager salaris kunnen betalen. Daarom laat men veelal wat van zijn eisen vallen. Als de man maar aan de primaire eis van be schaafdheid voldoet. Een speciale cursus voor tuinopzichters kan, naar de heer Oostrom in de discussie zeide, pas ingesteld worden als er een re geling voor behoorlijke salarissen wordt getroffen. In Amsterdam is men reeds zo ver, dat de tuinopzichters worden gesala rieerd als gemeentepersoneel, zij zijn het gehele jaar in functie, hebben recht op vacantie en krijgen vacantietoeslag. Zij zijn niet in het pensioenfonds opgenomen maar ontvangen een zekere pensionnering uit een door het Amsterdams Speeltuin- verbond ingesteld fonds. Proeven met vrouwelijk toezicht, die zowel in Amster dam als in Eindhoven zijn genomen, heb ben niet het resultaat opgeleverd dat men ervan verwachtte. Des avonds om acht uur begon een ge zellige feestavond voor de conferentie gangers, waarvoor de vereiste stemming er al ras in werd gebracht door de Tiroler- kapel „De Alpenjagers" of (na een meta morfose) de Boerenkapel „De Hooischelf". Verder werd aan het feestprogramma mee gewerkt door het mondaccordeon-trio „De Chromo's", door mevrouw A. Janssen- Bakker met Weense en Engelse liedjes en door de heer Kick Vosshard met „levens liedjes". Wij vernemen, dat diverse industrieën en bedrijven uit Haarlem belangstelling hebben voor de gebouwen van de Holland - Nautic aan de Spaarndamseweg en dat er bij het gemeentebestuur de hoop gekoes terd wordt, dat het uitbreidingsplan voor de omgeving spoedig verwezenlijkt kan worden Besprekingen zijn gevoerd over aankoop van de gebouwen en de terreinen door het gemeentebestuur en de combina tie van bedrijven. Reeds geruime tijd hebben bedrijven en instellingen contact opgenomen met de bankinstelling te Amsterdam, die betrok ken is bij de financiële zijde van de Hol- land-Nautic, over een eventuele koop. De moeilijkheid voor sommige gegadigden is, dat een uitbreidingsplan van kracht is en dat de gemeente voornemens is dit plan tot stand te brengen. Een aantal straten van de Patrimoniumbuurt loopt dood op het ter rein van de Holland-Nautic en de gemeen te heeft er dus belang bij in het bezit te komen over de omgeving. Mocht het plan verwezenlijkt worden dan is het niet nodig tot sloping van alle gebouwen over te gaan. In dit verband heeft zich een combinatie van industrieën en bedrijven, waarvan di verse uit de omgeving van de Spaarndam seweg gevormd, met het doel over te gaan tot aankoop van de gebouwen en wel in samenwerking met de gemeente Haarlem, die eveneens belang heeft bij de terreinen. De bedrijven hebben weinig gelegenheid, om tot uitbreiding in eigen omgeving over te gaan en zouden geholpen worden, als zij over een loods van de Holland-Nautic konden beschikken. In de combinatie werken samen de N.V. ADVERTENTIE \MSTt KII YMNLV A »RT?0 T» I..1KJH MANGELWAS KANT EN KLAAR Binnen 4 dagen retour. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland dr. M. J. Prinsen hield Zaterdagmiddag sedert zijn ambtsaan vaarding in Juli j.l. voor de eerste maal een openbare receptie en wel ter gelegen heid van het nieuwe jaar. Op de foto ziet men rechts de heer en mevrouw Prinsen en links de heer en mevrouw Cremers. Velen uit de provin cie hebben de recep tie bezocht, o.a. een groot aantal burge meesters, vele wet houders, leden van de rechterlijke macht, korpschefs van poli tie, directeuren van provinciale diensten en bedrijven, verte genwoordigers uit handel en industrie en afgevaardigden van vele verenigingen en instellingen. Vermaat's bakkerijen, de Commanditaire Vennootschap voorheen Sazo Gereedschap pen- en Werktuigenfabriek, de N.V. Wijn handel Wed. G. Oud Pzn. en Zn, de N.V. maatschappij voor grondwerken Nelis en een staal-firma. Deze bedrijven hopen de koop tot stand te kunnen brengen met medewerking van de gemeente Haarlem. Dan kan niet alleen het uitbreidingsplan verwezenlijkt worden, maar de gemeente kan ook beschikken over een gebouw, dat ingericht zou kunnnen worden tot wijk- gebouw. Een beslissing is nog niet geno men. Een brandstoffenhandelaar uit de Me- rovingenstraat in Haarlem ging Zondag avond op controle uit bij zijn opslagplaats aan de Schalkwijkerweg. Hij ontdekte daar twee mannen, die met een zak kolen op de rug zijn terrein verlieten en ijlings deed hij aangifte bij de politie. Er volgde een inval in het huis, waar de mannen naar binnen waren gegaan en daar vond men een zak met eierkolen en anthraciet en een hoeveelheid briketten. Een van de mannen bekende, dat hij veertien dagen geleden ook al twee zak ken brandstof had gestolen. Beide mannen, de 34-jarige grondwer ker J. W. en de 26-jarige chauffeur J. G. S., zijn ingesloten. (Verkort weergegeven) Ongevallenmelding. Op weg naar mijn werk zag ik Zaterdagmorgen het slacht offer van het ongeval in de Generaal Cronjéstraat, hoek Paul Krugerstraat lig gen. Volgens de omstanders lag hij er al sinds vijf voor half zeven en om vijf over zeven werd hij in een ziekenauto weg gereden. Moet zo'n man nu werkelijk zó lang in de kou liggen voordat de zieken auto er is? C. B. Naschrift van de redactie. Het gemeen telijk ziekenvervoer kreeg de melding bin nen om 6.56 uur en één minuut later reed een auto uit. Aan reactiesnelheid heeft het dus niet ontbroken. Dit klopt onge veer met de notitie, welke bij de onge- vallendienst werd gemaakt: deze werd om 6.54 door de politie gewaarschuwd. Indien het ongeluk dus reeds om vijf voor half zeven gebeurde, zoals de briefschrijver van de omstanders vernam, dan is het uit blijven van de ziekenauto te wijten ge weest aan een erbarmelijk late melding. Het gebeurt vaker in de verwarring rond om een ongeval, dat ieder van de ander denkt dat hij wel opgebeld zal hebben. Dat verschijnsel zou zich hier óók voorgedaan kunnen hebben. Overigens vermeldde het politierapport als tijdstip van het ongeval 6.45 uur. In die negen minuten vóórdat de politie de Ongevallendienst alarmeerde, had een an der het kunnen doen. Nog even repeteren: nummer 22222 opbellen en indien moge lijk opgeven, of het slachtoffer er ernstig of minder ernstig aan toe is. Dan neemt de Ongevallendienst onmiddellijk zijn maatregelen. De Haarlemse boerenkapel „De Hooi schelf" onder leiding van Will van Bakel heeft Zondag op het amateursconcours in het Concertgebouw te Haarlem de eerste prijs gewonnen. ons werk", aldus de woorden waarmede de heer Van Asperen besloot. Wethouder Geluk betrad hierna het podium om zijn persoonlijke waardering uit te spreken voor het werk van het Insti tuut en in het bijzonder voor het werk van voorzitter Van Asperen, die door de heer Geluk de ziel van dit werk werd genoemd. Na opgemerkt te hebben, dat te weinigen van ons volk zich met werk van culturele aard bezig houden, besloot hij met de wens, dat het werk een nog grotere vlucht zou nemen. Van deze grotere vlucht gewaagde ook de heer F. S p r o n k, die als voorzitter van het gewestelijk bestuur enkele woorden sprak. Volgens zijn verklaring was men in het gewest tevreden over de prestaties. Al leen zou er wat propaganda gemaakt moe ten worden om meer leden te werven met een voorlopig streefgetal van duizend. Na mens het gewest overhandigde deze spre ker aan voorzitter Van Asperen een bande lier voor de nog niet aanwezige maar in vervaardiging zijnde vlag. Tenslotte werd nog gesproken door de heer G. d e B o e r als voorzitter en verte genwoordiger van het centraal bestuur. Ook hy gaf blijk van zijn grote waardering voor het werk van de afdeling Haarlem van het Instituut. Zodra destijds de acht urige werkdag werd ingevoerd, kon de ar beider zich in zijn vrije tijd aan andere za ken van meer culturele verheffing gaan wyden. Eerst hierna kon worden begonnen met de opvoering van het jubileumspel, dat voor de pauze een terugblik gaf op het werk van het Instituut in de beginjaren. Na de pauze werd getoond, hoe het Insti tuut thans werkt. Aan de opvoering van dit programma werkten mee de zang- en muziekgroep „De Gong" onder leiding van Hein van Heerden, de toneelgroep „De Spiegel", een volksdansgroep van Henk van de Wateren en de fotogroep van J. van Sonsbeek, onder meer met het vertonen van een aantal plaatjes. Na afloop werd dank gebracht aan Cor Zwart voor zyn moeite, dit jubileumspel te hebben kunnen brengen en aan de heer Van Asperen, die zich er op mag beroemen der tig jaar voorzitter van het Instituut te z^jn. Hem en mevrouw Van Asperen werd als dank voor het vele werk voor het Instituut verricht een grote mand met fruit aanga boden. Om kwart voor twee in de naoht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken in een woning aan het Veenbergpleiin in Haarlem-Noord. De bewoner had, voordat hij om één uur in zijn bed stapte zijn brandende pijp in een asbak gelegd en vermoedelijk zijn toen enkele vonken in de papiermand; terecht gekomen. Men werd gelainmeerd door de sterke rookontwikkeling en vervolgens werd het brandje geblust met zand uit de kattebak en water. Het vuur had een gedeelte van het bu reau en van de telefoon verkoold, de pa piermand was uitgebrand en 'een schrijf machine werd beschadigd. Toen het brand je geblust was werd de brandweer gewaar schuwd. Haarlemse politierechter De 23-jarige Haarlemse koopman H. B. had zich hedenmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, te ver antwoorden voor een poging tot diefstal. B. was op 16 September van het vorig jaar, 's avonds omstreeks tien uur, het terrein van de Centrale Werkplaats van de Neder landse Spoorwegen te Haarlem binnenge drongen met de bedoeling, een hoeveelheid lood en koper weg te nemen. Voor de poli tierechter verklaarde hij, dat hij binnen kort zou gaan trouwen en schulden had. Hij was, op het terrein gekomen, op een loods toegestapt en was via een goot op het dak van deze loods geklommen. Maar de klim partij was hem slecht bekomen: hij viel van het gebouw en kwam zo ongelukkig terecht, dat hij een been en beide polsen brak. B., die intussen is getrouwd, loopt nog steeds enigszins kreupel, het been moet nog iedere week worden gemasseerd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei in zijn requisi toir, dat hij in zijn eis rekening wilde hou den met de straf, die de verdachte reeds had ondergaan door zijn valpartij. Hoewel bii metaaldiefstallen in de regel onvoor waardelijke straffen worden geëist, vroeg hij daarom dan ook een voorwaardelijke straf van zes weken met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde conform de eis. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3J4 Neder 1.'4 7 100% 100 3/1S A.K.li 316 317 382% 382 Philips Gloeil. 332 332 Kon. Petroleum 545% 552 A'dam Rubber 110% 110% Holl. Amer. Lijn 185 186 N. Scheepv. Urne 161 163% H.V.A 144 144 130% 131 Amsterd. Bank 249% 249% Ned. Handel Mij. 214% 214% Rotterd. Bank 233 232 Twentsche Bank 227 227 Anaconda Copper 48% 48% Bethlehem Steel 103% 104 Republic Steel 78% 79% Shell Urüon 60 59% ex.d, Tidewater 251/M 23% U. S. Steel 69% 70V2

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10