Mendès-France gaat wapenpool in Rome bepleiten m Weerbericht Elizabethanen Belangstelling voor het Franse plan in Brussel OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Werkgeversverbonden richten zich over melkprijs tot ministerraad Groot pand tussen W armoesstraat en Damrak grotendeels in as gelegd 1! Vrees voor nadelige economische gevolgen IJmuidense sluisdeur door schip beschadigd Bonn mag zware wapens en tanks produceren Het woord is aan Minister Suurhoff naar Australië vertrokken Tienjarenplan voor de Italiaanse industrie Einde van vorstperiode 69e JAARGANG No 155 MAANDAG 10 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 2 Mr. D. A. Delprat, Commandeur in de orde van Oranje Nassau Afrika-plannen Motormankement op „Pieter S" was de oorzaak Felle uitslaande brand in Amsterdams binnenstad Italië probeert West-Duitsland en Frankrijk te evenaren Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7,-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE NIEUWE POLITIEKE PARTIJ, in j Engeland opgericht en „Elizabethan Party" geheten, zal niet op veel succes bij de komende verkiezingen kunnen rekenen. Zij is van zins eraan deel te nemen, maar het aandeel zal zich wel tot lichte opschud ding in een klein aantal districten beper ken. Want die komende verkiezingen wor den al binnen enkele maanden verwacht en deze termijn is te kort om een goede organisatie op te bouwen. Het staat trou wens .te bezien of dat ooit zal lukken, want in Engeland evenals in Amerika is het bijzonder moeilijk om met een nieuwe par tij aan bod te komen. Men voelt er niet voor afsplitsingen en niet voor veelheid van politieke organisaties. Dat blijkt al duidelijk uit het feit, dat niet meer dan drie partijen in het Lagerhuis vertegen woordigd zijn; in het huidige parlement met zijn 625 zetels bezetten de liberalen er maar acht, zodat alleen de Conservative Party en de Labour-party sterk zijn en men alweer sinds tientallen jaren van een herleving van „het twee partijen-stelsel" kan spreken. Het voortbestaan van de libe rale groep is weliswaar niet alleen aan traditie toe te schrijven; achter die acht afgevaardigden staat nog een buiten ver houding groot aantal kiezers, die over te veel districten verdeeld zijn om meer suc ces te bereiken. Maar dat neemt niet weg dat de twee grote partijen samen de dienst uitmaken. De zich ongewoon en kloekmoedig noe mende Elizabethan Party zal bij haar eer ste poging, om tegen de twee reuzen met hun machtige „party machines" op te bok sen, misschien iets kunnen doen door in sommige spannende gevallen één reus van het kleine aantal stemmen te beroven, dat hij juist nodig had1 om van de andere reus te winnen. Maar in zoiets zit geen eigen winst. Haar partijnaam liikt slim gekozen en evenals het hoofdpunt van het program zorgvuldig berekend op nationale trots. Immers, de oprichters ontlenen de naam aan die van Koningin Elizabeth I. de zes tiende eeuwse vorstin uit het Huis Tuddr dochter van Hendrik VIII en Anne Bo- leyn „in wier regeringsperiode de grond slag gelegd werd van eeuwenlange onbe twiste macht en grootheid", zoals zij het uitdrukken. Nu moge dit historisch besef bij de grote massa der kiezers niet al te sterk leven, de cotineetie van de partij naam met die van de tegenwoordige Ko ningin zegt meer. Elizabeth II is jong en bekoorlijk en buitengewoon populair voor al bij het vrouwelijke gedeelte der natie; de nieuwe partij zal er wel in de eerste plaats op hopen dat zij als „Elizabethans" stemmen van kiezeressen zal krijgen. Haar voornaamste programpunt is, dat Groot-Brittannië derde macht in de wereld moet worden. Dat wil natuurlijk niet zeggen „nummer drie", maar veeleer een gelijkwaardige macht nevens de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. Het is aan zienlijk eenvoudiger dit te zeggen dan het te verwezenlijken; het zou veel meer ver gen dan versterking van banden in het Gemenebest. De jonge partij streeft er sterk naar, nationalistische gevoelens te stimu leren, want zij eist al bij haar oprichting een onderzoek naar het verlies van Britse overzeese gebieden sinds 1945. Geen land ter wereld, zegt zij, heeft zonder militaire nederlaag zoveel verloren als Groot-Brit tannië in die jaren. Dit is feitelijk juist, al moet er wel bijgevoegd worden dat ook geen enkel land zoveel overzees gebied te verliezen had. Als ooit dat onderzoek tot stand kwam zou het niet veel nieuws kun nen opleveren, want er is al zoveel over deze dingen geschreven en met name de Labour Party, tijdens welker bewind In dia en Pakistan zelfstandig zijn geworden, zou onderzoek niet met schroom tegemoet gaan. Het zou overigens opnieuw de pijn lijke vraag moeten beantwoorden waarom het gezag der blanken in de wereld zozeer is aangetast, met de moeilijke aanverwante vraag waarom in zo talrijke overzeese vol ken gelijktijdig een drang naar onafhan kelijkheid is gevaren, die zich nog steeds blijft manifesteren. Ook zou zich opnieuw het probleem opdringen, of de Engelsen wel zo los van Europa en van de beleve nissen van dat werelddeel staan als zij zo gaarne aannemen. Ook zonder nieuw partijtje dat enquêtes eist zal dit probleem aan de orde blijven. Engeland heeft zijn eerste stap naar sa men werking-op-lange-termijn met het West- Europese vasteland gedaan op defensie gebied. Het voelt nog niets voor boven nationaal gezag. Maar het wereldbeeld is geheel gewijzigd en het Britse eiland ligt met West-Europa tussen de kolossen van Oost en West, zonder die ondanks de „overzeese landen" met het Gemenebest in macht en invloed te kunnen evenaren en zonder vooruitzicht, dit in de toekomst te kunnen bereiken. En in West-Europa is de poging, om een Unie met boven-natio naal gezag te vormen, afgestuit op Franse onwil om daaraan te beginnen zonder En- gelands deelneming. De uitingen van Fre derick Guest en zijn medestanders bij de oprichting van hun nieuwe partij leiden er vanzelf toe, deze feiten opnieuw vast te stellen. Als men in Londen zou willen, zou den de mogelijkheden voor een nieuw Europees beleid op Engels initiatief er zijn. Is er niet alle reden om aan te nemen, dat, de uitvoering alleen maar een kwestie van tijd is? Het Engelse besluit om op lange termijn een grote tfoepenmacht op het vasteland te stationneren, en die alleen terug te trekken als de meerderheid van de Europese bondgenoten daarin zou toe stemmen, zou men een paar jaar geleden nog als volstrekt ondenkbaar hebben be schouwd. Er zal meer veranderen. R. P. Mr. D. A. Delprat, directeur der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en voorzitter van de hoofdstedelijke Kamer van Koophandel, is vandaag 65 jaar ge worden. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, was een der eersten die hem vanochtend feliciteerden. In besloten kring In het Scheepvaarthuis deelde de bewinds man mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd mr. Delprat te bevorderen tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. (Van onze correspondent in Rome) Het bezoek van premier Mendès-France aan Rome is een gebeurtenis, die de kanselarijen van gans Europa interesseert. De pers heeft de verwachtingen hoog gespannen, bijna zeker tè noog. Men heeft in Italiaanse bladen kunnen lezen, dat men concrete en belangrijke resultaten kan verwachten. Het is voor beide partijen te hopen, maar het lijkt ons dat het beter zou zijn geweest niet op de gebeurtenissen vooruit te lopen. Mendès-France komt in de eerste plaats uit rusten in een mooie, zonnige streek, zoals de omgeving van Napels die bieden kan. Na de zenuwslopende dagen voor en na Kerstmis heeft hij een rustig week einde ongetwijfeld verdiend. Daarna morgen en overmorgen de besprekingen te Rome. De onderwerpen zijn vele, maar ze hangen alle samen met de houding van Mendès-France ten aanzien van de West-Europese Unie. Op 17 Januari zal de conferentie te Lon den een beslissing moeten nemen over de kwestie der bewapening. Het is reeds ge bleken, dat Groot-Brittannië en Nederland weinig voelen voor het oorspronkelijke Franse plan voor een „pool", zowel voor licht als voor zwaar wapentuig. Frankrijk en Duitsland en, omdat Duitsland als on middellijk bedreigd gebied wordt be schouwd, in de praetijk alleen Frankrijk zouden de vervaardiging en toewijzing der wapenen voor alle West-Europese landen in handen krijgen. Dat eerste plan is enigs zins gewijzigd en nu hoopt Mendès-France. voor hij het aan de Londense conferentie gaat voorleggen, de steun te verwerven van zowel Italië als van Duitsland. In Rome heeft men veel begrip voor de gegrondheid der door minister Beyen opge worpen bezwaren. Men voelt ook in de omgeving van het ministerie van Buiten landse Zaken heel goed aan, dat een „wapenpool" onder de West-Europese Unie iets heel anders is dan zij zou geweest zijn indien de boven-nationale Europese Defen sie Gemeenschap tot stand ware gekomen. Minister Martino is overtuigd voorstander van de federale gedachte en ziet met be zorgdheid de terugkeer tot de vooroorlogse politiek van bilaterale overeenkomsten. Ook is Italië beducht voor nadelige economische gevolgen van een plan, waarbij de Franse industrie en geen andere gebaat zou zijn. Maar de Italiaanse houding is toch stellig niet zo afwijzend als die van Groot- Brittannië. Italië zal, naar wij vermoeden, met zekere tegenzin zwichten voor de Franse redeneringen indien Mendès-France zijn voorstel ondersteunt met enige concrete aanbiedingen. En er is een zekere keuze. Men zal zich herinneren hoe de Franse premier in de herfst de wereld niet weinig verbaasde door bondskanselier Adenauer het voorstel te doen Duits kapitaal en Duitse werkkrachten toe te laten tot Noord- Afrika dat tot een gemeenschappelijk Frans-Duits belangengebied zou worden. Zijn bedoeling was Duitsland een soort ver goeding aan te bieden voor het Saarland, waar de Fransen hun huidige positie willen behouden. Twee dagen later, in Rome zegt men „pas twee dagen later" en na verre van prijzende artikelen in de Italiaanse pers, maakte Parijs bekend dat het zou gaan om een Frans-Duits-Italiaanse ontginning der betrokken gebieden. Ondertussen ver luidt wel is waar dat Duitsland niet veel kapitaal voor Noord-Afrika beschikbaar zou kunnen stellen daar het bezig is met grote investeringen in de Zuid-Ameri kaanse republieken en in het Nabije Oosten, maar toch blijft dit economisch-,.koloniale" plan van Mendès-France actueel. Wat Noord-Afrika echter vooral nodig heeft is kapitaal en dat is in Italië schaars. Daar entegen zou Italië zeker werkkrachten en ook leidend personeel beschikbaar kunnen stellen. De kwestie is echter veel ingewik kelder geworden nu Tunesië weldra het heft in eigen handen neemt en ook de overige Noord-Afrikaanse gebiedsdelen van Frankrijk verre van rustig zijn. Zal Tunesië gesteld zijn op dergelijke investeringen? En biedt het voldoende garanties om kapitaal aan te trekken? Daarbij komt nog dat we hier alweer te doen hebben met een typisch voorstel in de geest van de voor-oorlogse diplomatie. In Italië sluimert onder een nog heel licht stoflaagje van vergetelheid een plan voor Europees-Afrikaanse samenwerking, een plan dat verschillende vormen kan aan nemen: beschikbaarstelling van Europees kapitaal en Europese werkkrachten om de potentiële rijkdommen te ontginnen van grote gebieden in Afrika hetzij in samen werking met koloniserende of mandaats- mogendheden, hetzij door rechtstreeks con tact met de onafhankelijke of geleidelijk onafhankelijk wordende Afrikaanse vol keren. Zulk een plan waarbij geheel Afrika en geheel West-Europa gebaat zou zijn, is veel meer in de geest van een werkelijk Europese Unie dan het voorstel-Mendès- France. Wat gaat er voorts worden van de Ita lianen in Tunesië, even talrijk als de Fran sen daar? Zal Frankrijk bij de definitieve regeling met het vroegere protectoraat de vereiste garanties kunnen bedingen voor deze kolonisten, die Frans noch Arabisch zijn? Of zal Rome daarover zelf met de Bey moet onderhandelen? Ook dit punt zal ter sprake komen. Dit is zeker, dat eerst te Londen blijken zal of de reis van Mendès-France voor hem is geslaagd. Blijkt Italië achter Frank rijk te staan inzake de „wapenpool", dan is Rome gezwicht. Of dit'van Europees standpunt een voordeel Is, hangt af van Zondagavond om kwart voor negen heeft de Nederlandse vrachtvaarder Pieter S., komende van Barry op weg naar Amster dam als gevolg van een motordefect de Noordelijke binnen-slutsdeur van de IJmuidense middensluis geramd. Het schip, dat iets groter is dan een flinke coaster, voer met een vrij grote vaart in de sluiskolk binnen. Toen de scneepstelegraaf op achteruit werd gezet, weigerde de motor, waarschijnlijk door een defect aan de koppeling, terug te slaan en met een zware kiap schoof de „Pieter S." op de vloeddeur, waarvan de beplating een diepe deuk opliep. Het looppad over de deur werd versperd, doordat de leuning aan de Westzijde bijna tot de andere leu ning werd ingedrukt. De beschadigde vloeddeur zal er uit moe ten, maar kan voorlopig nog dienst doen, zodat het schutten geen vertraging onder vindt. Een duikeronderzoek zal de omvang van de schade aan het licht moeten bren gen, waarbij ook de schade aan de taats, waarop de deur draait, onderzocht zal worden. het feit of men met Mendès-France geneigd is de voorkeur te geven aan een stelsel van samenhangende bilaterale overeenkomsten of wel meer heil ziet in een algemene sa menwerking, die op den duur een boven nationaal karakter zou aannemen. Voor dc kleinere staten is het nauwer verband van Frankrijk. Italië en Duitsland binnen het kader der West-Europese Unie waarschijn lijk niet zo gunstig. Zulk een politiek brengt ook het gevaar mee van spanningen en naijverzucht tussen de Westerse bond genoten, zoals Moskou die heeft voorzien en voorzegd. (Belga) Het Franse voorstel inzake een West-Europese wapenproductie.,pool" is een belangrijk document dat aan een grondige studie zal worden onderworpen, aldus heeft men in gezaghebbende kringen in Brussel verklaard. In dezelfde kringen verklaarde men enigszins verrast te zijn over sommige commentaren in de Franse pers, waarin gewag werd gemaakt van een Belgische vijandigheid ten aanzien van de Franse zienswijze. Men merkte hierbij op dat een dergelijke interpretatie van elke grond ontbloot is. Hoewel men nauwelijks is begonnen met het bestuderen van het Franse voorstel, is uit de eerste reactie van deskundigen reeds gebleken dat het hun volle belangstelling heeft gewekt. Men legde verder de nadruk op het feit dat de komende besprekingen in Parijs het België mogelijk zullen maken met volledige ken nis van zaken positie te kiezen. (Van onze correspondent in Bonn) Berichten in verschillende buitenlandse bladen, volgens welke de' West-Duitse bondsrepubliek afstand zou doen van het recht om zware wapens en tanks te ver vaardigen zijn in Bonn tegengesproken door bet ministerie van Economische Za ken. Er wordt op gewezen dat in de over eenkomsten van Parijs bepaald wordt dat de Duitsers geen ABC (atoom-bacteriolo gische en chemische) wapens mogen ver vaardigen, en geen lange afstand-bom menwerpers, geen raketwapens en geen oorlogsschepen boven een bepaalde grootte. De bondsrepubliek krijgt echter het recht het andere wapentuig zelf te produceren en men denkt er blijkbaar niet aan van dat recht geen gebruik te maken. Al be hoeft dat nog niet te betekenen dat West- Duitsland ook werkelijk alle wapens, die DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S S i r i u s Menigeen zou niet onsterfelijk zijn geworden wanneer hij niet bijtijds was gestorven. voor het toekomstige West Duitse leger nodig zijn, zal vervaardigen. Immers, men zal ook op het gebied van de wapenpro ductie zoveel mogelijk naar internationale overeenstemming en samenwerking stre ven. Bondskanselier Adenauer heeft aan het hoofd van de delegatie, die naar de be sprekingen in Parijs over de Europese wapenpool gaat, dan ook zijn minister van Economische Zaken Erhard en niet een van de vooraanstaande figuren van zijn ministerie van Buitenlandse Zaken gesteld. liet verbond van Nederlandse Werkge vers, het Centraal Sociaal Werkgevers-ver bond, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers In Nederland hebben aan de leden van raad van ministers een brief gezonden over de verhoging van de melkprijs. In de brief wordt gezegd: De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, is Zondag met het K.L.M.-lijntoestel naar Sydney vertrokken voor een reis van vijf weken door Australië en Nieuw-Zeeland. De bewindsman maakt deze reis op uit nodiging van de Australische regering. Vier weken blijft hij in Australië en de laatste week brengt hij een bezoek aan Nieuw- Zeeland. Onder de hoede van de minister vertrok met hetzelfde vliegtuig de 20-jarige Annie Meurs uit Tilburg, die naar Australië emi greert, waar in Semaphore haar 24-jarige verloofde Henk Sorel uit Tilburg op haar wacht. De minister zal met verscheidene Austra lische autoriteiten besprekingen voeren en zo veel als mogelijk is Nederlandse emi granten bezoeken om zich ter plaatse een Annie Meurs, minister Suurhoff en moeder Meurs. Een hevige door sterke wind aangewa*- kerde brand in het hartje van Amsterdams binnenstad heeft Zaterdagavond duizenden mensen langs het Damrak en aan de War moesstraat op de been gebracht. Omstreeks half negen rukte de brandweer met groot materieel uit naar pand nummer 10 in de Warmoesstraat waar op de bovenverdieping brand was uitgebroken. Op deze verdieping Is een koperslagerij gevestigd, op de ver- Ook het waterkanon kwam in actie bij de brand, die in de oude binnenstad van Amsterdam woedde dieping daaronder een matrassenfabriek. Een hevige vuurgloed zette de omgeving in een sprookjesachtige verlichting, vooral toen de vlammen aan de achterzijde van het gebouw aan het Damrak uitsloegen. De Amsterdamse brandweer rukte met drie autospuiten, twee ladderwagens en twee waterkanonnen uit en gaf met twaalf slan gen water. Om ongeveer 10 uur werd het sein „brand meester" gegeven. De schade bleef beperkt tot de derde, de vierde en de zolderverdieping, die een prooi der vlammen werden. Op het terrein van de brand waren onder andere aanwezig de burgemeester van Amsterdam en de offi cier en de substituut officier van justitie. Met een capaciteit van 6900 liter water per minuut uit de 12 stralen van de motor spuiten en de 5000 liter per minuut van de drijvende brandspuit „Jan van der Hei den", bestreed de Amsterdamse brandweer het hevige vuur, dat vooral op de bovenste verdiepingen van het ongeveer dertig me ter lange smalle gebouw woedde. Een hevige vonkenregen daalde op het water aan het Damrak neer en duizenden men sen waren getuige van dit fraaie en vrees wekkende schouwspel. De commandant van de brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, die de leiding van de blussingswerkzaam- heden had, gaf omstreeks 10 uur het sein .brand meester". In ongeveer anderhalf uur had het vuur de zolderverdieping met de inventaris van het forceer- en metaalwarenbedrijf Bos man en Smit aan de Warmoesstraat 12, als mede het cartonnagebedrijf van de heer J. L. Tasking op de daaronder gelegen verdieping en een gedeelte van de matras senfabriek „Bewo" verwoest. De onderste verdiepingen liepen veel schade op door I het neerstortende bluswater. Naar van de De gouverneur van Nieuw Guinea, dr. eigenaars der bedrijven vernomen is, wordt \an Bfa!: ,is Zondag uit Biak naar Neder- j a 1 'and vertrokken. Dr. Van Baal wordt ver- A 1 x verzekering ge- gezeld door dr j c Noorlander. hoofdamb- aeitt. Oimrent ae oorzaak c.er tast tenaar ter beschikking van de directeur van men nog in het duister. I Binnenlandse Zakan oordeel te vormen hoe het onze landgèno- ten in het nieuwe vaderland gaat. Op de luchthaven werd de heer Suurhoff behalve door zijn familie uitgeleide gedaan door de Australische ambassadeur in ons land, de heer A. T. Stirling, de staatssecre taris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van zijn depar tement en de commissaris voor de emi gratie, mr. ir. B. W. Haveman. Mevrouw Meurs dankte de minister voor diens medewerking en goede zorgen. „Ik heb een mooi boek over Australië meegenomen, zodat Annie zich niet be hoeft te vervelen", zei de minister. ROME (Reuter) De Italiaanse rege ring heeft een plan bekendgemaakt, dat voorziet in investeringen ten bedrage van 35 billioen lire (meer dan 20 milliard gul den) in de komende tien jaar om werk gelegenheid voor vier millioen arbeiders te scheppen en de industrie van het land op het peil van die van Frankrijk of West- Duitsland te brengen. Een gedeelte van het kapitaal zal door de" staat worden ver schaft, maar de rest zullen particulieren beschikbaar moeten stellen. Italië hoopt, dat het buitenlandse kapitaal een gedeelte van het plan zal financieren door middel van leningen en deelnemingen aan indu striële ondernemingen. Alleen bij aanzien lijke hulp van het buitenland en omvang rijke buitenlandse investeringen in Italië kunnen de doeleinden van het plan worden verwezenlijkt zonder dat het monetaire evenwicht wordt verstoord. Het plan houdt ook de ontwikkeling in van Zuid-Italië, thans een der armste streken van Europa. Dit gebied zal een betrekkelijk hoog ontwikkelde industrie krijgen waardoor de werkloosheid vrijwel zal verdwijnen. De regering verwacht, dat er na de uitvoering van het plan nog slechts 700.000 werklozen in Italië zullen zijn. een normaal cijfer voor een land met het be volkingsaantal van Italië. Het woningbouwprogramma, dat een on derdeel is van het plan, voorziet in de bouw ven 13 millioen vertrekken, waar door het woningtekort in Italië zal worden opgeheven. Het plan is echter nog in het stadium der besprekingen en zal in gedeelten aan het parlement ter goedkeuring worden voorgelegd. Tijdens het officiële bezoek, dat premier Mendès-France aan Rome zal brengen, zal de Italiaanse regering trachten Frankrijk voor het plan te interesseren. „Met verontrusting hebben onze ver bonden kennis genomen van het besluit van de regering om over te gaan tot een verhoging van de garantieprijs voor melk en een geringe verlaging van de subsidie, detengevolge waarvan de consumptieprijs van dit artikel met 3 a 4 cent per liter zal stijgen. Zonder overigens een oordeel uit te spreken over de vraag of deze verhoging van de garantieprijs noodzakelijk is, heb ben onze verbonden de indruk, dat de thans genomen maatregel niet in overeen stemming is met het algemene prijsbeleid, dat blijkens verschillende uitingen de re gering onder de huidige omstandigheden voorstaat en door het bedrijfsleven ge volgd wenst te zien. Dit beleid immers is er op gericht waar mogelijk prijsverhogingen en in het bijzonder collectieve prijsverho gingen ten gevolge van de recente stijging van de lonen te voorkomen. Het zal de leden van de raad van mi nisters duidelijk zijn", aldus de verbonden, „dat deze ogenschijnlijke tweeslachtigheid in het beleid van de regering aanleiding geeft tot een grote mate van ontstemming en onzekerheid in de kring van onze leden. Het is om deze reden, dat onze verbonden het zeer op prijs zouden stellen te mogen vernemen of en zo ja welke bijzondere om standigheden de aanleiding vormden om op dit ogenblik tot bovenbedoelde maat regel over te gaan". Het K.N.MJ. deelt mede; Trjdens het weekeinde zijn er in de luchtdrukverdeling boven West-Europa belangrijke wijzigingen gekomen, waardoor het einde van de vorst periode nabij is. Zaterdag nog stond het weer in ons land onder invloed van een zwakke rug van ho ge druk Het bleef toen de gehele dag en ook Zondag 3 44 graden vriezen. Intussen nam evenwel de depressie-activiteit op de oceaan snei toe. Er kwam een gordel van lage druk tot ontwikkeling, die zich van New-Found!and via Schotland tot aan de Noorse kust uitstrekte. In deze gordel be wogen zich enkele depressiekernen naar het Oosten. De eerste passeerde de afgelo pen nacht dicht ten Noorden van Schot land, de tweede trok vanochtend vroeg on geveer langs de Schots-Engelse grens naar het Oosten, ir. de richting van de Noordzee. Deze depressie ging vergezeld van zware regen. Op tal van plaatsen in Noord-Enge- land viel 30 tot 40 mm. De wind in het West-Europese kustge bied draaide naar Zuid tot Zuid-West en nam in kracht toe. De boven Frankrijk aan wezige lucht met temperaturen boven het vriespunt kwam in beweging en bereikte vanochtend ons land. Vanavond zal in het gehele land het kwik boven nul zrjn gekomen, hetgeen het einde van de vorstperiode betekent. (van hedenmorgen 7 uur) weers- so c C (fe toestar.d O 3 rj-g Q* 4) sg s« es Helsinki Sc si sneeuw Z 7 0 i Stockholm sneeuw ZW 5 -2 i Oslo sneeuw ZZW 9 -2 2 Kopenhagen geheel bew. ZZW 10 -2 0 Londen geheel bew. ZZW 8 5 0 Amsterdam nevel Z 8-1 0 Brussel nevel ZZW 4 -1 0 Parijs geheel bew. ZZW 5 1 0 Bordeaux nevel windstil -2 0 Grenoble nevel Z 1 1 0 Nice onbewolkt NW 3 6 0 Warschau sneeuw NW 1 -6 0,1 Berlijn nevel Z 3-3 0 Frankfort nevel ZW 3 -1 0,1 München nevel windstil -3 2 Zürich nevel windstil -1 0,4 Genève geheel bew. windstil 2 0 Locarno onbewolkt windstil -3 0 Innsbruck nevel windstil -4 0,1 Rome onbewolkt windstil 4 0 Neerslag laatste 34 uur. DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. In de Noordelijke provincies later wellicht matige wind uit Noorde lijke richtingen. Verdere stijging van temperatuur. 11 Januari Zon op 8.47 uur. onder 16.53 uur. Maan op 21.06 uur, onder 9.58 uur. Maanstanden 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6 05 uur: Ferste kwartier Hoog cn laag water in IJmuiden Maandag li) Januari Hoog water: 4.50 en 17.03 uur. Laag water: 0.31 en 12.53 uur. Dinsdag 11 Januari Hoog water: 5.34 en 17.48 uur. Laag water: 1.18 en 13.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1