Sultanskwestie is bron van de huidige crisis in Marokko Zwitsaletten Afgezette vorst werd het symbool van verzet l PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Wereldnieuws s VA LD A De radio geeft Dinsdag ocli ió tiet zo J MAANDAG 10 JANUARI 1955 KOU, GRIEP, KOORTS i Historie vort het protectoraat Baby van zeven maanden bij brand verstikt LIKDOORNS In December 67000 werklozen Uitvoer sierteeltproducten steeg met ruim 13 percent Politie schoot inbreker in been Tankscheepje doorbrak ijsbarrière Schilders vergiftigd tijdens verfwerk De leeftijd van de zakdoek (Van onze reisredacteur) Er bestaat een Marokkaans probleem en er bestaat een Marokkaanse crisis. De oplossing van het probleem sociaal en economisch is een werk van lange adem. liet door cle schok van de ontmoeting tussen de twintigste eeuw en Middeleeuwen verbroken evenwicht, is niet een-twee-drie te herstellen. De crisis echter die door een binnenlands conflict en door een onafwendbare internationale stroming is ontstaan, eist een oplossing op korte termijn. Maar is zij oplosbaar:' Het heet van niet. De impasse schijnt volledig. En toch zal er een uitweg ge- Het crisisbeeld is te ernstig. Waar het uit bestaat? Uit ;en paar aans stichtingen, sabotage, terreur en contra-tcrreur. Uit stakingen, boycot van Franse -111 T? •- 1 J. 1... L» U.l rvnlt'rlf vonden moeten worden. Het crisisbeeld is te ernstig. Waar het uit bestaat? Uit dagelijks een paar aanslagen met mes, revolver, bom en handgranaat, uit brand- roducten, collectieve winkelsluitingen. Er is kapitaalvlucht, het toerisme mijdt et land, de economie stagneert, de belastingen stijgen, op de begroting drukken zware lasten van het versterkt veiligheidsapparaat. Gevangenissen en inter neringskampen zitten vol nationalisten. De nerveuze politie heeft haar toevlucht genomen tot collectieve straffen en gebruikt hier en daar onduldbare methoden. Uit rouw en protest blijven de moskeeën leeg, familie- en zelfs godsdienstige feesten worden nauwelijks meer door de Marokkanen gevierd. En van buiten het land hitst de Arabische Liga, manoeuvreert het Spanje van Franco en stookt de Sovjet-Unie. Verbittering, haat en angst vergiftigen het klimaat. De komst van Mondès-France heeft een zekere opluchting- gebracht: het vertrou wen dat de nationalisten in hem hebben, de nieuwe politiek in Tunesië, de vrijlating van Istiqlal- en vakbondsleiders rijn daar de oorzaak van. Maar het is een tijde lijke ontspanning, het crediet van Mendès- France is niet onuitputtelijk. Wanneer hij de oorzaken van de crisis niet kan weg nemen, kan zij ponieuw uitbarsten in een golf van geweld. Hoe en wanneer is deze crisis ontstaan? Haar geboorte ligt in de jaren van de jong ste oorlog, toen nieuwe gedachten door de wereld trokken. Het voordien slechts on der een kleine groep intellectuelen levende nationalisme breidde zich uit als een olie vlek en von-d in die jaren zijn definitieve vorm in de Hizb el-Istiqlal, de partij van de onafhankelijkheid, en in de PDI, kleine partij van intellectuelen. De Istiqlal reeru- teerde haar kader uit in Frankrijk ge vormde intellectuelen, uit vooruitstreven de Islamieten, de bourgeoisie en de jeugd. Zij vond een willig gehoor bij de massa's van het nieuwe proletariaat in de steden, huizend in overvolle „medina's" en mise rabele bidon villes". Haar belangrijkste steunpilaar vond zij echter in het paleis te Rabat. Sultan Sidi Mohammed ben Yoes- soef had lang met president Roosevelt ge sproken, het Handvest van de UNO had het kolonialisme veroordeeld, de nieuwe gedachten schoten zelfs wortel temidden van de Middeleeuwse pracht en praal <-an een Oosters potentaten-hof. De sultan koos de zijde van de Istiqlal. Massaal verzet Zo begon het huidige conflict. Het begon met manifesten waarin erkenning der Ma. rokkaanse souvereiniteit, geleidelijke de mocratisering van het sultanaat tot een constitutionele monarchie en invoering van politieke vrijheden werden geëist. Het Frankrijk van De Gaulle rook revolutie en achtte zijn oorlogsinspanning bedreigd. Het sloeg fel terug met verbod van de Istiqlal en verbanning van haar leiders. Hoe ver rassend diep de beweging onder het volk in de steden al wortel had geschoten, toon de een massaal verzet tegen deze maat regelen: in Casablanca, Rabat en Sale de- ADVEPTENTIE lijo snel er» afdoend te bestrijden met: 'n Z W/TSAL preparaat.' HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 laten. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Musette orkest. 12.30 Land- cn tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promanade-orkest en solist. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Kamerorkest. 14.40 School radio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: Batavus Droog stoppel. de onsterfelijke burger. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorconcert. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Ka mermuziek. 22.55 Ik geloof, datcauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20 24.00 Filmprogramma. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws., weerbericht cn katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Licht baken, causerie. 10.00'Voor -te kinderen. 10.15 Platen, 10.30 Franse chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws cn katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Platen. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.45 Radio Philharmónisch orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17 45 Regeringsuitzending: Nederland cn de wereld: Technische en economische hulp aan de achtergebleven gebieden, waar om en hoe, door Mr. F. J. van der Dussen. 18.00 Dit is leven, causerie. 18.15 Platen. 18 20 Sport praatje. 18.30 Metropole-orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalendpr 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De ge wone man. 21.00 Driekoningenavond of Wat Gij Wilt. hoorspel 'In de pauze: platen). 23.00 Nieuws. 23.15 Brabants orkest en solist. 23.50—24.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten. 20.30 Een huis van de Nacht, spel. BRUSSEL. 324 M. 14.45 Platen. 12.10 Platen. 12.30 Nieuws. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouw, kroniek, 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel 16.30 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Orkestconcert. 17.35 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 P.aten. 21.30 Orkest concert 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00— 22 30 Nieuws, feiten van de dag, en: Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). monstreerden geweldige menigten. Het kwam tot gevechten met Franse en Sene galese troepen, er vielen tientallen doden, dc eerste van vele honderden. De sultan legde al spoedig zijn kaarten op tafel. Tijdens een bezoek in 1945 aan Marrakesj, waar hy begroet werd met uit roepen als: ..Leve de sultan. Wij zijn de zonen van een vrije Marokkaanse natie", zei hij: „Weet dat hetgeen u bedroeft, ook mij bedroeft, dat hetgeen gij hoopt, ik ook hoop". En niet alleen hij, ook zijn wilde zoon erfprins Monlay Hassan en zijn mo derne, ongesluierde jonge dochter prinses Lalia Aitsja, kozen partij voor de Istiqlal, keuze die hen een ongekende populariteit bij het volk in de r'eden bezorgde. Parijs bezon zich. Het verving de strenge resident generaal Puaux door de vooruit strevende Labonne. Maar deze legde zich vooral toe op economische hervormingen, die, hoe dringend nodig en weldadig zij hadden kunnen zijn, niet meer voldeden aan de hartstochtelijke politieke aspiraties der Marokkanen. Zij ontketenden wel een tegenverzet in de Franse administratie zelf en bij de „colons", die zeiden: „Teveel, te vroeg en te snel". Zijn vastlopend experi ment onderging een triest einde. De sultan liet uit een niet bepaald pro-Franse rede in Tanger een op verzoek van de resi dent-generaal opgenomen passage weg. die hulde bracht aan het beschavingswerk van Frankrijk. De avond tevoren hadden Sengalese troepen in Casa om een banale vrouwen-affaire het vuur geopend op een massa Marokkanen. Dit bloedbad dreef de sultan er toe de passage niet uit te spreken. „Verraad" Parijs, dat. een halve stap voorwaarts had gedaan, deed van schrik om dit „verraad" twee stapoen terug: het benoemde in 1947 maarschalk Juin tot resident-generaal.Deze zoon van een politieman uit Bone, In Alge rije. geschoold in de traditie van de „Fran se tegenwoordigheid" in Noord-Afrika, zou dit varkentje wel eens even met sterke militaire hand schoonboenen. Hij riep de sultan ter verantwoording, dwong hem de Istiqlal openlijk te verloochenen, ontnam Marokkaanse afgevaardigden in de consul tatieve raad van de regering het woord en Drobeerde de Istiqlal van de kaart te vegen. De coalitie van de sultan en de Istiqlal echter bleek onbreekbaar, al moest zij in het geheim werken. De stichting van na tionalistische scholen ging voort, de Istiqlal versterkte haar kader. De sultan weigerde residentiële credleten te tekenen en de breuk tussen paleis en residentie barstte steeds verder open. De gedwarsboomde Juin besloot daarop de hele nationalistische coalitie te liquide ren. En met de leeoheid die in enn veld slag mogelijk een deugd Is, mobiliseerde hii daartoe in 1951 een nieuwe bondgenoot. Hij stimuleerde de groepering om El Glaoui, Pasja van Marrakesj en getrouw bondgenoot van Frankrijk, van een aantal Pasja's en Ca ids, die bij de gratie van de Franse administratie een bevoorrechte po sitie hadden en die in de Istiqlal een toe komstig gevaar voor eigen profitabele al macht zagen. Deze groep vulde zich aan met enige vertegenwoordigers van mystie ke en on-orthodoxe Islam iet ische broeder schappen zoals El Kittani, om zich ook op het religieuze front te dekken en zij voor zag zich van een ha'f-imaginair leger naar men zegt met geld en dwang ge- reeruteerd uit Berberstammen uit de bergen. Men proclameerde het bestaan van een de sultan vijandig gezinde volksbewe ging en beschuldigde hem van on-oirbare praktijken. De bedoeling was duidelijk: afzetting van de onhandelbaar geworden Mohammed V, nochtans wettig staats- en religieus hoofd Het. Frans-Spaanse protectoraat over j Marokko werd in feite gevestigd door het verdrag van Algeciras van 1906 (ook j door Nederland ondertekend). Nadat Spanje tot de positie van onderhuurder in een kleine zóne teruggedrongen was, werd het Franse beheer bevestigd door het verdrag van Fez (1912) waarbij de j sultan zich verbond die hervormingen in te voeren die de Fransen noodzake- j lijk achtten. De pacificatie en de open- legging van dit door interne twisten verscheurde en achterlijke land begon j daarna onder leiding van de legendari- scire resident-generaal Lyautey. j Hij versterkte het centrale bestuur van de sultan de Maghzen en on- derwierp de Berberstammen, die zich in vrijwel voortdurende opstand de „Siba" aan de Maghzen onttrokken. Naast de theoretische en absolute mo- narchie van de sultan, die het land re- j j geerde via zijn viziers (ministers)pas- ja's (in de steden) en Caids (in de ..bied'', het binnenlandstelden de j Franseneen bcstuurs-apparaat in van resident-generaal, directeuren, regiona- le chefs, civiele controleurs en militaire officieren van inheemse zaken, dat formeel de taak had de hiërarchie van de sultan op de overeenkomstige ni- j veau's te controleren, doch dat zich in feite snel ontwikkelde evenals in Tu- nesië tot een ..administration direc- te'", tot het feitelijk bestuur van het land, f aan de Maghzen slechts de rol van het ja-knikken'' overlatend. Dit directe bestuur versterkte zijn invloed nog door- dat het de benoeming van de Caids in i j feite geheel in handen nam. Zo schrom- j pelde de autoriteit van de sultan ineen j tot een kleurig stempel op de decreten l van een Franse administratie, ongecon- j troleerd door enigerlei vertegenwoordi- ging van het Marokaanse volk. Slechts op religieus gebied bleef de macht van de sultan, die ook „Imam", eerste voor- ganger in de Mohammedaanse religie is, j tot in Augustus 1953 onaangetast. Een oud en eenzaam man, sultan Sidi Mohammed Ben Arafat, rijdt iedere Vrijdag, omringd door een enorme lijfwacht, van zijn paleis naar de moskee om zijn volk voor te gaan in de „Tsjotba", het plechtig gebed. Maar de wijde vlakte om het paleis is niet meer, zoals in de tijd van zijn afgezette voorganger, gevuld met het juichen van duizenden mannen en het „You-You" van even zovele vrouwen. De vlakte blijft leeg en verlaten zoals de moskeeën leeg blijven. Er zijn slechts cordons van soldaten. Er is al driemaal een aanslag op zijn leven gepleegd. Kinderen speelden met lucifers van Marokko en vervanging door een groep „loyale leiders". Verscherpte actie Parijs schrok hiervoor terug en het ac cepteerde ondanks zijn hevige protesten dankbaar een gelegenheid om Juin in een militaire functie bij de NAVO te be noemen en hem te vervangen door generaal Guillaume. Het liet helaas n,a mèt Juin ook zijn onzalige plan weg te werken. De ..Siba", het opstandige complot, ging voort. De breuk tussen paleis en residentie werd niet geheeld. De nationalisten verscherpten hun actie: nieuwe bloedige onlusten, nieu we scherpe overheidsmaatregelen. Zo kwam tenslotte in Augustus 1953 de door Juin geplaatste tijdbom tot explosie. De Glaoui en de zijnen stelden een gehei me petitie op, waarin de sultan niet langer werd erkend en die door Pasja's en Caids getekend moest worden. Zij genoten steun, althans welwillend advies, van Franse overheidsdienaren. De meerderheid van de Franse bevolking in Marokko koos hun zijde.Tevergeefs trachtten sultan en Istiqlal het complot te verijdelen, het was niet meer te stoppen. De GlaoudLsten hadden hun staatsgreep groed voorbereid. Zij hadden zelfs een nieuwe sultan in petto: Sidi Mohammed ben Arafat, oud, handelbaar en anti-Istiq. lal. Hij zou op de belangrijkste feestdag van het jaar, Aid el Kebir, waarop alle Mohammedanen ter wereld een offer aan Allah brengen, op de troon worden gezet. En zo verschenen de eerste Berber-ruiters op de heuvels om de steden. Parijs, ver lamd door de grote staking, die ook de P.T.T. omvatte, evenzeer verlamd door schrik, waagde een weifelende bemidde lingspoging. maar deze faalde. Een burger oorlog heette onvermijdelijk. Zo ging op de twintigste Augustus 1953 de resident-generaal Guillanme, afgezant van een staat die zichzelf volgens het ver drag van Fez verplicht hadzijne ma jesteit de sultan te beschermen tegen ieder gevaar dat zijn persoon of zijn troon be dreigtnaar de sultan om zijn aftre den te eisen. Mohammed V weigerde. Hij werd daarop afgezet en verbannen. De hand die op de dag van Aid el Kebir het schaao voor Allah slachtofferde, was die van Sidi Mohammed hen Arafat. De mi nister onder wiens auspiciën deze manoeu vre, die talloze Fransen met schaamte en ontzetting heeft vervuld, plaats greep, heette Georges Bidault. Ziedaar de aanleiding van de Ma rokkaanse crisis. Zij voerde iot een uitbarsting van volkswoede, tot moord partijen door extremisten, tot mas sale deportaties, tot verbittering, ook op religieus gebied, tot verdeeldheid: aan de ene kant de „lastige" nationa listen, die nochtans de krachten van de toekomst zijn, aan de andere de Middeleeuwen.de Glaoudi en de zijnen. Men heeft van de aanvankelijk niet eens algemeen beminde sultan een door vele kringen aangevochten figuur een symbool van het verzet ge maakt. En nu zit men met de brokken van een crisis, die uit de weg moeten worden geruimd, eer men aan het probleem-Marokko kan beginnen. Zaterdagavond heeft in een woonhuis aan de Burchtsteeg te Leiden een felle brand gewoed, waarbij een baby van zeven maanden om het leven is gekomen. Het huis werd bewoond door de familie Cornc- lisse, bestaande uit de ouders en zeven kinderen. De vader cn moeder waren met drie kinderen uitgegaan, terwijl op het gas stel het avondeten stond. Zij lieten een ne genjarige jongen, twee kleinere jongens en de 7 maanden oude baby achter. De jongste twee jongens staken aan de brandende gaspitten lucifers aan, en sta ken daarmede de inhoud van een prulle- mand in brand. Toen de oudste jongen van negen jaar dit bemerkte, sloeg hij onmid dellijk alarm uit een raam van de eerste étage. Op dat moment greep het vuur ech ter reeds zo snel om zich heen, dat buren en voorbijgangers de grootste moeite had den de drie jongens uit het huis te redden. Enkele ogenblikken later arriveerde de brandweer, die na vernomen te hebben dat op de tweede étage nog een baby lag, on middellijk alle pogingen in het werk stelde om ook dit kind te redden. Men slaagde erin de baby naar buiten te brengen doch deze bleek door rookverstikking om het leven te zijn gekomen. De brandweer wist daarna het vuur in korte tijd meester te worden, doch de eerste en tweede étage waren reeds volkomen door het vuur ver woest. ADVERTENTIE VERWUDE8D MET WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Ken nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt <1e pijn weg In seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie.: jodium en net pijnstillende benzocaine. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van t. 1.36 bespaar*. U veel ellende. In December nam het aantal werkloze mannen toe van 45.071 tot 66.977. De be zetting voor dc aanvullende werken steeg van 7036 tot 14.505, zodat het aanbod van arbeidskrachten totaal met 29.375 toenam. Deze toeneming van de geregistreerde werklozen is te wijten aan het winter seizoen, waardoor vooral in de landbouw, de bouwnijverheid en in de voedings- en genotmiddelenindustrie de werkgelegen heid afnam. Hierdoor nam ook de werk loosheid toe onder de veenarbeiders, de losse arbeiders en het transportpersoneel. Afgezien van de seizoeninzinking hand haafde de werkgelegenheid zich op een hoog peil. De omvang van het aanbod lag eind December ruim 30.000 lager dan een jaar geleden, hoewel de mannelijke be roepsbevolking inmiddels met ongeveer 40.000 personen is gestegen. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 10.081 tot 17.731; veenarbeiders van 1734 tot 2499; metaalarbeiders van 2465 tot 3083: landarbeiders van 7883 tot 18.570; transportpersoneel van 2715 tot 3868 en losse arbeiders van 10.865 tot 16.056. Dc vraag naar mannelijk personeel daalde van 41.947 tot 33.266. De werkloosheid was eind December het hoogst in Drente met 58 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 10. Het rijks gemiddelde bedroeg 21 tegen 14 op 30 No vember. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 5219 tot 5902. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk perso neel daalde van 27.029 tot 26.576. ADVERTENTIE BU HOEST EN KEELPIJ N PASTILLES ONTSMETTEND- VERZACHTEND Op de te Zeist gehouden conferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond heeft dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sierteeltpro ducten, enige gegevens over de uitvoer van sierteeltproducten verstrekt. In gul dens bedroeg de uitvoer van bloembollen in 1953 145.094.000 en in 1954 159.267.000, een toeneming van 11,5 percent. De uit voer van bomen bedroeg in 1953 21.494.000 en in 1954 21.823.000, een toeneming van 1.5 percent. De uitvoer van bloemen be droeg in 1953 21.233.000 en in 1954 28.678.000, een toeneming van 33,2 per cent. De uitvoer van planten bedroeg in 1953 3.377.000 en in 1954 4.473.000, een toeneming van 4,8 percent. Totaal werden in 1954 uitgevoerd voor f 214.241.000 aan sierteeltproducten, tegen f 189.141.000 in 1953. De algehele toe neming bedraagt 13,3 percent. De politie te Rotterdam heeft Zaterdag avond de 24-jarige olieman T. v. d. B. en de 21-jarige expeditieknecht C. V., beiden uit Rotterdam, aangehouden, nadat zij een inbraak hadden gepleegd in een woonhuis van een dokter aan de Schepenstraat te Rotterdam, waar zij geld, sigaretten en chocola hadden gestolen. Bij de arrestatie haalde een hunner een dolk te voorschijn en dreigde de politiemannen. Een der agenten schoot de man door het linker bovenbeen. Deze werd niét ernstig gewond en nadat hij in het ziekenhuis Coolsingel was behandeld, werden beide mannen ach ter slot en grendel gezet. Een tankscheepje, de „Shell 13", is Zon dag met behulp van de voor ijsbreken ge bouwde sleepboot „Tina" door de ijsvlakte buiten de Oranjesluizen bij Amsterdam gedrongen. De sleep maakte een vaargeul door het 10 a 15 cm dikke ijs en kwam om kwart over elf in Huizen aan. Zondagavond om half zes is de sleep door deze vaargeul weer in de Oranjesluizen teruggekeerd. Bij verfwerkzaamheden in een van de lokalen van het scheikundig laboratorium aan de Bloemsingel te Groningen hebben zich bij enkele schilders vergiftigingsver schijnselen voorgedaan. De 55-jarige schil der J. R. en twee schildersknechten wer den bij het aanbrengen van celluloselak onwel en moesten naar' het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De schilder J. R. is in het ziekenhuis overleden. De beide andere slachtoffers maken het thans goed. Scheikundigen van het Academisch Ziekenhuis assisteren de recherche bij het onderzoek naar de oor zaak van de vergiftigingsverschijnselen, welke waarschijnlijk gezocht moet worden in de wijze waarop met de celluloselak is gewerkt. Er is geen gebruik gemaakt van maskers. j Docent. Adlai E. Stevenson, de democra tische candidaat voor het president schap in 1952 zal rechten doceren ge durende de wintercollcges van de North Western University te Evanston in Illinois. Formules. De Hongaarse posterijen heb ben nieuwe telegramformulieren met vaste teksten uitgegeven, zoals „kame raadwenst u een succesvol Nieuw jaar, leidend naar socialisme", „Wij zen den u slrijdgtroetcn voor topprestaties en besparingen", of „Met vreugde ver welkom ik de pasgeborene en ik hoop dat hij een strijdvaardig, opbouwend lid van de socialistische gemeenschap zal worden". Ereburger. Premier Mendès-France is be noemd tot eerste ereburger van Posita- no, het Italiaanse plaatsje waar hij enige dagen met vacantie verblijft al vorens naar Rome Ie reizen voor be sprekingen met Italiaanse autoriteiten. Recht. De Ford Foundation heeft 4.650.000 dollar aan de universiteiten van Har vard, Columbia, Michigan cn Stanford ter beschikking gesteld ter bevordering van de internationale studies van het recht. Voorbij. De grote tijden voor de koffie- smokkelaars aan de grens bij Aken schijnen voorbij te zijn sedert de daling van de belasting op koffie in Duitsland het bedrijf minder winstgevend heeft gemaakt. In het gebied van Aken heeft de douane in 1954 slechts 16 ton ge smokkelde koffie In beslag genomen. Een jaar tevoren bedroeg de buit nog 43 ton en in het laatste grote smokkel- jaar 1952 74 ton. Hoofd. De 65-jarige ex-generaal Serge Makejef is te Miinchen gekozen tot hoofd van de Kozakken in balling schap, wier aantal op enige honderd duizenden wordt geschat, van wie er ongeveer 5500 in West-Duitsland wonen. Wervelstorm. Een wervelstorm, die het midden en het Zuidelijke gebied van de Philippijnen heeft geteisterd; heeft aan 53 personen het leven gekost. Een vis sersboot met achttien opvarenden wordt nog vermist. Men vreest dat het vaar tuig met man en muis vergaan is. Broeders. In Egypte zijn weer drie leden van de Mohammedaanse Broederschap ter dood veroordeeld, verdacht van deel neming aan een samenzwering tegen d« regering. Veertig andere samenzweer ders kregen gevangenisstraffen. Honderd. Wenen heeft van alle grote ste den de meeste personen boven de hon derd jaar tien vrouwen en twee man nen, aldus blijkt uit een te Wenen ge publiceerde statistiek. Hoogste. De Belgische regering overweegt om voor de wereldtentoonstelling van 1958 in Brussel de hoogste wolkenkrab ber ter wereld te bouwen, aléfus een bericht in het liberale blad „La Der- nière Heure". De wolkenkrabber zou 500 meter hoog moeten worden met bovenop een televisiemast van 135 meter hoogte. Dit gebouw, dat tweemaal zo hoog zoö zijn als de Eiffeltoren in Parijs en 120 meter hoger dan het State Building In New York, zou 25 verdie pingen krijgen. De doorsnede aan de basis zou evengroot zijn als de hoogte. Antwoord. De. Sovjet-regering heeft be sloten haar diplomatieke missie uit Irak terug te roepen in antwoord OP het slui ten van de Iraakse ambassade te Mos kou. hetgeen het Sovjet ministerie van Buitenlandse Zaken „het bewijs van een onvriendelijke houding, waardoor de internationale spanning wordt ver groot". heeft genoemd. De Iraakse re gering baseert het sluiten van de am bassade te Moskou op overwegingen van bezuiniging. Reislustig. In een rapport aan de Ameri kaanse Senaat is critiek geleverd op de vele reizen van minister Foster Dulles naar Europa. Volgens het verslag, dat is opgesteld in opdracht van de begro tingscommissie van de Senaat, „maait Foster Dulles met zijn veelvuldige be zoeken het gras weg voor de voeten van de Amerikaanse diplomaten in Europa". De Europese staatslieden moeten maar naar Washington komen als zij overleg willen plegen met de minister. Vergeten. De 53ste verjaardag van de Russische premier Georgi Malenkov is Zaterdag voorbijgegaan zonder dat de Russische pers of radio er de minste aandacht aan hebben geschonken. Het was tevens de verjaardag van Ruslands beroemde prima ballerina, Galina Oela. nova van het Bolsjoi-theater. Haar 45e verjaardag kreeg evenmin enige publi citeit. WANNEER u ergens leest dat de zak doek een onontbeerlijk onderdeel van de dagelijkse uitrusting van ieder mens is, moet u er voor oppassen dat u zich niet koningin Clementia van Hongarije in het jaar 1328 de eerste zakdoek tegenkomen, maar dit is dan ook de enige die werd aangetroffen. Ruim anderhalve eeuw later laat meeslepen door de nadruk waarmee schijnt de zakdoek reeds een luxe artikel V. 41. Diep verontwaardigd verliet Jolliepop het politiebureau, waaruit nog steeds de lachsalvo's van de politieman klonken. „De onbeschaamdheid mompelde hij, „de verregaande onbeschaamdheid „De politie was niet erg behulpzaam hè?", zei Panda, „ze schijnen het nog grappig te vinden, dat Joris jou als geest heeft ver kocht". Jolliepop slikte krampachtig. „In derdaad", zei hij bewogen, „doch ik ben zo vrjj, mij hier niet bij neer te leggen. Ik zal mij beklagen bij de Vakgroep van huispersoneel". „Ik denk niet, dat je daar veel hulp zult krijgen", zei Panda, „als het nu de Vakgroep van Bouwvakarbeiders was „Hoe bedoelt u, mijnheer Panda, als ik het vragen mag?" „Wel", zei Panda, „Joris heeft toch dat kasteel in één nacht door geesten laten bouwen? Ik geloof niet, dat de bouwvakarbeiders dat prettig zul len vinden. Zij zouden dus wel willen hel pen, als het tegen Joris gaat. Maar ik ben bang, dat het dan wel wat hard zal toe gaan". Mijnheer Panda", zei Jolliepop be wonderend, „u hebt een waar woord ge sproken. Ik ga mij tot de bouwvakarbei- ders wenden!" „Zou je dat wel doen?", zei Panda, „je weet nooit wat de gevolgen zullen zijn!" Maar Jolliepop was niet te houden. Zo snel, als dit met enige waar digheid mogelijk was, spoedde hij zich naar het gebouw van de bewuste Vak groep. 9 dit wordt gezegd. Het klinkt wel overtuigend, maar de werkelijkheid is helaas anders. Zelfs wanneer we onder „ieder mens" gemakshalve iedere landgenoot zouden ver staan, moeten we toch consta teren dat er nog steeds velen zijn die het zonder zakdoek kunnen stellen en zich op een allerprimi- tiefste en onsmakelijke manier weten te behelpen. We doelen hierbij niet op kleine jongetjes die 'met een vies neusje rond lopen, maar op volwassenen die de zak doek nog steeds geen plaats gunnen in handelingen die anderen zo discreet mo gelijk trachten te verrichten. Ook in de oudheid kende men geen zakdoeken, al droeg men vaak een doek waarmee het voorhoofd kon worden af gewist. Bij de Romeinen droeg deze lap de naam sudarium. Gedurende de mid- d.eleeuwen werd de neus met de vingers gesnoten, maar soms werden hiervoor ook de slippen van de mantel gebruikt. De huilebalken die, in steen gehouwen, op het graf van de Franse koning Philips IV staan te treuren, geven ons daarvan het beste bewijs, want één hunner veegt de monstratief de neus af met. de punt van de rouwmantel, een gebruik dat. dus nog in hel begin van de 14de eeuw bestond. liet is werkelijk een verademing, wan neer we eindelijk in.de nalatenschap van (Nadruk verboden te zijn geweest, want Charlotte van Savoye, weduwe van Bo dewijk XI van Frankrijk, bezat drie zijden zakdoeken, met gouddraad bewerkt, aller minst geschikt dus voor het gebruik dat wij er van ver onderstellen. De practische Erasmus beval de zakdoek natuurlijk van harte aan. Het werd hoe langer hoe meer een rijk versierd onderdeel van het toilet, wajirmee co quette vrouwen en onuitstaanbare man nen gedurende het gesprek zaten te ma noeuvreren, doch dit was niet de bedoe ling van de Rotterdamse zedemeester. In tussen snoot men toch nog wel de neus en herhaaldelijk komen we dan ook het woord neusdoek in de inventarislijsten tegen, maar dit behoeft geen zakdoek te zijn geweest, want ook de halsdoek werd /rvoor gebruikt. Kortom, tot aan de ë'ranse revolutie behoeven we ons werke lijk geen illusies te maken aangaande een algemeen en nuttig gebruik van de zak doek. Dit onderdeel van het toilet is pat in de vorige eeuw in de meeste kringen doorgedrongen. En zien we om ons heen, dan moeten we constateren dat in ander halve eeuw tijds nog lang niet allen van de nuttigheid overtuigd zijn. O ja, weet u dat de oude Egyptenaren reeds blokdruk kenden? Daarover morgen. H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2