Stroom van bezwaren tegen melkprijsverhoging Bourguiba vreest afbreken van Frans-Tunesi sch gesprek Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Principiële kloof over het kolonialisme Ook „schoolmelk" wordt duurder Vakbonden: Maatregel strijdig met prijsbeleid der regering Het woord is aan Wittebrood wordt 1 cent goedkoper Tunesiërs willen toch alles doen om nieuwe krachtproef te voorkomen Exclusief interview Bergen en het beeld DINSDAG 11 JANUARI 1955 299e JAARGANG No 3 K.A.B. en C.N.V. vragen alsnog overleg Advies van Nederlandse Bakkerijstichting (Haarlem „is al zover") Behandeling van de zaak- Jungschlaeger 17 Februari Prijsverlagingen van Duitse auto's Rijksbureau voor textiel wordt opgeheven „Ik verkoos de vrijheid Oud-maarschalk Graziani te Rome overleden Treï^kotsin£ in Saksen 7 rnepsen Uet leven Weerrapport li 69e JAARGANG No 156 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S m&w Een wel heel eigenaardige aanblik bood deze guirlande van Japanners, die op Nieuwjaarsdag de Keizer hun beste wensen kwa men aanbieden. Bij eenzelfde gelegenheid werden in 1954 zestien mensen in het gedrang onder de voet gelopen. Men besloot daarom de toeloop in ordelijke banen te leiden. Geheel boven op de foto het keizerlijk paleis. De drie Nederlandse vakverenigings bonden het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. hebben zich ieder afzonderlijk tot de mi nisterraad gewend naar aanleiding van de verhoogde melkprijs. De drie bonden be treuren het dat er maatregelen zijn ge nomen zonder dat van een voorafgaand overleg sprake is geweest. De bonden zijn van oordeel dat deze melkprijsverhoging in strijd geacht moet worden met het stre ven van de regering om het prijspeil zo veel mogelijk te handhaven en het beroep dat de regering op het bedrijfsleven heeft gedaan om hogere loonkosten niet automa tisch in de prijzen door te berekenen. Het N.V.V. meent met het C.N.V. dat deze maatregelen opgeschort hadden kun nen worden tot de eerstkomende huurver hoging, waarbij dan het gehele probleem van lonen en prijzen aan de orde zou ko men. Het N.V.V. behoudt zich het recht voor het vraagstuk van eventuele loons verhogingen in de naaste toekomst op nieuw aan de orde te stellen indien zou blijken, dat de stijgingen van de kosten voor levensonderhoud, mede als gevolg van deze maatregel, blijven voortgaan. De K.A.B. betreurt het gebrek aan over leg, aangezien zodoende niet in gemeen schappelijk overleg gesproken kon wor den over compenserende maatregelen in andere sectoren, zoals die in het verleden meermalen zijn genomen. De K.A.B. ziet voorts de gerechtvaardigdheid van deze drastische prijsverhoging niet in. De ga rantieprijs voor melk blijkt, aldus de K.A. B., slechts met één cent per liter melk van 3.7 percent vet verhoogd te zijn. Ook al houdt men rekening met de vermindering van de subsidie met 0.65 cent per liter, S i r i u s Men leert zijn vaderland het gron digst kennen in den vreemde. Het bestuur der Nederlandse Bakkerij- ïttdhbing heeft zich, naar het bekend maakt, in zijn vergadering van 10 Januari beraden omtrent de invloed, wel'ke de ver laging van de bloem prijzen per 17 Januari a.s. heeft op de broodprijzen. Het stich tingsbestuur heeft zich hierbij gerealiseerd, dat voor wat de bloem betreft, een nieuwe phase is ingetreden, waarbij rekening moet worden gehouden met meer variabele prij ken, nu de opbrengst der afvalproducten, welke bij de uitmaling van de tarwe wordt Verkregen, van meer directe invloed zal zijn dan voorheen. Tevens heeft het be stuur in zijn beschouwingen betrokken de overweging, dat de broodprijzen in hoge mate afhankelijk zijn van plaatselijke con-, currentie-verhoudingen. Hierbij kwam vast te staan, dat er in het algemeen geen sprake is van een redelijke marge bij de prijzen voor het volskbrood, terwijl in het algemeen evenmin sprake is van een on redelijke marge in de prijs van het witte brood. Dit alles in aanmerking nemende, heeft het bestuur der Nederlandse Bakkerij stichting besloten de bedrijfsgenoten voor lopig te adviseren de prijzen van het wit tebrood met 1 cent per brood van 800 gr. te verlagen, waarbij het zich reeds nu realiseert, dat er enkele plaatsen kunnen zijn, waar deze richtlijn redelijkerwijze niet kan worden gevolgd. Dit zal bijvoor beeld daar het geval zijn, waar tot dusver re geen compensatie werd verkregen voor de kostprijsverhogende invloeden van de laatste loonronde. Ook in Haarlem zal deze verlaging der broodprijs weinig effect hebben, omdat de prijs voor het wittebrood hier al enige tijd beneden het landelijk gemiddelde ligt. DJAKARTA (PIA) De gerechtelijke behandeling van de zaak tegen de Neder landse jurist L. N. H. Jungschlaeger, zal op 17 Februari beginnen, aldus verneemt PIA. De heer Jungschlaeger wordt er van beschuldigd leider te zijn geweest van de NIGO (Nederlands-Indische Guerilla-Or- ganisatie). Rechter in deze zaak zal zijn G. Maeng- kom; officier van justitie mr. Sunario. Als verdedigers zullen optreden mr. Boagheim en mr. Bouman en de Indonesische advo cate Nanny Razak. BONN (A.N.P.) Voor de automobilis ten hebben de Duitse automobielfabrieken het jaar met goed nieuws geopend. Opel en Ford hebben aanzienlijke prijsverlagin gen ingevoerd. De beide in Amerikaanse handen zijnde fabrieken hebben dus ook in Duitsland de concurrentiestrijd ver scherpt. Beide bedrijven zijn bezig met belangrijke uitbreidingen. Binnenkort zal het Rijksbureau voor textiel, dat gevestigd is te Arnhem, wor den opgeheven. De afgifte van in- en uit voervergunningen, die tot dusverre door dit bureau geschiedde, zal worden overge nomen door de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer. De enquêtewerkzaamheden zullen voortaan worden verricht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, terwijl de overige werkzaamheden worden over genomen door de afdeling textiel van het ministerie van Economische Zaken. (Van onze reisredacteur en onze correspondent in Parijs) De waterkou van de winter hangt niet alleen in de natte straten van Parijs, zij is ook omhooggekropen tot in de conferentiezalen van de Quai d'Orsay, waar Fran se en Tunesische delegaties onderhandelen over de interne autonomie, die aan Tunesië moet worden verleend. De atmosfeer verkilt, de onderhandelingen stokken. En niet alleen op technische kwesties, er begint zich ook een principiële kloof af te tekenen. Er dreigt zelfs een breuk in de besprekingen nu het persoon lijke ingrijpen van premier Mendès-France de vorige week zonder gevolg is ge bleven. Ergens in Parijs volgt een kleine man in opperste spanning de crisis in deze be sprekingen. Het is Habib Bourguiba, leider van de Neo Destour, de Tunesische nationalistische partij. Hij lijkt ouder dan zijn vijftig jaren, hij heeft er twaalf in gevangenschap doorgebracht. Een leven van nooit ophoudende strijd voor één doel: een onafhankelijk Tunesië, in vrijheid samenwerkend met Frankrijk. Dit doel scheen nabij toen Mendès-France op zijn befaamde bliksemreis aan Tunesië interne autonomie beloofde. Het dreigt weer aan de horizon te verdwijnen nu zélfs Mendès-France de moeizame onderhandelingen niet weer in het rechte spoor heeft kunnen drukken. En Habib Bourguiba begint te wanhopen. Waarom? WU hebben hem gevraagd waar aan hü de huidige crisis in het gesprek toeschreef. Bourguiba zei: „Frankrijk schijnt weer te willen proberen de loop van de geschiedenis tegen te houden en zijn koloniaal bewind in een nieuwe vorm te handhaven. Niet alleen wil het allerlei be voegdheden aan zichzelf houden, daarmede onze interne autonomie uithollend, maar het probeert ons tevens de interne autono mie als definitieve regeling te presenteren. Dat is voor ons onaanvaardbaar. Voor ons is de interne autonomie een étappe op de weg naar algehele zelfstandigheid, waarin wfj, als gelijkgerechtigd partner, een nieu we samenwerking met Frankrijk voor ons een levensnoodzaak op moeten bou wen. Ziedaar de principiële kloof." Hoe manifesteert zich deze kloof op het pvactische plan? Bourguiba zei: „Sommige Franse politieke groeperingen zetten de Franse regering onder druk om bepalingen in de conventies op te nemen, die de interne autonomie niet als uitgangspunt maar als doel stellen. Zij willen ook in binnenlandse zaken een vinger in de pap houden. Wij hebben op economisch, cultu reel, administratief en juridisch terrein al grote concessies gedaan. Maar er zijn pun ten, waarop wij niet verder kunnen toe geven. Dat van de politie bijvoorbeeld. Een autonome Tunesische regering moet over een eigen orde-apparaat kunnen beschik ken. Zij kan werkelijk niet aan de Franse resident-generaal vragen of zij éven de politie mag gebruiken! En zo zijn er meer voorbeelden, waarin de Fransen zich om allerlei redenen, kortzichtigheid, vrees of rassenwaan, aan papieren garanties vast klampen, die geen rekening houden met de loop der historie." P.M.F. onder druk Een vraag onzerzijds: „U spreekt over dè Fransen, maar er zijn zoveel verschillende meningen onder hen, misschien zelfs in de Franse regering. Is uw vertrouwen in Men dès-France persoonlijk geschokt?" „Neen," zei Bourguiba. „Ik handhaaf onverkort mijn vertrouwen in de Franse premier. Maar hij staat bloot aan allerlei druk. De „colons" roepen moord en brand, Mendès-France's positie in het parlement wordt steeds meer bedreigd en zelfs tot in het kabinet reikt de arm van sommige partijen, die het kolo nialisme willen handhaven. De Tunesische parlement moeten worden geratificeerd. Ik zie voor een regeling, die óns enigszins kan bevredigen, eigenlijk geen mogelijke meer derheid in het Franse parlement, tenzij er een wonder gebeurt." Gevraagd in hoeverre de Tunesiërs be reid zouden zijn de totstandkoming van zo'n wonder een handje te helpen, zei Bourguiba: „Men zal ons misschien een on bevredigend compromis op kunnen dringen, want ons kleine land staat niet sterk. Maar zou zo'n accoord houdbaar zijn? Zou het niet beter zijn ons thans de interne autono mie te geven en de toekomstige kwestie van de uiteindelijke souvereiniteit nog even terzijde te stellen, open te laten voor de evolutie? Maar de Fransen willen nu reeds alles tot in de puntjes vastleggen. En in feite presenteren zij thans ons een regeling, die slechter is dan het 73 jaar oude protec toraatsverdrag van Bardo, waarbij Frank rijk alléén de militaire en diplomatieke taken van de Tunesische regering overnam. Denkt u, dat wij zo'n regeling aan het Tu- nesiscshe volk, dat jarenlang door een zee van bloed en tranen is gegaan, om zijn vrij heid te winnen, kunnen voorleggen?" Wij vroegen Bourguiba of hij nochtans niet meende, dat Mendès-France de grote kans voor Tunesië belichaamt. Bourguiba zei: „In zekere zin, ja. Mendès-France zélf wel. Maar ais hij zich door het parlement Iaat verlammen, brengt hij zijn eigen expe riment tot stilstand. Dan is het misschien beter dat hij nu met een harde klap valt om later sterker terug te komen, dan dat hij zich geruisloos uit de weg laat ruimen." Optimisme verdwenen Bourguiba zei tenslotte: „Ik ben niet op timistisch meer. De vooral sinds de door ons zo loyaal uitgevoerde operatie- Fellagha optredende verslechtering in het klimaat der besprekingen doet mij thans helaas vrezen, dat de besprekingen mogelijk zullen mislukken. Dat zou een nieuwe krachtproef betekenen. Laat men niet den ken, dat men onze eenheid kan breken door de verschillende stromingen in het Tune sische volk tegen elkaar uit te spelen. De Tunesiërs zijn bereid om in geval van een nieuwe krachtproef nogmaals door een zee van bloed en tranen te gaan. Wij weten, dat wij uiteindelijk zullen winnen. De tijd werkt in ons voordeel. De internationale opinie heeft het kolonialisme verworpen. Wij hebben machtige steun in het buiten- accoorden zullen bovendien in het Franseland, in het Arabisch-Aziatische blok ten Habib Bourguiba, de nog in Franse ballingschap levende leider van de Tunesische Neo Destour partij, heeft een exclusief interview toegestaan aan onze zojuist van zijn Noord-Afri kaanse reportage teruggekeerde -*• reisredacteur en onze Parijse corres pondent. Nu zoals uit dit interview .blijkt de Frans-Tünesische onderhandelin gen in een gevaarlijke impasse dreigen te raken, hebben Bourguiba's woor den zéér bijzondere betekenis. Zij zijn overigens niet een omzichtige politie ke verklaring van de Tunesische mi nisteriële delegatie, waarvan Bourgui ba trouwens geen deel uitmaakt, maar de hartekreet van een welhaast na tionale figuur, die met reden als de verpersoonlijking van het Tunesische vrijheidstreven kan worden gezien en wiens woord een ongehoord grote autoriteit bij zijn volk bezit. eerste, maar ook in die Westelijke landen, waar het besef doordringt dat men de koude oorlog alleen kan winnen door een einde te maken aan het kolonialisme en zo het communisme een van zijn machtigste wapens uit handen te slaan." ..Versta mij goed, wij willen een nieuwe krachtproef niét. Wij zullen het uiter ste doen wat menselijkerwijs mogelijk 's om met Frankrijk tot een accoord te tomen. Wij hebben Frankrijk nodig, .vij respecteren zijn werkelijke belan den, laat Frankrijk nu zijn belofte in lossen. Want na een nieuwe kracht- oroef zal het nog moeilijker zijn tot een ■coord te komen." Het beeld van de musicerende student, .it het Nederlandse Studenten Orkest ind vorige week als dank voor de gast vrijheid aan het gemeentebestuur van Bergen heeft geschonken, bleek naar matineuze bewoners van dit schilderach tige dorp Maandagmorgen tot hun ont steltenis bemerkten uit de tuin van het dorpshuis, waar het was geplaatst, te zijn verdwenen. Er stond nog slechts een bord met de wrange opmerking: „Ik verkoos de vrijheid". De gehele ochtend hebben leden van het interacademiale orkest, dat zich onder leiding van Jan Brussen in de Ruïnekerk van Bergen op zijn jaarlijkse tournée door Nederland voorbereidt, samen met de ge meentepolitie en de burgerij naarstig naar het verdwenen monument en de dader(s) gespeurd. Men boekte in de loop van de dag enig succes. In de vrij dichte bebos sing bij de verlaten muziektuin, waarin zomers wel concerten worden gegeven, stond het eenzame beeld, onttrokken aan het zicht vanaf de langs de muziektuin lopende Eeuwigelaan. Men heeft het daar voorlopig laten staan. Het beeld is dus terecht, doch van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor. die op zich zelf, aldus de K.A.B., op dit moment als „ongelukkig" moet worden gekwalificeerd, is er een niet te verkla ren verschil tussen de drie cent verhoging van de consumentenprijs en de verhoging van de garantieprijs, respectievelijk ver mindering van de subsidie. De K.A.B. acht voorts het besluit om in sommige gebieden de slijtersmarge met één cent te verhogen onvoldoende gemotiveerd. Het C.N.V. meent dat de regering door middel van bijvoorbeeld haar subsidiepoli tiek de prijsverhoging van de melk geheel of voor het grootste deel had moeten tegen houden. De K.A.B. en het C.N.V. dringen alsnog aan op overleg tussen de regering de Stichting van de Arbeid. Behalve de vakverenigingen hebben ook andere organisaties bezwaren kenbaar ge maakt tegen de verhoging van de melk prijs. Volgens de Nederlandse Consumen tenbond zou een verhoging met twee cent voldoende zijn geweest. De bond vindt de vastgestelde verrekenprijs voor volle melk een cent te hoog. Voorheen werd een mar ge van twee cent als extra beloning voor de boer boven zijn minimuminkomen (ga rantieprijs) als voldoende beschouwd. De Consumentenbond is het voorts on eens met het standpunt van de regering om het bij standaardisatie van melk vrijko mende botervet te waarderen op de werke lijke waarde van de boterprijs en niet op basis van de garantieprijs. Dit verhoogt de kostprijs van gestandaardiseerde melk met 0.45 cent per liter. De boterpriis is in ver houding tot de garantieprijs, laag. Hoewel de Consumentenbond zich in de derde plaats wel kan verenigen met de nei ging van de regering om het subsidie op drinkmelk geleidelijk af te schaffen, acht men de huidige verlaging van 3.95 tot 3.3 cent per liter op een weinig gelukkig tijd stip gekozen. Met de verhoging van de sliitersmarge is de consumentenbond het volledig on eens. Die marge bedraagt thans 6 cent per liter gestandaardiseerde melk van 2,5 per cent vet. De kostenstijging over 1953 heeft ongeveer een halve cent per liter bedragen De helft daarvan, een kwart cent, werd rechtstreeks door loonsverhoging veroor zaakt. Men wilde deze door rationalisatie der slijterijen opvangen, maar berekent deze echter thans wél door. Het Centraal Orgaan Samenwerkende Organisaties, te weten de Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond van Staats- pensionnering en de Federatie van Bonden van Ouden van Dagen heeft in een brief aan de ministerraad zijn grote teleurstel ling uitgesproken over de melkprijsverho ging. Deze belangrijke prijsverhoging zal de toch al moeilijke positie van de ouden van dagen nog moeilijker maken, aldus het centraal orgaan. Ook de Algemene Militaire Pensioen- bond heeft aan de i-aad van ministers me degedeeld, dat hij met grote teleurstelling heeft kennisgenomen van de melkprijsver hoging. De bond acht deze niet in overeen stemming met het prijsbeleid der regering en verklaart dat de gepensionneerde amb tenaren toch reeds meer dan 1/3 van de ge stegen kosten van levensonderhoud hebben te dragen. Door de prijsverhoging wordt de door hen te dragen last wederom ver zwaard. De bond verzoekt deze prijsstij ging ongedaan te willen maken. De Bond van Nederlands Overheidsper soneel heeft in een telegram aan de minis ter van Binnenlandse Zaken verklaard: „De jongste pi'ijsstijgingen van melk, bi-and stoffen, groenten en andere levens middelen alsmede de premievei-hoging voor de ziekenfondsverzekering hebben de als gevolg van de salarisachterstand reeds bestaande financiële moeilijkheden in vele ambtenarengezinnen nog aanmei-kelijk vergroot en maken algemene salarisverho ging van 10 percent uiterst urgent. Wij dringen erop aan in afwachting van het resultaat der salarisonderhandelingen van 1 Januari af een voorlopig voorschot te verstrekken ter leniging van de ergste nood". Het Centraal Schoolmelkcomité in Den Haag heeft medegedeeld dat als gevolg van de prijsverhoging voor de consumptiemelk het in het algemeen niet langer mogelijk zal zijn, de normale ouderbijdrage voor de „schoolmelk", die tot dusverre in vrijwel alle gemeenten 25 cent per liter bedroeg, te handhaven. ROME (United Press) Ex-maarschalri Rodolfo Graziani is heden op 72-jarige leeftijd in een particuliere kliniek in Rome overleden Graziani, vroeger een van de voornaamste medewerkers van Mussolini, was 15 dagen geleden in de kliniek opge nomen. Acht dagen geleden onderging hij een maagoperatie. De ex-maarschalk, die tevens de titel droeg van Marchese di Neghelli, werd in 1882 in een klein dorp nabij Rome ge boren. Graziani, die later bekend werd als de „Imperium-bouwer van Italië", is een man van het zwaard geweest. Zijn niets ontziend en overmoeibaar streven naar een grote militaire carrière bezorgde hem de maarschalksstaf, maakt hem eerste onderkoning van Ethiopië en liet hem ten slotte als een gebroken man voor zijn leven vechten, toen hij terecht stond wegens bet begaan van oorlogsmisdaden. Graziani was één van de kunidiigste mili taire leiders van Italië. Hij verkreeg zijn populariteit bij bet Italiaanse volk door de snelheid waarmee zijn legers in 1935-'36 Ethiopië onder de voet liepen. In 1940 had hij het bevel over de Italiaanse troepen die Egypte binnenvielen, maar nadat het Britse achtste leger in Januari 1941 Tobroek had ingenomen, werd hii door Mussolini terug geroepen naar Italië. Na de oorlog werd hij tot 19 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens samen werking met de nazi's. Van dit vonnis zat. hij echter maar enkele maanden uit. om dat de rest weid kwijtgescholen. Hij had toen vijf jaar in voorarrest doorgebracht. Graziani. die de laatste minister van Defensie van Mussolini was, was de laatste jaren actief in de neo-fascistische beweging in Italië. In 1952 werden hem ziin belang rijkste militaire medailles ontnomen en het militaire gerechtshof in Rome gaf order tot het in beslag nemen van de helft van zijn bezittingen. Sinds zijn vrijlating uit de gevangenis woonde hij op zijn boerderij nabij Rome. Graziani heeft zijn gehele leven de En gelsen gehaat. Zelfs bij zijn berechting na de oorlog zei hij: „Ik heb de Engelsen al- tiid gehaat en zal diat altijd blijven doen. Zii zijn de vijanden van Italië. Graziani trad verleden ia ar Juni uit de neo-fascistische socialistische beweging, waarvan hij erevoorzitter was. Zijn geschil met de partij kwam voort uit zijn onvoor waardelijke ondersteuning van het plan voor een Euronese verdedigingsgemeen schap. De neo-fascisten stelden aan hun steun de voorwaarde van een bevredi gende oplossing van de kwestie-Triëst. HANNOVER. Nabij Verden in Neder- Saksen (WestrDuitsland) zijn een perso nentrein uit Hannover en een goederen trein met elkaar in botsing gekomen. De lozomotief en verscheidene wagons van de locomotief en verscheidene wagons van de goederentrein stortten van de spoordijk oo een oarallel lonende straatweg. Zeven met I benzine geladen wagons vatten vlam, waardoor de reddingsploegen de wrakstuk ken van de trein niet konden naderen. Tien oer son en werden gewond. Van enige gewonden is de toestand ernstig. De machi nist en de stoker van de personentrein kwamen om het leven. Men vreest, dat ook enkele passagiers zich niet uit de bran- d*>"Ae wagons hebben kunnen redden. (van hedenmorgen 7 uur) toestand c T3 3 CC 5Ë io c o «■s a ai es a - zB Helsinki sneeuw Z 8 -1 15 Stockholm geheel bew. zw 6 1 6 Oslo zwaar bew. N 2 -2 7 Kopenhagen half bew. ZW 4 1 2 Londen regen N 4 3 8 Amsterdam regen N 5 3 7 Brussel nevel ZW 11 9 7 Parijs regen zw 7 12 19 Bordeaux regen w 12 14 16 Grenoble regen windstil 3 14 Nice zwaar bew. NW 3 5 0 Warschau geheel bew. zzw 4 0 0 Berlijn regen ZW 10 3 3 Frankfort geheel bew. ZW 8 5 3 München regen ZZW 4 3 0,1 Zürich regen ZW 5 3 5 Genève regen WZW 8 3 11 Locarno zwaar bew. windstil 0 0 Neerslag laatste 24 uur. Door de aan de schoolmelkvoorziening deelnemende gemeenten en door het Cen traal Schoolmelkcomité worden subsidies verleend teneinde de ouders in staat te stellen, hun kinderen geregeld op school melk te laten drinken. Hierbij wordt uit gegaan van het principe, dat de ouders voor vier kwai'tl iter flesjes gepasteuriseerde melk niet meer behoeven te betalen dan de plaatselijke straatprijs voor losse melk, Deze bedroeg vóór 9 Januari gemiddeld 26 cent per liter, maar is na deze datum ver hoogd tot 29 a 30 cent. De kosten van vier kwartliterf lesjes gepasteuriseerde melk met inbegrip van een bij elk flesje geleverd hygiënisch ver pakt rietje, de speciale bezorging aan de scholen, de extra kwaliteitscontrole en de administratiekosten zijn veel hoger dan de prijs van één liter losse melk. Teneinde de door de gemeenten en het centraal comité te verlenen subsidie niet boven redelijke grenzen te doen uitstijgen, moet de thans voor alle consumptiemelk geldende prijsverhoging ook voor de schoolmelk worden doorberekend. "!OKCO005OWKCCCCCODO5CCCW KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, .opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en vooral in de kustprovincies enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien. Over wegend matige Noordwestelijke wind. Vannacht en morgenochtend plaatse lijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag temperaturen iets bo ven het vriespunt. 12 Januari Zon op 8.47 uur, onder 16.54 uur. Maan op 22.21 uur, onder 10.15 uur. Maanstanden 15 Jan. 23.13 uur: Laatste kwartier 24 Jan. 2.06 uur: Nieuwe maan 31 Jan. 6.05 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 Januari Hoog water: 5.34 en 17.48 uur. Laag water: 1.18 en 13.38 uur. Woensdag 12 Januari Hoog water: 6.16 en 18.31 uur. Laag water: 1.59 en 14.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1