Sport in het kort vG Mevrouw wederom Lens-Gerrietsen turnkampioene Directeur Hoogovens opende het internationaal schaaktournooi Ruime voorsprong van Ericsson op zwak rijdende Andersen Voor de zeventiende keer in Beverwijk Herman Willemse en Mary Kok slaagden Shilkov verbeterde het wereldrecord 5000 m. met 21 seconden Courses in Hilversum Vier eerste plaatsen voor Geersen Mac Kinley neemt deel aan Prix d'Amérique MAANDAG 10 JANUARI 1955 Kennemer tafeltennissers verloren van Utrecht Russische ijshockeyers door Zweden verslagen Nederlandse rijdsters naar wereldkampioenschappen In het Kennemer Theater Het HVB-programma Biljarten Van Braam kampioen eerste klasse driebanden Biljartuitslagen 'ÏMMWMMui In de Stadsgehoor zaal te Leiden werd Zondag onder grote belangstelling de fi nale om het kampi oenschap van Neder land turnen voor da mes gehouden. De organisatie was op gedragen aan de da- anesgymnastiekver- eniging „Brunhilde" ter gelegenheid van het 45-jarig bestaan van deze club. De halve finale werd reeds enkele weken geleden in Utrecht verwerkt en had voor de kampioenen van het vorige jaar mevr. Lens-Gerriet sen van K. en V. uit Utrecht een voor sprong van 3.9 p. op geleverd op haar naaste concurrente mevr. KrulVan de Nolk v. Gogh van ,,Donar" uit Den Haag. Het zag er 'dus naar uit dat mevrouw Lens wederom be slag zou leggen op de titel. Maar reeds het eerste nummer van het programma bracht spanning toen de kampioene viel aan de evenwlchts- balk, wat haar op vier volle punten verlies kwam te staan. Een fraaie gelegen heid dus voor mevr. Krul om haar achter stand weg te werken. Maar ook zij viel en raakte hierdoor zo van de wijs, dat zij in dit nummer genoegen moest nemen met de laatste plaats. De darnes Kampen Tonneman van Esca (Arnhem) en Barneveld, van Sparta (Vee- nendaal) profiteerden echter goed van deze fouten en brachten hun achterstand terug tot resp. 1 en 2.7 punt. Bij het paardspringen liep mevr. Lens Gerrietsen weer iets uit door dit nummer te winnen en daar zij ook het derde num mer (vrije oefening) won was haar voor sprong weer bijna 4 punten op mej. Kam pen Tonneman (Arnhem). Met nog één nummer voor de boeg ringen kon haar de overwinning nauwelijks meer ont gaan. Wel liep mej. Kampen Tonneman nog bijna 1 punt in. Evenwichtsbalk: 1. Kampen Tonneman, Esca (Arnhem) 18 p., 2. Geene, De Halter (Alkmaar) 18 p., 3. EsseveldBoelhouwer, Sport Vereent (Utrecht) 17.9 p., 4. Barne veld, Sparta (Veenendaal) 17.9 p., 5. Cox Ladru, Hercules (Amsterdam) 17.3 p., 6. Laarakker, SSS (Amsterdam) 17.1 p., 7. SchouwinkKempers, Here. Hebe (En schedé) 17 p., 8. Woord, Thor (Schiedam) 16.7 p., 9. Ruiter, De Halter (Alkmaar) 16.7 p., 10. Burgess, Amstels G.V. (Amster dam) 16 p., 12. LensGerrietsen, K. en V. (Utrecht) 14.4 p., 15. Krul—v. d. Nolk v. Gogh, Donar (Den Haag) 12.3 p. Paardspringen: 1. LensGerrietsen, K. en V. (Utrecht) 9.8 p., 2. EsseveldBoel houwer, Sport Vereent (Utrecht) 9.6 p., 3. Laarakker, S.S.S. (Amsterdam) 9.5 p., 4. Geene, De Halter (Alkmaar) 9.4 p., 5. Krulv. d. Nolk v. Gogh, Donar (Den Haag) 9.3 p., 6. Barneveld, Sparta (Vee nendaal) 9.3 p., 7. Woord, Thor (Schiedam) 9.2 p., 8. Kampen Tonneman, Esca (Arn hem) 9.1 p., 9. Cox Ladru, Hercules (Am sterdam) 9.1 p., 10. v. Hattum, K. en V. (Utrecht) 8.9 p. Vrije oefening: 1. LensGerrietsen, K. en V. (Utrecht) 19.2 p., 2. Barneveld, Spar ta (Veenendaal) 18.1 p., 3. EsseveldBoel- Lenie Lens-Gerrietsen tijdens een afsprong van de ringen. Zaterdagmiddag vertrok uit Haarlem een grote bus vol Kennemer Tafeltennissers naar Utrecht, om daar een stedenwedstrijd te gaan spelen tegen vertegenwoordigende teams van die afdeling. Hoewel alle spe lers en speelsters hun uiterste best deden, kon de fraaie overwinning van vorig jaar toch niet geprolongeerd worden. De gasten verloren met 3735. De wedstrijd-middag werd geopend door een welkomstwoord van de Utrechtse voor zitter, de heer Van der Rijst, die door de heer van Dijk, consul van Kennemerland op geestige wijze werd beantwoord. Al spoe dig bleek hierna, dat het ditmaal het jeugd- team en de eerste dames zouden zijn, die voor de punten moesten zorgen, want zij scoorden er in totaal vijftien. Voor het begin stond al vast, dat de over gangsklassen het zeer moeilijk zouden krij gen. P. van Eyk moest wegens ziekte verstek laten gaan en ook enkele ander invallers waren allen ziek, Zodoende moest G. Wol- ters invallen, die in dit gezelschap iets te zwak was, al had hij toch wel verdiend een overwinning te behalen. P. Sleper startte goed met een vlotte overwinning op Dries, waarna G. Oudt te gen De Vries uitkwam. De eerste game won hij met 21—3, maar in zijn tweede kwam zijn tegenstander er steeds beter in. Uitein delijk zegevierde toch de routine over de jeugd, zodat het 2—0 werd. G. Wolters kwam hierna tegen Albers uit en verloot in drie games. De Vries versloeg hier Sleper, in de derde game met 22—20, waarna het 23 werd door een zege van Dries op Wolters. Ook hier had Wolters wel beter verdiend. Oudt maak te met groot overwicht driedrie tegen Al bers, Wolters verloor ook tegen De Vries zijn derde partij, waarna Sleper eveneens Albers versloeg en Oudt er met een fraaie overwinning op Dries 54 voor de gasten van maakte. In de eerste klasse verloren de Kennemers echter met dezelfde cijfers. H. Eyking had hier het beste deel van de strijd door twee maal te winnen. B. van Eyk en R. Voogt wonnen elk een maal. De lagere teams leden alle zware nederlagen. Het tweede klasse team verloor met 72, waarbij de beide tegenpunten door T. van Honschoten wer den gescoord. De derde klassers verloren met dezelfde cijfers, en hier waren het Ger- ners en Weber die elk eenmaal wonnen. De vierde klassers verging het iets beter, maar zij konden toch niet winnen. Het werd 63, doordat Hammingan, Silvis en de Jong elk een maal wonnen. De jeugd deed het uitstekend, want Ha- zelhof en Schoof bleven beiden ongeslagen. Boers moest alleen in Raverts zijn meer dere erkennen. Bij de dames won Corrie Schuyt al haar partijen met groot verschil in twee ga mes. Haar beide medespeelsters echter de den het ook uitstekend, door elk twee maal te winnen. Anneke Lahey verloor alleen van Heyboer en dit met 2119 in de derde game. Nan Simon leed een drie-games nederlaag tegen Thea Bul. Het tweede dames-team ver loor met 54. Truus Vasen won twee maal. Vóór de strijd om het nationale kampioen schap werd gestreden om het kampioen schap van het KNGV; 21 jonge turnsters namen eraan deel. Eén der beste prestaties in het onderdeel vrije oefening werd gele verd door het Driebergse meisje T. C. Spie- gelenberg, dat men hierboven in actie ziet. Winnares werd de DOVES-turnster T. Beekman uit Heiloo. houwer, Sport Vereent (Utrecht) 18 p., 4. Krulv. d. Nolk v. Gogh, Donar (Den Haag) 17.9 p., 5. Geene, De Halter (Alk maar) 17.9 p., 6. SchouwinkKempers, Here. Hebe (Enschedé) 17.9 p., 7. Bur gess, Amstels G. V. (Amsterdam) 17.7 p., 8. Ruiter, De Halter (Alkmaar) 17.7 p., 9. Dam, Here. Hebé (Enschedé) 17.5 p., 10. Woord, Thor (Schiedam) 17.5 p. Ringen: 1. EsseveldBoelhouwer, Sport Vereent (Utrecht) 19.1 p., 2. Krulv. d. Nolk v. Gogh, Donar (Den Haag) 19.1 p., 3. J. Kampen Tonneman, Esca (Arnhem) 18.6 p., 4. Ruiter, De Halter (Alkmaar) 18.2 p., 5. Laarakker, S.S.S. (Amsterdam) 18 p., 6. Burgers, Amstels G.V. (Amsterdam) 17.9 p., 7. LensGerrietsen, K. en V. (Utrecht) 17.9 p., 8. Barneveld, Sparta (Veenendaal) 17.6 p., 9. Geene, De Halter (Alkmaar) 17.6 p., 10 Hattum, K. en V. (Utrecht) 17.5 p. Totale uitslag: 1. en kampioene van Ne derland LensGerrietsen 127.4 p., 2. Kampen Tonneman 124.4 p., 3. Esseveld Boelhouwer 123.9 p., 4. Barneveld 122.8 p., 5. Krulv. d. Nolk v. Gogh 120.8 p., 6. Ruiter 119.7 p., 7. Laarakker 118.3 p., 8. Geene 117.7 p., 9. SchouwinkKempers 116.9 p., 10. Woord 116.5 p., 11. Cox Ladru 114.6 p., 12. Burgess 114.4 p., 13. Dam 112.3 p., 14. Hattum 109.7 p., 15. Meyer 109.4 p. De eerste 12 vormen nu het keur korps. De tweede ontmoeting RuslandZwe den, gehouden in het Dynamo stadion in Moskou, heeft een verrassende 52 over winning voor de bezoekers opgeleverd. De tussenstanden waren 11, 21, 20. De eerste wedstijd, Vrijdag in hetzelfde stadion gespeeld, was door de Russen met 42 gewonnen. Ook de beide ontmoe tingen, die eind December in Stockholm plaats vonden, waren in het voordeel van de Russen geëindigd, onderscheidenlijk met 30 en 32. De Russische ploeg, houder van de we reldtitel, leed tegen Zweden zijn eerste nederlaag van het seizoen. De commissie voor het kunstrijden van de KNSB heeft besloten Sjoekje Dijkstra (Amstelveen) en Joan Haanappel (Den Haag) uit te zenden naar de wereldkam pioenschappen in het kunstrijden, die van 15 tot 18 Februari in Wenen worden ge houden. Verder zal het echtpaar Odink (Den Haag) deelnemen aan het wereld kampioenschap ijsdansen. Arnold Gerschwiler uit Londen heeft de KNSB aangeraden de meisjes uitsluitend voor het wereldkampioenschap in te schrijven en niet voor de Europese titel- wedstrijden, die van 27 tot 29 Januari in Boedapest worden gehouden. Hij was van oordeel, dat twee kampioenschappen te zwaar voor de jeugdige Nederlandse rijd sters zouden zijn. De heer en mevrouw Odink nemen wel aan de titelwedstrijden maar Rie Franssen en Nel Vermeulen moes- t- ten zich met één overwinning tevreden om het Europees kampioenschap (jjsdan- stellen sen) in Boedapest deel EGYPTE—DUITSLAND. Op de terug reis heeft de Duitse nationale hockeyploeg, die een bezoek aan Pakistan heeft gebracht, in Caïro tegen Egypte gespeeld en met 41 gewonnen. De ruststand was 10 voor de Duitsers. DE SPELEN IN 1960. Een speciale commissie heeft Detroit en Squaw Valley in Californië aanbevolen als steden voor de Olympische splen in 1960. Detroit voor de zomre- en Squaw Valley voor de winter spelen. De candidatuur zal echter nog be krachtigd moeten worden door het Ameri kaanse Olympische Comité alvorens te wor den ingediend bij het IOC. OM DE WEST-EUROPA CUP. De ijs- hockeywedstrijd Antwerpen—Keulen, die in de competitie om de West-Europa Cup in Antwerpen is gespeeld, is met 75 door de Belgen gewonnen. De tussenstanden waren: 1—2, 2—2, 4—1. RED STAR WON IN MONTEVIDEO. De Joegoslavische voetbalploeg Red Star heeft in Montevideo met drie—een van Nacional gewonnen, een ook in het buiten land zeer bekende club, die herhaaldelijk kampioen van Uruguay is geweest. De rust stand was eennul voor de bezoekers. CIRCUITRECORD VAN BUENOS AIRES VERBETERD. De Franse coureur Behra heeft met een Maserati het ronderecord van het circuit van Buenos Aires verbeterd. Hij legde de 3,192 km. af met een gemiddelde uursnelheid van 131,630 km. CHAUX DE FONDS IN ARGENTINIë. De voetbalwedstrijd tussen Independiente, een plaatselijke club in Argentinië en de Zwitserse vereniging Chaux de Fonds, is in een zeseen overwinning voor Independien te geëindigd. Bij rust stonden de Zwitsers met een—twee achter. DUITSLAND VERSLOEG EGYPTE. De Duitse hockeyploeg, welke naar Pakistan is geweest, speelde een wedstrijd in Egypte. Na de overwinning van viefeen in Caïro, wonnen de Duitsers in Alexandrië met negen nul van de Egyptenaren. Bij de rust had den zij reeds een vier—nul voorsprong. DE INTERNATIONALE SCHERMWED- STRIJDEN IN NOORDWIJK. De interna tionale schermwedstrijden op degen, sabel en floret (dames), die ieder jaar door Parade et Riposte in Noordwijk worden gehouden, zullen ditmaal op Zaterdag 11 en Zondag 12 Juni worden gehouden. ROBINSON GEBLESSEERD. Op 19 Januari zou Sugar Ray Robinson uitkomen tegen Tiger Jones. Deze boksmatch zal waar schijnlijk geen doorgang vinden, omdat Robinson in zijn gevecht tegen Joe Rindone een neusblessure heeft opgelopen, die tegen die tijd nog niet geheeld zal zijn. SEÏXAS WON ZUID-AUSTRALISCHE KAMPIOENSCHAP. Seixas won het Zuid- Australische tenniskampioenschap door een 6—3. 7—5, 8—6 overwinning op Bergelin. VELE INZENDINGEN OLYMPISCHE HYMNE. Niet minder dan 363 inzendingen zijn op het secretariaat van het Internatio naal Olympisch Comité binnengekomen als resultaat van de enige tijd geleden uitge schreven prijsvraag voor een Olympische hymne. Op 22 Januari zal in Lausanne een selectie worden gedaan uit dit grote aantal inzendingen, die uit 40 verschillende landen afkomstig zijn. VIC TOWÈEL ZEGT RING VAARWEL. De oud-wereldkampioen bantamgewicht Toweel heeft bekend gemaakt dat hij zich voor goed uit de boksring heeft teruggetrok ken. Hij verwierf de titel in 1952 door een overwinning op de Amerikaan Ortis, en verloor hem twee jaar later aan de Austra liër Carruthers. Ook de revanchemaich eindigde in het voordeel van Carruthers. FRANKRIJK—SCHOTLAND RUGBY Franakrijk won van Schotland met 15—0 in een rugbywedstrijd in Pariis. Reeds na een half uur spelen leidde de Franse ploeg met 6—0. Door een try van Bonifac en een van Vannier. Met rust stonden de Schotten met 09 achter. KOUPERMAN KAMPIOEN DER SOV JET-UNIE. Het eerste officiële duel om de Russische damtitel is geëindigd in een zege van Kouperman uit Kiev. Kouperman won de strijd met slechts een punt voor sprong op Sviatoi (Leningrad). De uitslag vermeldt voorts: no. 3 Tsirik (Kharkov), no, 4 Stanovski (Odessa), no. 5 Srietienski (Ka linin). nos. 6 tot en met 8 Guiliarov (Mos kou), Kozlov (Moskou) en Schavei (Minsk). PATTY VERSLOEG DROBNY In de finale heren enkelspel van het Pierre-Gillou- tennistournooi heeft de Amerikaan Patty, na een strijd die 2 uur en 11 minuten duurde, in drie sets van Drobny (Egypte) gewonnen. De cijfers waren 119, 62, 1210. ONOFFICIEEL WERELDRECORD OP 55 YARDS. De 16-jarige John Devitt heeft Zondag in het Olympic zwembad in Sydney het/>p 25.8 sec. staande wereldrecord op de 55 yards van de Amerikaan Dick Cleveland met 0.2 sec. weten te verbeteren. Het record werd echter niet Erkend, daar Devitt deze fraaie prestatie verrichtte in het kader van een estafette-wedstrijd. NOORDHOLLAND—NOORD-BELGIë. Jn het restaurant van de Bosbaan bij Am sterdam zijn équipewedstrijden gehouden tussen Noordholland en Noord-België op floret, sabel en degen. De Belgen wonnen de floretwedstrijd met 1312, maar de beide andere wapens werden door Noordholland gewonnen; degen zowel als sabel met 1312. HHIJC IN DUSSELDORF. Het tweede ijshockeyteam van HHIJC heeft in Düssel- dorf met 85 (12, 31, 42) van een West-Duitse jeugdploeg, voornamelijk be'- staande uit spelers van Düsseldorf en Kre- feld, verloren. HET ZEVENTIENDE HOOGOVEN SCHAAKTOURNOOI is Zaterdagmiddag in het Kennemer Theater in Beverwijk begonnen. Ruim vijfenzeventig deelnemers aan de tien kampen, waaronder niet minder dan drie en twintig bui tenladers, waren present. Om het tournooi officieel te openen, was de directeur van Hoogovens, prof. dr. J. F. ten Doesschate, naar de zaal aan de Zeestraat gekomen. Hij vond het een voorrecht om telkenjare het tournooi te mogen openen; vooral met de wetenschap dat de tournooi- commissie het ieder jaar op vlotte wijze organiseert. Hij sprak er namens de directie van Hoogovens zijn waar dering over uit, dat het wereldtournooi er voor de zeven tiende keer was. Met genoegen verrichtte hij de eerste zet. Vooraf heeft de voorzitter van de tour- nooicommissie, de heer P. A. Veldheer, woorden van welkom tot allen gesproken. Hij kon ondermeer een van de Beverwijkse wethouders, de heer Niesten, en voorts de besturen van KNSB en andere schaakver enigingen verwelkomen. „Dit is nu het zeventiende tourhooi en ik geloof: we moeten er maar mee door gaan", aldus de heer Veldheer. „Het is het tiende van na de bevrijding. Het eerste tournooi had niet minder dan 340 deelne mers en deelneemsters, het was een mas sale demonstratie en een groot succes. Het aantal deelnemers aan het tournooi is ge leidelijk kleiner geworden. De voorberei dingen aan het zeventiende tournooi zijn zeer kort geweest, maar tot verwondering van de tournooicommissie kwam men tot de ontdekking, dat de belangstelling dit jaar zeer groot was". Nada eerste De heer Veldheer had bloemen meege bracht voor de eerst aankomende deel nemer, ditmaal de eerst aankomende deel neemster, Nada Bacic uit Joegoslavië. Voorts waren er bloemen voor de Argen tijn Pillnick, die Zaterdag jarig was en voor Toon, de ober van het Kennemer Theater, die trouw voor koffie en andere dranken en spijzen tijdens het tournooi zorgt. De partij BouwmeesterDonner was reeds vooruit gespeeld en geëindigd in een fraaie overwinning van wit. Pilnik en Kramer werden het na enige afruil spoedig edhs en sloten vrede, even later gevolgd door een remise tussen 'Prins en Perez. In de overige twee partijen werd fel gestreden, doch deze kwamen in de eerste zitting niet tot een op lossing. De partij Kovacs—Bergsma zal vermoede lijk in remise eindigen terwijl Milic—Cser- niak beiden nog kansen hebben in de afge broken partij. Hoofdgroep: Pilnik—Kramer V2-%; Prins Perez KovacsBergsma afg.; Milic Czerniak afg.; BouwmeesterDonner 1-0. BouwmeesterDonner. Gesloten variant Spaanse partij. 1. e2-e4 e7-e5; 2. Pgl-f3 Pb8- c6; 3. Lfl-b5 a7-a6; 4. Lb5-a4 Pg8-f6; 5. 0-0 Lf8-e7. Tegenwoordig de meest gebruikelijke verdediging. 6. Tfl-el b7-b5; 7. La4-b3 d7-d6; 8. c2-c3 0-0; 9. h2-h3 Pc6-a5; 10. Lb3-c2 c7-c5; 11. d2-d4 Dd8-c^. Hiermede heeft zwart de Tsichorin-opstel- ling voltooid. 12. Pbl-d2 Tf8-e8! 13. Pd2-fl Pd5-c4. Gericht tegen 14. De5: gevolgd door Pfl- e3-e5 enz. 14. d4-d5 Le7-f8? Juist was hier 14gfl! Het verschil blijkt spoedig. 15. g2-g4 h7-h3? Hier niet consequent. Zwart had zich met 15g6, 16Lg7 passief moeten op stellen. 16. g4-g5 Pf6-h7; 17. Kgl-h2 Lf8-e7. Dreigt pionwinst door 18Dd7. Overi gens blijkt hier, dat zwart met zijn konings raadsheer 2 tempi heeft verloren en dat de witte aanvalsopzet met g4 na 14g6! geheel onmogelijk was geweest. 18. Pfl-g3 g7-g6; 19. Tel-gl Kg8-h8. Thans was op 19Dd7 20. Dfl! ge volgd. 20. Pg3xh5. Zonder dit offer komt wit niet verder. De voornaamste variant luidt: 20gh5; 21. Ph4 Tg8; 22. Dh5 Tg7; 23. Pf5 Tg6; 24. Tg4! en zwart staat machteloos tegen de witte aanval. i 20 Dc7-d7; 21. Tgl-g3. Natuurlijk nu niet 21. Dfl, daar hiermede de aanval op h5 verloren zou gaan. 2 1Dd7-d8. De pointe! Wit moet de pion teruggeven. 22. Ph5-f6 Ph7xf6; ;23. g5xf6 Le7xf6; 24. b2-b3 Pc4-b6; 25. Lcl-h6 Dd8-e7. Tegen een eventueel Pf3-g5xf7 gericht. Toch was 25Pd7 of 25Ta7 waarschijnlijk beter. 26. Ddl-d2 Lf6-g7; 27. Lh6-g5 Lg7-f6. Na 27f6 zou g6 zwak worden. 28. Lg5-h6 Pb6-d7? Minder goed; aangewezen was 28Ta7; de stelling is echter hier waarschijnlijk toch al verloren. 29. Kh2-g2! Leidt een beslissende aanval langs de h-lijn in. - 29Rf6-g7; 30. h3-h4 Kh8-h7; 31. h4-h5 Pd7-f8. Ook 31Lh6 verliest wegens 32. hgöf fg6; 33. Thl Dg7; 34. Tgh3 enz. 32. Tal-hl Ds7-a7. Wanhoop. De erst is eenvoudig. 33. Th5xg6 f7xg6; 34. Lh6xg7f Kh7xg7; 35. Dd2-h6f Kg7-f736. Tf3-g5f Kg7-e7; 37. Tg3-f3. Zwart geeft op, hij veliest minstens een stuk omdat 37Pd7 op 38. Pe6 faalt. BOUWMEESTER 2e ronde. Hoofdgroep: M. CzerniakBerg sma dr. K. M. afg.; J. H. DonnerKovacs Z. afg.; H. KramerBouwmeester 0-1; F. Perez —Pilnik H. afg.; B. Milic—Prins Lod. 1-0. Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Bouwmeester (Ned.) 2 punten; 2. Milic (J.sl.) 1 punt en 1 afgebr. partij; 3. en 4. Pilnik (Arg.) en Perez (Spanje) ieder y2 punt en 1 afgebr. partij; 5. en 6. Kramer (Ned.) en Prins (Ned.) ieder Vz punt; 7, 8 en 9. Kovacs (Oostenx.), Bergsma (Ned.) en Czerniak (Israël) ieder 2 afgebroken partijen; 10. Donner (Ned.) 0 pun ten en 1 afgebroken partij. Het HVB-programma, dat voor gisteren was vastgesteld, wordt niet opgeschoven. Voor Zondag 16 Januari wordt het reedJ vastgestelde programma gehandhaafd. De Amsterdammer Van Braam (RAE I) heeft het biljartkampioenschap van Neder land le klasse driebanden op zijn naam ge bracht. Hij behaalde een alg. gemiddelde van 0.772, zodat hij naar de hoofdklasse Èromoveert, evenals zijn stadgenoten De [aan en Schmidt, die met 0.694 en 0.627 eveneens-ruim boven de hoofdklasse limiet kwamen. De eindstand (waarbij geen rekening is gehouden mét de door Kruythof, die wegens ziekte moest uitvallen, gespeelde partijen)' luidt: 1. Van Braam 2. De Haan 3. Van Amen 4. Schmidt 5. Tournier 6. Heinsman 7. Koenders 10 8 8 6 6 4 0 269 245 245 238 251 242 213 348 353 422 379 465 437 434 0.772 0.694 0.580 0.627 0.539 0.553 0.490 De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de competitie van de Federatie van Bil jartverenigingen voor Haarlem en omstreken luiden: Klasse A: Kampervest—KR I 26; KR II —Centrum I 44; Centrum II—Telescoop 62; S en GDuvelshoek 62. Klasse C: DWO—KR 2—6; BW—Telescoop II 0—8; DWSTelescoop I 80; Duvelshoek Kampervest 80. Klasse D: Bellevue II—H. West I 6—2; H. West IIDWO I 44; Kampervest IS en G 08; CentrumBellevue I 62; DWO II Kampervest II 44. De stand in de competitie der FBHO is na zestien weken: Klasse A: Klasse B: S en G 56 70 Centrum II 56 62 DWS 56 78 DWO 56 61 Oosten 56 66 Centrum I 64 61 Poedeltje II 56 62 Duvelshoek 56 60 H. West I 56 57 KR II 56 58 Bellevue 56 56 Telescoop 56 57 KR 56 45 KR I 56 50 H. West H 56 42 Kampervest 56 37 Poedeltje I 56 42 Op de eerste dag van de schaatswedstrij den in Drontheim bleek Ericsson reeds in goede vorm te zijn. Hij won de 5000 meter gemakkelijk in de goede tijd van 8 min. 18,9 sec. Hjalmar Andersen werd op deze afstand tweede in 8 min. 36,2 sec. Op de 500 meter werden op het harde ijs geen bijzondere tijden gemaakt. Het vroor zeven graden en af en toe sneeuwde het een beetje, hetgeen de rijders zonder twijfel hinderde. De uitslag van de 500 meter luidt: 1. Finn Hodt en Elvenes, bei den 44,6 sec. Op de tweede dag won Ericsson de 1500 en 10.000 meter en werd gemakkelijk eer ste in het algemeen klassement met niet minder dan 3 punt voorsprong op An dersen, die zijn reserves niet aansprak en experimenteerde met zijn stijl. Op de 1500 meter bijvoorbeeld reed Andersen de eer ste 300 meter met de handen op de rug, zoals men het ook vele Russen ziet doen op deze afstand. Maar een grootse indruk maakte Andersen niet op dit nummer. De goed getrainde Ericsson toonde zijn kracht zeer duidelijk op de lange afstanden. In zijn rit tegen Andersen op de 10.000 meter, reed hij zijn 25 ronden zo regelmatig als de klok. Zijn tijden schommelden tussen de 41 en 42 seconden en slechts een enkele maal noteerden de tijdopnemers voor een 400 meter 43 seconden. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Sigge Ericsson 2 min. 21 sec., 2. Kaukko Salo- maa 2 min. 22,1 sec., 3. Hroar Elvenes 2 min. 22,3 sec., 6. Hjalmar Andersen 2 min. 24,4 sec. 10.000 meter: 1. Ericsson 17 min. 22,5 sec., 2. Andersen 17 min. 41 sec., 3. Kauko Salomaa 17 min. 50,2 sec. Het eindklassement luidt: 1. Ericsson 194.615 punten, 2. Andersen 198.103 pun ten, 3. Salomaa 198.137 punten, 44. Hodt 199.133 punten, 5. Pedersen 199.843 punten. Aas eerste in Arendal Tijdens internationale wedstrijden in Arendal (Noorwegen) reed Roald Aas (buiten mededinging) een 1500 meter in 2 min. 24,2 sec. en de 5000 meter in 8 min. Willemse van De Robben uit Hilversum heeft Zaterdag in de overdekte zwem inrichting aan de Kapelstraat het Neder lands record voor de 200 m vrije slag heren met 1,8 sec. verbeterd en gebracht op 2 min. 8,7 sec. Het oude record stond op naam van De Vreng van de A.Z. 1870 te Amsterdam met 2 min. 10,5 sec. (11 April 1954). Tevens vestigde Mary Kok van De Rob ben een record op de 200 m vlinderslag en bracht dit op 2 min. 52,5 sec. De door de sportcommissie van de KNZB vast gestelde limiettijd voor de 200 m vlinder slag was 2 min. 59 sec. Willemse (Robben) en Mary Kok (Robben) worden door voorzitter-kamprechter Van Os gefeliciteerd, nadat zij het record 200 meter vrije slag heren en 200 meter vlin derslag hebben verbeterd. Tweede van links de Robben-trainer Jan Stender. FRANS MILITAIR ELFTAL VERSLOEG LUXEMBURG. Voor de eerste ronde van het internationaal militair voetbaltournooi heeft Frankrijk een moeizame 43 over winning behaald op Luxemburg (rust 33). Voor het Franse elftal scoorden Kopa, Faire (2 x) en Ujlaki. Voor Luxemburg maakten Borreux (2 x) en Reuter de doel punten. De uitslagen van de Zondag in Hilversum gehouden draverijen luiden: Wagnerprijs (1980 m): 1. Sherley Hollandia I 1.32.3; 2. Sonja Norton 1.33.4; 3. Raffles 1.35.6. Win. f 1.50. PI. f 1.20, 1.40, 1.70. Gek. f 3-60. 1 Cov. f 4— Pucciniprijs (1980 m): 1. Rose Axworthy 1.29.4; 2. President 1.29.9; 3. Saratoga 1.31.6. Win. f 1.50. PI. f'1.30 4—. Gek. f 15-50. Cov. f 12.10. Verdiprys (1900 m). Eerste serie: 1. Quant a Moi 1.27.7; 2. Quita Scott 1.27.9; 3. Quinte Hollandia 1.27.9. Win. f 1010. PI. f 3.—, 1.50, 2.—. Gek. f 22.10. Cov. f 2.60. Tweede serie: 1. Proximity 1.28; 2. Quant Moi 1.28; 3. Rosamunde 1-28.4. Win. f 1.70. PI. f 1.30, 1.80, 2.—. Gek. f 6,20. Cov. f 4.50. Verdiprijs (1900 m). Finale: 1. Quant Moi 5.33.7; 2. Proximity 5-34.6; 3. Quinte Hollandia G 5.36.1. Straussprtfs (2340 m): 1. Rita du Maire 1.28.3; 2. Rob 1.29.3; 3. Quibus 1.30.1. Win. f 1.80. PI. f 1.30, 2.— 1.70. Gek. f 3.90. Cov. f 9.10. Schubertprys. Eerste afdeling: 1. Qui est- ce Qui 1.28.2; 2. Persimmon 1.28.3; 3. Quite Heny 1.27.4. Win. f 2.20. PI. f 1.50, 4.20. Gek. f 14.80. Cov. f 6.30. Flotowprjjs (1980 m): 1. Mac Kinley 1-23.4; 2. Nellie Gregor 1.24.3; 3. Morning Star 1.24-5. Win. f 1.50. PI. f 1.10, 1-20. Gek. 3-70. Cov. f 3.—. Weberprys (2340 m): 1. Peterhof 1.25.6; 2. Nico the Saint 1.27-1; 3. Oranje J. 1.27.1. Win. f 1.80. PI. f 1.40, 1.80, 1-50. Gek. f 7.40. Cov. f 5.90. Schubertprys. Tweede afdeling: 1. Prinses Zora 1.24.5; 2. Odysseus K 1-25.6; 3. Quick Star 1.25.8. Win. f 1.80. PI. f 1.20, 1.40. Gek. f 3.20. Cov. f 3.40. Boris Shilkov 48,6 sec. Het ijs was goed en de weers omstandigheden voortreffelijk. De 1500 meter werd gewonnen door Jan Kristian- sen in 2 min. 24,4 sec. en de 5000 meter door dezelfde rijder in 8 min. 53,2 sec. Tijdens de juniorenwedstrijden in Oslo noteerde Steinar Boeye de goede tijd van 44,5 sec. Op de 3000 meter werd Ellingsen winnaar in 5 min. 5,7 sec. Nieuw wereldrecord Radio-Moskou heeft bericht, dat de twee beroemde Russische hardrijders op de schaats, Boris Shilkov en Sakuneuko, het wereldrecord op de 5000 meter, dat op acht minuten, 6,6 seconden stond op naam van Broekman, op grootse wijze verbeterd hebben door respectievelijk deze afstand in 7.45,6 en 7.54,9 te rijden. Uit de uitslagenlijst van de eerste dag der internationale wedstrijden in Alma Ata blijkt, dat niet minder dan vijf Russische rijders binnen de officiële wereldrecordtijd van Kees Broekman zijn gekomen. De laat ste is dus van de eerste plaats op de wereld ranglijst van de 5000 meter getuimeld naar de zesde. De uitslag van de 5000 meter was namelijk: 1. Shilkov 7 min. 45,6 sec.; 2. Sakunenko 7 min. 54,9 sec.; 3. Kislov 8 min. 1,3 sec.; 4. Merkulov 8 min. 3,3 sec.; 5. Ivasjkin 8 min. 5,5 sec. De 500 meter werd door de wereldrecord houder Sergeyev gewonnen in 41 sec. met Grishjin op de tweede plaats met 41,6 sec. en Golovsjenko als derde met 42,2 sec. De Russen hebben op de banen van Alma Ata vele indrukwekkende schaats- prestaties verricht, maar de voorwaarden op deze banen zijn dan ook uitermate gunstig. Door een speciale methode weet men daar ijs van een uitstekende kwaliteit te krijgen. De rijders hebben door de gunstige ligging der banen bovendien vrij wel nooit met wind te kampen. Voor de tweede maal In zijn loopbaan zal de Nederlandse crack Mac Kinley op Zondag 23 Januari in Vincennes deel nemen aan de Prix d' Amérique. De 10-jarige hengst is de oudste onder de deelnemers, w.o. de Europese recordhoudster Frances Bulwark, de Duitse draver Ejadon en Morse Hanover, die enige maanden geleden door Amerika naar Italië werd uitgevoerd. De algemene verwachting is echter dat ondanks deze sterke buitenlandse concur rentie de f 120.000 aan prijzen in Frankrijk zullen blijven, daar de 5-jarige Franse won- dermerrie „Gélinotte" met de wereldkam pioen Charley Mills op de sulky op het ogenblik onbetwist het beste paard in Europa is. BONDSELFTAL—HAMBURGER SPIEL- VEREIN IN ROTTERDAM. De oefen voetbalwedstrijd van het bondselftal tegen de Hamburger Spielverein. die voor Woens dag 19 Januari is vastgesteld, wordt in het Feijenoordstadion in Rotterdam gespeeld. De aanvang is op drie uur bepaald.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7