Industrie dreigt bollenstreek op korte termijn te ontvolken „Stijging van loon- en prijspeil een gevaar voor de export" DANSSCHOOL KWEKKEBOOM „Eenzijdige machtsontwikkeling der vakbeweging is gevaarlijk" Commodore Viruly zoekt oorzaak in een combinatie van factoren Kwekers en exporteurs moeten trachten personeel te vinden In Lisse toch nog 500 werkzoekenden HAMEA-GELEI Russen laten - na 6 jaar - twee Amerikanen vrij Dualisme in regeringsbeleid inzake bestrijding van prijsafspraken Drie slachtoffers van onbetrouwbaar ijs Pyromaan sticht branden in Eemnes „Watergrens"-nota's van Chili, Peru en Ecuador Nieuwe aanval van McCarthy Duizenden Assyrische kleitafcls gevonden MAANDAG 10 JANUARI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT geeFh handen om trots op Ie zijn „Frieda Marwedel" brak ijs in Spaarne Haven van Urk dicht door drijfijs Voorzitter Prot. Chr. Werkgevers: Agenda voor Haarlem Voorzitter R.K. Mijnbeambten: „Beperk melkgebruik tot het uiterste" Het onderzoek naar de Triton-ramp Nieuw licht op oeroude beschavingsperiode Van onze correspondent in de bollenstreek) Met bezorgde gezichten bespreekt men op het ogenblik de situatie op de arbeids markt. De voorzitter van de K.V.O.B. en de vice-voorzitter van de afdeling Hillegom van de Koninklijke Algemene Vereniging voor de Bloembollencultuur hebben openlijk hun ongerustheid ten aanzien van dit vraagstuk uitgesproken. De industrie trekt alle arbeiders door middel van prachtige aanbiedingen, zoals huizen, weg en men mort, want het bloembollenvak met de uitvoer van 160 millioen dit jaar krijgt geen huizen, verliest grond aan de huizenbouw en kan er niets tegenover stellen. Zelfs vreest men een ondergang van het vak bij gebrek aan vakkundig personeel. De directeur van het arbeidsbureau in Lisse, de heer Maas, beschikt echter over cijfers en meningen, die enigszins anders luiden. Om te beginnen staan er in het rayon Lisse 500 en in het rayon Katwijk 1000 werkzoekenden ingeschreven, waar onder uiteraard veel werknemers in het bloembollenbedrijf. De commissie van advies, bestaande uit werkgevers en werknemers in het bloem bollenbedrijf, moest toegeven, dat dit be slist niet op een tekort wijst. In het seizoen konden er zelfs honderd arbeiders worden ingezet bij de oogst in Zuid-Holland. Er wordt beweerd, dat men niet aan vaste arbeiders kan komen. Verleden week had men echter bij het arbeidsbureau nog geen tien aanvragen voor vaste arbeiders lopen. Vele vaste arbeiders hebben hun dienst opgezegd en worden los, aldus beweerde de vice-voorzitter van de afdeling Hille gom. Een losse arbeider kan namelijk in een half jaar net zoveel verdienen als zijn collega met een vast loon. In het andere half jaar redt hij zich beslist wel, met be hulp van andere werkobjecten, waar ook flink vóór wordt betaald. Naar de havens Donderdag heeft het arbeidsbureau een begin gemaakt met datgene, wat men in de bloembollenstreek zo vreest. Er zijn enkele honderden werkzoekenden naar de havens gezonden. Het eerste symptoom, dat het arbeidsbureau de reserves voor het bloem bollenvak gaat verwerken. Dit is een doel bewust streven, want het gaat binnen niet al te lange tijd volkomen fout met de werk voorziening. De bevolkingsaanwas heeft een waarschuwende streep bereikt. Indien men nu niet gaat zorgen dat de bewoners van de bloembollenstreek niet naar indus trie- of andere sectoren van 't bedrijfsleven trekken, dan is een catastrofe niet ver ver wijderd. Niet minder dan 43% van de leerlingen aan de rijkswerkplaats komt uit de bloem bollenstreek en wordt omgeschoold. Weg uit de bloembollenstreek en het vak. Het argument, dat men bij de industrie ten achter gesteld wordt is juist wat de huizen betreft. Inderdaad krijgen de in- dustriegemeonten grotere bouwvolumes. En dat terwijl de bloembollencultuur toch zeker niet bij een industrie ten achter staat. Er zijn waarschijnlijk te veel bedrijven om eén idee van een industrie te wekken. Dit neemt echter niet weg, dat de bloembollen- bedrijven maar zeer individuele en zwakke pogingen doen om aan huizen te komen. Men kijkt naar de 160 millioen deviezen en meent dat de regering wel zo goed zal zijn alleen het oog daarop gericht te hou den en dus alles te doen, wat de bloem bollenstreek wenst. Van zelfwerkzaamheid op dit gebied is echter nog veel te weinig vernomen. Dit exportcijfer, in feite een grote pres tatie, kan echter ook een rem zijn. Er zit het gevaar in dat men er zich op dood staart en er zelfs voorrechten meent aan te mogen ontlenen. Dit is er de oorzaak van, dat deze groep van werkgevers door andere ver kijkende ondernemers op de arbeidsmarkt zwaar beconcurreerd wor den bij het aantrekken van personeel. De enigszins egocentrische instelling van de landbouwer heeft ook dit nadeel dat men zich niet bijzonder veel aantrekt van een ander. Ook niet het personeel, waarvan men in feite afhankelijk is. Dat blijkt nu. O jawel, als er eens een lijst rondging voor geld voor een vereniging of zo dan gaf men wel. Initiatief ontwikkelt men op dit ge bied maar zeer weinig. Niemand is bij voorbeeld op het idee gekomen om de schrijnende behoefte aan een zwembad in Lisse, reeds vijfentwintig jaar spreekt men daarover, te lenigen. Geen bloembollèn- werkgever heeft getracht hier stimulerend te werken. In Vlaardingen bijvoorbeeld hebben de industriëlen een sportfondsen- bad gesticht. De mensen kunnen dus in Vlaardingen blijven en behoeven niet naar Rotterdam. Er is in de bloembollenstreek een schreeuwende behoefte aan goede ont spanningsgelegenheden. Het bloembollen- bedrijf ziet het niet. Het ziet niet, dat de ADVERTENTIE Het ijs dat zich in de nacht van Zaterdag op Zondag behoudens enkele open plek ken in het Spaarne had gevormd is al weer gebroken. Het 352 ton metende Duitse motorschip „Frieda Marwedel," geladen met cement voor Heemstede, voer gister middag door de dunne ijslaag of deze in het geheel niet bestond. Na een ongekend stille morgen, kwam er Zaterdagmiddag wat meer drukte in het door Haarlem passerende scheepvaartver keer. Elf schepen met bestemming in de naaste omgeving, kwamen 's middags nog door het Spaarne. Van deze schepen had het met mest geladen scheepje „De tijd zal 't leren" van Franeker naar Hillegom, de grote omweg over de Waddenzee gemaakt en heeft de sleepboot „Ri-Thé" grote moeite gehad om zijn sleep, de 442 ton metende „Hendrina," in Hillegom af te leveren. Aangezien de vaargeul in de Ring vaart te smal bleek voor het brede sleep- schip, moest het ijs opnieuw gebroken w-orden. Twee lege mestschepen van Hille gom naar Friesland onderweg, zijn in Haar lem blijven liggen daar zij niet over het IJsselmeer kunnen komen De bedrijfsveren in het Noorder Spaarne konden vanmorgen, nadat het ergste ijs eenmaal gebroken was, normaal hun diensten uitvoeren. Ook het overzetveer bij de woonschepenhaven en de gemeente pont ondervonden geen noemenswaardige overlast van het ijs. tegenwoordige werknemers meer verlan gen dan een uitgaansdagje met de bazen en een stukje grond voor groente. Men beseft niet, dat bijvoorbeeld de kwe kers en exp^Heurs als de reddingbrengers in de verenigingen worden beschouwd. Zij hebben het geld, waarmede de arbeiders in hun vrije tijd iets kunnen doen. Het bloem bollenvak heeft vele kansen gemist om de arbeiders te binden en plukt hiervan nu de vruchten. Ontvolking Het is zeer de vraag of men de verloren tijd kan inhalen. Er dient echter wel iets, liefst veel, te worden gedaan om de werke lijk dreigende ontvolking van de bloembol- lcnbedrijven tegen te gaan. Men dient zich daarvoor echter zo sterk aaneen te s'uiten, dat alle bedrijven met elkaar ook een „in dustriekolos" gaan vormen, die kans ziet te concurreren tegen de echte industrie. Op dit gebied zal men zijn individualisme moe ien kunnen overwinnen. Met het signaleren van dreigende gevaren alleen komt men er niet. De moeilijkheden en mogelijkheden zijn bijna niet te overzien. Er zal een studie moeten worden gemaakt van alle factoren, die tot de trek naar de industrie leiden en aan de hand daarvan zal men zijn maat regelen moeten nemen. Want terecht werd ook opgemerkt, dat een arbeider, die in een fabriek gaat werken niet alleen ver loren is. Ook 'zijn kinderen zullen dan moei lijk de weg naar het land vinden. Want „de tuin" is tegenwoordig nog meer dan vroeger het laatste waar men zijn kinde ren wil laten werken. BERLIJN (Reuter) Twee Amerika nen, William Marchuk en John H. Noble, zijn Zaterdag in West-Berlijn aangekomen na verscheidene jaren in Russische gevan genschap te hebben doorgebracht. Marchuk werd in 1949 in Dresden door de Russen gevangenomen. John Noble was reeds als jongen naar Duitsland gekomen. Hij werd, samen met zijn familie, in Duits land door de oorlog verrast en in 1945 in Dresden door de Russen gearresteerd. Te zamen .met zijn vader. Zijn moeder en broer mochten naar de Verenigde Staten terugkeren. Marchuk werd in 1949 tegelijk gear resteerd met nog een andere Amerikaan, de 28-jarige William A. Verdine. wiens huidige verblijfplaats onbekend is. De vader van Noble werd in 1952 vrij gelaten na zes jaar gevangen te zijn ge houden in concentratiekampen en gevan genissen in Dresden, Mühlberg, Buchen- wald en Waldheim. Hij was ervan beschul digd, een spion te zijn en te hebben ge werkt voor „het imperialistische Westen". Hoewel de Russen ontkennen iets te we ten van Verdine, heeft een nu gerepatri eerde Oostenrijker gezegd, hem gezien te hebben in een kamp nabij Potma, onge veer 480 kilometer ten Zuidoosten van Moskou. Brit terug BERLIJN (Reuter) Een twintigjarige Brit, Anthony Jackson, die volgens Oost- Duitse persberichten om politiek asyl in Oost-Duitsland had verzocht, is naar Groot-Brittannië teruggekeerd. De Oost- Duitse radio meldde op 22 December, dat Jackson politiek asyl werd verleend. Jackson zeide, dat hij van eind Novem ber tot 5 Januari door Russische en Oost- Duitse autoriteiten was vastgehouden, na dat hij nabij Helmstedt per ongeluk de grens tussen Oost- en West-Duitsland had overschreden, toen hij met vacantie in West-Duitsland was. De dienst UrkEnkhuizen is met ingang van vandaag voorlopig gestaakt. Reeds Zaterdag heeft de boot de grootste moeite gehad om Enkhuizen te bereiken en de passagiers moesten het laatste stuk te voet over het ijs afleggen. Door de Zuidenwind wordt thans het ijs opgestuwd voor de ha ven van Urk, zodat deze geheel is afge sloten. De voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, de heer A. Borst Pzn., heeft vandaag op een ver- bondsraadsvergadering een Nieuwjaars rede gehouden, waarin hij enige beschou wingen wijdde aan de huidige sociaal- economische situatie. Hij legde er de na druk op, dat men zich niet moet laten verblinden door mededelingen, alsof 1954 uitmuntte in welvaart door grote geid- winsten, welke winsten in nog grotere mate van 1955 worden verwacht. Het is immers niet te ontkennen,aldus de heer Borst, dat al deze geldwinsten, meestal gemaakt in grotere en kleinere export industrieën, niet altijd die reële waarde veVtegenwoordigen die men er aan pleegt toe te kennen. Van zeer groot belang achtte hij het, dat een groot gedeelte vat. de geldwinsten niet als normale bedrijfs winst zal kunnen worden aangemerkt, maar dikwijls een zeer incidenteel karak ter draagt. Dit kweekt onzekerheden, die zich moeilijk verdragen met een regel- matitge productie. De onderwaardering van de gulden in het internationale ver keer leverde, naast het voordeel dat de voor de binnenlandse markt werkende producenten daarvan ondervonden, een extra voordeel op voor de op export ge richte sectoren van ons bedrijfsleven, vooral zolang het binnenlandse loon- en prijspeil zich niet aan internationale ver houdingen had aangepast. Het einde daar van komt échter in het zicht, aldus de heer Borst. De diverse loonronden en daaraan ver bonden prijsstijgingen schrijden voort. Reeds nu spreekt men over nieuwe loons verhogingen en dus prijsverhogingen. Ex tra voordeel valt langzaam maar zeker weg en de exportbedrijven in Nederland komen in de positie, dat uitsluitend de situatie op de wereldmarkt en de produc tiviteit van ons bedrijfsleven beslissend zullen zijn voor het meedoen, het voort bestaan of ondergaan. Steeds voortschrijdende loonverhoging met daaraan verbonden noodzakelijke prijsaanpassingen, waardoor het Neder landse prijspeil komt te liggen op of boven het internationaal prijspeil, zullen van na delige invloed blijken te zijn voor onze export en dus voor onze toekomstige wel vaart. Vervolgens sprak de heer Borst over het vraagstuk van de econo mische mededinging. De na-oorlogse jaren brachten mede, dat vooral de prijsafspraken vermeerderden. Er openbaart zich in het beleid der Ne derlandse regering op het gebied der bestrijding van prijsafspraken echter een zeker dualisme. Wanneer het ene gedeelte van het bedrijfsleven collectief wordt be schermd en een ander deel onbe schermd de ondernemingsgewijze pro ductie mede door een scherpe prijs concurrentie moet ontwikkelen, is er iets verkeerd in het beleid dat op den duur noch aan de sociale noch aan de economische verhoudingen goed kan doen. Tenslotte sprak de heer Borst over „de steeds uitvoeriger wordende collectieve arbeidsovereenkomsten". Vele arbeiders en ook vele werkgevers hebben het gevoel dat door de c.a.o. zonder hen óver hen wordt beschikt. De klaargemaakte c.a.o. wordt hen thuisgestuurd. De leiders aan weerskanten hebben over hen en voor hen besloten. Het harnas omsluit de gehele bedrijfstak. Daar de c.a.o.'s steeds uit voeriger worden, steeds meer regelingen geven, schrijdt het proces van de de- personificatie verder voort mot. als resul taat dat de band tussen werkgever en ar beider steeds Iossmfwordt. De heer Borst wilde niet de collectieve arbeidsovereenkomsten veroordelen, maar wel wijzen op "het gevaar dat ontstaat bij massale regelingen voor de persoonlijke verantwoordelijkheid van werkgevers en arbeiders. Te Nieuwolda is Zaterdag het elfjarig zoontje van de familie H. door "het ijs op het Termunterdiep gezakt en verdronken. Zaterdagmiddag is de 15-jarige J. B. te Zoutkamp door het ijs van het Hunzingo- 'canaal gezakt en verdronken. Zaterdagnacht is de 55-jarige tuinders- •cnecht J. de Koning uit Bergschenhoek te Rotterdam verdronken in het Noorder kanaal aan de Gordelweg. Men vermoedt dat de man over het ijs het kanaal wilde oversteken, waarbij hij te water is geraakt. Met behulp van ladders heeft de brand weer hem op het droge gebracht. De man had het bewustzijn verloren en het gelukte niet de levensgeesten weer op te wekken. MAANDAG 10 JANUARI Minervatheater: „Anastasia", Toneelgroep Theater, 0.15 uur. Wjjkgebouw Ged. Oude Gracht 101: „Reflex- en neutraalterapie", H. van der Upwich, 8 uur. Begijnhofkapel: Bij- eenkemst Hermann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge trouwd met de band", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Knock on wood", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Staakt het vuren", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Magdalena", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 11 JANUARI Minerva: „Roman holiday", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Demetrius en de gladiatoren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Brood, liefde en fantasie", alle leeft.. 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Als het jonge koren rijpt", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Getrouwd met de band", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Palace: „Knock on Wood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Staakt het vu ren", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Magdelena", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. John H. Noble (links) en soldaat William T. Marchuk, twee Amerikanen, die door de Russische autoriteiten na een langdurige gevangenschap zijn vrijgelaten. In de Stadsschouwburg te Heerlen heeft de Katholieke Vereniging van Mijnbeamb ten Zaterdag haar tweede lustrum gevierd. De voorzitter, de heer A. Hennekens, zei in een toespraak onder meer: „Wij mogen niet blind zijn voor het gevaar, dat in het syndicalisme ligt opgesloten. Er gaan steeds meer stemmen op, die waarschuwen tegen een te grote invloed van de vakbeweging op het maatschappelijk leven, op econo misch, cultureel en vooral ook op politiek terrein. In ons land met zijn op levensbe schouwingen gebaseerde vakbeweging is dit gevaar weliswaar niet zo groot, maar ook hier kan een eenzijdige machtsontwik keling van de werknemersgroep schadelijk zijn voor de maatschappij. De leiders van de vakorganisaties dienen zich zelf daarom een wijze zelfbeperking op te leggen. Ditzelfde geldt voor wat betreft de mede zeggenschap op economisch terrein. Hieron hebben de werknemers recht, voorzover zij nodig is ter bescherming van hun rechten. Dit betekent echter niet dat de leiders der vakorganisaties het recht hebben om de leiding over te nemen. De vakbeweging staat voor het belang van het bedrijfs leven, dus ook voor de belangen der kapi taalverschaffers en vooral van die der lei ding. Zij moet de medezeggenschap gebrui ken ter verwezenlijking van haar positieve taak, mee te werken aan en zodanige orde ning van het bedrijfsleven, dat de persoon lijkheid van de werknemer tot vólle gelding kan komen. Zij moet ook de persoonlijk heid van de werknemer beschermen. Hef bedrijfsleven is slechts een onderdeel, zij het een belangrijk onderdeel, van het leven van iedere werknemer. Een streven om al Zaterdagavond is in Eemnes vermoedelijk een pyromaan aan het werk geweest. Op de boerderij van de familie Bruinekool had zich een onbekende man vervoegd, na wiens vertrek plotseling een hooischelf in brand stond. Terwijl de Eemnesser brand weer nog aan het blussen was, kwam er opnieuw een brandalarm; ditmaal van de boerderij van de 83-jarige weduwe Van Wegen. Ook daar was de onbekende man geweest en ook daar stond na zijn vertrek een hooischelf in brand. Ondanks de pogin gen van de Eemnesser en Baarnse brand weer brandde deze schelf geheel uit, waar bij ongeveer 20.000 kilo hooi verloren ging. De boerderij, die in de onmiddellijke na bijheid stond, bleef gespaard, omdat men bet rieten dak er van met zeilen had afge dekt. Volgens verklaringen van mensen, die de man gezien hebben, had hij bij de mond hoek een pleister op het gelaat. Voorzover bekend dekt verzekering de schade van het verbrande hooi. Bij de eerste boerderij ging slechts een geringe hoeveelheid hooi ver loren. De politie stelt een onderzoek in. KAB-Zaandam: Uit protest tegen de prijsverhoging van melk heeft het bestuur van de afdeling Zaandam van de Katholieke Arbeidersbe weging het hoofdbestuur voorgesteld de leden te adviseren het gebruik van melk tot het uiterste te beperken. In de brief aan het hoofdbestuur staat onder meer: „Het hoofdbestuur geve aan alle KAB-leden het parool, het gebruik van melk in hun ge zinnen, uitgezonderd voor de kleine kinde ren, tot het uiterste te beperken. Door deze ongewone, maar radicale manier van be strijden zal het evenwicht tussen vraag en aanbod verstoord worden, waardoor de prijs zich vanzelf zal aanpassen." Het KAB- bestuur van de afdeling Zaandam acht deze actie van belang als waarschuwing tegen eventuele nieuwe plannen van prijsver hoging van andere consumptie-artikelen. zijn denken en willen te concentreren op het belang van het bédrijf trekt daarom de verhoudingen scheef. De aard van de vakbeweging, zo ver volgde de heer Hennekens, is niet meer: een strijdorganisatie te zijn in de oude be tekenis van het woord. Grove machtsmid delen als staking passen niet of nauwelijks meer in onze tijd. Door middel van de P.B.O. moet de vakbeweging een zodanige economische ordening, ook op het terrein van de wetgeving stimuleren, dat de positie van de werknemer een wettelijke bescher ming krijgt, welke het overbodig maakt telkens met machtsmiddelen bij onderhan delingen voordelen af te dwingen. SANTIAGO (Reuter) Een woord voerder van het Chineense ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Chili, Peru en Ecuador in nota's die van daag aan de vertegenwoordigers van Enge land, de V.S., Noorwegen, Denemarken en Zweden overhandigd worden, hun stand punt handhaven, dat de territoriale wateren van deze Zuid-Amerikaanse landen zich tot een afstand van 200 mijl buiten hun kust lijn uitstrekken. Voorts wordt gewezen op de „noodzake lijkheid om de natuurlijke r.^kdommen in deze gebieden te beschermen." Engeland en de andere genoemde landen hebben tegen het standpunt van de Zuid- Amerikaanse staten geprotesteerd. WASHINGTON (Reuter) Senator Me Carthy, „technisch" nog steeds voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie va-n onderzoek, zolang zijn democratische op volger in deze functie, McLelland, nog geen nieuwe commissie heeft samengesteld-, heeft onverwachts een aanval geopend op de personen, van wie de klachten afkomstig zijn die tot zijn berisping door de Senaat leidden. McCarthy's aanval volgt op een bekend making van het leger, waarin de namen werden genoemd van de functionarissen die eervol ontslag hadden verleend aan een tandarts van het leger, majoor Peress, die door McCarthy er van verdacht wordt, betrekkingen met communisten onderhou den te hebben. McCarthy heeft voor vandaag zijn oude commissie in besloten zitting bijeen ge roepen. Hij zei van plan te zijn, de door het leger genoemde personen op te roepen. Dinsdag voor zijn commissie te verschij nen, teneinde „ophelderingen" te verschaf fen. Hij zei te geloven, dait tijdens het oude onderzoek in deze kwestie, waaruit het dispuut tussen het leger en McCarthy ont stond, „ergens meineed moet zijn gepleegd". De commissie van McCarthy zal op zijn vroegst Woensdag a.s. bijeen komen. ADVERTENTIE NIEUWE GRACHT 98 - TELEFOON 13525 - HAARLEM LAATSTE WEEK VAN INSCHRIJVING VOOR DE NIEUWE CURSUSSEN BEGINNERS en GEVORDERDEN. - Leert het eenheidsprogramma 434 leden van het Amerikaanse Congres, gezien op het moment, waarop hen door de uSBpakar" mn bet EuuLiian-^Aioavaardigden da eed wordt aioenomen. Commodore A. Viruly, de gezagvoerder van de verongelukte super-constellation „Triton" heeft Zaterdag voor het Ierse hof van onderzoek in Dublin gezegd nu te ge loven, dat een combinatie van factoren, zo als een storing van de hoogtemeter en een defect aan de lamp op het instrumenten- bord die aangeeft dat het landingsgestel geheel is ingetrokken en geblokkeerd, een redelijke verklaring zou kunnen verschaf fen voor het verongelukken van het toestel. Hij meent, dat duidelijker op het instru mentenbord aangegeven dient te worden, dat het landingsgestel geheel ingetrok ken is. Hij vond het moeilijk om zich, na alles wat hij sedert het begin van het onderzoek heeft gehoord en gelezen, nog precies voor de geest te halen, wat de maximumhoogte van de „Triton" volgens de aanwijzingen van de hoogtemeter op de laatste vlucht was geweest. Het opstijgen van de „Triton" verliep normaal, zo zei Viruly, zoals in duizenden andere gevallen. Hij gaf toe, dat hij, net voor het toestel loskwam, meende een ongewoon geluid van de motoren te horen, doch dit geluid verdween weer. Op de vraag van de president van het hof. rechter Teevan, of hij nog hierover had gedacht bij het opstijgen, antwoordde Vi ruly: „Neen". Het opstijgen verliep onder ideale omstandigheden en er was een aan zienlijke veiligheidsmarge wat betreft de snelheid van het toestel. Toen de president opperde, of vertrouwd heid met het toestel wellicht soms onbe wust zou kunnen leiden tot minder waak zaamheid. zei Viruly, dat het opstijgen van een vliegtuig met een gewicht als dat van een „super constellation" altijd een ernstige kwestie is. die veel concentratie vergt. Voorts verklaarde commodore Viruly. dat hij na het ongeluk had gemeend, dat er een structurele fout in het toestel was geweest, doch aan de hand van de getui genissen van deskundigen veronderstelde hij, dat deze mogelijkheid uitgesloten moet worden. Commodore Viruly verklaarde, dat hij vlak voor het ongeluk in de stuurhut niets verkeerds had gezien, alles was normaal tof het ogenblik dat het toetsel begon te schud den. Hij was er ook zeker van dat het landingsgestel ingetrokken was geweest, omdat het vliegtuig zich normaal had ge dragen. De gezagvoerder zeide dat hij het waarschuwingslicht van het landingsgestel niet aan had zien gaan, omdat hii ziin ogen op dat ogenb'ik gericht had gehouden od de licht0" langs de land'n^sbaan. Hii had het larpnie ook niet uit zien «aan, maar hij had he1 wel gezien nad.gt. het was uit°e- gaan: fd? veronderstelling is tijdens het ondnvnek uitgesproken, dat een falen van dit '"mpje. dat uit behoort te gaan abs het 1 in-Pr, a's gestel in ingetrokken toestand is, oiloot zou hebb°n kunnen misleiden). Vervolden* vroeg de voorzitter aan com modore Viruly wat hii daeht van de theorie van gezagvoerder Peetoom, een vlieger die verscheidene proefnemingen heeft gedaan: Peetoom was tot de conclusie gekomen dat een onverwacht uit blijven staan van het landingsgestel samen met het Intrekken van de vleuge'klanoen het vliegtuig zou hebben doen zakken. Viruly zei. dat dit waarsehijnliik was „In een combinatfe". De voorzitter vroeg daar op, wat de andere combinatie was: „een misleidende hoogtemeter?". „Dat zou pas sen in het raam van wat is s-ebeurd. geloof ik. als men een paar mogelijke fouten bij elkaar voegt". Commodore Virulv merkte on. dat de fouten seho'»" In de bono-tempter-afste'lln" van 7/10 m'"ibar in de barometrische druk die op het vliegveld voor het vertrek werd gegeven. Fen m'Ilihar vertegenwoordig! eon hoogte van iets meer dan negen meter. Op 4 September de dag voor de ramp was ln de hoogtemeter een afwijking geconstateerd van één millibar, wat nog maals een vermeerdering betekende van meer dan negen meter. Hij had uit een be richt begrepen, dat de grafiek van de vlucht een fout van 10 meter aanwees en daar zou nog een afwijking van vijf of 5l/z meter bij kunnen komen, omdat de neus van het toestel hoger lag dan de staart. „Als men dat allemaal optelt, kom je aan dertig meter, en dat brengt de geschatte maximumhoogte van iets meer dan tachtig meter op iets meer dan vijftig meter" en hij voegde eraan toe: „de theorie van ge zagvoerder Peetoom, samen met deze be rekening, duidt op een redelijke verklaring van het ongeluk." Het onderzoek is hedenmorgen voortge zet. Daar is dan het eerste lammetje weer: een naar het schijnt ieder jaar vroeger komend bewijs, dat de schapen wel vertrouwen hebben in de komst van het voorjaar. Het bewijs is geleverd bij de landbouwer Van Bruggen te Haarlemmerlicde. Zulke lam metjes poseren altijd voor fotografen of schoon zij niets opvallends hebben: het zijn helemaal geen schapen met vijf poten. Maar datgene, dat ieder jaar blijft boeien, is hun oogopslag, die wel het duidelijkste bewijs van vertrouwen is. BAGDAD (Reuter) Duitse archeologen hebben bij Oeroek (Irak), de hoofdstad van het Assyrische rijk (ongeveer 3.500 v. C.), meer dan 4.000 kleitafels opgegraven over de geschiedenis van een oude beschaving, die daar geweest is. Voorts hebben zij de obelisk van koning Sargon II, heerser van Babylon van 722 tot 705 voor Christus, ge vonden. Men is van mening, dat de ver taling der kleitafels dingen aan het licht zal brengen over een tot nog toe onbekende periode uit de Assyrische beschaving. Slechts 400 van de gevonden kleitafcls zijn onbeschadigd. De Duitse expeditie staat onder leiding van professor Lenzen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9